Lijst Pim Fortuyn is verweesd en verdeeld Onderzoek beveiliging Fortuyn Broer van Fortuyn waarschuwt van Pim geen heilige te maken 3 Journalist Wester krijgt klappen Greenpeace en advocate uit elkaar Kiezers overzee willen herkansing Harry Mens krijgt extra bewaking Steun Aids Fonds en zwerfjeugd HEMA WAARSCHUWING Premier Kok kondigt onafhankelijke commissie aan _1 HILVERSUM - De RTL Nieuws-verslaggever Frits Wester is donderdagavond bij zijn huis in zijn woonplaats Voorburg door een onbekende aangevallen. De politiek redacteur kreeg enkele klappen op zijn nek, bevestigde een woordvoerster van RTL4 gisteravond. De dader kon ontkomen. Wester heeft aangifte gedaan bij de politie. Volgens RTL4 gaat het weer goed met hem en kon hij zijn werk hervatten. Wester heeft geen idee wat het motief van de mishandeling kan zijn geweest, aldus de woordvoerster. ANP AMSTERDAM - Greenpeace en voorzitter B. Böhlergaan per direct uit elkaar. Dat hebben ze in goed overleg besloten, al dus een woordvoerster van de milieuorganisatieBöhler is een van de advocaten die de verdachte van de moord op Pim For- tuyn verdedigt. De 32-jarige verdachte was de afgelopen ja ren actief als milieuactivist. „Greenpeace wordt nu heel erg in verband gebracht met de moord, waarvan we resoluut afstand hebben genomen", aldus de woordvoerster. „Böhler vindt dat iedereen recht heeft op rechtsbijstand en dat vindt Greenpeace ook. Maar we wilden allebei niet dat mensen Greenpeace en de moord met elkaar in verband gaan brengen." Böhler zat sinds 1994 in het bestuur van Greenpeace, vanaf 2000 was ze voorzitter. ANP DEN HAAG - De Wereldomroep en het stadhuis in Den Haag hebben de afgelopen dagen tientallen telefoontjes gekregen van Nederlanders in het buitenland die hun stem op Pim For- tuyn willen intrekken. Nederlanders overzee kunnen nu al per post stemmen voor de Tweede-Kamerverkiezingen. Hun stemmen worden verzameld en geteld op het Haagse stadhuis Volgens de laatste tellingen zijn er nu al ruim 20.000 uitge brachte stemmen binnen. De bellers zeggen dat ze na zijn dood niet op Fortuyn hadden gestemd als ze gewoon in Neder land waren geweest. Volgens de gemeente Den Haag is er niets meer aan te doen. GPD NOORD WIJK - De tv-opnamen van het programma Business Class van Harry Mens worden vandaag extra streng bewaakt als gevolg van de aanslag op Pim Fortuyn. De vermoorde lijst trekker was vaste gast in deze tv-show die wekelijks op zon dagmorgen wordt uitgezonden door RTL5. Volgens een RTL-woordvoerster past de maatregel in de serie beveiligingsmaatregelen die ook rond de panden van de Hol land Media Groep (HMG), waartoe RTL 5 behoort, in Hilver sum zijn getroffen. Direct na de aanslag is daartoe overge gaan. Alle RTL- en Yorin-programma's met publiek worden extra bewaakt. Dat geldt ook voor Barend en Van Dorp tijdens hun programma in het Scheveningse Kurhaus. ANP ROTTERDAM - De opbrengst van de collecte tijdens de uit vaartmis voor Pim Fortuyn is deels bestemd voor het Aids Fonds en deels voor de opvang van zwerfjongeren in Rotter dam. Dat is in overleg met de familie van Fortuyn bepaald. Het is gebruikelijk om aan het begin van de viering van de eu charistie te collecteren. ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - Pim Fortuyns broer Marten waarschuwt voor te veel mythevorming rond de ver moorde politicus. „We moeten van Pim geen heilige maken", zegt hij in een interview met de Vlaamse populaire krant Het Laatste Nieuws. Marten Fortuyn omschrijft zijn broer in het gesprek als iemand die 'verhitte gesprekken kon voeren', maar ook een 'pestkop- je' was. Zijn uitspraak dat de is lam een achterlijke cultuur zou zijn, vond Marten Fortuyn te ver gaan. „Ik zei hem dat hij soms zo'n gespierde taal sprak dat zijn woorden verkeerd konden overkomen." De in het Belgische Loenhout woonachtige broer van Fortuyn waakt voor 'recuperatie' van Pims gedachtengoed door het extreemrechtse Vlaams Blok en diens leider Filip Dewinter. „Op de rug van mijn broer probeert Dewinter zijn positie te mani puleren, zodat hij en het Vlaams Blok geaccepteerd zouden wor den in België." Marten Fortuyn herhaalt verder de uitspraak om de Lijst Pim Fortuyn (LPF) op te heffen. Hij vreest chaos als mensen massaal op LPF stemmen. Ook roept hij op tot waardigheid en kalmte. „Wij zijn als waardige mensen opgevoed. Je zou allerlei dingen kunnen roepen, maar je mag en moet niet. We proberen geen uit spraken te doen die de begrijpe lijke woede van Nederland zou den kunnen voeden." Op de avond van de moord noemde Fortuyns broer de aan slag een 'godvergeten schan daal, het resultaat van het gedoogbeleid in Nederland waarbij alles mag en kan'. Nu stelt hij met 'dit drama in mijn kist te gaan'. ,Als de man die nu is aangehou den de dader is, dan hebben wij veel medelijden met zijn omge ving. Zijn kindje is voor het le ven getekend." Relatie Pim Fortuyn leed volgens zijn broer onder het feit dat hij nooit, een vaste relatie had „Vader heeft er lang over gedaan om Pims geaardheid te plaatsen, omdat die hem in conflict bracht met de kerkelijke regels Wij vonden Pims geaardheid normaal. Al hebben we als broers en zussen met hem te doen gehad, omdat hij zijn grote behoefte aan een bestendige re latie niet kon waarmaken. Hij was een familieman en hield erg veel van kinderen. Hij had vader van een groot gezin moeten zijn." ANP Advertentie Tijdens kwaliteitscontrole van de STANDAARD VOOR BABYBAD (art.nr. 33.53.3005) is gebleken dat enkele exemplaren, verkocht in de periode medio fe bruari tot en met april 2002, mogelijk een constructiefout hebben, waardoor deze spontaan kunnen inklappen. Dit kan gevaarlijke situ aties veroorzaken! Om ongelukken te voorkomen verzoeken wij u drin gend om de standaards niet meer te gebruiken en te laten controleren in het dichtstbijzijnde Hema filiaal. Standaards met een constructiefout zullen direct worden omgeruild voor een veilig exemplaar Voor nadere informatie: HEMA consumentenservice, tel. 020-3114800 (alleen tijdens kantoor uren). Onze excuses voor het ongemak. Directie Hema Fortuyn is begraven, maar de Lijst Pim Fortuyn moet verder. De vraag is alleen: hoe en met wie? Kunnen de 49 kandidaat- Kamerleden wel de eenheid be waren of valt de nieuwe fractie zonder de leider als los zand uit een? De strijd om de opvolging is alvast een potentiële bron van conflict. door Paul Koopman en Koos van Wees BEN HAAG - „Nu komt het op ons aan. Niet meer achter de Grote Leider aan huppelen. We moeten het nu zelf doen." Peter Langendam, bestuurslid van de ijst Pim Fortuyn (LPF) hield dinsdag, ■en dag na de moord op de lijsttrekker, een emotionele 'peptalk in het Rotter damse hoofdkwartier van de partij. Op een schoolbord stond in wit krijt de laatste oproep van Pim Fortuyn aan zijn manschappen gekalkt: „Eenheid, eenheid, eenheid." Nu de lijsttrekker is begraven, klinken de echo van Langendams speech en Fortuyns oproep nog steeds na in 'de Kubus', waar de kandidaat-Kamerle- cien van de LPF sinds zijn verscheiden verweesd zijn achtergebleven. Wat de in totaal 49 kandidaten de komende maanden 'zelf moeten gaan doen' - en of zij daarbij wel enige eenheid kunnen bewaren - is de grote vraag én uitda ging. Tot afgelopen maandag domineerde Fortuyn met veel succes de mediacam pagne. De andere kandidaten kwamen er nauwelijks aan te pas. Maar nu hij is weggevallen komen zij meer in de schijnwerpers te staan. En meteen is openlijk twijfel aan hun bestuurlijke en politieke capaciteiten gerezen. Prof. dr. Kees Brants, politicoloog aan de Universiteit Leiden, wijst erop dat vrijwel niemand ook maar iets weet van de kandidaten. „De Lijst Pim Fortuyn was een bewe ging rond Pim Fortuyn. Hij was de man van de ideeën, hij schermde de anderen af, hij verwoordde wat de partij wilde. Niemand heeft kennis van waar die an deren op de lijst voor staan, van hun kwaliteiten, hun geloofwaardigheid Dat zegt overigens niets over de legiti miteit van de partij. „Die is er gewoon, zolang de mensen die er op staan door willen gaan en er anderen op willen stemmen. Ook als dat gebeurt, zoals men nu zegt, als bij het tekenen van een condoleanceregister. Stemmen gebeurt altij d met emotie, het is nooit geheel ra tioneel", aldus Brants. Hany Mens, een vriend van Fortuyn, velde direct na diens dood een hard oordeel. „De lijst zonder Fortuyn is een verzameling non-valeurs. Men zag zichzelf al op de bagagedrager van Pim naar Catshuis gaan. Het is gevaarlijk als de massa daar nu op gaat stemmen. Mens en Brants zijn niet de enigen die kritische kanttekeningen plaatsen. ,De lijst onder Fortuyn is een gesticht" zei PvdA-minister van Binnenlandse Zaken Klaas de Vries in een interview met HP/De Tij d dat gisteren verscheen, maar kort vóór het overlijden van For tuyn werd afgenomen. Ook Fortuyn zélf keek met enig dédain op zijn apos telen neer. In een tv-programma van Ivo Niehe merkte hij op dat hij bij de eerste twintig mensen op zijn lijst nie mand ontwaarde van het kaliber van een minister, of zelfs staatssecretaris. Die wilde hij, na een eventuele mon sterzege bij de verkiezingen, elders vandaan toveren. Eenheid De eenheid op de Lijst Pim Fortuyn is bij het wegvallen van de leider en op richter fragiel te noemen. De beslissing over wie hem moet opvolgen is uitge steld tot na de verkiezingen op 15 mei. Maar dat neemt niet weg dat de strijd om de troon een potentiële bron van ri valiteit en verdeeldheid is. Er is geen gedoodverfde kandidaat waar de hele fractie zich vanzelfspre kend achter schaart. De nummer twee op de lijst, de Kaapverdiaanse eco noom Joao de Varela (27) acht zichzelf naar verluidt te onervaren voor het partijleiderschap Fortuyn zag zelf in de nummer vier, landbouwdeskundige Winny de Jong, een opvolger, maar zijn woordvoerder Mat Herben (zesde op de lijst) dingt nu ook naar het partijleider- schap. „In feite heb ik sinds maandag avond de leiding", stelt hij zelf vast. Externe kandidaten dienen zich even eens aan, zoals de gefortuneerde on dernemer Joep van den Nieuwenhuy- zen, voormalig Begemann-topman. Binnen het bestuur van de Lijst Pim Fortuyn zijn ook nog de ondernemers Peter Langendam en Albert de Booij in beeld, die dinsdagochtend met Herben en De Jong op het Catshuis werden ont vangen. De externe kandidaten De Booij en Van den Nieuwenhuyzen staan allemaal niet op de kieslijst, maar zouden eventueel via een minis terspost het leiderschap van de partij naar zich toe kunnen trekken. De afgelopen weken maakte de Lijst Pim Fortuyn al geen solide indruk. Er was een rel tussen twee mannelijke kandidaten wegens seksuele intimida tie jegens hun vrouwelijke collega's. Opmerkelijk: een van de vrouwen ruimde het veld en de ander zakte aan zienlijk op de kandidatenlijst. De nummer drie van de lijst, Janssen van Raaij, moest weg bij het CDA we gens verondersteld financieel gesjoe mel en verregaand solistisch optreden. Een ander, Eberhard, werd er eerder van beschuldigd zijn plaats bij For tuyns vorige partij, Leefbaar Neder land, te hebben willen kopen. Nog net kon worden voorkomen dat een van ge weldpleging verdachte hoofdagent een plaats op de lijst zou krijgen. Hij werpt zich nu op als kandidaat voor een mi nisterspost. Dat het vertrouwen in elkaar laag is bleek direct na de dood van Fortuyn. Herben werd volgens een ooggetuige- verslag woedend toen hij Eberhard op tv zag in het programma Barend en Van Dorp, samen overigens met Harry Mens. „Haal die minkukel nü van die tafel. En die lui van een Mens ook ja. Dan komen wij zelf er nü aan", telefo neerde hij naar een bevriende tv-pro- ducer. De giftige pijlen die Klaas de Vries en Harry Mens op hen hebben afgeschoten zorgden voor enige lotsverbondenheid onder de kandidaten van de Lijst Pim Fortuyn. Woedend zijn ze allemaal over de infame aanvallen op hen per soonlijk en hun collega's. „Als we door Pim als besten zijn geko zen uit vierhonderd kandidaten, dan kunnen we niet helemaal slecht zijn", mokte een van hen. Dit sentiment zorgt voorlopig voor eenheid, maar voor hoe lang? Na de verkiezingen zal de kritiek op de lijst waarschijnlijk snel wegeb ben. Het hangt er ook vanaf hoe de nalaten schap van Fortuyn wordt beheerd. Ook dat kan conflicten opleveren. Politico loog Brants: „Bij een andere partij stem je in met het partijprogramma, maar hier had je alleen een boek. Voor zover ik weet is er nog niets afgestemd. De Lijst Pim Fortuyn in de regering? Het is een scenario waarbij ik me echt niets voor kan stellen." GPD Onder applaus wordt de krans met daarin de verkiezingsposter van Fortuyn na de mis de kathedraal De menigte die buiten de kathedraal wacht ti jdens de mis voor Pim Fortuyn heft spreekkoren aan. uitgedragen. foto Jerry Lampen/RTR foto Sieko Kloosterhuis/GPD zaterdag 11 mei 2002 doorLianne Sleutjes gnJacovan Lambalgen j pEN HAAG - Een onafhanke lijke commissie gaat 'tot op de bodem' uitzoeken hoe de bevei- I liging van Fortuyn was gere geld. Dat kondigde premier Kok 4 gisteren aan, na overleg met mi nister Korthals (Justitie) en De Vries (Binnenlandse Zaken). ji wie er in de commissie komen, wordt dit weekend geregeld. pe commissie moet nagaan of er aanwijzingen waren dat For tuyn bedreigd werd, wie daar van op de hoogte was en welke maatregelen de overheid heeft genomen. Kok wees er in het tv- programma 2Vandaag op dat minister De Vries maandag al had gezegd dat er niets onbenut is gelaten en dat de regering adequaat gehandeld heeft. Hij wil echter dat een onafhankelij ke commissie dat 'in alle objec tiviteit' onderzoekt. „De rege ring is verantwoordelijk om naar vermogen voor de veilig heid van politici te zorgen, maar tegen het allerbotste geweld is niemand opgewassen", aldus de premier. Tweede-Kamerleden Rietkerk (CDA) en Dittrich (D66) stellen dat de politie Fortuyn desnoods tegen zij n zin had kunnen be wa - ken. Zij willen samen met de PvdA opheldering van minister De Vries over het niet beveiligen vanFortuyn. Delijsttrekkervan de Lijst Pim Fortuyn werd maandag doodgeschoten op het Mediapark in Hilversum. „Stel dat iemand wordt be dreigd, en daarmee wordt ook de algemene veiligheid be dreigd. Dan kan het initiatief voor beveiliging van de politie uitgaan, ook al wil of weet de persoon zelf niets. Al is het beter als een persoon het wel weet en wenst", stelt Boris Dittrich, D66-Kamerlid. Bedreigingen De Vries verklaarde maandag na een extra ministerraad dat tot op die dag geen aanwijzin gen zijn geweest waaruit 'con crete bedreiging' bleek aan het adres van Fortuyn. Daarom is niet geadviseerd maatregelen te treffen, aldus De Vries. Fortuyn heeft volgens hem in april ge sproken met de politie Rotter dam-Rijnmond en maakte toen geen melding van bedreigingen. Van de kant van de Lijst Pim Fortuyn is echter afgelopen week gesteld dat Fortuyn wel bedreigd zou zijn. Door deze te genstrijdige verklaringen eisen Dittrich, Van Heemst (PvdA) en Rietkerk (CDA) een grondige reconstructie van De Vries. Fortuyns advocaten hebben ge zegd dat justitie en politie zijn cliënt te weinig hebben be schermd. Ze onderzoeken of mensen strafrechtelijk zijn te vervolgen voor het aanzetten tot haat jegens de vermoorde poli ticus. Zelf sprak Fortuyn in di verse interviews over bedreigin gen aan zijn adres. In Rotterdam staakte hij in februari zijn straatcampagnes voor de raads verkiezingen, nadat hij verbaal en fysiek was aangevallen op straat. Waarop het besluit om Fortuyn niet te beveiligen was geba seerd, wil Binnenlandse Zaken niet zeggen. Normaal worden bedreigingen van personen ge analyseerd door hoge ambtena ren van de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie. Aan de hand daarvan wordt be sloten tot bewaking. GPD foto Jerry Lampen/RTR De motorkap van de lijkwagen is bedekt met bloemen die door de mensen langs de route op de auto zijn geworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3