PZC Vooral de show telt in de Giro Topscorer durft finale aan Smolarek eerder het slachtoffer van joint-rokers Fifa-leden klagen Sepp Blatter aan Scholten stapt op bij FC Den Bosch Alleen Utrecht in de ban van finale 20 Boogerd eregast op Italiaans feestje Spaanse renner opent proloog Ferrari weer vooraan in training Rapid Wien ontslaat Matthaus Patrick Lodewijks naar Feyenoord Moreau snelste in tijdrit Hoorn winnaar Grote Prijs Heppner start met knieblessure door Ad Pertijs GRONINGEN - Michael Boo gerd begint vandaag in Gronin gen aan zijn eerste Ronde van Italië. Tijdens een gezamenlijke persconferentie met Cipollini, Casagrande, Simoni en Garzelli in de Martiniplaza kreeg hij al vast een voorproefje van wat hem de komende weken te wachten staat op weg naar fi- nishplaats Milaan. „Wat een druktemakers, die Italianen, maar wel lachen." Cipollini vertelde zijn gehoor nog niet het echte Giro-gevoel te hebben zo noordelijk van zijn geliefde vaderland, maar on dertussen keken Boogerd en alle andere niet-Italianen hun ogen uit tijdens de bijeenkomst, die zo chaotisch en warmbloedig was als een gemiddelde massa spurt op het Appenijnense schiereiland. Zoals ook al bij de GRONINGEN - Cayetano Julia Cegarra is vanmiddag 0111 twee uur de renner die als eerste zal vertrekken in de korte proloog van de Ronde van Italië. Vanaf de Grote Markt in Groningen rijdt de Spanjaard een parkoers van 6,5 kilometer. De finish is voor het Centraal Station. De eerste Nederlander die in ac tie komt is uitgerekend de Gro ninger Jan Boven, die voor eigen publiek rijdt. De renner van de Rabobankploeg vertrekt om twaalf minuten over twee. Kopman Michael Boogerd be gint zijn race tegen de klok om 17.08 uur. Negen minuten later komt de laatste renner in actie. Die eer is vergeven aan Gilberto Simoni, de winnaar van de Giro van vo rig jaar. ANP entree van Cipo zelf. Vijf minu ten te laat, maar dat hoorde waarschijnlijk bij zijn show. Alsof Elvis zelf zojuist het ge bouw was binnengetreden. Vooral vanwege zijn outfit. Een luchtig zijde-achtige pakje met luipaard-design, onder een lan ge leren jas met veel franjes. „Heb je je pyjama nog aan", grijnsde een Italiaanse journa list. Mario lachte hard mee. Want Mario wil altijd de show stelen. Niet alleen tijdens de ko mende massaspurts, maar ook zoveel mogelijk rond de wed strijd. „Het behoort tot onze teamuitrusting. Na het zebra pak. is dit het volgende diermo- tief", lichtte hij het jongste ont werp van teamdesigner Roberto Cavalli zo serieus mogelijktoe. „In de proloog komen we weer met iets nieuws." Doping Nadat de eerste vraag aan Boo gerd volkomen de mist inging (de tolk vroeg mét wie Boogerd de Giro gaat rijden, in plaats van tégen wie) ontwikkelde zich een waar pandemonium, waar bij de Italiaanse presentator van een satirisch televisiepro gramma de chaos compleet maakte „Willen jullie hierbij de doping officieel afzweren", bra ken hij en zij n bevallige camera vrouw bruusk in. Garzelli zei nog lachend ja, maar de organi satie trachtte de man een halt toe te roepen. Veel bijval, veel veront waardiging en Mario die bleef lachen. Toen de rust een beetje was weergekeerd mochten Frances co Casagrande en Gilberto Si moni over hun winstkansen praten. Beide heren wezen ui teraard op het relatief lichte parkoers. „Met meer echte berg etappes had ik me een kans ge geven, nu niet", zei Simoni, de man die vorig jaar won. Ook Ca sagrande betreurde de route van veel tijdritten en weinige cols. Het werd niet met zoveel woor- van onze sportredactie ROTTERDAM - De winkeliers in natuurvoeding noemen het een fantasieverhaal. Dat Feye- noorder Ebi Smolarek te veel cannabinol in zijn bloed had, kan onmogelijk worden toege schreven aan het eten van hen nepreepjes. Cannabinol. een af- braakprodukt van cannabis (een stof die voorkomt in hasj en weed) werd in een te grote dose ring in het bloed van de 21-jari ge Poolse voetballer aangetrof fen. Volgens Feyenoord-woordvoer der Jan D. Swart zou Smolarek de stof hebben binnengekregen via voedingsmiddelen met hen nepzaad of hennepolie. In de winkels voor natuurvoeding worden hennepreepjes als snacks verkocht. „Ik betwijfel sterk dat deze do sis afkomstig is van het hennep reepje," zegt Maurice van Duur- en van Gimsel Natuurvoedings- supermarkt in Rotterdam. „Ik denk dat hij het eerder als pas sief meeroker heeft binnenge kregen toen er een stel zat te b 1 o- wen. Het hennepreepje maakt geen andere stoffen vrij, zoals bij het roken van een joint. Wij van onze sportredactie ZURICH - Elf leden van het uit voerend comité van de wereld voetbalbond Fifa zijn een juri- sche strijd tegen voorzitter Sepp Blatter begonnen. Dat hebben vijf van de zeven vice- presidenten gisteren bekendge maakt. Het elftal functionaris sen beschuldigt de voorzitter van de mondiale voetbalfedera tie van ambtsmisbruik en mis management. „We hebben deze stap genomen naar aanleiding van het rapport dat de secretaris-generaal Zen- Ruffinen heeft gepresenteerd", luidde de verklaring van onder anderen Uefa-voorzitter Lenn- art Johansson en de Kameroe- ner Issa Hayatou. De laatste is den uitgesproken, maar het is duidelijk dat de Italiaanse klas sementsrenners de noordelijke start als de bron van alle ellende zien. Zelfs Cipollini heeft er on danks de vele vlakke etappes moeite mee. „Omdat er nu voor mijn ploeg (Acqua Sapone) geen duidelijk bondgenoot is om de koers te controleren." Vereerd De Giro is ondanks de start in Groningen een bijna puur Itali aans feestje. De meeste Spaanse en Franse ploegen (met uitzon dering van Kelme) laten de op een na grootste ronde van de we reld links liggen. Gevraagd naar dé kanshebber voor de eindzege vonden Garzelli (winnaar in 2000), Casagrande en Simoni slechts één renner een beetje bo ven de gelijkwaardigheid uit stak: hun buurman ter rechter zijde, Michael Boogerd. „Ik ben vereerd met het compli ment, maar het is wel mijn eer ste Giro. Wie weet zal ik later in mijn carrière een keer alles op deze ronde zetten." Voorlopig begint hij vandaag behoudend aan zijn Giro. „De bochtige proloog bevalt me wel. Het is beter dan een rit met van die lange stukken." En ook de rest is hem min of meer op het lijf geschreven. „De tweede week kent inderdaad weinig echte bergetappes, maar de rit ten zijn wel zwaar. Een beetje als in Tirreno-Adriatico en daar houd ik dus van." Dus, wat niet is kan nog komen. „Je kunt inderdaad in een ronde groeien. Voorlopig ga ik niet van start voor het klassement, maar als de mogelijkheid er is en ik voel me goed, dan is het zeker mogelijk om alsnog het doel bij te stellen." Daarna was het tijd voor de fo to 'sHeel veel foto's van het vijf tal, en daarna nog meer foto's van Mario alleen. Mario, die bleef lachen. De show, die Giro heet, kan beginnen. GPD Mario Cipollini verscheen op de voorstelling van de ploegen voor de Giro in een spectaculaire outfit. foto Anne Marie Kamp/GPD verkopen ook kiem-brood, dat is brood met hennepzaad erin. Dat heeft evenmin iets te maken met space-cake, cake waarin hasj wordt meegebakken." Jacq. Kuipers van de sectie na tuurvoeding van het Vakcen trum voor de Levensmiddelen handel in Nederland heeft een winkel in natuurvoeding in het Limburgse Weert. „Het hennep reepje is een lekker snoepje, een lekkere snack. Als je er eentje op hebt, dan heb je echt genoeg. Je kunt er geen grote hoeveelhe den van eten. Het bestaat uit hennepzaad, zonnebloem -en pompoenpitten met honing. De samenstelling is dus puur na tuur." Tussendoortje Doordat het reepje zo voedzaam is - het zit boordevol eiwitten en lynolzuur - wordt het vaak door sporters als tussendoortje ge kocht. Volgens Kuipers smaakt het prima na een training bij een kopje thee. Hij vergelijkt de op hef met de voedingssupplemen ten, die de veroorzaker van doping bij voetballers Edgar Davids, Jaap Stam en Frank de Boer zouden zijn. „Een fanta sieverhaal, meer kan ik er niet van zeggen." GPD foto Olaf Kraak/ANP Rafael van der Vaart trainde gisteren na een lange blessuretijd weer mee met Ajax. Van der Vaart traint en begint op de bank eind mei de enige tegenkandi daat van Blatter wanneer de Fifa-leden een nieuwe voorzit ter kiezen Hansrudi Müller, hoofdaankla ger in het kanton van Zürich, zei dat hij maandag beslist hoe de procedure een vervolg krijgt. „Deze middag heb ik een offici ële klacht ontvangen van elf le den van het uitvoerend comité van de Fifa", zei Müller. „De klacht handelt over onfatsoen lijk zakelijk handelen en het misbruiken van kapitaal." Eerder op de dag had Sepp Blat ter verklaard dat het faillisse ment van het marketingsbureau ISL/ISMM de Fifa ruim 35 mil joen euro heeft gekost. Op de juridische aanklachten wilde hij niet reageren. ANP/RTR/ DPA door Peter van Duyl AMSTERDAM - De Ajacied Rafael van der Vaart voelt zich fit genoeg om morgen tijdens de bekerfinale tegen Utrecht plaats te nemen op de reservebank. De middenvelder raakte drie maanden gele den geblesseerd en kwam sindsdien niet meer in actie voor de Amsterdammers. Nog een beetje onwennig stond hij giste ren tussen zijn ploeggenoten, maar hij nam ogenschijnlijk zonder problemen zijn plek in de selectie van de kersverse landskampioen weer in. Gaandeweg de training kwamen de ballen weer als van ouds van zijn voet, hoewel de overige Aja- cieden nog wat omzichtig met hem om sprongen. Zijn laatste wedstrijd speelde Rafael van der Vaart op 10 februari in de Arena tegen RKC Waalwijk Bij een alle daagse tackle knapte er iets in zijn rech terknie Een kijkoperatie wees een scheurtje in de meniscus uit, een simpele operatie bleek vereist. Na de ingreep hield hij echter last, waarna hij begin april op nieuw onder het mes moest. Sindsdien loopt het herstel van de middenvelder, die ondanks zijn blessure topscorer van Ajax werd, naar wens. Deze week sloot hij zich weer aan bij de groep. Progressie Hij vindt dat hij de afgelopen weken vol doende progressie heeft gemaakt om mor gen tegen Utrecht in te vallen als dat no dig is of de stand dat toelaat. „Pijn heb ik niet meer, ook geen beperkingen. Alleen ben ik nog wat angstig, maar dat moet slij ten", zei hij gisteren direct na de training. „Het was in elk geval al lekker om weer mee te kunnen doen." Als Van der Vaart morgen op de bank zit, zou dat een pas sende beloning voor hem zijn Het talent hield Ajax voor de winterstop zo'n beetje in zijn eentje in de race voor de titel. Toen de beslissende fase in de competitie aan brak, moest hij vanaf de kant toezien. ,Het zou voor mij een mooie afsluiting be tekenen als ik erbij kon zijn", hoopte Van der Vaart hardop „Ik vind dat belangrijk. Conditioneel is het nog helemaal niks, zelf zou ik wel heel graag willen. Maar de be slissing is aan de trainer." De finale om de Amstel Cup wordt morgen in de Rotter damse Kuip afgewerkt en begint om 18.00 uur. Het is de eerste keer dat Ajax en Utrecht elkaar in de eindstrijd van het na tionale bekertoernooi ontmoeten. De Am sterdammers legden veertien keer beslag op de beker, FC Utrecht won één keer: in 1985 werd Helmond Sport in de finale met 1-0 geklopt Mocht Ajax ook de bekerfinale in winst omzetten, dan grijpen de Amsterdammers voor de zevende maal de dubbel. GPD GRONINGEN - Jens Heppner start vandaag met knieproble men in de Ronde van Italië, die met een proloog in Groningen begint. De Telekomploeg, die het al zonder kopman Jan Uil. rich moet stellen, zet de 3 7-jarige wielrenner noodgedwongen in. „We hebben geen vervanger voor hem", stelde teamchef Rudy Pevenage vast. Heppner is met zijn 37 jaar net niet de oudste deelnemer De Italiaan Mario Scirea is ook 37, maar wel een half jaar ouder dan de Duitser. De jongste deelnemer aan de Giro is Torsten Hiekmann uit de Telekomploeg. DPA/ANP SPIELBERG - Ferrari reed tijdens de vrije training van de Grand Prix van Oostenrijk Formule 1 weer aan kop. Voorde verandering was het niet Michael Schumacher die de snelste tijd noteerde. De Duitse WK-leider moest zijn teamgenoot Rubens Barrichello voor laten gaan. De Braziliaan reed een ronde in 1.10,549. Schumacher eindigde tweede in 1.10,579. Hij aast opeen overwinning, omdat Oostenrijk de enige wedstrijd is die hij nooit won. RTR WENEN - Lothar Matthaus is ontslagen als trainer van de Oostenrijkse club Rapid Wien. De samenwerking duurde slechts 245 dagen. De club maakte bekend dat er met de Duit se recordinternational een meningsverschil bestond over de sportieve doelen. Matthaus had een contract tot 2003. SID ROTTERDAM - Patrick Lodewijks volgt bij Feyenoord twee de doelman Henk Timmer op. Hij zal bij de Uefa Cup-winnaar een contract voor twee jaar tekenen, maar moet wel nog me disch worden gekeurd. Lodewijks was bij PSV transfervrij Feyenoord huurde dit seizoen Timmer van AZ, maar de Rot terdammers konden geen overeenkomst met hem sluiten ANP BILLY-BERCLAU - De Franse wielrenner Christophe Mo reau heeft de vierde etappe van de Vierdaagse van Duinker ken op zijn naam geschreven. De coureur van Crédit Agricole was in de tijdrit over 23,3 kilometer het snelst. Hij had 14se conden voorsprong op de Let Raivis Belohvosciks, die de lei derstrui overnam van de Est Janek Tombak. Eerder op de dag won Jean-Patrick Nazon de ochtendetappe. Hij versloeg in de sprint Jan Svorada en Lanalic Olivier. AFP LA BAULE - Angel ique Hoorn heeft gisteren bij het CHI0 van La Baule de Grote Prijs gewonnen. De Nederlandse ama zone bleef met de 13-jarige Hascal in beide omlopen foutloos In de laatste was ze bovendien sneller dan de Fransen Eric Le- vallois en Bruno Broucksault. Gert Jan Bruggink eindigde met de KWPN-hengst Joel alsze- vende. Hij maakte een springfout in de eerste manche, De meeste combinaties die aan de start kwamen voor de Grand Prix, doen morgen ook mee in de landenwedstrijd. In de Ne derlandse equipe zitten naast Hoorn en Bruggink, Rob Eras en Dion van Groessen. ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - Arnold Scholten is met onmiddellijke ingang ge stopt als technisch manager bij FC Den Bosch. De oud-speler heeft een verschil van inzicht met het bestuur over de toe komst van de club. Beide partijen wilden gisteren nog niet reageren, omdat de ko mende dagen meer ingrepen in de organisatie van de club wor den verwacht. Scholten begon vorig jaar als technisch directeur bij de club waar hij zijn carrière als betaald voetballer begon en afsloot. De Bosschenaar zou met aanvoer der Fred van der Hoorn - die aan het einde van dit seizoen stopt - het technisch beleid van de club in de toekomst vorm gaan ge ven. Als technisch manager haalde Scholten vorige week nog wel trainer Gert Kruys als opvolger voor de naar Roda JC vertrekkende Wiljan Vloet bin nen. Bezinken Scholten wilde zijn abrupte vertrek nog niet toelichten. „Ik wil het eerst laten bezinken", al dus de zichtbaar aangeslagen manager. „Dat ikdjrect ben ver trokken, heeft te maken met de toekomstplannen van het be stuur." GPD door Anton Lippold AMSTERDAM - Met de vrees voor mogelijk supportersge- weld leefden Ajax en FC Utrecht op hun eigen wijze naar de bekerfinale van morgen avond in De Kuip toe. Waar spe lers en supporters van de een malig bekerhouder uit Utrecht al weken in de ban zijn van een tweede prijs uit de de clubhisto rie, moet de voorbereiding van de Amsterdammers in de ogen van Ronald Koeman nog begin nen. Ajax stond de afgelopen week uitgebreid stil bij de titel. Zon davond was het feest, maandag alleen een lichte uitlooptraining en dinsdag en woensdag moch ten de spelers van Koeman naar eigen inzicht invullen. „Bij een titel moet je namelijk stilstaan", aldus de oud-inter national en levensgenieter. „Zo iets presteer je niet elk jaar, dat is bijzonder." Die-hards Zo bont als in zijn tijd als speler hebben de Ajacieden het vol gens de oefenmeester niet ge maakt. „De tijd van de echte die-hards is kennelijk voorbij", lachte Koeman. „Sommige jon gens drinken zelfs geen alcohol. Het is dus niet zo dat mijn spe lers tot woensdag dronken over straat hebben gelopen. Maar we hebben wel genoten. De voorbe reiding begint pas op de dag voor de wedstrijd. Dat is geen probleem. Deze jonge groep is nog lang niet verzadigd, deze jongens willen alles winnen." Op weg naar de dubbel kan de trainer van de veertienvoudig bekerhouder beschikken over een nagenoeg fitte selectie. FC Utrecht kan alleen met be schikken over de geschorste Kuyt. De spits kreeg tijdens de halve finale tegen de reserves van Ajax zijn tweede gele kaar: I van het bekertoernooi. ..Jam-l mermaar het is nu eenmaal zo aldus trainer Frans Adelaar „We moeten het doen met df jongens die beschikbaar zijn. En die zijn enorm gretig Eer club als Utrecht krijgt namelijk niet zo vaak een kans om eer echte prijs te winnen. Vredig De trainers van beide finalisten deden tijdens de afsluitende 1 persconferentie in Amsterdam nadrukkelijk een beroep op hur supporters. „Laat het allema3- vredig verlopen", smeekte Koe; man. „Er is de afgelopen maanc namelijk al genoeg gebeurd. Hij kreeg bijval van Adelaar 1 „Het moet een enorm feest wor-1 den. Dat is belangrijk. Geen on geregeldheden." De bekerfinale, voorafgegaan door een minuut stilte wegens de moord op Pim Fortuyn. wordt bijgewoond door 37.000 supporters. ANP zaterdag 11 mei 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 74