Parkeerplan SP getorpedeerd Voorschoolse opvang is pure winst 11 Hartcatheterisaties in ziekenhuis Goes V ogelbescherming vecht opvissen mosselzaad aan Politiek Middelburg vindt het te vroeg voor aanpassingen parkeerbeleid Werkstraf voor stelen van de baas Hupie's dierenpartij grote winnaar kinderverkiezingen Vrijwilligers bezorgen maaltijd in Westkapelle zeeuwse almanak Wijnboer PZC WALCHEREN woensdag 15 mei 2002 HnorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Socialisti sche Partij heeft haar voorstel voor gratis parkeren voor bewo ners van de binnenstad ingetrokken. Tijdens de behan deling van het voorstel in de commissie stadsbeheer gister avond bleek geen enkele partij het te steunen. Het komt te vroeg en het mist financiële on derbouwing, was het oordeel. De SP vindt het onrechtvaardig dat bewoners in de binnenstad moeten betalen voor iets wat in andere delen van de stad gratis is. De partij had voorgesteld be woners een kleurenkaart te ge ven die geldig is in de zone waar zij wonen. Aan de kaart zou een bezoekerskaart gekoppeld moeten worden die een jaar gel- Exclusiol clcur-roanuveubol- keuken-beslag WPialeti, brandkasten, garderobe, stolen sleutels Belllnkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 dig is. „Ik word door veel bewo ners in de binnenstad bena derd", zei W. Steketee gisteren. „Mensen zijn ontevreden over de honderd gulden die ze moe ten betalen voor een verworven recht. In het toeristenseizoen kan men van dat recht geen ge bruik maken." Hij zei dat het bedrag voor mensen aan 'de ar me kant van de samenleving' te hoog is. Dat leidde tot hilariteit bij de WD. Steketee reageerde verontwaardigd. „Ja, er zijn ook auto's van 1500 gulden." E. de Visser (WD) wilde weten hoeveel vergunningen de SP wil verstrekken. „Stel ik woon met mijn gezin in de binnenstad en ik heb vier auto's. We heb ben vier kinderen en die heb ben allemaal een auto, dat kun nen we ons permitterenKrijgen die dan allemaal een vergun ning?" Evaluatie Partijgenoot A. Damman wees Steketee erop dat afgesproken is het parkeerbeleid te evalue ren. „Ik zou dit voorstel willen meenemen in de evaluatie en geen ad-hoc beslissing willen nemen." R. Schonis (D66), H. van Klin ken (SGP) en P. Kraan (Leef baar Middelburg) vonden het een aardig voorstel, maar mis ten de financiële onderbou wing. Van Klinken vond het ook nog te vroeg om het par keerbeleid nu al te wijzigen. H. Kool-Blokland (CDA) wil het eerst een jaar aanzien. „Wij vinden het van belang dat eerst alle seizoenen zijn mee genomen." In de zomer werkt het nieuwe beleid heel anders dan in de afgelopen maanden, denkt ze. Steketee gaf aan wel te kunnen wachten tot de evaluatie. Die zal niet na de zomer plaatsvin den, zoals wethouder L. Luit- wieler eerder had aangegeven, maar in het eerste kwartaal van volgend jaar. „Een goede voor bereiding op een evaluatie na de zomer halen we al niet meer", zei hij gisteren. S. Szarafinski (PvdA) wilde van de wethouder weten of er al een plan van aan pak ligt voor de evaluatie. Luit- wieler legde uit dat door de nieuwe software in de parkeer- meters 'alles af te lezen is'. „Kunt u ook zien of bewoners hun auto drie straten verder op moeten zetten?", vroeg Szaraf inski. Luitwieler gaf aan dat niet te kunnen en dat die gege vens naar zijn mening ook niet van belang zijn. R. Dreesens (SP) stelde voor de gemeentelijke website te ge bruiken bij de evaluatie. „Lan ceer een aantal stellingen en laat de bewoners meepraten", zei hij. Luitwieler beloofde dat idee te zullen gaan toepassen. Officier streng voor drankrijder MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een twintigjarige man uit 's-Heer Abtskerke voor dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, waar van drie maanden voorwaarde lijk, twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf en 750 euro boete. De verdachte werd 9 februari in Goes betrapt. Uit de blaastest bleek dat hij bijna vier keer de limiet had overschreden. „Ik was niet dronken", zei hij. Offi ciervan justitie C. Oldenburger was een andere mening toege daan. „U had hartstikke veel ge zopen. U had nog maar net een boete betaald voor rijden onder invloed of een maand later gaat ufors in de fout." Zij eiste negen maanden rijverbod, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en duizend euro boete. De politierechter matigde de straf, omdat zijn werk door een langdurige rijontzegging in ge- vaar wordt gebracht. MIDDELBURG - Een 26-jarige inwoner van Vrouwenpolder is 1 gisteren in Middelburg veroor- I deeld tot 180 uur taakstraf. De man had vorig jaar november j als assistent-bedrijfsleider bij I schoenenzaak Scapino in Vlis- singen 5150 euro achterover ge- drukt. Dat bedrag moet hij aan Scapino terugbetalen. Aanvankelijk bekende ver dachte de verduistering, omdat hij dacht een taakstraf te krij gen. Ook zou hij onder druk zijn gezet door de politie. Officier van justitie C. Oldenburger ge loofde daar geen barst van. „Hij heeft verkeerd gegokt. Gezien het strafblad is hij door de wol geverfd en weet hij heel goed hoe de procedure is." De man is onlangs nog veroor deeld voor soortgelijke delicten. De officier vond dat hij erop uit was het politieonderzoek te sa boteren. „Toen hij hoorde dat hij ontslagen zou worden, is hij zo I kwaad geworden dat hij vier da gen lang de dagopbrengsten van de zaak heeft achtergehouden", zei ze. Oldenburger zag niets in een werkstraf en eiste drie maanden gevangenisstraf. Ze verwees naar de bevindingen van de re classering, die vaststelde dat de man niet gemotiveerd is zijn houding te veranderen. Volgens het rapport bestaat de kans dat hij in herhaling zal vallen. De verdachte zei gisteren dat hij door de drukte op de zaak („er waren veel zieken") geen kans had gezien het geld naar de bank te brengen. „Ik heb mijn verleden tegen." De man heeft een schuld van 14.000 euro. Politierechter A. lanssen-van Kampen zag geen aanleiding om te twijfelen. „U was diegene die de dagopbreng sten iiaar de bank moest bren gen." Zij wilde hem nog de kans geven om een werkstraf te doen nDat heeft u zelf in de hand. An ders wordt het 50 dagen zitten." Advertentie 't Slot Hang sluitwerk speciaalzaak Leerlingen van de Petrus Immensschool brengen hun stem uit. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - „Wat gaan jullie doen tegen het gooien van sneeuwballen naar een ruit?", vraagt een leerling van de Petrus Immensschool aan Jan van der Made van de Partij tegen Vandalisme (PTV). Jan slikt even en zoekt naar een juist antwoord. „De mensen die steenballen..." De zaal schiet in de lach. De verspre king is tekenend voor de sfeer. Onder belangstelling van fa milie en leerlingen hielden de kinderen van groep 8 van de Reformatorische Petrus Im mensschool in Middelburg gis teren partijverkiezingen. Een dag voor de echte verkie zingen losbarsten, konden fa milie en leerlingen stemmen op vijf partijen. De partijen, Hu pie's dierenpartij, Partij tegen Vandalisme, Partij voor de Jeugd, Partij voor de Natuur en de Sport en Spelpartij, zijn door de kinderen zelf opge richt. Heuse partijprogram ma's, posters, folders en span doeken werden gemaakt om zoveel mogelijk stemmen bin nen te halen. Nadat de partijleden hun standpunten duidelijk hadden gemaakt, werd de hal van de school gisteren omgetoverd in een stemlokaal. Eric Poppe van de Partij voor de Natuur had speciaal een zwart col bertje en een stropdas van zijn vader aangetrokken. Hij was vol goede moed. Cornelis Din- gemanse van de Partij voor de Jeugd is stellig in zijn overtui ging. „Ik kom in de regering en volg Wim Kok op." Meester A. Kasse zorgde met microfoon dat iedereen zijn vragen kon stellen. De partijleden verkon digden staand op een katheder hun oplossingen. In de programma's staan aller daagse dingen die de jeugd be zighoudt. Zo maakt de Partij voor de Jeugd zich sterk voor 'meer woonerven want je kan toch niet in een drukke straat foto Ruben Oreel een partijtje gaan voetballen?' De Hupie's dierenpartij pakte met drie A4'tjes flink uit. Vol gens de partij zijn er veel be dreigde diersoorten 'die een pootje op weg gehelpt moeten worden'. „Want ieder dier heeft goede kanten. Make-up, shampoo en parfum die op die ren worden getest zijn des dui vels. En de jagers die buiten het jachtseizoen om jagen krijgen een boete." Met deze plannen haalde de Hupie's dierenpartij de meeste stemmen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Niets wat voor Nederlandse kinderen vanzelf sprekend is, is vanzelfsprekend voor deze peuters", zegt Yvonne van Dijk-Smit, directeur van de Ravensteinschool in Vlissingen. „Daarvan moet je uitgaan als ze hier als tweeënhalf of net drie jarige binnenkomen." De Onderwijs Kansen School in het Vlissingse Middengebied bereidt sinds anderhalf jaar peuters voor op groep één van het basisonderwijs. Zij doet dit in samenwerking met de stich ting Kinderopvang Walcheren en krijgt daarvoor subsidie van de gemeente Vlissingen. Van Dijk: „Het is een succes dat na volging in het hele land zou moeten krijgen." De peuters luisteren dinsdag haast ademloos naar de Vlis singse burgemeester Anneke van Dok-van Weele, die voor- leesgast is. De kinderen beleven een dag eerder de nationale voorleesdag, omdat zij woens dag, op de officiële voorleesdag, vrij zijn. „Deze peutergroep komt vier ochtenden per week naar school. Er zitten nu tien verschillende nationaliteiten bij elkaar." ,Wat we ze leren? Van alles, spe len, bijvoorbeeld. We doen alles wel op een speelse manier", zegt begeleidster Janny Cevaal. Haar collega Ria Tramper merkt op: „Als ze hier voor de eerste keer komen, weten ze niet wat ze moeten doen met blok ken, kralen, wandelwagentjes, poppen. Spelen heeft voor hun nog geen betekenis." Thuis staan een bank, nog wat meubels en de televisie, is de er varing. ,De televisie gaat aan en er gebeurt verder niet veel. Maar dat er geen speelgoed is, heeft niets met een gebrek aan liefde te maken. In een aantal andere culturen is het niet gebruikelijk om op onze manier te spelen." Bovendien, weten ze, genieten de kinderen van de afleiding. Hun ouders zijn soms asielzoe kers, niet bemiddeld en ze heb ben een onzekere toekomst in Nederland. „Van de twaalf peu ters krijgen drie kinderen bin nenkort te horen of ze hier mo gen blijven; of hun ouders een verblijfsvergunning krijgen. Dat brengt thuis spanning met zich mee." De school wil 'een rustige plaats creëren'. „Dat valt niet altijd mee. We hebben jaarlijks een groot aantal aan- en afmeldin gen te verwerken. Vorig jaar za ten er 185 leerlingen op school. We noteerden in de loop van het door Rolf Bosboom GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes beschikt sinds deze week over de mogelijkheid om hartcatheterisaties uit te voeren. Het is de bedoeling dat op termijn alle patiënten op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland in Goes terecht kunnen voor een dergelijk onderzoek. Bij een hartcatheterisatie wordt een buisje (catheter) gebruikt om in het hart te kunnen kijken en de kransslagader in beeld te brengen. Het onderzoek, waar voor patiënten twee dagen in het ziekenhuis moeten worden opgenomen, dient als voorbe reiding op een hartoperatie of een dotterbehandeling. Nu nog moeten patiënten van de Bevelanden of Schouwen- Duiveland, het verzorgingsge bied van het Oosterscheldezie- kenhuis, naar Vlissingen voor een hartcatheterisatie. „Voort aan kunnen zij dichter bij huis terecht", zegt directeur J. Broertjes van het Goese hospi taal. Apparatuur De voorziening is mogelijk ge worden dankzij de vernieuwing van de röntgenapparatuur in het ziekenhuis. „Door ook enke le aanpassingen te doen, is de apparatuur nu ook multifunc tioneel geworden en geschikt voor catheterisaties." Na een aantal maanden van onderzoek, overleg en testen is de appara tuur sinds kort gebruiksklaar. Begin deze week werd de eerste catheterisatie in Goes uitge voerd. Volgens het ziekenhuis verliep het onderzoek 'uitste kend'. Het aantal onderzoeken is voorlopig beperkt, maar in de toekomst worden alle patiënten uit de regio voor een cathe terisatie naar het Goese hospi taal verwezen. Het gaat dan om 400 tot 500 onderzoeken per jaar. Personeelspool Op dit gebied wordt nauw sa mengewerkt met Ziekenhuis Walcheren. Zo wordt er een per soneelspool gevormd. Mede werkers van het Vlissingse zie kenhuis werken momenteel de mensen in Goes, waar ook twee extra werknemers zijn aange trokken, in. Verder is er vanuit Goes een rechtstreekse verbin ding met medisch centrum De Klokkenberg in Breda gelegd, zodat resultaten van onderzoe ken direct kunnen worden uit gewisseld. kan soms niet geleverd worden door vervoersproblemen. Met ingang van 1 juni gaan elke dag twee vrijwilligers rijden. Daar door kan het totale aantal maal tijden dat in Westkapelle kan worden bezorgd, stijgen. Om ervoor te zorgen dat het eten warm aankomt, krijgen alle chauffeurs een beperkt aantal maaltijden mee. Op dit moment worden alle deelnemers bezocht door een contactpersoon. Zij bespreekt de veranderingen met de oude ren. In de toekomst gaat zij bij iedereen langs, die meedoet aan de warme maaltijdvoorziening. door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - Vrijwilli gers nemen met ingang van 1 ju ni de warme maaltijdbezorging over in Westkapelle. Mevrouw Hettich, die meer dan tien jaar de warme maaltijden bezorgde, stopt er dan mee. Een groep van 25 vrijwiligers werkt mee om het eten uit Ter Mantelinge op te halen en bij de ouderen thuis te bezorgen. Ouderen tonen de laatste jaren steeds meer belangstelling voor het laten bezorgen van warme maaltijden aan huis. Het eten Burgemeester Van Dok vertelt de peuters van de Ravensteinschool een verhaaltje. foto Ru ben Oreel jaar 120 mutaties. Soms is een kind al na een week verdwenen. Voor andere scholen komt dat aantal neer op ongeveer 35." Taal De begeleiders leiden de kinde ren volgens thema's binnen in de Nederlandse taal, regels en nor men. „We zijn nu bezig met'wa ter'. We laten ze spetteren in bakjes water tot er druppels vallen. Ook de seizoenen passen in dit waterthema, regen, sneeuw, de zee en vissen, de brandweer. We krijgen de tijd om achterstanden weg te wer ken.", legt Cevaal uit. De peuters raken gewend aan het schoolsysteem en het ritme van het naar school gaan. „De overgang naar groep één wordt kleiner. Dat is het grote voordeel ten opzichte van gewone peu terspeelzalen. Het gros van deze kinderen zou trouwens nooit naar de gewone peuterspeelzaal gaan." „De kinderen praten vandaag nog niet zo goed", vindt Tram per. Ze hebben twee weken va kantie gehad. „Dat merk je. Thuis wordt weinig Nederlands gesproken." Het project ver dient navolging, vinden de be geleiders. Van Dijk: „De voor schoolse opvang is pure winst. En ook zou de leerplichtige leef tijd van vier jaar naar drie te ruggebracht moet worden. De huidige tijd vraagt om vroege aandacht en begeleiding voor jongeren." door Harmen van der Werf YERSEKE - De visserij op mos selzaad in de Waddenzee moet dit voorjaar verboden worden. Vogelbescherming Nederland heeft begin deze week die eis op tafel gelegd bij de Raad van Sta te in Den Haag. Volgens de na tuurorganisatie dreigt door het vissen op mosselzaad voedselte kort voor eidereenden. Het bezwaar van Vogelbescher ming richt zich tegen het minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV). Het ministerie heeft de producen tenorganisatie voor de Neder landse mosselcultuur, gevestigd in Yerseke, een vergunning ge geven voor het opvissen dit voorjaar van 37,5 miljoen kilo mosselzaad. Volgens Vogelbe scherming had het ministerie de vergunning niet mogen afgeven, omdat er de laatste jaren veel ei dereenden zijn gestorven, met name in de winter 1999-2000. Zolang niet volledig vaststaat dat dit niet is veroorzaakt door voedseltekort, geldt, aldus de natuurorganisatie, het voor zorgsbeginsel, omdat de Wad denzee een natuurmonument is. Dat betekent in dit geval: geen visserij toestaan, voordat er vol strekte duidelijkheid is over de ei dereendensterfte Bij de afgifte van de vergunning heeft LNV zich gebaseerd op een wetenschappelijke bereke ning van de hoeveelheid mossel zaad in de Waddenzee. Op basis daarvan heeft de mosselsector toestemming gekregen 37,5 mil joen kilo mosselzaad op te vis sen. Voor vogels, waaronder ei dereenden, blijft er volgens het ministerie genoeg voedsel over. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie Nederlandse mosselcultuur is ontstemd over het bezwaar schrift van Vogelbescherming. Ook de Wadden vereniging heeft aangekondigd bezwaar te ma ken. „Die organisaties erkennen gewoon het overheidsbeleid niet", stelt Van Geesbergen. De producentenorganisatie heeft twee weken geleden al ge probeerd met mosselzaadvisse rij te beginnen. Toen stond de Raad van State dat niet toe, om dat de natuurorganisaties nog geen bezwaarschrift hadden in gediend, Nu dat wel is gebeurd, wil de mosselsector zo snel mo gelijk een voorlopige uitspraak van de Raad van State over de bezwaren. Die zaak dient waar schijnlijk vrijdag. „Het is erop of eronder voor ons", verklaart Van Geesbergen. „Wij hebben al twee weken ver loren. Wij wilden eerst in zes weken kleine porties mossel zaad opvissen, wat veel duurza mer, milieuvriendelijker, is én beter voor de opbrengst van het mosselzaad. Wij hebben ons vis- plan bij moeten stellen. Wij wil len nu in vier weken grotere por ties opvissen, vanaf volgende week dinsdag, als de Raad van State ons tenminste gelijk geeft." De eerste verhalen van het le gioen dat is teruggekeerd van de meivakantie doen al de ronde. Zo is daar het relaas van die Zeeuws-Vlaming, die tijdens zijn verblijf op een camping in Frankrijk een na bij gesitueerde wijngaard bezocht en zich daar uitge breid liet informeren over de kwaliteit van de druiven en bijgevolg van het eindpro duct De trotse wijnboer liet het niet bij woorden maar schonk royaal de glazen vol om gelegenheid te bieden tot het plaatsen van bewonde rende opmerkingen als 'mooi rond op de tong' en 'eenfrui- tige afdronk'. Het afscheid was even luid- ruchtig als hartelijk. Op weg naar de camping zag de Zeeuws-Vlaming al een j beetje wazig. Daar kwam I weinig verbetering in toen hij de bril opzette. Want die bleek bij nader in zien van de wijnboer te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11