Premier mengt zich in campagne Verdachte Harderwijker zou Brinkhorst hebben bedreigd 3; A Echtpaar verlaat zinkend schip Aanmoedigingsprijs voor Maike Boerdam rr ll2c mm Ongebruikelijke oproep Kok tot kiezer om verstand te gebruiken CDA blokkeert wet weigeren zondagswerk Wolkenkrabber op Ground Zero Verkiezingen Sierra Leone verlopen vredig vj intratuin Van den Haak krijgt vrije hand Milosevic torpedeerde vredesplan Stad en natuur in balans Tweede etappezege Cipollini Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- D'uog gewolkte start, maar later vandaag ook een beetje zon. Matige zuidwestenwind bij maximaal 18 graden. Cristina Branco houdt de fado levend 245e jaargang no. 114 woensdag 15 mei 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl ■■■■■■■■■I ionze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok heeft de kiezer opge roepen vandaag 'met het erstand' zijn stem uit te teengen. In een zo vlak voor de verkiezingen on gebruikelijke oproep t Kok de kiezer zijn gevoel deels terzijde te schuiven. „Hou je ver sland erbij, want er is geen herkansing. Het gaat erom DEN HAAG - Het CDA in de Eerste Kamer heeft gisteren op de valreep een stokje gestoken voor een initiatiefwetsvoorstel n PvdA en ChristenUnie dat regelt dat werknemers alleen op zondag hoeven te werken als ze daar zelf mee instemmen. Ook zorgt de wet, die uit de ko kervan de Tweede-Kamerleden Bussemaker (PvdA) en Van Dij- ke (ChristenUnie) komt, ervoor t werknemers meer zeggen schap krijgen over hun werktij den, zodat ze arbeid en zorg be ter kunnen combineren. Tweede Kamer nam het voorstel aan. Alleen de fracties van VVD en D 6 6 waren tegenIn de Eerste Kamer zijn die partij en ook tegen, maar dwarsboomt het CDA de wet voorlopig, ANP NEW YORK - Nog geen tien maanden na de aanslagen van 11 september op het World Tra- de Center in New York, moet in juni op Ground Zero de bouw beginnen van een wolkenkrab ber, Dat zei gisteren de architect Da vid Childs, die de opdracht voor het ontwerp kreeg. Een bijna 230 meter hoog ge bouw moet het 190 meter hoge kantoorgebouw op nummer 7 van het WTC vervangen dat werd verwoest toen de branden de Twin Towers instortten. Chücis kreeg de opdracht van de eigenaar van het stuk grond. Hei ontwerp lijkt op 'een enor me lichtstraal met een hart van beton zei Childs. DPA hoe Nederland er de ko mende vier jaar uitziet", aldus de minister-presi dent. De oproep kwam aan de voor avond van wat wel wordt aan geduid als 'de spannendste ver kiezingen ooit'. Die spanning wordt mede veroorzaakt door de vraag in hoeverre de kiezer vandaag zijn rouwbeklag over de moord op Pim Fortuyn omzet in een stem op diens partij. Kok sprak tegen dat zijn oproep uit gelegd moet worden als een stemadvies tégen de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Het CDA wordt de grootste par tij in de recentste opiniepeiling, die het bureau Interview heeft gehouden in opdracht van het tv-programma Nova. Ook de LPF laat een flinke stijging zien. De PvdA is de grote verliezer. Het CDA staat in de peiling op 35 zetels, LPF haalt in deze pei ling 24 zetels. De PvdA komt uit op 26 zetels, de WD op 25 en GroenLinks op 13. D66 haalt negen i zetels, de SP acht, de ChristenUnie vijf en en de SGP twee. Leefbaar Nederland komt als nieuwkomer de Kamer bin nen met drie zetels. CDA-aanvoerder Balkenende, die als de voorspellingen uitko men het voortouw moet nemen bij de vorming van een nieuw kabinet, zal daarbij inzetten op een 'gewoon' meerderheidska binet. Een nationaal kabinet, waarin alle partijen samenwer ken, moet volgens hem gereser veerd blijven voor echte crises. ,,Bij een nationaal kabinet mof fel je de verschillen weg, en dat is het slechtste wat de politiek nu kan gebeuren", aldus Bal kenende. De partijleiders van de politieke pai*tijen gebruikten de laatste dag van de verkiezingen voor een inhaalslag. Na de moord op Fortuyn kwam de campagne stil te liggen, maar die werd vanaf maandag weer volop hervat. De lijsttrekkers drongen gisteren aan op 'verzoening', na de twee dracht die de moord veroor zaakte. Langendam De nieuwe LPF-voorzitter Langendam, die maandag links Nederland ervan beschuldigde aan de moord op Fortuyn te heb ben bijgedragen, maakte giste ren bekend direct na de verkie zingen op te stappen. De bedoe ling was dat hij pas na de kabi netsformatie zou terugtreden. In de persverklaring stelde Lan gendam dat het alleen zijn be doeling was geweest om duide lijk te maken dat de scherpe FREETOWN - Een invalide door de tien jaar durende bloedige burgeroorlog in Sierra Leone is op weg naar een stembureau in de hoofdstad Freetown. Voor het eerst sinds het einde van de burgeroorlog konden de vijf miljoen bewoners van het West-Afrikaanse land weer hun stem uitbrengen. In het land verliepen de presi dents- en parlementsverkiezingen gisteren vredig. De verkiezingen werden mogelijk gemaakt door de inzet van een grote VN-vredesmacht. De blauwhelmen ont wapenden de rebellen en milities. Zittend president Ah mad Tejan Kabbah is de favoriet voor het president schap. foto Saurabh Das/AP Advertentie Kom en genietvan 1000.- aan gratis accessoires tijdens het Nissan Aimera Actie Weekend van 16 t/rn 20 mei. Vraag uw dealer naar de exacte aciie- voorwaarden. www.nissan.nl S HI FT_e*pectations door Monique de Knegt DEN HAAG - De 32-jarige Har- derwijkse verdachte van de moord op Pim Fortuyn zou eer der plannen hebben gehad om een aanslag te plegen op minis ter Brinkhorst van Landbouw tijdens het huwelijk van prins Constantijn en Laurentien Brinkhorst. Dat beweert Evert Santegoeds in zijn boek 'Profes sor Pim'dat gisteren is versche nen. Santegoeds baseert zich op één bron rond het hof, waarvoor hij door het vuur gaat. De dochter van Brinkhorst trouwde op 17 mei met prins Constantijn. Het was bekend dat de minister toen extra werd beveiligd uit angst voor boeren die woedend waren omdat tien duizenden dieren moesten wor den afgemaakt vanwege de mond- en klauwzeercrisis. Maar volgens Santegoeds kwam de dreiging niet van boze boeren, maar van de Harderwij ker. Mensen uit de milieubewe ging hebben de BVD over zijn plannen getipt. Hij is lange tijd geschaduwd geweest en ge tapt", aldus Santegoeds. In zijn boek schrij f t hi j'Lange tij d zijn al zijn gangen nagegaan omdat twee jaar geleden al het vermoe den bestond dat hij op hoogge plaatste figuren een aanslag Advertentie HET GROENE WARENHUIS Grote hangpetunia (Surfinia), diverse kleuren, e 30 cm. Van €_5r9ST nu o gg 2e pinksterdag geopend Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. door Rob Paardekam WAARDE - Het Belgische schippersechtpaar Van Lint beleefde gisteren angstige momenten toen zijn binnen vaartschip de Ertina op de Westerschelde zonk. De slachtoffers konden het vaar tuig maar net op tijd verlaten. Het schip kwam maandag nacht ter hoogte van Waarde in de problemen door het slechte weer. De Ertina kap seisde, waarna het zijn lading, enkele tonnen kolengruis, verloor. Het schip bleef lang drijven, maar om ongeveer half zeven ging het ten onder. Even voor het fatale ongeluk had schipper Eric van Lint zijn schip geladen in de haven van Terneuzen. ,,Ik werd com pleet ven-ast door de storm", vertelt hij. „Het moet zeker windkracht negen of tien zijn geweest." Toen van Lint in de problemen kwam, heeft hij direct contact opgenomen met de scheep- vaartpost in Hansweert, maar tijd om op hulp te wachten was er nauwelijks. Uiteinde lijk heeft het echtpaar zich zelf gered door de Ertina met de reddingsboot te verlaten. „Dat was op het nippertje", aldus de schipper.Als we iets later weg waren geweest, was de wagen bovenop ons geval len," De twee poezen van het echtpaar bleven op het schip achter en zijn vermoedelijk verdronken. Het paar is opge pikt door het schip Hendrik I. Dat gebeurde al na enkele mi nuten, maar volgens Van Lint lijkt een minuut op zo'n mo ment wel een uur. „Het is ont zettend angstig om in zulk weer in een x-eddingsbootje rond te dobberen. Maar omdat ik moest blijven nadenken, had ik eigenlijk geen tijd om bang te zijn." De schipper was enkele üren na het dramati sche voorval enigszins tot zichzelf gekomen, maar zijn vrouw verkeerde lange tijd in shocktoestand. In de loop van de dag zijn ze met familie te rug afgereisd naar België. Morgen kunnen bergingsbe drijven zich inschrijven voor de berging van het schip. campagne allengs haatdragen der werd en dat er een sfeer ont stond waarin de kans op extre misme sterk toenam. De voor zitter zei zijn wooi'dgebruik in het interview te betreuren. Als verklaring voor zijn woord keuze voerde Langendam aan dat hij zich had laten meeslepen door de dramatische manier waarop hijzelf een goede vriend had verloren en de partij van zijn charismatische leider was beroofd. GPD/ANP links Nederland doelwit ambassades ingeschakeld verdachte blijft zwijgen oude garde moet opstappen Oud-i-echtbankpresident Van den Haak (1), voorzit ter van de commissie die onderzoekt of Fortuyn be schermd had moeten wor den, benadrukte gisteren de onafhankelijkheid van zijn onderzoek. „De com missie is gevraagd conclu sies- te trekken, ongeacht hoe die uitval len", aldus Van den Haak. De Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic heeft in juli 1997 een op handen zijnde ovei'eenkomst over de toe komst van Kosovo getorpedeerd. Ratomir Tanic, een van de toenmalige Servische onderhandelaars over een blijvende oplossing voor de spanningen in Kosovo, verklaarde dat in het proces tegen Milosevic voor het Joegosla- vië-Tribunaal. De Zeeuwse grote steden en het nationaal landschap moeten met elkaar in evenwicht worden gebracht. Daarom moeten de bestuurders een sterke rug tonen bij het bedenken van het ruimtelijk beleid. Dat zei gedeputeerde De Kok gis teren tij dens een bij eenkomst van de Zeeuwse Milieu Federatie. Mario Cipollini heeft in de 85e editie van de Ronde van Italië zijn tweede rit- zege behaald. De Italiaan se sprinter was gisteren in Esch-sur-Alzette de snel ste bij een massale aan komst van het peloton. Voor Cipollini was het zijn 36e ritzege in de Giro. In het klassement blijft de Italiaan Q Garzelli leider. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; uit: 21, 22 en 23; jong: 26 en 27. door Ernst Jan Rozendaal AMSTERDAM - De uit Sluis af komstige actrice en zangeres Maike Boerdam (25) heeft giste ren in het Amsterdamse theater Carré de Pali Mail Exportprijs 2002 in ontvangst genomen. Boerdam heeft de aanmoedi gingsprijs voor licht eigentijds amusement gekregen voor haar hoofdrol in de musical Elisa beth. De in Sluis opgegroeide maar inmiddels in Antwerpen woon achtige Boerdam heeft vooral in België al een flinke carrière ach ter de rug. Ze werd geprezen om haar rollen in de musicals Asse poester, Pinokkio, Ben en The hired man, kreeg in Vlaanderen bekendheid door haar optreden in het tv-programma Big en Betsy en zong onder meer in het achtergrondkoor van Helmut Lotti. Met Koen Crucke schit terde ze in de keer op keer uit verkochte liedjesvoorstelling Crucke Boerdam Live! Eind vorig jaar kreeg Boerdam de rol van Elisabeth aangebo den in de gelijknamige Van den Ende-musical in het Colosseum Theater in het Duitse Essen. De jury van de Pall Mall Export prijs, voorgezeten door Hans van Willigenburg, heeft grote waardeiing voor de professio nele manier waarop Boerdam - in vlekkeloos Duits - invulling geeft aan deze rol. Naast een replica van een beeld van Yvonne Kracht ontvangt Boerdam 7000 euro. Dat bedrag moet ze aanwenden voor de ont wikkeling van haar talent. De toekenning van de prijs noemt Boerdam een ontzetten de eer „Als je ziet wie hem alle maal hebben gekregen. Totaal ongelofelijk. Ik heb niet veel in Nederland gewerkt. Dat de jury de moeite heeft genomen om in Duitsland te komen kijken, vind ik fantastisch." beraamde, onder wie land bouwminister Laurens-Jan Brinkhorst. De vader van prin ses Laurentien trok de aandacht toen hij korte metten probeerde te maken met de ui tb raak van de mkz-crisis'. Santegoeds schrijft dat de Har derwijker 'Brinkhorst verant woordelijk achtte voor het af slachten van al die onschuldige dieren en daarom zou de minis ter hetzelfde lot moeten onder gaan', „Bronnen in milieu kringen die de aanslagen veel te ver vinden gaan, zouden hier over de klok hebben geluid." Oranjes Santegoeds was eigenlijk bezig met een boek over de Oranjes toen hij vorige week donderdag het nieuws over de bedreigingen aan Brinkhorst vernam. Het boek is in vier dagen geschreven en afgelopen weekeinde door vrij'williger s gedrukt. Volgens Santegoeds is de minis ter zeker tot vorige zomer extra beveiligd. Na de aanslagen van 11 september in de VS zou de aandacht voor de Harderwijker zijn ondergesneeuwd. Ook de Telegraaf meldde giste ren dat Brinkhorst door de Har derwijker is bedreigd. Het OM en de BVD zeggen niets van deze bedreigingen te weten. Volgens ambtelijke bronnen die ano niem willen blijven zijn de be richten van Santegoeds en de krant echter 'geen onzin'. GPD Advertentie naam: o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- D per maand met nummer automatische incasso (€19,25). handtekening: n "er kwa"aal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f L u- vens. In de oolofon treft u nadere informatie aan. f"'?™ 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ""71 991 4"nnnnn9'' Antwoordnummer 123 1 i04it uwuuc 4380 VB Vlissingen di «2 do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1