Cipollini benadert record Leverkusen hoopt op een wonder RBC stevent af op rentree in eredivisie Louis van Gaal wil Jonker meenemen FC Utrecht denkt aan juridische stappen Volleyballers verslaan België weer De Bruijn grijpt naast prijzen Engeland zonder Gerrard naar WK Wamberto langer bij Ajax Zeljko Kalac naar Perugia Sprinter staat op 36 zeges Tiende finale Europacup nieuwe vorm Blankert wil topoverleg met IOC over Geesink Pienaar en Vonk gaan naar WK Zidane stopt over drie jaar Fortuna laat spelers voor niets gaan ROTTERDAM - De Nederlandse volleyballers hebben giste ren in een testwedstrijdje gewonnen van België. In Rotterdam werd het 3-0, met de setstanden 25-19,25-22 en 25-19. Het be trof geen officiële interland. Bij Nederland deed Guido Gört- zen weer mee. Hij ontbrak tot gisteren in de selectie wegens competitieverplichtingen in Italië. Joost van der Hoek speel de opnieuw libero. Hij maakte maandag zijn debuut in Oran je. Hij nam opnieuw de plek in van Joost Kooistra. Nederland begint in het weekeinde aan het eerste gedeelte van de kwali ficatie voor de Europese titelstrijd. ANP MONACO - Ze was wel genomineerd, maar zwemster Inge de Bruijn is gisteravond in Monaco niet uitgeroepen tot wereld sportvrouw van het jaar. Die eer ging naar de Amerikaanse tennisster Jennifer Capriati. Bij de mannen won de Duitse formule-I-coureur Michael Schumacher de 'Laureus World Sports Award'. In een andere categorie viel Néderland wel in de prijzen: de sporter van het jaar met een handicap. Rolstoel tennisster Es ther Vergeer (20), voormalig dubbelpartner van de Koude- kerkse Angela Maas, nam de trofee in ontvangst. Zij won vo rig jaar met drie landgenoten de World Team Cup en in het enkelspel pakte ze de officieuze wereldtitel. GPD LONDEN - De Engelse middenvelder Steven Gerrard mist het wereldkampioenschap voetbal. Het talent van Liverpool ondergaat deze week nog een operatie aan een lies. Hij liep de blessure op tijdens de laatste competitiewedstrijd van zijn club, zaterdag tegen Ipswich. ,,Een zware klap", zei de 21- speler. ,,Ik ben nog jong. Ik kan in de toekomst altijd nog op grote toernooien mijn klasse laten zien. Het herstel voor dit soort operaties staat op zes weken. Ook Rusland moest een tegenvaller incasseren. Aanvaller De- nis Popov raakte zondag in de Russische bekerfinale gebles seerd aan een knie en moest zich afmelden voor het WK. RTR AMSTERDAM - Ajax heeft het contract met aanvaller Wam berto verlengd tot en met de zomer van 2004. Bovendien is in de nieuwe overeenkomst een optie voor nog een jaar opgeno men. Wamberto debuteerde op 16 augustus 1998 in het eerste elftal van Ajax. Dat was tegen PSV om de Johan Cruijff- Schaal. In vier seizoenen maakte de kleine Braziliaanse aan valler 25 treffers in 112 competitiewedstrijden. In bekerduels was hij zeven keer trefzeker in negen duels. ANP KERKRADE - Zeljko Kalac wordt de nieuwe keeper van het Italiaanse Perugia. De middenmoter in de Serie A meldde zich gisteren bij Roda JC om de transfer rond te maken. De Australiër Kalac keerde terug gisteren van een, proefperiode bij Perugia. „Het ging fantastisch. We speelden zondag tegen een club uit de Serie C en ik keepte héél, héél goed. En de eerste doelman gaat weg, dus in principe speel ik komend seizoen gewoon in een van de sterkste competities ter wereld." Kalac kan voor drie jaar tekenen, op voorwaarde dat de clubs het onderling eens worden. Die kans lijkt groot aangezien Ro da van Kalac afwil. Niet omdat hij slecht keepte, maar omdat hij een 'bron van onrust' binnen de selectie zou zijn. GPD woensdag 15 mei 2002 HnnrMarc van Veen UTRECHT - FC Utrecht heeft juristen de opdracht te geven uit te zoeken of er mogelijkheden zijn de gang van zaken tijdens de verloren bekerfinale tegen Ajax aan te vechten. De club doet dat omdat as sistent-scheidsrechter Ronald Kloeg aan het einde van de regu liere speeltijd opzichtig in de fout ging. Daardoor kon Wam berto voor Ajax in buitenspel positie de gelijkmaker aanteke nen. In de verlenging maakte Ibrahimovic daarna voor Ajax de winnende treffer. FC Utrecht heeft geen idee hoe, waar en bij wie er eventueel een claim kan worden ingediend, maar wil in elk geval de haal baarheid ervan toetsen. De blunder van Kloeg, die inmid dels zijn excuses heeft aangebo den, heel't naast de sportieve teleurstelling ook financiële ge volgen. De verliezer van de fina le van de Amstel Cup incasseert 230.000 euro, de winnaar ont vangt een bonus van 3 5 5000 eu ro. Ook loopt FC Utrecht de strijd om de Johan Cruijff-Schaalmis. Daarmee wordt traditiege trouw het voetbalseizoen ge opend. De premie voor die wed strijd bedraagt 90.000 euro bij veriies en 135.000 euro bij winst. De voetbalbond hanteert de regel dat een club die de dub bel (titel en beker) wint aan het begin van het nieuwe seizoen te gen de nummer twee van de ranglijst speelt om de schaal. In dit geval spelen dus Ajax en PSV tegen elkaar. De benadeelde club weet niet of er een juridische kans van sla gen is bij het ingezette traject, maar wil er wel snel duidelijk heid over hebben. De clublei ding heeft de KNVB op de hoog te gesteld van de ondernomen actie. ANP door Ad Pertijs ESCH SUR ALZETTE - Mario Cipollini is voorlopig niet te stoppen in de Ronde van Italië. Gisteren maakte hij in het natte Luxemburgse Esch Sur Alzette het voorbereidende werk van zijn ploeg Acqua Sapone weer eens majestueus af. De enige man die hem in deze Giro enigszins kan bedreigen in de massaspurts, de Australiër Robbie McEwen, moest vanwe ge materiaalpech op enkele ki lometers van de streep afhaken. „Het zag er misschien simpel uit, maar dat was het niet", al dus de Italiaan. Hij doelde op de stevige tegenwind, die zijn ploeg noopte tot hard werken om de trein op snelheid te hou den. Inmiddels is het wel duide lijk dat de spurtbom uit Luca erin is geslaagd een nieuwe massasprint-machine op de weg te zetten. Jarenlang was Saeco rond hem gebouwd. Afgelopen winter verhuisde hij naar de nieuwe formatie Acqua&Sapo- ne. „Vanaf december hebben we gewerkt aan de formatie van een nieuw treintje. De overgave waarmee dat ging, heeft me veel moraal gegeven." Met streekgenoot Lombardi oe fende hij vaak de laatste aflos sing. Het resultaat van al het werk was gisteren te bewonde ren. Achtereenvolgens Colom bo, Scirea, Trenti en Lombardi voerden de trein op schema het eindstation binnen. De afmaker sprak gisteren trots van een her vonden 'Struttura Cipollini'. Over zichzelf was hij al even lo vend. „Ik heb weliswaar niet meer de explosiviteit van de 25- jarige Cipollini, maar dit is wel de beste Cipollini ooit." En dus lijkt de Italiaan nog meer een echte 'uitdager' te hebben in deze Giro: Alfredo Binda. Beter gezegd: diens record. De man die in het interbellum vijf keer de Giro won, sprokkelde tussen 1925 (te beginnen met de 314 ki lometer lange etappe van Napels naar Bari) en 1933 (Bol- zano-Milaan) liefst 41 etappe zeges bijeen. Cipo staat sinds gisteren op 36. „Het record dit jaar al breken lijkt niet moge lijk, maar je weet het maar nooit." Voor Boogerd was de etappe van Verviers naar Esch sur Alzette bovenal een natte overlevings tocht. De kopman, die zondag behoorlijk geblesseerd raakte in de finale van de eerste etappe, handhaafde zich tot het einde in het voorste gelid. GPD van onze sportredactie DEN BOSCH - FC Den Bosch zit in alle opzichten in zwaar weer. De club heeft financiële proble men en in de derde wedstrijd van de nacompetitie ging de ploeg in eigen stadion tenonder tegen RBC Roosendaal, 1-4, dat nu drie punten meer heeft dan de Bosschenaren. Het kwaliteitsarme Den Bosch is leeggespeeld na een moei zaam seizoen. Tot nu toe was de ploeg in de nacompetitie voet ballend steeds de mindere van de tegenstander, maar gaf de routine vaak de doorslag. Tegen RBC bood het elftal het absolute niets. De Roosendalers waren veel be ter, op alle fronten. En wonnen door doelpunten van Maseland (2), Den Ouden en Van der Sloot met 1-4. Van Den Eede scoorde de 1-3 van Den Bosch. FC Den Bosch-RBC Roosendaal 1-4 (0-1). 35. Maseland 0-1, 50. Den Ou den 0-2, 67. Van der Sloot 0-3, 70 Van Den Eede 1-3, 81Maseland 1-4. Gele kaart: Michels (FC De Bosch) Scheidsrechter: Oskam. Aantal toe schouwers: 4400. Emmen - Cambuur 5-1 (2-0). 18 Iliohan 1-0, 29. Dijkhuizen 2-0, 53. De Visscher 3-0, 62. Weerman 4-0, 66 Abma4-1, 79. Weerman5-1. Gele kaart: Van Schoonhoven, Abma, Van Dijk (Cambuur). Scheidsrech ter: Luinge. Toeschouwers: 2512. Stand: RBC 3 3 0 0 9 8-2 Den Bosch 3 2 0 1 6 7-5 Emmen 3 1 0 2 3 6-6 CambuurL 3 0 0 3 0 2-10 foto Olaf Kraak/ANP De onmacht straalt van het gezicht van Den Bosch-aanvaller Mourad. foto Kaï Pfaffenbach/RTR Bayer Leverkusen trainde gisteren in Hampden Park, het stadion waarin vandaag de finale van de Champions League plaatsvindt. Finale Champions League tegen Real Madrid laatste kans op hoofdprijs door Peter van Duyl GLASGOW - Het jaarboek van Bayer Leverkusen las maandenlang als een hoofdstuk uit de sprookjes van Grimm, maar de Duitsers zijn in een paar weken tijd hardhandig uit hun zoete droom gerukt. Een vrijwel zekere titel werd verspeeld, de bekerfinale kansloos ver loren. Nu is een wonder vereist om toch nog wat van het seizoen te maken. Van avond speelt Leverkusen in Glasgow de finale van de Champions League tegen de meest gevreesde en gelauwerde ploeg van Europa: Real Madrid. Het door trainer Klaus Topmöller zo zorgvuldige construeerde Bayer Lever kusen stortte de laatste weken in ras tempo in elkaar. Vijf punten voor sprong had de ploeg, toen er in de Bundesliga nog maar drie wedstrijden gespeeld moesten worden. Twee neder lagen op rij zetten de deur open voor Borussia Dortmund, dat uiteindelijk de Duitse schaal voor zich opeiste. Afgelopen zaterdag, in de bekerfinale tegen Schalke 04, kende het script op nieuw geen happy end. Leverkusen kwam met 1-0 voor, maar verloor met 4-2. 'Nevefkusen' vatte een Duitse fan zaterdag alle ellende in één woord. De ontmanteling van het elftal heeft niet alleen het zelfvertrouwen, maar ook het collectief aangetast. Na de be kerfinale van zaterdag sjokte een aan tal spelers al naar de kleedkamer, voor dat ze hun verliezersmedaille hadden opgehaald. Het was tegen het zere been van Topmöller, die het onsportieve ge drag van zijn spelers als 'grof schan daal' typeerde. Intern werden harde woorden gesproken, harder dan dit sei zoen ooit nodig was, zei Topmöller. Imposant Toch was het geen gebroken ploeg, die gisteren in het druilerige Glasgow arri veerde voor zijn zestigste officiële wedstrijd van het seizoen. Sterker nog, Bayer Leverkusen presenteerde zich vol vertrouwen aan de buitenwereld. De Duitsers zeggen niet dat ze gaan winnen, maar zijn er stellig van over tuigd dat ze het belangrijkste duel uit hun clubgeschiedenis kunnen winnen. Niet voor niets zingen de fans al weken lang: 'Steh auf, wenn du am Boden Heel Leverkusen houdt zich vast aan de imposante reeks Europese wedstri j den, die het elftal dit seizoen heeft afge werkt. Het speeltje van chemieconcern Bayer wurmde zich op weg naar de eindstrijd langs grote clubs als Man chester United, Liverpool, Barcelona, Juventus en Deportivo la Coruna De rol van underdog, die Leverkusen al het hele seizoen zo goed past, wordt ook in Schotland met graagte aangenomen. „Wij willen voor een sensatie zorgen, maar Real Madrid is favoriet", liet Top möller optekenen. De oefenmeester weigerde al te veel woorden vuil te maken aan de teleur stellingen van de afgelopen weken. Hij wees erop, dat ook Real Madrid nog niets heeft gewonnen. „Wij willen de wereld wat laten zien", zei Topmöller. „Een finale om de Champions League speel je één of twee keer in je carrière. Ook tegen Barcelona en Deportivo heb ben we goed gespeeld, het Spaanse voetbal ligt ons dus wel. Ik heb begre pen dat in Madrid het feest al is voorbe reid. Maar let op, deze wedstrijd moet eerst nog worden gespeeld Mochten de Duitsers er vanavond in slagen Real Madrid te verslaan, zorgen ze voor een opvallend nieuwtje. Bayer Leverkusen zou de eerste kampioen van Europa zijn, die in eigen land nog nooit de titel heeft gewonnen. Boven dien wordt Leverkusen dan met 160.000 inwoners de kleinste stad die ooit een Europacup-I-winnaar heeft voortgebracht. Momenteel komt Eind hoven die eer toe, naar aanleiding van de cupzege van PSV in 1988. Voor Real Madrid heeft de eindstrijd op Hampden Park de nodige emotionele waarde. Op 18 mei 1960 verpulverde de Koninklijke in Glasgow Eintracht Frankfurt met 7-3. In één van de mooi ste finales ooit scoorde Ferenc Puskas viermaal, Alfredo di Stefano maakte er drie. „Gelukkig zijn zij er dit keer niet bij", grapte Topmöller. Tegelijkertijd torst het Real Madrid van 2002 vanavond een zware last met zich mee. Met de miljoenenaankopen Luis Figo en Zinedine Zidane beschikken de Spanjaarden onbetwist over de beste selectie ter wereld. Desondanks heeft Real Madrid in het seizoen van zijn honderdste verjaardag nog niets ge wonnen. In eigen stadion verloor het de bekerfinale van Deportivo la Coruna, de titel werd in beslag genomen door Valencia. Alleen de eindzege in de Champions League kan dus het eeuw feest redden. Real Madrid plaatste zich voor de twaalfde keer voor de finale van het be langrijkste Europese voetbaltoernooi. Daarvan werden er acht gewonnen, waarvan twee (1998 en 2000) in de voorbije vier seizoenen. GPD ARNHEM - Hans Blankert wil bij het IOC onderzoeken of het mogelijk is maatregelen te tref fen tegen Anton Geesink. De voorzitter van NOCNSF vraagt daartoe op korte termijn een on derhoud aan met de hoogste baas van de olympische bewe ging, Jacques Rogge. Geesink suggereerde recente lijk dat er op Papendal een ondoorzichtig financieel wan beleid wordt gevoerd. In zijn be toog noemde hij enkele mede werkers van de sportkoepel bij naam. Volgens Blankert heeft hij daarbij alle normen van het fatsoen overschreden, In zijn hoedanigheid van IOC- lid heeft Geesink een zetel in het bestuur van de Nederlandse sportkoepel. „Had een ander bestuurslid zoiets gedaan, dan had ik hem onmiddellijk wegge stuurd", zei Blankert. „In het geval Geesink is dat in strijd met het Olympic charter. Daarom moet ik eerst met de top van het IOCbespreken welke maatrege len ik kan treffen.ANP JOHANNESBURG - Doelman Hans Vonk van Heerenveen en middenvelder Steven Pienaar (Ajax) zijn opgenomen in de de finitieve selectie van Zuid-Af ri- ka voor het wereldkampioen schap voetbal. Bondscoach Jomo Sono maakte dinsdag zijn 23-koppige ploeg bekend.Lucas Radebe, mag ook mee. Radebe, in Engeland onder contract bij Leeds United, kwam door allerlei blessures sinds maart 2001 niet meer voor Zuid-Afrika uit. SID MADRID - Zinedine Zidane stopt over vier jaar met voetbal len. 'Le grand patron' van Real Madrid en het Franse nationale elftal zegt aan de vooravond van de Champions League tussen Real en Bayer Leverkusen dat j11.! zijn contract bij Real abso luut uitdient. Daarna gaat Zizou genieten. Vanhet leven, van zijn gezin. „Ik - ^^Pensioen in Madrid, naaf loop van mijn contract ben ik 33 1 j?ar- Dc ga dan niet voor een ^rattse club spelen. Genoeg is het dan. Ik weet dat nu al zeker. van onze sportredactie GLASGOW - De eindstrijd tus sen Real Madrid en Bayer Le verkusen is vanavond de tiende finale van de Champions Lea gue. Het allereerste toernooi dat of ficieel Champions League werd genoemd, werd in 1993 gewon nen door Olympique Marseille. De Fransen versloegen in de eindstrijd AC Milan met 1-0. Dat was de laatste officiële wed strijd van Marco van Basten. Spanje en Italië leverden sinds 1993 de meeste finalisten: beide zes. Vier keer kwam een finalist uit Duitsland en twee keer uit Nederland. Frankrijk en Enge land leverden beide éénmaal een ploeg aan de eindstrijd. Ita lië (AC Milan, Juventus) en Spanje (tweemaal Real Madrid) zijn de enige landen met twee Champions-Leaguezeges. Ove rigens slaagde nog geen enkele ploeg er sinds 1993 in zijn Euro pese titel met succes te verdedi gen. Bayer Leverkusen, dat tweede werd in de Bundesliga, is al ver zekerd van een toegangsbewijs voor volgend seizoen. Real Ma drid, derde in Spanje, is in prin cipe veroordeeld tot het spelen van voorronde wedstrijden. Als Real vanavond wint, wordt het rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi. Spanje krijgt daardoor geen extra plek in de Champions League. De finale in Hampden Park, het nationale stadion van Schot land, begint om 20.45 uur Ne derlandse tijd. Het duel staat onder leiding van de Zwitser Urs Meier (43). De arbiter leidde in 1997 Ajax- Udinese en is verder een goede bekende van het Nederlands elftal. Meier floot de duels tegen België in 1999 (5-5), Denemar ken tijdens Euro 2000 (3-0) en Portugal vorig jaar (2-2). GPD door Anton Lippold BARCELONA - Louis van Gaal wil Andries Jonker meenemen naar FC Barcelona als assistent trainer. De oud-trainer van Vo- lendam is nu KNVB-coach. Een struikelblok kan zijn dat de voetbalbond Jonker niet wil la ten gaan. Cor Hellingman, advocaat van Louis van Gaal, wil bevestigen noch ontkennen dat Jonker de beoogde assistent is. „Vrijdag middag om .1.2.00 uur is de pre sentatie, dan zal alles duidelijk worden Er staan nog meer na men op het lijstje van de Am sterdammer voor het geval Jon ker niet meegaat. Ook de naam van Co Adriaanse wordt in dit verband genoemd. Jonker is bij de KNVB ook be waker van het prestigieuze Masterplan, dat is bedoeld het voetbal in alle facetten (oplei ding, jeugd, zaalvoetbal, gehan dicaptenvoetbal) te stimuleren en te verbeteren. Van Gaal maakte zich in zijn tijd bij de KNVB ook sterk voor het plan. Cor Hellingman maakte naam in de voetballerij als één van de advocaten van Frank de Boer in zijn nandrolonaffaire vorige zo mer. Hij stond nu Van Gaal bij in de contractbesprekingen en het opstellen van de verbintenis. Hellingman zegt dat de ex- bondscoach voor een langere periode gaat tekenen. En niet voor twee jaar zoals president Gaspart maandag bekend maakte. „Gaspart zei: het is in elk geval twee jaar. Het gaat om een verbintenis voor een overzich telijke periode. Hij wordt ook technisch directeur en de be langrijkste man bij de club op technisch gebied. Het is geen contract met allerlei clausules, nee, het is een simpel, rechttoe- rechtaan contract." Volgens Hellingman is binnen Barcelona iedereen voor de ren tree van Van Gaal. „Ik denk dat het bestuur een gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid heeft", zegt de advocaat. Van Gaal wilde verzekerd zijn van de steun van de leiding. Hij voel de zich gestreeld toen Barcelona zo'n maand geleden voor het eerst contact legde. „Louis is trots, hij is teruggevraagd. Verrassend vindt Hellingman het niet dat Barcelona opnieuw uitkwam bij Van Gaal. „Als je kijkt naar zijn trackrecord bij een erg moeilijke club in een zware competitie heeft hij goe de prestaties neergezet. Hij kent de club en competitie goed, dan blijven er niet veel over. Wat de pers betreft, iedereen loopt daarover te mekkeren, maar het gaat om de resultaten. Alleen: het zal niet de intentie zijn van Louis de relatie met de pers te verslechteren. Hij zal er in elk geval zijn best voor doen. Louis zal vrijdag een warm welkom krijgen." ANP SITTARD - Fortuna Sit- tard biedt voetballers gratis aan. De degradant uit de eredivisie is er alles aan gelegen om flink te snijden in de salarissen. Fortuna vraagt geen transfersommen voor de 'grootverdieners' in de se lectie met een doorlopend contract. Zo hoefde AZ vorige maand geen cent neer te tellen voor de over gang van verdediger Joost Volmer, wiens contract nog twee jaar doorliep. Ook andere spelers met een eredivisiewaardig contract hebben te horen gekregen dat Fortuna niet. moeilijk doet over een transfersom. De club is al blij is als ze verlost wordt van de eredivisiewaardige salarissen van spelers als Joost Volmer, Stijn Hael- dermans, Ronald Ham ming, Jochem van der Hoeven, Fritz Emeran, Dennis Krijgsman en an deren. Zo blij dat de club niet eens een transfersom verlangt, bevestigen meerdere spelers. De degradatie uit de ere divisie heeft financieel verstrekkende gevolgen voor de Limburgse club. De begroting, met 6,5 mil joen euro toch al een van de laagste in de eredivisie, moet volgend jaar omlaag met zeker dertig procent. De club dient alle zeilen bij te zetten om nog een li centie voor volgend sei zoen bij de KNVB los te weken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19