Duidelijk signaal van de kiezers PZC Pims geest waart overal Het verdriet van Paars Zwaar weer SP juicht zich schor, GroenLinks treurt m\ Verkiezingen van 15 mei verdienen nu al plek in de geschiedenisboekjes 14 Driekwart van Nisse kiest leden dorpsraad M donderdag 16 mei 2002 ^eecy» door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - Een ongekend verlies voor de coalitiefracties, een historisch hoge opkomst en een nooit eerder vertoond suc ces van een nieuwkomer in de politiek. De verkiezingen van 15 NISSE - De parlementsverkie zingen kregen gisteren in Nisse een lokaal tintje, want behalve de leden voor de Tweede Kamer kozen de dorpsbewoners ook twee nieuwe bestuurders voor de dorpsraad. Er waren vier kandidaten voor twee plaatsen en dus kwam er een heuse verkiezing. Bij de op richting van de dorpsraad is acht jaar geleden vastgesteld dat bestuursleden door de be volking moeten worden geko zen. 349 van de 484 stemgerechtigde inwoners van Nisse brachten gisteren hun stem uit, wat een opkomst van 72 procent bete kent. Iedereen mocht één of twee personen aankruisen. Na telling bleek dat Tonnie Fier- loos (188 stemmen) en Carla Roosse (153) de twee gelukkigen waren. Met respectievelijk 136 en 134 stemmen, bleven Wim van de Berge en Geerard Too- renaar niet ver achter. Voorzitter Wim de Smit toonde zich zeer opgewekt over de op komst van 72 procent. „Als wij deze verkiezing hadden gehou den tijdens een dorpsraadver gadering, zouden de gekozen mensen niet echt het gevoel heb ben dat ze door het hele dorp worden gedragen, dat is nu wel het geval. Dit toont aan dat de bewoners van Nisse erg betrok ken zijn bij de dorpsraad." mei 2002 verdienen nu al een plek in de geschiedenisboekjes. Niet voorniets is de hele wereld pers toegestroomd om te regi streren hoe een traditioneel welvarend en stabiel land op Italiaanse wijze de bakens ver zet. Nu de stemmen geteld zijn, rijst meteen de vraag welke bood schap de Nederlandse burgers eigenlijk hebben willen afge ven, De fractieleiders van de 'gevestigde politiek' zullen zich die vraag moeten stellen, even als koningin Beatrix en haar ad viseurs. En niet in de laatste plaats de 150 Kamerleden die vanaf volgende week in hun ko baltblauwe zetels plaatsnemen. Zij zullen - wellicht voor vier jaar - datzelfde volk moeten zien te vertegenwoordigen. Dat is de 'oude' ploeg, blijkens het door Pim Fortuyn wakker ge roepen ongenoegen, blijkbaar onvoldoende gelukt. Eén signaal is sowieso niet mis te verstaan. Een nieuw kabinet, van welke signatuur ook, zal het vreemdelingenbeleid flink moeten aanscherpen. 'Grenzen dicht, asielstromen en gezins hereniging beperken' had de hoogste prioriteit voor de Lijst Pim Fortuyn. En deze-lijst heeft - opmerkelijk genoeg met de steun van veel migranten - een diepe bres geslagen in het Haag se fort. Over de migratie en de problemen die daarmee ge paard gaan zal de komende tijd minder omfloerst worden ge sproken. Want anders dreigt 'Den Haag' zich opnieuw van een belangrijk deel van de bur gers te vervreemden. Verder moet het historische ver lies voor de paarse coalitie uit gelegd worden als een afreke ning van de kiezers met een bijna autistische politieke cul tuur. Het is vaak opgemerkt en aangeklaagd, óók door de cha rismatische provocateur Pim Fortuyn: de paarse wollen de ken van compromissen, achter- kamertjeso verleg, vermijding van verantwoordelijkheid en ideologische schraalheid. Na acht jaar bekwaam maar zelden inspirerend bestuur, wil de bur ger weer horen wat de idealen en doelen zijn en politici daar op kunnen afrekenen. In dit licht bezien is het opmer kelijk en wrang dat na de ver kiezingen een coalitie gloort die weinig op heeft met vernieu wing van democratische pro cessen. VVD en CDA hebben zich - voorzichtig gezegd - tot nu toe niet laten kennen als voorvechters van hervormingen op dit terrein. Het verdelen van baantjes onder partijgenoten en het achter de schermen over bruggen van meningsverschil len is zo'n beetje door deze par tijen uitgevonden. De LPF pleit wel voor referenda en verkozen burgemeesters, maar legt on voldoende gewicht in de schaal om op deze punten een door braak te forceren. Levendig Enige troost is dat een centrum rechts kabinet, als het daar van mocht komen, in de Tweede Ka mer een stevige linkse oppositie tegenover zich vindt. Levendig zal de Haagse politiek de ko mende maanden ook zonder staatkundige hervormingen wel zijn. De opvolgingskwestie zal bij PvdA en WD na hun drama tisch verlies bij de verkiezingen nog lang na zinderen. De Lijst Pim Fortuyn is intern diep ver deeld, de strijd om de macht is er al ontbrand en een duidelijk po litiek programma moet nog worden geschreven. Ook in een ander opzicht komt er meer leven in de brouwerij. Het voorbeeld dat Fortuyn in zijn opmerkelijke campagne heeft gesteld - authentiek, per soonlijk, extravert - zal zeker een nieuwe generatie politici in spireren. Partijtijgers (Melkert) en vriendelijke oliemannetjes (Dijkstal) kunnen de brug naar het hart van de kiezers niet slaan, is wel gebleken. Op de relatieve nieuwkomer Jan Peter Balkenende rust nu de taak de mensen die zich voor het eerst tot de politiek hebben be keerd, daar blijvend aan te binden. Een zware verantwoor delijkheid voor de kandidaat premier, omdat teleurstelling om de hoek ligt. Fortuyn heeft bij een flink deel van de bevolking immers toren hoge verwachtingen gewekt met betrekking tot wachtlijs ten, onderwijs, en vooral vei ligheid en asiélzoekers. Die beloftes zijn onmogelijk alle maal binnen vier jaar in te lossen. GPD Nederland is opgeschud. Pim Fortuyn heeft posthuum, de verkiezingen beslist. De kiezer heeft duidelij k gemaakt dat Paars over en uit is De politiek waart tussen de puinen. Het verlies van ruim veertig coalitiezetels zal diep snijden in de ver houdingen. Ondanks de spectaculaire winst ter linker zijde van de Socialistische Partij, is een voorkeur voor centrum-rechts onderstreept. Hoewel het nog te vroeg is om afgewogen over een sa menwerkingsverband te spreken, komt het meerder heidstrio CDA-WD-LPF als eerste optie in beeld. De komende weken en maanden zullen leren hoe de werke lijke invulling zal verlopen. Zonder bange zorg is dat niet: de stellingen in het land en de politiek zijn grim mig, hoekig en kantig betrokken. De uitslag is, gelet op de voorzeggingen, niet geheel ver rassend en frappeert slechts in de uitersten van vreugde en teleurstelling. Het CDA van Balkenende en de SP van Marijnissen staan afgetekend op winst. Daarnaast is het verschijnen en overeind blijven van de nieuwko mer LPF, zónder de richtinggevende voorman Pim For tuyn, opmerkelijk. De LPF is niet ingezakt na de moord op de lijsttrekker en heeft ook géén toeloop van 'condo léance-stemmers' gekend. Het Fortuyn-effect op het totaal van deze verkiezingen is onmiskenbaar. Ernstig verlies is er aan de zijde van de paarse partijen PvdA, de WD en D66. Klein christelijk rechts voelt de gevolgen van de relatief hoge opkomst die een corrige rende werking heeft op scheefgegroeide verhoudingen. Ook Rosenmöllers GroenLinks kent een niet al te fleu rige score. Vooral de PvdA heeft een ongekend hard pak slaag moeten incasseren. De fractievoorzitter is, zoals dat hoort, teruggetreden. De klap heeft niet alleen te maken met Fortuyn en de puinhopen van Paars, het heeft vooral te maken met het Melkert-effect. Ook en vooral binnen de PvdA is c keuze van Melkert als leider en beoogd premier in de schaduw van Kok herhaald aan de kaak gesteld. De lijsttrekker is er niet in geslaagd op een voorman voor linkse mensen te lijken. Hij is in de wat wezenloze cam pagne zijn imago van hautain en arrogant bestuurder niet kwijtgeraakt. Ook de helpers van het laatste uur hebben de PvdA van Melkert niet in geschikter vaarwater kunnen loodsen. De desperate actie van de partijganger Kok die - een beetje minnetjes voor een eerste minister - tot óp de ver kiezingsdag trachtte met 'iedere vezel' zijns lijfs het tij te keren, is doorzien. De kiezer heeft de hoge boodschap van de premier over diens 'politieke erfenis' beleefd naast zich neergelegd. Alle aandacht is nu gevestigd op de, als politicus, jonge CD A-voorman Balkenende die - als recht wordt gedaan aan de uitslag - de ongemeen moeilijke taak krijgt om Nederland in zéér zwaar weer bestuurbaar te maken. Stemgedrag naar leeftijd Twee de-Kam erverkiezingen 2002 it 18-24 25-34 35-49 50-64 65+ tm im tm rrm nat tl Pvd/ k, 9% 11% 15% 18% 21%: 12% 21% 16% 16% 11%: CDA 21% 20% 22% 29% 40% 3 10% 8% 6% 4% 2% GROEN LINKS 11% 8% 8% 6% 3% 7% 6% 8% 8% 3% 3%; 3% 3% i%| 3% 2%. 3% 1% 1% 1% (®y) 2%! 2% 2% 2%| 1%; 22% 17% 18% 15% 13% VSP; 0% 0% 0% 0% 1%: TOTAAL (afgerond) 100% 100% 100% 100% O O anp bron: Interview door Dick Hofland DEN IIAAG - Gerard Joling is al van verre te horen. „At your service", zingt hij, „woorden die we nooit zullen vergeten". De tonen knallen hotel Des In- des uit, alsof Pim Fortuyn ze zelf nog zou moeten kunnen horen. „Wat je hoort, is wat je krijgt", wil het lied verder. Een ode aan Pim, niet aan de partij, zegt Joling, die daar voor is gevraagd door familie en vrienden van Fortuyn. Het is duidelijk: de geest van de vermoorde leider is na drukkelijk aanwezig bij de verkiezingsbijeenkomst van de naar hem genoemde lijst in het statige, anders zo bedaag de Haagse hotel. Op elke hoek staat een foto van Fortuyn, lijst 10 voor wie het was verge ten. In de centrale hal, waarop alle camera's gericht staan, kijkt hij de bezoekers onont koombaar aan vanaf een schilderij in een gouden lijst. Met zijn twee hondjes. Voor de buitenlandse pers zal het allemaal onzichtbaar blij ven. Die heeft, vindt de partij, steeds lopen roepen dat de lijst Fortuyn een racistische is, in wezen niets veel anders dan Le Pen of Haider. Daar heeft de partijleiding schoon genoeg van, dus het journaille van buiten de landsgrenzen moet maar zo ver mogelijk weg blijven. Buiten het hotel kunnen ze in elk geval zien hoe vier mensen op een bankj e gaan klappen zodra ze iemand van de lijst Fortuyn zien aan komen. Ze zijn makkelijk te herken nen aan de goud-blauwe stropdas. De meesten komen met een bus, vanaf het partij bureau in Rotterdam. De nummer twee, Varela, komt met een taxi. Zodra hij uit stapt storten de pers en tien tallen omstanders zich op hem. Hij wordt binnenge haald als een held. Enkele le den zullen niet komen. Ze zijn doodsbang, vertelt woord voerder Mat Herben tegen een medestander. Deze leden zeg gen dat er 's nachts mensen om hun huis sluipen en dat ze hebben gevraagd de beveili ging te verdubbelen. De stemming is gedrukt. Men sen begroeten elkaar op vlak ke toon, bijna niemand lacht. Pas als de eerste peilingen be kend worden, wordt er voor zichtig geklapt en gejuicht. Pim is er niet, en dat bepaalt alles deze avond. Naarmate het historische suc ces doordringt, van nul naar even groot als PvdA en WD, begint de stemming er toch voorzichtig in te komen. Nummer negentien, een neef van schrijver/dichter Remco Campert, wil even een frisse neus halen en wordt door een binnenkomende stroom par tijleden op de schouder geklopt. Ze willen meteen doorlopen, nadat ze door drie groepen beveiligingsagenten zijn gekomen, hun naam heb ben opgegeven en hun pas poort hebben laten zien, maar dat gaat zomaar niet. Iedereen moet een badge op, en de meest bekenden van de lijst hebben hele avond 'kleren kasten' om zich heen, com pleet met oordopjes en micro foontjes. Gerard Joling zingt nog maar een keer en krijgt beschaafd applaus. Leden praten op ge dempte toon met elkaar. Nummer veertien wijst naar het portret van Pim. „Het is geweldig natuurlijk, zo'n uit slag, maar zonder Pim is er ei genlijk niet veel aan." Dan komt De Varela voorbij. Hij gaat naast het portret van Fortuyn staan en wijst met een vinger naar boven. „Ik weet zeker dat Pim daarboven meegeniet." GPD Varela kijkt naar een portret van Pim Fortuyn tijdens de verkiezingsbijeenkomst van het LPF in het Haagse Hotel Des Indes. foto Phil Nijhuis/GPD De paarse partijen PvdA, VVD en D66 hebben gisteren bij de landelijke verkiezingen enorme verliezen geleden. Vooral bij de sociaal-democraten en de libe ralen was de verslagenheid groot. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De klap had niet harder kunnen aankomen bij de PvdA, die in Amsterdam de verkiezingsuitslag afwacht te. „Van tevoren hielden we re kening met het ergste scenario", zegt Tweede-Kamerlid Peter Rehwinkel. „Maar dit..." Hij went het hoofd af. Pvd A-minister Vermeend staat de pers te woord na het bekend wor den van de eerste uitslagen. fotoHarmendeJon g/G PD heeft kunnen lopen. „Ik wil eerst even alleen zijn." De WD rouwt in stilte. Slechts een bescheiden vloek wordt in het Haagse Omniversum geuit wanneer de NOS de einduitsla gen bekendmaakt- Geen dixielandbandje, maar kalmerende achtergrondmu ziek klinkt in het Omniversum waar de WD afwacht hoe groot het verlies van deze avond pre cies zal zijn. Een half uur eerder werd nog hoopvol geproost met de woorden 'dat we toch maar de grootste partij worden'. Coryfeeën als het echtpaar Gin jaar-Maas, zij ex-staatssecreta ris, hij ex-partijvoorzitter, heeft zich vanuit de woonstee in Burgh-Haamstede naar het Omniversum gesleept. „We hadden liever de uitslag thuis op televisie bekeken, maar we zijn toch maar hiernaartoe gegaan. Om te laten zien: we staan er voor elkaar." In wandelgangen wordt al gespeculeerd dat er op zoek moet worden gegaan naar een nieuwe fractievoorzitter. Monter Bij D66 in natuurmuseum New Metropolis in Amsterdam valt het eigen resultaat, bijna een halvering tot acht zetels, enigs zins in het niet. Bedrukt zijn de D66'ers eerder door de enorme opkomst van de LPF. Het had namelijk makkelijker slechter gekund voor D66, zo wordt monter geconstateerd. De opi niepeilingen van de afgelopen maanden gaven iets groter ver lies aan. De eerste uitslagen betekenen ook dat de partij alsnog nieuwe lingen in haar gelederen krijgt. Op plaats zeven en acht staan Vivien van Geen en Boris Van der Ham. Die laatste wilde nog niet gefeliciteerd worden. „Er kan nog van alles gebeuren. Dit zijn gewoon kutverkiezingen, schrijf dat maar op." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gejuich van de SP-aanhang die zich gister avond verzamelde in de Am sterdamse Melkweg moet te horen zijn geweest in het nabij gelegen Paradiso, waar de PvdA haar wonden likte. Tot vlak voor het sluiten van de stembus re kende de SP op tenminste drie zetels winst, maar een verdub beling van het zetelaantal in de Tweede Kamer durfden alleen de grootste optimisten te voor spellen. De uitgelaten sfeer werd alleen bedorven door de binnenko mende uitslagen van de Lijst Pim Fortuyn en het CDA. „Het CDA is een ramp", meende een SP-aanhanger. Het uitblijven van succes van GroenLinks werd met hoongelach begroet. „Ik snap het niet, wat willende kiezers nou?", zegt GroenLinks- kamerlid Farah Karimi in het Haagse Nieuwspoort vertwij feld. „Waar haalt het CDA die zetels vandaan?" Ze rekent blik semsnel voor dat een linkse coa litie van CDA, SP, GroenLinks en PvdA volgens deze prognose op 84 zetels kan rekenen, vier minder dan een rechtse coalitie van WD, CDA en LPF. „Maar ja, de SP vragen ze natuurlijk nooit om te regeren", zucht ze moedeloos. Fractievoorzitter Paul Rosen- möller vreest door de ruk naar rechts een 'verharding' van het sociale klimaat in Nederland „Er groeit snel een wij-zijcul tuur. Ik vind dit onterecht. Het snijdt me dwars door de ziel. GPD Rehwinkel is Kamerlid-af sinds gisteravond. Zijn 27ste plaats op de kandidatenlijst is vanaf nu onverkiesbaar. „Ik probeer nog te lachen", zegt hij met tra nen in zijn ogen. „Maar het lukt niet erg. Ongelooflijk. Na de polls van dinsdagavond had ik nog de hoop dat we 30 zetels zouden kunnen scoren. Maar 24, 24, ik weet niet wat ik moet zeg gen." De stomheid van Rehwinkel wordt gedeeld door alle aanwe zige PvdA'ers. „Dit komt kei hard aan. Zo slecht had ik het niet verwacht", stelt minister Vermeend van Sociale Zaken. Hij buigt het hoofd diep. „We hebben het niet goed gedaan. We moeten de hand in eigen boe zem steken. We hebben niet dui delijk kunnen maken wat we de afgelopen periode goed hebben gedaan, dat moeten we onszelf aanrekenen. Er is geen reden voor excuses." De gehele partij is - ondanks de slechte voortekenen - overval len door de nederlaag die zo groot is uitgevallen. Minister Herf kens van Ontwikkelingssa menwerking doorbreekt direct na de dramatische eerste uitslag de stilte die er is gevallen in de Amsterdamse poptempel Para diso. 'There ain't no mountain high enough', zingt zij vanaf het podium haar partijgenoten moed in. Maar ook zij kan het hoofd niet lang recht houden. Aan de zij kant van de zaal zoekt ze troost bij Tineke Netelenbos. „God verdomme, ik ga emigreren", stamelt ze. „Ach meisje, vrese lijk hè", is het enige wat de mi nister van Verkeer kan uitbren gen. Over wat de dag van morgen brengt, wil niemand vooruit lo pen. Maar iedereen weet dat Melkert na gisteravond partij leider af is. Zijn voor velen ge doodverfde opvolger Wouter Bos (staatssecretaris van Finan ciën) staat met rooddoorlopen ogen achterin de zaal het Jeugd journaal te woord. „Ik mag dit geloof ik niet zeggen, maar ik heb hier maar een woord voor: klote." Bos zegt niet toe te zijn aan weerspiegelingen over de toekomst en hoe het zo fout In het Haagse Omniversum bekijkt minister De Grave (1) naar de eerste voorlopige uitslagen op de tv. In het midden Tweede-Kamer lid Rijpstra. foto Roland de Bruin/GPD Paul Rosenmöller en Femke Halsema (r) bekijken de eerste verkie zingsuitslagen tijdens de bijeenkomst in Nieuwspoort in Den Haag- I foto Roger Dohmen/ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14