Ondernemers vrezen bouwput 11 Hupie's dierenpartij de grote winnaar Omleiding 's-Heerenhoek blijft Trekkermuseum Nisse hoopt op nieuwe stek Ruim twintig mensen willen burgemeester worden in Kapelle Hartcatheterisaties in ziekenhuis Goes Milj oenenschade voor Dow na storing gemeente Goes moet waken voor wegjagen klanten tijdens facelift centrum Geen rijbewijs Vermoeden van nekkramp bij jongetje (4) Tholenaar krijgt straf voor vernielen auto Bromfietser raakt gewond bij aanrijding zeeuwse almanak Wijnboer PZC - BEVELANDEN/THOLEN woensdag 15 mei 2002 (tonrRolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet ervoor waken dat zij tijdens de vernieuwing van het centrum bezoekers van de stad voorgoed wegjaagt- Ondernemers van het Kolveniershof en de Sint Adri- aanstraat ondervinden nu al grote nadelige gevolgen van de werkzaamheden op het Bleek veld, zo lieten zij gisteravond weten tijdens een ledenverga dering van de Ondernemers Or ganisatie Goes (OOG). Eenaanzienlijk deel van de par keerplaatsen op het Bleekveld is sinds enkele weken buiten ge bruik. Die ruimte is tijdelijkno- 7" als bouwterrein voor de lüeuwe schouwburg. De winke liers aan het nabijgelegen Kol- veniershof en de Sint Adriaan- straat zeggen geschrokken te zijn van de gevolgen daarvan. Zij spraken gisteravond van 'forse omzetverliezen'. Klanten klagen over de ver slechterde bereikbaarheid van 3ewinkels, zo zeiden zijBoven dien constateren de onderne mers dat veel automobilisten rondjes rijden in de hoop een ilaatsje te vinden en uiteinde- ijk onverrichter zake vertrek- ren. „De auto is nog steeds een heilige koe. Dat heeft de afgelo pen weken al behoorlijke conse quenties voor ons gehad." Petitie Inmiddels is er in allerijl een werkgroepje geformeerd, dat binnenkort een petitie wil aan bieden aan de gemeente. De on dernemers maken zich niet al- VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om half drie een 22-jarige Vlissingse automobi list aangehouden op de Koe- straatin Middelburg voor rijden zonder rijbewijs. Toen agenten hem zijn naam vroegen, gaf hij in eerste instantie een valse iaamop. leen zorgen om hun eigen brood. Zij vrezen ook dat als de komen de jaren in het kader van het Masterplan Binnenstad andere locaties in en rond het centrum op de schop gaan, vaker proble men ontstaan en bezoekers de stad uiteindelijk maar helemaal gaan mijden. „Zijn we de consu ment dus niet aan het verjagen?" Ook het OOG-bestuur is daar bang voor, zij het om andere re denen. Bestuurslid R. Berks liet met dia's zien dat de Goese bin nenstad er momenteel, zoals hij zelf zei, 'schandalig' bij ligt, ter wijl bijvoorbeeld Kapelle, Mid delburg en Bergen op Zoom al volop investeren in hun winkel gebieden. Het bestuur vindt daarom dat er zo snel mogelijk een begin moet worden gemaakt met de herinrichting van stra ten en pleinen, ook al duurt het nog even voordat de vurig ver langde uitbreiding van het aan tal parkeerplaatsen een feit is. Parkeerkelder Het gemeentebestuur heeft een parkeerkelder aan de Oostwal voorlopig op de lange baan ge schoven, tot verdriet van OOG. De organisatie wil toch alles in het werk stellen om te bereiken dat de gemeenteraad een besluit neemt over de uitvoering van het totale Masterplan en dat er dus verder wordt gekeken dan de huidige raadsperiode, die tot 2006 loopt. De hoogte van de baatbelasting wil OOG pas be oordelen op basis van de concre te plannen. De verzamelde le den verzetten zich niet tegen de koers die het OOG-bestuur wil varen. Wel werd de vrees geuit dat de ontwikkeling van de bin nenstad uit balans raakt, door dat op de kortere termijn vooral pi'ojecten in het westelijk deel aan de orde komen en dan voor al de bouw van een parkeerga rage aan het Bleekveld. Juist om het uiteindelijke evenwicht te garanderen, zo antwoordde Berks, wil het OOG-bestuur een politieke beslissing over het to tale plan, inclusief de parkeer kelder aan de Oostwal. door Rolf Bosboom KAPELLE - In totaal 22 mensen hebben gesolliciteerd naar de functie van burgemeester van Kapelle. Dat heei't commissaris de koningin W. van Gelder meegedeeld aan de gemeente raad. De vacature in Kapelle ontstaat per 1 september door het vertrek van burgemeester G. de Groot, die vanwege gezondheidspro blemen zijn functie vervroegd neerlegt, jönder de sollicitanten zijn drie KRABBENDIJKE - Een vierja- rigjongetje uit de gemeente Rei- merswaal is maandagavond op genomen in het ziekenhuis in Goes, vanwege het vermoeden van nekkramp. Onderzoek door het Streeklaboratorium heeft de diagnose niet kunnen beves tigen. Het gaat om een kind uit groep 1 van de gereformeerde Juliana- school in Krabbendijke. De GGD Zeeland behandelt het ge- Val alsof er daadwerkelijk spra ke is van nekkramp. Dat bete kent dat het jongetje en zijn familie worden behandeld met antibiotica en dat op school via sen brief voorlichting is gege ven over de situatie en over nek kramp in het algemeen. E'nd maart werd de me- 'jnngokokbacterie vastgesteld bij een onderwijzeres uit Kapel- la, die daarvoor les had gegeven op basisscholen in Rilland en Hansweert. Volgens directeur V. Slenter van de GGD Zeeland is bet uitgesloten dat er een ver band bestaat met het huidige geval, omdat de besmettingspe riode slechts enkele dagen is. He GGD maakte juist deze week bekend dat de vaccinatiecam pagne op 20 juni begint. Alle eeuwse kinderen van één tot jrpf jaar en alle jongeren van vijftien tot achttien jaar worden i°g voor de zomervakantie in geënt tegen meningokokken C, de bacterie die hersenvliesont steking (nekkramp) kan veroor zaken Jongeren van zes tot veertien worden na de vakantie "igeënt. 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak Belllnkslraat 34, Middelburg, 0118-640291 Leerlingen van de Petrus Immensschool brengen hun stem uit. foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt NISSE - Hel Trekkermuseum in Nisse opent zaterdag 18 mei het seizoen door de nieuwgekozen gemeenteraad van Borsele rond te leiden langs de vele land bouwwerktuigen die op het ter rein aan de Palmboomweg zijn verzameld. Het Trekkermuseum kampt met een nijpend ruimtegebrek. Dat is aan een kant te danken aan het feit dat de doelstelling van de groep liefhebbers zo glans rijk uit de verf is gekomen. Het behoud en conservering van ou de landbouwwerktuigen is het hoofddoel. Maar dat lukt zó goed, er is inmiddels zó veel ver zameld, dat de andere doelstel ling: het tonen van de spullen aan een zo breed mogelijk pu bliek, zwaar onder druk is ko men te staan. De gemeente Borsele heeft ge probeerd om voor het Trekker museum een andere plaats te vinden. Volgens de gemeente, die toeristische en educatieve ontwikkelingen wil concentre ren in Hoedekenskerke, past een Trekkermuseum uitstekend in de plannen rond de eindpunt voorziening van de Stoomtrein Goes-Borsele. Daarvoor zijn verschillende mogelijkheden tegen het licht gehouden. De gemeente kocht een schuur in Hoedekenskerke, maar die bleek te laag voor de hoge werktuigen van het Trek kermuseum. Een andere schuur bleek ook ongeschikt en ook een loods in 's Gravenpolder bleek voor het Trekkermuseum geen vooruit gang in te houden. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - „Wat gaan jullie doen te gen het gooien van sneeuwballen naar een ruit?", vraagt een leerling van de Petrus Im mensschool aan Jan van der Made van de Partij tegen Vandalisme (PTV). Jan slikt even en zoekt na^r een juist ant woord. „De mensen die steenballen..." De zaal schiet in de lach. De verspreking is te kenend voor de sfeer. Onder belangstelling van familie en leerlingen hielden de kinde ren van groep 8 van de Reformatorische Pe trus Immensschool in Middelburg gisteren partijverkiezingen. Een dag voor de echte verkiezingen losbar sten, konden familie en leerlingen stemmen op vijf partijen. Hupie's dierenpartij, Partij tegen Vandalisme, Partij voor de Jeugd, Partij voor de Natuur en de Sport en Spel- partij, zijn door de kinderen zelf opgericht. Heuse partijprogramma's, posters, folders en spandoeken werden gemaakt om zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Nadat de partijleden hun standpunten dui delijk hadden gemaakt, werd de hal van de school gisteren omgetoverd in een stemlo kaal. De stembiljetten werden ingevuld en het aftellen op een goede afloop kon begin nen. De Hupie's dierenpartij pakte met drie A4't- jes flink uit. Volgens de partij zijn er veel be dreigde diersoorten 'die een pootje op weg gehelpt moeten worden'. „Make-up, sham poo en parfum die op dieren worden getest zijn des duivels. En de jagers die buiten het jachtseizoen om jagen krijgen een boete." Met deze plannen won de partij. Impasse De gemeente en het Trekkermu seum zijn eigenlijk in een im passe terechtgekomen, vindt wethouder A. van Opclorp. „Ik heb op het ogenblijk geen objec ten die geschikt zouden zijn om het museum in onder te bren gen. De particuliere organisatie die het Trekkermuseum is, zou het liefst willen uitbreiden op de huidige plaats, maar dat vergt nogal een investering, waar de gemeente niet zo een, twee, drie mee over de brug wil komen." In de hoop het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen, heeft het museumbestuur de ge meenteraad uitgenodigd om tij dens de eerste openingsdag te komen kijken. Dan zullen niet alleen veel van de bezittingen in werkende toestand te bewonde ren zijn, maar er is ook een club kampioenschap ringsteken met de trekker. De Borselse burge meester J. Gelokmag rond 11.30 uur de eerste ring steken. Overigens beginnen de feeste lijkheden zaterdag al om 10.00 uurendurenzetot 16.30 uur. Tot 8 september is het Trekkermu seum elke zaterdag en zondag open. In de maanden juli en augustus staan de deuren ook nog op woensdag, donderdag en vrij dag open, altijd van 13.30 tot 16.30 uur. MIDDELBURG - Politierechter A. Janssens-van Kampen heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Tholen voor vernielingen aan een auto veroordeeld tot 500 euro boete. Aan de gedupeerde automobi list moet de man 1430 euro scha devergoeding betalen. De Tholenaar sloeg op 23 juli vorig jaar met een balk de voor- en de achterruit van de auto aan diggelen. Ook sloeg hij deuken in de motorkap. Aan de vernie ling was een ruzie in de kantine van de duivenvereniging voor- Het slachtoffer zou zijn be dreigd met de dood. Hij besloot naar de woning van de Thole naar te gaan. Toen hij de oprit kwam opgereden, doemde de verdachte voor hem op. Het slachtoffer wilde hem tot beda ren brengen, maar dit lukte niet, waarna de vernielingen volg den. vrouwen. In maart hebben vier van de zes fracties in de gemeen teraad, bij de bespreking van de profielschets voor de nieuwe burgemeester, aangegeven bij gelijke geschiktheid sterk de voorkeur te geven aan een vrouw. De leeftijd van de 22 kandidaten varieert van 34 tot 58 jaar. Eén sollicitant is al elders bur gemeester, vijf kandidaten ko men uit het bedrijfsleven, vijf zijn werkzaam in dienst van de overheid en twee in het onder wijs. Vijf van de geïnteresseer den bekleden, al dan niet in deeltijd, een politiek-bestuur- lijke functie. Acht mensen geven WD als po litieke voorkeur, zes CDA, twee PvdA, twee SGP en één D66. Eén kandidaat voelt zich niet partijgebonden. Van twee solli citanten is de politieke kleur niet bekend. De huidige burge meester, De Groot, is van CDA- huize. Bont Ook in godsdienstig en levens beschouwelijk opzicht gaat het om een bont gezelschap. Vier mensen zijn Nederlands her vormd, drie rooms-katholiek, twee gereformeerd, een van de Gereformeerde Gemeente, een van het Nederlands Israëlisch Kerkgenootschap, een protes tants-christelijk en een noemt zich 'kerkelijk meelevend'. Van de anderen is de achtergrond niet bekend. Met 22 kandidaten doet Kapelle niet onder voor andere gemeen ten in de provincie. Recente burgemeestersvacatures in on der meer Middelburg, Tholen, Axel en Noorcl-Beveland lever den een vergelijkbaar aantal re acties op. Alleen Borsele bleek minder in trek te zijn. Daar kwamen slechts twaalf sollici taties binnen. Advertentie Zwaar verkeer op de polderwegen ten oosten van 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - De omlei ding rond 's-Heerenhoek, die noodzakelijk is omdat het ver keer niet van de Bernhardweg gebruik kan maken, blijft zoals die is. Het gemeentebestuur van Borsele ziet geen andere moge lijkheid om de veiligheid in het dorp te garanderen. Dat bete kent dat de Molendijk, de belangrijkste ader voor het doorgaande verkeer in 's-Hee- renhoek, afgesloten blijft. Het verkeer voor het Sloege- bied, dat vanuit de richting 's-Gravenpolder komt, wordt op tijd gewaarschuwd om via Nisse en Heinkenszand naar de Sloeweg te rijden. Verkeer dat vanuit Goes, Middelburg en Vlissingen naar het Sloegebied wil, moet van de Nassauweg gebruik maken, die voor het verkeer in zuid-noordrichting gesloten is. Verkeer vanuit Borssele moet daarom van de Beeldhoeve weg gebruik maken, die andersom weer niet mag worden ingereden. Op deze manier probeert het ge meentebestuur van Borsele te voorkomen dat de situatie op de Molendijk onveilig wordt. Bo vendien kan het zuidelijke ge deelte van de Molendijk, dat nog niet opnieuw is ingericht, het zware verkeer van en naar het Sloegebied niet verdragen. Voor verkeer dat in het dorp moet zijn, is het niet in alle ge vallen omrijden geblazen. Ver keer uit de richting Lewedorp kan het dorp gewoon in en uit en wie vanuit Borssele komt, kan de Werrilaan nemen. Sluiproute Het risico dat de Nassauweg en de Beelhoeveweg als sluiproute zullen worden gebruikt als de werken aan de Westerschelde- tunnelweg zijn voltooid, acht het gemeentebestuur uitgeslo ten. Beide polderwegen worden dan weer naar twee kanten opengesteld. Twee personenau to's hebben al moeite om elkaar daar te passeren, laat staan zwaar verkeer dat van en naar het Sloegebied rijdt. De omleidingsroute blijft nog hooguit twee maanden in stand. Voor de bouwvakantie is het deel van de werken aan de Bernhardweg, dat de omlei ding noodzakelijk maakt, afge rond. Overigens blijven zich voorlo pig in de omgeving van Borssele en 's-Heerenhoek ongemakken voordoen in verband met de aanleg van de tunnel. door Rolf Bosboom GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes beschikt sinds deze week over de mogelijkheid om hartcatheterisaties uit te voeren. Het is de bedoeling dat op termijn alle patiënten op de Bcvelanden en Schouwen-Dui- veland in Goes terecht kunnen voor een dergelijk onderzoek. Bij een hartcatheterisatie wordt een buisje (catheter) gebruikt om in het hart te kunnen kijken en de kransslagader in beeld te brengen. Het onderzoek, waar voor patiënten twee dagen in het ziekenhuis moeten worden opgenomen, dient als voorbe reiding op een hartoperatie of een dotterbehandeling. Nu nog moeten patiënten van de Bevelanden of Schouwen-Dui- veland naar Vlissingen voor een hartcatheterisatie. „Voortaan kunnen zij dichter bij huis te recht", zegt directeur J Broer tjes van het Goese hospitaal. De voorziening is mogelijk ge worden dankzij de vernieuwing van de röntgenapparatuur in het ziekenhuis. „Door ook enke le aanpassingen te doen, is de apparatuur nu ook multifunc tioneel geworden en geschikt voor catheterisaties." Na een aantal maanden van on derzoek, overleg en testen is de apparatuur sinds kort ge bruiksklaar. Beperkt Begin deze week werd de eerste catheterisatie in Goes uitge voerd. Volgens het ziekenhuis verliep het onderzoek 'uitste kend'. Het aantal onderzoeken is voorlopig beperkt, maar in de toekomst worden alle patiënten uit de regio voor een catheteri satie naar het Goese hospitaal verwezen. Het gaat dan om vier- tot vijfhonderd onderzoeken per jaar. Op dit gebied wordt nauw sa mengewerkt met Ziekenhuis Walcheren. Zo wordt er een per- soneelspool gevormd. Mede werkers van het Vlissingse zie kenhuis werken momenteel de mensen in Goes, waar ook twee extra werknemers zijn aange trokken, in. Verder is er vanuit Goes een rechtstreekse verbinding met medisch centrum De Klok- kenberg in Breda gelegd, zodat resultaten van onderzoeken di rect kunnen worden uitgewis seld, KAPELLE - Een zestienjarige bromfietser uit Kapelle is gis termiddag even na één uur ge wond geraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising Spaarlingsstraat, Bruelisstraat in Kapelle. De bromfietser i'eed over de Bruelisstraat en verleende op het kruispunt geen voorrang aan de 55-jarige bestuurder van de auto uit de gemeente Kapelle. De bromfietser werd met been letsel overgebracht naar het Goese ziekenhuis. door Henk Boot TERNEUZEN - Het ziet er naar uit dat Dow Benelux in Terneu- zen voor enige miljoenen schade heeft opgelopen door een sto ring in de warmtekrachtcentra le van Esta. Maandag lagen beide naftakra- kers vrijwel de hele dag stil. Maandagavond werd begonnen met het opstarten van de nieuw ste van beide krakers, de LHC- 2-fabriek. Gisteren keken ex perts de hele dag naar de schade die de oudste naftakraker LHC- 1 heeft opgelopen door de sto- ring. Het is de bedoeling dat ook deze etyleenproducent deze week weer in de lucht komt. Dat leidde niet alleen tot aan zienlijke vertraging in het pro ductieproces, ook grote hoe veelheden gassen moesten worden afgefakkeld. Ook ande re fabrieken op het complex in Terneuzen moesten maandag wegens het tijdelijk ontbreken van stoom en stroom uit bedrijf worden genomen. Woordvoerster A. Helms van Dow Benelux wilde gisteren niet over schadebedragen spre ken. „De concurrentie luistert mee." Met Esta is geregeld dat deze stoom- en stroomleveran- cier een bonus krijgt als het schadevrij de afspraken na komt. „Lukt dat niet, dan kun nen we Esta een penalty opleg gen", zegt Helms. Ze wijst erop dat het opnieuw starten van de kraker 'helaas' met geluids- en lichteffecten gepaard gaat. „We doen er alles aan om die overlast binnen de perken te houden. Daarover zijn nog geen klach ten binnengekomen. Wel zorgde de oranje gloed boven het fa briekscomplex maandagavond voor telefoontjes bij de alarm centrale van de regionale brandweer in Middelburg. Ver ontruste Zeeuwen en zelfs West- Brabanders vroegen zich af of er wellicht ergens in hun buurt een grote brand was uitgebroken. De eerste verhalen van het le gioen dat is teruggekeerd van de meivakantie doen al de ronde. Zo is daar het relaas van die Zeeuws-Vlaming, die tijdens zijn verblijf op een camping in Frankrijk een nabij gesitu eerde wijngaard bezocht en zich daar uitgebreid liet in formeren over de kwaliteit van de druiven en bijgevolg van het eindproduct. De trotse wijnboer liet het niet bij woorden maar schonk royaal de glazen vol om gelegenheid te bieden tot het plaatsen van bewonde- j rende opmerkingen als 'mooi rond op de tong' en 'een frui- i tige afdronk'. Het afscheid was even luid ruchtig als hartelijk. Op weg naar de camping zag de Zeeuws-Vlaming al een beetje wazig. Daar kwam j weinig verbetering in toen hij de bril opzette. Want die bleek bij nader in- i zien van de ivijnboer te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29