Emmabaan gaat snel op de schop PINKSTEROLDTIMERBEURS PZC PZC Geen nieuw lokaal voor Antoniusschool Axel Slangentoren St Jansteen moet tegen de vlakte Rustdag voor geuzen toch vermoeiend Voetbalclub spekt kas met verhuur zendmast Toeristische VOC-site Eigenaar monument maakt nauwelijks gebruik van subsidie Koewachtse weg wordt veiliger 13 Hommage aan Bob Marley Terneuzenaar krijgt klappen Diefstal uit verkoopwagen Illegale kampeerders bekeurd Sloebrug afgesloten voor verkeer Strandpaviljoen bestolen Te veel op en geen rijbewijs Auto botst tegen bus zaterdag 11 mei 2002 HoorConny van Gremberghe KOEWACHT - De Emmabaan in Koewacht gaat binnenkort op dc schop. De gemeente Axel wil de weg aanpassen, zodat na de herinrichting de doorgaande route een stuk veiliger wordt voor automobilisten en fietsers. De herinrichtingsoperatie, waar bewoners al diverse malen op hadden aangedrongen, kost de gemeente Axel 347.000 euro. Voor dat geld komen er verschil lende versmallingen, een pla teau bij de bebouwde komgrens en fietsstroken op het wegdek in combinatie met -gedeeltelijk - vrijliggende fietspaden. Ook wordt de openbare verlichting langs de Emmabaan volledig vernieuwd. Bewoners hadden het liefst ge zien dat de gemeente langs de baan aan weerszijde vrijliggen de fietspaden had aangelegd. De baan wordt veelvuldig ge bruikt door scholieren die op de fiets naar Hulst (en terug) moe ten. In het verleden heeft dit - in combinatie met het feit dat er vaak hard door auto's op de bochtige weg wordt gereden - doorSheila van Doorsselaer HULST - Op het terrein van voetbalvereniging HW'24 in Hulst verrijst binnenkort een ongeveer dertig meter hoge zendmast. Het college van bur gemeester en wethouders van Hulst gaat akkoord met de komst van de gsm-antenne. HVV mag de huuropbrengsten in eigen zak steken en dat heeft geen gevolgen voor de gemeen telijke subsidie. Telecomaanbieder 02 (voor heen Telfort) wil de mast plaat sen op het HVV-terrein, ter hoogte van de Sportlaan achter gemeenschapscentrum Den Dullaert. De Nieuw-Naamse voetbalvereniging Hulsterloo gingHW al voor. Alleenrecht Bij het voetbalveld staat al en kele jaren een 38 meter hoge zendmast. Eerst had de firma Dutchtone het alleenrecht op de mast, maar nu prijken ook an tennes van 02 en Ben op de zendmast. Het bestuur van Hul sterloo klaagt er niet over. De verhuur levert de voetbalver eniging een niet gering extra- tje op van ruim 7400 euro per jaar, bijna 2500 euro per aan bieder. Deze bedragen liggen min of meer vast. Het zakcentje dat de voetbalverenigingen ver dienen met de gsm-masten mo gen ze vrij besteden. Het heeft geen gevolgen voor de hoogte van hun gemeentelijke subsi dies omdat de verenigingen per jeugdlid een bedrag krijgen. Hoewel de Hulster wethouder W. Kayser niet bepaald geluk kig is met die metershoge mas ten, is het college toch akkoord gegaan. Kayser: „Landelijk is er een convenant afgesloten dat voorschrijft dat zoveel mogelijk aanbieders één mast moeten de len, mastsharing. Maar ja, dan moet er wel een mast komen waar ze met zijn allen gebruik van kunnen maken. Daarom staan we positief tegenover de mast bij HVV." Wel moet voor de mast een bouwvergunning wor den aangevraagd. Kayser ver wacht geen problemen met de verlening ervan. geleid tot ongelukken. De ge meente heeft cle mogelijkheden van aparte fietspaden onder zocht, maar kwam tot de ont dekking dat er langs de baan op tal van plaatsen te weinig ruim te is om een fietspad te kunnen leggen. Reden om nu een oplos sing voor het probleem te zoe ken in een combinatie van vrij liggende paden en fietsstroken op het wegdek. Krediet Het reconstructieproject is in middels uitbesteed aan het aan nemingsbedrijf BAM NBM We genbouw Zuid bv. De Axelse raad wordt verzocht het beno digde krediet beschikbaar te stellen. De commissie openbare werken spreekt zich donderdag 16 mei uit over het voorstel. Tij dens de vergadering wordt ook gesproken over het collegevoor stel om een subsidie van 3300 euro te gunnen aan volkstuin- dervereniging Eigen Teelt uit Axel. De clubexploiteert al meer dan 20 jaar een volkstuin complex aan de Zuidsingel. De afrastering van het complex is dringend aan vernieuwing toe en verder wilde club een nieuwe berging voor machines opttrek- ken. Het college wil de gevraag de subsidie beschikbaar stellen. De commissievergadering wordt gehouden in het Axelse stadhuis en begint om 19.00 uur. TERNEUZEN - In het Terneu- zense jongerencentrum vindt vanavond een Bob Marley-tri- bute plaats. De hommage aan de overleden Jamaicaanse meester van de reggae wordt mede mogelijk ge maakt door verscheidene dj's, waaronder DJ Rasta. Het reg- gaefestijn begint om 20.00 uur. doorConny van Gremberghe AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel voelen er vooralsnog niets voor om geld uit te trekken voor de bouw van een nieuw permanent lokaal bij de Antoniusbasisschool in Axel. Ook is het college niet van zins om geld beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de be strating bij de Gaspar van de Heydenschool en voor werk zaamheden aan de gevel van dat schoolgebouw. Wel vraagt het dagelij ks bestuur de Axelse raad om 32.000 euro subsidie beschikbaar te stellen om een reeks andere werkzaam heden aan de Axelse schoolge bouwen te kunnen uitvoeren. Het gaat hierbij om nieuwe go ten, zonwering en de vervan ging van boeiboorden. Deze werkzaamheden zijn opgeno men in het gemeentelijk huis vestingsprogramma. De eerste twee niet. Ook al, omdat de aan vragende scholen niet met prog noses duidelijk hebben kunnen maken dat de werkzaamheden en de uitbreiding noodzakelijk zijn en dat voor de bekostiging een beroep kan worden gedaan op de gemeente. De commissie onderwijs spi'eekt zich dinsdag 14 mei uit over het schoolhuisvestingsplan. Tij dens de bijeenkomst komt ook nog een subsidievoorstel voor de peuterspeelzaal in Spui aan de orde. Het college wil de peu terspeelzaal 3200 euro subsidie verlenen voor de aanschaf van nieuwe speelmaterialen en voor cursussen voor leidsters. De commissievergadering wordt gehouden in het Axelse stadhuis en begint om 13.00 uur. door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De slan gentoren bij de voormalige brandweerkazerne aan de Jos Everaardstraat in Sint Jan steen wordt zo snel mogelijk gesloopt. Door gebrek aan on derhoud is de bouwkundige staat zo slecht geworden dat er een gevaarlijke situatie is ontstaan. Tijdens een storm viel er al een balk van de toren, waardoor eigendommen van omwonen den werden beschadigd. De slangentoren is al jaren on benut. De toren stamt nog uit de-tijd dat de brandweerslan gen van hennep en vlas waren Na elke blusbeurt werden de slangen aan de nok van de to ren te drogen gehangen. Ze konden niet nat terug in de wagen worden gestopt, omdat ze dan gingen rotten. De brandweerkazerne was tot 1971 in gebruik. Daarna had Sint Jansteen geen eigen korps meer en werden bran den vanuit Hulst bestreden. De gemeentelijke buiten dienst nam de kazerne in ge bruik als wijkpost. De wijk post wordt veelvuldig ge bruikt, maar de slangentoren is een onbenutte ruimte. De afgelopen jaren is er nauwe lijks onderhoud aan het bouwwerk gepleegd en daar door zijn er een aantal gebre ken ontstaan. Zo is het voegwerk slecht, is er betonrot opgetreden en is het schilderwerk in slechte staat. Dat er onlangs een balk van de toren waaide, was voor het Hulster college van burge meester en wethouder de druppel. De toren moet plat. Kortsluiting Ook wordt de elektrische in stallatie in het wijkgebouw vervangen. De installatie is verouderd en er zou kortslui ting kunnen ontstaan, wat weer in brand kan resulteren. Als het zover komt, zou de verzekering wel eens niet kunnen uitkeren, omdat ze de gemeente nalatigheid kan verwijten. Het college wil voor de sloop van de slangentoren en het vervangen van de elektrische installatie 17.000 euro uit trekken. De slangentoren in Sint Jansteen is door gebrek aan onderhoud zo bouwvallig geworden, dat er een gevaarlijke situatie ontstaat. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman BIERVLIET - Het was rustdag gisteren in Biervliet. De geuzen strekten de benen of deden spelletjes. Sportief vermaak, daar draaide het allemaal om. Maar medeorganisator Ronald Lippens klaagde 's avonds wel over 'moeilijke voeten'. En we móeten nog een dag, riep hij uit. Vandaag trekt, net als op Hemelvaartdag, de historische optocht door het stadje. In de ochtenduren hebben de kinde- doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) heeft een speciale, toeristische VOC-site Zeeland gemaakt. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman PascalleCappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De site geeft informatie over VOC-verhalen, speciale fiets en wandelroutes, video-, boe- ken-, kook- en muziektips, lo gies-, dag- en menu-arrange menten en een uitgebreide en actuele evenementenkalender. Daarnaast wordt verwezen naar andere VOC-sites. De VOC Zeeland-site is gelinkt aan de toeristische Zeelandsite: www. vvvzeeland.nl. Elke organisatie die een VOC- evenement of -activiteit op touw zet, kan zijn informatie in dienen bij het BTZ, die ze ver volgens gratis toevoegt aan de kalender op de site. De kalender is onderverdeeld in drie rubrie ken: Beleefd (evenementen en activiteiten), Ontdekt (tentoon stellingen en exposities) en Ge leerd (lezingen en studiedagen). Ondernemers die arrangemen ten willen toevoegen, betalen daarvoor een vergoeding onder de rubriek Uit de schatkist van de VOC. De VOC Zeeland-site wordt voortdurend aangepast aan de actualiteit. Voor mensen die geen internet hebben of al in de provincie zijn, is een kalender beschikbaar. Bedrijven en organisaties kun nen deze gratis bestellen bij het BTZ om uit te delen aan gasten en bezoekers. Op de rustdag van de Geuzenfeesten in Biervliet vermaakten de deelnemers zich met een zeskamp. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Terneuzen is gister middag rond 13.45 uur slachtoffer geworden van geweld. De man werd aan de Dijkstraat in zijn woonplaats door een 15- jarige plaatsgenoot geslagen. De jongen werd een kwartier later aan de Roeiersgang aangehouden. De man hield aan de klappen pijn in het hoofd over en moest zich onder doktersbe handeling laten stellen. Tegen zijn belager werd proces-ver baal opgemaakt. VROUWENPOLDER - Aan de Monnikendijk in Vrouwenpol der is vrijdagochtend tussen een uur en kwart voor twee een verkoopwagen opengebroken. Uit de wagen verdwenen slof fen sigaretten ter waarde van een paar honderd euro. Drie sloffen werden in de omgeving van de wagen teruggevonden. DOMBURG - Bij controles op illegaal kamperen heeft de po litie in de nacht van donderdag op vrijdag veertien Duitsers, twee Fransen en vier Belgen bekeurd op Walcheren. Zij ston den op de Schelpweg in Domburg, de Joossesweg in Westka- pelle, de Kanaalweg in Kamperland, de Monnikendijk in Vrouwenpolder, de parkeerplaats langs het Veerse Meer en de Polredijk in Veere. VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is in de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 mei gesloten voor wegverkeer. De schakelaars waarmee de brug open en dicht gaat, worden ge test en opnieuw afgesteld. Daarvoor is het noodzakelijk om de brug tientallen keren open en dicht te doen. De afsluiting be gint om 20.00 uur en duurt tot 6.00 uur 's ochtends. ZOUTELANDE - Een strandpaviljoen aan het strand in Zou- telande is tussen donderdagavond 22.00 uur en vrijdagoch tend 09.00 bezocht door inbrekers. De toegang werd gefor ceerd. De daders hebben tientallen pakjes sigaretten, enkele tientallen euro's en drank weggenomen. In het strandpavil joen werden ook vernielingen gepleegd. De schade van de diefstal en de vernielingen is nog niet bekend. RENESSE - Een 27-jarige automobilist uit Spijkenisse is door de politie donderdagavond omstreeks tien uur in Renes- se betrapt op rijden onder invloed. De man had vier keer de toegestane hoeveelheid gedronken. Bovendien reed hij zon der licht en bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs. De man zal zijn gedrag tegenover de rechter moeten verantwoorden. BURGH - Een 67-jarige automobilist uit Zierikzee is vrijdag morgen in Burgh frontaal op een bus gebotst. De man kwam er zonder kleerscheuren vanaf. De Zierikzeeënaar reed over de Kerkstraat in de richting van de Burghse Ring. Toen hij naar links uitweek om een stilstaande vrachtwagen in te halen, zag hij een tegemoetkomende bus - bestuurd door een 47-jarige Middelburger - over het hoofd met een botsing als gevolg. ren van Biervliet hun eigen op tocht. De mini-geuzen rammen eerst de poort en nemen vervolgens bezit van straten en pleinen. Daar worden in de loop van de dag tal van middeleeuwse tafe relen uitgebeeld. Gisteren leek het op het eerste gezicht alle maal veel rustiger dan op He melvaart, toen zich vele duizen den mensen langs de route van de optocht verzamelden. „Maar het was uiteindelijk toch nog stervensdruk", stelde Lip pens tevreden vast. De dertigste Geuzenfeesten moeten de cli max vormen van alle feestelijk heden die de afgelopen decen nia in Biervliet op touw werden gezet. De organisatie oogt pro fessioneler dan ooit. Gisteren vermaakten de Biervlietenaren zich met een zeskamp en touw trekwedstrijden. Winnaar van de zeskamp werd de gentse straat, tweede de Weststraat en derde de Braakmanlaan. Jeugdploegen Bij het touwtrekken deden voor het eerst ook jeugdploegen mee. De jeugdploeg van de West straat eindigde als eerste, die van de Singel als tweede en de ploeg van Driewegen als derde. Bij de senioren ging de eerste prijs naar de Weststraat, de tweede prijs was voor de Braak manlaan en de derde prijs ging naar de Polderploeg. 's Avonds dansten honderden jonge Bier vlietenaren zich de blaren op de voeten tijdens de Yorin FM drive-inshow. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Eigenaren van monumentale woningen en boerderijen in Zeeland doen nog steeds nauwelijks een beroep op restauratiegel- den. De provincie heeft de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg daarom ge vraagd maximale bedragen vanuit het potje woonhuizen en boerderijen over te heve len naar overige monumen ten. „Daarmee voorkomen we dat restauratiegeld voor Zeeland verloren gaat", ver klaart gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur). Deze week hebben Gedepu teerde Staten het Provinciaal Restauratie Uitvoeringspro- -gramma 2002-2007 vastge steld. Daaruit blijkt dat voor monumentale woonhuizen en boerderijen in Zeeland veel meer geld beschikbaar is dan door eigenaren wordt aangevraagd. Zo is voor het jaar 2005 ruim 13.000 euro toegekend aan de restauratie van een woning in Kamper land, maar ziet het ernaar uit dat 366.879 euro in kas blijft. Op de budgetten voor 2006 (405.128 euro) en 2007 (203.908) is nog helemaal geen beroep gedaan. Volgens het dagelijks provin ciebestuur zijn particuliere eigenaren vaak onbekend met zowel bouwkundige als financiële mogelijkheden voor restauraties. „Daarom is het van belang de eigena ren van objecten in deze cate gorie de juiste en volledige informatie te verschaffen. Het is essentieel dat gemeen ten de eigenaren bewegen zo snel mogelijk te restaureren. De kosten van de restauratie worden ieder jaar hoger, doordat de staat van het ob ject verder achteruit gaat en de materiaalkosten en uurlo nen stijgen. Daardoor wordt het voor eigenaren steeds moeilijker het eigen aandeel op te brengen." Diezelfde constatering deed het provinciebestuur een jaar geleden ook, toen het Restauratie Uitvoeringspro gramma 2002-2006 werd vastgesteld. Toen is het voor nemen uitgesproken dat pro vincie, het Nationaal- Res tauratiefonds en de Rijks dienst voor de Monumenten zorg voorlichtingsbijeen komsten in Zeeland zouden houden, in de hoop dat meer eigenaren zich zouden mel den. Volgens De Kok is er wel informatie aan eigenaren verstrekt. „Ik weet alleen niet op welke schaal. Het blijft in de eerste plaats toch de verantwoordelijkheid van de eigenaar zelf om zijn wo ning of boerderij te restaure ren." Anders dan vroeger bestaat tegenwoordig de mogelijk heid geld vanuit de categorie woonhuizen en boerderijen over te hevelen naar overige monumenten, zoals molens en kerken. Daar overstijgt de vraag naar geld wel het be schikbare budget. Vergezocht De Kok bestrijdt dat de voor lichting aan huiseigenaren op een laag pitje staat, omdat het de overheid wel schikt dat er dan extra geld vrij komt voor kerken en molens. „Dat is wel erg vergezocht. We voeren met Provinciale Staten discussies over het belang van restauratie van waardevolle historische ge bouwen. Daarbij worden re gelmatig beeldbepalende boerderijen genoemd. We proberen voor eigenaren de drempel juist zo laag moge lijk te houden. Maar als op het geld toch geen beroep wordt gedaan, willen we het wel graag behouden voor monumenten in Zeeland, lie ver dan dat het terugvloeit naar de Rijksdienst in Zeist. Advertentie ZAT. ZON. MAAN. 18 MEI 19 MEI 20 MEI 12.00-18.00 10.00-18.00 10.00-18.00 uur uur uur Finish Molentocht op zondag 19 mei, ca. 16.30 uur. Beursinschrijving kostenloos voor particulieren en handelaren die oldtimers te koop wensen aan te bieden. TOEGANG: 6,- p.p. Kind 2,50 ZEELANDHALLEN GOES INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 69