Bomterrorist wordt effectiever PZC PZC Nederlandse YN-militairen in Afghanistan regenen tenten uit J9 Oude fractieleiders zouden na 15 mei moeten opstappen Weinig verdachten blijven zwijgen Internet verschaft extremisten gemakkelijk dodelijke informatie 15 mei 1952 woensdag 15 mei 2002 door Calvin Woodward Nieuwe krachtige explosie ven, geavanceerde elektro nica en tips op het internet geven terroristen en andere ex tremisten steeds meer middelen om dodelijk toe te slaan, vrezen experts. Een week van aansla gen wereldwijd lijkt hun ver moedens te bevestigen. Bij zwa re bomaanslagen in Rusland, Pakistan en Israël verloren 64 mensen het leven. Betere explosieven en simpel materiaal zoals paperclips, kerstboomlampjes, spijkers en glasscherven gedoopt in ratten- gif, vormen een dodelijke com binatie, vooral als de dader ook nog bereid is zijn leven te offe ren. „Sterkere explosieven stel len een individu in staat meer mensen te doden dan voor heen", zegt Steven Aftergood van de Federatie van Ameri kaanse Wetenschappers. De door terroristen gebruikte bommen kunnen variëren van eenvoudige kunstmestexem- plaren zoals Timothy McVeigh heeft gebruikt in Oklahoma Ci ty, tot krachtige chemische ex plosieven uit legervoorraden en geavanceerde zelfgemaakte bommen. Minder gevaarlijk zijn staafbommen, waarvan er de afgelopen weken in het midden westen van de Verenigde Staten enkele in brievenbussen ont ploften. Dit type bommen is vaak gevaarlijker voor de ma ker dan voor de beoogde slacht offers. Ze worden in de VS steeds vaker gebruikt omdat handleidingen voor het maken ervan eenvoudig zijn te vinden op het Internet, zegt de politie. Bij de recente reeks staaf bom aanslagen raakten zes mensen gewond, voordat de 21-jarige vermoedelijke dader door de politie werd gepakt. Semtex Militaire explosieven zoals het oude TNT en de modernere m id- delen C4 en semtex, zijn kneed baar en daardoor gemakkelijk te verstoppen in andere produc ten. Semtex is een Tsjechisch licht materiaal dat onder meer -ii* jeden van veiligheidsdiensten staan op de plek in Kaspiisk, in de Russische republiek Dagestan, waar vorige week donderdag tientallen mensen omkwamen als gevolg van een terroristische bomaanslag. Die werd gepleegd toen een op tocht voorbijtrok ter ere van de Russische overwinning op de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog. Tol de slachtoffers behoorden behalve een groot aantal kinderen ook leden van een muziekkorps. werd gebruikt om PanAm- vlucht 103 boven Lockerbie op te blazen en vaak door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is in gezet. Het communistische Tsjecho-Slowakije verkocht naar schatting zo'n 900.000 kilo semtex aan Libië, dat het verder verdeelde onder terreurgroe pen. Semtex is de' droom van terroristen die vliegtuigen wil len opblazen, want bewakings personeel is vaak niet in staat het te herkennen. De dichtheid ervan maakt de opsporing wel mogelijk, maar niet alle rönt genapparatuur- op vliegvelden kan het verschil waarnemen tussen semtex en Britse kerstpuddin gen. „Bommenmakers worden alleen beperkt door hun fanta sie en de materialen die zij tot hun beschikking hebben", zegt Ralph Way. Hij is voorzitter van de Internationale Vereniging van Bomtechnici en Onderzoe kers (IABTI). Volgens Way pro fiteren terroristen net als gewo ne consumenten over de gehele foto Marina Pavlenko/RTR wereld van de vooruitgang in technologie. Dat geldt ook voor het beschikbaar komen op de markt van apparatuur die voor heen alleen voor bedrijven of overheden betaalbaar of toe gankelijk was. Zo zijn mechani sche klokken tegenwoordig niet meer nodig in tijdbommen om dat geavanceerde digitale elek tronica overal te koop is. De strijd tussen de Palestijnen en Israël escaleert steeds verder en ook op het terrein van bomont- werpen zitten de partijen niet stil. Zo verborgen Palestijnen bommen in watermeloenen en gebruikten ze in rattengif ge doopte glassplinters. De Israëli sche geheime dienst heeft naar verluidt extremisten omge bracht door bommen te plaat sen in mobiele telefoons, een te lefooncel en de hoofdsteun van een auto. Na recente aanslagen, zoals bij de zware aanslag in een restau rant in Haifa in maart, ontdekte de Israëlische politie sporen van hoogwaardige explosieven, waaronder C4. Naar verluidt werken Palestijnse extremisten aan krachtiger bommen, die worden gemaakt van legerex- plosieven en aangevuld met spijkers en schroeven. Professioneler Zelfmoordaanslagen van de Pa lestijnse terreurbeweging Ha rnas worden steeds professione ler en de gebruikte bommen zijn steeds beter. „Daarin zit het ver schil tussen een amateur en een beroeps", zegt Aftergood. „Veel zelfmoordaanslagen zijn geen wanhoopsdaden. De daders moeten zijn uitgerust door men sen met verstand van zaken die bovendien toegang hebben tot explosieven van hoge kwali teit." De staafbommen die de 21-jarige, verwarde Amerikaan Lucas Helder fabriceerde en in het middenwesten verstopte, vallen eerder in de categorie 'simpel'. Hij komt lang niet in de buurt van de technische expertise van een andere dader die zich tegen de overheid keerde, de zoge naamde Unabomber, Ted Kac- zynski. Die wilde de wereld redden van de moderne techno logie. Hij bracht drie mensen om met briefbommen die zeer inge nieus geconstrueerd waren uit afval. De Amerikaan stuurde meer dan twintig van dergelijke bom men voordat hij in 1998 werd gepakt en levenslang kreeg. AP door Paul Koopman Als vanavond de stemmen zijn geteld, dan begint het echte werk pas. Den Haag, zwaar aangeslagen door de felle aanvallen van Fortuyn op de 'gevestigde politiek' en vervol gens knock-out geslagen door de moord op deze lijsttrekker, moet zijn gezag zien te hei-win nen. En dat is niet eenvoudig. Bij verkiezingen verschaffen politieke leiders zich in normale omstandigheden het mandaat om voor vier jaar te mogen rege ren danwel de macht te contro leren. Winst of verlies is bepa lend voor het gezag - soms het politiek overleven - van de lijst trekkers. Deze wetten gelden vandaag niet of nauwelijks. Het land is dan al anderhalve week in rouw gedompeld. Nieuws en straatbeeld worden beheerst door een lijsttrekker op wie nog wel gestemd kan worden, maar die niet meer in leven is. LPF probeert de schuld daarvoor in linkse schoenen te schuiven en tracht verdriet en woede over Fortuyns dood schaamteloos te exploiteren. Terwijl de nage dachtenis aan Fortuyn Messi aanse proporties aanneemt, zijn de overige politieke leiders vrij wel onzichtbaar geworden: zij voeren 'uit piëteit' nauwelijks meer campagne. Draagvlak Wat zegt het stembusresultaat in deze bizarre situatie dan nog over het draagvlak van politie ke voorlieden onder de bevol king? Mogen zij winst of verlies bij de verkiezingen, gezien het wegvallen van de belangrijkste rivaal, nog wel op het eigen con to schrijven? Hetzelfde geldt ook de zo goed als onbekende kandidaten van de LPF, die straks wellicht in de Tweede Kamer komen omdat een deel van de bevolking het stembiljet als condoleanceregister ge bruikt. Maar in het belang van de de mocratie móet de verkiezings uitslag serieus worden geno men, een alternatief is er eenvoudigweg niet. Zodoende komt Nederland na 15 mei me teen in een spagaat terecht: de normaliteit moet zo snel moge lijk worden hersteld omdat an ders het land in chaos gedom peld blijft. Maar tegelijkertijd mag politiek Den Haag niet overgaan tot. de orde van de dag. De vele honderdduizenden bur gers die de afgelopen maanden hun heil bij Fortuyn hebben ge zocht, zouden dan immers in de steek worden gelaten. Politiek Den Haag móet iets doen met de erfenis van For tuyn, of men het nu leuk vindt of niet. En deze neopoliticus he kelde met. veel succes het feit dat het paarse kabinet de trekken had van een in zichzelf gekeerd regentenbolwerk. De aanslui ting met de gevoelens en ang sten van het 'gewone volk' was verloren gegaan. Juist omdat het politieke voorlieden zo schrijnend aan visie en moed ontbrak, slaagde hij erin het de bat en zelfs de gehele campagne te domineren. Geesten Met charisma en 'management by speech' kan een enkele politi cus heel wat geesten in bewe ging brengen, heeft Fortuyn ge demonstreerd. Deze nieuwe stijl van politiek leiderschap past in de huidige mediacratie beter dan wat de huidige generatie politici ons presenteert: een bij na ambtelijke en regenteske wijze van besturen. Dat op zich zelf is al hoopgevend. „Den Haag is een oester, die ge opend moet worden", stelde PvdA'er Ad Melkert zondag vast. Het is de vraag of de huidi ge lijsttrekkers na het mandaat dat zij vandaag van de kiezers krijgen, die klus wel kunnen klaren. Zo lang Fortuyn nog op het netvlies van het electoraat staat, zullen zij daar sowieso ei-g bleek bij blijven afsteken. Er is veel te zeggen voor een wis seling van de wacht, voor zover die niet al door een deplorabel verkiezingsresultaat wordt af gedwongen. Om honderddui zenden niet voorgoed politiek dakloos te maken, moet een nieuw kabinet in het teken staan van verandering. Die kan het best worden belichaamd door anderen dan Ad Melkert (PvdA), Hans Dijkstal (VVD) en Thom de Graaf (D66). Zij zou den een verregaande democra tisering op zich moeten nemen, het openstellen van bestuurlijke functies voor niet-partijleden en - wellicht - een veel scherper vreemdelingenbeleid. Het is nog niet te laat voor een modernise ring van ons staatsbestel. GPD Compagniecommandant majoor Harm Quax (rechts) speelt schaak met majoor Jan Swillens, commandant van de Korps Commando Troe pen. foto Harold Doornbos/GPD door Harald Doornbos Drie maanden alweer zitten Nederlandse militairen in Afghanistan. Na Bosnië, Kosovo, Eritrea en Cambodja klonk het voorstel om Nederlandse troepen naar Af ghanistan te sturen aanvankelijk vreemd. „Nee, daar had echt niemand aan gedacht", zegt een soldaat terwijl hij met drie kamera den een potje risk zit te spelen in de soos, een grote tent met bar, tafels, stoelen en een kof fiezetapparaat. „Maar tot nu toe bevalt het me hier uitste kend", vervolgt de soldaat, „De bevolking is heel aardig, iedereen wil dat we blijven om de vrede te bewaren." Nog maar kort geleden was alles totaal an ders. Afghanistan onder de Taliban was 'no go'- gebied voor niet-moslims, laat staan dat. dit regime van Amerika-haters Wester se troepen had toegelaten. Maar zoals op wel. meer plekken ter wereld veranderde 11 september alles. De oorlog tegen terrorisme leidde al spoedig tot de val van de Taliban. De nieuwe Afghaanse leiders smeekten zelfs om buitenlandse troepen, om vrede te creëren en het land weer op te bouwen. „Het was hier zo'n puinhoop dat het weken duurde voordat we enige orde hadden ge schapen en het tentenkamp konden opzet ten," aldus een Nederlandse militair die er vanaf het begin in januari bij is geweest. Het resultaat is een degelijk tentenkamp waarin de ruim 220 Nedexdanders samen werken en wonen met onder meer Duitse, Deense en Portugese troepen. Het is zo groot als een paar voetbalvelden, omgeven met hekken en prikkeldraad. De Nederlanders hebben hun eigen gedeelte. Daar hangt de rood- wit-blauwe vlag en staan tientallen groene legertenten en voertuigen van de Nederlan ders. Met de jeeps en vrachtwagens worden dagelijkse patrouilles uitgevoerd in en rondom Kaboel, Dit is de belangrijkste taak van de Nederlanders. De Nederlanders hebben hun eigen com mandostructuur, maar uiteindelijk bepalen de Duitsers - die met veel meer soldaten en materieel naar Afghanistan kwamen - wat er gebeurt. Om misverstanden te voorko- men: de Nederlandse en Duitse troepen zijn ondei'deel van Isaf, de door de VN gesanc tioneerde vredesmacht. Ze hebben niets te maken met Amerikaanse en Britse com mando's die in de bergen van zuid en oost- Afghanistan vechten tegen vemieende le den van de Taliban en Al Qaeda. „Dit is dus Afghaans grind", zegt majoor Harm Quax, hoofd van de infantexie com pagnie, tei*wijlhij over een paadje loopt tus sen de tenten en op de grond wijst. Het grind lijkt op een verzameling enorme keien, waarover je gemakkelijk je nek breekt. „Ander spul hadden ze niet," vervolgt hij, „We hebben het hier neex-gelegd om een blubberzooi te voorkomen. Ons was verteld dat Afghanistan al jaren wordt getroffen door droogte, maar sinds wij hier zijn, re gent het bijna aan een stuk door. We drijven zo ongeveer onze tenten uit." Gewelddadig Afghanistan mag dan een van de geweldda digste landen ter wereld zijn, de ruim 230 Nederlandse militairen hebben daar weinig van gemei'kt. Ze zijn nog nooit beschoten of bedreigd door de Afghanen. Het enige ern stige incident was een raket die 's nachts vanaf tien kilometer door onbekenden werd afgevuurd en een paar hondei'd meter naast het kamp explodeerde. „Zo'n raket is dode lijk binnen een straal van ongeveer 18 me ter," vertelt kapitein Henk Asma. „Er is hier altijd een dreiging, maar ik voel me nooit bedi'eigd"meent contingentscom mandant, overste Ton Hovex-. Majoor Quax: Osama bin Laden en andere fanatici zijn er natuurlijk op tegen dat wij hier orde op za ken proberen te stellen. De kans op terroris me blijft daarom aanwezig." De commandant hoopt dat de VN-troepen in de toekomst niet zullen toegeven aan lo kale of buitenlandse strijders die het land weer in de chaos van de afgelopen 23 jaar willen storten. „We moeten ons niet laten intimideren en onze aanwezigheid juist ver hogen als het ergens spannend wordt. Laten zien wie hier de baas is." GPD door Martin Gommers De 32-jarige verdachte uit Harderwijk die al ruim een week vastzit voor de moord op Pim Fortuyn, zwijgt nog altijd tegen de po litie. Veel meer dan zijn naam heeft hij niet gezegd. Dat recht heeft hij. Maar hoe lang houdt iemand, wie ongetwij feld het vuur na aan de sche nen wordt gelegd, hel conse quente zwijgen vol? „Ik ben er maar weinig te gengekomen die het volhou den om maandenlang te zwijgen", zegt de Nijmeegse strafrechtadvocaat Ronald Teekens. „De politie komt vaak'met zo veel bewijs dat iemand vanzelf wel een keer gaat praten. En de politie mag tijdens een verhoor vrij veel." Een verdachte mag zwijgen. Niemand in Nederland is verplicht aan. zijn eigen ver oordeling mee te werken. Stei'ker nog: vei-horende po litiemannen moeten de ver dachte voorafgaand aan ie der vei-hoor meedelen dat hij of zij niet tot antwoorden verplicht is. Dat geldt ook voor de rechter-commissaris en de rechtbank. Toch beroe- pen zich weinig verdachten op hun zwijgrecht. Uit een steekproef die het Weten schappelijk Ondei-zoeks- en Documentatiecenti-um van het ministerie van Justitie in 1999 hield, bleek dat van de 704 verdachten slechts vier bleven zwijgen. Velen doen vroeg of laat hun mond open, omdat ze hun hart willen luchten en soms omdat ze be zwijken onder de verhoor methoden en het aangedra gen bewijs. Zaanse methode Minister Sorgdrager van Justitie verbood in 1996 de 'Zaanse verhooi'methode'. Die was erop gei'icht de ver dachte zijn delict te laten herbeleven. Zo werden bloe dige foto's van het slachtof fer in het verhoorkamertje neergelegd. Hiertegen be stond veel bezwaar. Ook al omdat je iemand die alleen verdachte is moeilijk een de lict kunt laten herbeleven. „Maar verbalisanten mogen toch behoorlijk veel", meent sti-afrechtadvocaat Teekens, „Naarmate het feit ernstiger is, mag iemand meer onder druk worden gezet. Agenten mogen met de vuist op tafel slaan, schreeuwen, pal tegen de verdachte aan gaan zitten en iemand tien tot twaalf uur lang verhoren. Wat niet mag is foto's van overledenen neer-leggen of tegen de ver dachte liegen, bijvoorbeeld door te zeggen dat een mede dader bekend heeft of te be loven dat de betrokkene naar huis mag als hij bekent." Video Het lijkt zeker dat de advoca ten van de Harderwijker de verhoormethoden kritisch zullen bezien. Volgens Teek ens is het verstandig als de verhoren op video worden opgenomen. „Daar komen anders geheid problemen over." Wat wel en niet mag om verdachten te laten be- kennen geeft al vele jaren stof tot discussie. Is het ge- ooiioofd om buiten cle offici ële verhoren om uitlatingen in een dossier te stoppen? Ja, zegt de Hoge Raad meest al. Zo komt het voor dat een zwijgende vei-dachte zijn hart lucht als een recher cheur na het verhoor zijn lap topje dicht klapt. Menig re- chei'cheur zal vervolgens in een ander kamertje de tekst van de verdachte intypen en als 'pi-oces-ver-baal van be vindingen' insturen. Ook is het voorgekomen dat par ketpolitie tijdens arrestan tenvervoer gesprekken af- luisterde en later verbaal op maakte. Ook een door een ai-restantenbewaarder afge luisterd telefoongesprek, mocht nog onlangs van de Hoge Raad als bewijs worden gebruikt. De undercovera gent die later uit zijn geheu gen een verbaal tikt, is ook geaccepteei'd. GPD LEEUWEN - De 55-jarige Franse leeuwentemster Ma rie Rancy toonde zich dins dag hevig verontwaardigd, toen een rechtbank in Parijs haar een boete gaf van zes duizend francs voor het hou den van een leeuw en leeuwin in haar woning. Een buur man had geklaagd over stank en het bi-ullen dat hem 's nachts wakker hield. De dompteuse zei dat haar familie al meer dan honderd jaar leeuwen in huis heelt en dat er nooit eerder klachten zijn gekomen. LICHT - IJzendlijke heeft nieuwe straatverlichting. Aan de Markt, de Oranje- straat en de Landpoortstraat werden zes grote lichtmasten geplaatst. Toen het donker werd, baadden, deze straten in licht. De lampen zijn kwiklampen. Omdat het geschil met de PZEM nog niet geheel is op gelost, werden de lichtpun ten vanuit de dichtst bijzijn- de woningen gevoed. GILDE - Drie leden van het zakken rollersgilde, die woensdag voor de Amster damse rechtbank terecht stonden, hoorden zware straffen tegen zich eisen, na melijk ieder drie jaar. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax- (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail- redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 lot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uiigeveri| Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pto- ducten van de titels en de werkmaatschapplien van Wegener ol door ons zorgvuldig geseteflW™? derdon. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriltelijk melden bij: PZC. afdeling —3, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand1 19,25 per kwartaal: 52.-- per jaar. 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: /.-- zaterdag: 1,50 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 359300 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Behoort tot LUGQEflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4