Leger Israël verlaat Bethlehem MEGA-MEUBEL 1 O-DAAGSE Bahreinse koning Hamad zet in op de constitutionele monarchie TOT 50% KORTING pot NAVO slankt missie in Balkanlanden af Belgische politici bij uitvaart vermoord Marokkaans paar Spanjaarden halen alles uit de kast om strand te herstellen Vertaalopgave valt slecht in Erfurt Ontsnapping met behulp van lepels Vluchtelingen Australië niet veilig Dode bij treinongeluk in Tsjechië Spion VS krijgt levenslang Palestijnen weg uit Geboortekerk, militanten overgevlogen naar Cyprus Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. AXEL Dodental van bom in Dagestan stijgt naar 41 NEURENBERG - Met een ironische verwijzing naar de bloe dige schietpartij op het gymnasium van Erfurt heeft een le raar in het Beierse Hilpoltstein zichzelf ernstig in cle proble men gebracht. „Elke leraar is een vijand die men moet ombrengen", luidde een van de zinnen die de leraar zijn gymnasiumklas ter verta ling in het Engels opgaf. Leerlingen, ouders en collega's reageerden geschokt. De leraar heeft het thema Erfurt 'op on- pedadogische en ongepaste wijze' behandeld, zei het Beierse ministerie van Cultuur. „Zinnen als 'Wanneer je me vermoor den wilt, is dit misschien je laatste kans voordat ik jou ver moord' passen niet binnen de aanbevelingen die het ministe rie heeft gedaan." De leraar loopt kans zijn baan kwijt te raken. AP ATHENE - Twee mannen zijn gisteren ontsnapt uit een poli tiecel in Griekenland nadat zij met lepels een gat in de muur hadden gemaakt. De twee waren illegaal Griekenland bin nengekomen en zaten al vijf dagen vast op een politiebureau in Athene. Zij zouden komend weekeinde teruggestuurd wor den naar respectievelijk Albanië en Roemenië. AP SYDNEY - Vluchtelingen in Australische vluchtelingenkam pen worden veelvuldig slachtoffer van religieus geweld. Men senrechtenorganisatie Amnesty International meldde giste ren dat er uit vei'scheidene kampen berichten komen dat extremistische moslims regelmatig christelijke vluchtelingen aanvallen. Vluchtelingen die in Australië aankomen, worden vastgehou den in zeer afgelegen en streng bewaakte kampenInternatio naal is er de afgelopen maanden veel kritiek gekomen op de behandeling van asielzoekers in het land. Zo'n tweehonderd vluchtelingen gingen begin dit jaar in hon gerstaking uit protest tegen hun behandeling door de Austra lische autoriteiten. DPA PRAAG - Een trein die Amerikaans legermaterieel vervoerde is gisteren in Tsjechië op een andere goederentrein gebotst. De machinist van de tweede trein kwam om het leven en veertien Amerikaanse militairen raakten gewond. De trein met het Amerikaanse materieel was op weg naar een oefening bij Karlovy Vary, 130 kilometer ten westen van Praag. De Ameri kanen zijn gestationeerd in Würzburg in Duitsland. Geen van hen is in levensgevaar. AP ALEXANDRIA - Een rechter in de Amerikaanse staat Virgi nia heeft gisteren voormalig FBI-agent Robert Hanssen tot levenslang veroordeeld omdat hij twintig jaar lang staatsge heimen van de VS aan Moskou verkocht. Hanssen heeft spijt betuigd voor zijn daden en heeft volledig meegewerkt aan het onderzoek naar zijn werk als dubbelspion Hanssen heeft daarmee voorkomen dat hij ter dood zou wor den veroordeeld. Zijn werk voor Rusland leverde hem 1,4 mil joen dollar (ongeveer 1,55 miljoen euro) op en veroorzaakte de dood van minimaal twee Amerikaanse agenten in Rusland. Hanssen werd vorig jaar opgepakt in Virginia, toen hij geheim materiaal in een park had achtergelaten. Russische handlan gers haalden het daar op. RTR zaterdag 11 mei 2002 wan onze redactie buitenland BETHLEHEM - Israëlische mi- I Btairen hebben zich gister avond teruggetrokken uit het centrum van Bethlehem, waar zich de Geboortekerk bevindt. Zij worden gestationeerd aan de rand van de stad en het naburige Beit Jala. Met de hulp van de Europese Unie en Cyprus kwam na 38 da gen een einde aan de belegering "van de kerk, die is gebouwd bo ven de kribbe waar Christus ter wereld zou zijn gekomen. Alle .123 Palestijnen hebben het be legerde gebouw gisterochtend verlaten. Dertien militanten on der hen arriveerden kox-t voor het middaguur (Nederlandse tijd) met een Brits militair toe stel op Cyprus. Zij zullen daar enkele dagen blijvenwaarna zij naar lidstaten van de EU reizen. Griekenland heeft zich bereid getoond enkelen op te nemen. Portugal neemt één Palestijn op De andere landen zijn nog met bekend. De dertien, die door Israël als 'gevaarlijk' worden beschouwd, 'zullen volgens bronnen bij het. Spaanse EU-voorzitterschap in de landen waar zij uiteindelijk terechtkomen, niet worden vastgezet. Volgens de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken Piqué loopt tegen hen geen arrestatiebevel en staan zij niet op de lijst van personen die ban den met internationale terreur organisaties hebben. Delsraëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Peres, sloot niet uit dat zijn land later alsnog om hun uitlevering zal vragen. „U moet bedenken dat dit men sen zijn die bloed aan hun han den hebben. Een land dat hen opneemt, moet hen in de gaten houden", zei Peres in Rome. Helden De andere 110 Palestijnen mochten naar huis. Een groep van 26 werd als helden ontvan gen, toen zij met een bus de grens tussen Israël en de Gaza strook waren overgegaan. Som migen kregen een geweer in de handen gedrukt, waarmee zij in de lucht schoten, anderen maakten het V-teken naar jui chende mensen. Deze 26 Pales tijnen worden in de Gazastrook berecht. Na de Palestijnen verlieten tien buitenlanders de kerk. Zij kwa men onder begeleiding van de Israëlische politie het gebouw uit en werden onmiddellijk aan gehouden. Mogelijk worden zij aangeklaagd wegens het 'bin nendringen in een gesloten mili taire zone'. Boobytraps Amerikaanse deskundigen heb ben gisteren in de Geboorte kerk, die niet beschadigd is, meer dan veertig boobytraps gevonden. Zij doorzochten het gebedshuis, nadat alle Palestij nen het gebouw hadden verla ten. Na de ontdekking vroeg het patriarchaat van de Grieks-Or thodoxe Kerk het Israëlische le ger het gehele gebouwencom plex grondig te doorzoeken. In de Gazastrook is de sfeer ge laden. Israël bereidt acties voor om de zelfmoordaanslag van een Palestijn dinsdag in een snookercentrum bij Tel Aviv te wreken. De dader was uit de Ga zastrook afkomstig. Israël riep donderdag reservisten op. Peres zei te verwachten dat het leger een „voorzichtige en beperkte actie" zal uitvoeren. Het is vol gens hem niet de bedoeling de strook te bezetten, maar om „terroristische centra te tref fen". Volgens de Israëlische pu blieke radio is de actie in de Ga zastrook voorlopig uitgesteld, omdat het verrassingseffect is verdwenen. Maar rond het ge bied blijft een grote troepen macht geconcentreerd. RTR/AFP/ANP Eén van de vrijgelaten Palestijnen lost schoten in de lucht bij zijn aankomst per bus in Gaza. foto G reg Ba ker/AP door Dora Rovers MANAMA - In Bahrein zijn donderdag, voor het eerst sinds bijna dertig jaar, verkiezingen gehouden. De aanwijzing van lokale bestuurders voor de ei landengroep in de Perzische Golf vormde een oefening in de mocratie. Wezenlijke verande ringen kunnen pas over twee jaar optreden, tijdens verkie zingen voor een parlement. Koning Hamad van Bahrein had de bevolking opgeroepen pok nu al van haar stemrecht ge bruik te maken. Hij stond deel name toe van vrouwen, die sinds 1957 van verkiezingen waren uitgesloten. Alleenheerser Ha mad is bereid zijn almacht in te leveren, in ruil voor een betere .verstandhouding met ontevre- doorTon van Lierop BRUSSEL - Onder grote be langstelling is gisteren in Brus sel de uitvaartdienst gehouden voor het Marokkaans echtpaar dat eerder deze week is doodge schoten door een tachtigjarige buurman die bekend stond om zijn racistische opvattingen. Zo'n tweeduizend rouwenden, hoofdzakelijk Marokkanen, woonden de plechtigheid bij in enkele grote tenten in het Josa- phat-park in de Brusselse deel gemeente Schaarbeek. Ook de Belgische vice-premier Durant en andere vooraan staande politici waren aanwe zig. De regering-Verhofstadt sprak eerder al haar afschuw uit over de moord, die plaatsvond in de nacht van maandag op dinsdag. Bij het park was gisteren veel politie op de been. De Marok kaanse gemeenschap had een uitgebreide eigen ordedienst op de been gebracht om rellen te voorkomen. Te laks De afgelopen nachten kwam het tot opstootjes met migranten jongeren in Schaarbeek, die protesteerden tegen het in hun ogen te lakse optreden van de politie na de moord. Minister Duquesne van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels een on derzoek hiernaar gelast In de nacht van donderdag op den sjiïtische moslims. Zij vor men de meerderheid van de be volking in de archipel. Emir Hamad Bin-Isa Al-Kha- lifa (52), een soenni-moslim, kroonde zichzelf in februari tot vorst. De bevolking had met een overweldigende meerderheid ingestemd met deze omvorming van emiraat naar koninkrijk. Het betekende een eerste stap op weg naar een constitutionele monarchie. De meest ingrijpen de verandering zijn de parle mentsverkiezingen die in 2004 vrijdag arresteerde de politie tien relschoppers. Eerder waren auto's in brand gestoken en brandbommen gegooid, onder meer naar een centrum van Je hovah's Getuigen. Nabestaan den van het vermoorde echtpaar en de Marokkaanse ambassa deur in België maanden mi grantenjongeren tevergeefs tot kalmte om verdere problemen met Belgische buurtbewoners te voorkomen. Tijdens de rouwplechtigheid bleef het rustig. De politie is nog wel beducht voor nieuwe op stootjes in Schaarbeek of ande re delen van Brussel waar veel migranten wonen. De Belgische hoofdstad telt op een bevolking van bijna een miljoen inwoners zo'n 80.000 Marokkanen. Le Pen De buurman, die na de moord om het leven kwam na brand stichting in zijn eigen woning, zou hebben gehandeld uit wrok over het verlies van de extreem rechtse kandidaat Jean-Marie Le Pen in de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezin gen. Uit blinde woede schoot hij het echtpaar dood en verwond de twee van hun vijf kinderen. Ook vuurde de man op politie en brandweer, zonder hen te tref fen. De lichamen van het vermoorde echtpaar zijn gisteravond nog overgebracht naar Marokko voor bijzetting in het fami liegraf. ANP zullen worden gehouden. Hier na krijgt Bahrein weer een volksvexrtegenwoox'diging en een onafhankelijke rechterlijke macht. Al-Khalifa's Sinds de ontbinding van het paiiement in 1975 zijn alle be langrijke politieke en militaire posten in handen van de Al- Khalifa familie. De Al-Kha lifa's behoren tot de Bani Utba stam, die het eilandenrijk al sinds 1783 regeert. De familie slaagde er in het Perzische leger te verdrijven. De sjiïtische meerderheid ageerde al lang te gen de alleenheerschappij. Een verandering trad pas in met de machtswisseling in 1999. Sjeik Hamad, opgeleid in het Britse Cambridge en het Amerikaanse Fort Leavenworth, volgde toen zijn overleden vader, sjeik Isa, op. De nieuwe machthebber voelde er niets voor honderden sjiïti sche landgenoten achter slot en grendel te houden. Het etiket van onderdrukkend regime, op geplakt door voorvechtei-s van de naleving van mensenrechten, moest zo snel mogelijk worden veiwijderd. De landsgrenzen werden opengesteld voor uitge wezen landgenoten en de pers kreeg iets meer vxüjheid. Koerswijziging De drastische koei'swijziging heeft te maken met het einde van de weelde van het zwarte goud, dat in zicht komt. De pro- westerse koers - Bahrein is de thuisbasis van de Amerikaanse Vijfde Vloot - stuit in toenemen de mate op verzet. Onlusten zijn verre van welkom. De toeristen sector, slechts gedijend in een rustige maatschappij, vormt een nieuwe bron van inkomsten. Bahrein, dat twee zeeën bete kent, was één van de eerste Golfstaten waar in de jai-en der tig olie werd ontdekt. De ax-chipel bereikte echter nooit de productieomvang van buuxianden Koeweit en Saoedi- Arabië. Hierdoor was de mini- staat, eerder dan de pax*tners in de zeskoppige Raad voor Sa menwerking binnen de Golf (GCC), wel gedwongen econo misch pluralisme door te voe ren. Die gevarieerdheid streeft de koning nu ook op politiek ter rein na, GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Een groot deel van de NAVO-vredestroepen op de Balkan gaat naar huis. De situa tie in Bosnië-Herzegowina en Kosovo is zoveel veiliger gewor den dat de massale NAVO-aan- wezigheid niet langer noodzakelijk is, zo heeft het bondgenootschap besloten. Voor de 1500 Nederlandse mili tairen in Bosnië heeft het besluit geen gevolgen. SFOR (Stabilisation Force), de troepenmacht in Bosnië, wordt in omvang teruggebracht van 19.000 tot ruim 12 000 militai ren, KFOR, de NAVO-troepen- macht in Kosovo, gaat van 38.000 naar 33.200 militairen, SFOR en KFOR moeten nauwer gaan samenwerken, aldus de NAVO. Begin volgend jaar zal de afslanking een feit zijn. NAVO-secretaris-generaal Ro bertson ziet de terugtrekking door Henk van den Boom BARCELONA - Met man en macht is gisteren begonnen met het herstellen van de stranden aan de Spaanse kust. „Het wordt een race tegen de klok, want de eerste toeristen zijn er al", zegt een woordvoerder van het departement van Toerisme in de badplaats Cambrils aan de Costa Daurada. Door stormen en slagregens zijn de afgelopen dagen tientallen stranden geheel of gedeeltelijk weggeslagen. De grootste ver nielingen worden gemeld in Lloret, Tossa de Mar en Cam brils. In Rosas, in het noorden van de Costa Brava, die zeer in trek is bij Nedei-landse toeris ten, is het grote strand vijftien meter smaller geworden. Van het strand van Vila-Seca, een paar kilometer van Salou, is op een paar plaatsen zeventig pro cent verdwenen. In totaal woi-dt de schade op zo'n 50 miljoen eu ro geraamd. Overal langs de kust werd giste ren zwaar materieel ingezet orn^ als het bewijs dat de aanwezig heid van het bondgenootschap op de Balkan een succes is. Vol gens hem blijven er genoeg mili tairen over om de veiligheid in het gebied te garandex'en. De NAVO-aanwezigheid in Ma cedonië, die op 26 juni zou aflo pen, wordt met vier maanden vexiengd tot oktober. In die laat ste vier maanden zal Nederland de leiding ervan op zich nemen. De Tweede Kamer heeft daar mee ingestemd. Viei'honderd Nedex'landse mili tairen gaan dan naar Macedo nië, evenveel Duitsers kunnen dan naar huis. Op dit moment heeft Duitsland nog de leiding. De NAVO-aanwezigheid in de voormalige Joegoslavische re publiek is beperkt van omvang; er zitten slechts achthonderd militairen, die formeel de veilig heid van internationale waar nemers moeten garanderen, maar tegelijkertijd ook een sta biliserende factor zijn. GPD de stranden te herstellen, In sommige plaatsen zijn tiendui zenden kubieke meters zand door de zee op de boulevards neergekwakt. In plaats van een stranddag moesten toeristen genoegen nemen met kijken naar de werkzaamheden. Het noodweer van de afgelopen dagen is vrij uniek. Elk jaar heb ben de costa's flink te lijden on der het slechte weer, maar dat is meestal vroeg in het vooxjaar. De hei'stelwerkzaamheden na die verwachte schade waren juist zo'n beetje voltooid. De x-egionale regering van Cata- lonië heeft in eerste instantie gezegd geen geld te willen geven voor het herstel. De meeste ge meenten wachten die discussie niet af en zijn op eigen houtje begonnen. „Wij kunnen niet wachten op een besluit van de regering, want de toeristen heb ben daar geen boodschap aan. Als die komen willen ze een goed strand en mooi weer", zegt de bui'gemeester van Rosas. En de voorspellingen van het Spaanse meteorologische instituut zijn positief. GPD Advertentie f Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Gelderland HF-Style Auping Label Zeer veel monstermodellen van toonaangevende meubelmerken. Fabrieksnleuwe, puntgave zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 1 5) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13 00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1 verdieping. A Stoutenbeek Company. Bezoek ons ook op internet www.stoutenbeek.nl MOSKOU - Het dodental na de explosie in de Zuid-Russische republiek Dagestan, donderdagochtend, is opgelopen tot 41. Een aantal zwaargewonde slachtoffers zijn don derdagnacht en gisteren in ziekenhuizen overleden. Meer dan 130 gewonden worden nog verpleegd. Donderdagochtend explo deerde in de plaats Kaspiisk een zware bom tijdens een parade ter herdenking van de overwinning van de Sovjet-Unie op nazi- Duitsland, 57 jaar geleden. De meeste do den zijn militairen, maar er kwamen ook ze- ker twaalf kinderen en verscheidene vetera nen om het leven. De aanslag is niet opgeëist. Eerder ver klaarde de afgevaardigde voor de Kaukasus dat het nog te vroeg is om de daders in de buurrepubliek Tsjetsjenië te zoeken. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7