Overal kon het gebeuren, maar niet in Nederland Pim wil in de hemel wel op niveau zitten 23 T V-presentator Harrry Mens zaterdag 11 mei 2002 Ondanks de tekortko mingen wilden we blij ven geloven dat er rond Ne derland nog een klein wit hekje van fatsoen en rede lijkheid stond. Dat hekje is met de moord op Fortuyn omver gelopen. T Tliegtuigen stortten altijd V neer in het buitenland. Tot de Bijlmer. Vuurwerkfabrieken explodeer den in Chinese steden en hotels stortten in Turkije in. Tot En schede en Tiel. Op Amerikaanse scholen werd geschoten. Tot Veghel. Uitgaan was gezellig. Tot Mein- dert Tjoelker, Daniel van Co- them, Marianne en Froukje, en Volendam. Onze blauwhelmen waren jon gens van stavast. Tot Screbreni- ca. Grootschalige corruptie was ons vreemd. Tot de bouwfraude. Alleen in Engeland kon je vele jaren onschuldig in de cel zitten. Tot Putten. En bij ons, zo vertelden we trots tijdens onze campingvakanties, konden politici nog veilig over straat gaan. Je kon ze zien fiet sen, de premier en zelfs de ko ningin. Tot 6 mei. Verbijsterd zagen we een dode politicus op straat liggen. Zo on-Nederlands leek het, alsof een brute doodstijding zich in het adres had vergist. Want al leen elders lagen de lijken op straat; in België kwamen politi ci aan een voortijdig einde; in Zwitserland werd een halve ge meenteraad uitgemoord; in Duitsland kregen onderwijzers de kogel. En in Engeland ver moordden kinderen kinderen, waar leeftijdgenootjes bij ons nog cd's vol liedjes zongen. Collectief zijn we ontzet. Op nieuw verrast door het ondenk bare. Overal kon het gebeuren, maar niet in Nederland. We luchten onze harten in inge zonden brieven of op Internet; leggen bloemen op de plaats des onheils; lopen stille tochten; 'waar moet het heen?' is de meest gestelde vraag. Op de tri bune wordt de naam gescan deerd van de gevallen volks held, 'Pimmie bedankt'. Verlegd In plaats van lessen te geven aan de rest van de wereld moeten zestien miljoen mensen weer naar zichzelf (leren) kijken. De laffe straatmoord in Hilversum heeft de grenzen van verbijste ring weer een stukje verder ver legd. Ook elders in de wereld schudde men het ongelovig hoofd. Dat zoiets kon gebeuren in dat bijna universeel gewaar deerde polderlandje. Dat sta biele Nederland, dat de vorige week nog, door het gezagheb bende blad The Economist, on geveer tot de modelstatus was verheven. ,,Deze aanslag staat zo haaks op de aard van het land zoals we dat kennen, niet ge welddadig, democratisch en pluralistisch", zo verwoordde de Britse minister van Buiten landse Zaken Jack Straw de desillusie. Het was alsof toeristen een kijk je kregen achter de indrukwek kende gevel van dat statige grachtenhuis. In het washok had zich al het een en ander op gestapeld, vuile was die door Pim Fortuyn nog eens voor allen zichtbaar aan de lijn was gehan gen. Zelfs in de hectiek van de ver kiezingen wilden we geloven - en ook doen geloven - dat ei rond Nederland toch een wit hekje stond. Een nog niet zo lang bijgeverfd staketsel van fatsoen en redelijkheid. „Het is ons wel een hele tijd gelukt ach ter dat hekje te leven. Maar nu is het kennelijk omver gelopen", zegt onze bekendste schrijver Harry Mulisch. De moord op Fortuyn was onvoorstelbaar maar toch ook weer niet, zegt de schrijverfilosoof, „Dit hoort bij de globalisering. Kijk wat er al lemaal in de wereld aan de gang is. Dan kan het hier dus ook ko- Pogrom Op bloedige manier is Neder land nu misschien in de grote wereld beland, denkt de schrij ver. „We moeten echt God op on ze knieën danken dat de moor denaar van Fortuyn een blanke Hollander met blauwe ogen was. Want als dat een Marok kaan was geweest, was de po grom in Rotterdam al begonnen. De volkswoede was losgebar sten. Maar gelukkig is dat niet gebeurd." Een Amsterdamse tram knarst door de bocht. De schrijverfilo soof neemt nog een trekje van zijn pijp en zegt wat provoce rend dat hij ervan opkijkt dat Fortuyn is vermoord in naam van verknipte dierenliefde. „Als het een dierenliefhebber was, zou je verwachten dat hij Brink horst had moeten vermoorden. Want die heeft ze allemaal afge maakt." Verbijstering regeerde deze week ons land van hekjes, aan geharkte tuintjes, en van maai velden. Vergelijkingen werden zelfs gemaakt met de moord op Kennedy. We reduceren alles en iedereen graag tot kleine te overziene proporties, op maat van de huis kamer, zo zei historicus Herman Pleij het eerder. We praten ook graag in verkleinwoorden. Ons landje aan de Zuiderzee, huisje boompje beestje, pilsje op een terrasje, onze jongens (geen mannen). Nederlanders bren gen de wereld bij voorkeur terug tot het eigen kleine formaat, op dat we ons veilig - thuis - voelen constateerde Pleij Prof. H. Schepper hoogleraar Nieuwe geschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijme gen is een Vlaming die zich goed thuis voelt in Nederland. Hij constateert hij een 'verruwing' die overal in de wereld herken baar is, tot op het hoogste ni veau. „Het gevaar is dat je een voortgaande verruwing krijgt van de internationale samenle ving en die vindt zijn weerslag in andere landen, dus ook in de Nederlandse rechtsstaat." Geschoten werd er hier ten lan de al. Onder criminelen, in het uitgaanscircuit, bij roofover vallen op supermarkten en ben zinepompen, op scholen. Ame rikaanse presidentskandidaten weten dat ze een kans van een op vier hebben te worden bescho ten. Dat met het oog op de vaak gehekelde 'veramerikanisering' van onze samenleving Neder landse politici zo naïef waren dat soort calculaties niet mee te nemen, doet vermoeden dat daar ook nog werd geloofd in beschermende hekjes. De laatste in die categorie was de moord op de grondlegger van de Nederlandse staat, op Willem van Oranje, schudt Mulisch los jes uit de pols. „Sindsdien is er op dat gebied eigenlijk niks schokkends gebeurd", voegt hij er aan toe op een toon die een brevet van civilisatie lijkt te be vatten. Duitse journalisten die hem bellen om uitleg over For tuyn houdt hij voor dat politieke moorden in hun geschiedenis 'redelijk normaal' zijn, hier niet. „Vandaar die doodschrik in Ne derland, want iedereen dacht dat het bij ons niet zou kunnen gebeuren." On-Nederlands lijkt dit. Neerlandicus Dr. J. Noorde- graafverbonden aan de Vrije Universiteit Amsterdam, haalt er een editie uit 1893 bij van het Woordenboek der Nederlandse Taal. „Hier staat het 'on-Neder lands'. In strijd met de aard en ook met de taal der Nederlan ders. Politieke moord past zo bezien niet bij onze volksaard. In Italië en Spanje met hun Rode Brigade en ETA zou je zoiets verwachten, maar niet hier, met onze nuchtere volksaard. Wij doen zoiets niet, andere landen wel." Dat dachten ze ook in Zweden waar de natie op 28 februari 1986 vergelijkbaar verbijsterd reageerde, na op de moord op premier Olof Palme. Hij werd op straat doodgeschoten na een bioscoopbezoek. Een verdach te, een lokale dronkaard, was er wel maar niemand is nog ver oordeeld. Nog steeds weten de Zweden niet zeker wie hun democratie letterlijk onder vuur nam. De dader heeft geen gezicht. Een bijkomend trauma dat de Ne derlanders bespaard lijkt te blijven, hoopt de Zweedse jour nalist Gunnar Johansson. Een collega van Mulisch, de Zweedse schrijver Jan Lind- ström, ziet parallellen in de re acties op de politieke moord. Ook de Zweden geloofden in dat beschuttende hekje rond hun land. „Het was alsof de moorde naar zich vergist had en het ver keerde toneel had gekozen voor zijn daad.. We waren met stom heid geslagen. Iedereen belde elkaar in ontzetting", herinnert Lindström zich. „Ook wij wil den blijven denken dat we in een vriendelijk en vreedzaam land woonden, dat Zweden toch 'iets anders' was, niet zo moordda dig, wat verder afgelegen van het kwaad. Inmiddels zijn we erg achter gekomen dat we hele maal niet zo anders zijn." Shocktoestand Na jaren die volgden op de moord op Palme verging de veerboot Estonia en was er de brand in een Gotenburgse disco. Gebeurtenissen die de Zweedse psyche hebben getekend, aldus Lindström. „Wij dachten dat we een homogeen land waren, alle maal hetzelfde, allemaal blond met blauwe ogen. Maar we heb ben geleerd dat de wereld bij ons is binnengekomen. Dan raak je ook een beetje wat in Nederland bij Fortuyn speelde. We zijn geen eilandje meer. Dingen ge beuren ook hier. Voor sommige Zweden is dat beangstigend. Voor mij en gelukkig veel ande ren is het op een vreemde manier een opluchting. We maken deel uit van de wereld. Ook al brengt die grote wereld soms akelige dingen. Maar daar staat tegen over dat een open wereld zoveel goede dingen brengt, avontuur en nieuwe uitdagingen. Je kunt geen uitdagingen in het leven hebben zonder risico." Mulisch is voorzichtiger. „Ne derland is vandaag een ander land dan vorige week. De men sen gaan nu in een shocktoe stand stemmen. Ik denk dat je die zaak eerst tot rust had moe ten laten komen. Laten we ho pen dat het hier voorlopig bij blijft." Bob van Huët Programmamaker Harry Mens werd uit gefloten toen hij in de kathedraal van Rotterdam afscheid nam van zijn vermoor de vriend Pim Fortuyn. Mens, die als een van de weinigen meent dat de Lij st Pim For tuyn moet worden opgeheven, heeft zich te ruggetrokken op een hotelkamer in Huis ter Duin. Ze hebben elkaar lang gekend. Toen Harry Mens eind jaren tachtig een 'wat branieach tig' gastcollege gaf, zat Fortuyn op de eerste rij. De lezing beviei hem: Harry kreeg een gesigneerd exemplaar van een van zijn eer ste boeken. De makelaar las het, en zo ont stond het contact. Vooral sinds Mens een eigen tv-programma heeft, is het contact intensiever geworden. Vooral telefonisch dan, zegt Mens, want al lebei waren ze altijd drukdrukdruk. „Het aantal keren dat ik bij hem thuis ben ge weest is op de vingers van een hand te tel len," Maar plannen genoeg: als Pim premier was geworden, zou de kersteditie van Busi ness Class in het Catshuis worden opgeno men, had Fortuyn zich al voorgenomen. In witte slobbertrui, trainingsbroek en sportschoenen zit Mens in een rustig hoekje van hotel Huis ter Duin in Noord wijk, zijn tijdelijke woonplaats. Op televisie wil hij niet meer, aan de schrijvende pers wil hij zijn standpunt over de Lijst Pim Fortuyn nog wel een keer uiteenzetten. „Dan kan ik tenminste controleren of mijn woorden goed worden weergegeven. Ballast Dat standpunt is: de lijst zou zichzelf moe ten opheffen. Zo niet, dan zou niemand er nog op moeten stemmen. Want de Lijst Pim Fortuyn heeft na de aanslag niets meer met Fortuyn te maken. De lijst is voor Pim ei genlijk nooit méér geweest dan 'ballast', zegt Mens. „Pim zag het als een noodzake lijk kwaad, een middel om tot zijn doel te komen, om minister-president te worden. Hij had verder geen enkele liefde voor de kandidatenlijst. Pim zag de mensen op zijn lijst op dezelfde manier als een loodgieter of een stukadoor die je laat komen voor een klus in je huis. Daar is toch ook verder niets mis mee?" Met de samenstelling van de lijst heeft For tuyn zich nauwelijks bemoeid. Alleen voor de top van de lijst en voor mensen als Jans sen van Raaij en Hoogendijk, de twee émin- ences grises die na de verkiezingen zouden moeten helpen om de fractie in toom te hou den, kwam Pim zelf opdraven. De rest liet hij over aan een selectiecommissie. Een grove misrekening, realiseerde Fortuyn zich vol gens Mens later. „Hij was heel open tegen mij en zei me dat er bij nader inzien veel on bekwame mensen op stonden." De lijst, be nadrukt Mens, bestaat weliswaar voor 99 procent uit 'fatsoenlijke mensen', maar ook niet méér dan dat. Pim Fortuyn had in toenemende moeite met 'zijn' mensen, vertelt Mens. Geheel in tegen stelling tot de afspraken gingen kandidaat kamerleden naar buiten toe optreden. An derhalve week geleden was Fortuyn het zat. Hij besloot een enorme donderpreek te hou- den. En als ze niet zouden luisteren, zou hij opstappen. Verder was Fortuyn absoluut niet van plan om mensen van de lijst te benoemen tot minister of staatssecretaris, volgens de tv- presentator. Daarvoor zou hij, geheel in overeenstemming met zijn boek 'het zaken- kabinet-Fortuyn' putten uit een kring van onafhankelijke deskundigen. Mens vreest chaos als komende woensdag mensen sympathie-stemmen gaan uitbren gen op de LPF. Hij spreekt over een dreigen de puinhoop en een drama. „Er is een soort massapsychose ontstaan. Ik had gehoopt dat mijn stem zou worden gehoord, maar dat gebeurt niet. Ik dreig nu zelfs een soort Don Quichotte te worden, en daar voel ik niets voor." De partij zou zelfs woensdag de grootste kunnen worden, denkt hij, waar mee de LPF in principe het voortouw zou krijgen in de kabinetsformatie. Maar welke coalitie mét de LPF er uiteindelijk ook uit kiezingen zou daarvoor een grote bedrei ging vormen. „De kunst van Herman Brood steeg na zijn dood ook even pijlsnel in waar de. Nu is het al weer flink gekelderd. Zo zou dat ook gaan met de LPF bij uitstel van de verkiezingen." Handbereik Zelf zag Fortuyn het premierschap onder handbereik. Hi] werkte er al dagelijks aan. Afgeschilderd in het buitenland als de Ne derlandse Le Pen, gaf hij de afgelopen tijd talloze interviews aan buitenlandse media om dat het beeld te corrigeren. „Ik zei wel eens tegen hem: Pim, je moet je niet steeds richten op Duitsland en Engeland, je moet je gezicht laten zien in Drenthe en Overijssel. Maar daar luisterde hij niet naar, hij was al bezig om het gras te maaien voor het Cats huis." En het was hem gelukt, denkt Mens. Pim zou zijn LPF tot de grootste partij hebben weten te maken. En dan? Wat zou Pim voor pre mier zijn geweest. Geen dossiervreter, weet Mens zeker. En Nederland zou een andere Fortuyn te zien hebben gekregen dan de man die op het scherp van de snede debat teerde. Een lieve, aimabele man met gevoel voor humor en 'eerlijk tot in zijn nerven', zegt Mens. Want zo heeft hij Fortuyn leren kennen door de jaren heen. „De Pim die we de laatste weken hebben gezien, ontspan nen en bereid om compromissen te sluiten, is de Pim die ik al jaren ken." De eindeloze drang naar erkenning was weg, signaleert Mens. „Naarmate hij meer erkenning kreeg, had hij er steeds minder behoefte aan. De laatste weken merkte ik dat hij er eigenlijk helemaal geen behoefte meer aan had." IJdel was Pim wel, en dat zou hij ook gebleven zijn. „Dat zat nu een maal in zijn geaardheid. Alle nichten zijn ij- del." Gisteren werd Pim Fortuyn tijdelijk begra ven in Driehuis-Westerveld, in afwach ting van de bouw van een mausoleum in Ita lië. Mens: „Ik geloof in God en in een hierna maals. Ik ben ervan overtuigd dat Pim nu op zoek is naar de afdeling waar Kennedy zit. Want hij wil in de hemel wel op niveau zit ten." Sjaak Smakman Harry Mens voor de woning van Pim Fortuyn: „Hij zag de LPF als een noodzakelijk kwaad.' rolt, 'na drie kwartier ontploft de zaak en kunnen we weer opnieuw beginnen.' Dat wil hij voorkomen. En hij handelt daar mee in geest van Fortuyn, zegt hij„Ik word nu afgeschilderd als een afvallige of een ver rader van het gedachtengoed van Pim, maar het tegendeel is juist het geval." Pim For tuyn zelf, zegt hijzou in een situatie als deze hebben gestemd op het CDA van Balkenen de, die het persoonlijk goed met elkaar kon den vinden. Mens staat niet alleen, zegt hij. In het ge i liÊV S. foto Roland de Bruin/GPD sprek met premier Kok gaf de broer van Fortuyn aan dat hij het chique zou vinden als de partij zichzelf zou opheffen. Maar de mensen op de lijst wilden daar niets van we ten. Die zijn veel te eager om in de Kamer te komen, denkt Mens. Zelfs uitstel van de ver In Nederland vliegen geen vuurwerkopslagplaatsen de lucht in (linksboven), storten vliegtuigen niet neer op woonwijken (rechtsboven), branden geen discotheken uit (links onder) en storten restaurants niet in. Dachten we. foto's GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23