PZC Roep om einde aan rally luider 11 Provincie leunt sterk op externe deskundigheid Brugman Eerste deel Logipark Braakman bijna af Toezegging B en W over Hontenissehal stuit op twijfel raad Brand verwoest grijperkraan Historie herleeft met stoet trekpaarden Terneuzenaar betrapt met drugs in Denemarken Actiegroep tegen sprint vindt steun bij omwonenden parcours Vlissinger loopt klappen op zeeuwse almanak Hemelvaart o o O Raadsleden krijgen geen geld voor werk stembureau ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 11 mei 2002 TERNEUZEN - In het Deense Aarhus is woensdag een 39-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Temeuzen aangehouden we gens drugssmokkel. De man werd betrapt met vijf tien kilo hasj in zijn persoonlij ke bezittingen. Ook had hij 130.000 euro in contanten op zak. De chauffeur is voor onder vraging en verder onderzoek door de Deense narcoticabriga de overgebracht naar Kopenha gen, waar hij nog minimaal ze ventwintig dagen in hechtenis zal verblijven. Volgens de Deense krant Ber- lingske Tide had de Deense poli tie de man al langer op de korrel en zou hij betrokken zijn bij meerdere transporten van ver dovende middelen. Er wordt verder vanuit gegaan dat de Terneuzenaar niet alleen ope reerde. Tegelijkertijd met zijn arrestatie zijn in Padborg aan de Deens-Duitse grens en in Aarhus een 44-jarige Marok kaan en een 63-jarige Deen op gepakt, met wie hij in nauw con tact zou staan. Bij de 63-jarige verdachte werd thuis 65 kilo hasj gevonden. De Marokkaan werd gesnapt bij de overdracht van 25 kilo geestverruimende middelen. Denemarken kent ten opzichte van Nederland een relatief strenge drugswetgeving. Als de Terneuzenaar schuldig wordt bevonden aan drugssmokkel, zal hij naar verwachting voor enkele jaren achter de tralies belanden. door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Advies-en or ganisatiebureaus hebben de voorbije twee jaar een aardige kluif gehad aan de provincie Zeeland. Ruim zestig keer scha kelde het provinciebestuur ex terne adviseurs in voor raad en bijstand. In totaal betaalde de provincie voor die adviezen bij na 2 miljoen euro. In de meeste gevallen moest de provincie een beroep doen op externe kennis, omdat simpel weg in het provinciehuis de noodzakelijke expertise ont brak. In een reeks andere geval len moest hulp buitenhuis wor den gezocht, omdat ambtenaren in Middelburg niet de tijd of ruimte hadden om zich over de vraagstukken te buigen. In een paar andere gevallen wilde het provinciebestuur advies heb ben van een onafhankelijke partij, zoals bij de doorlichting van het provinciaal emancipa tiebeleid de herstructurering van de jeugdhulpverlening in Zeeland en over het fenomeen organisch bouwen. Vooral voor de fast ferry, het fietsvoetveer dat straks tussen Vlissingen en Breskens gaat va ren, leunde het provinciebe stuur sterk op adviezen van buitenaf. Zo'n 200.000 euro trokken GS uit voor externe raadplegingen. Beroep Volgens gedeputeerde D. Bruin- ooge (organisatie) heeft de pro vincie de voorbije twee jaar vaker een beroep gedaan op ex terne adviseurs, maar is van buitennissige uitgaven geen sprake..Bij de lijst externe ad viezen is voor elk apart geval een motivatie gegeven. In de meeste gevallen hebben we ons gewend tot mensen buiten ons huis, omdat we zelf niet over voldoende capaciteit - mens kracht - beschikten om zaken goed uit te laten zoeken." „Dat heeft zo zijn redenen. In de jaren negentig is er fors gesneden in het provinciale apparaat. In die tijd is er zo'n 6,5 miljoen euro bezuinigd, hoofdzakelijk op personeel. In totaal zijn er in die jaren 125 fulltime banen (op een totaal van duizend) geschrapt Nu zit de provincie - mede dankzij het Delta-dividend - stukken beter bij kas, dus zou je kunnen zeggen: trek meer per soneel aan om nog meer deskun digheid zelf in huis te hebben Dat doen we niet, omdat er op middellange termijn niet die fi nanciële ruimte bestaat om zeg, zestig tot zeventig mensen, structureel te betalen. We heb ben er de laatste jaren dan ook bewust voor gekozen om tijde lijk hulp van buitenaf te halen om zaken te laten uitzoeken", aldus Bruinooge. In de inventarisatie over de laatste twee jaar zijn de kosten voor accountants, automatise- rings en personeelsadviezen buiten beschouwing gelaten. Volgens Bruinooge gaat het hier om uitgaven die jaarlijkse op de provinciale begroting drukken. De kosten voor die externe in breng zijn overigens de laatste jaren niet gestegen. VLISSINGEN - Een veertigja rige Vlissinger heeft gisteroch tend rond elf uur klappen gekre gen op het Scheldeplein in zijn woonplaats. De man werd benaderd door ie mand die hij alleen van gezicht kende. Deze eiste geld van hem Het slachtoffer werd vervolgens geslagen in het gezicht. Daarbij liep hij enkele striemen op en verloor hij een deel van een tand. De man wist zich uitein delijk te bevrijden van zijn bela ger. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. door René van Stee TERNEUZEN - De aanleg van de eerste fase van het multi functioneel logistiek park, het Katoen Natie Logipark BV, in de Braakmanpolder bij Terneu- zen is bijna klaar. In een klein jaar zijn een 9360 vierkante meter grote loods en veertig identieke silo's van vijf endertig meter hoog verrezen met elk een capaciteit van 192 ton. In de loods is 7200 vierkante meter bestemd voor de opslag en 2160 vierkante meter voor de verpakking van bulkgoederen die afkomstig zijn van Dow Be nelux. Ter afronding van de werk zaamheden wordt momenteel rond het 2,56 hectare grote ter rein van het Antwerpse over slagbedrijf Katoen Natie een hekwerk geplaatst. Ook de be strating en de kantoren zijn ge reed. Kosten De kosten van het project be dragen ruim tien miljoen euro. „In augustus zijn we klaar met de eerste fase", licht de project manager van het Logipark P. Nellens toe. „Tegen die tijd ver wachten we meteen te beginnen met de ontwikkeling van de tweede fase op het aangrenzen de perceel. Het contract met Dow is getekend. Bij deze uit breiding gaat het om een terrein van 4,2 hectare met hierop een loods van ruim 9300 vierkante meter, tachtig identieke silo's van 28 meter, eveneens met een capaciteit van 192 ton elk en een buitenopslag met een oppervlak van vijftienduizend vierkante meter. De investeringen bedra gen in dit geval zo'n acht mil joeneuro." Terminal Het Logipark beslaat ruim der tig hectare. Katoen Natie neemt hiervan op termijn bijna vijftien hectare voor zijn rekening. Het park dient twee doelen. Het sluit aan op de activiteiten van de in 2000 in gebruik genomen Zeeland Containerterminal aan de Braakmanhaven - die Ka toen Natie eveneens exploiteert - en het biedt plaats aan aanne mers en dienstverleners van Dow Benelux. Globaal zijn drie soorten activiteiten op het lo gistiek park in de Braakman polder voorzien: opslag van bulkgoederen, los gestort en verpakt in magazijnen, distri butiecentrum, op- en overslag met daaraan gekoppelde activi teiten en containeropslag en spoorterminal. De ontwikkelingsmaatschappij voor het logistieke park is een gezamenlijk initiatief van ha venschap Zeeland Seaports, Dow en Delta Nutsbedrijven. Om de omgeving aan de westzij de van de Braakman te ontlas ten komt er naar Dow en de na bijgelegen Mosselbanken alleep een zogenaamde calamiteiten- weg, die verboden zal zijn voor regulier gebruik Verder wordt dertig hectare polder ten noor den van het Logiparkt bebost, als groenbuffer tussen recrea tiegebied De Braakman en de industriezone. Het is nog even wennen voor de kersverse commissieleden van dat noord-Zeeuwse ei land. De vergadermores moeten er nog inslijten. Maar de oude garde is gaarne be reid - soms met een besmuik te, soms met een wat verte derde glimlach - die eerste stapjes te begeleiden. Of het groene gras zo nu en dan eens te maaien. De voorzitter wordt attent gemaakt op de publieke in sprekers Een verdwaald raadslid wordt het juiste agendapunt gewezen. En ambtelijk wordt bijgespron gen om de wethouder geen slipperig debuut te laten ma ken. Een kleine botsing tus sen oud en nieuw daargela ten, niks aan de hand, zo lijkt het. Totdat de voorzitter met tevredenheid en enige op luchting over het ordentelijk verloop zijn commissieleden toch vooral 'een goede He melvaart' wenst. Het is nog even wennen, maar zo'n slag veld was het nou ook weer niet. VLISSINGEN - Vlissingse raadsleden, die zitting hebben in een stembureau, krijgen daarvoor geen vergoeding. Een voorstel van de Partij Sou burg Ritthem (PSR) om de raadsleden evenals gewone bur gers negentig euro te betalen, kreeg in een commissievergade ring geen bijval. Een raadsmeerderheid vindt een vergoeding niet nodig, omdat raadsleden al een jaarlijkse ver goeding krijgen voor hun gewo ne werk. Twaalf van de negen twintig raadsleden nemen volgende woensdag tijdens de Tweede Kamerverkiezingen zitting in een stembureau. „Ik heb er wel vrede mee dat het deel uitmaakt van de gewone vergoeding, maar als PSR heb ik geen enkele affectie met de Ka merverkiezingen, vindt PSR- fractievoorzitter L. Waterman. „Ik beschouw het zitting nemen m een stembureau dan maar als gewoon vrijwilligerswerk. De aangespannen wagens en ruiters bezorgden sommige toeschouwers tranen in de ogen. EEDE - „Dit is puur genieten voor mens en dier. Kijk eens naar die ogen en de rechtopstaande oortjes." Dierenarts en paardenkenner Pol van de Vijver uit IJ- zendijke is laaiend enthousiast als hij de trekpaarden en haflingers op het Kaaiplein te Aardenburg ziet aankomen. De stoet paarden trok giste ren door de Zeeuws-Vlaamse polders. Kameraden van boer, knecht, menner en verzorger deden een ver verleden herleven. De tocht van ongeveer dertig kilometer zorgde voor volop nostalgie en gekletter van hoefijzers op kasseien. De uitstapjes op donderdag en vrijdag trokken een twintigtal aangespannen wagens en een twaalftal ruiters. Het start- en eindpunt lag te Eede. Donder dag nog werd een route langs Sluis af gelegd. Vrijdag ging het door de Biezen in de richting van Sint Kruis. Via de Munte en Bakkersdam kwam het gezel schap rond vier uur aan op het Kaai plein te Aardenburg. Ludo van Graef- schepe van het organisatiecomité ge niet met volle teugen van het schouw spel. „We hebben onze tochten bewust langs de beide bejaardencentra in Aar denburg en Sluis laten lopen. Tijdens een korte pauze bij Coensdike kwamen de boeren van weleer een kijkje nemen. foto Peter Nicolai Ze bevoelden de spieren en je zag de tra nen in de ogen van die mensen. Een en keling waagde het om nog eens te voe len of de spiermassa wel goed ontwik keld was.Ondanks het succes wist van Graefschepe toch een minpuntje te noemen. „Het is jammer dat we van de gemeente in Sluis op Hemelvaartsdag niet op de Markt mochten met onze stoet. Dat zou toch een mooi kijkspel zijn geweest voor de vele toeristen." door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De ge meenteraad van Hontenisse zet grote vraagtekens bij de toezeg ging van het college van burge meester en wethouders dat het contract met de exploitant van de Hontenissehal in Klooster- zande op korte termijn rond is. Wethouder F. van Driessche zegt te hopen dat volgende week een definitieve versie van het contract kan worden opgesteld „Op enkele details na is dat rond." A. Sponselee (CDA) is er echter niet gerust op. „Ik hoop ook. Maar dan dat het contract eindelijk eens wordt afgewik- Advertentie O 8 O keld." Sponselee, naast raadslid ook voorzitter van de tot nu toe beherende stichting van de hal, gooide deze week de knuppel in het hoenderhok. Dat het aantre den van de exploitant van de hal zo lang op zich laat wachten, is volgens hem te wijten aan het dralen van het college. Nadat de veelbesproken Honte nissehal na jaren soebatten ein delij k in oktober vorig j aar werd geopend, was het wachten op een exploitant. Dat was blijk baar geen gemakkelijke opgave voor het Hontenisser college. In maart kwam eindelijk het ver lossende woord. Vogelwaarde- naar K. van Waes zou het beheer van de hal op zich nemen. Spon selee rekende voor dat hij in april aan de slag kon gaan. Om dat het contract niet gereed was moest deze datum worden ver schoven. Herindeling VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst*, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis- 080Q-0234560, of kijk op www.brugman.nl Sponselee hamert er nu op dat het contract binnen een week moet worden getekend. Hoewel het college het contract volgen de week definitief wil vaststel len, wil dat nog niet zeggen dat het dan direct wordt getekend Van Driessche: „Het moet eerst naar B en W en vervolgens naar de exploitant." W. Broekhoven (Groot Hontenisse) heeft er geen enkel vertrouwen meer in dat er op korte termijn duidelijkheid zal komen. „Als ik dit allemaal hoor, weten we het weer wel. Dan zou het mij niets verbazen als de hele affaire over de herin deling wordt getild. door René van Stee HOOFDPLAAT - Aan de West- langeweg in Hoofdplaat is gis terochtend een grijperkraan volledig uitgebrand. De kraandrijver van het voer tuig bemerkte de brand toen hij bezig was met het afdekken van kippenmest. Het vuur greep vervolgens dermate snel om zich heen dat hij geen kans zag de brand zelf te doven. De oor zaak was hoogstwaarschijnlijk kortsluiting. Er deden zich geen f Advertentie Op donderdag 16 mei in de Zeeuws-Vlaanderen de Pinksterprijsvraag! Puzzel mee en win een van de vele mooie prijzen! persoonlijke ongelukken voor. Kort na het begin van de brand was het brandweerkorps van Breskens met een bluswagen en tien brandweerlieden ter plaat se. Het vuur was na enkele mi nuten onder controle. De totale bluswerkzaamheden namen echter ruim een uur in beslag, omdat ook de rubberen banden van het voertuig in brand waren gevlogen, waardoor lang na blussen noodzakelijk was. „Bij het openklappen van de brand stoftank ontstond een vuurbal, maar ook die situatie hadden we snel onder controle. In feite zijn de bluswerkzaamheden volgens het boekje verlopen", lichtte plaatsvervangend postcom- mandant J Carels van het brandweerkorps in Breskens toe. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De actie groep tegen de rallysprint in Hulst wil dat er een einde komt aan dit jaarlijkse evenement door de polders van Hulst en Hontenisse. Ruim honderd vijf tig omwonen den van het rallyparcours on dersteunen de actie. De brief met de handtekeningen is door de actiegroep aangeboden aan burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse. De omwonenden zeggen al langer onvrede te heb ben over de rally, maar tot op heden niet serieus te zijn geno men. Het dodelijk ongeval dat tijdens de laatste rally op het grondgebied van de gemeente Hontenisse plaatsvond is de druppel die de emmer deed overlopen, „Wij wensen niet nog eens met een dergelijke situatie geconfronteerd te worden." Een autorally hoort volgens de actiegroep thuis op een circuit en niet in de polder. Dat de orga nisatie er alles aan doet om de veiligheid te garanderen wordt betwijfeld. „Toeschouwers staan te kijken in bochten waar rallyrijders de macht over het stuur kunnen verliezen. Een dranghekje kan een rallyauto dan niet stoppen. Bij een onge luk in het verleden waarbij een auto over de kop sloeg moesten omwonenden zelf op de weg springen om rallyauto's vaart te doen minderen. Mensen van de organisatie ontbraken. Een op gegeven telefoonnummer was onbereikbaar." De omwonenden zeggen niet te begrijpen dat er een vergunning aan deze tak van sport wordt verleend op polderwegen die bekend staan om hun onveilig heid en die door het waterschap zijn ingericht als zestig-kilome- terzone. Ook wordt gesteld dat de rally voor de omwonenden nogal wat ongemakken en er gernissen meebrengt. „Bedrij ven langs het parcours zijn een hele dag onbereikbaar en heb ben hierdoor financiële schade. Omwonenden die niet direct langs de route wonen moeten soms ver omrijden." Vogelaar kon de actiegroep nog niets toezeggen. „De gemeente besturen van Hulst en Honte nisse gaan samen met het water schap Zeeuws-Vlaanderen aUe argumenten eens rustig op een rijtje zetten." Gezworene J, Steijaert van het waterschap heeft alle begrip voor de hand tekeningenactie. „De laatste tijd worden de negatieve gelui den over de rally steeds luider. Ik denk dat het daarom tijd wordt om tot een heroverweging te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67