p: Herinrichten gaat vóór parkeren 11 Provincie leunt sterk op externe deskundigheid Veerman Beusenberg krijgt zijn arbeid in levensvreugde uitbetaald Goes kijkt naar Rijk voor bekostiging van parkeerkelder Drie gemeenten bieden minima vakantiereizen aan m Bestuur Goese ondernemersclub kiest voor pragmatische oplossing Italiaanse avond in Goes Terneuzense man betrapt met drugs in Denemarken Ruit vernield zeeuwse almanak Wennen BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 11 mei 2002 Hoor Rolf Bosboom GOES - Het bestuur van onder nemersvereniging OOG wil zich erbij neerleggen dat de herin richting van de Goese binnen stad wordt uitgevoerd voordat een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen is gerealiseerd. De organisatie wil daarmee voorkomen dat de vernieuwing van het centrum jarenlang wordt opgehouden. Inde discussie die de afgelopen jaren over het Masterplan Bin nenstad is gevoerd, heeft de On dernemers Organisatie Goes er steeds nadrukkelijk voor ge pleit niet alleen het centrum te vernieuwen, maar er ook voor te zorgen dat er meer parkeergele genheid op loopafstand van het winkelgebied komt. Die twee zaken waren voor de onderne mers onlosmakelijk met elkaar verbonden. In de onderhandelingen met het gemeentebestuur is die koppe ling ook overeind gebleven. Het projectplan dat begin dit jaar werd gepresenteerd, omvatte niet alleen de herinrichting van een groot aantal straten en plei nen, maar ook de bouw van twee parkeerkelders: zowel aan het Bleekveld als onder de Oost wal. In die opzet was het OOG-be- stuurbereid zich er sterk voor te maken dat de ondernemers ge zamenlijk zes miljoen euro bij dragen, te innen via baatbelas ting. Te duur Een meerderheid van de ge meenteraad vond de totale kos- j ten van de plannen, toen voorlo pig geraamd op 22 miljoen euro, wat al te gortig. Bij de vorming van het nieuwe college van bur gemeester en wethouders zijn de ambities daarom getemperd. De belangrijkste ingreep is dat eerst wordt ingezet op de par keergarage Bleekveld en dat de parkeerkelder Oostwal wellicht in een later stadium aan de orde komt. Het OOG-bestuur bespreekt de gewijzigde situatie dinsdag 14 mei met zijn achterban, tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering. Duidelijk voor de ondernemers is dat een substantiële uitbrei ding van de parkeercapaciteit in en rond de binnenstad nog ge ruime tijd op zich laat wachten. Het zal naar verwachting nog enkele jaren duren voordat de parkeergarage aan het Bleek veld gereed is. Die levert boven dien per saldo nauwelijks extra parkeerruimte op aangezien di verse pleinen, zoals de Grote Markt, autovrij worden ge maakt. Verliezers ,,We kiezen dan ook voor een pragmatische oplossing", zegt OOG-bestuurder R. Berks. Dat houdt in dat niet wordt gewacht met het op de schop nemen van pleinen en winkelstraten totdat een of meer parkeergarages ge reed zijn. „Dat er snel iets aan het centrum moet gebeuren, staat als een paal boven water. Het zou daarom zonde zijn om nog eens vier, vijf jaar te wach ten", aldus Berks. „Als je nu niets doet, heb je alleen maar verliezers." De ledenvergadering moet zich volgende week ook uitspreken over de baatbelasting. Het be drag van zes miljoen euro dat eerder tussen gemeente en OOG aan de orde is geweest, was im mers gebaseerd op de oorspron kelijke opzet. „Dat komt nu in andere verhoudingen te staan", stelt Berks. Het bestuur wil van de leden horen hoe zij er in grote lijnen over denken en nog niet over concrete bedragen spre ken. „Op basis van het definitie ve uitvoeringsplan kunnen we verder met de gemeente onder handelen." Gezien het belang ervan, pro beert OOG zoveel mogelijk le den en ook niet-leden naar de bijeenkomst van 14 mei te trek ken. Deze wordt gehouden in het Lunchcafé Stadhuis aan de Grote Markt en is vanaf 20.30 uur openbaar. doorConny van Gremberghe MIDDELBURG - Advies- en or ganisatiebureaus hebben de voorbije twee jaar een aardige kluif gehad aan de provincie Zeeland. Ruim zestig keer scha kelde het provinciebestuur ex terne adviseurs in voor raad en bijstand. In totaal betaalde de provincie voor die adviezen bij na 2 miljoen euro. In de meeste gevallen moest de provincie een beroep doen op externe kennis, omdat simpel weg in het provinciehuis de noodzakelijke expertise ont brak. In een reeks andere geval len moest hulp buitenhuis wor den gezocht, omdat ambtenaren in Middelburg niet de tijd of ruimte hadden om zich over de vraagstukken te buigen. In een paar andere gevallen wilde het provinciebestuur advies heb ben van een onafhankelijke partij, zoals bij de doorlichting van het provinciaal emancipa tiebeleid, de herstructurering van de jeugdhulpverlening in Zeeland en over het fenomeen organisch bouwen. Vooral voor de fast ferry, het fietsvoetveer dat straks tussen Vüssingen en Breskens gaat va ren, leunde het provinciebe stuur sterk op adviezen van buitenaf. Zo'n 200.000 euro trokken GS uit voor externe Adviseurs Volgens gedeputeerde D. Bruin ooge (organisatie) heeft de pro vincie de voorbije twee jaar vaker een beroep gedaan op ex- terne adviseurs, maar is van .buitennissige uitgaven geen sprake. „Bij de lijst externe ad viezen is voor elk apart geval een motivatie gegeven. In de meeste gevallen hebben we ons gewend tot mensen buiten ons huis, omdat we zelf niet over voldoende capaciteit - mens kracht - beschikten om zaken goed uit te laten zoeken." „Dat heeft zo zijn redenen. In de jaren negentig is er fors gesne den in het provinciale apparaat. In die tijd is er zo'n 6,5 miljoen euro bezuinigd, hoofdzakelijk op personeel. In totaal zijn er in die jaren 125 fulltime banen (op een totaal van duizend) ge schrapt. Nu zit de provincie - mede dankzij het Delta-divi dend - stukken beter bij kas, dus zou je kunnen zeggen: trek meer personeel aan om nog meer des kundigheid zelf in huis te heb ben. Dat doen we niet, omdat er op middellange termijn niet die financiële ruimte bestaat om zeg, zestig tot zeventig mensen, structureel te betalen. We heb ben er de laatste jaren dan ook bewust voor gekozen om tijde lijk hulp van buitenaf te halen om zaken te laten uitzoeken", aldus Bruinooge. In de inventarisatie over de laatste twee jaar zijn de kosten voor accountants, automatise- rings en personeelsadviezen buiten beschouwing gelaten. Volgens Bruinooge gaat het hier om uitgaven die jaarlijkse op de provinciale begroting drukken. De kosten voor die externe in breng zijn overigens de laatste jaren niet gestegen. GOES - De Zeeuwse biblio theek in Goes houdt op 24 mei een Italiaanse avond. Een le zing, een muzikale bijdrage van de Muziekschool en een wijn proeverij zijn hier onderdeel van. De bibliotheek staat van 8 tot en met 28 mei in het teken van De weken van het reisboek. Boeken over allerlei landen worden ten toongesteld en bezoekers kun nen gebruik maken van video's en cd-roms. De Italiaanse avond is een onderdeel hiervan. De avond begint om 20.00 uur. Toe gangskaarten zijn vanaf 17 mei af te halen bij de klantenservice in de bibliotheek. Schipper Beusenberg aan de slag met verfkwast en -roller. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeanne de Nijs SCHERPENISSE - De drie opvarenden van de m.s. Harpoen waren gisteren nog volop in de weer met gereedschap, verf kwast en -roller. Schipper A. Beusenberg, zijn echtgenote en H. Chastelet rondden de flinke opknapbeurt van het fietsveer af. Alles moest gereed zijn voor de feeste lijke presentatie. Vandaag is het dan zo- „Reken maar uit dit is de vij ftiende zomer dat ik tussen Gorishoeken Yerseke vaar, gemiddeld tweeduizend man per seizoen", antwoordt Beusenberg op de vraag hoeveel fietsers hij inmiddels heeft overgezet. Het was een van de eerste recreatieve pontjes in Zeeland, op dezelfde lijn waar vanaf de vijftiende eeuw personen, post en vee de Ooster- schelde overgingen. In 1962 ging het pont je uit de vaart. Met de komst van dammen en spoor was het overbodig geworden. Tot de toenmalige exploitant van camping De Pluimpot op Gorishoek in 1988 het idee opvatte het pontje nieuw leven in te bla zen, maar dan als recreatieve attractie voor fietsers. Het voorbeeld werd her en der overgeno men. Het Bureau voor Toerisme sprong daarop in met de oprichting van de Stich ting Fiets een rondje met een pontje. In het almanakje dat de stichting tegenwoordig jaarlijks uitgeeft, zijn de vertrekplaatsen en -tijden opgenomen, evenals suggesties om grotere tochten te maken waarin meerdere overzetten zijn opgenomen. Garnalenkotter Beusenberg (62) vindt het prachtig aan het stukje recreatie te kunnen meewer ken. Zijn hart, of liever gezegd alles in hem, ligt in de Harpoen. Het is het water dat hem trekt. Vroeger al. Toen voer hij met een garnalenkotter, later een haring- logger. Daarna ging hij bij Weismuller in de berging werken. „Tja, dan ga je trou wen, en dan is dat over", mijmert hi], „toen ben ik in de bouw terechtgekomen." Sinds hij niet meer werkt is hij zeven maanden per jaar in Gorishoek te vinden, op de camping aan de rand vande Ooster- schelde. De eerste Harpoen waarmee hij fietsers ging overzetten werd na drie jaar afgekeurd door de Scheepvaartinspectie. Er kwam een nieuw schip, maar ook weer een flinke lekkage met bijbehorende kos ten. De toenmalige exploitant besloot zich uit het project terug te trekken. Beu senberg vertikte het echter zijn levens werk te laten voor wat het was. Hij vond in Chastelet een mede-ent^housiasteling, ze namen samen de Harpoen over. De ge meente Tholen sprong verder bij met een jaarlijk se garantiesubsidie. Min twee euro Wat niet betekent dat het pontje een lu cratief zaakje is. „Als je al je uren gaat re kenen werk ik voor min twee euro per uur", lacht de schipper. „Het spaarpotje voor onze oude dag is inmiddels helemaal leeg. Maar dat geeft niks. Dit is toch iets wat je zelf hebt opgebouwd, dat laat je niet zomaar meer los. En de passagiers zijn meestal erg vriendelijk. Vooral men sen die een fietsvakantie maken Al regent het pijpenstelen, dan lachen ze nog." Het gebeurt overigens ook best wel dat mensen minder aardig zijn, bijvoorbeeld wanneer een afvaart uitvalt vanwege het slechte weer. „Dan word ik soms voor van alles en nog wat uitgemaakt. Niet leuk, maar ja, wie weet hoe lang die mensen dan al tegen de wind in hebben gefietst, dan moeten ze weer hetzelfde stuk terug. Maar als het wind over tij is moet je niet op Go rishoek zijn. In het begin heb ik me wel gek laten maken. Maar als met zulk weer je motortje ermee ophoudt, heb je een pro bleem Ik heb er wel aan boord zien staan, met hun knokkels witgeknepen om de rai- ling." De Rotary Goes-Reimerswaal heeft ter gelegenheid van het 2 5 - j arig j ubileum een schenking gedaan om de Harpoen op te knappen. „Die pontjes zijn vanuit toeris tisch oogpunt een belangrijke rol gaan spelen", verklaart Ko Weber van de Rota ry Goes de keuze. „Het is mooi om bijvoor beeld voor een waterput in Indonesië te zorgen. Maar het is ook leuk om in je eigen omgeving een project te doen, om zo te la ten zien dat je er als Rotary bent." Mazzel Mazzel, vindt Beusenberg. „We hebben een nieuw aggregaat mogen aanschaffen en nieuwe ramen in de kajuit laten zetten. En, kom maar eens mee kijken, de keuken is helemaal vernieuwd." Trots wijst hij binnen op de splinternieuwe blauwe te geltjes, de versgelakte betimmering en kastjes. Onder in het ruim wil de schipper nog tuintafels zetten, waar bi] slecht weer zo'n twintig man kan zitten. Hier en daar moet de kwast nog langs, vindt hij, en hij wil hetplafond nog opge knapt hebben. En als hij dan toch bezig is: de haven moet nodig uitgebaggerd wor den. Wie daarvoor verantwoordelijk is weet hij niet precies. „Maar als het van de zomer laagwater is, kom ik hier echt niet meer weg." En dan zijn er nog de ganzen, waar Beusenberg geen raad mee weet. De beesten bivakkeren al twee jaar in de buurt van de aanlegsteiger, en willen wel eens dreigend met de nek naar voren op vreemden af komen. „Ik ben al verschil lende keren naar boven gekomen om men sen te ontzetten, al zulke kerels hard weg zien lopen. Maar ze doen echt niks, ze zijn gewoon angstig." Voorzitter C. van Liere van de Stichting Fiets een rondje met een pontje overhan digt vandaag postpakketten aan de bur gemeesters A. Verbree van Reimerswaai en W. Nuis van Tholen. In de pakketjes zit ten exemplaren van de nieuwe Almanak 2002 van de Zeeuwse pontjes Het boekje is vanaf volgende week te koop bij de WV's. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes hoopt op een rijkssubsidie om een parkeerkelder bij de Oost singel te kunnen realiseren en de historische vestenstructuur te herstellen. Er is een bijdrage van drie miljoen euro gevraagd. De provincie ondersteunt de aanvraag. Het project is een van de meest in het oog springende onderde len van het Masterplan Binnen stad. De bedoeling is dat het parkeerterrein bij de Oostsingel plaats maakt voor een onder grondse parkeergarage, met een ingang nabij het stadskantoor. Het huidige parkeerterrein kan dan weer een waterpartij wor den, zodat het vestenpatroon rond de binnenstad in ere wordt hersteld. Naar aanleiding van de discus sie die de afgelopen maanden over het Masterplan is gevoerd, is het project inmiddels op de wat langere baan geschoven. Het nieuwe college zet in op de bouw van een parkeergarage aan het Bleekveld. Dat heeft vooral met de kosten te maken. Het plan Oostvest zou, volgens een eerste raming, twaalf mil joen euro moeten gaan kosten. Het idee is echter nog niet uit beeld. Bijdragen van derden zijn dan ook zeer welkom. Om die reden doet de gemeente een beroep op het ministerie van VROM. Dat kent het Innovatie programma Stedelijke Vernieu wing, om creatieve en vernieu wende projecten op het gebied van stadsvernieuwing te onder steunen. Dit jaar wordt daar 55,5 miljoen euro aan besteed. Goes vraagt drie miljoen euro, een kwart van de totale kosten van het project. Gedeputeerde Staten hebben deze week beslo ten de aanvraag van de gemeen te te ondersteunen, gezien de positieve effecten die zij van het plan verwachten. GS wijzen het ministerie erop dat niet alleen de bereikbaarheid van het cen trum aanzienlijk verbetert, maar dat ook 'de directe omge vingskwaliteit van de Goese binnenstad als regionaal voor zieningencentrum' erbij is ge baat. „Het is voor de uitvoering van het Zeeuwse beleid van belang dat dergelijke centra hun posi tie kunnen behouden en zo mo gelijk versterken" aldus het provinciebestuur. TERNEUZEN - In het Deense Arhus is woensdag een 39-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Terneuzen aangehouden we gens drugssmokkel. De man werd betrapt met vijf tien kilo hasj in zijn persoonlij ke bezittingen. Ook had hij 130.000 euro in contanten op zak. De chauffeur is voor onder vraging en verder onderzoek door de Deense narcoticabriga de overgebracht naar Kopenha gen, waar hij nog minimaal ze venentwintig dagen in hechte nis zal verblijven. Volgens de Deense krant Ber- lingske Tide had de Deense poli tie de man al langer op de korrel en zou hij betrokken zijn bij meerdere transporten van ver dovende middelen. Er wordt verder vanuit gegaan dat de Terneuzenaar met alleen ope reerde. Tegelijkertijd met zijn arrestatie zijn in Padborg aan de Deens-Duitse grens en in Aarhus een 44-jarige Marok kaan en een 63-jarige Deen op gepakt, met wie hij in nauw con tact zou staan. Bij de 63-jarige verdachte werd thuis 65 kilo hasj gevonden. De Marokkaan werd gesnapt bij de overdracht van 25 kilo geestverruimende middelen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In de gemeen ten Goes, Vlissingen en Middel burg wordt een gezamenlijke brochure uitgebracht met va kanties voor mensen met een minimuminkomen. Minima kunnen kiezen uit dertien va kanties, variërend van een weekje Veere tot een zonvakan tie in Spanje. De brochure wordt uitgegeven onder de naam Sociaal Toeris me Zeeland. Het is een samen werkingsverband tussen de cliëntenraad en de gemeente Vlissingen, Sociaal Cultureel Werk Middelburg (SKWM), de Goese cliëntenraad en het in- en uitloophuis Vlissingen. De va kanties worden georganiseerd door de YMCA in samenwer king met Jantje Beton. De gemeente Vlissingen is drie jaar geleden voor het eerst be gonnen met het subsidiëren van vakanties voor mensen met een smalle beurs. Het eerste jaar werd een reis voor gezinnen ge organiseerd naar Vierhouten. Twee jaar geleden vertrok voor het eerst bus met alleenstaan den richting Spanje. De vakan tie in Spanje blijft overigens voorbehouden aan Vlissingers, omdat de gemeente Vlissingen een deel betaalt. Dit jaar gaat de groep naar Malgrat de Mar. Naast de gezinsvakanties en rei zen voor alleenstaanden, kun nen kinderen ook alleen op stap. Jongere kinderen kunnen bij voorbeeld een weekje naar het strand in Renesse. Voor de oude re kinderen zijn er actieve va kanties, zoals een zeilkamp, een ponykamp of een survival kamp. Alle reizen worden bege leid door getrainde vrijwilli gers. De eigen bijdrage voor de va kantie hangt af van de hoogte van het inkomen. Een week naar een tot vakantieoord omge bouwd landhuis in Ommen kost voor iemand die leeft van een minimuminkomen twintig euro per persoon. Daarbij is vervoer en eten inbegrepen. Om van het aanbod gebruik te kunnen maken, kunnen mensen in hun eigen woonplaats infor matie inwinnen. In Goes en Vlissingen bij de cliëntenraad en in Middelburg bij de SKWM. Mensen die via de gemeente Vlissingen een uitkering ont vangen, krijgen de brochure vanzelf in de bus. Anderen kun nen het boekje afhalen bij de ge meente, de bibliotheek of het in- en uitloophuis in Vlissingen. GOES - Onbekenden hebben tussen woendagmiddag 18.00 uur en gisterochtend 8 00 uur een ruit van een pand aan de Lange Kerkstraat in Goes ver nield. Het schadebedrag is nog onbekend. Het is nog even wennen voor de kersverse commissieleden van dat noord-Zeeuwse ei land. De vergadermores moeten er nog inslijten. Maar de oude garde is gaarne be reid - soms met een besmuik te, soms met een wat verte derde glimlach - die eerste stapjes te begeleiden. Of het groene gras zo nu en dan eens te maaien. De voorzitter wordt attent gemaakt op de publieke in sprekers. Een verdivaald raadslid wordt het juiste agendapunt gewezen. En ambtelijk wordt bijgespron gen om de wethouder geen slipperig debuut te laten ma ken. Een kleine botsing tussen oud en nieuw daargelaten, niks aan de hand, zo lijkt het. Totdat de voorzitter, enige dagen terug, met tevreden heid en enige opluchting over het ordentelijk verloop zijn commissieleden toch vooral 'een goede Hemelvaart' wenste. Het is nog even wennen, maar zo'n slagveld was het nou ook weer niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53