Salaris in CAO's blijft stijgen Hindoe-organisaties krijgen dreigbrieven met wit poeder Veeboeren hebben weinig te vrezen van Polen en Hongaren Nederlanders staan voor recordbedrag A t-u in de rode ciifers Robert Anker wint Libris-prijs J Werkgevers waarschuwen voor loon-prijs-spiraal Geen cassatie in zaak-Putten Rochelle naar ander pleeggezin Politiemedewerkster ontslagen Pleegzorg krijgt 4 procent meer Letterkundige Dresden overleden Rugzakje tegen afval Veluwe Vuurwerkramp - u l Mamma mia! Malibu®300 Primafoon Onderzoek naar dood van arrestant in Rotterdam Brand verwoest restaurant in Laren vrijdag 10 mei 2002 LEEUWARDEN - Het Openbaar Ministerie stelt geen cassa tie in tegen de uitspraak van het gerechtshof Leeuwarden in de moordzaak-Putten. Het hof sprak de zwagers Herman du Bois en Wilco Viets twee weken geleden alsnog vrij van de moord op en verkrachting van Christel Ambrosius in 1994. De Twee van Putten werden in 1995 beiden tot tien jaar cel straf veroordeeld door het gerechtshof Arnhem en zaten 6,5 jaar celstraf uit. Ze bepleitten in juni vorig jaar met succes herziening van dat vonnis. GPD DORDRECHT - De rechtbank in Dordrecht heeft woensdag beslist dat Rochelle Rikkers, het zusje van de vermoorde Ro- wena, naar een nieuw pleeggezin mag. Haar vader Martin Huisman had een kort geding aangespannen tegen de Stich ting Jeugdzorg Dordrecht om deze plaatsing tegen te gaan. Huisman en zijn advocaat C. Liefting gaan in hoger beroep. Het meisje verbleef bij de zus van Huisman totdat er een ge schikt therapeutisch gezin was gevonden. De tante kon de druk echter niet aan en Jeugdzorg besloot het kind tijdelijk onder te brengen bij vrienden van de tante. De moeder van Rochelle zit samen met haar vriend vast op verdenking van de moord op haar dochter Rowena. ANP ZEIST - De politie Utrecht heeft een 34-jarige medewerkster wegens handel in en gebruik van XTC ontslagen. Een andere medewerkster is wegens gebruik van de drug voorwaardelijk ontslagen met een proefperiode van twee jaar. Een medewerker van de recherche krijgt een berisping en wordt overgeplaatst. De man wordt vertrouwensbreuk ver weten. Een andere betrokken medewerkster nam zelf al ont slag, aldus de politie gisteren. Het onderzoek dat tot de maatregelen leidde, werd ingesteld nadat een 28-jarige medewerkster van de politie op 11 no vember de dood vond in een discotheek in Zaandam. ANP DEN HAAG - Het personeel in de verpleeg- en verzorgings huizen krijgt een loonsverhoging van 4 procent. Dat is afge sproken in een nieuwe CAO. De collectieve arbeidsovereen komst gaat in op 1 april en loopt vijftien maanden. Om het gat van de eerste drie maanden op te vangen, krijgen de medewer kers eenmalig een uitkering van 1 procent. Voorts wordt de eindejaarsuikering in de ouderenzorg struc tureel verhoogd met 0,65 procent tot 3,15 procent en gaan de loonschalen voor de jeugd omhoog. ANP LEIDEN - De letterkundige Sem Dresden is maandag op 87- jarige leeftijd in zijn woonplaats Leiden overleden. Dit heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt. Aan Dresden, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Lei den, werd onlangs de PC Hooftprijs voor beschouwend proza toegekend. Dresden, geboren op 5 augustus 1914 te Amsterdam, kwam nooit in het felle schijnsel van de publiciteit. Enige bekend heid verwierf de essyaist door betrekkelijke recente werken als Vervolging, vernietiging, literatuur 1991) en Het vreemde vermaak dat lezen heet (1997). Hij schreef over humanisme, filosofie en de creativiteit van de kunstenaar. Hij studeerde Frans en Wijsbegeerte in Amsterdam en Parijs. ANP Ij rioorSylvia Marmelstein den HAAG - De CAO-lonen stijgen dit jaar gemiddeld 3,25 j procent structureel. Dat blijkt I uit een inventarisatie van de werkgeversvereniging AWVN. |l Een paar maanden geleden lag i Je gemiddelde CAO-loonstij- ging nog rond de 3 procent. De werkgevers zijn bang dat door de loonstijging de werkloosheid 1 oploopt. De inventarisatie is gebaseerd i op 107 CAO's die tot nu toe zijn (I afgesloten. Dat is ongeveer de i helft van alle CAO's die dit jaar i moeten worden vernieuwd. De AWVN doet een dringend be- jroep op de onderhandelaars om de structurele loonsverhoging weer omlaag te brengen„Als de lonen stijgen, dan stijgen ook loonkosten. En als die nog ver- I der toenemen gaat het helemaal j mis", zegt H. van der Steen van ■I de AWVN. Kwalijk Volgens Van der Steen zit er ook weinig verschil tussen de over eenkomsten. „In bijna alle iCAO's die nu worden afgesloten lis de loonsverhoging 3,25 pro lcent. Het is dus niet zo dat de ene Isector 2 krijgt en de ander 4, 'waardoor het gemiddelde op 3,25uitkomt." Van der Steen vindt dat een I jkwalijke zaak. „In sectoren waar het niet goed gaat, zou de loonsverhoging lager moeten izijn." j j DEN HAAG - De Stichting Ne- I derland Schoon begint met na tionaal park De Hoge Veluwe II een project om zwerfafval tegen {te gaan. Wandelende of fietsen- j de bezoekers krijgen een speci aal rugzakje met een afvalzak er in. De afvalzak is bedoeld voor Ide eet- en drinkrestanten. Be zoekers kunnen het weggooien [bij speciaal daarvoor opgestel de afvalpunten. ANP ENSCHEDE - Enschede her- denkt morgen en maandag de I vuurwerkramp van 13 mei 2000, toen bij de ontploffing van het vuurwerkbedrijf SE Fireworks 22 mensen omkwamen. ANP ROTTERDAM - De rijksrecher che is gistermiddag een onder zoek begonnen naar de dood van een arrestant in Rotterdam. Dat heeft het Openbaar Minis terie bevestigd. De man werd gisteren door de politie aangehouden omdat hi] zich in het verkeer misdroeg. Hij overleed later in een politiecel. Volgens de politie gaat het om een 34-jarige Rotterdammer. De man werd gisterochtend door politieagenten met zeer hoge snelheid gesignaleerd, zo staat De werkgevers zijn bang dat Nederland terecht komt in een loon-prijs-spiraal. Dat gebeurt als de loonkosten snel stijgen. Werkgevers moeten dan de prijzen van hun producten ver hogen om het geld terug te ver- van onze redactie binnenland in een verklaring van de politie. Nadat de 34-jarige dwars door de slagbomen van het parkeer terrein bij Ahoy' was gereden kon hij worden klemgereden. De arrestant verzette zich zo he vig dat de agenten gebruik moesten maken van pepper- spray en handboeien. De man werd naar het politiebureau Zuidplein gebracht. „Toen het gealarmeerde GGD- personeel de Rotterdammer me disch behandelde, overleed hij", aldus de politieverklaring. ANP dienen. Dat verzwakt hun con currentiepositie ten opzichte van buitenlandse bedrijven, waardoor ze werknemers moe ten ontslaan. Eerder deze week waarschuwde de FNV ook al voor de oplopen- 'c1r van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tientallen Neder landse hindoe-organisaties hebben maandag en dinsdag over de post een dreigbrief met wit poeder ontvangen. Dit zegt R. Bhondoe. voorzitter van de hindoe-welzijnsorganisatie Uda.v en tot voor kort algemeen secretaris van de Hindoeraad Nederland (HRN) in Den Haag. Ook Bhondoe zelf kreeg een dreigbrief. Hij vergeleek deze met de post van de hindoe-orga nisaties en concludeerde dat de inhoud overeenkwam. De au teur eist volgens Bhondoe onder meer dat de hindoestaanse or ganisaties zichzelf binnen drie weken opheffen en dreigt hin does die deze eis negeren, 'in de naam van Allah' te vermoorden Het document is ondertekend met Al Kaida-afdeling Neder land, verklaarde Bhondoe v/oensdag. Voorzitter van de HRN, T. Bis- sessur, zei na overleg met de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) geen uitspraken te doen over de zaak Huidig algemeen secretaris Chan Ramlala van de HRN wilde nog wel kwijt dat HRN dinsdagavond heeft beslo ten aangifte te doen van de dreigbrieven. „We nemen de dreigementen uiterst serieus", zei hij. De politie Den Haag wil de in het belang van de zaak geen mededelingen doen. Bhondoe besprak woensdag avond de dreugbrieven met ver tegenwoordigers van twintig hindoestaanse organisaties uit Rotterdam en uit Den Haag en omstreken. Achttien van deze organisaties hadden van de ont vangst van de brief al aangifte gedaan bij de politie, de laatste twee spraken met de rest af dit zo snel mogelijk te doen. De or ganisaties kwamen ook overeen een brief waarin ze hun be zorgdheid uiten, te sturen aan de burgemeesters Deetman van Den Haag en Opstelten van Rot terdam. de loonkosten. Volgens de vak centrale zijn de werkgevers en de overheid daaraan schuldig. De werkgevers omdat die met bonussen en extraatjes zouden strooien om personeelstekorten te voorkomen. De overheid om- De samengekomen hindoes stel den verder een werkgroep in die het contact met de media gaat onderhouden. „We vinden het belangrijk om naar buiten te van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Robert Anker heeft de Libris Literatuur Prijs 2002 gekregen voor zijn roman Een soort Engeland. Herman Tjeenk Willink, voorzitter van de jury, maakte dat woensdag avond bekend tijdens een bij eenkomst in het Amsterdamse Park Plaza. Aan de prijs is een bedrag van 50.000 euro verbon den. De Libris-prijs werd voor de ne gende keer toegekend. Woens dagavond maakte de keten van boekhandels bekend dat het sponsorcontract wordt ver dat die de hoogte van de sociale premies te hoog heeft afgesteld. De FNV is daarom niet van plan de structurele loonsverhoging omlaag te brengen. „Als de werkgevers zeggen dat de ge middelde CAO-loonstijging nu treden met deze ernstige dreig brief", zei voorzitter van de werkgroep A. Ramdhani van de Federatie Shri Sanatan Dhar- ma Nederland. Dat de HRN lengd, waardoor de financiële steun tot en met 2006 is verze kerd. Anker versloeg vijf andere ge nomineerden. Dat waren Jan Brokken (Voel maar), Geertrui Daem (Koud), Margriet de Moor (Kreuzersonate), Harry Mulisch (Siegfried) en Chaja Polak (Over de grens). Zij ontvangen elk 2500 euro. Een soort Engeland vertelt het volgens de jury aangrijpende verhaal van een ouder worden de Nederlandse acteur. Hij wordt ingehaald doorzijn verle den als zijn dochter, in grote nood, weer zijn aandacht opeist. Tegelijkertijd voelt de man zich 3,25 procent is, dan is dat heel netjes, zegt woordvoerster Bi- anca Teeling. De inflatie schom melt nu immers al rond de 3,3 procent. Als we nog lager gaan zitten gaan werknemers er in koopkracht op achteruit." GPD geen uitspraken wil doen over de post, maakt Ramdhani niet uit. „Daar zal de heer Bissessur zijn redenen voor hebben", zei hij. ANP ook in het theater uitgerangeerd enzitten hem in het dagelijks le ven tal van dingen tegen. De ge oefende komediant probeert de realiteit naar zijn hand te zet ten, maar kornt tot de conclusie dat hij daartoe niet in staat is. „Anker heeft een roman ge schreven waarin met harts tocht, intelligentie, ironie en zelfspot niet alleen de levens baan van de toneelspeler in kaart wordt gebracht, maar te vens een beeld wordt gegeven van het Nederlandse theaterle ven in de tweede helft van de twintigste eeuw. Een origineel boek, van toon en taal", aldus Tjeenk Willink. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Agrarisch Neder land heeft weinig te wezen als Polen en Hongarije in 2004 lid worden van de Europese Unie. Pas in 2008 kunnen deze landen de Nederlandse vleesindustrie in de wielen rijden omdat ze meer varkens- en pluimveevlees gaan exporteren. Dat betekent dat Polen en Hon garije dan binnen de EU dezelf de markten zullen bedienen als de omvangrijke Nederlandse vleesindustrie. Bovendien ko men ze elkaar tegen bij export op de wereldmarkten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren (PVE) heeft la ten uitvoeren met het oog op toetreding van de landen. Zowel Polen als Hongarije beschikken over agrarische industrieën met ontwikkelingsmogelijkheden op de internationale markten. Polen wordt vooral de concur rent van Nederland op het ge bied van varkensvlees. Van de drie miljoen ton die Polen en Hongarije naar verwachting in 2008 produceren komt 2,25 mil joen ton uit Polen. De Polen zul- door Carel Grol DEN HAAG - Nederlanders staan in februari voor een re cord aan euro's in het rood. Twee maanden na de invoering van de nieuwe munteenheid is het col lectieve tekort op betaalreke ningen opgelopen tot 2,916 mil jard euro, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is een stijging van 438 miljoen euro (bijna een miljard oude guldens) ten op zichte van een maand daarvoor. De roodstand op betaalrekenin gen in januari was al gestegen ten opzichte van december, ter wijl die de voorgaande drie jaar na de jaarwisseling afnam. len straks zo'n 200.000 ton per jaar exporteren. Dat is een kwart van de huidige export van Nederlands varkensvlees. Ook wat de productie van pluimveevlees betreft maakt Polen een sterke ontwikkeling door. Naar verwachting van de EU zal de productie van pluim veevlees in Polen in 2008 met 27 procent zijn toegenomen Maar Hongarije is straks met 184.000 ton pluimvee vlees de grootste exporteur. De Hongaarse export bedraagt het vijfvoudige van de Poolse. Goedkoop Hongarije en Polen zullen hun exportvlees de eerstkomende jaren buiten de Europese Unie moeten afzetten. Zolang hun slachthuizen niet aan de Brus selse eisen voldoen, is verkoop van vlees binnen de EU verbo den. De structuur van de land bouwsector in beide landen is bovendien zodanig (veel klein schalige bedrijven met geringe kennis) dat er op korte termijn weinig te vrezen valt, aldus het rapport. Wel kunnen Polen en Hongarije concurreren met goedkope landbouwgrond en lage lonen. GPD H. Blocks van de Nederlandse Vereniging van Banken heeft gezien dat vanaf januari meer besteed is dan de maanden daarvoor. Postbank woordvoerster A. van Asperen kent de cijfers „We zien dat klanten vaker rood staan. Ze maken vaker gebruik van de krediet faciliteiten. Maar waaraan dat ligt hebben we niet onderzocht." A. van de Voort van ABN Amro zegt een trend te herkennen. „In de eerste paar maanden van het jaar zijn meer mensen rood gaan staan. Of onze klanten ook die per in de min staan weet ik niet. Maar kijkend naar het totaal plaatje zie ik dat het volume is toegenomen." GPD LAREN - Restaurant Mauve aan De Brink in Laren (Noord-Holland) is woensdag verwoest door een uit slaande brand. Het pand was karakteristiek voor Laren en herbergde bovendien een grote kunstcollectie. vielen geen gewonden. De schade is nog onbekend. De brand ontstond volgens de brandweer woensdag ochtend in de keuken van het restaurant, en sloeg daar na snel over naar het rieten dak. branden. Medewerkers hebben zolang mogelijk geprc beerd schilderijen uit het restaurant te halen. Op h( moment van de brand waren daar geen gasten aanwf zig. ANP Advertentie Grandioze moederdagaanbieding! Digitale draadloze telefoon met babyfoonfunctie op extra handsets. Geheugen voor 40 nummers/namen in basisstation en 50 in handset Handsfree bellen en meeluisterluidspreker Geschikt voor Naam/ NummerWeergave van beller in display Uit te breiden tot 8 handsets Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf ndar www.primafoon.nl De actie loopt tot en met 12 mei 2002. opent je Mensen proberen de kunstcollectie te redden. foto TonKastermans/GPD De belangrijkste kunstwerken zijn weliswaar gered, De brandweer was daardoor niet in staat om het vuur maar tientallen schilderijen zijn verloren gegaan. Er onder controle te krijgen en moest het pand laten uit drink in Laren vielen geen gewonden. De schade is nog onbekend. branden. Medewerkers hebben zolang mogelijk gepro- door een uit- De brand ontstond volgens de brandweer woensdag- beerd schilderijen uit het restaurant te halen. Op het iek voor Laren ochtend in de keuken van het restaurant en sloeg daar- moment van de brand waren daar geen gasten aanwe- :ollectie. na snel over naar het rieten dak. zig .ANP ris. foto Marco Okhuizen/ANP *1 "I O Robert Anker (r) wint in de Libris Literatuurprijs 2002. Links naast hem zijn uitgever Lidewey de Pa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5