Politici noemen campagne netjes Tuurlijk. Rechterhand van Fortuyn stapt op Teeven ziet meer mensen achter moord op Fortuyn Ajax pakt dubbel (bijna) iedereen gaat naar verschoore Lijsttrekkers tegen onderzoek naar haat 'I love Pim' op lichtkrant PSD Martin van Amerongen overleden Waardig slot hoofdklassers Tienduizenden bezoeken graf Fortuyn Middelburgs college in stille tocht Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Weer zon Matige zuidelijke wind bij maxima rond 21 graden. 245e jaargang no. 112 maandag 13 mei 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DRIEHUIS - Het graf van Pim Fortuyn heeft dit weekeinde ze ker 21.000 belangstellenden ge trokken. Vooral gisteren was het met 15.000 bezoekers erg druk, zo deelde de politie mee. Het publiek negeerde een op roep van de politie om gisteren zoveel mogelijk weg te blijven. De oproep hing samen met moe derdag, waarop het op de begraafplaats in het Noord- Hollandse Driehuis altijd al drukker is dan normaal. De po litie was bang dat door de mas sale toestroom het verkeer 1 n het dorpje in de gemeente Velsen volledig zou vastlopen. Die vrees kwam echter niet uit. Het verkeerscirculatieplan dat de politie zaterdag in Driehuis instelde, bleek goed te werken. Bovendien kwamen de For- tuyn-gangers gisteren volgens de politie redelijk gespreid over de dag. Pordenone Mensen die het graf van de ver moorde Rotterdamse politicus nog willen bezoeken, kunnen de komende weken dagelijks te recht op de begraafplaats in Driehuis. Het terrein is toegan kelijk van 10.00 tot 17.00 uur. Over ongeveer zes weken wordt het lichaam van Fortuyn over gebracht naar Noord-Italiè, waar het zal worden herbegra ven in een dorpje in de provincie Pordenone, tussen Venetië en Triest. Fortuyn had in dat dorp een buitenhuis. Hij had aange geven daar zijn laatste rust plaats te willen. ANP Advertentie straat. nf Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:P noteert u mij voor een abonnement De eerste e mgj| twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- oer maand met nummer It I I I I T 1 i automatische incasso 19,25). handtekening. n Per kwartaal met automatische incasso 52,-). n-,rD per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T tens. In de colofon treft u nadere informatie aan automa ische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verkie zingscampagne is de afge lopen maanden hard ge weest, maar er zijn geen onoorbare dingen gezegd. Dat betoogden het afgelo pen weekeinde enkele lijsttrekkers van politieke partijen. Ze verwerpen de actie van de advocaten Hammerstein en Spong om te onderzoeken of poli tici hebben aangezet tot haat jegens Pim Fortuyn. PERKPOLDER - Gebruikers van de veerdienst Perkpolder- Kruiningen lazen zaterdag avond op het veerplein in Perk- polder de tekst 'I love Pim For tuyn' op de lichtkrant van de Provinciale Stoombootdien sten. Het bleek te gaan om een een mansactie van een van de mede werkers. Collega's spraken ach teraf van een 'misplaatste grap'. Verschillende automobilisten deden daarover hun beklag bij het personeel van de PSD. „Fortuyn deed aan de debatten met verve mee", aldus Groen- Links-voorman Rosenmöller. De Lijst Pim Fortuyn (LPF) nam gisteren afstand van uitspraken dat premier Kok en Pvd A-leider Melkert 'schuld hebben aan de moord op Pim Fortuyn'. Volgens de LPF heeft Fortuyn de advo caten zelf een maand voor zijn dood gevraagd een eventuele moord op hem 'tot de bodem' uit te zoeken. Zaterdag en gisteren versche nen achter elkaar de lijsttrek kers Teeven (Leefbaar Nederland), Melkert (PvdA), Rosenmöller (GroenLinks), De Graaf (D66) en Marijnissen (SP) in radio- en tv programma's. Echt campagne voeren was er niet bij, zoals ze hadden afge sproken, maar zij wilden wel praten over de politieke situatie na de moord op Fortuyn. Alleen WD-leider Bolkestein verviel tot regelrechte campagnetaai met zijn uitspraak dat Melkert 'op dit moment niet de statuur heeft premier te worden'. Daar op reageerde Rosenmöller di rect dat 'de VVD-afdeling Brus sel dat niet uitmaakt'. Rosenmöller en De Graaf be streden dat hun uitspraken over Fortuyn over de schreef waren gegaan. ,,Het debat was zwaar en heftig, maar wel binnen de grenzen", aldus De Graaf. Ro senmöller, die Fortuyn ex- treem-rechts noemde na diens oproep om artikel 1 van de Grondwet af te schaffen (het an ti-discriminatiebeginsel) merkte op dat als de LPF daar mee problemen had gehad zij meteen actie had moeten onder nemen. Bolkestein noemde de aantijgingen uit de LPF-gele- deren tegen linkse politici on aanvaardbaar. Het door Spong en Hammer stein aangekondigde strafrech telijk onderzoek is niet verstan dig, aldus De Graaf en Rosenmöller. Het draagt niet bij tot de-escalatie van de gespan nen sfeer, vond ook WD-minis- ter Korthals van Justitie. Die wees er nog op dat Fortuyn ook het artikel wilde afschaffen, waarop zijn advocaten zich nu beroepen. (Artikel 137 Wetboek van strafrecht, het aanzetten tot haat). WD-leider Dijkstal en CDA- lijsttrekker Balkenende, die het afgelopen weekeinde niet in de media optraden, bespreken vandaag met hun campagnestaf of zij dat alsnog moeten doen. PvdA-leider Melkert wil dat de politieke partijen na de verkie zingen in sneltreinvaart een nieuw kabinet formeren. Dat is nodig om de onrust in de samen leving te beteugelen die de moord op Fortuyn teweeg heeft gebracht. GPD/ANP pagina 4: commentaar Langendam zet de strijd voort LPF sluit de gelederen Melkert tegen weglopen pagina 9: Arie van Duijvenbode Martin van Amerongen, de hoofdredacteur van De Groene Amsterdammer, is zaterdagochtend in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Hij werd zestig jaar oud. De Groene is za terdag juist voor het eerst als dagblad verschenen wegens het 125- jarig bestaan van het weekblad. De Italiaanse sprinter Mario Cipollini stal zaterdag de show tij dens de start van de Giro in Groningen en won één dag later de etappe naar Munster. Door die zege is hij de nieuwe leider van het klassement. Michael Boogerd kwam in de finale van de eerste etappe ten val. Hij gaat van daag toch van start. Michele Bartoli brak zijn heup bij de valpartij De drie Zeeuwse hoofdklassers sloten het seizoen waardig af Hoek, Kloetinge en Terneuzen kwamen op de slotdag tot winst. Kloetinge eindigde op een tweede plaats, voor Hoek was er een zesde positie weggelegdTerneuzen legde door een eindsprint nog beslag op de achtste plek. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16, 17,19,20,21 en 22 C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Fred Teeven, de lijsttrekker van Leefbaar Ne derland, sluit niet uit dat er meer mensen betrokken waren bij de moord op Pim Fortuyn, vorige week maandag. Op basis van wat Justitie bekend heeft gemaakt over de moord en Teevens eigen ervaring als offi cier van justitie noemde hij het gisteren 'vrijwel uitgesloten' dat de dader alleen werkte. Teeven voerde daarvoor in het tv-programma Buitenhof giste ren aan dat er bij de verdachte straatplattegronden zij n gevon den met daarop de huizen van drie andere kandidaten van de Lijst Pim Fortuyn. Ook heeft de verdachte blijkbaar van tevoren plaatsen bekeken waar Fortuyn zou komen. „Dat is bijna niet al leen te doen, dat is zeldzaam", aldus Teeven. Hij vond het dan ook vreemd dat justitie al snel na de moord op het Hilversumse omroepterrein bekendmaakt dat de dader waarschijnlijk al leen werkte. Het Openbaar Ministerie in Amsterdam zegt in een reactie geen aanwijzingen te hebben dat er meer mensen bij de aan slag betrokken waren. „Wij gaan voorlopig uit van één daad en één dader", verklaarde mi nister Korthals van Justitie gis teren. Hij was niet erg gelukkig met de uitlatingen van Teeven. „We moeten niet met zijn allen gaan speculeren, juist in een zaak die zo gevoelig is als deze", zei Korthals in het Radio 1- Journaal. Besloten is dat het OM gezien het belang van de zaak snel met informatie naar buiten zal komen die 'zekergesteld' is, zo kondigde de minister aan. Auto De verdachte die vastzit voor de moord, moet hulp hebben gehad bij zijn aanslag. Er stond in elk geval een vluchtauto voor hem klaar. Dat is de stellige overtui ging van Hans Smolders, num mer zestien op de Lijst Pim For tuyn. Smolders, voormalig ijshockey- international, bestuurde op de fatale dag de Daimler van For tuyn. De vaste chauffeur (tevens butler van Fortuyn) had een dagje vrij. Smolders is ervan overtuigd dat hij een wachtende auto met een inzittende heeft gezien. Vlak na de aanslag zette hij te voet de achtervolging in op de verdach te, die daarbij zijn zesde en laat ste kogel op zijn achtervolger afvuurde. Hij miste Smolders echter. Door de onverwachte achtervolging kon de man ken nelijk de vluchtauto niet meer bereiken. Die auto - ook gesig naleerd door anderen - reed in het tumult na de aanslag weg. Commissie Op initiatief van de regering gaat deze week een onafhanke- lij ke commissie aan het werk die zal onderzoeken hoe het zat met de beveiliging van Fortuyn ge zien de jegens hem geuite be dreigingen. Voorzitter wordt de 72-jarige oud-president van het gerechtshof in Amsterdam H. van den Haak. Hij deed eerder op verzoek van de regering on derzoek naar het onder dwang uitzetten van vreemdelingen. Wie de andere twee leden van de commissie zijn maakt Korthals vandaag bekend. Het gaat in elk geval om iemand met een juridi sche achtergrond en iemand met ervaring in het openbaar be stuur. Als mogelijk lid van de commis sie wordt onder anderen de cri minoloog Fijnaut genoemd, die zich eerder met de IRT-affaire bezighield. GPD Op de begraafplaats wacht een lange rij mensen om Fortuyns graf te bezoeken, foto Olaf Kraak/ANP Burgemeester Schouwenaar spreekt de deelnemers van de stille tocht in Middelburg toe. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Het complete Middelburgse college van burgemeester en wethouders heeft za terdag meegelopen met een stille tocht voor de overleden politicus Pim Fortuyn. Ook vertegen woordigers van Fortuynlijk Zeeland, de Zeeuwse afdeling van de Lijst Pim Fortuyn, waren bij de tocht aanwezig. Het is twee uur op zaterdagmiddag als de tocht start vanaf de Middelburgse markt. Op dat mo ment lopen er zo'n 350 mensen die een imposante stoet vormen. En toch, het aantal is aanzienlijk kleiner dan in veel andere steden waar stille toch ten worden gehouden. Veel Middelburgers kiezen er dan ook voor om de stille tocht van de zijlijn te aanschouwen, of om te winkelen. De deelnemers van de protestmars dragen grote posters van Fortuynlijk Zeeland met zich mee. Die hebben veel weg van een rouwadvertentie: zwarte letters op wit papier en een zwarte rouw rand. 'Treur niet om mij, treur om dit land', staat erop geschreven. Daaronder de naam van Pim Fortuyn. Mevrouw A. Rozemond uit Middelburg sluit in haar elektrische rolstoel de lange stoet af. In het mandje van haar rolstoel prijkt een groot vel wit papier. 'Pim Fortuyn was onze man. Ook Pim had een droom. Die droom mocht niet uitkomen', staat er geschreven. „Fortuyn was een man van het volk", aldus Rozemond resoluut. „Hij was een man die zijn mond durfde open te doen. Er moest iets gebeuren, maar dat mocht niet." Rozemond stemt nog steeds op Fortuyn. Ze is ervan overtuigd dat de partij van Fortuyn het gedachtegoed ver der uitdraagt. Ook haar dochter S. Lere kan zich vinden in de ideeën van de overleden Rotterdammer. Toch is ze er nog niet uit of ze woensdag tijdens de Tweede- Kamerverkiezing op de vermoorde leidsman stemt. „Ik vind niet dat je op hem moet stemmen omdat het zo zielig voor de partij is", aldus me vrouw Lere. „Maar wel omdat je bepaalde ideeën ondersteunt." Doedelzak Eenmaal op de Markt teruggekomen, is er bij het stadhuis een korte manifestatie. Nadat een doe delzakspeler 'Amazing Grace' heeft gespeeld, is het woord aan burgemeester Schouwenaar. Hij toont zich 'verdrietig, bezorgd en boos' over de moord op Fortuyn. „De man voor wie velen een ideaal en hoop op vernieuwing in de politiek bete kende, is vermoord. Met de dood van Fortuyn is ook de democratie een beetje dood." Voorzitter L. Sturm van Fortuynlijk Zeeland sluit de bijeenkomst af. „Fortuyn was iemand die zich ontzettend geliefd, maar zich ook enorm gehaat maakte", aldus Sturm. „Hij hield van Nederland, de democratie, de vrijheid van meningsuiting en de samenleving. Nederland heeft een vriend ver loren." Daarmee komt de manifestatie tot een eind. Ter wijl de deelnemers langzaam opgaan in de winke lende massa, maakt een jong echtpaar zich nog druk over de lage opkomst. „Er hebben maar een paar honderd mensen meegedaan! Dat is nou ty pisch Zeeland." door Annet van Eenennaam ROTTERDAM - Albert de Booij, rechterhand van Pim Fortuyn, heeft zijn medewerking aan de Lijst Pim Fortuyn (LPF) stopge zet. Hij zegt hiertoe afgelopen maandag te hebben besloten, na de moord op Fortuyn. De Booij was in februari één van de op richters van de LPF. Volgens De Booij is hij alleen be trokken geraakt bij de Lijst Pim Fortuyn omdat hij 'zijn vriend Pim' wilde helpen. „Niet omdat ik politieke aspiraties had." Hij trad bij de oprichting van de partij aan als plaatsvervangend secretaris. Volgens De Booij is hij vlak na de oprichting al uit het bestuur gestapt. De Booij is directeur van Spea- kersacademy. Het Rotterdamse bedrijf regelde, voordat For tuyn aan zijn politieke carrière begon, de spreekbeurten van de voormalige professor in het land. De Booij was bevriend met For tuyn. Hij was één van de mensen die Fortuyn, na de breuk met Leefbaar Nederland, aanmoe digde zelfstandig de politiek in te gaan. De Booij heeft, voor de moord aanslag op Fortuyn, al aangege ven te stoppen met zijn werk voor Fortuyn zodra de politicus een professionele organisatie om zich heen zou hebben. „Ik had als datum 16 mei in mijn hoofd, de dag na de verkiezin gen. Door de moord is dat eerder geworden." De Booij was bij Fortuyn op het moment dat. de moordaanslag in Hilversum plaatsvond. Volgens De Booij heeft zijn ver trek niets te maken met de ruzie die in het bestuur van de Lijst Pim Fortuyn heeft gewoed over het leiderschap. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1