pzc Bezwaar tegen vissen mosselzaad ssen moss O Giro 222111 Steun uw club en win prachtige 0900-8212411 Twee concerten in pinksterweekeinde s 14 Technisch bewijs blijkt lastig bij kantonrechter Vogelbescherming eist verbod voor Waddenzee zee Sl V* "v Oriënteringsrit De Zeeuwen op Zuid-Beveland SUPPORTACTIE woensdag 15 mei 2002 woensdag 15 mei 2002 - - T T - V «-V J v T~ v- Totdat duidelijk is waarom er de laatste jaren veel eidereenden sterven, mag er volgens de Vogelbescherming niet in de Waddenzee op mos selzaad worden gevist. foto Pieter Honhoff door Harmen van der Werf YERSEKE - De visserij op mos selzaad in de Waddenzee moet dit voorjaar verboden worden. Vogelbescherming Nederland heeft begin deze week die eis op tafel gelegd bij de Raad van Sta te in Den Haag. Volgens de natuurorganisatie dreigt door het vissen op mos selzaad voedseltekort voor ei dereenden. Het bezwaar van Vogelbescher ming richt zich tegen het minis terie van LandbouwNatuurbe- heer en Visserij (LNV). Het ministerie heeft de producen tenorganisatie voor de Neder landse mosselcultuur, gevestigd in Yerseke, een vergunning ge geven voor het opvissen dit voorjaar van 37,5 miljoen kilo mosselzaad. Verbod Volgens Vogelbescherming had het ministerie de vergunning niet mogen afgevenomdat er de laatste jaren veel eidereenden zijn gestorven, met name in de winter 1999-2000. Zolang niet HEINKENSZAND - MAC De Zeeuwen houdt op tweede pink sterdag (20 mei) de vierde oriën teringsrit van het seizoen. De pinksterrit is een puzzelrit voor beginners en een reglemen taire rit volgens het reglement 2001 voor de A- en B-klasse. De rit voert over binnenwegen door Zuid-Beveland. Voor de beginners is een eenvou dige routebeschrijving samen gesteld, zodat zonder al te veel moeite de finish kan worden be reikt. Iedere deelnemer aan de rit ontvangt een prijs. Inschrijven voor deze rit in De Stenge, Stengeplein 1 te Hein- kenszand van 18.30 tot 19.30 uur. volledig vaststaat dat dit niet is veroorzaakt door voedselte kort, geldt, aldus de natuuror ganisatie, het voorzorgsbegin sel, omdat de Waddenzee een natuurmonument is. Dat bete kent in dit geval: geen visserij toestaan, voordat er volstrekte duidelijkheid is over de eider- eendensterfte. Bij de afgifte van de vergunning heeft LNV zich gebaseerd op een wetenschappelijke bereke ning van de hoeveelheid mossel zaad in de Waddenzee. Op basis daarvan heeft de mosselsector toestemming gekregen 37,5 mil- joen kilo mosselzaad op te vis sen. Voor vogels, waaronder eider eenden, blijft er volgens het ministerie nog genoeg voedsel over. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie Nederlandse mosselcultuur is ontstemd over het bezwaar schrift van Vogelbescherming. Ook de Waddenvereniging heeft aangekondigd bezwaar te ma ken. „Die organisaties erkennen gewoon het overheidsbeleid niet", stelt Van Geesbergen. De producentenorganisatie heeft twee weken geleden al ge probeerd met mosselzaadvisse rij te beginnen. Toen stond de Raad van State dat niet toe, om dat de natuurorganisaties nog geen bezwaarschrift hadden in gediend. Nu dat wel is gebeurd, wil de mosselsector zo snel mo gelijk een voorlopige uitspraak van de Raad van State over de bezwaren. Die zaak dient waar schijnlijk vrijdag. Grotere porties „Het is erop of eronder voor ons", verklaart Van Geesbergen. „Wij hebben al twee weken ver loren. Wij wilden eerst in zes weken kleine porties mossel zaad opvissen, wat veel duurza mer, milieuvriendelijker, is én beter voor de opbrengst van het mosselzaad. Wij hebben ons vis- plan bij moeten stellen. Wij wil len nu in vier weken grotere por ties opvissen, vanaf volgende week dinsdag, als de Raad van State ons tenminste gelijk geeft." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland maakt zich op voor een muzikaal pinksterweekeinde. Comité Woord Daad tekent voor de organisatie van een pinksterconcert op zaterdag 18 mei in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Tweede pinksterdag verzorgen organisten Wim Die penhorst en Rinus Verhage op initiatief van de orgelcommissie van de Nieuwe Kerk een orgel concert. Aan het pinksterconcert van co mité Woord Daad werken mee het Christelijk Krimpens Man nenkoor, kinderkoor Jedaja uit Nieuwerkerk, een strijkersen semble en hoboïste Jolanda Vis ser. Het Christelijk Krimpens Mannenkoor is opgericht op 3 januari 1985 en telt honderd le den. Het koor staat onder lei ding van dirigent Hans van Blij- derveen en heeft diverse cd's op zijn naam staan. Het koor wordt begeleid door organist Arie van der Vlist uit Rotterdam. Kinderkoor Jedaja werd in 1997 opgericht en telt momenteel on geveer tachtig leden in de leef tijd van zes tot en met vijftien jaar. De leiding is in handen van de Thoolse dirigent Peter Wil deman, die met zijn keyboard ook voor de begeleiding van het kinderkoor zorgt. C. Gielen, Ne derlands hervormd predikant te Middelharnis, verzorgt de me ditatie. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het werk van Woord Daad. Het pinksterconcert begint om 19.30 uur. Het orgelconcert op maandag 20 mei van Diepenhorst en Ver hage is het eerste in de jaarlijkse concertserie in de Nieuwe Kerk. Beide organisten zijn geboren en getogen op Goeree-Overflak- kee. Hoewel ze al twintig jaar muzikaal met elkaar optrekken is het de eerste keer dat ze een gezamenlijk concert geven. Die penhorst is organist van de Lu therse kerk in Amsterdam en docent aan het SWeelinck-con- servatorium in de hoofdstad. Verhage is organist in Oude- Tonge, Stellendam en Zierikzee, koordirigent en directeur van de muziekschool Goeree- Overflakkee. Diepenhorst en Verhage brengen tijdens het concert composities van Hesse, Mozart en Merkel. Het concert begint om 20.00 uur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dat technische bewijsvoering niet altijd even duidelijk is, bleek gisteren tij dens de zitting van de kanton rechter in Zierikzee. In twee za ken voerden de gedaagden aan dat de bewijsvoering onjuist was en vroegen zij om vermin dering van de straf of vrij spraak. In het eerste geval had de ge daagde, een 35-jarige man uit Nieuwerkerk de motoragent die hem had geverbaliseerd als ge tuige opgeroepen. Hij wilde aantonen dat de lasergun die had vastgesteld dat hij 34 kilo meter te hard had gereden, hem had gesignaleerd op een traject waar honderd kilometer in plaats van tachtig kilometer per uur mag worden gereden, name lijk net buiten Bruinisse op de aanzet van de Grevelingendam. Dat zou het vergrijp veel minder ernstig maken. „Het bereik van de laserstraal is duizend meter en dat was ver over de grens van de autoweg heen", betoogde de gedaagde. Hij snapte sowieso niet dat er werd gecontroleerd met een lasergun op het over gangsgebied van een provincia le weg en een autoweg. Dat was volgens hem vragen om moei lijkheden. De motoragent bevestigde het bereik, maar verklaarde even eens dat de meetafstand tot de auto 199 meter was geweest en daarmee binnen de tachtig kilo meterzone. Hoewel er nog lang werd gesteggeld over de afstan den en de exacte grens tussen de beide snelheidszones, vond offi cier van justitie A. Flik weert het feit bewezen en eiste hij 217 eu ro boete. Ook kantonrechter A. Melens was overtuigd van de overtreding, maar kwam de man vanwege de moeite die hij had gedaan om zijn gelijk aan te tonen, tegemoet met een vonnis van 150 euro. Foto In het tweede geval ging het om de vraag of de snelheidsovertre ding van een 47-jarige Nieu- werkerker nu door een foto of een agent was geconstateerd. Advocaat H. van Pijkeren be toogde dat het proces-verbaal hierin onduidelijk was, maar dat hij er uit opmaakte dat het feit door de foto was vastgelegd. En omdat de foto niet in het dos sier zat, was er volgens hem geen bewijsvoering en vroeg hij om vrijspraak. De kantonrechter bood de kans de zaak aan te houden om de fo to op te vragen, maar daar had de advocaat geen belangstelling voor. De Nieuwerkerker zelf was niet aanwezig en beriep zich op zijn zwijgrecht. Daardoor verviel de eis van de officier van justitie I om hem, naast een boete, tot een voorwaardelijk rijverbod van vier maanden te veroordelen. Zoals de advocaat opmerkte, kan dit alleen aan de bestuurder worden opgelegd en niet aan de eigenaar van een auto. De boete bleef steken op 239 euro. Vermoeden van nekkramp bij jongetje (4) KRABBENDIJKE - Een vierja rig jongetje uit de gemeente Rei- merswaal is maandagavond op genomen in het ziekenhuis in Goes, vanwege het vermoeden van nekkramp. Onderzoek door het Streeklaboratorium heeft de diagnose niet kunnen beves- tigen. Het gaat om een kind uit groep 1 van de gereformeerde Juliana- school in Krabbendijke. De GGD Zeeland behandelt het ge val alsof er daadwerkelijk spra ke is van nekkramp. Dat bete kent dat het jongetje en zijn familie worden behandeld met antibiotica en dat op school via een brief voorlichting is gege ven over de situatie en over nek kramp in het algemeen. Eind maart werd de me- ningokokbacterie vastgesteld bij een onderwijzeres uit Kapel- Ie, die daarvoor les had gegeven op basisscholen in Rilland en Hansweert. Volgens directeur V. Slenter van de GGD Zeeland is het uitgeslo ten dat er een verband bestaat met het huidige geval, omdat de besmettingsperiode slechts en kele dagen is. Doe mee met de Support Actie! Voor slechts 11,- per jaar bent u al donateur van uw favoriete vereniging of goede doel. Bovendien maakt u twee maal per jaar kans om mooie prijzen te winnen, zoals een auto, een exotische vakantie of een geldprijs van 450,- Doet uw vereniging nog niet mee? Bel voor meer informatie 013 - 455 28 25 of kijk op www.supportactie.nl Eett i/uóa&etf iwt de (frofe Cêuéac&e Laat haar niet vallen Word donateur. Er is nog zoveel te doen. In ons land wordt l op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Via familie, school, werk, buren of kennissen hebben veel meer mensen er mee te maken. Steun daarom ons werk. Dat is letterlijk van levensbelang. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor: -wetenschappelijk onderzoek -voorlichting via een infolijn, folders en brochures - begeleide vakantieactiviteiten - individuele hulp - epilepsieprojecten in ontwikkelings landen Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: (€0,10 per minuut) Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36