Melkert laat droom premierschap varen Week topper Commissie opereert autonoom PZC 7,95 Links Nederland doelwit van bedreigingen Patiënt deelt ziekenhuisbed met muizen Taxi wezen presteert zwaar ondermaats 3 Onderzoek beveiliging Fortuyn geheel onafhankelijk uitgevoerd Verdrag met Marokko getekend Hofplein tijdelijk Pim Fortuynplein Molukkers mogen demonstreren Harderwijk verbiedt demonstratie Prijzen Cultuurfonds toegekend Prinses Annette bevalt van dochter Isabella Ambassades ingezet tegen verkeerde beeldvorming J woensdag 15 mei 2002 uan onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - Hij keerde za terdag na een verblijf van an derhalve week in het St. Antoni- us Ziekenhuis in Nieuwegein terug naar huis, maar nóg kan Frits Kamst er niet over uit. Muizen. In de gang van het zie kenhuis, in de keuken en nog er ger: op zijn bed op kamer 205. Kamst (56), die ter observatie was opgenomen, had zich al ver baasd dat de firma, die in het ziekenhuis een restaurant runt, de gang 'als haar achtertuintje gebruikt'. „Er worden dozen neergezet om later te worden afgevoerd. Niet prettig voor pa tiënten die daar steeds langsko men en niet fris in een zieken huis." Zijn nieuwsgierigheid was ge wekt. Was het werkelijk zo'n vieze bedoening als hij dacht? Kamst: „Ik ben dus op een avond de gang op gegaan en heb gewoon een tijdje zitten kijken. Het was niet te geloven. Ik heb zeker acht muizen over de vloer van het restaurant zien lopen." J. Hauptmeyer, hoofd van civie le dienst van het ziekenhuis, is op de hoogte van het probleem van de muizen. „We krijgen wel eens klachten van patiënten, maar muizen op het bed? Daar schrik ik van. Dat moet niet kunnen. Uit hygiënisch oog punt is het niet best, nee." Hauptmeyer zegt er alles aan te doen de plaag aan te pakken. „Sinds het najaar hebben we al bouwkundige maatregelen ge troffen Het verdelgingsbedrijf heeft zijn werkzaamheden geïn tensiveerd. Patiënten en perso neel mogen niet meer door het hele gebouw heen hun boter hammen opeten." GPD DEN HAAG - Nederlandse en Marokkaanse ambtenaren hebben gisteren in Den Haag een overeenkomst getekend die de weg baant voor een nieuw sociale-zekerheidsverdrag. Dat verdrag maakt het mogelijk dat Nederland in Marokko kan controleren op bijstandsfraude. Nog voor 1 juli zullen ookmi- nister Vermeend (Sociale Zaken) en zijn Marokkaanse ambt genoot hun handtekening onder het akkoord zetten, waarmee dat definitief wordt. Met de ondertekening komt een eind aan een langslepend conflict tussen Nederland en Marokko over de controle op bij - standsfraude. Marokko heeft lange tijd medewerking gewei gerd. Nadat het kabinet met maatregelen had gedreigd, kwam er schot in de zaak. ANP Model van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is slecht gesteld met de rijvaardig heid, de stratenkennis en de sociale vaardigheden van taxichauffeurs. Op deze on derdelen moeten er nodig strengere eisen worden ge steld bij de uitgifte van de chauffeurspas. Dat conclu deert de Inspectie Verkeer en Waterstaat in haar gisteren gepubliceerde jaarbericht. Ook vindt de inspectie een verbod op het terugdraaien van kilometertellers, en de invoering van een boord computer hard nodig, omdat taxichauffeurs op grote schaal frauderen met het no teren van rij- en rusttijden. Eerder kondigde minister Netelenbos van Verkeer al aan dat taxichauffeurs op termijn verplicht een exa men moeten afleggen. Juist geografische kennis en rij- en sociale vaardigheden zouden hierbij moeten worden ge toetst. Ook komt er een lan delijk meldpunt voor klan ten die klachten hebben over taxivervoer en wordt er van af september gecontroleerd of taxicentrales een klach tenregeling hebben. Dit is al ruim een jaar verplicht. Ne telenbos liet eerder ook we ten dat de boordcomputer wellicht nog even op zi ch laat wachten, wegens Europese onderhandelingen. In 2001 steeg het aantal ver gunninghouders van 3400 naar 5000. Zo'n 30.000 taxi's rijden per jaar 1,8 miljard ki lometer. De overheid kan de wildgroei van onbekwame taxichauffeurs stoppen door strengere regels en extra con trole, stelt de Inspectie. Ook moet zij het pachtsysteem van vergunningen duidelij ker regelen. Met de touringcars en de vrachtwagens is het ook niet best gesteld. In 2001 waren 169 bussen betrokken bij een ongeluk, het hoogste aantal in vijf jaar. Vrachtwagen chauffeurs blijken zich niet altijd aan de rusttijden te houden. Vrachtwagens voor landbouwvervoer zijn struc tureel overbeladen. ANP Vögele Mode voor de hele familie is altijd in de buurt: Goes Hulst Middelburg Sluis Terneuzen Vlissingen DE O IS IN DE MODE Deze aanbieding is geldig tlm 21 mei 2002 door Paul Koopman DEN HAAG - PvdA-leider Ad Melkert heeft niet langer de rotsvaste ambitie premier van Nederland te worden. Als het in het belang van het land is een andere politicus de leiding te geven, dan doet Melkert een stapje opzij. Dit valt te verne men in kringen rond de geplaag de lijsttrekker. De discussie over het premier schap is in het licht van de slech te peilingen voor de PvdA nogal theoretisch, maar toch acht de PvdA het van belang vóór de verkiezingen te laten weten hoe de vlag erbij hangt. Premier Kok zelf liet weten dat het Mel kert siert, dat hij zijn eigen am bities ondergeschikt maakt aan het landsbelang. „De mensen willen weten hoe de politieke partijen omgaan met de situatie", aldus Kok. Hij voegde daar overigens wel aan toe, dat Melkert kandidaat-ge gadigde blijft voor het ambt van minister-president. In het PvdA-fractiebestuur werd gis teren volgens deelnemers niet over de positie van Melkert gesproken. Maar stilzwijgend wordt ervan uitgegaan dat diens positie onhoudbaar is als de PvdA bij de verkiezingen minder dan 25 zetels haalt Oud-Kamerlid Oudkerk legde eerder de grens zelfs bij 35 ze tels. Speculeren Tijdens de verkiezingscampag ne maakte Melkert er tot voor kort geen geheim van dat zijn persoonlijke inzet het premier schap is. Hij vroeg aan WD-lei- der Dijkstal zich eveneens uit te spreken, maar Dijkstal achtte een verkiezingsstrijd om het premierschap in strijd met het staatsrecht. Op 15 mei wordt immers geen premier, maar een Tweede Kamer verkozen. Zon dag wijzigde Melkert zijn koers. Hij zei toen dat speculeren over zijn toekomst, gezien de huidige situatie, niet verstandig is. In het weekeinde had WD-cory- fee Bolkestein gezegd dat Mel kert niet meer 'premier van alle Nederlanders' kan zijn. De campagne van Melkert kreeg gisterochtend op de valreep van de verkiezingen nog een nieuwe tegenslag te verwerken. De Groene Amsterdammer kwam met de beschuldiging dat Mel kert zijn positie als minister van Sociale Zaken (1994-1998) mis bruikte om een bevriend kun stenaar te bevoordelen. Secre taris-generaal Gerritse van het departement bevestigt in het ar tikel dat Melkert zich persoon lijk bemoeide met de aankoop van kunst voor het departe ment. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn bij de op dracht destijds echter geen re gels overtreden. GPD Poloshirt in diverse modekleuren (ook mouwloos verkrijgbaar of met ritssluiting) van voor ROTTERDAM - Rondom de fontein op het Hofplein in Rot terdam hangen sinds gisteren nieuwe straatnaamborden. On bekenden hebben het plein omgedoopt tot Pim Fortuynplein. De blauwwitte borden lijken veel op de 'echte' bordjes Hof plein die er ook nog hangen. Volgens de gemeente zijn er geen plannen om het plein te hernoemen. ANP DEN HAAG - Burgemeester Deetman van Den Haag heeft een groep Molukse organisaties toestemming gegeven een de monstratie te houden in het centrum van Den Haag. Zater dagmiddag organiseren de Molukkers een manifestatie op het Malieveld en een demonstratieve tocht langs enkele ambassa des. Op 25 april verliep een Molukse demonstratie nog onrustig. Op die dag werd de proclamatie van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) herdacht in Den Haag. De organisatie van de demonstratie hoopt op 3000 deelnemers. ANP HARDERWIJK - Burgemeester J. de Groot van de gemeente Harderwijk heeft de demonstratie van de extreemrechtse groepering Nederlandse Volks Unie (NVU) verboden. Onder de naam Comitee Kusters/Malcoci wilde de groepering zater dag demonstreren in de woonplaats van de verdachte van de moord op Pim Fortuyn. De gemeente heeft het verbod gisteren bekendgemaakt. Vol gens de burgemeester kan niet worden uitgesloten dat de de monstratie tot geweld en een ernstige verstoring van de open bare orde zal leiden. Volgens De Groot weegt het belang van vrije meningsuiting niet op tegen de maatregelen die de ver wachte problemen moeten voorkomen. ANP AMSTERDAM - Koos van Zomeren, Gerard Rooijakkers en Walter van Hauwe hebben elk een oeuvreprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds gekregen. Het gaat om de prijzen voor respectievelijk Natuurbehoud, Geesteswetenschappen en Muziek. De prijzen worden op 31 oktober uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Van Zomeren neemt het in zijn boeken, columns en artikelen al jarenlang op voor dieren, natuur en landschap. De volkenkundige Rooijakkers heeft veel ge schreven over tal van onderwerpen, zoals de duivel, kopersla gers, Brabantse zielpriesters en klederdracht. De blokfluitist Van Hauwe heeft in zowel de oude als de nieuwe muziek zijn sporen verdiend. ANP DEN HAAG - Prinses Annette, de echtgenote van prins Bern hard junior, is gisteren in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam bevallen van een dochter. Het tweede kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zal Isabella worden genoemd. Volgens de gelukkige vader is het een kerngezonde baby van 3750 gram, 'een schat van een kind'. Dat maakte de Rijksvoor lichtingsdienst bekend. De baby gaat voluit Isabella Li ly Juliana van Vollenhoven he ten. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven werden eerder grootouders via hun zoon prins Maurits en zijn vrouw prinses Marilène, die een jaar geleden de ouders werden van Anna. In middels is Marilène opnieuw in verwachting. Bernhard en Annette trouwden in de zomer van 2 0 0 0 in Utrecht ANP Extra bewaking voor koningin Beatrix tijdens haar werkbezoek gisteren aan zorgboerderij Het Oosterbroek in Luttenberg. Een politiehelikopter vliegt achter de heli van de koningin. De extra maatregelen waren genomen na een dreigbrief bij RTV Oost aan het adres van de koningin. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Buitenlandse Zaken bereidt een informatiestrategie voor om het beeld van Nederland na de verkiezingen op een evenwich tige manier over het voetlicht te brengen. Dat gebeurt in nau we samenwerking met het de partement van Algemene Za ken. De Nederlandse ambassades zullen naar verwachting veel vragen krijgen over de situatie in Nederland en de rol van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Vol gens een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken moeten de am bassades in staat worden gesteld snel informatie over de uitslag van de verkiezingen te geven en het aantal zetels voor de diverse partijen. Daarnaast verwacht het departement ook vragen over de politieke kleur van de verschillende partijen, met name de LPF. Het inkleuren van de bestaande partijen is dan niet zo'n groot probleem. Het duiden van de LPF is lastiger. Buitenlandse Zaken en Algemene Zaken den ken echter wel een verantwoor de richtlijn te kunnen maken, zonder overigens de partij zelf te raadplegen. Le Pen Het doel van de informatiestra tegie is niet alleen het buiten land snel van informatie te voorzien, maar ook te voorko men dat er verkeerde beeldvor ming ontstaat over Nederland. Zo zullen ambassades bena drukken dat de LPF niet verge leken kan worden met de poli tieke beweging van de extreem- nationalistische Franse politi cus Le Pen. ANP I van onze redactie binnenland DEN HAAG - De commissie die de beveiliging van Pim Fortuyn onderzoekt, is gisteren begon nen met het benadrukken van haar onafhankelijkheid. „De commissie is gevraagd conclu sies te trekken, ongeacht hoe die uitvallen", aldus de voorzitter van de commissie, de oud-rech ter Van den Haak. De vijf mensen tellende com missie onderzoekt of er ook ade quaat werd gereageerd op de oplopende spanningen in de verkiezingscampagne rond Fortuyn. „Als er tekorten zijn in de wijze waarop de overheid heeft gereageerd op de situatie waarin de heer Fortuyn zich gaandeweg is gaan bevinden, dan zal de commissie dat uit spreken", zei Van den Haak gis teren. De regering heeft toegezegd dat de commissie alle documenten kan inzien die zij wil en dat zij zelf met mensen mag praten. Zo wil zij in ieder geval sleutelfigu ren over de beveiliging van For tuyn horen en mensen die nauw bij hem betrokken waren, kon digde Van den Haak aan. Zij kunnen niet onder ede worden gehoord, maar de oud-president van het Amsterdams gerechts hof gaat ervan uit dat mensen uit zichzelf over deze zaak wil len praten. Bovendien hebben deleden van de commissie enige ervaring met waarheidsvin- ding, aldus de voorzitter. De andere leden van de commis sie zijn criminoloog C. Fijnaut, lid van de Raad van State en oud-coördinator inlichtingen diensten R. Hoekstra, plaats vervangend Nationale Om- door Carine Neefjes en Dolf Rogmans AMSTERDAM - Bij linkse or ganisaties zijn sinds de moord op Pim Fortuyn honderden be dreigingen binnengekomen. Leden worden persoonlijk met de dood bedreigd. „Jullie zullen worden doodgeschoten, jullie halen het eind van de week niet", aldus een anonieme mail aan de Internationale Socialis ten. Ook bij de Jonge Socialisten, de jeugdbeweging van de PvdA, Nederland Bekent Kleur, het Groen Front en Dwars, de politieke organisatie van GroenLinks, zijn ernstige be dreigingen binnengekomen. Dat maakten de organisaties gisterochtend bekend op een ge zamenlijke persconferentie in Amsterdam. Onder het motto 'Stop de haat' willen de clubs een einde maken aan de 'massa hysterie tegen links'. In toene mende mate worden linkse politieke partijen en maat schappelijke organisaties ver antwoordelijk gehouden voor de moord op Pim Fortuyn. De bedreigingen worden steeds ernstiger, vertellen woordvoer ders van de organisaties. „Aan vankelijk werden we slechts uitgescholden voor 'moorde naar', maar inmiddels zijn we via e-mail zelf doelwit gewor den van moordaanslagen", ver telt Pepijn Brandon van de Internationale Socialisten waarbij sommige leden met naam en toenaam worden ge noemd om 'onder vuur te wor den genomen'. Of zo: „Voor een ieder van jullie hebben we een prachtige autoband. We zullen jullie roosteren." De meeste af zenders zijn anoniem, een enke ling ondertekent met een 'trotse racist'. Geïntimideerd Ook de Jonge Socialisten, on derdeel van de PvdA, voelen zich geïntimideerd. Posters met Pim Fortuyn, gekleed in Hitier- tenue, met daaronder het logo van de Jonge Socialisten, wor den overal verspreid. Ook be dreigingen met moord zijn hier aan de orde. „Ik slaap er slecht ders van 'links Nederland'. Na van", vertelt Servaz van Ber- de moord op Fortuyn is ook het kum. „Het PvdA-kantoor wordt aantal bedreigingen gericht te- bewaakt. Dit is een volkomen gen journalisten fors toegeno- debielesituatie." men. De incidenten die bij de Het is nog onduidelijk hoe'links journalistenvakbond NVJ zijn Nederland' zich gaat verzetten gemeld, 'zijn niet meer op de tegen de toenemende aantijgin- vingers van twee handen te tel gen. De clubs benadrukken dat len', aldus NVJ-voorzitter Ron het om een klein groepje 'rechts- Abram. Volgens Abram hebben extremisten gaat' die nu uit hun hoofdredacties van dagbladen schulp durven komen. De be- en televisieprogramma's bij de dreigingen zijn voornamelijk NVJ geïnformeerd naar de mo- per e-mail, op straat worden ze gelijkheden om journalisten be- vooralsnog niet geïntimideerd. ter te beveiligen. GPD Aanstaande zaterdag komen de clubs bij elkaar om de verkie zingsuitslag te analyseren en mogelijk nieuwe acties te ont wikkelen om de 'haat te stop pen'. „Wij laten ons niet gek maken door een stelletje ego trippers", aldus de woordvoer- Advertentie budsman mevrouw S. Hors- tink en beveiligingsdeskundige K. Sietsma, die destijds het on derzoek naar de Heineken-ont- voering leidde. Voor de moord op Fortuyn heeft de overheid een paar keer on derzocht hoe het met zijn veilig heid stond. Daaruit bleek niet dat er een 'serieus te nemen be dreiging was', zei minister De Vries van Binnenlandse Zaken nog eens na een speciaal kabi netsberaad over de beveiliging van Fortuyn. Wel zei de be windsman dat hij de afgelopen tijd zelf enkele malen opdracht had gegeven om signalen uit de media te onderzoeken. „Maar ook dat leverde geen concrete zaken op", zei De Vries. Als er een concrete aanwijzing was ge weest dat hij gevaar liep, dan had hij onmiddellijk persoons beveiliging gekregen. Taarten Naast de commissie doet ook Justitie onderzoek. Zo wordt bekeken of er een verband is tussen de mensen die op 14 maart taarten gooiden naar Fortuyn en de verdachte van de moord. „Voorzover ik nu weet, kenden ze elkaar niet, maar misschien kwamen ze elkaar wel eens tegen. Dat wordt nu allemaal precies nagegaan", al dus minister Korthals van Justi- tie. Gisteren werden drie mensen gearresteerd die betrokken wa ren bij het taartincident. Vol gens Korthals kon dat niet snel ler. Vooral het vaststellen van de identiteit van de vermoedelijke daders vergde enige tijd, zei hij Ze hebben inmiddels gezegd de verdachte van de moord niet te kennen. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3