p Uitbreiding zorg aan stervenden Schouwse politie is weer thuis w 11 Provincie leunt sterk op externe deskundigheid Md Hospice Dirksland en Pro Life werken samen aan netwerk van sterfhuizen Terneuzense man betrapt met drugs in Denemarken Drie gemeenten bieden minima vakanties aan Gemeente haalt afval bij strandtenten wel op O Mm» Planontwikkelaar is trage besluitvorming over windmolens zat zeeuwse almanak Wennen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND zaterdag 11 mei 2002 Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het hospice Ca- lando in Dirksland en zorgver zekeraar Pro Life gaan samen een keten opzetten voor gespe cialiseerde zorg aan stervenden. Door die aanpak kan de speci fieke aandacht voor terminale patiënten l'ors worden verbreed, zo luidt de doelstelling. Het gaat om een tweej arig pilot- project, waarbij ook een toon aangevend hospice in Arnhem is betrokken. Binnen tien jaar moet een netwerk zijn ontstaan waarin zo'n vijftig hospices zijn opgenomen, verwacht relatie manager D. Lok van Pro Life. Daarnaast wordt gewerkt aan opzet van een brede keten met thuiszorg, kruiswerk, verpleeg huis en andere betrokken disci plines voor een op individuele maat toegesneden begeleiding van stervenden. Deze benadering zou tevens uit komst kunnen bieden voor re gio's als Schouwen-Duiveland, die tot dusver geen hospice heb ben, menen Calando-directeur J. Koningswoud-ten Hove en Lok. Comfortabel Als basis geldt een onderlinge kennisoverdracht. Niet alleen wordt zo de specifieke deskun digheid voor deze vorm van zorg bevorderd, zegt Koningswoud. „Waar het ook om gaat is dat je op dit niveau niet in een concur- rentiesfeer terechtkomt. Ster ven hoort bij het leven. Dat is de enige absolute zekerheid die - ook door de gezondheidszorg kan worden gegeven. Van be lang is daarom dat we gezamen lijk kijken hoe zo'n proces zo comfortabel mogelijk kan wor den doorgemaakt. Dat iedereen, in de thuissituatie, maar ook in een verpleeghuis, zorgcentrum of in een ziekenhuis voldoende is toegerust voor die taak. Hoe veel mensen overlijden niet in een situatie waarbij de patiënt zelf, nabestaanden, maar ook zorgverleners, zich ongemakke- TERNEUZEN - In het Deense Arhus is woensdag een 39-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Terneuzen aangehouden we gens drugssmokkel. De man werd betrapt met vijf tien kilo hasj. Ook had hij 130.000 euro in contanten op zak. De chauffeur is voor onder vraging en verder onderzoek door de Deense narcoticabriga de overgebracht naar Kopenha gen, waar hij nog minimaal ze ventwintig dagen in hechtenis zal verblijven. Volgens de Deense krant Ber- lingske Tide had de Deense poli tie de man al langer op de korrel en zou hij betrokken zijn bij meerdere trahsporten van ver dovende middelen. Er wordt verder vanuit gegaan dat de Terneuzenaar niet alleen ope reerde. Tegelijkertijd met zijn arrestatie zijn in Padborg aan de Deens-Duitse grens en in Aarhus een 44-jarige Marok kaan en een 63-jarige Deen op gepakt, met wie hij in nauw con tact zou staan. Bij de 63-jarige verdachte werd thuis 65 kilo hasj gevonden. De Marokkaan werd gesnapt bij de overdracht van 25 kilo geestverruimende middelen. Denemarken kent ten opzichte van Nederland een relatief strenge drugswetgeving. Als de Terneuzenaar schuldig wordt bevonden aan drugssmokkel, zal hij naar verwachting voor enkele jaren achter de tralies belanden. MIDDELBURG - In de gemeen ten Goes, Vlissingen en Middel burg wordt een gezamenlijke brochure uitgebracht met va kanties voor mensen met een minimuminkomen. Minima kunnen kiezen uit dertien va kanties, variërend van een weekje Veere tot een zonvakan tie in Spanje. De brochure is een samenwer kingsverband tussen de cliën tenraad en de gemeente Vlissin gen, Sociaal Cultureel Werk Middelburg (SKWM), de Goese cliëntenraad en het in- en uit loophuis Vlissingen. De vakan ties worden georganiseerd door de YMCA in samenwerking met Jantje Beton. lijk voelen? Vaak komt dat door onkunde en koudwatervrees. Wij hebben de kennis en erva ring in huis. Waarom zou je dat voor je zelf houden?" Calando heeft in vier jaar tijd zijn naam gevestigd als hospice. Omdat nauw wordt samenge werkt met het ziekenhuis in Dirksland, kunnen alle noodza kelijke medische en technische voorzieningen {high care) wor den aangeboden. Het hospice dat in Middelburg wordt ge bouwd, krijgt die gradatie ook. Het Clarahofje in Hans weert biedt die verregaande faciliteit niet, verklaart Koningswoud de verschillen in opzet. Geldgebrek De vorige maand opgerichte Stichting Hospice Schouwen- Duiveland kan volgens Ko ningswoud zonder probleem ge bruik maken van de opgedane expertise in Dirksland. Ze con stateert een stijgende behoefte aan de opening van een hospice op het eiland, parallel aan het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierikzee. Stichtingsse cretaris L. van der Voorde ijvert op persoonlijke titel al meerdere jaren voor een plek waar termi nale patiënten in huislijke sfeer kunnen worden begeleid. Met name geldgebrek is tot dusver de oorzaak geweest dat die voorziening er nog niet is. Die barrière is genomen, wan neer de Tweede Kamer straks het voorstel van demissionair minister Borst aanneemt, aldus Lok van Pro Life. Borst heeft de Kamer in maart schriftelijk la ten weten dekking te hebben ge vonden voor tachtig procent van de reguliere kosten van de hospicezorg. De verzekerings maatschappij (ondeel van de op christelijke grondslag opere rende Agis Groep) heeft daar naast binnen de polisvoorwaar den een aanvullende bijdrage opgenomen. Van der Voorde van de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland beschouwt het pilotproject ze ker als een 'aanmoediging' om haar plannen voor Schouwen- Duiveland nu ook daadwerke lijk van de grond te krijgen. De details van het project wor den 3 juni bekendgemaakt op een werkconferentie in Middel- harnis. De bijeenkomst wordt eveneens bijgewoond door par lementariërs van verschillende politieke partijen. De gemeente plaatst dit jaar toch prullebakken bij de strandpaviljoens. Maar vanaf 2003 zijn de ondernemers zelf verantwoordelijk voor het afval, foto PieterHonhoff door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen- Duiveland plaatst toch prullenbakken bij de strandtenten en gaat het afval op halen. De bedoeling is dit jaar eendui dige regels op te stellen, waarmee de strandtenthouders vanaf 2003 wél ver antwoordelijk zijn voor de verwijde ring van het vuil rondom hun paviljoe- De leden van de Vereniging Strandpa viljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) en de gemeente raakten begin-dit jaar met elkaar in discussie over het oprui men van afval rondom de strantenten. De gemeente wilde met ingang van dit jaar binnen een straal van honderd vijf tig meter aan weerszijden van de pavil joenen geen prullenbakken meer plaat sen omdat de ondernemer volgens de verstrekte vergunning hier verant woordelijk voor is. De ondernemers protesteerden hiertegen. Op grond van dezelfde vergunning plaatst de ge meente immers al achttien jaar afval bakken. Daarnaast is het strand open baar en is de gemeente verantwoorde lijk voor het achtergelaten afval, zo be toogde de VSSK. Om een lange strijd over dit onderwerp te vermijden heeft de gemeente besloten dit jaar alsnog de afvalbakken neer te zetten en de afvoer van het vuil voor haar rekening te ne men. „Uit overleg met de strandtent houders bleek dat dit artikel 5 op twee manieren uitgelegd kan worden", aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde (openbare werken). Hoewel handha ving van de vergunning 'normaliter' boven aan het lijstje van Schouwen- Duiveland prijkt, heeft de wethouder weinig zin tijd en energie te steken in een procedure waarvan het niet zeker is dat je die wint. Afgesproken met de VSSK is dat de gemeente volgende week - in ieder geval voor Pinksteren - de afvalbakken alsnog zal plaatsen. Daarnaast zal het college dit jaar de vergunning zo aanpassen, zodat de on dernemers vanaf 2003 niet meer onder hun verantwoordelijkheid voor het op ruimen van het afval op een deel van het strand uit kunnen. Als 'wisselgeld' voor dit compromis heeft Van de Velde de pa viljoenhouders gevraagd de ingediende bezwaren in te trekken. „Omdat nie mand daar beter van wordt", aldus de wethouder. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Veel ruimer, praktischer ingericht en met meer privacy. Wijkteamchef Politie Zeeland, Ton Muller, is dik tevreden met het nieuwe po litiebureau in Zierikzee. Na een jaar bivakkeren in het voorma lig gemeentehuis van Duive- land in Nieuwerkerk, hebben de Schouwen-Duivelandse poli tiemensen onlangs hun intrek genomen in het nieuwe gebouw - kosten zo'n 1.360.000 euro - op de oude stek. De Schouwse politie kampte al jaren met ruimtegebrek in het bureau aan Kerkhof Noordzijde in Zierikzee. Met de ingebruik name van het nieuwe onderko men is daar een einde aangeko men. Niet alleen prettig voor de poli tiemensen zelf, maar bijvoor beeld ook voor mensen die aan gifte komen doen. Muller: Vroeger was er alleen maar een kleine balie. Nu kom je binnen in een ruime hal en er is een spe ciale aangiftekamer." Het nieuwe politiebureau heeft een vloeroppervlak van 960 vierkante meter en een inhoud van 3240 kubieke meter. Op de begane grond zijn twee ver hoorkamers, een spreekkamer en een gecombineerde verhoor- /spreekkamer gerealiseerd. In het 'onvrijwillige' gedeelte zijn drie ophoudkamers te vinden. Arrestanten mogen daar ten hoogste zes uur worden vastge houden, in afwachting van transport naar Huis van Bewa ring Torentijd in Middelburg. Cellen zijn in het nieuwe poli tiebureau niet meer te vinden en dat heeft behoorlijk wat extra ruimte opgeleverd. Alles bij el kaar biedt het bureau ruimte Het nieuwe politiebureau in Zierikzee heeft meer ruimte voor het personeel en biedt de klanten meer privacy. aan 30 agenten. Op de eerste verdieping zijn de projectteams van de politie ondergebracht en op de tweede verdieping is plaats ingeruimd voor verga derruimten, archief, technische ruimten en kantine. De compu terapparatuur was nog niet aan vervanging toe, maar het meu belair is wel vernieuwd. Muller: „We kunnen hier weer jaren vooruit." Het verblijf in het voormalige gemeentehuis in Nieuwerkerk is de politie niet slecht bevallen. Muller: „Qua ruimte was het he lemaal niet verkeerd. Alleen hadden we daar geen ophoud kamers." Het 'spreekuur' met de wijkbus op het parkeerterrein voor het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee sloeg niet aan. Mul ler vermoedt dat het feit dat de bus daar buiten het stadscen trum stond de oorzaak is. Na het vertrek van de politie uit het voormalig Duivelandse ge meentehuis huizen daar enkel nog de archieven van Water schap Zeeuwse Eilanden en een door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Advies-en or ganisatiebureaus hebben de voorbije twee jaar een aardige kluif gehad aan de provincie Zeeland. Ruim zestig keer scha kelde het provinciebestuur ex terne adviseurs in voor raad en bijstand. In totaal betaalde de provincie voor die adviezen bij na twee miljoen euro. In de meeste gevallen moest de provincie een beroep doen op externe kennis, omdat simpel weg in het provinciehuis de noodzakelijke expertise ont brak. In een reeks andere geval len moest hulp buitenshuis wor den gezocht, omdat ambtenaren in Middelburg niet de tijd of ruimte hadden om zich over de vraagstukken te buigen. In een paar andere gevallen wilde het provinciebestuur advies heb ben van een onafhankelijke partij, zoals bij de doorlichting van het provinciaal emancipa tiebeleid de herstructurering van de jeugdhulpverlening in Zeeland en over het fenomeen organisch bouwen. Vooral voor de fast ferry, het fietsvoetveer dat straks tussen Vlissingen en Breskens gaat va ren, leunde het provinciebe stuur sterk op adviezen van buitenaf. Zo'n 200.000 euro trokken GS uit voor externe raadplegingen. Motivatie Volgens gedeputeerde D. Bruin- ooge (organisatie) heeft de pro vincie de voorbije twee jaar vaker een beroep gedaan op ex terne adviseurs, maar is van buitennissige uitgaven geen sprake, „Bij de lijst externe ad viezen is voor elk apart geval een motivatie gegeven. In de meeste gevallen hebben we ons gewend tot mensen buiten ons huis, omdat we zelf niet over voldoende capaciteit - mens kracht - beschikten om zaken goed uit te laten zoeken.Bruin- ooge: „Dat heeft zo zijn redenen. In de jaren negentig is er fors ge sneden in het provinciale appa raat. In die tijd is er zo'n 6,5 mil joen euro bezuinigd, hoofdza kelijk op personeel. In totaal zijn er in die jaren 125 fulltime banen (op een totaal van dui zend) geschrapt. Nu zit de pro vincie - mede dankzij het Delta dividend - stukken beter bij kas, dus zou je kunnen zeggen: trek meer personeel aan om nog meer deskundigheid zelf in huis te hebben. Dat doen we niet, om dat er op middellange termijn niet die financiële ruimte be staat om zeg, zestig tot zeventig mensen, structureel te betalen. We hebben er de laatste jaren dan ook bewust voor gekozen om tijdelijk hulp van buitenaf te halen om zaken te laten uitzoe ken", aldus Bruinooge. In de inventarisatie over de laatste twee jaar zijn de kosten voor accountants, automatise- rings en personeelsadviezen buiten beschouwing gelaten. Volgens Bruinooge gaat het hier om uitgaven die jaarlijkse op de provinciale begroting drukken. De kosten voor die externe in breng zijn overigens de laatste jaren niet gestegen. Advertentie WMTHER DE BWCK auTQaaR'BMm door Piet Kleemans OUWERKERK - Planontwik kelaar Proinill uit Middelharnis wil op korte termijn om de tafel met het nieuwe college van bur gemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland. Promill probeert al sinds 1996 toestem ming van de gemeente te krijgen voor de bouw van een windmo lenpark aan de Gouweveerse- zeedijk en Nieuwedijk bij Ou- werkerk. Het geduld begint langzaam op te raken. Directeur D. Mol van Promill steekt zijn ergernis over de trage voortgang van de politieke be sluitvorming rond zijn project niet onder stoelen of banken. „De politiek is aan zet, maar er gebeurt weinig tot niets. Dat is heel frustrerend. De structuur visie Schouwen-Duiveland is nu vastgesteld, maar nu moeten we weer wachten op een be leidsvisie over windmolens. Die zou er in oktober vorig jaar ko men, maar bij mijn weten is die er nog niet. Ik geloof best dat er hard aan wordt gewerkt, maar veel resultaat zien wij er niet van. Het verdient geen schoon heidsprijs allemaal." Het ontbreekt Schouwen-Dui- velands dagelijks bestuur aan daadkracht, vindt Mol. „Ik vind dat de gemeente duidelijk moet zijn en dingen niet steeds voor zich uit moet schuiven. Ik hoop dat het nieuwe college de oude dossiers weer oppakt." Dat het ook anders kan, is volgens Mol in Ooltgensplaat bewezen. Ook daar heeft het jaren praten ge kost, maar daar is de knoop nU in elk geval doorgehakt. Maan dag wordt het officiële startsein gegeven voor de bouw van een windturbinepark in de Grote Adriana Theodorapolder. Daar komen twaalf windturbines die bij elkaar 20 megawatt stroom leveren. Op Schouwen-Duive land wil Promill aan de Gouwe- veersezeedijk een park van acht a tien windmolens neerzetten, Aanvankelijk had Promill plan nen voor een park met zestien windmolens, maar omdat de techniek met rasse schreden vooruit gaat, zoii nu volstaan kunnen worden acht windtur bines terwijl de opbrengst gelijk zou blijven. Promill is niet de enige met plannen voor een windmolen park bij Ouwerkerk. Acht agra riërs staken in 2000 de koppen bij elkaar en kwamen met het plan voor de bouw van een uit acht windmolens bestaand park langs de binnendijk van Groe- neweg en Oude Dijk. IT. van Damme, één van de drijvende krachten achter het windmo lenpark, wacht net als Promill op berichten van de gemeente. Hij zegt echter nog geen enkele reactie van de gemeente op het plan gekregen te hebben. Van Damme zit er niet echt mee. Hij en zijn mede-initiatiefnemer gebruiken de wachttijd om hun plannen voor een windmolen park bij Ouwerkerk verder uit te werken. foto Pieter Honhoff bedrijf dat daar een ruimte huurt. Op termijn wil de ge meente Schouwen-Duiveland het voormalig gemeentehuis in de verkoop doen. Schouwen- Duivelands dagelijks bestuur moet zich nog buigen over de vraag wat de bestemming van het gebouw aan de Kerkring moet worden. Het is nog even wennen voor de kersverse commissieleden van dat noord-Zeeuwse ei land. De vergadermores moeten er nog inslijten. Maar de oude garde is gaarne be reid - soms met een besmuik- I te, soms met een wat verte- I derde glimlach - die eerste I stapjes te begeleiden. Of het groene gras zo nu en dan eens te maaien. De voorzitter wordt attent gemaakt op de i publieke insprekers. Een ver- I dwaald raadslid wordt het juiste agendapunt gewezen. En ambtelijk wordt bijge sprongen om de wethouder geen slipperig debuut te la ten maken. Een kleine botsing tussen oud en nieuw daargelaten, niks aan de hand, zo lijkt het. Totdat de voorzitter, enige dagen terug, met tevreden heid en enige opluchting over hel ordentelijk verloop zijn commissieleden toch vooral 'een goede Hemelvaart' wenste. Het is nog even wen nen, maar zo'n slagveld was het nou ook weer niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59