Hoek krijgt weer een bibliotheek PZC r 14 - A v V ogelbescherming vecht opvissen mosselzaad aan Bureau wil centrum Axel van nieuwe impulsen voorzien Meeste ouderen voelen zich gezond Leven in Kuitaart bevalt inwoners goed Hupie's dierenpartij wint kinderverkiezingen Licht op groen voor nieuw pand De Sprong Twijfel aan noodzaak van bomenkap in Sas Opening op 13 juni T agenda woensdag 15 mei 2002 door Lieneke Fieret HOEK - Op donderdag 13 juni krijgt Hoek weer een biblio theek. Om half vier wordt het pand officieel geopend. In Hoek kwam altijd twee keer in de week de bibliobus, maar Jongen slaat buschauffeur TERNEUZEN - Een zeventien jarige jongen uit Axel heeft gis termiddag rond half drie in de Wielingenlaan in Terneuzen buschauffeur geslagen. De jongen stapte in de bus bij de halte aan de Wielingenlaan. Zijn busabonnement was verlo pen en hij moest een kaartje ko pen. Dit wilde de jongen niet. Ook wilde hij de bus niet verla ten, waarop hij de vijftigjarige buschauffeur uit Axel sloeg. De jongen is aangehouden. Vierdaagse KLOOSTERZANDE - De avondvierdaagse in de gemeen te Hontenisse kan dit jaar wan delend en fietsend worden afge legd. Naast wandeltrajecten van vijf en tien kilometer zijn verschillende fietsroutes van 15 en 25 kilometer uitgezet. De vierdaagse begint maandag 27 mei vanaf partycenter de Reizende Man in Kloosterzan- de. De fietsers kunnen ook op stappen vanaf camping De Vo gel in Hengstdijk.Elke dag is er een andere route. De wande laars vertrekken telkens om 18.30 uur. De fietsers kunnen tussen 18.00 en 19.00 uur van start gaan. 1 die kan straks verdwijnen als de bilbiotheek er is. Zesduizend boeken zullen in de nieuwe bi bliotheek op de planken komen te staan. „Deze collectie zal in vier jaar tijd doorgroeien naar iets meer dan negenduizend boeken", zegt H. Spenkelink, directeur van de bibliotheek. „De jeugdboeken zullen beter vertegenwoordigd zijn dan de boeken voor volwassenen. De verhouding ligt ongeveer zestig tegenover veertig procent." De inrichting van de biblio theek kostte ongeveer honderd duizend euro. „De bibiotheek is een uitnodigende ruimte, door de grote lichtinval van buiten. Rondom is namelijk alles van glas", volgens Spenkelink. „De bibliotheek is heel ruimtelijk ingericht en er is ook een lees- hoekje waar de mensen infor matie tot zich kunnen nemen. Bovendien willen wij ook vol doen aan de functie van een ont moetingsplaats voor de bevol king." De bibliotheek huurt de ruimte met een oppervlakte van tweehonderd vierkante meter van Zorgcentrum Vremdieke in Hoek. Het kantoortje deelt de bibliotheek met de Stichting Welzijn Ouderen (SWO). Het heeft dertig jaar geduurd voordat het filiaal in Hoek ge realiseerd werd. Het duurde zo lang, omdat in 1970 de gemeen te Hoek heringedeeld werd en bij Terneuzen ging horen. De plannen voor de bibiotheek kwamen toen in de verdruk king. Later was er geen geld meer voor de financiering van bibliotheken. „Rond 1999 heb ben we de handschoen weer op gepakt en gingen we in overleg met Zorgcentrum Vremdieke. Nu hebben we eindelijk de bi bliotheek die we wilden." V—1 -V /si' 7* -r* •r* -4 Totdat duidelijk is waarom er de laatste jaren veel eidereenden sterven, mag er volgens de Vogelbescherming niet in de Waddenzee op mos selzaad worden gevist. foto Pi eter Honhoff door Harmen van der Werf YERSEKE - De visserij op mos selzaad in de Waddenzee moet dit voorjaar verboden worden. Vogelbescherming Nederland heeft begin deze week die eis op tafel gelegd bij de Raad van Sta te in Den Haag. Volgens de na tuurorganisatie dreigt door het vissen op mosselzaad voedselte kort voor eidereenden. Het bezwaar van Vogelbescher ming richt zich tegen het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV). Het ministerie heeft de producen tenorganisatie voor de Neder landse mosselcultuur, gevestigd in Yerseke, een vergunning ge geven voor het opvissen dit voorjaar van 37,5 miljoen kilo mosselzaad. Volgens Vogelbescherming had het ministerie de vergunning niet mogen afgeven, omdat er de laatste jaren veel eidereenden zijn gestorven, met name in de winter 1999-2000. Zolang niet volledig vaststaat dat dit niet is veroorzaakt door voedselte kort, geldt, aldus de natuuror ganisatie, het voorzorgsbegin sel, omdat de Waddenzee een natuurmonument is. Dat bete kent in dit geval: geen visserij toestaan, voordat er volstrekte duidelijkheid is over de eider- eendensterfte. Berekening Bij de afgifte van de vergunning heeft LNV zich gebaseerd op een wetenschappelijke bereke ningvan de hoeveelheid mossel zaad in de Waddenzee. Op basis daarvan heeft de mosselsector toestemming gekregen 37,5 mil joen kilo mosselzaad op te vis sen. Voor vogels, waaronder eider eenden, blijft er volgens het mi nisterie genoeg voedsel over. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie Nederlandse mosselcultuur is ontstemd over het bezwaar schrift van Vogelbescherming. Ook de Wadden vereniging heeft aangekondigd bezwaar te ma ken. „Die organisaties erkennen gewoon het overheidsbeleid niet", stelt Van Geesbergen. De producentenorganisatie heeft twee weken geleden al gepro beerd met mosselzaadvisserij te beginnen. Toen stond de Raad van State dat niet toe, omdat de natuurorganisaties nog geen bezwaarschrift hadden inge diend. Nu dat wel is gebeurd, wil de mosselsector zo snel mo gelijk een voorlopige uitspraak van de Raad van State over de bezwaren. Die zaak dient waar schijnlijk vrijdag. „Het is erop of eronder voor ons", verklaard Van Geesbergen. „Wij hebben al twee weken ver loren. Wij wilden eerst in zes weken kleine porties mossel zaad opvissen, wat veel duurza mer, milieuvriendelijker, is én beter voor de opbrengst van het mosselzaad. Wij hebben ons vis- planbij moeten stellen. Wij wil len nu in vier weken grotere por ties opvissen, vanaf volgende week dinsdag, als de Raad van State ons tenminste gelijk geeft." door Eugène Verstraeten AXEL - Er liggen kansen om het centrum van Axel de nodige nieuwe impulsen te geven. Ver tegenwoordigers van het ste denbouwkundig bureau RBOI betoogden dat gisteren in de commissie voor Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom). Daar kregen de commissieleden de stand van zaken voorgescho teld met betrekking tot het be stemmingsplan Kom Axel. Op dit moment is er een inventari satie gemaakt van het gebied. Volgende maand komen er luchtfoto's beschikbaar en aan de hand daarvan kan de geïn ventariseerde bebouwing nog eens gecontroleerd worden. Vervolgens wordt er gekeken welke stedenbouwkundige mo gelijkheden het gebied heeft en uiteindelijk moet er nog voor het eind van dit jaar een con cept-plan van de tekentafel ko men. Een van de plekken die grote aandacht krijgt in het winkel centrum. RBOI gaat nu bekij ken wat daar de afgelopen jaren gebeurd is en daaruit zal ook duidelijk worden wat de sterke en zwakke punten zijn. Ook plannen en initiatieven die er op dit moment leven worden erbij betrokken. Het RBOI wil ook met vier men sen om de tafel gaan zitten die in het centrum een sleutelpositie bekleden, zoals belangrijke winkeliers of onroerend goed- bezitters. Aan de hand van de vergaarde informatie moet dan blijken of het centrumgebied groter of kleiner moet en welke projecten er zouden moeten worden opgestart om het cen trum te versterken. Fatsoeneren Vooruitlopend op toekomstige ontwikkelingen hebben B en W inmiddels al eigenaren van pan den in de Noordstraat aange schreven om hun eigendom te fatsoeneren. De commissiele den krijgen binnenkort ook nog een wandelexcursie door de straat om zich van de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen, Dit in navolging van de wan delexcursie in Koewacht. Die heeft er inmiddels toe geleid dat enkele huizenbezitters in de Nieuwstraat zijn aangeschre ven. Verder gaat de gemeente andere adressen scherp in de ga ten houden. Naar aanleiding van de excursie hebben verschillende inwoners als spontaan zelf actie onderno men om hun eigendom te fatsoe neren, zo wist L. de Doelder-van de Voorde (VVD) de overige commissieleden te melden. Kanoën in nieuw bos bij Langeweg Axel mag van Staatsbosbeheer AXEL - Kanoliefhebbers kun nen straks mogelijk terecht op het nieuwe watertje in het nieuw aan te leggen bos nabij de Langeweg bij Axel. Staatsbosbeheer heeft op zich geen problemen met het gebruik van het water voor recreatieve doeleinden. Burgemeester J. F. Mulder zei dat gisteren in de commissie Vrom, naar aan leiding van vragen door L. den Doelder-van de Voorde (WD). Het raadslid had vorig raads vergadering gevraagd de moge lijkheden voor kanosport op het water te onderzoeken. Staatsbosbeheer vindt het pri ma, maar ze willen geen enkele verantwoordelijkheid dragen en er ook geen kosten voor ma ken", zei Mulder. Op dit moment wordt op Axelse stadhuis nog onderzocht hoe het zit met de veiligheidsaspecten. Daarbij speelt onder andere de vraag of er bij eventuele kanomogelijk heden wel of geen toezicht moet zijn. „Verder moeten we nog bekij ken hoe het inrichtingsplan voor het bos en het water er pre cies uit komt te zien en wat weer mee kunnen doen." door Eugène Verstraeten HULST - De meeste ouderen in Zeeuws-Vlaanderen zijn tevre den over hun gezondheid. Ze er varen weinig problemen en kunnen zich redden zonder hulp van anderen. Van de senioren die wel problemen hebben, vor men de ouderen met een laag in komen een kwetsbare groep. Dat blijkt uit een grootschalig onderzoek dat de GGD Zeeland in opdracht van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten heeft ge houden onder inwoners van 55 jaar en ouder. Het initiatief voor de gezondheidsenquête is geno men omdat Zeeuws-Vlaande ren een gebied is met relatief veel 55-plussers. Dit percentage neemt de komende jaren alleen maar toe. De gezondheidsenquête geeft inzicht in de problemen die ou deren ervaren op het gebied van gezondheid, huisvesting en voorzieningen. De vragenlijsten zijn verstuurd aan 4800 zelf standig wonende inwoners van Zeeuws-Vlaanderen van 55 jaar en ouder. De respons bedroeg 61 procent. Ruim een derde van degenen die reageerden, ervaart hun ge zondheid als matig en een heel klein deel (4 procent) als slecht. Dit percentage stijgt naarmate de leeftijd toeneemt. Driekwart van de ouderen heeft één of meer chronische aandoeningen. Eén op de twintig senioren heeft hulp nodig bij één of meer alle daagse verrichtingen, zoals aan- en uitkleden en wassen. Dit percentage stijgt van 1 pro cent bij 55- tot 64-jarigen tot 15 procent bij de 75-plussers. Al leenstaanden en ouderen met een laag inkomen hebben vaker hulp nodig. Eén vijfde van de ouderen had den ten tijde van de enquête zo veel negatieve gevoelens dat het invloed had op hun psychisch welbevinden. Dit percentage zogeheten psychosociale pro blemen stijgt niet met de leef tijd. Ouderen met een laag inkomen hebben vaker psycho sociale problemen. Uit de enqête blijkt verder dat eenzaamheid een groot pro bleem is onder ouderen. Meer dan een derde van de 55-plus sers voelt zich in meer of minde re mate eenzaam. De meeste ou deren voelen zich tamelijk tot heel veilig in de woonomgeving. door Gino van den Broecke LAMSWAARDE - „Het is goed en mooi wonen in Kuitaart." Met deze stelling waren de in woners van Kuitaart het gister avond roerend eens. In Dorps centrum De Luifel werd daar de vierde uit een serie inspraak avonden die voorafgaand aan de gemeentelijke herindeling wordt gehouden in de kernen van de gemeente Hontenisse. De inspraakavond maakt deel uit van het project 'Burgers in de nieuwe gemeente'. Het project is opgezet door de gemeenten Hulst en Hontenisse en word uitgevoerd door Scoop, het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Het doel is om de huidige situatie in kaart te brengen en ook de toekomst wensen van de bewoners te pei len Daarmee kan dan de nieuwe gemeente Hulst rekening mee houden na de herindeling op 1 januari 2003. Op de avond werden verschil lende thema's in groepen be sproken. Over de leefbaarheid waren alle aanwezigen het eens, het is er mooi en rustig wonen. Er is genoeg te doen, mede dankzij de inzet van de dorps raad De mensen zijn tevreden met de bereikte resultaten. Ook over huidige en toekomstige voorzieningen werd gesproken zoals een speelvoorziening en wandelroute langs de Kleine Vogel. De molen zal worden ge restaureerd en open worden ge steld voor het publiek. Een aantal bewoners opperde om het Dreefken af te sluiten voor vrachtverkeer. „Het is al diverse keren voorgekomen dat vrachtwagens de muur van het aanpalende huis beschadigen", aldus een van hen. De aangegeven punten van de bewoners zullen worden ver werkt in een concept-kernbe schrijving dat in september aan de bewoners worden voorge- legd. Leerlingen van de Petrus Immensschool brengen hun stem uit foto Ruben Oreel door Gerrit van Loon MIDDELBURG - „Wat gaan jullie doen te gen het gooien van sneeuwballen naar een ruit?", vraagt een leerling van de Petrus Im mensschool aan Jan van der Made van de Partij tegen Vandalisme (PTV). Jan slikt even en zoekt naar een juist antwoord. „De mensen die steenballen..." De zaal schiet in de lach. De verspreking is tekenend voor de sfeer. Onder belangstelling van familie en leerlin gen hielden de kinderen vari groep 8 van de Reformatorische Petrus Immensschool in Middelburg gisteren partijverkiezingen. Een dag voor de echte verkiezingen losbar sten, konden familie en leerlingen stemmen op vijf partijen. De partijen, Hupie's dieren partij, Partij tegen Vandalisme, Partij voor de Jeugd, Partij voorde Natuur en de Sport en Spelpartijzijn door de kinderen zelf op gericht. Heuse partijprogramma's, posters, folders en spandoeken werden gemaakt om zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Nadat de partijleden hun standpunten dui delijk hadden gemaakt, werd de hal van de school gisteren omgetoverd in een stemlo kaal. De stembiljetten werden ingevuld en het aftellen naar een goede afloop kon be- ginnen.In de programma's staan allerdaag se dingen die de jeugd bezighoudt. Zo maakt de Partij voor de Jeugd zich sterk voor 'meer woonerven want je kan toch niet in een drukke straat een partijtje gaan voet ballen?' Hupie's dierenpartij pakte met drie A4'tjes flink uit. Volgens de partij zijn er veel bedreigde diersoorten 'die een pootje op weg gehelpt moeten worden'. „Want ie der dier heeft goede kanten. Make-up, shampoo en parfum die op dieren worden getest zijn des duivels. En de jagers die bui ten het jachtseizoen om jagen krijgen een boete." Met deze plannen haalde de Hupie's dierenpartij de meeste stemmen. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gis teren groen licht gegeven voor de bouw van het nieuw school gebouw voor praktijkschool De Sprong aan de Evertsenlaan in Terneuzen. Kosten voor de nieuwbouw bedragen bijna twee miljoen euro. De Sprong is met ongeveer 115 leerlingen uit het huidige ge bouw aan de Leeuwenlaan ge groeid. Bovendien voldeed het schoolgebouw aan de Leeuwen laan niet meer aan de eisen die het bedrijfsleven stelde aan de leerlingen. „Als alle ovens in ge bruik waren en andere leerlin-. gen werkten bijvoorbeeld met zaagmachines, dan sprongen de stoppen uit de muur", zegt H. Sinke, directeur van De Sprong. Het bestuur had al enkele jaren ideeën voor nieuwbouw, maar een jaar geleden zijn er defini tieve plannen op tafel gekomen. Er is intensief overleg gepleegd met een architect en de gemeen te Terneuzen. Landelijke wordt verwacht dat het aantal leerlingen op de praktijkscholen zal stijgen van 18.000 naar 25.000. Dus ook De Sprong zal naar verwachting groeien. Bij de bouwplannen is hier rekening mee gehouden. „Het is geen probleem om de theorielokalen uit te breiden. De praktijklokalen blijven het zelfde, maar dan nog is er vol doende ruimte. We hebben bewust gekeken naar de multi functionaliteit van de lokalen, zodat in een praktijklokaal ook theorieles kan worden gege ven", volgens Sinke. Het bestuur verwacht begin vol gend jaar in het nieuwe gebouw aan de Evertsenlaan te kunnen. In het oude gebouw van De Sprong aan de Leeuwenlaan zal De Wingerd, een zmlk-school voor voortgezet onderwijs, zijn intrek nemen. Een aantal groe pen van De Springplank, een speciale school voor het basis onderwijs, schuiven door naar de Rijnstraat, waar De Wingerd nu nog zit. Door deze verschui vingen worden alle scholen voor speciaal onderwijs gecentreerd in Terneuzen. Want ook de kern afdeling van het zmlk, die nu nog in Hulst zit, zal ook verhui zen naar het lege schoolgebouw aan de Madame Curiestraat in Terneuzen. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De oppositie partijen in de gemeenteraad van Sas van Gent zijn niet overtuigd van de noodzaak om de bomen tussen de Molenberg en het dok ter Van Loypark in Sas te kap pen. M. Hemelsoet (Gemeentebelan gen Groot Sas) en J. Doorns (PvdA) lieten dat gisteravond weten tijdens de vergadering van de commissie Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening in Sas van Gent. Boomexpert G. Dellebeke, van het bedrijf dat door de gemeente in de arm is genomen om nieuwe beplan ting te leveren voor onder meer dit gebied, kwam tijdens die bij eenkomst nadere toelichting ge ven. Volgens hem kunnen de sierker- sen en de esdoorns aan de Mo lenberg daar nog wel een tijdje staan, hoewel ze het niet gewel dig doen. Zeker nu de gemeente van plan is een ingrijpende reconstructie van de Westdam uit te voeren, moet extra voorzichtig met de aanwezige beplanting worden omgegaan. Het argument van het college van burgemeester en wethouders is, dat juist de her inrichting van de Westdam een goede gelegenheid is dan ook de beplanting maar geheel te ver nieuwen. Negentien bewoners van de Westdam maken echter be zwaar tegen de voorgenomen kap van de bomen langs de Mo lenberg en krijgen nu de steun van GGS en de PvdA. „Luister nog eens goed naar de bezwaren van de bewoners", zei He melsoet, die meedeelde dat haar fractie nog een voorbehoud maakt tegen de kap. „Een aan tal bomen moet misschien wel gekapt worden, maar je hoeft er toch niet alles weg te halen?", zei PvdA'er Dooms, die zich ver der aansloot bij de woorden van Hemelsoet dat het college nog eens goed naar de argumenten van de protesterende bewoners moet luisteren. Positief De leden van de adviescommis sie toonden zich gisteravond wel zonder uitzondering posi tief over de andere elementen in het plan voor de reconstructie van de Westdam. Daarin komen in totaal zes wegversmallingen te liggen om de snelheid van het verkeer te drukken. STREEKACTIVITEITBN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 13.45 uur: Fietsclub; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Handwerken; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Jeugdcentrum, 14.00 - 15.30 uur: Kinderclub 4 tot en met 7 jaar; Kantine AZVV, 18.30 uur: Avond wandel vierdaagse; Café Cambrinus, 16.00 20.30 uur; Stem pelen Sterrit; Bibliotheek, 19.00 - 20.30 uur: Schrijf- avond Amnesty International; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Koers bal; Soos, kaarten en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Handwerken; 14.45 uur: Gymnas tiek; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: 13.30 uur: Biljarten en kaarten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur' Zangkoor Viva la Musica; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub, KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Tekenen en schilde ren; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 19.30 uur: Be wonersbijeenkomst voor inwoners van Kuitaart; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en koersbal; 19.30 uur: Creatieve bijeenkomst KVO; Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG - Centrum De Open Kring, 9 00- 11.30 uur: Koffieochtend; Sportveld VV Oostburg, 13.30 uur' Zeeuws kampioenschap basisschool voetbal jongens zeventallen; Tienercentrum Time-Out, 13.00 - 17-00 uur: Bijeenkomst 12- tot 16-jarigen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.30 - 21.30 uur: Kanl klossen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 15.30 uur: Club hobbybeurs voor groepen3tol en met 8; De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bie den en jokeren; De Roselaer, 14.00 - 15.30 uur: Jeugdat- teljee voor kinderen van groep 3 toten met 6; 18.30 uur: Wandelvierdaagse; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur. Zwemmen; 13.30 uur: zangkoor, kaarten, canasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00 - 20.00 uur en 20.30 - 22.15 uur: Linedance; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30uur Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen, 13.30 uur: Koersbal en kaarten jokeren bieden; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volksdansen en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur Kin dermiddag; 't Schelpenhoekje, 14.00- 15.30uurKm- derclub 4 t/m 7 jaar; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur; Kaar ten en biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42