Ik kan ineens weer tijdrijden PZC Tourcomité kijkt mee bij Giro Ruim tweeduizend handballers actief bij Vlissings toernooi Ook Ewan McEwen heeft de timing van een sprinter Ronde laat harten sneller kloppen 22 Boogerd rijdt in Groninger proloog een frustratie van zich af Stangelj breekt zijn sleutelbeen Michel de Vries eindigt op min één Mkz maandag 13 mei 2002 door Ad Pertijs MÜNSTER - Als een junior zo opgetogen wachtte Michael Boogerd zaterdag in het roze Groningen de afloop van de proloog van de Giro af. „Ik kan ineens weer tijdrijden", sprak hij nadat de ene na de andere klassementsrenner de tanden stuk beet op de eindtijd van de Nederlander. Aangevuurd door tienduizenden luidruchtige landgenoten reed Boogerd op het bochtige parkoers door de binnenstad naar een knappe achtste plaats. Nog geen 24 uur later was de stemming compleet omgesla gen bij de bijna dertigjarige Hagenaar. In de aanloop naar de (door Cipollini gewonnen) massasprint kwam hij zwaar ten val. Met een open, bloeden de elleboog en een pijnlijk rech terbeen haalde hij de finish in de binnenstad van Münster. Gevreesd werd voor een breuk in de hand en een spierscheu- rinkje in zijn bovenbeen. Tij dens de lange busrit naar Keu len stelde dokter Leinders vast dat er evenwel niets gebroken was. „Michael kan dus in de tweede etappe starten. Maar de binnenkant van zijn rechterdij baart me zorgen. Die is beurs geraakt bij het opvangen van de klap met het frame. Hij zal mor gen eerst uitvoerig moeten warmrijden voor de start. Daarnaast moet zijn elleboog worden gehecht en dergelijke wonden genezen moeilijk tij dens de koers." Voor Boogerd betekent het een stevige streep door de rekening. „Ik zat lekker voorin, gebeurt me dit", schudde hij zijn van pijn vertrokken gezicht. Rabo bank koerste attent mee in de finale, omdat Boogerd dankzij de geslaagde proloog van zater dag goede zaken had gedaan voor het algemeen klassement,. „Het is de bedoeling dat we na de zware etappes door de Dolo mieten tijdens de tweede week pas bepalen of Michael wel of niet voor het klassement gaat", Michael Boogerd in opperste concentratie bij de start van de proloog. probeerde ploegleider Theo de Rooy gistermorgen de druk nog enigszins van de ketel te hou den. Na gisteren is het de vraag of Boogerd zich die week kan uit leven op zijn favoriete ter rein. De klap van gisteren deed daarom weinig af aan de blijd schap over de goede bijna zeven kilometer korte openingsrit door het centrum van Gronin gen. „Ik nu plots een specialist? Het is zeker iets speciaals, deze proloog. Mijn grootste over winning is het eindelijk weer eens rijden van een goede tijd rit. Tijdens de krachttraining heb ik er deze winter veel aan dacht aan besteed. Het lijkt er op dat dat werk niet voor niets is geweest." Verder wilde hij voorlopig nog niet denken. De proloog had zijn ego gestreeld en vooral dat gevoel koesterde hij zaterdag in Groningen. Michael Boogerd diende zich vier jaar geleden aan als ronde foto Han de Graaf/GPD renner. Na zijn vijfde plek in de Tour van 1998 werden de grote ronden echter meer een last dan een lust voor de beoogde opvol ger van Joop Zoetemelk. Vooral de tijdritten bleken een te groot obstakel in zijn pogingen het podium van de Tour te halen. Vorige zomer wierp de eeuwige twijfelaar dan ook zelf het eti ket 'klassementsrenner' van zich af. Boogerd verlangde te rug naar de tijd dat hij onbe vangen lekker kon koersen. „Als klassementsrenner krijg ik daarvoor de ruimte niet meer", heette het toen. De kop man van Rabobank had de klassiekers achter de hand en bijna opgelucht juichte hij de komst van Levi Leipheimer als podiumjager toe. „Ik zal graag voor hem werken in de Tour." Zolang Boogerd maar de ruim te houdt om in de bergen mooie dingen te doen. Achilleshiel Michael Boogerd is echter op de eerste plaats een eerzuchtige Haagse renner. En dus werkte hij alsnog aan zijn achilleshiel, de tijdrit. „Inderdaad niet om ooit wereldkampioen tijdrijden te worden", sprak Boogerd na afloop van de proloog. „Het is eerder mijn eergevoel." Tijdens de krachttraining bouwde hij speciale oefeningen in om met een verhoogde hartslag de trap- frequentie te kunnen opvoeren. Een nieuwe speciale fiets, de parkoersadviezen van super knecht (en thuisrijder) Jan Bo ven en de steun van het publiek deden zaterdag de rest. Volgens ploegleider Theo de Rooy was het publiek een op zwepende 'twaalfde man' ge weest. „Ik kreeg er echt 'kie- kenspotten' van", zei Boogerd, wijzend op het vel van zijn ar men. „Het was alsof ik in een roes reed. De Giro is misschien geen Tour, maar er was hier meer sfeer dan ik ooit in een grote ronde heb meegemaakt." Boogerd wil na zaterdag niet spreken van een keiharde bij stelling van zijn ambities. „Klassementen zet ik nooit he lemaal uit mijn kop. Ik heb be sloten dat ik nooit meer alles op alles zet voor niet meer dan een tiende plaats in de Tour. Voorlo pig blijft het winnen van een mooie rit dan ook mijn doelOf hij daar deze Giro nog toe in staat is, zal de komende dagen blijken. GPD door Ad Pertijs MÜNSTER - Voor Robbie McE wen is dit jaar de zon gaan schij nen. De vaak weggestuurde sprinter uit Australië won dit jaar koersen bij de vleet en tot zijn grote geluk schonk zijn vrouw hem vrijdagavond een gezonde 'baby-boy', genaamd Ewan. „Gewoon een mooie naam. Niet omdat de voor- en achternaam op elkaar lijken", vertelde de trotse vader zaterdag nadat hij nog geen 24 uur na de geboorte een dijk van een proloog had ge reden. Robbie was gewoonweg in de wolken. Tot gistermiddag. Het roze gevoel veranderde in de smalle straten van finish- plaats Münster in een 'onweers bui'. Dankzij Giovanni Lom- bardi, die hem bruusk de weg naar de zege (op diens ploeg maat Cipollini) zou hebben af gesneden. Lombardi werd ge diskwalificeerd. „Maar daar heb ik nu niets aan. Cipollini is niet van zijn lijn geweken. Hij blijft dus winnaar" Terwijl Cipo handig verklaarde niets gezien te hebben („Ik keek de andere kant op") verliet McEwen balend het strijdge woel. „Ik had graag de bloemen opgestuurd naar mijn vrouw en zoontje.Gezien de zwaarte van de etappe van vandaag keert hij derhalve mogelijk met lege han den voor even terug naar Zotte- gem, waar moeder en kind in het plaatselijke Sint Elisabethzie- kenhuis verblijven. Bizar Achteraf beseft hij hoe bizar zijn Girostart is verlopen. „Ik kwam naar Groningen in de we tenschap dat mijn vrouw ieder moment kon bevallen. Tijdens het inrijden vrijdag ging mijn telefoon. 'Het gaat beginnen denk ik', zei mijn vrouw. Als een speer ben ik teruggereden naar België. Even na negen uur werd Ewan geboren. Uiteindelijk met de keizersnee. Robbie keerde niet meteen terug naar Gronin gen. „Ik wilde de eerste nacht van mijn zoontje van nabij mee maken. De eerste voeding, het wassen, het wegen, alles. De zusters waren zo vriendelijker bedje te maken op hun kamer 's Morgens heb ik weer alles meegemaakt." Hij kon zolang wachten omdat medesponsor Noël Demeule- naere een privévlucht vanaf he' vliegveld van Wevelgem had ge- regeld. „De heenreis duurde vij; uur Nu was ik in twee uurtjes terug in Groningen." Hij liet zich masseren, at wat en trapte een snelle tijd „Gelukkig is de vorm weer terug. Even was ik afgelopen week bang ziekte worden." Robbie McEwen zei te gaan voor de ritzeges. Gisteren lukte het bijna. Lombardi (Ct- po's ploeggenoot) dwong hem echter opzichtig naar buiten „Ik heb zeker vijf meter moeten omrijden en kwam twee meter tekort. Dus..." Na het korte bezoek vanavond in Zottegem, wil McEwen nog tien dagen in de Giro blijven. De vraag wat hij had gedaan als Ewan zich twaalf uur later had aangediend, beantwoordde hij zonder aarzelen. „Dan had ik de- Giro niet gereden. Wat dat be treft kan ik een ding alvast over Ewan zeggen: hij heeft een goe de timing. Net zoals een sprinter die moet hebben." GPD GRONINGEN - De Sloveense wielrenner Gorazd Stangelj van de ploeg Fassa Bortolo heeft za terdag ti jdens de proloog van de Ronde van Italië zijn linker sleutelbeen gebroken bij een valpartij. Hij was daarmee binnen zeven kilometer de eerste uitvaller in de Giro. Stangelj had eveneens een lichte hersenschudding Op het bochtige parkoers in de Groningse binnenstad kwamen verschillende coureurs te val len. Onder hen cle Amerikaan Tyler Hamilton. Hij knalde te gen een dranghek, maar zette zijn tijdrit voort. Hamilton be perkte zijn achterstand op de Spaanse winnaar Carlos Do- minguez tot 34 seconden. ANP Hij begon zijn loopbaan als eerste elftal- door Frits Bakker si Lspcler in de eerste klasse afdeling en sloot gisteren na dertien seizoenen Terneu- zen af als hoofdklasser. Michel de Vries doet een stapje terug en kreeg voor elkaar waar hij vooraf van droomde: nog één keer scoren. En dat terwijl hij dit seizoen toch al twee keer een doelpunt op zijn naam had gekre gen. Dat was echter beide keren een eigen doelpunt en toen De Vries gisteren na 63 minuten zijn ploeg op 3-0 zette, herinnerde hij iedereen daar nog maar eens aan. „Ik sta nu op min één", schreeuwde de links back, terwijl hij bedolven werd onderzijn medespelers. Toen Paul Telussa hem ruim een kwartier voor tijd wisselde ging De Vries begeleid door applaus en met de tanden op elkaar het veld af. „Ik had het wel even moeilijk, ja", gaf hij toe. „Het is zo een heel mooi af scheid. Vorige week was ik in de laatste mi nuut dichtbij een doelpunt en nu lukte het dan wel. Ik ben er heel blij mee, want ik heb het zo waardig afgesloten Dat hij een stapje terug zou doen, maakte hij in januari al aan de voorzitter bekend. „Want het moeten heeft het willen over troffen", legde de dertigjarige Terneuze- naar uit. „Op een gegeven moment moest ik mezelf naar de trainingen slepen. Dat had ik nog nooit meegemaakt. En het werd zo wel mentaal als fysiek steeds zwaarder. Al leen de laatste weken ging het voetballend wat makkelijker." Michel de Vries gaat volgend seizoen in het tweede spelen en wil die ploeg omhoog hel pen. „Want de laatste jaren was alles op het eerste gefixeerd en is het tweede elftal ei genlijk achtergebleven. Daar kunnen die jongens niets aan doen. Ik denk dat dat een beetje een fout van het bestuur is geweest." Na dertien seizoenen in het eerste team zet hij er dus een punt achter, omdat het vol gens hem mooi geweest is. „Ik heb in alle klassen gespeeld. Van de eer ste klasse afdeling tot de hoofdklasse. Ik denk dat niemand in Zeeland dat heeft ge daan." Drie weken voor het begin van het WK voetbal is in Zuid-Korea opnieuw één geval van mond- en klauwzeer vastgesteld. De angst bestaat dat bezoekers aan het ti- teltoernooi, er worden duizenden ver wacht, het virus meenemen naar huis Sinds de besmettelijke ziekte op 2 mei uit brak in het gebied ten zuiden van Seoel, zijn er nu acht positieve gevallen gemeld. Er zijn zijn inmiddels 12.000 varkens en runderen in het bedreigde gebied afge maakt. Dat kunnen er 300.000 worden. China, Japan en de Filipijnen hebben de import van Koreaans al vlees verboden. In 2000 brak er ook al een mkz-epidemie uit in Zuid-Korea. AFP Misschien had Mooie Mario in zijn flit sende pak hem wel geïnspireerd tot een rondje met de fiets. Pieter Stooter. kop man van het Tourcomité in Zeeland, be zocht zaterdag samen met gedeputeerde Toine Poppelaars de start van de Giro in Groningen, om ervaring op te doen voor de Touretappe van 2004. De Zeeuwen proef den de sfeer in de binnenstad, schoven aan bij de openingsreceptie op het stadhuis en waren getuige van de proloog. Pieter Stooter zat een dag later zelf al op de (lig)fiets voor een tochtje door Overijssel en Drenthe. „We hebben een huisje in Staphorst en van daaruit kun je prachtige routes rijden." Vanop de fiets (met de gsm) gaf de voorzit- Al start 'ie dan in het nuchtere Groningen, bij de Giro d'Italia hoort natuurlijk ook vrouwelijk schoon Diana Schuiten liet zich samen met andere meisjes bodypainten in de kleuren van het Italiaanse wielerspektakel foto Michael Kooren/RTR ter van het Zeeuwse comité een sfeerim pressie van een dagje in de Giro. „We heb ben heel veel gezien, veel geleerd, want Groningen had alles perfect georgani seerd." Wat heeft de meeste indruk gemaakt? Pieter Stooter: „De hele entourage in de binnenstad, waar het ondanks andere be richten toch heel druk was. En de proloog zelf. Het viel me op dat de straten op som mige plaatsen heel smal waren. We hebben van de Tourdirectie altijd gehoord dat de wegen breed moeten zijn. Maar het par koers van een proloog is natuurlijk anders. Daar rijden de renners één voor één over heen. Jean-Marie Leblanc nog gezien? „Het schijnt dat hij er wel is geweest, maar wij hebben hem niet gezien. We hebben vooral veel gesproken met mensen van de provincie en van de gemeente. Toine (Pop pelaars) had twee uitnodigingen gekregen van de provincie. We zijn bij de ontvangst geweest en hebben daar contacten gelegd. Lieuwe Rienstra en Ap den Doelder, die ook in Groningen waren, hebben meer naar andere zaken gekeken." Ben je geschrokken van wat het heeft ge kost, zo'n start? „Ja, wel een beetje, maar het is anders dan wat wij in Zeeland graag willen. Dit was de start van een grote ronde, met veel ont vangsten, een proloog, een etappe en veel culturele omlijsting. We zijn er wel achter gekomen dat de provincie, de gemeente en de organisatie nauw hebben samenge werkt. Het budget was indrukwekkend. De provincie heeft een half miljoen euro in de sportieve organisatie gestoken en een half miljoen in de culturele activiteiten. En de gemeente heeft hetzelfde gedaan." Ze hadden wel veel meer belangstelling verwacht. „Wat ik ervan heb gezien, was het toch aar dig druk langs het parkoers. Veel echte Groningers hebben me verteld dat het al tijd lekker druk is op zaterdag in de bin nenstad. Het was nu alleen over een groter gebied verspreid." De NOS heeft geen beelden uitgezonden, dat is niet best voor de promotie die de pro vincie en de gemeente Groningen voor ogen hadden. „Dat moet een enorme tegenvaller zijn ge weest, maar als organisatie kun je daar niets aan doen. Ik kan me trouwens niet voorstellen dat zoiets bij de Tour kan ge beuren." Wat gaan jullie dit jaar verder nog doen in de lobbysfeer? „We gaan in elk geval weer een paar Tour etappes bezoeken, om de contacten warm te houden. Ik heb alleen weer gemerkt dat het zonder uitnodiging heel moeilijk is om ergens binnen te komen. Toine en ik waren in Groningen uitgenodigd namens de pro vincie. De Tour is veel moeilijker, als je daar wilt meekijken. Ik hoop maar dat we een paar kaarten krijgen om de proloog in Luxemburg mee te maken." Een wedstrijdmoment tijdens het internationaal veldhandbaltoernooi in Vlissin- gen. foto PZC archief door Marco Hamelink De hoogtijdagen van het handbal liggen zonder twijfel in de jaren zeventig. Vlis- singen kende in die tijd liefst vier vereni gingen. In 1972 telde het internationale veldhandbaltoernooi dat handbalclub Walcheren jaarlijks organiseerde ruim tweeduizend deelnemers verdeeld over 170 teams. Voor de eerste keer traden er dat jaar ook hoofdklassers aan op de velden aan de Baskenburglaan. Topploegen als Hellas, Swift en Niloc wisten allen hun weg te vinden naar de Vlissingse velden. Het in ternationale aspect van het toernooi kwam met name van zeven Duitse ver enigingen Zo kwam Alstertal met niet minder dan twaalf teams naar Zeeland. Zo'n enorm aantal teams huisvesten brengt de nodige problemen met zich mee. De ploegen verbleven in pensions, herbergen en gastgezinnen in en om Vlis- singen. Een aantal verenigingen werd zelfs ondergebracht op campings in de directe omgeving. Waar geen oplossing voor werd gevonden was het beperkte aantal kleedruimtes bij de velden. Er werd dan ook besloten dat de ploegen die uit Vlissingen kwamen of daar verbleven geen gebruik van deze faciliteiten kon den maken en zich elders dienden te ver kleden en te verschonen. Bij de vrouwen ging de winst in het Wal- cheren-toernooiadel verplicht, naar landskampioen Niloc uit Amsterdam De ploeg met ex-Walcheren-speelster Yvonne de Smit in de gelederen was in de finale te sterk voor DVO uit Sittard. Hellas uit Den Haag was in de finale bij de mannen heer en meester over Swift Roermond. Waar de Haagse ploeg in de poule-wedstrijden nog met 7-5 verloor van Swift gaven ze in de finale geen kan sen meer weg. Het was aan de doelman van Swift te danken dat de schade be perkt bleef tot 3-0. Teloorgang De teloorgang van het handbal in Zee land trof ook de Vlissingse ploeg. In 1998 konden er nog maar zeven spelers op de been worden gebracht om een competi tieteam te vormen en besloot de club het voor gezien te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22