Branco houdt de fado levend 21 Van der Wal komt een heel eind jong PZC woensdag 15 mei 2002 Cristina Branco: haar vernieuwing van de Portugese blues wordt in eigen land niet altijd gewaardeerd. foto Maurice Boyer Fado-zangeres Cristina Branco is in Nederland populair der dan in haar vaderland Portugal. Omdat haar succes hier is begonnen, presenteert zeal haar nieuwe albums in N e- derland. In veel gevallen blijft ze trouw aan de zalen die haar het eerst boekten, zoals het Arsenaaltheater in Vlissingen. Elk seizoen treedt ze daar een keer op. Vanavond is het weer Branco-tijd. De afgelopen weken heeft Branco in Nederland een nieuwe schare fans aan zich we ten te binden. Enkele weken geleden figureerde ze met de popgroep Blof in het televisie programma Paradisolife, waar ze een hartverscheurend duet zong met Paskal Jakobsen. Het leverde een spontane ovatie op, net als afgelopen zaterdag, toen ze opnieuw te gast was bij een concert van Blof - ditmaal in een uitverkocht Ahoy' - om ook daar 'Dansen aan zee' (zij in het Portugees, Jakobsen in het Ne derlands) te vertolken. Toch was haar naam in Neder land al gevestigd. Juist in Ne derland. Haar huidige manager José Mela, zelf woonachtig in Amsterdam, zag haar vijf jaar geleden optreden in een Portu gees televisieprogramma. Het was een van de eerste uitvoerin gen van de zangeres die aanvan kelijk journaliste wilde worden. Mela besloot haar uit te nodigen voor twee concerten ter herden king van de Anjerrevolutie van 1974. Van de Amsterdamse op tredens werd een cd geperst, die meteen in Nederland aansloeg. Mela werd haar manager en or ganiseerde minimaal één keer per jaar een toernee door Neder land. In de eerste toernee was ook het Arsenaaltheater opge nomen. Sindsdien is Branco daar nog twee keer terugge weest, onder meer ter promotie van de cd Cristina Branco canta Slauerhoff, een album waarop ze in het Portugees vertaalde ge dichten van Slauerhoff ver tolkt. In Nederland werd de cd platina. In Frankrijk won Bran co tot twee keer toe de prestigi euze prijs Choc de l'Année du Monde de la Musique in de cate gorie wereldmuziek. Ook het publiek in België, Italië, Duits land, Spanje, Brazilië, de Ver enigde Staten en Australië lijkt voor Branco te vallen. Alleen in haar vaderland wil het nog niet zo lukken. Daar wordt de fado (meestal omschreven als de Portugese blues) van Branco als te modem en vooruitstre vend gezien. De schaduw van de grote Amalia Rodrigues hangt over Branco. Iets waar ze zelf overigens geen bezwaar tegen heeft, want ze beschouwt de le gendarische fadozangeres als een groot voorbeeld. Toen ze als achttienjarig meisje alleen in popmuziek was geïnteresseerd, schonk haar grootvader Branco een plaat van Amalia Rodri gues. Meteen was ze verkocht. Onlangs zei Branco in een inter view over Rodrigues: „Zij is mijn vlag, mijn diva. Ze deed me zingen, dat is zo helder als wa ter. Ik leerde van haar dat het belangrij ker is om het verhaal te vertellen dan om te zingen." Maar Branco wil haar verhaal wel op haar eigen manier vertel len. Ze past ervoor Amalia Ro drigues te kopiëren en zingt be wust niet in de f ado-lokaLen van Lissabon, omdat vernieuwin gen van het genre daar niet wor den geaccepteerd. „Fado, dat is nostalgie, de stem van de ziel", aldus Branco. „Maar het is ook de vreugde om te leven, luchtig heid en vrolijkheid. Ik neem ri sico's. Niet iedereen houdt ervan dat ik aan de vastgeroeste regels durf te tornen, bijvoorbeeld door elementen uit de jazz te ge bruiken. Sommigen vinden dat ik daardoor afdwaal van de pu re fado. Maar als fado niet mag evolueren, zal de fado sterven." Ernst Jan Rozendaal Cristina Branco: vanavond, Ar senaaltheater Vlissingen, 20.15 Jan Jaap van der Wal werd als 17-jarige student als jongste comedian ooit aange nomen voor de Comedytrain. Inmiddels is hij 22. Hij schrijft onder meer teksten voor het satirische nieuwsprogramma Dit was het Nieuws en voor Later wordt het leuk. Met Out now! trekt hij als solist langs de theaters. Een topcabaretier is hij nog niet, zo realiseert ook hij zich, „Want eerst heb je Freek de Jonge, dan Hans Teeuwen en daarna kom ik pas." Of het ooit zover komt, moet nog blijken. Feit is dat hij schijnbaar moeiteloos en vrij constant grappen maakt. Een enkele keer staat hij stil bij zijn rol in het theater. Op het podium voelt hij zich thuis, zo laat hij zijn publiek weten, want daar regeert de fantasie en kun je het leven naar je hand zetten. „Theater is een leugen, een leukere waarheid", vertelt de cabaretier en daarmee sluit hij aan bij de manier van werken van veel standup-comedians die hun eigen referentiekader uitvergroten en via verrassen de invalshoeken commentaar leveren op hun waarnemingen. Erg diep gaat het allemaal niet. Zo gaat het over televisie programma's, over het verschil tussen de kinderprogramma's van nu en die uit zijn tijd en over het irritant tijdloze ka rakter van de smurfen. Daarnaast weet hij zijn erva ringen in De Efteling leuk te verwoorden en maakt hij grap pen over het engagement van Destiny's Child en de minimale bewegingen van rappers, waarmee hij ongetwijfeld een jong publiek weet aan te spre ken. Mummie Nieuwsberichten over het we tenschappelijk onderzoek van een mummie of de onthullende conversatie tussen Kissinger en Nixon over het mogelijke ge bruik van een atoombom leiden bij Van der Wal tot geestige as sociaties. Actueel politiek com mentaar blijft beperkt tot het imiteren van het zure gezicht van Ad Melkert. Dit jonge talent laat zien dat hij 'door dingetjes te verzinnen' een heel eind kan komen. Ook durft hij het aan met het publiek te improviseren en dat gaat hem redelijkgoed af. Van der Wal staat pas aan het begin, hij is wellicht nog wat simpel en vlak, maar de vorm is er al wel. Jan Jaap van der Wal: donder dag, Stadsschouwburg Middel burg, 20.00 uur WOENSDAG Sim Bolus Het Goese poppentheater Sim Bolus speelt Opa's Geheim. Opa's Geheim gaat over opa Bram (gespeeld door Hans van der Haar), die in een klein bejaardenhuisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt zijn kleinzoon Freekje op be zoek. Als ze samen foto's kijken, ontdekt Freekje iets. Poppentheater Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Hans Dorrestijn Martin van Dijk Het duo brengt de voorstelling Cirkels. Dorrestijn zingt, leest gedichten en brengt monologen en dialo gen. Hij wordt daarbij begeleid door pianist Van Dijk. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Cristina Branco De Portugese zangeres geeft een concert. Branco blaast de fadomuziek nieuw leven in. Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur DONDERDAG Jan Jaap van der Wal De cabaretier brengt zijn programma Out now! Het is het eerste avondvullende stand-up comedy programma van Van der Wal. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur De Zeeuwse Komedie De toneelgroep speelt de tragikomedie Vuur in de Sneeuw van Sam Shepard. Het stuk gaat over twee families die elkaar nauwelijks kennen. Het enige wat hen bindt, is dat de zoon van de ene familie ge trouwd is met de dochter van de andere. Thema's van Vuur in de Sneeuw zijn familie, noodlot en moeizame communicatie. 't Beest Goes, 20.30 uur VRIJDAG Drie, voor en achter de mast Muzikale voorstelling over het leven op een VOC-schip. Samenwerkingsproject van De Zeeuwse Muzikanten (orkest van de stichting Arduin), amusementsorkest Humoreske en mu sical-en operettevereniging Papillon. In totaal beklimmen 132 muzikanten en acteurs het podium, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Midzomerstrandkomedie Comedygezelschap Mussen Zwanen brengt dit stuk van Haye van der Heyden. Midzomerstrandkomedie speelt zich af aan de Franse Rivièra. Een gemêleerd gezelschap viert daar vakantie. Alles lijkt goed te gaan, maar schijn bedriegt. De cast bestaat uit Eric Corton, Hymke de Vries, Hans Breetveld en Frédérique Huydts. De Maagd Bergen op Zoom, 20.15 uur Jaszfestival Middelburg Het driedaags festival, dat voor de 24ste keer wordt gehouden, begint met een kroegentocht. Het programma voor de vrijdagavond is als volgt: De Mug - Not James Dean and Company (latin); Desaf inado - Jeroen Pek Band (modern, bebop); De Geere - Storyville Jazzband (dixieland); American - The Trailblazers (blues); De Herberg - Champagne Charlie (blues). Centrum Middelburg, 21.00-02.00 uur The Kids are Allright Beginnende bands kunnen ervaring opdoen. De Piek Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Klein Straattheater Drie steltlopers, de Alien Voyagers, openen het straattheatersei zoen in Terneuzen. Centrum Terneuzen, hele dag Robhetty Professioneel poppentheater geeft een voorstelling voor kinde ren van 4-10 jaar. De voorstelling heeft als titel De avonturen van kabouter Wit- baard. In het museum zijn verder activiteiten in het kader van Annie M. G. Schmidtdag. Fruitteeltmuseum Kapelle, 14.00 uur Jaszfestival Middelburg Streetparade en andere buitenoptredens. 's Middags lopen de volgende orkesten door de binnenstad: Hon kers Brassband, Mardi Gras Jazzband, South-West Dutch Dixie Jazzparaders, Original Zealand Streetparade Jazzband, Deaf Quartle Jazzband, May Day Jazzband. Concerten op podia: Podium Koorkerkhof: 14.00-15,30 uur: Sprinkhuizen Fennis Didderen (jazz-pop); 16.00-16.30 uur: Special Delivery (moderne jazz); 20.00-21.30 uur: Dick de Graaf Quartet (bebop); 22.00-23.30 uur: Marejada (salsa). Podium Markt: 14.00-15.30 uur: New Iberia Stompers (new Or leans revival); 16.00-17.30 uur: PimToscani Allstars (dixieland, mainstream); 21.30-23.00 uur: Monsieur Dubois (jazz, dance, trance). Podium Pottenmarkt: 14.00-18.00 uur; Caledonia Jazz Band (dixieland); 19,30-23.30 uur: La Blusa (cajun). Centrum Middelburg, 14.00-23.30 uur Geen Paniek Groep van tien meiden geeft een concert. De leden van Geen Paniek zingen allemaal ook in andere koren of kwartetten. Ze brengen close harmony, lichte muziek en hu moristische liedjes. In het kader van Annie M. G. Schmidtdag staan ook liedjes van de schrijfster, op muziek van Harrie Ban- nink, op het programma. De Drukkerij Middelburg, 14.30 uur Orgelconcert Willem Jan Cevaal bespeelt het kerkorgel. Op het programma staan werken van onder meer Reger, Liszt en Franck. Nederlands hervormde kerk Wemeldinge, 20.00 uur Drums for Nature Percussiegroep van zo'n honderd djembespelers geeft benefiet concert voor het Wereld Natuur Fonds. Show vol Afrikaanse en Braziliaanse klanken en dans. Drums for Nature staat onder leiding van Menno de Bruin. Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Drie, voor en achter de mast Muzikale voorstelling over het leven op een VOC-schip. Zie vrijdag, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur De Zes Winden Het saxofoonsextet geeft een concert. Het internationaal ensemble De Zes Winden bestaat uit de Zeeuw Dies le Due (sopraan)Mariette Rouppe van der Voort (so- pranino), Andrew White (tenoi-), Ad Peijnenburg (bariton) en Klaas Hekman (bas). Grote Kerk Veere, 20.00 uur Ladies' Night Reineke Wieman, Odette Sorber, Ygdrassil en Kirsten treden op. Bij de Ladies' Night zijn ook mannen welkom. De Zeeuwse Rei neke Wieman treedt als eerste op. Zij wordt begeleid door Kaat van der Weide. Vervolgens geeft Odette Sorber (15) uit Goes een concert. Zij bracht in eigen beheer een cd uit en zegt geïnspireerd te worden door Alanis Morissette en Sinead O'Connor. Het Frie se duo Ygdrassil, bestaande uit Linde Nijland en Annemarieke Coenders, treedt daarna op. Zij zingen tweestemmige liedjes, be geleid door gitaar. De avond wordt afgesloten met een concert van de Haarlemse singer-songwriter Kirsten en haarband, 't Beest Goes, 21.00 uur Hans Dorrestijn Voorstelling met Martin van Dijk vanavond Middelburg Kirsten Zangeres zingt tijdens Ladies' Night zaterdag Goes Star Wars II Attack of the Clones in Vlissingen, Hulst, Bergen op Zoom Drie, voor en achter de mast Muzikale voorstelling vrijdag en zaterdag Middelburg Paula van den Elshout Expositie vanaf morgen Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45