Langendam zet de strijd voort PZC PZC Melkert: Nederland zit niet te wachten op weglopers Eensgezindheid op de laadvloer Vertrouwen Kernfysicus is nieuwe partijvoorzitter Lijst Pim Fortuyn 8 mei 1952 maandag 13 mei 2002 door Romain van Damme Peter Langendam is de nieu we partijvoorzitter van Lijst Pim Fortuyn (LPF). Er zijn mensen die daar van opkijken, maar zelf was hij allerminst ver baasd. „Toen Pim nog leefde was al afgesproken dat ik na de verkiezingen partijvoorzitter zou worden. Door de tragische gebeurtenissen is dat nu eerder ingegaan", zegt de man die tot voor kort nog als secretaris/penningmeester van de partij fungeerde. Er waren na de begrafenis van Pim Fortuyn enkele rimpelin gen in de LPF-vijver ontstaan, geeft Langendam toe, maar sinds de vergadering van zater dag en een ontspannen borrel na afloop verloopt volgens hem al les weer gladjes. Persoonlijk is hij nog niet vrij van zorgen. Sinds bekend werd dat in de au to van de man die vastzit wegens de moord op Fortuyn, aanwij zingen zijn gevonden dat meer LPF'ers doelwit zijn, wordt de in Breda wonende Langendam zwaarbewaakt. „Dat is bepaald geen pretje. Voor de deur con stant een zwaar gepantserde politie-auto. Te gek voor woor den dat het zo moet. De 53-jarige Langendam is een van de mensen die aan de wieg van LPF stond. Hij was voorzit ter van de Stichting Ondersteu ning LPF en werkte zich met en kele vrienden uit de naad om Fortuyn tijdig aan een kandida tenlijst te helpen. Overhalen Langendam kende Pim Fortuyn al ruim twaalf jaar. Hij was WD'er, maar volgde de Rotter dammer toen deze de politieke kar van Leefbaar Nederland ging trekken. Toen Fortuyn bij die partij buiten spel kwam te staan, haalde Langendam hem over in de politiek te blijven en een eigen partij op te richten. Nu de naamgever van de LPF is ver moord, moet de partij niet wor den opgeheven of herdoopt, vindt Langendam. „We moeten gewoon als LPF door. We hebben een heel bij zondere missie. Pim wilde Ne derland teruggeven aan de bur ger. Dat moeten wij ook doen. Wij moeten zijn strijd voortzet ten, op een waardige manier." Langendam liet al eerder blij ken weinig op te hebben met de huidige politiek. Wie wil weten hoe hij daar precies over denkt, kan zijn vorig jaar verschenen roman 'Biefstuk, sla' lezen. Daarin windt de auteur er geen doekjes om. Zowat ieder poli tiek kopstuk krijgt een geweldi ge veeg uit de pan. Ómdat maar liefst vijf uitgevers niets in het boek zagen, begon Langendam zelf een uitgeverij. Hij gooide er ook nog een televi siespot tegenaan en liet zowat alle boekwinkels telefonisch weten dat zijn boek eraan kwam. Hightech De Bredase atoomfysicus dr. ir. Langendam begon zijn carrière bij Philips, stapte over naar de toenmalige PTT en is nu direc teur van het bedrijf ItoM, dat op het terrein van 'hightech' uit vindingen doet en de patenten exploiteert. Zelfverzekerd kijkt hij uit naar de verkiezingsdag aanstaande woensdag: „Als je ziet hoe er af scheid is genomen van Pim, denk ik aan veertig, vijftig ze tels." GPD door Jaco van Lambalgen De blauwe magazijndeur rolt omhoog. En daar staan de kandidaten van de Lijst Pim Fortuyn. Broederlijk naast el kaar op de laadvloer van het partijhoofdkwartier, een be drijfspand op het Rotterdamse industrieterrein Spaanse Pol der. Het is zaterdagmiddag 11 mei, de dag na de begrafenis van de partij aanvoerder. De even opge laaide strijd om het leiderschap is geslecht, meldt woordvoerder Mat Herben, uittorenend boven de hoofden de persvertegen woordigers. „Wij gaan ervoor, we gaan door", zegt Herben. „We zijn al lemaal 'at your service'. Met de hand aan de denkbeeldige pet brengt hij de militaire groet die Fortuyn zo beroemd maakte. De meeste andere kandidaten vol gen zijn voorbeeld, de rest zwaait. De crisis is bedwongen. Om dat nog eens te onderstre pen slaat Herben vriendschap pelijk de arm om de schouders van vice-voorzitter John Dost. De avond te voren gooide Dost nog de knuppel in het hoender hok. Hij was als vice-voorzitter de geschiktste man om de ver weesde LPF te leiden, kondigde hij aan. Maar daar dachten de andere kandidaten van de LPF zaterdag blijkbaar anders over. De gebruikelijke vergadering, die ze al een paar weken elke za terdag houden om zich voor te bereiden op de politieke toe komst na de verkiezingen, werd aangegrepen om het brandje'te blilssen. De LPF benoemt uit pièteit voor de vermoorde Pim Fortuyn pas na 15 mei een nieuwe politiek leider, verklaart Herben vanaf de laadvloer. De nieuwe partij voorzitter wordt Peter Langen dam. Dost blijft voorlopig vice- voorzitter. En er komt een derde bestuurslid bij: Slees wijk Vis ser. Hoe kwam Dost, de vertrouwe ling van Fortuyn die door een misverstand geen uitnodiging voor de besloten begrafenis had gekregen, dan tot de aanprij zing van zichzelf als nieuwe lei der? „Hij was door verdriet overmand", legt Herben uit. „Wij hebben gezegd: John daar hebben we geen probleem mee, we hebben de laatste dagen alle maal de druk van de media erva ren." Emoties Ziet Dost het zelf ook zo? „Het kwam door de emoties, door de emoties", zegt hij kort. Dan ver dwijnt de LPF weer naar binnen om verder te vergaderen. Even later wordt de Nederland se vlag die voor het gebouw Partijleden van de Lijst Pim Fortuyn leggen zaterdag een verklaring af op het laadperron aan de zijkant van het partijkantoor in Rotter dam. foto Robert Vos/ANP halfstok hing weer in top gehe sen. „Het leven gaat door", zegt nummer dertien van de lijst, Cor Eberhard, achteraf. „Over Dost hebben we het even gehad. Dat was al eerder besloten. Het was vooral heel emotioneel. Deze week is heel vermoeiend ge weest. We hopen nu op een goe de verkiezingsuitslag." Hij is een van de weinigen die na de bijeenkomst wat wil zeggen. Dost stuift als een van de eersten met piepende banden weg. De meeste kandidaten rijden met gesloten raampjes langs, som migen met bewakers of in extra beveiligde auto's. Alleen boe renleider Wien van den Brink draait zijn raampje omlaag: „Het gebeurde met Pim is triest, maar verder gaat het goed. Ont houd dat!" GPD Vandaag wordt in Den Haag de commissie gepre senteerd die zich op last en verzoek van het kabi net zal bezighouden met de afwezige dan wel fa lende beveiliging van Pim Fortuyn en andere politici Een jurist, een bestuurder en een man van wetenschap worden geacht - in de woorden van de premier - de on derste steen boven te halen. Daarbij moet worden voor zien in een antwoord op de vraag of er sprake is geweest van laakbare, zelfs noodlottige nalatigheid. Hoe goed of slecht is men omgesprongen met het gevaar van een agressie die, in één persoon, de totale samenleving kon treffen? Hoewel zich de begrippenreeks kalf-put-dem- pers opdringt, verdient dit initiatief tot gedegen onder zoek alle steun. Het zal kunnen bijdragen tot een ver mindering van het wantrouwen dat een groot deel van de Nederlandse samenleving beheerst. Volstrekt haaks daarop staat de wat enge afwijzing in politieke kring van een ander onderzoek. In dat geval is er aanzienlijk minder behoefte aan het loswrikken van onderste stenen. Het waarom is duidelijk: het onder zoek van de advocaten Hammerstein en Spong plaatst enkele politici midden in bedreigd gebied. De juristen willen vastgesteld zien of in de maanden, voorafgaand aan de moord, de anti-Fortuyn-campagne het strafbare feit 'aanzetten tot haat' heeft opgeleverd. De reacties uit politieke hoek zijn voorspelbaar: het debat heeft zich - hoewel krachtig van toon - binnen de regels van het politieke spel ontwikkeld. Met andere woorden: het onderzoek is - zo wordt al te haastig vastgesteld - zon der meer uit den boze. De Haagse heren verenigen zich in deze kwestie op hun afbrokkelende erf. Dat doet het wantrouwen groeien. Kan de democratie een dergelijk onderzoek niet verdragen? Het moet niet moeilijk zijn uit tekst, beeld en geluid een onweerspreekbaar dossier samen te stellen, dat het op treden vastlegt van Fortuyn, 'de media', nu omstreden lijsttrekkers als Melkert, Rosenmöller, De Graaf en electorale noodwachters als M. van Dam, Kok, Bolke- stein, Eenhoorn. Vastgesteld kan ook worden of van ernstige geestelijke armoede getuigende vergelijkin gen met nazibeulen, massamoordenaars, fascisten, fol teraars en volksmenners als Eichmann, Himmler, Hit- Ier, Mussolini en Le Pen, alsmede een ongepast beroep op de nagedachtenis van Anne Frank, 'binnen de regels van het politieke spel' zijn ontwikkeld. Mocht het ant woord 'ja' luiden, dan zullen velen zich verder dan ooit verwijderd weten van 'de politiek' en haar kwalijke spelen. Kok heeft, op één van die momenten dat hij meer als partijman dan als eerste minister sprak, For tuyn beticht van het zaaien van haat. Nu de beschuldi ging van aanzetten tot haat zich mede in zijn richting draait, zou er gezwegen moeten worden ter wille van de (wiens?) lieve vrede. Daarmee herwint men geen ver trouwen. door Ap van den Berg en Hans van Soest Even veert Ad Melkert boos op. „Waarom wordt mij ook nu weer verweten dat ik technocratisch ben?", reageert hij fel op de vraag waarom hij zijn woorden zo zuinig kiest. Als iedereen weet hoe enorm de gebeurtenissen van de afgelo pen week hem hebben aange grepen, mag hij dat toch best laten blijken? „Ik zit barstensvol emoties. Maar die uit ik thuis, bij mijn gezin en mijn goede vrienden. Als ik me laat gaan en inga op alles wat er over mij gezegd wordt, ook nu weer, gooi ik al leen maar olie op het vuur. Ter wijl we juist nu in Nederland een gezamenlijk belang heb ben het vuur te blussen. Neder land zit in een crisissituatie. Ik heb als leider van een grote po litieke partij de verantwoorde lijkheid om de boel niet uit de hand te laten lopen." Na een korte stilte klinkt het veront schuldigend: „Sorry dat ik me zo laat gaan. Maar ik ken sa menlevingen waar de politieke tegenstellingen zo groot zijn geworden dat ze voorgoed on beheersbaar zijn geworden. Dat moeten we te allen tijde voorkomen." De moord op Pim Fortuyn heeft een zware wissel getrok ken op de gemoedstoestand van MelkertVoor de moord lag de PvdA-leider al onder vuur om zijn vermeende gebrek aan communicatieve vaardighe den en het dreigende verlies van zijn partij bij de verkiezin gen van woensdag. Na de tragi sche gebeurtenissen van vorige week maandag wordt hem door sommigen ook nog de ver antwoordelijkheid voor de dood van Fortuyn in de schoe nen geschoven. Hij probeert zijn emoties te verbergen. „We hebben er niets aan als er tegenover de emoties in de samenleving en de soms onaanvaardbare uitingen die worden gedaan weer andere harde uitingen worden gesteld. Maar geloof me, dit hakt erin, ook in mijn persoonlijk leven." - Hoe hard hakt het erin? „Het beeld van een collega lijsttrekker die wordt neerge schoten zal ik nooit meer kwijt raken. De indrukwekkende re acties die daarop volgden van heel veel mensen in Nederland tot en met de rouwdienst van vrijdag aan toe, geeft ook wel aan hoe ingrijpend dit is voor iedereen. Ook voor mezelf. Er is veel gezegd Juist daarom is het nodig dat iedereen zijn best doet de verbindingen in Neder land te herstellen. Het is nodig elkaar de hand te reiken en met elkaar te begrijpen wat er in Nederland aan de hand is. De politiek moet weer aan ver trouwen bouwen, ook de Partij van de Arbeid. Daarom heb ik het ook zo op prijs gesteld dat wij als lijsttrekkers van de an dere partijen waren uitgeno digd bij de uitvaart aanwezig te zijn." - Toch stelde de nieuwe voor zitter van de Lijst Pim Fortuyn u dit weekeinde wederom me deverantwoordelijk voor de moord. „Dat was geen bijdrage aan wat Nederland nu nodig heeft. Dat de moord heeft kunnen ge beuren door het politieke kli maat in Nederland is een totale omkering van de werkelijk heid. Er is een dader. Ik zie af van zijn beweegreden of de vraag of hij alleen gehandeld heeft. Maar de dader is verant woordelijk voor deze laffe daad. Hem kan de schuld in de schoenen worden geschoven, niemand anders." - Vreemd genoeg was het niet de PvdA die het meest op de man speelde tegen Fortuyn. Zo noemde de WD hem een 'ge vaarlijk man'. Waarom denkt u dat u de boksbal bent gewor den „Ook voor wat betreft anderen hebben gezegd is het in de cam pagne heel gelijkwaardig ge gaan. Pim Fortuyn heeft het nodige gezegd en anderen heb ben daar iets tegenover ge steld. Dit was het verkiezings debat waarvan velen riepen dat het tijd was dat het wreer eens op deze manier werd ge voerd: op het scherpst van de snede, waarbij iedereen zich kwetsbaar opstelde. Hoe kwetsbaar is helaas vorige week gebleken, maar het is on aanvaardbaar dat aan 'links' te wijten. Wie er belang bij heeft om dat toch zo neer te zetten, moet bij zichzelf te rade gaan. In de eerste emotionele uren na de moord kan veel worden ge zegd. In de dagen daarna gaat het om ieders verantwoorde lijkheid de mensen niet verder uit elkaar te drijven." - Misschien koestert een deel Ad Melkert van de samenleving al lang een diep wantrouwen jegens de PvdA „Dat kan en daar moet aan ge werkt worden. Maar laat men sen hun voorkeur uitspreken in het stemhokje en niet op een andere manier." - Heeft u overwogen ermee te stoppen? „Hiervoor ben ik niet in de po litiek gegaan. Maar op moeilij ke momenten moet je juist je verantwoordelijkheid niet ontlopen. Nederland zit nu niet te wachten op weglopers." foto Rob Keeris/GPD - Frits Bolkestein vindt dat u onder de huidige omstandighe den geen premier kunt zijn van alle Nederlanders „In een tijd dat we met elkaar bruggen moeten bouwen, moet hij niet tegelijkertijd zoiets zeggen," - Hoe komt het dat een grote partij als de PvdA het contact met de burger zo is kwijtge raakt? „We hebben veel gedaan voor onze achterban. Werk en inko men. Maar het is zeker zo dat het contact moet worden her steld. De ramen moeten verder open. Maar het ligt niet alleen aan de politieke partijen. De burger is ook eigenzinnig en draagt problemen aan die niet altijd zijn op te lossen. Zo is de Nederlander erg gehecht aan zijn vrijheid, maar eist hij te recht dat de overlast wordt aangepakt. Dat betekent wel dat de burger iets van zijn vrij heid moet inleveren. Zo moe ten de perrons op de stations zoals vroeger weer alleen toe gankelijk worden voor mensen met een perronkaartje om de onveiligheid in de treinen te gen te gaan. Of op een ander ni veau: iedereen wil ruimer wo nen, maar iedereen wil ook meer ruimte voor groen en re creatie. Dat kan niet samen." Wensen „De wensen van de burger zijn niet altijd met elkaar verenig baar Er worden geweldige problemen op het bordje van het openbaar bestuur gelegd. En de burger is ongeduldig en soms onredelijk. De politiek moet niet alleen luisteren naar de burger en alle wensen inwil ligen, want dat kan niet. Wel moet de politiek voortaan veel duidelijker maken welke afwe gingen er moeten worden ge maakt. Mensen worden gek van onzichtbare politieke com promissen. De burger weet niet meer waar ze de partij die zij hebben gekozen op kunnen af rekenen." - Hoe denkt u het vertrouwen te herwinnen van de kiezers die de PvdA is kwijtgeraakt? „Er zijn twee problemen. Ten eerste is er niet één reden waar om de burger zich van de geves- tigde politiek heeft afgewend. De onvrede is een geladen mengsel, dat bestaat uit meer dere kleine en grote onzekerhe den- de problemen van de im migratie, het vermogen van de overheid om wetten te handha ven - zoals de ramp in Ensche de aantoonde - en het groeien de gevoel van onveiligheid. Maar het heeft ook te maken met onzekerheid over de toe komst van de Nederlandse identiteit binnen Europa en de komst van de euro die de sim pele vraag opriep waarom de vertrouwde gulden weg moest. Bovendien heeft de euro het le ven in de ogen van velen alleen maar duurder gemaakt. De po litiek moet daar vertrouwen wekkende antwoorden op ge ven." ..Ten tweede moet het tempo in de politiek omhoog. Want er zijn vaak wel veel goede bedoe lingen, maar het duurt alle maal zo lang voor de burger daadwerkelijk iets ziet veran deren. Daarom is het juist on der de huidige omstandighe den noodzakelijk dat er na de verkiezingen zo snel mogelijk een nieuw kabinet wordt ge formeerd en partijen niet, zoals in het verleden, maandenlang in rondjes om elkaar heen draaien." Vertrouwen „Partijen moeten snel het ver trouwen in elkaar uitspreken en van het parlement de tijd krijgen - eerder heb ik het ge had over honderd dagen - om alles op de rails te zetten. Er moet in korte tijd een uitge werkt plan komen dat mensen het vertrouwen geeft dat de problemen worden aange pakt." - En welke partijen zouden dat met elkaar moeten doen? Eer der sprak u een voorkeur uit voor samenwerking met CDA en GroenLinks. „Ik heb er begin dit jaar voor gepleit dat alle partijen van te voren zoveel mogelijk duide lijkheid aan de kiezer moesten geven over met wie ze een coa litie zouden willen aangaan. Dat zou normaal gesproken ook gebeurd zijn aan het eind van de campagne. Maar in de huidige situatie is het niet meer mogelijk daarop in te gaan. Daarom antwoord ik niet op vragen wat er na 15 mei moet gebeuren. Nu zijn het alleen de verkiezingen zelf die voorop staan." - En wat de toekomst betreft van de PvdA en uzelf na 15 mei? Partijgenoot Jan Pronk voor spelt een halvering van het aantal Kamerzetels. „Ook dat komt pas na woens dag aan de orde. Het is niet goed nu al te speculeren. Dat doet afbreuk aan de bete kenis van de uitspraak die de burgers doen. De gebeurte nissen van de afgelopen maanden zouden iedereen bescheiden moeten maken bij het doen van voorspellingen of het proberen de huidige situatie te doorgronden. Het is zo overweldigend wat er al lemaal is gebeurd. Niemand heeft kunnen bevroeden dat dit allemaal zou gebeuren." GPD BOEKENDIEF - Een 42-ja- rige werkloze man in Am sterdam heeft in anderhalf jaar tijd voor ongeveer 70.000 gulden aan boeken gestolen. De man had onge veer 150 gulden per week no dig voor het levensonder houd van zijn gezin. Daarom stal hij steeds voor 600 tot 700 gulden aan boeken. De handelaren aan wie de dief zijn buit verkocht, zijn aan geklaagd voor heling. BENZINE - Een aantal luchtvaartmaatschappijen, waaronder de KLM, moet zijn vluchten drastisch be perken. Dat is een gevolg van een ernstig tekort aan vlieg- tuigbenzine, dat is ontstaan door stakingen in de VS. Overheden dwingen de vliegbedrijven daarom hun activiteiten te beperken Sommige maatschappijen moeten de helft van hun vluchten afzeggen. BURGEMEESTER - W.J. van Doorn uit Hulst is be noemd tot burgemeester van Poortvliet. Hij treedt op 1 ju ni in dienst. Van Doorn is erg blij met zijn nieuwe functie, niet in het minst omdat hij als hartstochtelijkj ager graag ui een plattelandsgemeente wil werken. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax' (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail1 redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tiidens kantooruren 11 zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 1 -) per maand 19.25 per kwartaal 52.-- per jaar 198 - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.-- zaterdag 1.5C Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel-0118-484321 m onderdeel van hel Wegener-concern De door n ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementenJadmmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geseiecieeroe derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. aldeimg lezersservice. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Behoort tot UUGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4