PZ r Gemeente traag met uitkeringen 11 Provincie leunt sterk op externe deskundigheid li Honderd kramen tijdens jaarmarkt Drie gemeenten bieden minima vakantiereizen aan Bewoners ongedeerd bij brand Raadsleden krijgen geen vergoeding voor werk op stembureau Containers beklad met anti-VOC-leuzen Sociale dienst Middelburg kampt met achterstanden Terneuzense man betrapt met drugs in Denemarken Auto's in Vlissingen opengebroken Vlissinger loopt klappen op zeeuwse almanak Wennen WALCHEREN zaterdag 11 mei 2002 f^nrNadia Berkelder MIDDELBURG - Twee bouw keten aan de Kanaalweg in Mid delburg zijn in de nacht van donderdag op vrijdag beklad met anti-VOC-leuzen. De actie is naar alle waarschijnlijkheid een reactie op het VOC-feest dat aan de overkant van het kanaal plaats vindt. De eigenaar van de keten, een bouwbedrijf uit Hansweert, heeft de leuzen af gedekt. Het is niet bekend wie de tekst 'VOC bloed' heeft aange bracht. De organisatie van het feest, de Stichting Evenemen ten Middelburg (SEM) ontdekte de teksten gistermorgen. ,,Wij weten niet uit welke hoek het komt", zegt Sjaak van den Berg van de SEM. ,,We hebben vooraf diverse gesprekken gehad met de Molukse gemeenschap. Ik verwacht niet dat zij er iets mee te maken hebben," Jim Pentury, die namens de Mo lukse gemeenschap in Zeeland tegen de VOC-festiviteiten heeft geprotesteerd, distanti eert zich van de actie. „Ik zou het niet op die manier doen. Als ik actie voer, doe ik het op een ludieke manier. Maar naast mij zijn er nog anderen die er ook op tegen zijn." Van den Berg benadrukt dat er tijdens de VOC-manifestatie in Middelburg wel ruimte is om de schaduwkant van de geschiede nis van de handelsmaatschappij te belichten. „Die mensen had den naar ons toe kunnen komen. Ze hadden een stand kunnen krijgen. Iedereen had op ons evenement zijn verhaal kunnen doen. De manier waarop het nu is gebeurd, door andermans ei gendommen te beschadigen, is niet goed." De uitnodiging van de SEM staat nog steeds, zegt Van den Berg. „Als ze 'zaterdag een stand willen inrichten, zijn ze welkom." doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De sociale dienst in Middelburg slaagt er niet in op tijd te beslissen of ie mand recht heeft op een bij standsuitkering. In veertig pro cent van de gevallen wordt de wettelijke termijn van acht we ken overschreden. Dat blijkt uit liet beleidsverslag over 2001. Het jaar ervoor werd nog meer dan de helft van de beslissingen te laat genomen. De gemeente verklaart de ver traging uit het feit dat de om standigheden van de cliënten ingewikkelder worden. Voordat een uitkering kan worden toe gekend, moet de hele financiële situatie van de aanvrager wor den uitgezocht. „De complexi teitvan de aanvragen is de laat ste jaren toegenomen", zegt J Kouwer van de gemeente. „De schuldenproblematiek neemt bijvoorbeeld toe." Bovendien zijn sommige mensen ronduit traag met het indienen van hun bewijsstukken. Een strenger beleid leidt ertoe dat juist de mensen die het hardst een uitke ring nodig hebben, buiten de boot vallenD aarom kiest de ge meente daar niet voor. Tot het moment dat wordt be slist of iemand een uitkering krijgt, kan er een voorschot worden uitgekeerd. Dat kan wel snel worden afgehandeld, zegt Kouwer. „Dat kan bij wijze van spreken binnen enkele dagen worden geregeld. Het belang van de klant staat altij d voorop We proberen ook altijd zo snel mogelijk een beslissing te ne men. We laten geen mensen in kou staan." Binnen de dienst hebben andere procedures prio riteit, omdat het Rijk sancties oplegt als die niet op tijd worden afgehandeld. Dat geldt bijvoor beeld voor tussentijdse onder zoeken. Daarbij wordt gecon troleerd of iemand nog steeds recht heeft op een uitkering. Bij deze onderzoeken wordt slechts in tien procent van de gevallen de gestelde termijn overschre den. De sociale dienst heeft de afgelopen tijd te kampen gehad met personeelsgebrek, aldus Kouwer. Ook dat had invloed op het tempo. „Als mensen een an dere baan vinden of ziek wor den, vertaalt zich dat onmiddel lijk in de afhandelingstermijn." Ook het opleggen van boetes en maatregelen wordt vertraagd doordat er simpelweg te veel werk was. In een aantal gevallen kon er zelfs helemaal geen boete meer worden opgelegd omdat de afhandeling van de zaak te lang duurde. Een boete wordt opgelegd als mensen informatie achterhouden. Een maatregel, bijvoorbeeld korting op de uit kering, wordt opgelegd als men sen niet genoeg meewerken aan het vinden van werk. Gemid deld leggen gemeentes per hon derd bijstandsgerechtigden 5,3 boetes op. In Middelburg waren dat er vorig jaar 3,3. Het lande lijk gemiddelde bij maatregelen ligt op 9,8 procent. In Middel burg was dat 5,8. Verwacht wordt dat die achterstanden dit jaar worden ingehaald. TERNEUZEN - In het Deense Aarhus is woensdag een 39-jari- j ge vrachtwagenchauffeur uit Terneuzen aangehouden we- j gens drugssmokkel. De man werd betrapt met vijf tien kilo hasj in zijn persoonlij ke bezittingen. Ook had hij 130.000 euro in contanten op zak. De chauffeur is voor onder vraging en verder onderzoek door de Deense narcoticabriga de overgebracht naar Kopenha- gen, waar hij nog minimaal ze- ventwintig dagen in hechtenis zal verblijven. Volgens de Deense krant Ber- lingske Tide had de Deense poli- tie de man al langer op de korrel en zou hij betrokken zijn bij meerdere transporten van ver dovende middelen. Er wordt verder vanuit gegaan dat de Terneuzenaar niet alleen ope reerde. Tegelijkertijd met zijn arrestatie zijn in Padborg aan de Deens-Duitse grens en in Aarhus een 44-jarige Marok kaan en een 63-jarige Deen op gepakt. Bij de 63-jarige ver dachte werd thuis 65 kilo hasj gevonden. De Marokkaan werd gesnapt bij de overdracht van 25 kilo geestverruimende midde len. Denemarken kent ten opzichte van Nederland een relatief strenge drugswetgeving. Als de Terneuzenaar schuldig wordt bevonden aan drugssmokkel, zal hij naar verwachting voor enkele jaren achter de tralies belanden. VLISSINGEN -Op diverse plaatsen in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag auto's opengebroken. In de Aletta Jacobslaan werden uit twee wagens gereedschap en een autoradio ontvreemd. Een derde auto raakte door de po ging tot inbraak beschadigd. Uit een personenauto in de Joke Smitlaan verdween een autora- dio/cd-speler met een waarde van enkele honderden euro's. Diezelfde nacht verdwenen ook een gameboy en een discman uit een auto die geparkeerd stond op de Deltaweg. Bij een perso nenauto in Westerzicht bleef het bij een poging. De auto raakte beschadigd. Het publiek kijkt toe hoe deze standwerker een apparaatje demonstreert waarmee de ramen kunnen worden gelapt. door Ron Magnée foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een schoonmaakmiddeltje voor bril len dat „anti-condens, anti-stof en anti-regen" is. Een plastic kussen dat goed is voor bijna elke vorm van rugklachten, of het nu een dwarslaesie of jicht is. En een compres met een zoutoplossing dat warm en koud kan worden en voor bijna elke kwaal wel goed is, van buikpijn tot koude voeten. Zie daar de spullen die gis teren luidkeels bij de Ruyter-Jaarmarkt aan de man werden gebracht. Voor de 27e keer werd deze markt in de Vlissingse bin nenstad gehouden. Vanaf de opening om half tien door wethouder Van der Maden trokken de 25 standwerkers een grote schare geïnteresseerden .Daarnaast waren er nog eens 75 kramen die wat rustiger hun waar aan de man brachten. De prijs voor de beste standwerker, de Mi- chiel de Ruy ter-1wisselbeker, ging uiteindelijk naar R. Dirkzwager uit Amsterdam met zijn stofzuigerattri buten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In de gemeen ten Goes, Vlissingen en Middel burg wordt een gezamenlijke brochure uitgebracht met va kanties voor mensen met een minimuminkomen. Minima kunnen kiezen uit dertien va kanties, variërend van een weekje Veere tot een zonvakan tie in Spanje. De brochure wordt uitgegeven onder de naam Sociaal Toeris me Zeeland. Het is een samen werkingsverband tussen de cliëntenraad en de gemeente Vlissingen, Sociaal Cultureel Werk Middelburg (SKWM), de Goese cliëntenraad en het in- en uitloophuis Vlissingen. De va kanties worden georganiseerd door de YMCA in samenwer king met Jantje Beton. Smalle beurs De gemeente Vlissingen is drie jaar geleden voor het eerst be gonnen met het subsidiëren van vakanties voor mensen met een smalle beurs. Het eerste jaar werd een reis voor gezinnen ge organiseerd naar Vierhouten. Twee jaar geleden vertrok voor het eerst bus met alleenstaan den richting Spanje. De vakantie in Spanje blijft overigens voorbehouden aan Vlissingers, omdat de gemeente Vlissingen een deel van de reis betaalt. Dit jaar gaat de groep naar Malgrat de Mar. Naast de gezinsvakanties en rei zen voor alleenstaanden, kun nen kinderen ook alleen op stap. Jongere kinderen kunnen bij voorbeeld een weekje naar het strand in Renesse. Vrijwilligers Voor de oudere kinderen zijn er actieve vakanties, zoals een zeilkamp, een ponykamp of een survivalkamp. Alle reizen wor den begeleid door getrainde vrijwilligers. De eigen bijdrage voor de va kantie hangt af van de hoogte van het inkomen. Een week naar een tot vakantieoord omge bouwd landhuis in Ommen kost voor iemand die leeft van een minimuminkomen twintig euro per persoon. Daarbij is vervoer en eten inbe grepen. Om van het aanbod ge bruikte kunnen maken, kunnen mensen in hun eigen woon plaats informatie inwinnen. In Goes en Vlissingen bij de cliën tenraad en in Middelburg bij de SKWM. Mensen die via de gemeente Vlissingen een uitkering ont vangen, krijgen de brochure vanzelf in de bus. Anderen kunnen het boekje af halen bij de gemeente, de biblio theek of het in- en uitloophuis in Vlissingen. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg heeft gisterochtend om kwart voor zes een keukenbrandje geblust in een woning in de Leeghwaterstraat in Vlissingen. De drie bewoners zijn met ambulances overgebracht naar het ziekenhuis. Zij mochten na onderzoek naar huis. Over de schade is niets bekend. De brand is vermoedelijk ontstaan door een over verhitte frituurpan. Eén van de bewoners was bij het frituren in slaap gevallen. Door de brand ont stond een enorme rookontwikkeling. De gewaar- door Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Advies-en or ganisatiebureaus hebben de voorbije twee jaar een aardige kluif gehad aan de provincie Zeeland. Ruim zestig keer scha kelde het provinciebestuur ex terne adviseurs in voor raad en bijstand. In totaal betaalde de provincie voor die adviezen bij na 2 miljoen euro. In de meeste gevallen moest de provincie een beroep doen op externe kennis, omdat simpel weg in het provinciehuis de noodzakelijke expertise ont brak. In een reeks andere geval len moest hulp buitenhuis wor den gezocht, omdat ambtenaren in Middelburg niet de tijd of ruimte hadden om zich over de vraagstukken te buigen. In een paar andere gevallen wilde het provinciebestuur advies heb ben van een onafhankelijke partij, zoals bij de doorlichting van het provinciaal emancipa tiebeleid de herstructurering van de jeugdhulpverlening in Zeeland en over het fenomeen organisch bouwen. Vooral voor de fast ferry, het fietsvoetveer dat straks tussen Vlissingen en Breskens gaat va ren, leunde het provinciebe stuur sterk op adviezen van buitenaf. Zo'n 200.000 euro trokken GS uit voor externe raadplegingen. Beroep Volgens gedeputeerde D. Bruin- ooge (organisatie) heeft de pro vincie de voorbije twee jaar vaker een beroep gedaan op ex terne adviseurs, maar is van buitennissige uitgaven geen sprake. „Bij de lijst externe ad viezen is voor elk apart geval een motivatie gegeven. In de meeste gevallen hebben we ons gewend tot mensen buiten ons huis, omdat we zelf niet over voldoende capaciteit - mens kracht - beschikten om zaken goed uit te laten zoeken." „Dat heeft zo zijn redenen. In de jaren negentig is er fors gesneden in het provinciale apparaat. In die tijd is er zo'n 6,5 miljoen euro bezuinigd, hoofdzakelijk op personeel. In totaal zijn er in die jaren 125 fulltime banen (op een totaal van duizend) geschrapt. Nu zit de provincie - mede dankzij het Delta-dividend - stukken beter bij kas, dus zou je kunnen zeggen: trek meer per soneel aan om nog meer deskun digheid zelf in huis te hebben. Dat doen we niet, omdat er op middellange termijn niet die fi nanciële ruimte bestaat om zeg, zestig tot zeventig mensen, structureel te betalen. We heb ben er de laatste jaren dan ook bewust voor gekozen om tijde lijk hulp van buitenaf te halen om zaken te laten uitzoeken", aldus Bruinooge. In de inventarisatie over de laatste twee jaar zijn de kosten voor accountants, automatise- rings en personeelsadviezen buiten beschouwing gelaten. Volgens Bruinooge gaat het hier om uitgaven die jaarlijkse op de provinciale begroting drukken. De kosten voor die externe in breng zijn overigens de laatste jaren niet gestegen. VLISSINGEN - Een 40-jarige Vlissinger heeft gisterochtend om 10.55 uur klappen gekregen op het Scheldeplein in zijn woonplaats. De man werd benaderd door ie mand, die hij alleen van gezicht kende. Deze eiste geld van hem. Het slachtoffer werd vervolgens in het gezicht geslagen. Daai-bij liep hij enkele striemen op en verloor hij een deel van een tand. De man wist zich te bevrij den van zijn belager. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingse raadsleden, die zitting hebben in een stembureau, krijgen daarvoor geen vergoeding. Een voorstel van de Partij Souburg Ritthem (PSR) om de raadsle den evenals gewone burgers ne gentig euro te betalen, kreeg in een commissievergadering geen bijval. Een raadsmeerderheid in Vlis singen vindt een vergoeding niet nodig, omdat raadsleden al een jaarlijkse vergoeding krij gen voor hun gewone werk. Twaalf van de negentwintig raadsleden nemen volgende woensdag tijdens de Tweede Kamerverkiezingen zitting in een stembureau. „Als een raadsmeerderheid dat vindt, dan moeten ook alle negèntwin- tig raadsleden in een stembu reau gaan zitten", vindt PSR- fractievoorzitter L. Waterman. „Ik heb er wel vrede mee dat het deel uitmaakt van de gewone vergoeding, maar als PSR heb ik geen enkele affectie met de Tweede Kamerverkiezingen. Ik beschouw het zitting nemen in een stembureau dan maar als vrijwilligerswerk. Ik zie het als een morele verplichting. Al moet ik er wel een vrije dag voor nemen, die ik ook een andere manier had kunnen invullen. Een ander voorstel van de PSR is voorlopig aangehouden. De partij had ervoor gepleit om in ploegendienst te werken in stembureaus. De voorzitter van een stembureau moet om 6.30 uur de benodigde papieren op halen op het stadhuis. Hij is na sluiting van het stembureau om 21.00 uur pas een half uur later klaar. „Vijftien uur aan één stuk is vrij lang", zegt Waterman. „Twee maal acht uur is een nor male werktijd. Waarom houdt de overheid niet de normale werktijden aan." Het voorstel voor ploegendiensten is voorlo pig in de ijskast gezet, omdat de tijd tot 15 mei te kort is om het systeem in te voeren. Waterman denkt dat een dubbe le bezetting van de stembureaus ook goed is voor de mensen die zitting hebben. „Ik zit zelf in Ritthem, Daar wonen vierhon derd stemgerechtigden. De helft gaat naar de stembus. Als je daarvoor vijftien uur moet zit ten, slaat de verveling toe." Advertentie schuwde brandweer rukte uit met één tankauto spuit en een commando wagen. Het vuur werd ge blust met een straal hogedruk. Een ventilator zorgde ervoor dat de rook uit het huis werd gebla zen. De negen brandweerlieden konden na een klein uurtje weer inrukken. Door de rookontwikkeling moesten twee vrou wen van 43 en 19 jaar en een 22-jarige man met klachten naar het ziekenhuis. Zij mochten later weer naar huis. De huiskat wordt nog vermist. De stichting Salvage is ingeschakeld voor eerste opvang. Het huis is tijdelijk onbewoonbaar. De aangrenzende woningen liepen geen schade op. foto Lex de Meester Het is nog even wennen voor de kersverse commissieleden van dat noord-Zeeuwse ei land. De vergadermores moeten er nog inslijten. Maar de oude garde is gaarne be reid - soms met een besmuik te, soms met een wat verte derde glimlach - die eerste stapjes te begeleiden. Of het groene gras zo nu en dan eens te maaien. De voorzitter wordt attent gemaakt op de publieke insprekers. Een ver dwaald raadslid wordt het juiste agendapunt gewezen. En ambtelijk wordt bijge sprongen om de loethouder geen slipperig debuut te la ten maken. Een kleine botsing tussen oud en nieuw daargelaten, niks aan de hand, zo lijkt het. Totdat de voorzitter, enige dagen terug, met tevreden heid en enige opluchting over het ordentelijk verloop zijn commissieleden toch vooral 'een goede Hemelvaart' wenste. Het is nog even wen nen, maar zo'n slagveld was het nou ook weer niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11