kan weer vooruit Landbouwloket Stadsraad van Sas krijgt subsidie van gemeente PZC Gemeenten eisen snelle aanpak van wachtlijsten RIO Nieuwe hectometerbordjes langs de weg 23 24 25 26 mei 2002 mei ,15 Overheden, Rabobank en ZLTO zetten financiering drie jaar voort Man in ziekenhuis na botsing Gildeleden bouwen nieuw clubhuis Jacht Bolus op zandplaat Zwangere inzittende ongedeerd Celstraffen voor drugsdelicten Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Eindelijk behandeltafel voor De Mikke door gift Open huis Ruitersport Ossenisse J vrijdag 10 mei 2002 Leden van Schuttersvereniging Willem Tell in Sluis zijn bezigmet de verbouwing van het clubhuis. foto Peter Nicolai. door Frank Gijsel SLUIS - Gildebroeders van schuttersgilde Willem Teil uit Sluis bouwen een nieuw on derkomen. Het clubgebouw aan de Nieuwstraat had de af gelopen jaren te kampen met forse wateroverlast, waardoor vochtproblemen optraden. Afbraak was dan ook noodza kelijk. De leden van het gilde voeren dit werk, voor het grootste deel in de avonduren, zelf uit. Daarnaast levert ieder lid een forse geldelijke bijdrage. Bij zondere medewerking en fi nanciële bijdragen zijn toege zegd door het stimulerings fonds van de Rabobank West Zeeuws-Vlaanderen en door de gemeente Sluis-Aarden- burg. Het is volgens hoofdman J. Ultee voor het eerst in het veertigjarig bestaan dat het gilde financiële middelen van buitenaf moet aantrekken. Het gebouw wordt uitgevoerd met duurzame materialen als stenen muren en een dakpan nendak. Op de resterende mu ren wordt een betonplaat aan gebracht over de totale oppervlakte. Na renovatie is het gildehuis voorzien van en tree, toiletten, bestuursruim te, magazijn, afgeschermde schietruimte en ledenverblijf. De activiteiten van Willem Teil begonnen in het voormali ge parochiehuis op de plaats van de huidige sporthal achter de katholieke kerk. Aanslui tend werd de sport beoefend in de kelder van het stadhuis en een verdieping van het toen malige Seminarie. In 1974 werd een perceel grond aange kocht aan de Nieuwstraat van de toenmalige Boerenleen bank. Het gebouw werd des tijds met eigen middelen be taald en door leden van de club opgetrokken. HOEK - Bij een botsing tussen twee personenauto's is woens dagochtend een 78-jqrige man uit de gemeente Terneuzenaar gewondgeraakt. Het ongeluk gebeurde rond 10.30 uur op de kruising Langeweg, Seydlitzweg in Hoek. De Terneuzenaar verleende geen voorrang aan een 32-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. De 7 8-jarige man werd met een zware her senschudding en kneuzingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. BRESKENS - Een bakker en een visboer uit Breskens strand den gistermiddag met hun jacht op de Hoge Platen voor Bres kens. Het jacht van de bakker,Bolus, had vier personen aan boord. Door het extreem slechte zicht was het jacht naast het vaarwater gekomen en gestrand. Ook een Bressiaanse vis handelaar met vijf opvarenden, de Ambiance, liep vast op de Hoge Platen tussen Breskens en Nummer Een. Beide jachten werden met hulp van reddingsboot Zeemanshoop weer vlot getrokken. Een derde jacht, met de Belgische nationaliteit, dat door een touw in de schroef in moeilijkheden kwam voor Hoofdplaat, wenste geen hulp van schipper Harry de Lobel en de Zeemanshoop. HULST - Op de Grote Kreekweg in Hulst vond gistermiddag rond 13.30 uur een kop-staart aanrijding plaats tussen twee Belgische personenauto's Een 29-jarige automobilist uit Temse werd toen h ij op de T-kru ising met de Benelux weg rem de aangereden door een 41-jarige automobiliste uit Antwer pen (B), die achter hem reed Deze kon niet meer op tijd tot stilstand komen. In de auto van de 29-jarige man zat een hoogzwangere 26-jarige vrouw. Zij werd ter plaatse door een arts en ambulancepersoneel onderzocht. Ze hoefde niet mee naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 34-jarige man uit Vlissingen wegens cocaïnesmokkel en dealen in harddrugs veroordeeld tot vier jaar cel. De Vlis- singer werd daarnaast voor dronken rijden veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 5000 euro boete De winst van de drugshandel moet hij aan de Staat betalen. Zijn 26-jarige neef uit Schiedam kreeg eveneens vier jaar gevangenisstraf opgelegd. Het duo regelde cocaïnetransporten vanuit de Ne derlandse Antillen naar Nederland. Zij lieten vorig jaar re gelmatig koeriers op Aruba en Curafao tegen een vergoeding bolletjes cocaïne slikken. De harddrugs werden via Schiphol en Brussel op de Nederlandse markt gebracht. Een van de koeriers, een 26-jarige inwoner van Vlissingen, werd op Schiphol met een pond cocaïne in zijn koffer gepakt. De Vlis- singer, die ook nog een periode heeft gedeald, werd veroor deeld tot achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Een 26-jarige bolletjesslikker uit Axel kreeg voor cocaïnesmokkel een jaar gevangenisstraf, waarvan 140 dagen voorwaardelijk, opgelegd. 's-GRAVENPOLDER - Een 32-jarige motorrijder uit de ge meente Borsele heeft zijn rijbewijs in moeten leveren nadat hij met een vaart van 174 kilometer per uur over de Bernhard- weg Oost bij 's-Gravenpolder reed. Op die weg geldt een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Hoor Jan Jansen OOSTBURG - Veronique Calus j heeft de voorbije twee jaar niet J naar werk hoeven zoeken. De i belichaming van het Land- I bouwloket in West-Zeeuws- I Vlaanderen adviseerde in die periode ruim honderd individu ele boeren en kreeg zeker drie samenwerkingsverbanden van de grond. Met projecten als de bollenteelt en het agrarisch natuurbeheer, bevorderde ze bovendien het imago van de boer. Maar het werk is nog lang niet af. In twee opzichten hoeft ze ook de ko mende drie jaar niet op zoek naar werk. Er is nog veel te doen en ze krijgt de kans het te doen. Het als probeersel voor twee jaar opgezette Landbouwloket mag blijven. Voorlopig voor drie jaar zetten provincie, gemeen ten, Rabobanken en landbouw organisatie ZLTO de financie ring voort. Veronique Calus, dochter van een melkveehouder uit Heille ('als mijn ouders op vakantie gaan, ga ik zo weer de koeien melken'), kon na haar studie in Wageningen direct aan de slag bij het Landbouwloket. ,,Ik praat niet alleen vanachter de computer hè, ik ken de prak tijk." Binnen het gemeentehuis van Oostburg runt ze een eenmans bedrijfje en dat moet volgens haar voorlopig maar zo blijven. „Het is wel pittig het allemaal in je eentje te behappen. Aan de andere kant weet je door erva ring nu veel sneller antwoord op wagen dan in het begin. Boven dien hebben boeren nu vertrou wen in die ene persoon die hier zit. Dat is met de nodige moeite opgebouwd en dat moet je koes teren." Jongeren Ze blikt tevreden terug op de eerste twee jaar. Voor individue le boeren sleepte ze zo'n 350.000 euro aan subsidies binnen, 'heel wat meer dan dit loket kost'. Verder kreeg Agrarisch Natuur beheer vorm in de Stichting Bloeiend West-Zeeuws-Vlaan- deren, die binnenkort een con creet plan presenteert. Ook kreeg de regio weer een inmid dels vijftig leden tellend Agra risch Jongeren Kontakt. ,,Die jongeren hebben de toekomst. Het is heel belangri j k dat ze zich organiseren." Pronkstuk van Calus' bemoeie nissen is het project bollenteelt. ,,Dat plan lag er al bij de start van dit loket, maar ze kwamen geen stap verder. Ik heb mensen bij elkaar gebracht, subsidies aangevraagd en zo meer. Nu zijn elf ondernemers daar op dertig hectare mee bezig; onderschat niet de omschakeling die ervoor nodig was, Ze moesten leren dat bollen voor bieten gaan, geen geringe opgave voor een akker bouwer." Natuurlijk lukte lang niet alles. De agrarische sector zit nu een maal in de hoek waar klappen vallen. Dan kun je mooie plan nen maken, maar is uitvoering een heel ander hoofdstuk. Sommige zaken zijn nu een maal niet rendabel te maken." Veel individuele plannen sneu velden volgens haar op finan cieringsproblemen en op over- heidsregeltjes. Experimenten „Je zou maatwerk moeten kun nen leveren. Maar hoewel er meer kan door nieuw planolo gisch beleid, zoals de Nieuwe Economische Dragers en on danks een project als Vitaal Platteland, zie je initiatieven vastlopen omdat ze daar niet precies inpassen. Dat is jammer. Het zou volgens mij wenselijk zijn experimenten toe te laten, regels voor sommige onderne mers eens anders toe te passen. Wees daarin flexibeler. Ze kijkt nu vooral vooruit. Naar nieuwe teelten, naar nieuwe re creatieve nevenactiviteiten op de boerderij, naar meer agra risch natuurbeheer ,.In grote lijnen ga ik door op dezelfde lijn." Wel is ze van plan wat meer buiten de grenzen van haar werkgebied te kijken. Er varingen uitwisselen, gebruik maken van elders opgebouwde expertise. „Het is zonde om dat te laten liggen." Op de rijksweg N61 worden hectometerbordjes vernieuwd. foto Charles Strijd door Jan Jansen TERNEUZEN - Over een lengte van tachtig kilometer verschijnen dit jaar langs de rijkswegen in Zeeuws-Vlaanderen nieuwe hectometerbordjes. Het gaat om een lande lijk geïntroduceerd, nieuw model. Het is groter dan het oude bordje, zodat de wegbe- heerder er meer informatie op kwijt kan. Op de oude bordjes konden weggebruikers om de honderd meter precies aflezen hoever ze waren gevorderd. De toevoeging op de nieuwe exemplaren in Zeeuws-Vlaanderen bestaat uit het wegnummer: N58, N60 of N61Meer rijkswegen telt het gebied niet. Volgens Jaap den Hartigh van Rijkswater staat in Zeeuws-Vlaanderen is de uitbrei ding bedoeld als service aan de weggebrui ker. „Als je pech hebt of een ongeluk en je vraagt hulp, is het handig dat je kunt aange ven op welke weg je zit. Veel mensen weten dat nu niet." Op nieuwe bordjes langs snelwegen komt volgens hem nog meer informatie, maar Zeeuws-Vlaanderen heeft die niet. Het is de bedoeling de achthonderd nieuwe bordjes in het gebied dit jaar te plaatsen. Scheefge zakte. kapotte of anderszins in het ongerede geraakte oude exemplaren worden het eerst vervangen. Daarnaast werkt de 'paaltjes- ploeg' gewoon traject voor traject af. Op het ogenblik gebeurt dat op de N61 bi j Biervliet De bordjes kosten 70 euro per stuk en daar komen de plaatsingskosten nog bijhet kar wei kost Rijkswaterstaat 56.000 euro. door René van Stee OOSTBURG - Het algemeen be stuur van het Samenwerkings verband Welzijnsbeleid West Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt niet akkoord te gaan met de vor ming van een regionaal indica tie-orgaan voor heel Zeeland. Het samenwerkingsverband is een gemeenschappelijke rege ling waarin de gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg zit ting hebben. Het vindt dat de wachtlijsten bij het RIO Zeeuws-Vlaanderen snel moe ten worden opgelost. Het RIO, dat bepaalt of iemand recht heeft op thuiszorg of opname in een verpleeg- of verzorgings huis, kampt met een achter stand van ongeveer 730 indica ties. „We moeten voor 1 juli een besluit te nemen over het wel of niet komen tot één RIO voor Zeeland. Ons bestuur dringt al maanden aan op het nemen van REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax'(0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maatregelen die daadwerkelijk en aantoonbaar leiden tot ver mindering van de wachtlijsten. Nu dat nog steeds niet is geble ken, willen we een duidelijk sig naal afgeven naar het bestuur van het RIO Zeeuws-Vlaande ren", licht de Oostburgse wet houder volksgezondheid R. Leentfaar toe; hij is bestuurs voorzitter van de gemeenschap pelijke regeling. Inmiddels is een brief aan het RIO-bestuur de deur uitgegaan. Hierin spreekt het samenwer kingsverband zijn verwonde ring uit over niet inzetten van een extra tijdelijke indicatie adviseur en een aanmeldings functionaris. De aanstelling van beide functionarissen was in februari van dit jaar overeen gekomen tussen alle betrokken partijen. RIO-directeur M. van den Bergh is op zijn beurt ver wonderd over de brief van het samenwerkingsverband. „Het feit dat geen nieuwe mensen zij n aangekomen, komt doordat we door krapte op de arbeidsmarkt nog geen geschikte kandidaten hebben gevonden. Ook wethou der Leentfaar wist hiervan", al dus Van den Bergh. Leentfaar bevestigt de woorden van Van den Bergh. Volgens hem blijft echter pal overeind staan dat er te weini g is gebeurd om de gerezen problemen op te lossen. Hij realiseert zich verder dat voor 1 juli een besluit dient te worden genomen die een extra rijkssubsidie, waarvoor het RIO alleen in aanmerking komt bij de vorming van een grotere en dus sterkere organisatie, niet in gevaar brengt. Leentfaar: „De soep wordt wellicht dus niet zo heet gegeten als hij wordt opge diend." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Sasse stadsraad kan binnenkort aan de slag. Burgemeester en wet houders van Sas van Gent zijn bereid om de nieuwe dorpsraad voor de grootste gemeentekern een subsidie te verstrekken van ruim 226 euro om het belangen- orgaan op te richten. Daarnaast kan de stadsraad, net als de dorpsraden van West- dorpe en Philippine, een beroep doen op het fonds werkgroepen dat de gemeente in het leven ge roepen heeft om het werk van de dorpsraden te ondersteunen. De oprichting van de stadsraad heeft direct te maken met de op handen zijnde gemeentelijke herindeling. Met ingang van 1 januari 2003 verliest Sas van Gent zijn zelf standigheid. Om de belangen van Sas van Gent in het nieuwe Terneuzen beter behartigd te krijgen meende een brede werk groep dat de kern Sas van Gent, net als de dorpen Philippine en Westdorpe, moest worden uit gerust met een eigen belangen- orgaan. Het gemeentebestuur schaarde zich vrijwel onmid dellijk achter het initiatief. Die steun wordt deze maand ook vertaald in een financiële bij drage. De oprichting van een stads raad heeft geen gevolgen voor het voortbestaan van buurtver eniging Sint-Albert, die al jaren bestaat, maar zich vooral richt op lief en leed in de Sasse wijk met dezelfde naam. De buurt vereniging zal hoogstwaar schijnlijk vertegenwoordigd zijn in de stadsraad. Hemelaal zeker is dit niet, om dat de stadsraad in oprichting zich nog moet beraden over de samenstelling en de wijze waar op de inspraak vorm zal worden gegeven. De commissie welzijn van de gemeente Sas van Gent buigt zich dinsdag 14 mei over het subsidievoorstel. De verga dering wordt gehouden in het Sasse stadhuis en begint om 20.30 uur. door Sheila van Doorsselaer MIDDELBURG - Door een gift van 1000 euro van Kids for Ani mals, de jeugdclub van de Die renbescherming, kan eindelijk een behandeltafel voor vogel en egelopvangDe Mikke in Mid delburg worden aangeschaft. Een delegatie van vijftien 'kids' van de Zeeuws-Vlaamse afde ling overhandigde Coby Lou- werse van De Mikke woensdag een cheque. De kinderen haalden onlangs tijdens de clubdag in Koewacht geld op. Ze deden dat met aller lei spelletjes en door de verkoop van loten voor het Rad van Avontuur. Aan het eind van de dag hadden ze 450 euro in kas. Kids for Animals Nederland verhoogde dit bedrag tot 1000 euro uit de Dierenhulpspaar- pot. De Mikke was in Koewacht met een stand vertegenwoor digd en volgens M. de Jonge van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van Kf A waren de kinderen zo onder de indruk van de doelstel ling van De Mikke, dat werd be sloten dat de opbrengst daar heen moest gaan. Inktcart ridges Iris en Silke overhandigden Louwerse woensdag niet alleen de cheque, maar ook vijftig lege inktcartridges. Die leveren ook weer geld op. Louwerse was verrukt. Het geld wordt besteed aan het opknappen van het kan toor en de aanschaf van een be handeltafel. Nu gebeurt dat nog op een oude vrieskist. Na de overhandiging van de cheque kregen de kinderen nog een uit gebreide rondleiding over het terrein van De Mikke. OSSENISSE - Ruitersport Os senisse houdt vandaag en mor gen open huis. Op het terrein aan de Dorpsstraat kan het pu bliek twee dagen kennis maken met verschillende facetten van de ruitersport. Vandaag is van 10.00 tot 16.00 uur een westernclinic. Deze wordt verzorgd door Claudia Rosal. Tevens zijn de nodige westernartikelen te koop. Mor gen begint om 12.00 uur een dressuur clinic van Sander Ma- rijnissen en een zadelmaker geeft advies. Kinderen kunnen op beide dagen gratis pony rij den. IN P0RGY: o.a. Jan Menu, Jack van Poll, D'Wys, Joep Peetere MARKT: o.a. Kim Wilson, Boogie Boy, Handsome Harry Cie SCHELDETHEATER: Brussels Jazz Orchestra met Bert Joris Volledig programma op www.scheldejazz nl http://www.sclieldejazz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51