PINKSTEROLDTIMERBEURS Subsidie monumenten blijft over PZC PZC levensvreugde uitbetaald Arbeid in Kindertekeningen uit Ethiopië in Zeeuwse Bibliotheek Schapen scheren op Middelburgse kinderboerderij Filatelisten Diefstal uit verkoopwagen Vandalen aangehouden Illegale kampeerders bekeurd Strandpaviljoen bestolen Sloebrug afgesloten voor verkeer Auto botst tegen bus Kajuitzeilboot gestolen Ouderenmiddag in Cine City Gebedsnacht Koffieconcert Vierdaagse in Vlissingen z O 12.00-18.00 10.00-18.00 10.00-18.00 Eigenaren doen nauwelijks beroep op provinciale bijdrage voor restauraties Toeristische VOC-site op internet j MIDDELBURG - Het Bureau I voor Toerisme Zeeland (BTZ) heeft een speciale, toeristische VOC-site Zeeland gemaakt. De site geeft informatie over VOC- verhalen, speciale fiets- en wandelroutes, video-, boeken-, kook- en muziektips, logies-, dag- en menu-arrangementen I en een uitgebreide en actuele evenementenkalender. Daar- naast wordt verwezen naar an- j dere VOC-sites. De VOC Zee- 1 land-site is gelinkt aan de toeristische Zeelandsite: www. I vvvzeeland.nl. Iedere organisatie die een VOC- I evenement of -activiteit op J touw zet, kan zijn informatie in- dienen bij het BTZ, die ze ver volgens gratis toevoegt aan de kalender op de site. De kalender is onderverdeeld in drie rubrie- I ken: Beleefd (evenementen en I activiteiten), Ontdekt (tentoon stellingen en exposities) en Ge leerd (lezingen en studiedagen). Ondernemers die arrangemen ten willen toevoegen, betalen daarvoor een vergoeding onder de rubriek Uit de schatkist van de VOC. De VOC Zeeland-site I wordt voortdurend aangepast aan de actualiteit. Voor mensen I die geen internet hebben of al in de provincie zijn, is een kalen- j der beschikbaar. Bedrijven en I organisaties kunnen deze gratis I bestellen bij het BTZ om uit te delen aan gasten en bezoekers. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt zaterdag 18 mei een schapenscheerfeest. Het evenement kon vorig jaar niet doorgaan wegens de mond- en klauwzeercrisis. Behalve schapen scheren, is er ook een demonstratie hoefver- zorging van paarden. Vanaf 12 uur rijdt er een paardentram, waarmee bezoekers een rondje kunnen rijden. Verder zijn er voor de kinderen diverse attrac ties, zoals schminken, paardrij den en koemeiken. Ook zijn er kraampjes van ideeële stichtin gen en het paardenrusthuis. Het schapenscheerfeest begint om 9.30 uur en duurt tot 16.30 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt donderdag 16 mei haar maan delijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat. De zaal is op 19 uur open. De vergadering begint een uur later. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl w 13 VROUWENPOLDER - Aan de Monnikendijk in Vrouwenpol der is in de nacht van donderdag op vrijdag tussen een uur en kwart voor twee een verkoopwagen opengebroken. Uit de wagen verdwenen sloffen sigaretten met een waarde van een paar honderd euro. Drie sloffen werden in de omgeving van de wagen terugge vonden. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend twee mannen van 23 en 26 jaar aangehouden op hetBellamypark in Vlissin- gen. Zij hadden een verkeersbord uit de grond getrokken en met trottoirtegels gegooid. DOMBURG - Bij controles op illegaal kamperen heeft de po litie in de nacht van donderdag op vrijdag veertien Duitsers, twee Fransen en vier Belgen bekeurd op Walcheren. Zij ston den op de Schelpweg in Domburg, de Joossesweg in Westka- pelle, de Kanaalweg in Kamperland, de Monnikendijk in Vrouwenpolder, de parkeerplaats langs het Veerse Meer en de Polredijk in Veere. ZOUTELANDE - Een strandpaviljoen aan het strand in Zou- telande is tussen donderdagavond tien uur en vrijdagochtend negen uur bezocht door inbrekers. De daders hebben tientallen pakjes sigaretten, enkele tiental len euro's en drank weggenomen. In het strandpaviljoen wer den ook vernielingen aangericht. De schade van de diefstal en de vernielingen is nog niet be kend. VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is in de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 mei gesloten voor wegverkeer. De schakelaars waarmee de brug open en dicht gaat, worden ge test en opnieuw afgesteld. Daarvoor is het noodzakelijk om de brug tientallen keren open en dicht te doen. De afsluiting begint om 20.00 uur en duurt tot 6.00 uur 's och tends. BURGH - Een 67-jarige automobilist uit Zierikzee is vrijdag morgen in Burgh frontaal op een bus gebotst. De man kwam er zonder kleerscheuren vanaf, maar zijn auto raakte bescha- digd. De Zierikzeeënaar reed over de Kerkstraat in Burgh in de richting van de Burghse Ring. Toen hij naar links uitweek om een stilstaande vrachtwagen in te halen, zag hij een tegemoet komende bus - bestuurd door een 47-jarige man uit Middel burg - over het hoofd met een botsing als gevolg. ARNEMUIDEN - Aan de Muidenweg in Arnemuiden is tus sen woensdag 1 en donderdag 9 mei een kajuitzeiljacht met buitenboordmotor gestolen. De waarde bedraagt enkele dui zenden euro's. door Ron Magnée MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek zijn vanaf donder dag kindertekeningen uit Ethi opië te zien. De expositie wordt georganiseerd door de stichting Arsi Negelle km 217 die zich in zet voor een schooltje in het Afrikaanse land. De tekeningen zijn afkomstig van kinderen van de basisschool van Arsi Negelle, een dorpje in VLISSINGEN - De Vlissingse bioscoop Cine City houdt maan dag 13 en dinsdag 14 mei weer speciale ouderenmiddagen van af 13.00 uur. Speciaal voor hen wordt The Princess Diaries gedraaid met hoofdrollen voor Anne Hatha way en Julie Andrews. Cine City houdt een aantal malen per jaar ouderenmiddagen. Meer infor matie is te vinden in het gratis informatiebulletin FilmNieuws voor ouderen dat bij de bioscoop en bij De Drukkerij in Middel burg is af te halen. MIDDELBURG - De Baptisten gemeente Middelburg houdt vrijdag 24 mei een Nacht van Gebed. De Nacht van Gebed is een initiatief van de stichting Open Doors, die zich wereld wijd inzet voor ondersteuning van christenen in landen waar sprake is van verdrukking of vervolging. Van 19 tot 23 uur kunnen mensen terecht in het gebouw aan de Kruitmolenlaan 70 om te bidden. WESTKAPELLE - Muziekver eniging O.K.K. houdt op tweede pinksterdag een koffieconcert in 'Westkapelle Herrijst' aan de Markt in Westkapelle. Het con cert begint om 11.00 uur. Ethiopië. De opdracht aan de kinderen was om hun eigen leef wereld op papier te zetten. Ver volgens zijn de tekeningen door het echtpaar De Bruijne uit Middelburg naar Nederland ge haald waar ze vanaf donderdag in de Zeeuwse bibliotheek te zien zijn. Jan en Greet de Bruijne zijn de drijvende krachten achter Arsi Negelle km 217, de stichting die zich inzet voor het gelijknamige schooltje. Arsi Negelle ligt vlak bij het kilometerpaaltje 217 ge meten vanaf de Ethiopische hoofdstad Addis Abbeba. De tentoonstelling duurt tot 8 juni. Op donderdag 23 mei houdt de stichting ook een in formatieavond in de biblio theek voor alle geïnteresseer den. Voor de opening van die avond is de Middelburgse wet houder A. van 't Westeinde ver antwoordelijk. Tijdens de bij eenkomst vertoont de stichting een film over het verloop van haar activiteiten in Ethiopië. VLISSINGEN - Wandel- sportvereniging De Vro lijke Tippelaars uit Vlis singen houdt van maandag 13 tot en met donderdag 16 mei haar avondvierdaagse. Wandelaars kunnen kie zen uit vijf of tien kilome ter. De startplaats is het clubgebouw van Zeeland Sport aan het Baskens- burgplein. De starttijden zijn maandag, dinsdag en woensdag om 18.30 uur. De start van de vijf kilo meter op vrijdag is ook om 18.30 uur en voor de tien kilometer om 18 uur. In schrijven voor de avond vierdaagse kan op 8 mei van 18.30 tot 19.30 uur of op 13 mei aan de start van af 18 uur. Advertentie ZAT. N MAAN. 18 MEI 19 MEI 20 MEI uur uur uur Finish Molentocht op zondag 19 mei, ca. 16.30 uur. Beursinschrijving kostenloos voor particulieren en handelaren die oldtimers te koop wensen aan te bieden. TOEGANG: 6,- p.p. Kind 2,50 ZEELANDHALLEN GOES INFO: 0113-221020 zaterdag 11 mei 2002 I Hnnr Ernst Jan Rozendaal I MIDDELBURG - Eigenaren II van monumentale woningen en I boerderijen in Zeeland doen nog steeds nauwelijks een beroep op restauratiegelden. De provincie beeft de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg daarom ge vraagd maximale bedragen vanuit het potje woonhuizen en boerderijen over te hevelen naar overige monumenten. Daarmee voorkomen we dat restauratiegeld voor Zeeland verloren gaat", verklaart gede puteerde G. de Kok (PvdA, cul tuur). Deze week hebben Gedeputeer de Staten het Provinciaal Res tauratie Uitvoeringsprogram ma 2002-2007 vastgesteld. Daaruit blijkt dat voor monu mentale woonhuizen en boerde rijen in Zeeland veel meer geld beschikbaar is dan door eigena ren wordt aangevraagd. Zo is voor het jaar 2005 ruim 13.000 euro toegekend aan de restaura tie van een woning in Kamper land, maar ziet het ernaar uit dat 366.879 euro in kas blij ft. Op de budgetten voor 2006 (405.128 euro) en 2007 (203.908) is nog helemaal geen beroep ge daan. Volgens het dagelijks provincie bestuur zijn particuliere eige naren vaak onbekend met zowel bouwkundige als financiële mo gelijkheden voor restauraties. „Daarom is het van belang de ei genaren van objecten in deze ca tegorie de juiste en volledige in formatie te verschaffen. Het is essentieel dat gemeenten de ei genaren bewegen zo snel moge lijk te restaureren. De kosten van de restauratie worden ieder jaar hoger, doordat de staat van het object verder achteruit gaat en de materiaalkosten en uurlo nen stijgen. Daardoor wordt het voor eigenaren steeds moeilij ker het eigen aandeel in deze kosten op te brengen." Diezelfde constatering deed het provinciebestuur een jaar gele den ook, toen het Restauratie Uitvoeringsprogramma 2002- 2006 werd vastgesteld. Toen is het voornemen uitgesproken dat provincie, het Nationaal Restauratiefonds en de Rijks dienst voor de Monumenten zorg voorlichtingsbijeenkom sten in Zeeland zouden houden, in de hoop dat meer eigenaren zich zouden melden. Volgens De Kok is er wel informatie aan ei genaren verstrekt. ,,Ik weet al leen niet op welke schaal. Het blijft in de eerste plaats toch de verantwoordelijkheid van de ei genaar zelf om zijn woning of boerderij te restaureren. Hij wordt daar beter van." Mogelijkheid Anders dan vroeger bestaat te genwoordig de mogelijkheid geld vanuit de categorie woon huizen en boerderijen over te hevelen naar overige monu menten, zoals molens en kerken. Daar overstijgt de vraag naar geld wel het. beschikbare bud get. De Kok bestrijdt dat de voorlichting aan huiseigenaren op een laag pitje staat, omdat het de overheid wel schikt dat er dan extra geld vrijkomt voor kerken en molens. „Dat is wel erg vergezocht. We voeren met Provinciale Staten discussies over het belang van restauratie van waardevolle historische ge bouwen. Daarbij worden regel matig beeldbepalende boerde rijen genoemd. We proberen voor eigenaren de drempel juist zo laag mogelijk te houden. Maar als op het geld toch geen beroep wordt gedaan, willen we het wel graag behouden voor monumenten in Zeeland, liever dan dat het terugvloeit naar de Rijksdienst in Zeist." door Jeanne de Nijs SCHERPENISSE - De drie op varenden van de ms Harpoen waren gisteren nog volop in de weer met gereedschap, verf kwast en -roller. Schipper A. Beusenberg, zijn echtgeno te en II. Chastelet rondden de flinke opknapbeurt van het fietsveer af. Alles moest gereed zijn voor de feestelijke presen tatie. Vandaag is het dan zover. „Reken maar uit: dit is de vijf tiende zomer dat ik tussen Go- rishoek en Yerseke vaar, ge middeld tweeduizend man per seizoen", antwoordt Beusen berg op de vraag hoeveel fiet sers hij inmiddels heeft over gezet. Het was een van de eerste recreatieve pontjes in Zeeland, op dezelfde lijn waar vanaf de vijftiende eeuw per sonen, post en vee de Ooster- schelde overgingeri. In 1962 ging het pontje uit de vaart. Met de komst van dammen en spoor was het overbodig ge worden. Tot de toenmalige ex ploitant van camping De Pluimpot op Gorishoek in 19 88 het idee opvatte het pontje nieuw leven in te blazen, maar dan als recreatieve attractie voor fietsers. Het voorbeeld werd her en der overgenomen. Het Bureau voor Toerisme sprong daarop in met de oprichting van de Stichting Fiets een rondje met een pontje. In het almanakje dat de stichting tegenwoordig jaarlijks uitgeeft, zijn de ver trekplaatsen en -tijden opge nomen, evenals suggesties om grotere tochten te maken waarin meerdere overzetten zijn opgenomen. Beusenberg (62) vindt het prachtig aan het stukje recrea tie te kunnen meewerken. Zijn hart, of liever gezegd alles in hem, ligt in de Harpoen. Het is het water dat hem trekt. Vroe ger al. Toen voer hij met een garnalenkotter, later een ha- ringlogger. Daarna ging hij bij Weismuller in de berging wer ken. „Tja, dan ga je trouwen, en dan is dat over"mij mert hij „toen ben ik in de bouw te rechtgekomen." Sinds hij niet meer werkt is hij zeven maanden per jaar in Go rishoek te vinden, op de cam ping aan de rand van de Oos- terschelde. De eerste Harpoen waarmee hij fietsers ging over zetten, werd na drie jaar afge keurd door de Scheepvaartin spectie. Er kwam een nieuw schip, maar ook weer een flin ke lekkage met bijbehorende kosten. De toenmalige exploi tant besloot zich uit het project terug te trekken. Beusenberg vertikte het echter zijn levens werk te laten voor wat het was. Hij vond in Chastelet een me de-enthousiasteling, ze namen samen de Harpoen over. De ge meente Tholen sprong verder, bij met een jaarlijkse garantie subsidie. Min twee euro Wat niet betekent dat het pont je een lucratief zaakje is. „Als je al je uren gaat rekenen werk ik voor min twee euro per uur", lacht de schipper. „Het spaar potje voor onze oude dag is in middels helemaal leeg. Maar dat geeft niks. Dit is toch iets wat je zelf hebt opgebouwd, dat laat je niet zomaar meer los. En de passagiers zijn meestal erg vriendelijk. Vooral mensen die een fietsvakantie maken. Al regent het pijpen stelen, dan lachen ze nog." Het gebeurt overigens ook dat Schipper Beusenberg aan de slag met verfkwast en -roller. foto Dirk-Jan Gjeltema mensen minder aardig zijn, bijvoorbeeld wanneer een af vaart uitvalt vanwege het slechte weer. „Dan word ik soms voor van alles en nog wat uitgemaakt. Niet leuk, maar ja, wie weet hoe lang die mensen dan al te gen de wind in hebben gefietst, dan moeten ze weer hetzelfde stuk terug. Maar als het wind over tij is moet je niet op Goris hoek zijn. In het begin heb ik me wel gek laten maken. Maar als met zulk weer je motortje ermee ophoudt, heb je een pro bleem. Ik heb er wel aan boord zien staan, met hun knokkels witgeknepen om de railing." De Rotaiy Goes-Reimerswaal heeft ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum een schen king gedaan om de Harpoen op te knappen. Mazzel, vindt Beusenberg. „We hebben een nieuw aggregaat mogen aan schaffen en nieuwe ramen in de kajuit laten zetten. En de keu ken is helemaal vernieuwd." Baggerwerk Hier en daar moet de kwast nog langs, vindt hij, en hij wil het- plafond nog opgeknapt heb ben. En als hij dan toch bezig is: de haven moet nodig uitge baggerd worden. Wie daarvoor verantwoordelijk is weet hij niet precies. „Maar als het van de zomer laagwater is, kom ik hier echt niet meer weg." En dan zijn er nog de ganzen, waar Beusenberg geen raad mee weet. De beesten bivakkeren al twee jaar in de buurt van de aanlegsteiger, en willen wel eens dreigend met de nek naar voren op vreemden af komen. „Ik ben al verschillende keren naar boven gekomen om men sen te ontzetten, al zulke kerels hard weg zien lopen. Maar ze doen echt niks, ze zijn gewoon angstig." Voorzitter C. van Liere van de Stichting Fiets een rondje met een pontje overhandigt van daag postpakketten aan de burgemeesters van Reimers- waal en Tholen. In de pakketjes zitten exem plaren van de nieuwe Almanak 2002 van de Zeeuwse pontjes. Het boekwerkje is vanaf vol gende week te koop bij de VW's. Beusenberg voert de rotganzen die soms rond de veerboot zwem men en als echte waakhonden vreemden wegjagen. De Harpoen aan de steiger in Gorishoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13