Scherpe lijn tussen stad en groen Zeeland met gezicht naar het water Zeeuwse universiteit vergt onderzoek naar haalbaarheid 15 ZMF wijst aantijgingen tegen milieubeweging af Gedeputeerde pleit voor evenwicht tussen industrie en nationaal landschap ZLTO wil pachters in bestuur van waterschap Vlootschouw bij afscheid loodsvoorzitter >*8m Kinderen Tsjernobyl naar Zeeland Aluminium in aangespoeld vat Onderzoek naar werk in havens Hof wil verdachte ontucht zelf zien Onderzoek naar aangiftes Informatie over Indiase school woensdag 15 mei 2002 HnorRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie wijst verdachtmakin gen richting de milieubeweging over de moord op Pim Fortuyn krachtig van de hand. Volgens voorzitter J. van der Doef is de milieubeweging ten onrechte als 'linksachtige' organisatie in een bepaalde hoek gedrukt. De achtergrond van de waarschijn lijke dader - betrokken bij de Vereniging Milieu-Offensief - speelt daarbij een rol. Tijdens een gisteren in Goes ge houden ledenvergadering wees Van der Doef erop dat voorzitter P. Langendam van de Lijst Pim Fortuyn al heeft aangekondigd dat 'het opruimen van de radi cale milieubeweging' tot de top prioriteiten behoort. „Dat zijn verontrustende geluiden die tot onrust binnen de milieubewe ging hebben geleid", aldus Van der Doef. Hij achtte het noodza kelijk de positie van de ZMF en haar zogenaamde linkse imago - 'we zijn niet links en ook niet rechts' - te onderstrepen. „De ZMF heeft leden en actieve vrij willigers vanuit alle politieke stromingen, en zo hoort het ook. Want waarom zouden burgers met politiek rechtse voorkeuren niet ook grote waarde hechten aan natuur en milieu? Die voor keur is niet voorbehouden aan mensen met politiek gesproken linkse sympathieën", stelde de ZMF-voorman. Aandacht Van der Doef beklemtoonde dat de milieufederatie het als taak ziet om de politiek voor te hou den aan welke milieu-, natuur- en landschapswaarden aan dacht moet worden besteed. De uitkomst van het politieke pro ces wordt gerespecteerd. Als aan de rechter een uitspraak wordt gevraagd, legt de ZMF zich 'uiteraard' neer bij die uit spraak. Hij herinnerde eraan dat ook in Provinciale Staten bij sommigen de opvatting heerst dat de ZMF niet mag meeden ken en adviseren over het be leid en dan later toch bezwaar kan maken tegen concrete plan- „Met name onze functie om be sluiten tegen het licht te hou den en zo nodig, vanuit onze doelstellingen en onze beoorde ling bezwaar te maken bij de rechter is bij een enkele fractie omstreden", zei Van der Doef. Hij was blij dat de overgrote meerderheid van de Staten er anders over denkt. De ZMF- voorzitter verzekerde dat de vereniging, ondanks verdacht makingen en kritiek, ongewij zigd door zal gaan met haar werk. door Rinus Antonisse GOES - Zeeland moet een heel scherpe scheiding maken tussen het nationaal landschap (het buitengebied) en het stedelijk netwerk (de vier grote steden). Daarvoor is een sterke rug nodig bij de bestuurders als het gaat om het vaststellen en uitvoeren van het ruimtelijk beleid. Dit zei gedeputeerde G. de Kok gisteren in Goes tijdens een bij eenkomst van de Zeeuwse Mi lieu Federatie over de invulling van het nationaal landschap. Hij onderstreepte dat gezocht moet worden naar evenwicht. ,,Hoe combineer je water met vuur? Hoe combineer je de Oos- terschelde met het Sloegebied? Het is nooit óf het een óf het an der." De Kok pleitte voor een steden- netwerk met economische be drijvigheid (met inbegrip van een Westerschelde Container Terminal), omringd door een nationaal landschap met de kenmerken rust, ruimte en groen. Hij voelde er niets voor om Zeeland in te richten als Drenthe, waar mensen rustig kunnen rentenieren. De gede puteerde noemde het econo misch gezien doodzonde om de mogelijkheden van diep vaar water niet te benutten. „Er is een gezonde economische basis nodig voor de kwaliteit van de leefomgeving." DeKokstelde dat ook in het lan delijk gebied, als dat straks na tionaal landschap is, nieuwe economische dragers nodig zijn. door Ben Jansen „Zeeland heeft zich gekwalifi ceerd als nationaal landschap door de wijze waarop de boeren het landschap in stand hebben gehouden. De boeren kunnen doorgaan met hun bedrijfmaar is dat reëel? De traditionele landbouw staat zwaar onder druk. Ik voorzie verandering van teelten - meer specialisatie - en meer nevenactiviteiten en deeltijdboeren." Volgens De Kok moet, nu de landbouw op de terugtocht is, worden gekeken naar andere oplossingen, zoals groene duur zame recreatie en extra natuur ontwikkeling. Hij wees er wel op dat de recreatie nabij kwets bare natuurgebieden moet wor den beperkt. Een vitaal natio naal landschap vergt méér dan subsidies van overheden, meen de De Kok. „De inzet van ieder een die Zeeland een warm hart toedraagt, is nodig." G. van Zonneveld, hoofd groene ruimte van de ZMF, legde als wensen voor een nationaal landschap op tafel: versterking van het landschappelijk net werk, verzachten van de harde grenzen tussen zoet en zout, ver groten van de natuurkernen, herstel van dynamische proces sen en versterking van het eigen karakter van de eilanden. Hij beklemtoonde dat de milieufe deratie er niet op uit is om heel Zeeland tot natuur te bombar deren. De ZMF-er merkte op dat het nog maar de vraag is waar mee in Zeeland het meeste geld is te verdienen: met industriële ontwikkeling ('waarbij opvalt dat het aantal arbeidsplaatsen altijd minder is dan beloofd') of nieuwe economische dragers, natuurontwikkeling en de dienstverlening. TERNEUZEN - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) wil dat de categorie pachters in het bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren blijft vertegenwoordigd. De landbouworganisatie heeft bezwaar aangetekend tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten niet langer plaats in te ruimen voor pachters in de alge mene vergadering van het wa terschap, omdat hun financiële bijdrage te gering is geworden. Van de dertig zetels zijn er nu twee voor de pachters. Een be- langencategorie bestaat uit mi nimaal twee zetels. Uit een nieuwe berekeningsmethode van de kosten die het water schap voor de categorieën maakt, blijkt dat het belang van de pachters is afgenomen. De grens van de bijdrage van de pachters is vastgesteld op 3,33 procent. Deze categorie komt niet verder dan 3,28 procent. De ZLTO heeft kriti ek op de be rekening. Als zou worden uitge gaan van de netto-kosten die worden gemaakt voor uitoefe ning van de eigenlijke water- schapstaken (waterkeringzorg, waterkwantiteitsbeheer, wa terkwaliteitsbeheer en wegen- beheer) zou het betalingsaan deel van de pachterscategorie 3,45 procent bedragen. De boe- renorganisatie vindt dat die netto-kosten als uitgangspunt moeten worden gehanteerd. Verder wijst de ZLTO erop dat volgens de Grondkamer 32,4 procent van het landbouware aal in Zeeuws-Vlaanderen door pachters wordt beheerd. Het CBS houdt het zelfs op 44 pro cent. Naar het oordeel van de landbouworganisatie is er dan ook geen enkele reden om de pachters buitenspel te zetten en hun stemrecht als aparte cate gorie te ontnemenAls het voor stel van Gedeputeerde Staten wordt aangenomen, krijgen Pachters bij verkiezingen voor een nieuwe algemene vergade- ^mg van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen op 20 no vember geen oproep meer en verliezen ze daarmee hun verte genwoordiging in het water schapsbestuur. Provinciale Staten nemen in ju ni een besluit over de wijziging van het verkiezingsreglement. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het Loodswezen in de regio Schelde- monden heeft gisteren voorzitter/directeur A. Nauta in stijl uitgeluid. Tijdens diens afscheidsreceptie in hotel Arion in Vlis- singen verschenen voor de Boulevard vierloodstenders, twee vletten, een loodsstationsschip, twee sleepboten en een helikopter die voor beloodsing van schepen wordt ingezet. De bemanningen groetten Nauta, die per 1 mei met functioneel leeftijdspensioen is gegaan. Er was bij het afscheid nog een verrassing voor Nauta. Hij werd ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester A. de Bruijn van Veere speldde hem de onder scheiding op. Nauta heeft sinds 1988 bij het Loodswe- VROUWENPOLDER - De Stichting Hulp Tsjer- nobylkinderen Vrouwen polder haalt voor de derde keer een groep kinderen uit Wit-Rusland naar Vrouwenpolder voor een verblijf van acht weken in augustus en september. De kinderen komen uit de dorpjes Recyca en Luka en zijn negen en tien jaar. De Stichting Hulp Tsjer- nobylkinderen nodigt om de twee jaar een groep kinderen uit om aan te sterken bij Zeeuwse gast gezinnen. Volgens de or ganisatie is het bewezen dat het bloed van de kin deren gedurende hun ver blijf voldoende weerstand opbouwt voor de vijf jaar daarna. Die verhoogde weerstand hebben de kin deren hard nodig. De grond in Recyca en Luka zit vol schadelijke radio activiteit als gevolg van de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl, dit jaar vijftien jaar geleden. De kinderen wonen en slapen bij gastgezinnen. Behalve naar Vrouwen polder gaan de kinderen ook naar gastgezinnen in Serooskerke, Oostkapelle en Gapinge. De kosten van de reis en het verblijf in Zeeland worden be taald uit giften, donaties, collectes en sponsoring. De Wit-Russische kinde ren gaan naar een eigen school in Vrouwenpolder- Daarnaast vinden er al lerlei andere activiteiten plaats. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland moet als watersportprovincie beter op de kaart worden gezet. Er is ten opzichte van andere regio's als Friesland, Loosdrecht, Kaag en Noord-Holland een achter stand. Het watersportactieplan Met het gezicht naar het water moet dat gaan veranderen. In het plan zijn voorstellen op genomen om de komende jaren iets te doen aan: kwaliteitsver betering jachthavens, uitbrei ding informatievoorziening, uitvoering combinatieprojec ten land/water, scholing, aan pak knelpunten in havens en vaarwegen en uitbreiding van activiteiten voor promitie en marketing. Het dagelijks provinciebestuur trekt hier voor de periode 2002- 2005 een bedrag van 180.000 eu ro voor uit; ook het bedrijfsle ven moet flink meebetalen. Het plan onderstreept dat de water sport in Zeeland een econo misch belangrijke sector is, goed voor werkgelegenheid van zeshonderd personen. Er zijn 42 jachthavens met 13.500 lig plaatsen. Vaste ligplaatshou ders besteden jaarlijk 35 mil joen euro, passanten ruim 6 miljoen euro en de bestedin gen van de verhuurvloot belo pen ruim 1 miljoen euro. In het actieplan staan geen con crete wensen over aanleg van nieuwe of uitbreiding van be staande jachthavens. Wel wordt opgemerkt dat uitgaande van een jaarlijkse groeivraag van 2 procent, er tot 2005 ongeveer 2200 nieuwe ligplaatsen nodig zijn. Grotere boten Daarbij moet rekening worden gehouden met de tendens dat watersporters steeds grotere boten aanschaffen. Ook stipt het plan enkele knelpunten in de bereikbaarheid aan: door- ZOUTELANDE - In het vat dat maandagochtend op het strand bij Zoutelande aanspoelde, zat aluminiumpoeder. De brandweer Veere heeft dat gisteren meegedeeld na analyse van een monster. Het poeder kan bij aanraking huidirritatie veroorzaken, maar is verder niet levensbedreigend. De her komst van het vat blijft onduidelijk. Volgens de brandweer was op het vat geen enkele aanwijzing te vinden. Het alumini umpoeder is afgevoerd naar de milieustraat. MIDDELBURG - Havenschap Zeeland Seaports gaat de ar beidsmarkt in de Zeeuwse havens in kaart brengen. Aanlei ding vormen de knelpunten die bedrijven ondervinden bij de vervulling van vacatures in logistieke functies. Er zijn te wei nig gegadigden beschikbaar en medewerkers voldoen niet aan de eisen die aan deze functies worden gesteld. Zeeland Seaports wil beter inzicht krijgen in de werkgelegenheidssi tuatie, omdat vanwege een vergrijsd personeelsbestand de komende jaren een grote uitstroom van personeel valt te ver wachten. Verondersteld wordt dat weinig nieuwe krachten zich zullen melden. Dat heeft mogelijk te maken met het ima go van het werken in de havens. De komst van nieuwe bedrij ven (Cobelfret en - als de aanleg van de Westerschelde Contai ner Terminal doorgaat - Hesse Noord Natie) brengt een grote vraag naar arbeidskrachten met zich mee. Ontwikkelingen op het gebied van technologie, milieu en veiligheid zullen daarnaast tot hogere eisen leiden op het gebied van opleiding, kennis en ervaring. De kosten voor het onderzoek bedragen 56.000 euro. Het is de bedoeling dat Zeeland Seaports en de provincie er elk de helft van betalen. DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof wil een 29-jarige van ontucht met zijn buurmeisje verdachte inwoner van Terneu- zen zelf zien. Daarom is de hoger beroepszaak van de man uit gesteld tot 2 juli van dit jaar. De Terneuzenaar was volgens zijn advocaat A. Sol niet meegekomen naar het gerechtshof omdat hij vanwege zijn lage intelligentie niet in staat is de reis naar Den Haag zelfstandig te maken. Eerder werd de man door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. De Ter neuzenaar ontkende echter het meisje ontuchtig betast te hebben. Tijdens de nieuwe zitting van het gerechtshof wor den, behalve de verdachte, de vader van het meisje en twee po litiemannen verhoord. Het meisje kwam opl6 juni drie jaar geleden huilend thuis. Zij zei dat ze was aangerand. De vader stormde naar buiten en zag op straat de buurman. Later werd de man op het politiebureau door het meisje herkend. DEN HAAG - De aangiftes van verkrachting en ontucht van thans 16 en 13 jaar oude meisjes uit Hulst worden door een psycholoog op hun betrouwbaarheid getoetst. Dit heeft het Haagse gerechtshof gisteren bepaald in de hoger beroepszaak van een 81-jarige inwoner van Kloosterzande. De man wordt ervan verdacht dat hij de twee zusjes vijf jaar geleden heeft misbruikt. Het oudste meisje was toen nog geen twaalf jaar. De man werd door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie tekende echter hoger beroep aan. De aanklager bij het gerechtshof J. Wesselink zei gisteren op nieuw dilemma's en twijfels te hebben bij het bewijs en wilde het oudste meisje als getuige horen. Het gerechtshof besliste uiteindelijk dat de psycholoog en rechter-commissaris beide meisjes opnieuw moeten verhoren. zen gewerkt. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de verzelfstandiging van deze tot dan toe ambtelijke or ganisatie. De loodsen zijn nu zelfstandige ondernemers die zich in een corporatie hebben verenigd. Van deze loodsencorporatie Scheldemonden was Nauta voorzit ter. G. vanRooytot voor kort loods op het kanaal Gent- Terneuzen, volgt hem op. foto Ruben Oreel Plezierjachten in de haven van Zierikzee; de watersport in Zeeland moet beter op de kaart worden ge zet, vindt de provincie. foto Marijke Folkertsma steek Halskanaal/Scharrezee op Goeree, aanleg jachthaven Neeltje Jans, vergroting Berg- sche Diepsluis en sluis in de Veerse Gatdam. Als boodschap wordt uitgedra gen: „De Delta is een veelzijdig, schoon, veilig en toch avontuur lijk watersportgebied met grote en kleine zilte wateren, dat ge schikt is voor zowel grote als kleine watersport, voor varen op open zee tot varen in de be schutte omgeving van een meer, voor ervaren en beginnende wa tersporters en met een cultuur historisch achterland dat de moeite van het ontdekken, be zoeken en beleven waard is." In de grote watersport zijn voor al betere voorzieningen in jachthavens en aanverwante bedrijven (onderhoud, verhuur- faciliteiten) aan de orde. Maar ook informatievoorziening voor de watersporter, betere oplei dingen en scholing werknemers en opzet van een kenniscentrum watersport. Gedacht wordt aan concentra tie van watersportactiviteiten in de vorm van bedrijventerrei nen. Het combineren van water recreatie met dag- en verblijfs- recreatie aan wal verdient meer aandacht. Op Neeltje Jans of Schouwen wordt nagegaan of strandzeilen kan worden ontwikkeld. Ook bestaat een idee voor oprichting van een wedstrijdcentrum aan de boorden van de Grevelingen. De kleine, oude haventjes - met een verdwenen handels-, water- staat- of visserijfunctie - kun nen worden opgewaardeerd tot recreatiehavens. Verhuur van open bootjes en kajuitjachten moet worden bevorderd. Bij duiklocaties zijn meer voorzie ningen nodig (bereikbaarheid, parkeren, sanitair). De bruine/ chartervloot heeft meer aanleg plaatsen, met inbegrip van voorzieningen, nodig. door Henk Postma MIDDELBURG - Het is nog maar de vraag of Middelburg de aangewezen plek is voor huis vesting van een Zeeuwse uni versiteit. Er wordt een onder zoeksbureau in de arm genomen om zicht te krijgen op de haal baarheid van het onlangs gepre senteerde plan. Bekeken moet worden in hoeverre de kosten opwegen tegen de aantallen stu denten die mogen worden ver wacht. Ook de bestuurlijke as pecten vergen nadere studie. Het Zeeuws provinciebestuur betaalt de kosten van het onder zoek: maximaal 50.000 euro. Al thans, wanneer Provinciale Staten daarmee akkoord gaan. Die buigen zich de komende we ken over een voorstel om snel een onderzoeksbureau in te hu ren. Het dagelijks provinciebe stuur heeft daar zoveel haast mee dat niet de tijd wordt geno men om een goed onderbouwde onderzoeksopzet aan de Staten te presenteren. Uitgangspunt is dat de Zeeuwse universiteit al op 1 september van het komend jaar begint. Het plan voor de oprichting van een in Middelburg te stichten 'uni versiteit' werd in april gepre senteerd. Het kwam uit de ko ker van de directeur van de provinciale welzijnsorganisatie Scoop, D. van den Bout, en de oud-Middelburger H. Adriaan- sens, grondlegger van het Uni versity College, een soortgelijk onderwijsinstituut, gelieerd aan de Universiteit van Utrecht. De nieuwe bestuursvoorzitter van de Zeeuwse hogeschool in Vlissingen, J. Mandos, was ook bij het initiatief betrokken. Brede opleiding In feite gaat het niet om het stichten van een universiteit, maar om de realisering van een 'brede driejarige academische basisopleiding' (een bachelor programma), gericht op weten schap, bestuur en bedrijfsle ven. Men mikt op talentvolle studenten. Na drie jaar studie in Middelburg moeten die acade misch dermate goed zijn onder legd dat ze terecht kunnen bij gerenommeerde universiteiten in binnen- of buitenland om daar- een master-titel te beha len. Binnen het nieuwe stelsel voor wetenschappelijk onderwijs zou de Zeeuwse hogeschool in Vlissingen zo'n academische opleiding ook in huis kunnen halen. Aan de hogeschool, die al jaren samenwerkt met buiten landse universiteiten, kunnen zelfs nu al universitaire master- titels worden behaald. De initi atiefnemers kozen echter voor een apart op te richten instituut in Middelburg - de Roosevelt Academy - omdat ze het cultu rele klimaat en de woonomge ving in Middelburg passender achten bij een academisch on derwijsinstituut. Er zijn in Middelburg diverse historische gebouwen in beeld die voor huisvesting van de 'uni versiteit' geschikt te maken zouden zijn. Ook de vorming van een campus - al dan niet in een bestaand complex - wordt onderzocht. De gemeente Mid delburg neemt de kosten voor rekening van een onderzoek naar de financiële consequen ties van die huisvestingsplan nen. Het haalbaarheidsonder zoek dat het provinciebestuur voor ogen staat, richt zich op het totaal van de exploitatielasten, en op de vraag of bij toekomsti ge studenten in binnen- en bui tenland voldoende belangstel ling mag worden verondersteld. Een stuurgroep waarin het pro vinciebestuur, de gemeenten Middelburg en Vlissingen, en de Hogeschool Zeeland vertegen woordigd zijn, beslist op 1 sep tember of het plan levensvat baar is. MIDDELBURG - De uit Kloe- tinge afkomstige Hanne de Bruin en haar man, de Indiase acteur P. Rajagopal, geven mor gen in het Zeeuws Archief in Middelburg informatie over hun werk voor een jeugdthea- terschool in India. De school geeft kansarme kin deren een kans op scholing en een baan. Hanne de Bruin werkt voor een organisatie die de be langen van acteurs op het plat teland behartigt. De organisatie wil in oktober beginnen met een jeugdtheaterschool. Naast de theateropleiding krijgen de kin deren normaal basisonderwijs. De bijeenkomst begint om 15.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15