Milosevic schoot vredesplan af PZC Sharon wil voorlopig geen vredesoverleg Kerk VS beticht van intimidatie slachtoffers Veiligheidsraad versoepelt sancties tegen Irak Kolonisten Israël beheersen groot deel Jordaanoever Liberisch verzet rukt op naar Monrovia Kosovo-onderhandelaar getuigt van ommezwaai door president Privéscholen in Engeland willen weer meppen India dreigt Pakistan na bloedbad NAVO versterkt band met Rusland Kritiek op Brits plan asielzoekers Negentig doden door hittegolf Termieten belagen tempelcomplex Shell Zuid-Afrika doelwit claims Meer armslag voor verzekeraars woensdag 15 mei 2002 »anonze redactie buitenland WASHINGTON - De Rooms- Katholieke Kerk in de Verenig de Staten probeert via juridi sche procedures de slachtoffers en hun ouders de schuld te geven van seksueel misbruik door priesters. Dat meldde The Was hington Post gisteren. Tot dusver kwam de kerk via ge heime onderhandelingen een schikking met de slachtoffers overeen. In plaats daarvan maakt ze nu gebruik van topad vocaten en detectivebureaus, die het privé-leven van de slachtoffers uitspitten. Doel er van is het aantal schadeclaims te beperken, meldt de krant. De krant citeert een moeder uit St. Louis. Haar zoon werd mis bruikt door een geestelijke. In plaats van een financiële rege ling aan te bieden, diende de kerk een klacht tegen haar in. Daarin werd ze ervan beschul digd zelf verantwoordelijk te zijn voor de problemen van haar zoon omdat ze hem als zevenja rige in de pastorie had laten overnachten. In Illinois onder vroegen advocaten van de kerk een slachtoffer naar allerlei de tails over het vermeende seksu eel misbruik door een priester. Ook wilden ze weten of hij ervan had genoten. Een jongeman, die in Pennsylvania onder een schuilnaam een klacht tegen de kerk had ingediend, moest een nieuwe klacht indienen toen hij 18 werd zodat hij kon worden geïdentificeerd. In Joliet, Illinois, beschreef de advocaat van de kerk een 22-ja- rige man, die de plaatselijke priester van seksueel misbruik had beschuldigd, als een homo seksueel, leugenaar en alcoho list. De advocaat vroeg hem of hij zichzelf schuldig achtte aan het misbruik. ,,De paus spreekt over mededo gen met de slachtoffers", zei Mark Davis, de advocaat van de moeder uit St. Louis, „Maar vertel dat maar eens aan een moeder tegen wie de kerk een klacht heeft ingediend, omdat ze haar zoon aan een priester had toevertrouwd." ANP doorSimone van Priel DEN HAAG - Ex-president Slobodan Milosevic van Joego slavië heeft in juli 1997 een op handen zijnde overeenkomst over de toekomst van Kosovo getorpedeerd. Ratomir Tanic, een van de toenmalige Servi sche onderhandelaars over een blijvende oplossing voor de spanningen in Kosovo, ver klaarde dat gisteren in het pro ces tegen Milosevic voor het Joegoslavië-Tribunaal. Terwijl met Milosevics instem ming en op zijn voorwaarden drie jaar was gepraat over een (politieke) oplossing, verkon digde Milosevic plotseling dat er te veel Albanezen in Koso vo woonden, die 'collectieve schuld' hadden aan het opko mend terrorisme. Hun aantal moest worden teruggebracht tot minder dan tien procent van de Joegoslavisch bevolking, zodat zij geen speciale rechten als au tonomie voor Kosovo konden claimen. Adviseur Tanic nam vanaf 1995 deel aan een 'discrete dialoog' met lei ders van de Kosovo-Albanezen, waarbij ook de internationale contactgroep en een vertegen woordigervan het Vaticaan wa ren betrokken. Hij deed dat als adviseur van Dusan Mihajlovic, leider van de Nieuwe Democra tische Partij (NDP) die tot 1997 een coalitie vormde met Milose vic' SDS-partij en JUL, de par tij van Milosevic' vrouw Mira Markovic. De NDP stapte onder meer uit LONDEN - Een veertigtal christelijke privéscholen in Groot-Brittannië wil weer het recht hebben zo nu en dan een mep uit te delen aan lastige leer lingen. Dat mag sinds 1986 al niet meer op algemene scholen in Groot- Bnttannië en sinds vier jaar ook met langer bij particuliere on derwijsinstellingen De besturen van de veertig scho len willen dat verbod nu weer laten opheffen door een rechter. Gisteren diende de zaak voor een hof van beroep. ANP de coalitie omdat Milosevic in plaats van 'de gegarandeerde politieke oplossing voor Kosovo koos voor een politiek van conflict', aldus Tanic. Terwijl Milosevic tot die tijd voor de op lossing van de problemen in Kosovo 'alles mogelijk' vond zo lang dat niet leidde tot afschei ding, was de minste vorm van autonomie ineens niet meer be spreekbaar. Milosevic verving de top van leger en veiligheids dienst door haviken en zette een eigen commandostructuur op voor leger en politie. Tanic: „Het was algemeen bekend dat een deel van de leiding van de staatsveiligheidsdienst, het le ger en de politieke top tegen het opzettelijk geweld in Kosovo waren. Dat geweld was hele maal niet nodig. Er werden veel burgers het slachtoffer." Op een receptie in juli 1997 vroeg Tanic Milosevic naar de reden dat hij de bijna afgeronde onderhande lingen over Kosovo niet meer acceptabel vond. „Hij legde een link tussen het aantal Albane zen in Kosovo en het terrorisme. De Serviërs zouden dat aantal simpelweg moeten verlagen." Schimmig bleef gisteren welke functie Tanic na 1997 precies bekleedde, maar duidelijk was dat hij gelieerd was aan het werk van de staatsveiligheids dienst. Tanic besloot gisteren op het laatst moment niet als de voor het publiek onzichtbare getuige 'K3' aan te treden maar zijn identiteit prijs te geven. Toch is zijn gezicht voor het pu bliek afgeschermd; volgens aanklager Geoffrey Nice zal de eerder uit Servië gevluchte Ta nic na zijn getuigenis met hulp van het tribunaal elders een be staan opbouwen. GPD De VN-Veiligheidsraad gaat unaniem akkoord met een voorstel vooreen versoepeling van het sanctieregime tegen Irak. van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem een resolutie goedgekeurd die voorziet in versoepeling van het sanctieregime te gen Irak. De raad hernieuwde ook het olie-voor-voedselplan dat Bagdad toe staat olie te verkopen om van de op brengst onder toezicht van de VN voedsel en medicijnen te kopen. De VN stelden de sancties in nadat Irak twaalf jaar geleden het buurland Koe weit was binnengevallen. Met het nieu we besluit blijven deze sancties van kracht, maar de procedures voor het im porteren van consumptiegoederen, zoals fietsen en naaimachines, worden versoe peld, zodat ze sneller bij de bevolking te rechtkomen. De meeste goederen mogen nu na contro le door VN-functionarissen binnen tien dagen naar Irak. Voor goederen die zo wel voor militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt, zoals commu nicatieapparatuur en vrachtwagens, is een aparte lijst met driehonderd goede ren. De controle van deze goederen moet binnen dertig dagen worden afgehan deld. Kritiek Op het laatste moment besloot ook Iraks buurland Syrië voor de resolutie te stem men, ondanks eerdere bezwaren. Op de sancties bestond veel kritiek, omdat vooral de Iraakse bevolking hierdoor werd getroffen. De sancties treffen voor al de mensen die medische hulp nodig hebben. De Russen en Amerikanen heb ben maanden onderhandeld over een foto Osamu Honda/AP nieuwe aanpak die de burgerbevolking moet ontzien. Sinds december 1996 werden ten behoeve van de bevolking uitzonderingen op de sancties gemaakt. Irak mag sindsdien olie uitvoeren en met de opbrengst voedsel en medicijnen in voeren. Die versoepeling had echter wegens strenge controles niet het beoog de effect. De Amerikaanse regering noemde het besluit 'een stap voorwaarts voor het Iraakse volk', maar zei verder dat het regime nu moet 'bewijzen' dat het het leven van de bevolking wil verbete ren. AFP/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Sharon van Israël heeft gisteren duidelijk gemaakt dat er voorlopig geen sprake kan zijn van vredesover leg met de Palestijnen. In een toespraak tot de Knesset stelde hij twee voorwaarden, waaraan de Palestijnen moeten voldoen voor er kan worden onderhan deld. De eerste voorwaarde is 'een to taal einde aan terreur, opruiing en geweld' en de tweede een grondige hervorming van het Palestijnse Bestuur en al zijn in stituten. „We kunnen geen vre desluiten met een corrupt, ver- r°t en dictatoriaal regime. Er Moet een ander Palestijns Be stuur komen", zei hij. Volgens Sharon is de enkele we ken geleden beëindigde 'Opera tie Verdedigingswal' een groot succes geworden. Hij zei dat er in de loop van de militaire cam pagne op de Westelijke Jor daanoever tweeduizend door Israël gezochte Palestijnse mili tanten zijn opgepakt. Verder zouden bomfabrieken zijn ver woest en grote hoeveelheden munitie en wapens in beslag ge nomen. Sharon heeft eerder duidelijk gemaakt dat hij in de eerste Plaats af wil van president Ara- lat, die naar zijn idee geen vre- despartner voor Israël kan zijn. Arafat moet daarom van het po- itieke toneel verdwijnen of een 'outer symbolische functie krij gen. In zijn plaats zou een 'prag matiek Palestijns leiderschap' moeten komen, dat bereid is Sharons voorstel voor een 'per manent tijdelijke regeling' van het Israëlisch-Palestijnse con flict in overweging te nemen. JAMMU - India heeft gisteren gedreigd met vergeldingsmaat regelen tegen het buurland Pa kistan, naar aanleiding van de bloedige aanslag eerder op de dag in Kashmir. Onderminister van Buitenlandse Zaken Abdul lah zei dat India het moeilijk zal vallen zich in te houden in de militaire patstelling met Pakis tan als zulke aanvallen zich nog een keer voordoen. De Indiase politie zegt er vrijwel zeker van te zijn dat de zelf moordaanslag, waarbij 33 men sen werden gedood en 47 ge wond raakten, is uitgevoerd door militanten uit Pakistan. Tot nu toe heeft geen enkele groepering de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opge ëist. Uit radioverkeer heeft de poli tie geconcludeerd dat de aan slag waarschijnlijk het werk is van de groepering Al Mansoori- an. Dit is de nieuwe naam van de terreurgroep Lashkar-e-Taiba. Deze werd in januari, met enke le andere, door Pakistan verbo den. AFP/RTR/DPA Die regeling voorziet onder meer in beperkt Palestijns zelf bestuur in een deel van de Gaza- strook en de Westelijke Jor- daanoever. De roep om hervorming van het Palestijnse Bestuur en zijn in stituten wordt ook onder de Pa lestijnen steeds luider, al ver staan die er iets anders onder. Ze zijn vooral verbolgen over de corruptie, de geldverspilling en de incompetentie van hun lei ders, met inbegrip van Arafat. Maar dat wil niet zeggen dat ze hem willen vervangen door een Israël goed gezind leiderschap. Het pan-Arabische dagblad Al Hayat meldde gisteren dat bin nen Fatah, de organisatie van Arafat, druk wordt gewerkt aan hervormingsvoorstellen. Vol gens Kader, een lid van het Pa lestijnse parlement, zal er zeer binnenkort met de Palestijnse leider worden vergaderd over een document dat onder meer voorziet in democratisering van de besluitvorming. Premier Arafat zou een deel van zijn macht moeten overdragen aan een 'coördinator' of een 'pre mier', een nu nog niet bestaande functie. Die premier moet de contacten met het parlement onderhouden en toezicht uitoe fenen op de wederopbouw, die nodig is geworden na de recente Israëlische invasie. De Pales tijnse regering, die nu veertig ministers telt, zou in aantal moeten worden teruggebracht tot een gezelschap van vijftien 'deskundigen'. GPD De Belgische minister Michel (1) is gisteren tijdens NAVO-beraad onwel geworden. Hij zakte de eerste keer in elkaar vlak voor de gebruikelijke groepsfoto. Hi j kon nog zelf opstaan. Kort daarna viel hij opnieuw. De Amerikaanse minister Powell en EU-buitenlandcoÖrdinator Solana (r) snel den te hulp. Er bleek niets ernstigs aan de hand te zijn. foto Odd Andersen/EPA van onze redactie buitenland REYKJAVIK - De negentien Navo-lidstaten halen de band met Rusland flink aan. Voort aan mogen de Russen eens per maand als gelijkwaardig partner aanzitten bij overleg met de Navo-landen onder leiding van secretaris-gene raal Robertson. In dat nieuwe overleg mag Moskou meepraten over za ken als terrorismebestrijding en verspreiding van wapens. Alleen over grootschalige vre desoperaties en aanvallen op het grondgebied van Navo- landen krijgen de Russen geen zeggenschap. Rusland krijgt ook zeker geen vetorecht over strategische aangelegenhe den. In de IJslandse hoofdstad Reykjavik bereikten de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Navo-landen gisteren een akkoord op hoofdlijnen met hun Russische collega Ivanov over een nieuwe werk wijze. Die gaat verder dan het bestaande partnerschap tus sen de Navo en Rusland. De regeringsleiders van de Navo- landen en de Russische presi dent Poetin moeten eind deze maand in Rome de zaak offici eel bezegelen. Sinds de aanslagen van 11 september vorig jaar wil zo wel de Navo als Rusland de contacten intensiveren om sterker te staan in de strijd te gen terrorisme. Daartoe komt er nu een speciale Navo-Rus- land Raad, die eens per maand bijeenkomt. Die raad krijgt een eigen secretariaat, dat de vergaderingen moet voorbe reiden. ANP LONDEN - De Britse regering heeft gisteren plannen aange kondigd voor de bouw van drie grote asielzoekerscentra op het platteland. Meteen kwam er kritiek op. Inwoners van de dorpen vrezen voor aantasting van hun ge meenschap. Vertegenwoordigers van asielzoekers vinden de locaties ongeschikt en spreken van 'een recept voor raciale spanningen'. Elk van de geplande centra zal onderdak bieden aan maximaal 750 asielzoekers. Een van de centra moet tussen twee dorpen in Oxfordshire in het zuiden van Engeland komen. Beide dorpen samen hebben minder dan 700 inwoners. Ook Throckmorton in het westen van Engeland staat op de lijst. Vorig jaar werden daar tijdens de mkz-crisis honderdduizend dierenkadavers begraven. AP MULTAN - Een hittegolf in Pakistan en India heeft de afgelo pen negen dagen al aan zeker negentig mensen het leven ge kost. Dat hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Vooral het midden en het zuiden van Pakistan zijn getroffen. De temperaturen lopen op tot 49 graden Celsius. Meteorolo gen voorspellen dat het warme weer de komende dagen aan houdt. Ook India heeft te lijden van de hittegolf, vooral in de zuidelijke staat Andhra Pradesh. Zeker vijftig mensen zijn de afgelopen dagen omgekomen. AFP PHNOM PENH - Angkor Wat, het enorme tempelcomplex in het noorden van Cambodja, had tot nu toe vooral te lijden on der slecht onderhoud en bomen die omvielen of waarvan de wortels doorgroeiden onder het complex. Nu blijkt er een nieuwe verwoestende factor in het spel: termieten. Vorige week kwam een deel van het dak naar beneden van het Ta Prohm-monument, een van de meest bezochte delen van het complex. Termieten hadden de grond onder het dertiende- eeuwse hindoe-monument weggegraven. AP JOHANNESBURG - Shell Zuid-Afrika staat op een lijst van internationale bedrijven die gedagvaard worden voor hun rol in de apartheidsjaren. Dat is bekendgemaakt door de Zuid- Afrikaanse afdeling van Jubilee, een internationale bewe ging die zich onder meer sterk maakt voor schadeclaims van slachtoffers van mensenrechtenschendingen. Jubilee is bezig met onderzoek naar de handel en wandel van Shell in Zuid-Afrika. Een woordvoerder van Shell in Zuid- Afrika reageert laconiek. „Wij zien nadere informatie met be langstelling tegemoet." ANP STRAATSBURG - Banken en verzekeraars mogen hun pro ducten, zoals hypothecaire leningen en verzekeringspolissen, in de hele Europese Unie verkopen via internet. Het Europees Parlement ging gisteren akkoord met een EU-richtlijn die na tionale regels voor een flink deel overbodig maakt. Eerder al hadden de EU-ministers ermee ingestemd. Enkele grote banken hadden er bij de parlementariërs op het laatste moment op aangedrongen om de richtlijn aan te scher pen, waardoor elke vorm van nationaal toezicht of nationale wetgeving zou verdwijnen. De Europese consumentenorga nisatie BEUC is juist blij dat een deel van de regels nog op na tionaal niveau blijft. Dat zou de consument meer bescher ming bieden. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever beslaan wat be bouwing betreft niet meer dan 1,7 procent van het gebied, maar beheersen in totaal 41,9 procent van het landoppervlak. Dat staat in een rapport van de Isra ëlische mensenrechtenorgani satie B'tselem. Volgens Yehezkel Lein, de schrijver van het rapport, wilde het militaire bestuur in de be zette gebieden de cijfers pas vrijgeven nadat B'tselem had gedreigd naar de rechter te stap pen. Al met al heeft het een jaar gekost om het rapport op papier te krijgen. Officieel is 6,8 procent van de Westelijke Jordaanoever bestemd voor Israëlische kolo nisatie, maar een extra 35,1 procent blijkt onder de zeggen schap te vallen van de zes regio nale kolonistenbesturen. Vol gens B'tselem wonen er in het gebied dat Israël in 1967 heeft veroverd op Jordanië 380.000 kolonisten. Verreweg de mees ten, 247.000, zijn inwoners van Oost-Jeruzalem en de naburige nederzettingen. Daarentegen telt de Jordaanvallei niet meer dan 5400 kolonisten. Het groot ste deel van de nederzettingen is door de Israëlische overheid be stempeld als economisch ont wikkelingsgebied, waardoor de bewoners in aanmerking komen voor een veelheid aan subsidies. De samenstellers van het rap port, dat is getiteld 'Landjepik: Israëls nederzettingenbeleid op de Westelijke Jordaanoever', stellen vast dat de manier waar op het land is verdeeld, de stich ting van een levensvatbare Pa lestijnse staat onmogelijk maakt. Veel nederzettingen zijn zo gebouwd dat ze de ontwikke ling van naburige Palestijnse steden en dorpen bemoeilijken. Een goed voorbeeld vormt de stad Nabloes, die is ingesloten door de Israëlische nederzettin gen Alon Moreh aan de noord kant, Itamar in het zuidoosten, Har Bracha en Jitschar in het zuiden, Kedumim in het westen en Shavei Shomron in het noordwesten. Andere nederzet- tingenblokken en de 'Trans- Samaritaanse Autoweg' verde len de Westoever op een paar plaatsen in stukken. Volgens de voorzitster van B'ts elem, Anat Biletzki, heeft dat tot gevolg dat de Palestijnen hun landbouw niet voldoende kunnen ontwikkelen. In het oosten van de Westelijke Jor daanoever hebben ze geen toe gang tot een belangrijk deel van hun waterbronnen. GPD door Erik Beijen MONROVIA - De gevechten in Liberia tussen regeringstroepen en de opstandelingen van het LURD beginnen de hoofdstad Monrovia steeds dichter te na deren. Het verzet heeft aangekondigd de stad te willen innemen om president Charles Taylor te ar resteren Maandag brak in de stad paniek uit toen het geluid van geweer- en artillerievuur hoorbaar werd. Militaire bronnen zeiden giste ren dat de opstandelingen van de Verenigde Liberianen voor Verzoening en Democratie (LURD) maandag een aanval hadden gedaan op de plaatsen Arthington en Kley, in de omge ving van de hoofdstad. Volgens de eerste berichten sloegen re geringstroepen de aanval af. De afgelopen twee jaar is het meermalen tot een treffen geko men tussen de troepen van Tay lor en de strijders die opereren vanaf bases in het buurland Guinee. Sinds de campagne in februari in een hogere versnel ling wei'd gezet zijn de rebellen al drie keer bij Monrovia in de buurt gekomen Zij zeggen een einde te willen maken aan de destabilisatie campagne van Taylor in West- Afrika. Ook de Veiligheidsraad van de VN heeft hem daarvan beschuldigd. RTR/ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5