Geen strafzaak rond glutenregen luidruchtige jongeren Adoptie van monument brengt examenstof tot leven voor Rede Baggerspeciedepot in Koegors neemt minder ruimte in VVD'er vraagt om arbitragecommissie B r aakmanperikelen Miljoenenschade voor Dow na storing Justitie ziet geen aanleiding voor stappen tegen Cerestar Omwonenden Javahof Postagentschap Biervliet beroofd Rijverbod voor drankrijder zeeuwse almanak Wijnboer PINKSTERPRIJSVRAAG 2002 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Exclusie! daur-raammeuOel- keuken-beslag naamplaten, brandkasten, garderobe, sloten, sleutels Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 Op donderdag 16 mei in de Zeeuws-Vlaanderen de Pinksterprijsvraag1 Puzzel mee en win een van de vele mooie prijzen! door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Terneu- zen vraagt de gemeenteraad in te stemmen met een nieuw ont werp voor het baggerspeciede pot dat in de Koegorspolder wordt aangelegd. Het ontwerp voorziet in een depot dat meer dan een kwart minder ruimte in beslag neemt dan volgens de oorspronkelij ke tekening. Dat ontwerp ging uit van een depot van 12,5 me- ter diep met kades van 5,5 me ter hoog en een totale opper vlakte van 48 hectare. B en W willen echter het advies volgen dat de landelijke com missie voor Milieu Effect Rap portages (MER) heeft gegeven. Dat vertaalt zich in een depot dat 5,5 meter dieper is met ka des van 7,5 meter hoog. Hier door komt een lap grond van tien hectare vrij die anders no dig was voor het minder diepe depot. Rijkswaterstaat, dat het baggerdepot aan laat leggen, wil dat terrein rondom het de pot inrichten op een 'creatieve en speelse' manier. Door het verdiepen van de op slagplaats voor baggerspecie komt bovendien extra grond vrij. Die wil Rijkswaterstaat benutten om een aarden wal mee aan te leggen over een af stand van anderhalve kilome ter ten oosten van de Tractaat- weg. Door deze geluidswal hebben de bewoners van Spui en Schapenbout minder over last van de werkzaamheden bij het depot. Het Actiecomité Koegorspolder en de dorps raad van Sluiskil hebben ove rigens al gevraagd of het moge lijk is de geluidswal zowel in noordelijke als in zuidelijke richting driehonderd meter langer te maken. Rijkswater staat onderzoekt nog of dat mogelijk is. De adviescommissie Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening bespreekt het voorstel donderdag 23 mei. De openba re bijeenkomst van de commis sie is om 18.00 uur in het stad huis. ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 15 mei 2002 Hoor Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Zetmeelpro- ducent Cerestar in Sas van Gent wacht geen strafrechtelijke ver volging na de storing vorig jaar juli in de fabriek, die zorgde voor een glutenregen in de om geving van het fabriekscom plex. Dat zei gisteren woordvoerster E. Boot van het Openbaar Mi nisterie in Middelburg. Op 27 juli vorig jaar ontsnapte bij Cerestar door een storing een onbekende hoeveelheid vitale gluten. Dit plakkerige goedje kwam neer in Sas van Gent. BIERVLIET - Een nog onbe kende gewapende en gemasker de overvaller heeft afgelopen maandagmiddag een overval gepleegd op het postagent schap in 't Winckeltje aan de Burgemeester Maarleveldstraat in Biervliet. Hij is er vandoor gegaan met een onbekend be drag. De man kwam rond een uur het postagentschap binnen waar hij eigenares H. Nijssen bedreigde met een vuurwapen. Hij eiste dat ze de kassa open maakte en deed daar vervolgens zelf een greep in. Daarna verliet de overvaller de winkel en vluchtte weg in een gereed staande auto. De politie heeft een buurtonderzoek ingesteld. Dat heeft tot op heden nog niet tot de aanhouding van de dader geleid. 't Winckeltje was gisteren al weer. geopend. Nijssen „Dat lijkt me toch gewoon het beste. Hoewel ik er wel moeite mee heb. Ik schrik nog wel als de bel gaat en er een vreemde in de winkel staat. Maar gelukkig is mijn dochter bij me om me te helpen, Want alleen durf ik nog niet in de winkel te staan." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Om vernielin gen tegen te gaan, wordt het Ja vahof in Terneuzen afgesloten voor onbevoegden. Maar ook bewoners van omringende stra ten blijken regelmatig last te hebben van jongeren, die na een stapavond huiswaarts keren. „Als het zo doorgaat, is deze wijk over drie jaar helemaal verloederd", stelt een 24-jarige bewoonster. De vrouw zegt vrijwel wekelijks met geluidsoverlast en verme iingen te maken te hebben. „Er wordt bij ons 's nachts regelma tig tegen de deur getrapt en op de ramen gebonkt. Als je er iets van zegt, weet je dat je de vol gende week weer aan de beurt bent." Daarnaast spreekt de vi'ouw, die om veiligheidsrede nen anoniem wenst te blijven, over zwerfvuil, drugsoverlast, slecht onderhouden woningen en met hoge snelheid en veel ka baal rijdende scooters in de wijk. „Het Javahof wordt nu af gesloten voor onbevoegden, maar het probleem beperkt zich dus echt niet alleen tot dat ge deelte van de wijk. Je kan de Bomenbuurt wel afbreken om daar de problemen te verminde ren maar zo wordt het probleem alleen maar naar hier ver plaatst." Schrikken Een steekproef onder buurtbe woners leert dat het merendeel van de ondervraagden wel eens last heeft van baldadige jonge ren, die hen 's nachts (met name in het weekeinde) door bijvoor beeld de deurbel wakker laten schrikken. „Wij zetten de bel in het weekeinde uit, want het was een tijdlang wekelijks prijs. Het wordt tij d dat deze j ongeren hun verstand eens gaan gebruiken. Het is ook al eens gebeurd dat er over het dak van onze auto was gelopen. Dat heeft ons toch al met al veel geld gekost", vertelt een 55-jarige vrouw uit de Dr. Buijzestraat. Bewoonster L. Oskam (72) kent het probleem ook, maar zij vindt dat de buurtbewoners niet te kinderachtig moeten doen. „Ik word ook wel eens midden in de nacht wakker door baldadig heid. Ik stoor me er niet aan. Ik ben zelf ook j ong geweest en heb ook wel eens kattenkwaad uit gehaald. Het is nou eenmaal zo datje hier dichtbij het uitgaans centrum woont. En als je gaat lopen schelden, maak je het al leen maar erger. De mensen in het Javahof ondervinden wel overlast, maar in de omringende straten valt het volgens mij wel mee, hoor." Zwerfvuil Volgens R Dekkers uit de Steen- kamplaan is er in zijn straat niet of nauwelijks sprake van over last. „Je woont hier tegenover het politiebureau. Dat scheelt natuurlijk veel." Mevrouw L. de Nijs uit de Kazernestraat heeft evenmin klachten. „Ja, er ligt wel eens wat zwerfvuil. Maar meer niet." Bij E. van Exter van woning stichting Clavis zijn tot nog toe geen geluiden van overlast bin nengekomen. „Wat betreft maatregelen in het Javahof ligt het ook iets anders dan bij de omringende straten. Bij het Ja vahof kun je heel concreet iets doen, omdat het binnenplaatsje geen openbaar terrein is. Bij an dere straten is dat toch een stuk moeilijker." Advertentie door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - HetTerneuzen- se VVD-raadslid W. Broekhuy- sen wil dat de gemeente alle problemen die spelen in het re creatiecentrum De Braakman laat onderzoeken door een onaf hankelijke arbitragecommissie. In die werkgroep zou naast een jurist, een vertegenwoordiger van de ANWB en de vereniging Eigen Huis zitting kunnen ne men. De uitspraak in de arbitra gezaak zou vervolgens bindend moeten zijn voor alle partijen, vindt Broekhuysen. Wethouder P. Hamelinck van Terneuzen (recreatie) is bereid na te gaan of er politiek draag vlak voor zo'n breed onderzoek gevonden kan worden, maar houdt vooralsnog vast aan het voorstel van de gemeente om voor de slagboomperikelen een tussenpersoon, een mediator, in te schakelen. „Is dat probleem tussen de cam pingexploitant en de bungalo- CLINGE - Een 46-jarige auto mobilist uit de gemeente Hulst is afgelopen maandagavond aangehouden voor rijden onder invloed in Clinge. Uit de blaas- test bleek dat hij 2,5 maal te veel alcohol had genuttigd. De man kreeg een rijverbod van zes uur en een proces-verbaal. weigenaars opgelost, dan is de kou uit de lucht, dan zijn alle andere zaken die in De Braak man spelen ook bespreekbaar", meent Hamelinck. Het voorstel van de gemeente om een media tor in te schakelen werd al we ken terug gedaan. Volgens Hamelinck hebben de twee partijen tot nu toe nog niet op het voorstel gereageerd en hij wil pas aan andere stappen den ken dat er respons is geweest. Broekhuysen vindt het onver standig om langer met actie te wachten. Problemen „De problemen in het recreatie gebied zijn groot, partijen blij ven met elkaar in conflict. Is het niet over een slagboom, dan wel over illegale bouwwerken of het kappen van bomen. Er is in het verleden te veel gebeurd, er zijn te veel onduidelijkheden, bij voorbeeld over het al dan niet openbaar zijn van de wegen in het recreatiegebied. Het recere- atieschap, de gemeenten, ze hebben steken laten vallen. Al die zaken moeten eens door een onafhankelijke commissie in beeld gebracht worden. Ge beurt dat niet dan zitten we nog jaren met allerlei procedures en juridische ellende en dat is in niemands belang", meent Broekhuysen. Omdat de gemeente Terneuzen partij is in een heleboel zaakjes zou de gemeente volgens Broek huysen ook het voortouw moe ten nemen om een onafhankelij ke werkgroep in te schakelen. De eerste verhalen van het le gioen dat is teruggekeerd van de meivakantie doen al de ronde. Zo is daar het relaas van die Zeeuws-Vlaming, die tijdens zijn verblijf op een camping in Frankrijk een na bij gesitueerde wijngaard be zocht en zich daar uitgebreid liet informeren over de kwa liteit van de druiven en bijge volg van het eindproduct. De trotse wijnboer liet het niet bij woorden maar schonk royaal de glazen vol om gelegenheid te bieden tot het plaatsen van bewonde rende opmerkingen als 'mooi rond op de tong' en 'een frui tige afdronk'. Het afscheid was even luid ruchtig als hartelijk. Op weg naar de camping zag de Zeeuws-Vlaming al een beetje wazig. Daar kwam weinig verbetering in toen hij de bril opzette. Want die bleek bij nader in zien van de wijnboer te zijn. Enige tientallen auto's raakten daardoor bevuild. Cerestar zeg de toe de wasbeurt voor die auto's te betalen, maar raakte in de clinch met verzekerings experts toen bleek dat een aan tal auto's overgespoten moest worden. Onvrede Volgens een medewerker van assurantiekantoor De Block in Sas van Gent zijn die verzéke- ringskwesties voor alle betrok ken cliënten van dit kantoor in middels afgehandeld. „Maar niet naar tevredenheid. Ik denk dat er bij veel mensen onvrede is over de hoogte van de schade vergoeding." De provincie kreeg in juli pas na Machten van omwonenden te horen dat er iets mis was gegaan bij Cerestar. Het bedrijf had dat volgens de provincie zelf moe ten melden. Bovendien wilde de provincie weten of de glutenuit- stoot te wijten was aan nalatig heid in de bedrijfsvoering. Het onderzoek van politie en provincie hiernaar is nu afge rond. Volgens parketwoordvoerster Tientallen auto's moesten vorig jaar op kosten van Cerestar worden gereinigd. foto Wim Kooyman Boot heeft de afhandeling van de zaak zo lang geduurd omdat alle milieuvergunningen van Cerestar met aanverwante do cumenten boven water moesten komen om uitsluitsel te krijgen over de strafbaarheid van het bedrijf. Ook speelde een rol dat het om een gecombineerd on derzoek van justitie en de mi lieudienst van de provincie ging. door Henk Bont TERNEUZEN - Het ziet er naar uit dat Dow Benelux in Terneuzen voor enige miljoenen guldens schade heeft opge lopen als gevolg van een storing in de warmtekrachtcentrale van Esta. Maandag lagen beide naftakrakers vrijwel de hele dag stil. Maandagavond werd begonnen met het opstarten van de nieuwste van beide krakers, de LHC-2-fabriek. Gisteren keken ex perts de hele dag naar de schade die de oudste naftakraker LHC-1 heeft opge lopen als gevolg van de storing. Het is de bedoeling dat ook deze ethyleenpro- ducent deze week weer actief wordt. Dat leidde niet alleen tot aanzienlijke vertraging in het productieproces, ook grote hoeveelheden gassen moesten worden afgefakkeld. Ook andere fa brieken op het complex in Terneuzen moesten maandag wegens het tijdelijk ontbreken van stoom en stroom uit be drijf worden genomen. Een woordvoerster van Dow Benelux wilde gisteren niet over schadebedra gen spreken. „De concurrentie luistert immers mee", aldus zegsvrouwe A. Helms. Met Esta is contractueel ge regeld dat deze stoom- en stroomleve- rancier een bonus krijgt wanneer het schadevrij de afspraken nakomt. „Lukt dat niet, dan kunnen we Esta een penalty opleggen", zegt Helms. Ze wijst erop dat het opnieuw starten van de kraker 'helaasmet geluids- en licht effecten gepaard gaat. Daarover waren maandag noch giste ren overigens klachten binnengeko men. Wel zorgde de oranje gloed boven het fabriekscomplex in Terneuzen maandagavond voor telefoontjes bij de alarmcentrale van de regionale brand weer in Middelburg. Verontruste Zeeu wen en zelfs West-Brabanders vroegen zich af of er wellicht ergens in hun buurt een grote brand woedde. ,,'s Avonds krijg je gauw een vertekend beeld. De gloed rond de fakkels bij Dow is van zeer ver zichtbaar", aldus een zegsman van de regionale brandweer. Advertentie Advertentie Lotte Kramer: veel sympathie voor de Indië-veteranen. foto Peter Nicolai ke verhalen van de Indië-vete ranen ging het onderwerp ook voor haar leven. Ook door veel praten in de klas, de lesstof en videofilms over onder meer het maken van het monument en de Indonesische cultuur was haar interesse gewekt. „Vooraf wist ik niks over wat er in Indonesië was gebeurd. Als onderdeel van de schoolonderzoeken moesten we een werkstuk maken over het onderwerp. Hierin schrijf ik niet alleen feiten over het vech ten in Indonesië, maar ook over de persoonlijke verhalen. Dat sprak mij het meeste aan. Hier door is bij mij het begrip over al les wat er is gebeurd veel groter geworden. Dat merk ik ook als ik iets over Indonesië op televi sie zie of erover lees. Ook ben ik nu veel meer in het onderwerp geïnteresseerd", legt Lotte uit. Docent Eric Colsen glimlacht van oor tot oor bij deze woorden van zijn leerlinge. „Ze ver woordt precies wat ik voor ogen had bij de lessen over Indone sië." Interview Een belangrijk onderdeel van Lotte's werkstuk is het inter view met J. Lantsheer uit Hoek, een onlangs overleden Indië-ve- teraan en de ontwerper van het monument in Terneuzen. „Hij vond het geweldig dat ik langs kwam en hij vertelde honderd uit over de vervelende en soms ook heel leuke dingen over zijn tijd in Indonesië." Lotte zegt door de gesprekken met de heer Lantsheer veel sym pathie voor de Indië-veteranen te hebben gekregen. Ze deelt zijn visie op de aanwezigheid van Nederland in Indonesië niet. Hoewel ze evenals haar do cent Colsen vindt dat het eind examenboekje veel te laconiek doet over de schuldvraag in de Indonesische kwestie, is ze er van overtuigd dat Nederland zich na de oorlog niet meer met de - toen nog - kolonie had moe ten bemoeien. „Bemoeizucht of bijvoorbeeld verschillen in godsdienst leiden bijna altijd tot conflicten waar van meestal onschuldige men sen het slachtoffer worden. Dat is helaas ook met de Indonesiërs en de Indië-veteranen ge beurd", aldus Lotte. Volgende week woensdag heeft ze haar geschiedenisexamen. Dat ziet ze met vertrouwen tegemoet. „Ik sta er goed voor, dus het kan haast niet misgaan." door René van Stee TERNEUZEN - Indonesië is dit jaar een eindexamenonderwerp voor het vak geschiedenis op de middelbare school. Een deel van de leerstof is ingeruimd voor de politionele acties tussen 1945 en 1962, een periode waarin bijna 6200 Nederlandse militairen in Nederlands Oost-Indië en Ne derlands Nieuw-Guinea sneu velden. Onder de gesneuvelden 35 Zeeuws-Vlamingen die jaar lijks worden herdacht bij het Oost-Indië Monument aan de Koninginnelaan in Terneuzen. Daarbij waren vorig jaar ook de mavo-4 leerlingen van De Rede die geschiedenis in hun vakken pakket hebben en het monu ment hebben geadopteerd. „De mogelijkheid om het monu ment te adopteren, kwam voor al in het kader van het eindexa menprogramma goed van pas. Ik vind dat leerlingen bij ge schiedenis niet alleen pure ken nis moet worden bijgebracht, maar ook moeten leren zich te verplaatsen in de situatie van destijds en er een mening over moeten kunnen vormen. Behal ve dat de herinnering aan de gevallenen levend moet wor den gehouden, is het heel be langrijk dat ze nu nog de moge lijkheid hebben te praten met mensen die een belangrijke rol hebben gespeeld in dit stuk Ne derlandse geschiedenis", vertelt geschiedenisdocent Eric Col sen. Gegrepen Lotte Kramer (15) uit Hoek was in augustus bij de herdenking aanwezig. Omdat geschiedenis een van haar favoriete vakken is en ze veel belangstelling heeft voor de Tweede Wereldoorlog, was ze meteen gegrepen door de indrukwekkende herdenkings dienst in de Goede Herderkerk en de bijeenkomst bij het monu ment. Vooral door de persoonlij- Op maandagochtend zijn ten gevolge van een storing in de stoomvoorziening twee van onze krakers uit bedrijf gegaan. In de loop van de avond konden we weer beginnen niet opstarten van de eerste kraker. Zowel tijdens het uil bedrijf nemen als tijdens de opstart hebben we moeten fakkelen. Ook nu weer hebben wij getracht om de overlast voor omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is hel goed mogelijk dal u hinder heeft ondervonden van het fakkelen. Wij betreuren dit ten zeerste. Graag bieden wij u hierbij onze excuses aan. SDow Benelux B,V. Telefoon: 0115 - 671234

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39