Loonkosten stijgen explosief Centrum-rechts zal verfrissend zijn PZC PZC Huidchip medische gegevens roept vragen op Verwachting Ontwikkeling kan leiden tot groeiende werkloosheid 11 mei 1952 zaterdag 11 mei 2002 De loonkosten rijzen de pan uit. De sociale part ners waarschuwen ervoor dat Nederland daarvoor spoedig de tol betaalt. Werknemers worden zo duur dat ze straks met bosjes worden ontslagen. Maar wie veroorzaakt de stijging en wie moet hem beteugelen? door Sylvia Marmelstein In de loonkosten die de werk gevers betalen, zitten behalve het salaris ook bonussen en ex traatjes, sociale premies, werk nemersverzekeringen en pensi oenafdrachten. Als de kosten daarvan toenemen, stijgen de loonkosten navenant. De FNV vindt dat de werkge vers de loonkosten te hard laten stijgen doordat ze te veel met extraatjes en bonussen strooien. ,,Dat doen ze om hun personeel te behouden zegt Hen k van der Kolk, CAO-coördinator. Maar ook de overheid droeg volgens de FNV bij aan het proces door de sociale premies veel te hoog vast te stellen. „Onzin", vinden de werkgevers. „Die extra's en bonussen komen haast niet meer voor. Het zijn juist de structurele loonsverho gingen - die de bonden per se in CAO's willen afspreken - die de stijging veroorzaken", zegt Hans van der Steen van de werkgeversvereniging AWVN. Die structurele verhogingen vormen bovendien een blijven de bedreiging, omdat werkge vers er niet meer vanaf kunnen als het iets slechter gaat met de economie. Van der Steen pleit er daarom voor dat de bonden afzien van structurele verhogingen. In plaats daarvan moeten ze mee werken aan vormen 'die mee ademen met de bedrijfsresulta ten'. „Als het goed gaat met het bedrijf is het loon hoger, als het slechter gaat is de beloning la ger", zegt Van der Steen. De AWVN is betrokken bij meer dan de helft van alle CAO's die in Nederland worden afgeslo ten. „In 20 van de tot nu toe 107 afgesloten CAO's voor dit jaar zijn er concrete afspraken ge maakt over flexibele belonings- vormen. Maar helaas zijn er ook nog eens hoge structurele sala risverhogingen afgesproken." De werkgevers willen dat flexi belere beloningsvormen in de plaats komen van structurele verhogingen. Anders blijven we problemen houden met de loon kosten." Die kosten stijgen volgens Van der Steen ook hard, omdat in CAO's de structurele loonsver hogingen stijgen. „Vijf maan den geleden ïagen de verhogin gen rond de 3 procent. Nu is dat al 3,25 procent." De bonden be loofden vorig jaarhun looneisen meer te laten differentiëren. Dat betekent dat ze in sectoren waar het slechter gaat minder vragen dan op plekken waar het goed gaat. Vroeger werd bij alle CAO- onderhandelingen dezelfde eis op tafel gelegd. Slecht Met de differentiatie gaat het volgens Van der Steen slecht. ,.De eerste paar maanden van dit seizoen kregen we wel bij al le CAO's heel verschillende looneisen. Ze varieerden van 2 tot 4 procent. Maar de laatste maanden bedragen ze minimaal 3,5 procent. Ook in sectoren waar het slechter gaat De FNV vindt dat logisch. ..Wij zullen nooit een looneis stellen die lager ligt dan de inflatie. Dan gaan de werknemers er na melijk in koopkracht op achter uit. De inflatie ligt nu rond de 3,3 procent. Onze looneis zal daar dus altijd boven liggen", zegt Van der Kolk. Van der Steen vindt dat onver antwoord. „Zo komen we niet meer uit de gevaarlijke loon- prijsspiraal. Want door de te ho ge lonen, stijgen de loonkosten. De werkgevers moeten dat te rugverdienen door hun prijzen te verhogen. Daardoor kunnen ze niet meer goed concurreren met het buitenland. Dat kan lei den tot een ontslaggolf in Ne derland. We zitten nu dus in een heel gevaarlijke situatie." GPD door Floor de Booys Bij acht proefpersonen uit San Francisco is gisteren een chip met persoonlijke, me dische gegevens onder de huid aangebracht. De vinding roept vragen op. De chip, ter grootte van een rijstkorrel, staat via een radio signaal in contact met een data base waarin alle persoonlijke gegevens zijn opgeslagen. Met een scanner zijn die makkelijk op te roepen. De proefpersonen lijden allen aan een chronische ziekte. Het bedrijf dat de chip introduceert, Applied Digital Solutions uit Florida, denkt het te verkopen aan ziekenhuizen en eerste hulpcentra. Of de chip ook in Nederland wordt ingevoerd, is de vraag. Artsen reageren terughoudend. „Het bedreigt de privacy. Ik kan me er alleen iets bij voorstellen als het op vrijwillige basis zou gebeuren. Ik moet er niet aan denken dat baby's zo'n chip krijgen. Dat is niet het soort sa menleving waar we naartoe moeten", zegt Pia van Leeuwen, arts op de Eerste Hulp in het Haagse Westeindeziekenhuis. Toch ziet ze ook voordelen. ..Wij krijgen regelmatig onbekende patiënten. Soms zijn ze buiten westen en kunnen ze niet vertel len dat ze allergisch zijn voor antibioticum of lijden aan sui kerziekte. Dan zou zo'n chip le vens kunnen redden." René Pasanea, arts van het Haags psychomedisch centrum Parnassia. vreest dat een chip stigmatiseert. „In de geestelijke gezondheidszorg ligt dat gevoe lig. Je kunt er niet voorzichtig genoeg mee zijn." Pasanea ziet ook voordelen voor de psychia trisch patiënt. „Het kan handig zijn om te weten welke medicij nen men gebruikt. Zo kunnen mensen met een ernstige psy chose die zonder medicijnen ko men te zitten een gevaar worden voor zichzelf en anderen." Het implanteren van de chip, dat door de huisarts kan worden gedaan, kost 200 dollar (circa 220 euro), plus maandelijks 10 dollar om in contact te blijven met de database. GPD De campagne is over. Vrijdag 10 mei 2002 viel Ne derland even stil. Tijdens een sobere, indruk, wekkende dienst in de Rotterdamse kathedrai werd Pim Fortuyn volgens het eeuwenoude ritueel da- geschraagd is op hoopvolle verwachting, ten paradijs geleid. Daarna was er het moment van de ontlading^ een ongekende manifestatie, een mengeling van woed en respect, hervonden de mensen een stem. Het leidde tot volstrekt on-Nederlandse taferelen. De naamvai' het idool Pim Fortuyn werd gescandeerd, het Victorie teken gemaakt en er werd gezongen: You never wak alone. De boodschap was duidelijk: Wij gaan doorlE: ook de waag naar schuld en verantwoordelijkheg kwam, het zal de aanwezige politieke top niet zijnon: gaan, met kracht aan de orde. Tienduizenden in Rotter dam en op de route naar de tijdelijke rustplaats Drie. huis-Westerveld volgden de witte stoet. De ve.< honderdduizenden in televisie-land maakten de emr tievolle momenten mee bij dit afscheid van de vermoor de politicus die de laatste tijd zozeer was uitgegroe:: tot een teken van hoopvolle verwachting. Zo werd der- uitvaart van grotere betekenis dan een nauwgezet gere gisseerde staatsbegrafenis. De klokken klinken na. Er waren twee opmerkelijke momenten tijdens dienst. Bisschop Van Luyn deed, in alle ingetogenheic een moeilijk mis te verstaan beroep op saamhorigheid niemand leeft en sterft voor zichzelf, ook niet in een w- reld waar juist het individuele is gaan prevaleren, d- gemeenschapszin ernstig is aangetast en de verstoretj de werking van de tweedeling alle kans krijgt. In dezl dagen is gebleken dat Fortuyn de taal van velen spral en verloren gewaande waarden kon bundelen. De jongste broer Simon Fortuyn verwierp met klemhe stempel 'rechts-extremisme' dat op zij n broer drukteë vroeg om een passend beheer en uitbouw van het en- goed. Hij benadrukte dat de rechttoe-rechtaan-str van zijn broer tot een woordenstrijd op het scherpstva: de snede kon leiden en zag in de brute aanslag geen pas sende aanleiding om juist het debat en de dialoogtelaj ten verstommen. Het klonk als een politiek testament! naar de afwikkeling daarvan dient nu alle posities energie uit te gaan. Er volgde een stormachtig applaus Zo kon een dag van gramschap verkeren in een aanloo: tot betere tijden. Pim Fortuyn is begraven in de bijzondere sfeer die bi; hem paste. De exuberantie die zijn leven in belangrijkt mate markeerde, is bij hem gebleven tot het laatsteim Dat was de buitenkant. De kern van zijn optreden were gevormd door zijn vaak omstreden pogingen gestalte!: geven aan een fleurige droom: een maatschappij nas: menselijke maat, een terugkeer naar de basis. D-: houdt een opdracht in. Hoe wordt een nieuwe voni voor deze inhoud gevonden? Coalitie CDA, VVD en LPF kan heikele kwesties aanpakken door Harmen van der Werf Als CDA, VVD en Lijst Pim Fortuyn volgende week woensdag een meerderheid ha len in de Tweede Kamer kunnen ze, net zoals in Rotterdam, een coalitie vormen. Zo'n centrum rechts kabinet zal verfrissend zijn. Want bij volgende Kamer verkiezingen valt er dan wéér echt iets te kiezen. Bovendien kan een centrum-rechts kabinet kwesties aanpakken die bij linkse partijen snel een open ze nuw raken, zoals de Wet ar beidsongeschiktheid (WAO) en de verkleuring van de Neder landse samenleving. Hoe de Tweede Kamer er straks uit zal zien, durft niemand te voorspellen. De openbare pei lingen zijn gestopt. De verkie zingscampagne is gestaakt, al draait de nieuwsmachine door, met een overleden lijsttrekker in de hoofdrol. Het zal de Lijst Pim Fortuyn, hoe bizar ook, waarschijnlijk geen windeieren leggen. Mat Herben, woord voerder van de Lijst Pim For tuyn, maakte deze week nog een sjiek gebaar. Hij riep iedereen op te stemmen op de partij die hij of zij vóór de aanslag op Pim Fortuyn in gedachten had. Eén op de vijf kiezers twijfelde toen nog over zijn keuze. Nipt De kans dat er een meerderheid voor CDA, VVD en Lijst Pim Fortuyn uit de stembus rolt, is het grootst. De laatste peilingen lieten al zien dat deze drie par tijen meer dan 75 zetels in de Tweede Kamer zouden halen, maar dat was nipt. Hoe groot of hoe klein de meerderheid uit eindelijk ook wordt, de trend is duidelijk: Nederland koerst naar rechts, en dat kan zich maar op één manier vertalen, in een centrum-rechts kabinet. In Rotterdam is met de vorming van een bestuur van die samen stelling ervaring opgedaan, Pim Fortuyn leefde toen nog, maar hij bleef 'slechts' op de achter grond betrokken bij de daad werkelijke onderhandelingen over het Rotterdams college van burgemeester en wethouders. En als de Lijst Pim Fortuyn erin slaagt te blijven handelen in de geest van de lijsttrekker, dan zal zij bereid zijn compromissen te sluiten. Dat is ook in Rotterdam gebeurd. Het grootste probleem voor de Lijst Pim Fortuyn wordt waar schijnlijk het vinden van de juiste bewindslieden. 'Bedrij vendokter' Joep van den Nieu- wenhuyzen heeft zich gemeld, maar is omstreden. Hij zit in de wapenhandel, onder meer via de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM). Van den Nieuwenhuyzen op Defensie? Het lijkt ondenkbaar, net zo on denkbaar als varkensboerenlei der Wien van den Brink (twin tigste op de Lijst Pim Fortuyn) de nieuwe minister van Land bouw zou worden. Op de Lijst Pim Fortuyn staan ook verscheidene medisch spe cialisten, onder wie, op nummer tien, de 56-jarige cardioloog Fred Dekker uit het Belgische Zelzate. Hij is een fervent voor stander van de erkenning van privé-klinieken om de gezond heidszorg in Nederland weer op orde te krijgen. Eigenbelang is niet vreemd aan die keuze, maar waarom ook niet? Laten ze het proberen, als de gezondheids zorg voor iedereen er maar beter op wordt en niet alleen voor de mensen die het kunnen betalen. Dat geldt ook voor de 'onoplos bare' kwestie van de Wet ar beidsongeschiktheid (WAO), waarop bijna een miljoen Ne derlanders een beroep doen. De twee Paarse kabinetten onder leiding van Wim Kok kregen dat probleem door interne ver deeldheid niet onder de knie. Alleen een centrum-rechtse re gering kan in dit vraagstuk een doorbraak forceren, omdat de WAO een open zenuw is bij de PvdA. En als een centrum rechts kabinet met asociale op lossingen komt voor de WAO, zal zich dat uiten. Zo zit Neder land wel in elkaar. Verkleuring Het hoofdthema van de verkie zingen is, net als in 1998 met toen als hoofdrolspeler WD-leider Frits Bolkestein, de verkleuring van de Nederlandse samenleving. Links Nederland (en veel media) hebben dat vraagstuk jarenlang onder tafel geschoven, al klopt dat niet he lemaal. Wie herinnert zich nog de bomaanslag op het huis van PvdA-staatssecretaris van Jus titie Aad Kosto? Hij huldigde het standpunt dat het aantal vluchtel ingen moest worden be perkt, omdat de al aanwezige allochtonen en autochtonen in achterstandswijken anders de dupe zouden worden. De Vreemdelingenwet is onder het tweede kabinet-Kok nog aangescherpt. Het aantal asiel zoekers is sindsdien, dankzij die wetswijziging, fors gedaald en, dat wordt nogal eens vergeten, doordat dé brandhaard in Euro pa, voormal ig Joegoslavië, is ge doofd. Een centrum-rechtse re gering staat voor de uitdaging het vreemdelingenbeleid naar buiten én in Nederland zelf op nieuw vorm te geven, waarbij niet alleen zal worden gekeken naar het asielbeleid, maar ook naar de gezinshereniging. Het beleid dat gezinshereniging mogelijk maakt, was bedoeld om gastarbeiders hun wouw en kinderen over te laten komen. En niet, zoals nu vaak gebeurt, om landgenoten naar Neder land te halen. Hoe die achter deur op een menselijke manier gesloten kan worden, is politiek een immens probleem. Want el ke oplossing zal ook gevolgen hebben voor Nederlanders die hun geliefde uit een ver buiten land naar Nederland willen ha len. Het is aan een mogelijk ka binet van CDA, WD en Lijst Pim Fortuyn om ook op die waag een redelijk antwoord te vinden. Bitter De linkse partijen, D66, PvdA, GroenLinks en SP, zullen de ko mende jaren in het stof van de oppositie moeten bijten, als de voortekenen met bedriegen. Vooral voor de PvdA zal dat bit ter zijn na dertien jaar rege ringsmacht, maar het kan ook gezond zijn. De PvdA zal zich CDA'er Sjaak van der Tak (links), Pim Fortuyn en VVD'er Nico Janssens bezegelen de samenwerking in het Rotterdamse col lege van burge meester en wethouders. foto Niels van der Hoeven/GPD opnieuw een positie in de sa menleving moeten zien te ver werven, zal opnieuw in de sa menleving moeten wortelen. De vraag is of dat mogel ij k is on der leiding van lijsttrekker Ad Melkert. Hij weet wat besturen is. Hij kent het klappen van de zweep als machtspoliticus, in de Tweede Kamer steevast ge ëscorteerd door zijn persoonlijk medewerkster (nu overigens Kamerlid) en woordvoerster van de fractie. De PvdA in een nieuwe fase brengen, opnieuw voldoende vertrouwen wekken 'bij de mensen in het land', zoals Wim Kok in 1998, lijkt voor hem een onmogelijke opgave. De PvdA zal, als de partij blijft bestaan, op zoek moeten naar een nieuw elan, naar een nieuw programma, waarin niks meer onder tafel wordt geschoven of met de mantel der liefde wordt bedekt. Dat zal niet eenvoudig zijn, want de PvdA heeft veel stemmen te verliezen. In de gro te steden moeten de sociaal-de mocraten het steeds meer van allochtone kiezers hebben, bleek bij de laatste gemeente raadsverkiezingen. Dat maakt de keuzevrijheid er niet groter op. 'Sterk en sociaal', is een leuze van de PvdA. Om die slogan goed te kunnen vertalen, moet de oude hap eerst verdwijnen en plaatsmaken voor nieuwko mers, zoals staatssecretaris Wouter Bos van Financiën, en wellicht onder leiding van de strenge leermeester Willem Ver meend, demissionair minister van Sociale Zaken. Oppositie Maar hoe dan ook, als er een centrum-rechtse regering komt, valt er voor alle linkse partijen weer echt oppositie te voeren. De keuzes waar het heen moet met Nederland, zullen veel dui delijker op tafel komen. Is Ne derland bijvoorbeeld wel vol? Twee rijke Nederlanders nemen altijd nog meer ruimte in beslag dan tien armere. Moet er per se 'nieuwe natuur' worden aange legd, als er in Vlissingen-Oost of op de Tweede Maasvlakte een terminal voor de overslag van containers wordt aangelegd? Is dat niet al te kunstmatig? Zulke vraagstukken horen keihard bediscussieerd te worden, des noods tot woede van Brussel, en de machtige Europese Commis sie. Want als politiek scherp wordt gespeeld, valt er iets te kiezen. VEERTARIEF - In Zeeuws- Vlaanderen is met bevreem ding en teleurstelling gerea geerd op de boodschap van minister Wemmers dat de veertarieven weer volledig worden ingevoerd. Gevreesd wordt dat de instelling van de veertarieven het isole ment zal verscherpen. ZAAK FONTEYN - De 52- jarige gepensioneerde ser geant van de marine, A. Fon- teyn, mag voor het gerechts hof niet bewijzen dat hij onrechtmatig is afgekeurd. Al 17 jaar lang probeert de Zeeuw gehoor te krijgen voor zijn standpunt dat niet ast ma, maar vermeende deelna- me aan muiterij aan boord van de Zeven Provinciën de i reden is voor zijn ontslag. De procureur-generaal zei dat justitie haar tijd wel beter j 'kan besteden dan te luisteren naar een 'querulant'. Hij eis te twee maanden voorwaar delijke celstraf en honderd j gulden boete. KOSTBAAR RUZIETJE -I Bij een ruzie tussen twee schoolkinderen in Zierikzee] is de klomp van een van hen door twee grote etalagerui-' ten geschoten. De schade van 520 gulden wordt verhaald op de ouders van de knaap. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst. 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorurs" zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1 --) per maand 19.25 per kwartaal. 52- per jaar 198 - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag /.-- zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auleursrechlen voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van hel Wegener-concern. De docru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onK (abonnementen)admimsiratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de Öfels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerd derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnlteli|k melden bi| PZC. alc&rg j lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Behoort tot LLIGCJGnGr De bouwstaking resulteerde vorige week in een forse stijging van de loonlasten. foto William Hoogteyling/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4