Multifunctioneel centrum bepleit BB PINKSTEROLDTIMERBEURS PZC Actie voor terugkeer doopvont Baarland Wijk Goes-Zuid heeft volgens werkgroep plek voor activiteiten nodig Pinksterketen Raad van Kerken in Goes Routes voor ruiter en paard open -V- mmiiMiêmm m Raadsleden krijgen geen vergoeding voor werk op stembureau Reddingsoperatie voor beeld Amos 13 Steekwagentje gestolen in Tholen Vlissinger loopt klappen op Vandalen aangehouden Illegale kampeerders bekeurd Sloebrug afgesloten voor verkeer Strandpaviljoen bestolen Auto botst tegen bus Eigenaar monument maakt nauwelijks gebruik van subsidie z O zaterdag 11 mei 2002 HnnrRob Paardekam BAARLAND - De Nederlands Hervormde Kerk in Baarland houdt vandaag een actie om het originele doopvont, dat in de ne gentiende eeuw in de kerk stond, terug te krijgen. Er is een rommelmarkt en bezoekers kunnen de kerktoren beklim men. In 1888 kreeg de Baarland- se kerk het doopvont cadeau van - toen - burgemeester Brug- gernan. Vrijwel niemand in Baarland weet dit nog. Het was dan ook min of meer bij toeval dat de Baarlandse commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken erachter kwam. ,,Een echtpaar uit Baarland ging op vakantie naar Canada", legt se cretaris A. Rietveld uit. „Daar kwamen ze in contact met een vrouw die daar lang geleden vanuit Baarland naartoe is ge- emigreerd. Zij maakte melding van het doopvont." Na enige speurwerk kwam de commissie erachter dat het vont eigendom is van het Koninklijk Genoot schap der Wetenschappen in Middelburg. Het genootschap is bereid om het in bruikleen te ge ven, zodat het weer in de Baar landse kerk geplaatst kan wor den. Maar daar is geld voor no dig. Onder meer voor de verze kering en de transportkosten. Ook het middenstuk ontbreekt en dat wil de commissie graag laten maken. De actie moet de nodige centen in kas brengen. Naast de rommelmarkt en het bezichtigen van de kerk en de toren zijn er twee korte concer ten van W. Schouwenburg. Hij zal het onlangs gerestaureerde Moreau-orgel bespelen. De ac tiviteiten vinden plaats van 9.30 tot 13.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - Er moet een multifunc tioneel centrum in de wijk Goes-Zuid komen. Het gebouw kan vooral gebruikt worden voor sociaal-culturele activitei ten. Daarvoor pleit de Werk groep Wijkbelangen van de Stichting Buurtwerk Goes- Zuid. In Goes-Zuid. met name aan de Beukenstraat, bevinden zich di verse kavels die de komende ja ren een andere invulling moeten krijgen. De gemeente Goes heeft de Werkgroep Wijkbelangen ge vraagd daarop haar visie te ge ven. „Dat is voor ons nogal las tig, omdat wij niet door de wijk zijn gekozen'', zegt K. de Bruijn van de werkgroep. „We dienen als een soort informeel klank bord tussen wijk en gemeente, maar kunnen de wijk niet verte genwoordigen." Om die reden is een meer algemene reactie op het verzoek geformuleerd. Daarin wijst de werkgroep op het belang van de komst van een 'laagdrempelig' multifunctio neel centrum. Daar zouden al- lerlei sociaal-culturele activi- teiten moeten worden georgani seerd, waar belangstellenden l kunnen binnenlopen. Volgens De Bruijn zou een der gelijk centrum als aanvulling moeten dienen op het bestaande Buurthuis De Pit en ook de nieu we brede school. „De Pit is nu al vaak volgeboekt met allerlei ac tiviteiten, voornamelijk voor de wat ouderen", aldus De Bruijn. Het nieuwe centrum zou een wat jonger publiek kunnpn be dienen. „Wellicht is een combi natie met sport en spel moge lijk." GOES - De Raad van Kerken verzorgt vanaf morgen tot en met vrijdag 17 mei een pinkster keten met het thema 'In de steek gelaten'. De keten wordt mor gen geopend met een oecumeni sche viering van Schrift en Tafel in De Hoogte aan de Populie renstraat in Goes. De dienst be gint om 9.30 uur. Vervolgens is er maandag 13 mei van 19.15 tot 19.45 uur een dienst in het Capitol Worship Centre aan de Beatrixlaan in Goes. Op dinsdag 14 mei is de kerkdienst in het stiltecentrum van Emergis aan de Oostmolen weg in Kloetinge. Deze begint om 19.15 uur en eindigt om 19.45 uur. In de Maria Magdale- na-dagkapel aan de Singel straat in Goes is woensdag 15 mei de dienst van 19.15tot 19.45 uur. Op dezelfde tijden is de vie ring donderdag 16 mei in De Hoogte in Goes. Ten slotte is de dienst op 17 mei in het gebouw van het Leger des Heils aan de Ravelijn de Groene Jager, opnieuw van 19.15 tot 19.45 uur. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel; (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.ril Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Een locatie heeft de werkgroep al op het oog. Het gaat om de vestiging van ROC Zeeland op de hoek van de Beukenstraat en de Van Hertumweg, in de wijk de 'Casembroot-locatie' ge noemd. Dat pand komt, door de plannen voor één centraal ROC- gebouw aan de Bessestraat, op termijn vrij. Een multifunctioneel centrum in dat pand lijkt de werkgroep een uitstekende herinvulling van de plek. De Bruijn: „Het staat vlakbij de groenstrook, de ijsbaan en de brede school." De locatie ligt ook bij de toegangsweg naar Ouverture, de wijk die momen teel in aanbouw is. De werkgroep zegt geen 'vast omlijnde plannen' voor ogen te hebben. Zij vindt het vooral van belang het idee in dit stadium al bespreekbaar te maken en een locatie in beeld te brengen, zo dat daar bij het verdere denken over de toekomst van Goes- Zuid rekening mee kan worden gehouden. De Bruijn wijst op het belang van een dergelijke voorziening, zeker gezien de gestage groei van het zuidelijke deel van Goes, in de vorm van Ouverture en Overzuid. „In die ontwikkeling moet je er ook voor zorgen dat er ruimte overblijft voor zaken zoals groene ruimte, verkeersveilig heid en sociale voorzieningen zoals een multifunctioneel cen trum." De werkgroep dringt aan op een 'dialoog' met de gemeente over het idee, zodat gezamenlijk de wenselijkheid en haalbaarheid van een dergelijk centrum kan worden onderzocht. Gisteren werden de nieuwe routes van de stichting Ruiter en Menroutes Noord-Beveland ingereden. door Rob Paardekam KAMPERLAND - Na een jarenlange voorbereiding zijn gisteren op de Klom penhoeve bij Kamperland de Noord-Be- velandse ruiter- en menroutes officieel in gebruik genomen. Volgens burgemeester C. van Liere zijn de routes van buitenge woon belang voor Noord-Beveland. Al vele jaren houdt een groep Noord-Be velanders zich bezig met het opzetten van de ruiter- en menroutes. Een groot aantal knelpunten moest worden opge lost en toen de opening vorig jaar zou plaatsvinden, gooide de mond- en klauwzeercrisis roet in het eten. Een jaar later konden de feestelijkheden alsnog plaatsvinden. Er zijn zes routes samengesteld, die heel Noord-Beveland beslaan. Ze hebben ook allemaal een naam gekregen. Zo kunnen ruiter en paard onder meer de Veerse- Meerroute en de Katse Kaairoute doen. Het aardige is dat de gebruikers niet al leen de tochten kunnen maken, maar ook van onderdak worden voorzien. Er is een netwerk van accommodaties en rust plaatsen (meestal minicampings) opge zet waar ruiters en paard kunnen over nachten. De plaatsen zijn te herkennen aan het logo van de stichting Ruiter- en menroutes Noord-Beveland. Burge meester C. van Liere van Noord-Beve land roemde gisteren de zeer diverse sa menstelling van de routes. „Ze voeren langs de bossen, de polders, het noord- zeestrand, de Oosterschelde en langs dij ken." Volgens Van Liere zijn de routes in combinatie met de accommodatiemoge lijkheden een aantrekkelijk geheel ge worden. Op het strand kan overigens niet altijd gereden worden. In het hoogsei zoen is het verboden gebied, maar in de periode van 1 tot en met 30 september kan er na 19.00 uur op de Noordzee- en Oosterscheldestranden worden gegalop peerd. Na die tijd zelfs hele dagen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingse raadsleden, die zitting hebben in een stembureau, krijgen geen vergoeding. Een voorstel van de Partij Souburg Ritthem (PSR) om de raadsleden evenals gewo ne burgers negentig euro te be talen, kreeg in een commissie vergadering geen bijval. Een raadsmeerderheid in Vlis- singen vindt een vergoeding niet nodig, omdat raadsleden al een jaarlijkse vergoeding krij gen voor hun gewone werk. Twaalf van de negenentwintig raadsleden nemen volgende woensdag tijdens de Tweede Kamerverkiezingen zitting in een stembureau. „Als een raadsmeerderheid dat vindt, dan moeten ook alle negentwin tig raadsleden in een stembu reau gaan zitten", vindt PSR- fractievoorzitter L. Waterman. „Ik heb er wel vrede mee dat het deel uitmaakt van de gewone vergoeding, maar als PSR heb ik geen enkele affectie met de Tweede-Kamervei'kiezingen. Ik beschouw het zitting nemen in een stembureau dan maar als gewoon vrijwilligerswerk. Ik zie het als een morele verplich ting. Al moet ik er wel een vrije dag voor nemen, die ik ook op een andere manier had kunnen invullen." Een ander voorstel van de PSR is voorlopig aange houden. De partij had ervoor gepleit om in ploegendienst te werken in stembureaus. De voorzitter van een stembureau moet om 6.30 uur de benodigde papieren ophalen op het stad huis. Hij is na sluiting van het stembureau om 21.00 uur pas een half uur later klaar. „Vijf tien uur aan één stuk is vrij lang", zegt Waterman. „Twee maal acht uur is een normale werktijd. Waarom houdt de overheid niet de normale werk tijden aan?" Het voorstel voor ploegendiensten is voorlopig in de ijskast gezet, omdat de tijd tot 15 mei te kort is om het sys teem in te voeren. Waterman denkt dat een dubbe le bezetting van de stembureaus ook goed is voor de mensen die zitting hebben. „Ik zit zelf in Ritthem. Daar wonen ongeveer vierhonderd stemgerechtigden. De helft daarvan gaat naar de stembus. Als je daarvoor vijf tien uur moet zitten, slaat de verveling toe." door Rob Paardekam HANSWEERT - Het beeld Amos moet blijven staan. Dat vindt nagenoeg de gehele Hans- weertse bevolking. Er is echter een probleem: Amos verkeert in verregaande staat van ontbin ding en als er niet snel iets ge beurt, zal het beeld niet lang meer leven. De maker van het beeld heeft het kunstwerk in dertijd gemaakt met het idee dat het op den duur zou vergaan, maar omdat de bevolking het graag wil behouden, heeft de dorpsraad actie ondernomen. Het beeld is in de loop der jaren een soort begrip geworden in Hansweert. Het komt niet zel den voor dat Hansweertenaren die gaan wandelen 'een rondje THOLEN - In de de Oudelandsestraat in Tholen is gistermid dag tussen 13.00 uur en 1330 uur een steekwagentje gestolen. Een medewerker van It's bezorgde in die straat huishoudelij ke apparatuur. Het steekwagentje had hij bij zijn busje laten staan. Toen hij terugkeerde was het steekwagentje, met een waarde van enkele honderden euro's, weggenomen. VLISSINGEN - Een 40-jarige Vlissinger heeft gisterochtend om 10.55 uur klappen gekregen op het Scheldeplein in zijn woonplaats. De man werd benaderd door iemand, die hij al leen van gezicht kende. Deze eiste geld van hem. Het slachtof fer werd vervolgens in het gezicht geslagen, Daarbij liep hij enkele striemen op en verloor hij een deel van een tand. De man wist zich uiteindelijk te bevrijden van zijn belager. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagochtend twee mannen van 23 en 26 jaar aangehouden op het Bellamypark in Vlissin- gen. Zij hadden een verkeersboi'd in zijn geheel uit de grond getrokken en met trottoirtegels gegooid. DOMBURG - Bij controles op illegaal kamperen heeft de po litie in de nacht van donderdag op vrijdag veertien Duitsers, twee Fransen en vier Belgen bekeurd op Walcheren. Zij ston den op de Schelpweg in Domburg, de Joossesweg in Westka- pelle, de Kanaalweg in Kamperland, de Monnikendijk in Vrouwenpolder, de parkeerplaats langs het Veerse Meer en de Polredijk in Veere. VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is in de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 mei gesloten voor wegverkeer. De schakelaars waarmee de brug open en dicht gaat, worden ge test en opnieuw afgesteld. Daarvoor is het noodzakelijk om de brug tientallen keren open en dicht te doen. De afsluiting be gint om 20.00 uur en duurt tot 6.00 uur 's ochtends. ZOUTELANDE - Een strandpaviljoen aan het strand in Zou- telande is tussen donderdagavond 22.00 uur en vrijdagoch tend 9.00 bezocht door inbrekers. De toegang werd gefor ceerd. De daders hebben tientallen pakjes sigaretten, enkele tientallen euro's en drank weggenomen. In het strandpavil joen werden ook vernielingen gepleegd. De schade van de diefstal en de vernielingen is nog niet bekend. BURGH - Een 67-jarige automobilist uit Zierikzee is vrijdag morgen in Burgh frontaal op een bus gebotst. De man kwam er zonder kleerscheuren vanaf, maar zijn auto raakte bescha digd. De Zierikzeeénaar reed over de Kerkstraat in Burgh in de richting van de Burghse Ring. Toen hij naar links uitweek om een stilstaande vrachtwagen in te halen zag hij een tege moetkomende bus - bestuurd door een 47-jarige man uit Mid delburg - over het hoofd met een botsing als gevolg. foto Willem Mieras Voor belangstellenden heeft de stichting een ruiterroute pakket samengesteld. Dat is voor iets meer dan twaalf euro te verkrijgen bij de VW Noord-Beveland. Het pakket bevat een brochure, routebe schrijvingen en een full color kaart van het eiland waarop de zes routes zijn inge tekend. Verder is er een accommodatie overzicht, een lijstje met nuttige tips en wetenswaardigheden over de regio en een getijdenboekje. Het project wordt ondersteund door de provincie Zeeland, het Bureau voor Toerisme Zeeland, Maatschappelijk Ondernemen en de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisa tie (ZLTO). Amos' doen. De dorpsraad heeft een bedrijf gevonden dat vaker voor kunstenaars werkt. Het beeld kan in een vorm gegoten worden om vervolgens in een ander materiaal teruggeplaatst te worden. De gemeente heeft toegezegd dat ze deze operatie - mits de kosten binnen de perken blijven - wil betalen. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Eigenaren van monumentale woningen en boerderijen in Zeeland doen nog steeds nauwelijks een beroep op restauratiegel- den. De provincie heeft de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg daarom ge vraagd maximale bedragen vanuit het potje woonhuizen en boerderijen over te heve len naar overige monumen ten. „Daarmee voorkomen we dat restauratiegeld voor Zeeland verloren gaat", ver klaart'gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur). Deze week hebben Gedepu teerde Staten het Provinciaal Restauratie Uitvoeringspro gramma 2002-2007 vastge steld. Daaruit blijkt dat voor monumentale woonhuizen en boerderijen in Zeeland veel meer geld beschikbaar is dan door eigenaren wordt aangevraagd. Zo is voor het jaar 2005 ruim 13,000 euro toegekend aan de restauratie van een woning in Kamper land, maar ziet het ernaar uit dat 366.879 euro in kas blijft Op de budgetten voor 2006 (405.128 euro) en 2007 (203.908) is nog helemaal geen beroep gedaan. Volgens het dagelijks provin ciebestuur zijn particuliere eigenaren vaak onbekend met zowel bouwkundige als financiële mogelijkheden voor restauraties. „Daarom is het van belang de eigena ren van objecten in deze cate gorie de juiste en volledige informatie te verschaffen. Het is essentieel dat gemeen ten de eigenaren bewegen zo snel mogelijk te restaureren De kosten van de restauratie worden ieder jaar hoger, doordat de staat van het ob ject verder achteruit gaat en de materiaalkosten en uurlo nen stijgen. Daardoor wordt het voor eigenaren steeds moeilijker het eigen aandeel op te brengen." Diezelfde constatering deed het provinciebestuur een jaar geleden ook, toen het Restauratie Uitvoeringspro gramma 2002-2006 werd vastgesteld. Toen is het voor nemen uitgesproken dat pro vincie, het Nationaal Res tauratiefonds en de Rijks dienst voor de Monumenten zorg voorlichtingsbijeen komsten in Zeeland zouden houden, in de hoop dat meer eigenaren zich zouden mel den. Volgens De Kok is er wel informatie aan eigenaren verstrekt. „Ik weet alleen niet op welke schaal. Het blijft in de eerste plaats toch de verantwoordelijkheid van de eigenaar zelf om zijn wo ning of boerderij te resta ure- ren. J" Anders dan vroeger bestaat tegenwooi'dig de mogelijk heid geld vanuit de categorie woonhuizen en boerderijen over te hevelen naar overige monumenten, zoals molens en kerken. Daar overstijgt de vraag naar geld wel het be schikbare budget. Vergezocht De Kok bestrijdt dat de voor lichting aan huiseigenaren op een laag pitje staat, omdat het de overheid wel schikt dat er dan extra geld vrij komt voor kerken en molens. „Dat is wel erg vergezocht. We voeren met Provinciale Staten discussies over het belang van restauratie van waardevolle historische ge bouwen, Daarbij worden re gelmatig beeldbepalende boerderijen genoemd. We proberen voor eigenaren de drempel juist zo laag moge lijk te houden. Maar als op het geld toch geen beroep wordt gedaan, willen we het wel graag behouden voor monumenten in Zeeland, lie ver dan dat het terugvloeit naar de Rijksdienst in Zeist." Advertentie ZAT. N MAAN. 18 MEI 19 MEI 20 MEI 12.00-18.00 10.00-18.00 10.00-18.00 uur uur uur Finish Molentocht op zondag 19 mei, ca. 16.30 uur. Beursinschrijving kostenloos voor particulieren en handelaren die oldtimers te koop wensen aan te bieden. TOEGANG: 6,- p.p. Kind 2,50 ZEELANDHALLEN GOES INFO: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55