Borsele betrekt burgers bij bouw PINKSTEROLDTIMERBEURS PZC PZC Vogelbescherming vecht vissen op mosselzaad aan Lovende woorden bij afscheid wethouder Geen vrij baan voor ambulances op brug Appartementen bij Bathsewegkerk duur baarland mag meepraten over beste plek voor nieuwe huizen bij nader inzien Nisse kiest ook leden dorpsraad Rijverbod voor hardleerse man Cheque voor ambulanceberen Drankrijder moet boeten agenda z O b 13 woensdag 15 mei 2002 inrdVlieke van der Jaqt BAARLAND - De gemeente Borsele wil met de inwoners jan Baarland praten over de 1,5ste manier om in het dorp nieuwe huizen le bouwen. Want al mag een klein dorp als Baar land maar mondjesmaat uit- breiden, tot 2017 staan er toch J6 nieuwe huizen op het pro- «lamma. Het Rijk en ook de provincie, nebben bovendien het liefst dat die gebouwd worden op plaat sen in het dorp waar al wat an ders is. Als dat niet kan, moeten worden opgevuld en pas t gebeurd is mag er wor den uitgebreid. Om met de inwoners van ge dachten te kunnen wisselen, Beeft de gemeente op een rijtje t wat de mogelijkheden Allereerst is er het plan ten noorden van de Kolewiegen- ten oosten van de nieuw bouw aan de Florishoek. 'Degemeente kocht twee j aar ge leden het boerenbedrijf van de jamilie Appel aan, die het be- idrijf naar de Industrieweg ver ste. Het stuk ten oosten Florishoek, inclusief het terrein van de boerderijis vol doende om de woningbehoefte van Baarland tot 2017 te dek- jfcen. Volume Maai' er zijn meer plaatsen ge schikt, al hebben die geen van allen voldoende volume voor 36 woningen, ook niet als ze bij el- har worden opgeteld. Het zijn drie percelen aan de Nieuwe- weg, twee aan de oostkant en sen in het westen. De open plek ken in de lintbebouwing, nu nog ingebruik als agrarische grond, zouden in hetzelfde ritme als de overige bebouwing langs de Nieuweweg, kunnen worden opgevuld. Daarmee zouden hooguit acht vrijstaande wo ningen aan de Baarlandse wo ningvoorraad kunnen worden n het artikel van zaterdag 11 mei over sn brochure over vakantiereizen voor linima stond dat de brochure verkrijg- saris bij de cliëntenraad in Goes. Dat is iel het geval. De gemeente Goes biedt itlfwel vakantiereizen voor minima aan. informatie daarover is te krijgen bij de af deling sociale zaken. Eenvoudig Een vijfde mogelijkheid is het gebiedje ten noorden van het kasteel Baarland, tussen de boerderij en de Burgemeester Vogelaarstraat. Hier zou plaats gemaakt kunnen worden voor tien nieuwe huizen. Alle plan netjes zijn tamelijk eenvoudig te ontwikkelen. Voor de locaties langs de Nieuweweg is het niet eens nodig om nieuwe ontslui tingen aan te leggen en zijn, net als het plan aan de Burgemees ter Vogelaarstraat, nu in eigen dom bij een gebruiker. De ge meente hoeft per plan dus maar met een eigenaar te onderhan delen. Voor de locatie ten noorden van de Kolewiegenhoek is hele maal geen onderhandeling no dig, omdat de gemeente dat al in eigendom heeft. Alle locaties leveren een mooie woonomge ving op. De plannen met alle voors en weinige tegens staan in de Structuurschets Baarland, die de gemeente op dinsdag 21 mei wil bespreken in het vereni gingsgebouw The Cameronian. De structuurschets ligt boven dien tot en met maandag 10 juni ter inzage. Doorkijk Voor een van de locaties aan de Nieuweweg, het open stuk tus sen 31a en 33, heeft de gemeente een stedebouwkundig plan ge maakt: twee traditioneel ge bouwde vrijstaande huizen op ruime kavels. Daarmee blijft de doorkijk in het open land schap, kenmerkend voor de Nieuweweg, in stand. Ook dat plan ligt ter inzage in het ge meentehuis van Borsele in Heinkenszand. De informatieavond in the Cameronian begint om 20.00 uur. doorHarmen van derWerf YERSEKE - De visserij op mos selzaad in de Waddenzee moet dit voorjaar verboden worden. Vogelbescherming Nederland heeft begin deze week die eis op lafel gelegd bij de Raad vanSta- ilebi Den Haag. Volgens de na- liiurorganisatie dreigt door het vissen op mosselzaad voedselte kort voor eidereenden. Het bezwaar van Vogelbescher ming richt zich tegen het minis terie van Landbouw, Natuurbe- en Visserij (LNV). Het ministerie heeft de producen tenorganisatie voor de Neder- jandse mosselcultuur, gevestigd b Yerseke, een vergunning ge- I geven voor het opvissen dit [voorjaar van 37,5 miljoen kilo Volgens Vogelbescherming had het ministerie de vergunning nietmogen afgeven, omdat er de laatste jaren veel eidereenden redactie bevelandeim/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Boerderij De Slothoeve kan deel uitmaken van het nieuwe woningbouwplan in Baarland. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Een bestuurder die zijn sporen heeft verdiend. Zo omschreef burgemeester D. van der Zaag gisteren S. Heij- ning, die met een informele re ceptie afscheid nam als VVD- wethouder van de gemeente Goes. Heijning heeft die functie twee raadsperioden vervuld, in to taal acht jaar lang. Voor die tijd was hij al vier jaar raads lid. In de aanloop van de ge meenteraadsverkiezingen van maart besloot hij om persoon- lijke redenen zich niet op nieuw kandidaat te stellen voor een wethouderspost. Wel blijft hij actief in dè Goese po litiek, maar dan als fractie voorzitter voor de WD. Van der Zaag zei dat Heijning zijn bestuurlijke taak altijd 'op onnavolgbare wijze' heeft vervuld. „Een manier die hij niet heeft afgezworen toen hij wethouder werd." De bur gemeester gaf aan dat de vertrekkende wethouder doorgaans beheerst en mee werkend was, maar wel tot op zekere hoogte. „Je moest veel doen om hem boos te krijgen, maar als dat gelukt was, dan viel er echt geen land meer met hem te bezeilen Niet alle projecten die Heij ning onder zij n hoede had, kon hij tot een goed einde brengen. Het voornaamste voorbeeld daarvan is het ambitieuze plan een outletcentrum in Goes te vestigen. Toen duidelijk werd dat de provincie er niet aan wenste mee te werken, kon het in de prullenbak. „Ik blijf het betreuren dat het nooit tot een raadsuitspraak heeft kunnen komen", aldus Van der Zaag. Als jongste voorbeeld van za ken die wel onder leiding van Heijning voor elkaar zijn ge komen, haalde Van der Zaag de renovatie van Het Blokhuis in Kattendijke aan. zijn gestorven, met name in de winter 1999-2000. Zolang niet volledig vaststaat dat dit niet is veroorzaakt door voedselte kort, geldt, aldus de. natuuror ganisatie, het voorzorgsbegin sel, omdat de Waddenzee een natuurmonument is. Dat bete kent in dit geval: geen visserij toestaan, voordat er volstrekte duidelijkheid is over de eider- eendensterfte. Bij de afgifte van de vergunning heeft LNV zich gebaseerd op een wetenschappelijke bereke ningvan de hoeveelheid mossel zaad in de Waddenzee. Op basis daarvan heeft de mosselsector toestemming gekregen 37,5 mil joen kilo mosselzaad op te vis sen. Voor vogels, waaronder ei dereenden, blijft er volgens het ministerie genoeg voedsel over. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie Nederlandse mosselcultuur is ontstemd over het bezwaar schrift van Vogelbescherming. Ook de Wadden vereniging heeft aangekondigd bezwaar te ma ken. „Die organisaties erkennen gewoon het overheidsbeleid niet", stelt Van Geesbergen. De producentenorganisatie heeft twee weken geleden al ge probeerd met mosselzaadvisse rij te beginnen. Toen stond de Raad van State dat niet toe, om dat de natuurorganisaties nog geen bezwaarschrift hadden in gediend. Nu dat wel is gebeurd, wil de mosselsector zo snel mo gelijk een voorlopige uitspraak van de Raad van State over de bezwaren. Die zaak dient waar schijnlijk vrijdag. „Het is erop of eronder voor ons", verklaart Van Geesbergen. „Wij hebben al twee weken ver loren. Wij wilden eerst in zes weken kleine porties mossel zaad opvissen, wat veel duurza mer, milieuvriendelijker, is én beter voor de opbrengst van het mosselzaad. Nu willen we in vier weken grotere porties op vissen, vanaf volgende week dinsdag, als de Raad van State ons tenminste gelijk geeft." De provincie vindt een vrije doorgang voor ambulances op de Zeelandbrug te gevaarlijk voor overige weggebruikers. foto Pieter Honhoff door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ambulances krijgen definitief geen vrije doorgang op de Zeelandbrug. De provincie blijft bij haar standpunt dat het stilzetten van het doorgaande verkeer ten behoeve van hulpvoertui gen een te groot risico oplevert voor omstanders. Meer soelaas wordt verwacht van een technische aanpassing van stoplichten op drukke kruispunten, zodat ambulan ces overal zeker zijn van een 'groene golf'. De vrije doorgang werd goed een jaar geleden in het leven geroepen tijdens de renovatie werkzaamheden aan de brug. De regeling hield in dat de slagbomen op verzoek van de centrale meldkamer werden neergelaten, zodat ambulan ces ongehinderd konden door rijden. Ondanks de positieve ervaringen van de ambulance chauffeurs met deze situatie, vindt de provincie de minima le tijdswinst niet opwegen te gen de verkeersonveiligheid voor de rij wachtende wegge bruikers aan weerszijden van de brugoprit. Het risico op on gelukken wanneer nieuwsgie rige mensen uitstappen om te kijken wat er aan de hand is, wordt te groot geacht. Volgens nautisch en verkeers technisch beleidsambtenaar A. Huurman levert een onbe lemmerde doorgang maxi maal anderhalve minuut winst op. Dat afgewogen tegen het gevaar voor omstanders is te klein, meent de provincie. „Vooral ook omdat de Zee landbrug zelden een probleem vormt wat filevorming be treft." Een systeem van signalerings borden, dan wel de wachtende automobilisten met het om roepen van een boodschap via de geluidsinstallatie van de brug waarschuwen voor een snel naderende ambulance, is volgens Huurman in de prak tijk niet betrouwbaar genoeg. Bovendien, stelt hij, is het technisch gezien heel lastig dat soort informatiepanelen op de Zeelandbrug te bevesti gen, gezien de beperkte ruimte aan de zijkanten. Wél gehandhaafd blijft de re geling dat de brug niet wijkt voor de scheepvaart op het moment dat een ambulance in aantocht is. Om die situatie in goede banen te leiden, is de rechtstreekse communicatie lijn tussen de meldkamer, de brugwachter en de ambulance inmiddels hersteld. Huurman vernacht meer soe laas van het aanpassen van de stoplichten op het traject Zie- rikzee-Goes. Onderzocht wordt hoe de installatie op af stand kan worden geregeld, op het moment dat een ambulan ce met haast zich aandient. Weinig begrip De gemeente Schouwen-Dui- veland uitte oktober vorig jaar haar onvrede over het ophef fen van de tijdelijke regeling. Vorige maand werd in overleg met de provincie wederom een poging ondernomen de vrije doorgang terug in het leven te roepen. Dat de provincie heeft beslo ten daar nu defenitief van af te zien, stuit bij wethouder A. van der Wouden (PvdA) dan ook op weinig begrip: „Zeker zo lang niet duidelij k is hoe het verder gaat met het ziekenhuis in Zierikzee." NISSE - De bewoners van Nisse gaan vandaag niet alleen naar de stembus voor de Tweede Kamer, maar ook voor twee nieuwe leden van de dorpsraad. Alle inwoners van achttien jaar en ouder kunnen tussen 7.30 en 21.00 uur hun stem uit brengen in 't Durpsuus. Bij de oprichting van de dorpsraad, acht jaar geleden, is vast gelegd dat de leden door de bevolking moeten worden geko zen. Indien mogelijk worden de verkiezingen gecombineerd met algemene verkiezingen. „Dat werkt perfect. Het is een pure vorm van democratie"; stelt voorzitter W. de Smit. De dorpsraad bestaat momenteel uit W. de Smit, B. Hoog- edeure, P. Mol, G. Smallegange en P. Huijssoon. Daarnaast zijn er twee vacatures. Daarvoor hebben zich vier kandidaten gemeld: W. van de Berge, T. Fierloos, C. Roosse en G. Tooren- aar. Om kwart over negen vanavond begint het tellen van de stemmen, dat in het openbaar gebeurt. De stemcommissie be staat uit L. Bakker, T. Vermue en M. Nieuwenhuijze. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Hoogerheide een jaar rijontzegging, 1500 euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd voor twee keer dronken rijden. De geboren Tholenaar werd dronken achter het stuur betrapt op 31 december vorig jaar in Poort vliet en op 12 februari op de Oesterdam in Tholen. YERSEKE - Basisschool Het Kompas in Yerseke heeft 1500 euro ingezameld voor stichting Good Bears. Deze organisatie geeft, als troost, beren aan kinderen die bijvoorbeeld na een ongeluk in een ambulance belanden. De cheque en enkele be ren werden gistermorgen feestelijk overhandigd aan Good Bears. Het geld is vergaard tijdens de tweejaarlijkse bazaar van de school, die in november in dorpshuis De Zaete werd ge houden. Leerkrachten en de ouderwerkgroep hadden toen spelletjes voor de jeugd, een rad van avontuur en een grote verloting georganiseerd. Een gedeelte van de bazaar, die wordt gesteund door plaatselijke winkeliers en bedrijven, is altijd bestemd voor een goed doel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een twintigjarige man uit 's- Heer Abtskerke voor dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en duizend euro boete, waarvan 250 euro voorwaardelijk. De verdachte werd 9 februari dit jaar in Goes bij een controle betrapt. Uit de blaastest volgde een score van 810 microgram, bijna vier keer zoveel als toegestaan. „Ik was niet dronken", zei hij. Officier van justitie C. Olden- burger was een andere mening toegedaan. „U had hartstikke veel gezopen. U had nog maar net een transactie betaald voor rijden onder invloed of een maand later gaat u fors in de fout.. Zij eiste negen maanden rijverbod, twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en duizend euro boete. Ook het verweer dat hij zo lang op een taxi had moeten wachten kon er bij de officier niet in. „U gaat altijd met dezelfde vrienden stappen. Dan kan er één Bob zijn", gaf ze hem als advies mee. De poli tierechter maakte zich toch wel zorgen om zijn jonge leeftijd. „U bent nog heel jong en dan al twee keer in de fout. Dat is schrikken." Ze matigde de straf, omdat zijn werk door een langdurige rijontzegging in gevaar wordt gebracht. door Rob Paardekam RILLAND - De negen apparte menten die moeten verrijzen op de plek waar nu nog de Bathse wegkerk in Rilland staat, gaan vermoedelijk tussen de 270.000 en 300.000 euro kosten. Die gro ve schatting deed de projectont-' wikkelaar gisteren tijdens een informatiebijeenkomst in dorpshuis Luctor et Emergo. De projectontwikkelaars BCN en Marijnissen Holding hebben de Bathsewegkerk al een tijdje in hun bezit en willen deze af breken om er appartementen te plaatsen. In eerste instantie was het de bedoeling om deze in de kerk te realiseren, maar dat bleek niet mogelijk, omdat het gebouw in een veel te slechte staat verkeert. De kerk wordt nu afgebroken, zodat er negen ge heel nieuwe woningen kunnen komen. Alleen de kerktoren blijft staan. De projectontwikkelaars lieten gisteren tekeningen zien van hun plannen. Pal naast de toren willen ze een drie verdiepingen tellend complex neerzetten. Op elke laag komen drie apparte menten van flinke omvang: 14,40 bij 11,20 meter. De wonin gen zijn voorzien van een grote woonkamer met aangrenzende keuken, twee of drie slaapka mers, een opbergruimte, een ruime badkamer en een balkon. De eerste twee lagen van het complex worden gebouwd in een licht rode steen en de boven ste verdieping in een wit-achtig materiaal- Daar bovenop komt een soort zwevend dak. Naast het complex komt een parkeer plaats voor de toekomstige be woners. Procedures De procedures die moeten wor den gevolgd, maken dat de bouw van de appartementen nog wel een tij dj e op zich kan la ten wachten. Zo moet er eerst een vrijstellingsprocedure voor het bestemmingsplan worden gevolgd met de daarbij beho rende inspraakmogelijkheden. Pas als de gemeente daarna een vergunning heeft verleend, kan de bouw beginnen. Als alles meezit - zo schatte de ontwikke laar gisteren - kan het gebouw er medio 2004 staan. Overigens moeten de initiatief nemers de appartementen nog zien te verkopen. In eerste in stantie aan Reimerswalers en als dat niet lukt aan mensen van buiten de gemeente. Als zich geen kopers aanbieden, zullen de ontwikkelaars grondgebon den woningen trachten te bou wen, „En dan kan de toren waarschijnlijk niet blijven staan", benadrukte J. Marijnis sen gisteren nogmaals. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13- 16 uur: Torenbeklimming; 13-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; BIEZELINGE - Waardekenstraat 47,20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty Interna tional; GOES - Bergweg 88, 9.30 uur: Samen komst Women's Aglow Goes;De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senioren biljart compe titie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Bil jartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uit eenlopende activiteiten voor alle WAO-ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00-20.00 uur: In- stapcursus Line Dance; 20,00-22.00 uur; Line Dance voor gevorderden door Country Club The Sounthern Riders; HALSTEREN - Terrein Vrederust, 10.00- 17.00 uur: Terreinfeest; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg. 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 19.00 uur: Avond vierdaagse; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30-11.30 uur: Computer inloopo chtend voor ouderen; 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur; Volksdansen voor 50-plussers. Advertentie ZAT. N MAAN. 18 MEI 19 MEI 20 MEI 12.00-18.00 10.00-18.00 10.00-18.00 uur uur uur Finish Molentocht op zondag 19 mei, ca. 16.30 uur. Beursinschrijving kostenloos voor particulieren en handelaren die oldtimers te koop wensen aan te bieden. TOEGANG: 6,- p.p. Kind 2,50 ZEELANDHALLEN GOES INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31