PZC Gemeente helpt Brogum uit nood Straks gaat de Oosterschelde op slot 11 Geen vrij baan voor ambulances op brug Strandtenthouders Schouwen bepleiten privatisering strand Hartcatheterisaties in ziekenhuis Goes Wethouder wil na kwijtschelden huur structurele oplossing Gemeente steunt plannen filmtheater Geen rijbewijs Drinken op straat beboet zeeuwse almanak Wijnboer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 15 mei 2002 HnnrPietKleemans ZIERIKZEE - De tijd van pap pen en nathouden is voorbij. Wethouder A. van der Wouden van de gemeente Schouwen- Duiveland wil op korte termijn om tafel met het bestuur van muziek- en theaterpodium Bro gum om naar een structurele op lossing voor de problemen van het Zierikzeese podium te zoe ken. Brogum heeft grote finan ciële problemen. Dat is niet voor het eerst, weet wethouder Van der Wouden. „In 1998 ging het ook al niet zo best met Brogum. Toen is de huur schuld kwijtgescholden en sinds die tijd is het eigenlijk steeds een kwestie van pappen en nathouden geweest. Brogum was een sluitpost op de begro ting en daar moet verandering in komen. En aangezien een meerderheid van de gemeente raad zich recent heeft uitge sproken voor een inhaalslag met betrekking tot Brogum is het nu het ultieme moment om deze zaak aan te pakken." Brogum huurt haar onderko men aan de Julianastraat aan de rand van Zierikzee voor de ge meente a raison van 14.000 euro per jaar. De gemeente verstrekt het muziek- en theaterpodium een subsidie ter grootte van het zelfde bedrag. Brogum echter gebruikt de 14.000 euro als werkkapitaal om bands te kunnen contracte ren en evenementen op poten te kunnen zetten. Op de concerten hoeft Brogum in de regel niet toe te leggen, maar met name het onderhoud aan het gebouw vergt veel geld. Last De schuldenlast van Brogum is inmiddels opgelopen tot een be drag van bijna 28.000 euro. Om alvast een eerste aanzet tot het gezond maken van het muziek- en theaterpodium te geven, heeft het college van burge meester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duive- I ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland verstrekt een huurgarantie aan de Stich- I ting Filmtheater Zierikzee. Dat hebben burgemeester en wet- I houders gisteren besloten. De l stichting wil in een voormalige dansschool in Zierikzee een filmtheater beginnen. De plannen voor het filmtheater komen uit de koker van Reinoud Warnaar en Petra Benschop. Zij willen in het filmtheater gemid deld twee keer per week een film vertonen en ook wordt met de gedachte gespeeld een kunste ducatieproject voor jongeren op potente zetten. De lokale politiek heeft positief gereageerd op de plannen van Warnaar en Benschop. De ge meenteraad besloot in februari dit jaar tot het verstrekken van een (start)subsidie van ruim 18.000 euro en een maximale exploitatiesubsidie over 2003 en 2004 van 4545 euro per jaar. Daags na de besluitvorming in de gemeenteraad klopte War naar opnieuw aan bij de ge meente Schouwen-Duiveland. Verhuurder dansschool Janvier wilde de garantie dat het pand minstens twee jaar gehuurd zou worden. Het dagelijks gemeen tebestuur vindt het weliswaar vervelend dat de stichting zo laat met het verzoek om garant stelling komt, maar ziet een po sitieve reactie erop wel als een logische stap. „Gelet op het enthousiasme van het voormalige college om de initiatieven van de stichting te ondersteunen - in woord en geld -is het voor de hand liggend dat de door de verhuurder gevraag de garantiestelling wordt toege- zegd", schrijft cultuurambte naar B. Stuit in een ambtelijk advies aan het Schouwen-Dui- velandse college van B en W. f Advertentie 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak dajMaamrneut>el- keuken-beslag IPflalen, brandkasten, garderobe, sloten, sieule land besloten de voor 2002 ver schuldigde huur kwijt te schel den. Rest een schuld van 13.855 euro die gesaneerd moet wor den. De kwijtschelding van de huur is een begin, maar niet meer dan dat, stelt Van der Wouden. „Ik wil van Brogum weten wat hun ambities zijn. Waar ze nu staan en wat ze willen. "De wethouder voegt daar aan toe dat hij ook duidelijkheid wil voor wat be treft de huidige huisvesting van Brogum. Voldoet deze en zo nee wat is er nodig om het gebouw aan te passen. Van der Wouden wil de toekomst van Brogum op huisvestingsgebied niet koppe len aan de mogelijke bouw van een nieuw theater. „Daar heb ben we geen tijd meer voor. Er moet nu echt heel snel iets ge beuren om Brogum uit het slop te halen." Brogum-voorzitter F. Kruijff is bli] met de door de gemeente ge boden opening. „Kennelijk worden de problemen van Bro gum in ieder geval nu serieus ge nomen en daar ben ik heel blij mee." De financiële problemen worden volgens Kruijff door twee belangrijke factoren be paald: de hoogte van de ge meentelijke subsidie en de hoge kosten die gemoeid zijn met het onderhoud van het gebouw. „Het gebouw is hopeloos verou derd", stelt Kruijff. „En dat maakt het onderhoud erg duur. En dan moet je bijvoorbeeld om een inbraakverzekering af te kunnen sluiten weer aanpassim De provincie vindt een vrije doorgang voor ambulances op de Zeelandbrug te gevaarlijk voor overige weggebruikers. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ambulances krijgen de finitief geen vrije doorgang op de Zee landbrug. De provincie blijft bij haar standpunt dat het stilzetten van het doorgaande verkeer ten behoeve van hulp voertuigen een te groot risico ople vert voor omstanders. Meer soulaas wordt verwacht van een technische aanpassing van stoplichten op drukke kruispunten, zodat ambu lances overal zeker zijn van een 'groene golf'. De vrije doorgang werd goed een jaar geleden in het leven geroepen tij dens de renovatiewerkzaamheden aan de brug. De regeling hield in dat de slagbomen op verzoek van de centrale meldkamer werden neergelaten, zodat ambulances ongehinderd konden door rijden. Ondanks de positieve ervarin gen van de ambulancechauffeurs met deze situatie, vindt de provincie de mi nimale tijdswinst niet opwegen tegen de verkeersonveiligheid voor de rij wachtende weggebruikers aan weers zijden van de brugoprit. Het risico op ongelukken wanneer nieuwsgierige mensen uitstappen om te kijken wat er aan de hand is, wordt te groot geacht. Volgens nautisch- en verkeerstech nisch beleidsambtenaar A. Huurman levert een onbelemmerde doorgang maximaal anderhalve minuut winst op Die marge afgewogen tegen het gevaar voor omstanders is te klein, meent de provincie op basis van nader onder zoek. „Vooral ook omdat de Zeeland- brug zelden een probleem vormt wat fi levorming betreft." Een systeem van signaleringsborden, danwel de wachtende automobilisten met het omroepen van een boodschap via de geluidinstallatie van de brug waarschuwen voor een snel naderende ambulance, is volgens Huurman in de praktijk niet betrouwbaar genoeg. Bo vendien, stelt hij, is het technisch ge zien heel lastig dat soort informatiepa nelen op de Zeelandbrug te bevestigen, gezien de beperkte ruimte aan de zij kanten. Wél gehandhaafd blijft de regeling dat de brug niet wijkt voor de scheepvaart op het moment dat een ambulance in aantocht is. Om die situatie in goede banen te leiden, is de rechtstreekse communicatielijn tussen de meldka mer, de brugwachter en de ambulance inmiddels hersteld. Huurman verwacht meer soulaas van het aanpassen van de stoplichten op het traject Zierikzee-Goes. Onderzocht wordt hoe de installatie op afstand kan worden geregeld, op het moment dat een ambulance met haast zich aan- diend. Een systeem van gevoelige lus sen in het wegdek, waar onder meer lijnbussen gebruik van maken, werkt volgens de beleidsambtenaar niet bij hogere snelheden. Nog dit jaar moet duidelijk worden of de invoering van een gegarandeerde groene golf voor hulpdiensten op het traject mogelijk is. foto Pieter Honhoff De gemeente Schouwen-Duiveland uitte oktober vorig jaar haar onvrede over het opheffen van de tijdelijke rege ling. Vorige maand werd in overleg met de provincie wederom een poging on dernomen de vrije doorgang terug in het leven te roepen. Dat de provincie heeft besloten daar nu def enitief van af te zien, stuit bij wethouder A. van der Wouden (PvdA) dan ook op weinig be grip: „Zeker zo lang niet duidelijk is hoe het verder gaat met het ziekenhuis in Zierikzee. Vooralsnog moet alles in het werk worden gesteld om een ambu lance van Schouwen-Duiveland zo snel mogelijk in Goes te krijgen. Ik ken de argumenten voor wat betreft de veilig heid van de overige weggebruikers, maar als gemeentebestuur denken wij daar toch net iets anders over. Ik ben heel benieuwd naar de motivatie." Van der Wouden is van plan de kwestie vandaag nog te bespreken met gedepu teerde en partijgenoot G. de Kok (Volksgezondheid). Watersport vreest grote beperkingen in nationaal park Bellinkstraat 34. Middelburg, 0118-640291 door Famke van Loon BURGHSLUIS - De watersport moet een volwaardige plaats in het Nationaal Park Ooster schelde krijgen. Dat vinden H. Landegent van de watersport vereniging Burghsluis en ha venmeester C. Overbeeke. Zij maken zich zorgen over de toe komst van de Oosterschelde en vrezen dat de recreatievaart in de verdrukking zal komen. Het voortslepende gesteggel over het Oliegeultje en het voor uitschuiven van een definitief besluit over al dan niet toestaan van doorvaart hiervan zijn wat hen betreft voorbode van deze onzekere toekomst. Landegent; „Als de staatssecretaris zegt dat de Oosterschelde niet op slot gaat vraag ik me af: voor hoe lang nog?" Twee weken geleden is bekend gemaakt dat het dagelijks be stuur van Nationaal Park Oos terschelde niet eerder dan ko mend najaar een standpunt over het Oliegeultje zal innemen. Onderzoeksbureau Alterra, dat het wel en wee van de zeehon denkolonie op de Roggenplaat in kaart bracht, heeft tot op he den geen antwoord gegeven op de vragen van het Breed Overleg Deltawateren (BOD) en de ge meente Schouwen-Duiveland. De geul is zodoende komende H. Landegent (links) en C. Overbeeke vinden dat ook de recreatie een volwaardige plaats in Nationaal Park Oosterschelde moet krijgen. foto Pieter Honhoff zomer opnieuw gesloten voor de pleziervaart. „Je zou gaan den ken dat er opzet in het spel is", aldus Overbeeke. De gang van zaken roept arg waan op bij de Burghsluise ha venmeester en Landegent, voormalig voorzitter van de WSV Burghsluis. Temeer omdat zij vraagtekens zetten bij (de conclusies van) het Alterra-rap port, dat vóór sluiting van de geul pleit. Het onderzoek 'ram melt aan alle kanten', zo vinden zij. Zo zijn de proeven bij hoog water gedaan, terwijl eventuele verstoring bij laagwater - als de plaat droog valt - te meten is Vanaf de dijk is met een verre kijker de onrust onder de zee honden onderzocht. En de die ren vertoeven op een stuk van de Roggenplaat dat 'bijna een zee mijl' (achtienhonderd meter) van het Oliegeultje afligt. Naast deze methodische kant tekeningen twijfelt Landegent aan de eindconclusie dat de voorbij dobberende recreatie vaart het herstel en het welva ren van de zeehondenkolonie dwars zit. „Dat doet geen kwaad aan die zeehonden." Honden Hij en Overbeeke willen dan ook dat er onderscheid gemaakt wordt tussen het Oliegeultje en de Roggenplaat. Dat de zand bank ten behoeve van de dieren verboden gebied wordt voor aanmerende recreanten en hun loslopende honden kunnen zij billijken. „Wat dat betreft zijn we het roerend eens. Maar de re creatie is nu danig in de war en vragen wij ons af wat ze niet nog meer gaan verzinnen", aldus Landegent. De vrees bestaat immers dat de benoeming van de Oosterschel de tot Nationaal Park in de toe komst verdere beperkingen voor de recreatie met zich mee zal brengen. Een vaarttocht door De Biesbosch enkele jaren geleden leerde Landegent dat delen van dit park afgesloten en extra beschermd zijn. Al zal het afhangen van nieuwe inzichten van een toekomstige regering, Overbeeke heeft al wel zijn ver wachtingen welk deel van de zee arm hieraan als eerste ten prooi zou kunnen vallen: „Straks sluiten ze de hele Hammen af." pagina 15: actieplan watersport gen doen. Dat kost enorm veel geld allemaal. Dat is niet met concerten terug te verdienen en zo blijf je achter de feiten aanlo pen." Kruijff zegt persoonlijk het liefste op een andere plek helemaal opnieuw te willen be ginnen met Brogum. „Op het Hatfieldpark bijvoorbeeld. Dat zou naar mijn idee een prima plek zijn." door Famke van Loon RENESSE - De Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) heeft bij de gemeente Schouwen- Duiveland opnieuw de discussie over privatisering van het strandbeheer aangezwengeld. Het idee is van stal gehaald in het overleg over de afvalverwij dering rond de paviljoenen. Zowel P. Fierens, secretaris van de VSSK, als wethouder G. van de Velde-de Wilde benadrukken dat, mocht ooit besloten worden het strand te laten bestieren door bijvoorbeeld een stichting, dit een voorbereiding van jaren zal vergen. Gemeente en ondernemers wil len zich nu richten op meer prangende zaken: het bestem mingsplan strand en aanpas sing van de vergunningen, zo wel voor de seizoens- als perma nente strandtenten. De gemeente besloot met ingang van dit jaar in een straal van 150 meter rond de paviljoenen geen vuilnisbakken meer te plaatsen De ondernemers moesten zelf zorgen voor de inzameling en afvoer van dit afval, zo was de opvatting. Tot groot ongenoe gen van de ondernemers, die tegen deze 'verkapte bezuini gingsactie' bezwaar aanteken den. Na overleg tussen wethou der Van de Velde en de VSSK is besloten dat de gemeente in ie der geval dit jaar alsnog prul lenbakken zal neerzetten en het vuil zal afvoeren. Reden voor deze ommezwaai is dat de wethouder geen zin heeft in een 'welles-nietes-spelletje' met de ondernemers. De ver gunning blijkt op dit onderdeel voor meerdere uitleg vatbaar. Dit jaar zorgt de gemeente net als voorgaande jaren voor het afval op de stranden en werkt ondertussen aan een duidelijke vergunning, die er voor het sei zoen van 2003 moet liggen. „We doen ons huiswerk over", aldus de wethouder. Wie - gemeente of strandtenthouders - vanaf vol gend jaar verantwoordelijk is voor welk deel van de afvalver wijdering weet Van de Velde nu nog niet. Voor de VSSK is de kwestie ech ter klip en klaar. „Wij gaan geen vuilnismannetje spelen op het strand. Nu niet en in de toe komst niet", aldus secretaris Fierens. Niet alleen omdat een groot deel van het afval op de stranden niet van toeristen is, maar aanspoelt vanuit zee, maar tevens omdat de kosten hiervan te hoog zijn om op de strandtenthouders af te wente len. De VSSK wil best praten over privatisering van de afval verwijdering maar dan wanneer het totale, toekomstige beheer van het strand op tafel ligt. In dat kader heeft de vereniging het idee voor de privatisering van het strand, zoals dat ook op Walcheren is gebeurd, bij de nieuwe strandwethouder aan gekaart. Van de Velde heeft dit idee niet direct van tafel geveegd, al ver wacht de wethouder niet dat de gemeente het dit jaar zal redden dfe discussie op te starten. Voor lopig heeft de gemeente zijn handen vol aan de afhandeling van het bestemmingsplan strand, dat onder meer de jaar- rondpavilj oenen planologisch mogelijk moet maken en de ver duidelijking van de vergunnin gen. De VSSK-secreatris sluit zich aan bij dit voorrangslijstje. Fierens: „Ik denk dat privatise ring van het strand iets van de langere tijd zal zijn." VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om half drie een 22-jarige Vlissingse automobi list aangehouden op de Koe straat in Middelburg voorrijden zonder rijbewijs. Toen agenten hem zijn naam vroegen, gaf hij in eerste instantie een valse naam op. De Vlissinger heeft een proces-verbaal gekregen door Rolf Bosboom GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes beschikt sinds deze week over de mogelijkheid om hartcatheterisaties uit te voeren. Het is de bedoeling dat op termijn alle patiënten op de Bevelanden en Schouwen-Dui veland in Goes terecht kunnen voor een dergelijk onderzoek. Bij een hartcatheterisatie wordt een buisje (catheter) gebruikt om in het hart te kunnen kijken en de kransslagader in beeld te brengen. Het onderzoek, waar voor patiënten twee dagen in het ziekenhuis moeten worden opgenomen, dient als voorbe reiding op een hartoperatie of een dotterbehandeling. Nu nog moeten patiënten van de Bevelanden of Schouwen-Dui veland naar Vlissingen voor een hartcatheterisatie. „Voortaan kunnen zij dichter bij huis te recht", zegt directeur J. Broer tjes van het Goese hospitaal. De voorziening is mogelijk ge worden dankzij de vernieuwing van de röntgenapparatuur in het ziekenhuis. „Door ook enke le aanpassingen te doen, is de apparatuur nu ook multifunc tioneel geworden en geschikt voor catheterisaties." Na een aantal maanden van onderzoek, overleg en testen is de appara tuur sinds kort gebruiksklaar. Begin deze week werd de eerste catheterisatie in Goes uitge voerd. Volgens het ziekenhuis verliep het onderzoek 'uitste kend'. Het aantal onderzoeken is voorlopig beperkt, maar in de toekomst worden alle patiënten uit de regio voor een catheteri satie naar het Goese hospitaal verwezen. Het gaat dan om 400 tot 500 onderzoeken per jaar. Op dit gebied wordt nauw sa mengewerkt met Ziekenhuis Walcheren. Zo wordt er een per- soneelspool gevormd. Mede werkers van het Vlissingse zie kenhuis werken momenteel de mensen in Goes, waar ook twee extra werknemers zijn aange trokken, in. Verder is er vanuit Goes een verbinding met me disch centrum De Klokkenberg in Breda gelegd, zodat resulta ten van onderzoeken direct kunnen worden uitgewisseld. ZIERIKZEE - Dat het verboden is om onder de Beuze in Zierik zee met alcohol te zitten, wist de 23-jarige Oosterlander wel. En dat halft twaalf 's morgens erg vroeg is om aan de alcohol te zit ten, beseft hij inmiddels ook. Hij vertelde de kantonrechter in Zierikzee gisteren dat hij niet meer zoveel drinkt, een baan heeft en dat het beter met hem gaat. Hij had de twee boetes best willen betalen, maar had ze nooit ontvangen door een ver huizing. Daarom eiste de offi cier van justitie A. Flikweert twee keer 52 euro boete, zonder de gebruikelijke verhoging van de rechtbank. Kantonrechter A. Melens volgde de eis. Een drin kebroer die in diezelfde tijd werd beboet voor hetzelfde ver grijp, had de boete niet betaald uit geldgebrek. Hij kreeg een boete van 60 euro. De eerste verhalen van het le gioen dat is teruggekeerd van de meivakantie doen al de ronde. Zo is daar het relaas van die Zeeuws-Vlaming, die tijdens zijn verblijf op een camping in Frankrijk een nabij gesitu eerde wijngaard bezocht en zich daar uitgebreid liet in formeren over de kwaliteit van de druiven en bijgevolg van het eindproduct. De trotse wijnboer liet het niet bij woorden maar schonk royaal de glazen vol om gelegenheid te bieden tot het plaatsen van bewonde rende opmerkingen als 'mooi rond op de tong' en 'een frui tige afdronk'. Het afscheid was even luid ruchtig als hartelijk. Op weg naar de camping zag de Zeeuws-Vlaming al een beetje wazig Daar kwam weinig verbetering in toen hij de bril opzette. Want die bleek bij nader in zien van de wijnboer te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33