Uitbreiding zorg aan stervenden Vluchte 1ingen LATEN JE NIET LOS. Als ie kind een nierziekte heeft, zet dot je leven op z'n kop' zoaP Fietsers kijken bij boerencampings reizen altijd last minute Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Toeristische VOC-site Zeeland op internet lezers schrijven Duoconcert Doseren Hospice Dirksland en Pro Life werken samen aan netwerk van sterfhuizen GIRO 596890 WerelI0uders NIERSTICHTING Nuttig en npdig MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) heeft een speciale, toeristische VOC-site Zeeland gemaakt. De site geeft informatie over VOC- verhalen, speciale fiets- en wandelroutes, video-, boeken-, kook- en muziektips, logies-, dag- en menu-arrangementen en een uitgebreide en actuele evenementenkalender. Daar naast wordt verwezen naar an dere VOC-sites. De VOC Zee land-site is gelinkt aan de toeristische Zeelandsite: www. vvvzeeland.nl. Iedere organisatie die een VOC- evenement of -activiteit op touw zet, kan zijn informatie in dienen bij het BTZ, die ze ver volgens gratis toevoegt aan de kalender op de site. Kalender De kalender is onderverdeeld in drie rubrieken: Beleefd (evene menten en activiteiten), Ont dekt (tentoonstellingen en ex- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. wat de bedoeling was. Wanneer gaan deze lieden de problemen eens positief benaderen i.p.v door ons mede opgebracht geld te verspillen aan maatregelen die geen of het verkeerde effect opleveren? Desnoods kun je op echt gevaar lijke plekken de fietsers over de afgedekte sloten laten rijden, als de politie dan wat tijd vrij maakt voor controle op de tijden dat het druk is, (dan maar een paar bekeuringen minder voor minimale snelheidsovertredin gen of het niet dragen van gordels) wordt het verkeer in De Poel eindelijk weer wat vei liger. A.L. Minderhoud KapelsewegiV Kloetingi posities) en Geleerd (lezingenen studiedagen). Ondernemers die arrangementen willen toevoe gen, betalen daarvoor een ver goeding onder de rubriek Uit de schatkist van de VOC. De VOC Zeeland-site wordt voortdurend aangepast aan de actualiteit. Voor mensen die geen internet hebben of al inde provincie zijn, is een kalender beschikbaar. Bedrijven en orga nisaties kunnen deze gratis be stellen bij het BTZ om uit te de len aan gasten en bezoekers. GOES - MuziekverenigingEup- honia uit Goes geeft zaterdag 11) mei een concert in samenwer king met muziekvereniging De Harmonie uit Oud-Beijerland, Het concert begint om 20.00 uur en wordt gehouden in gebouw De Hoogte aan de Populieren straat in Goes-Zuid. Heeft de krant nadat de instal latie al twee keer stuk gereden is dan eindelijk begrepen dat deze pesterij van automobilisten al leen gevaar oplevert!? In het artikel van dinsdag 7 mei wordt aan het eind door een voorstander nota bene opge merkt dat dit soort zaken niet werkt: „Als automobilisten de doseerinstallatie eenmaal voor bij zijn, rijden ze verderop zo weer tachtig" stelt hij terecht. Bovendien rijdt er dan iemand die geïrriteerd is door het onno dig tijd verlies en zal minder compassie hebben met de tot 4 of 5 naast elkaar rijdende scho lieren. Al met al heeft de wegbeheerder het tegengestelde bereikt van door Naomi Voet KAMPERLAND - Als bewe gende, kleurige stipjes trok ken de fietsers gisteren door de polders van Noord-Beveland. De boerencampingfietstocht die gehouden werd trok veel bezoekers, ondanks het be wolkte weer. Zowel Zeeuwen als toeristen fietsten een tocht van 23 kilo meter langs campings en boer derijen. Door de fietstocht konden mensen een beeld krij gen van de moderne land- en tuinbouw, de producten en de recreatie op het platteland. Onderdelen van de fietstocht waren een markt met Noord- Bevelandse producten, een kijkje in een boomgaard, oude tractoren bezichtigen en een bezoek aan een zorgboerderij. Er zaten zeven tussenstops in de tocht. Campings waar de fietsers langskwamen waren De Ontdekking, De Kering, De Vlasschelf en Zorgboerderij Catharina Mariahof. Op mini- camping Kloinpe konden deelnemers genieten van een warme drank en pannenkoe ken. De boerencampingfiets tocht was een samenwerking van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en de Vekabo, de vereniging van kampeerboeren. foto Willem Mieras zaterdag 11 mei 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het hospice Ca- lando in Dirksland en zorgver zekeraar Pro Life gaan samen een keten opzetten voor gespe cialiseerde zorg aan stervenden. Door die aanpak kan de speci fieke aandacht voor terminale patiënten fors worden verbreed, zo luidt de doelstelling. Het gaat om een tweejarig pilot- project, waarbij ook een toon aangevend hospice in Arnhem is betrokken. Binnen tien jaar moet een netwerk zijn ontstaan waarin zo'n vijftig hospices zijn opgenomen, verwacht relatie manager D. Lok van Pro Life. Daarnaast wordt gewerkt aan opzet van een brede keten met thuiszorg, kruiswerk, verpleeg huis en andere betrokken disci plines voor een op individuele maat toegesneden begeleiding van stervenden. Deze benade ring zou tevens uitkomst kun nen bieden voor regio's als Sehouwen-Duiveland, die tot dusver geen hospice hebben, menen Calando-directeur J. Koningswoud-ten Hove en Lok. Comfortabel Als basis geldt een onderlinge kennisoverdracht. Niet alleen wordt zo de specifieke deskun digheid voor deze vorm van zorg bevorderd, zegt Koningswoud. „Waar het ook om gaat is dat je op dit niveau niet in een concur- rentiesfeer terechtkomt. Ster ven hoort bij het leven. Dat is de enige absolute zekerheid die - ook door de gezondheidszorg kan worden gegeven. Van be lang is daarom dat we gezamen lijk kijken hoe zo'n proces zo comfortabel mogelijk kan wor den doorgemaakt. Dat iedereen, in de thuissituatie, maar ook in een verpleeghuis, zorgcentrum of in een ziekenhuis voldoende is toegerust voor die taak. Hoe veel mensen overlijden niet in een situatie waarbij de patiënt zelf, nabestaanden, maar ook zorgverleners, zich ongemakke lijk voelen? Vaak komt dat door onkunde en koudwatervrees. Wij hebben de kennis en erva ring in huis. Waarom zou je dat voor je zelf houden?" Calando heeft in vier jaar tijd zijn naam gevestigd als hospice. Omdat nauw wordt samenge werkt met het ziekenhuis in Dirksland, kunnen alle noodza kelijke medische en technische voorzieningen high care) wor den, aangeboden. Het hospice dat in Middelburg wordt ge bouwd, krijgt die gradatie ook. Het Clarahofje in Hansweert biedt die verregaande faciliteit niet, verklaart Koningswoud de verschillen in opzet. De vorige maand opgerichte Stichting Hospice Sehouwen- Duiveland kan volgens Ko ningswoud zonder probleem ge bruik maken van de opgedane expertise in Dirksland. Ze con stateert een stijgende behoefte aan de opening van een hospice op het eiland, parallel aan het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierikzee. Stichtingsse cretaris L. van der Voorde ijvert op persoonlij ke titel al meerdere jaren voor een plek waar termi nale patiënten in huislijke sfeer kunnen worden begeleid. Met name geldgebrek is tot dusver de oorzaak geweest dat die voorziening er nog niet is. Die barrière is genomen, wan neer de Tweede Kamer straks het voorstel van demissionair minister Borst aanneemt, aldus Lok van Pro Life. Borst heeft de Kamer in maart schriftelijk la ten weten dekking te hebben ge vonden voor tachtig procent van de reguliere kosten van de hospicezorg. De verzekerings maatschappij (ondeel van de Agis Groep) heeft daarnaast binnen de polisvoorwaarden een aanvullende bijdrage opge nomen. Van der Voorde van de Stichting Hospice Sehouwen-Duiveland beschouwt het pilotproject ze ker als een 'aanmoediging' om haar plannen voor Sehouwen- Duiveland nu ook daadwerke lijk van de grond te krijgen. De details van het project wor den 3 juni bekendgemaakt op een werkconferentie in Middel- harnis. De bijeenkomst wordt eveneens bijgewoond door par lementariërs van verschillende politieke partijen. vluchtelingenF Alleen op de wereld. De straat als thuis weeskinderen wereldkansen bieden. Het zijn en volledig aan l:et noodlot overgelaten, Aj, de weeshuizen van WereldOuders die borg Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, A rJi staan voor zorg en ontplooiingskansen, zwervend op zoek naar warmte en gebor- 4WereldOuders vormen een brug die deze genheid. Jong leven dat al eindig lijkt voor- 7b II verloren kinderen weer houvast en toekomst dat het is begonnen. Door middel van Al geeft. Noodzakelijke steun die ons als opvang, liefde en scholing kunnen we deze WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl Giro 550 Postbus 4130 7320 AC Apeldoorn www.ZOAweb.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56