Aanslag CIA op Afghaanse leider Saoedi-Arabië op het matje voor martelen PZC Rebellen Nepal willen bestand Amerikaanse Fed meldt ontvangst van brieven met anthrax 7 Ex-premier Hekmatyar overleeft op hem afgevuurde raket Rel Japan en China Zes doden bij bankoverval in Hongarije Bom richt bloedbad aan in parade Dagestan ETA plande aanslagen aan kust Euro krijgt Karelsprijs Liberianen op de vlucht Steeds meer piraterij Noodweer vernielt stranden Spanje Joegoslavië-T ribunaal doet onderzoek naar misdaden in Macedonië Arrestatiegolf onder militanten in Pakistan vrijdag 10 mei 2002 j van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse 'inlichtingendienst CIA heeft maandag een raket afgevuurd op de voormalige Afghaanse premier Gulbuddin Hekmatyar. Hij heeft de moordaanslag over leefd. Amerikaanse functionar- sissen hebben dit gezegd, aldus The New York Times gisteren. Hekmatyar werd in de buurt van de hoofdstad Kaboel onder vuur genomen door een onbe mand toestel. Het is voor zover bekend de eerste keer dat de Amerikanen in de strijd in Af ghanistan iemand op de korrel nemen die geen banden heeft met de Taliban of Osama bin Ladens netwerk Al Qaeda. Het beoogde slachtoffer is leider van een radicaal partijtje van de Pathaanse bevolkingsgrgoep, de Hezb-i-Islami. Hij is een fel tegenstander van de huidige overgangsregering en van de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Afghanistan. Volgens Washington beraamden leden van zijn partij aanslagen op de huidige leider van de over gangsregering Ha mid Karzai en de recent teruggekeerde ex-ko ning Zahir Shah. Hekmatyar kwam zelf in de af gelopen weken terug uit ball- lingschap in Iran. Karzai is vol gens Hekmatyar 'een marionet' van buitenlandse bezetters. Hekmatyar verkiest naar eigen zeggen 'binnenlandse strijd bo ven buitenlandse bezetting'. Hekmatyar pakte ook al de wa pens op tegen zijn landgenoten nadat de Russen uit het land wa ren verdreven. Rampzalig Zijn bloedige pogingen om an dere anti-Russische strijders uit te schakelen en zo alleen aan de macht komen, waren destijds rampzalig. Zeker 20.000 bur gers kwamen om het leven en een groot deel van Kaboel werd verwoest. De door Hekmatyar aangewak kerde onderlinge strijd effende het pad voor de opmars van de Taliban. Die maakten zich meester van het land kort nadat Hekmatyar in 1996 premier was geworden. Hij vluchtte vervolgens naar Iran. ANP TOKIO - Japan en China zijn sinds gisteren verwikkeld in een diplomatieke rel die tot een ern stig conflict dreigt te escaleren. Oorzaak van het geschil is het optreden van de Chinese politie in Shenyang, in het noordoosten van het land, die woensdag pro- Ibeerde te voorkomen dat vijf _Noord-Koreaanse asielzoekers hun toevlucht zochten in het Ja- ü'panse consulaat. Ij! Twee Koreanen werden door de politie met geweld tegengehou den. Agenten drongen daarbij het terrein van het consulaat binnen, dat Japans grondgebied is. Het incident komt op een mo ment dat China en Japan probe- ren hun al sinds tientallen jaren broze relatie te verbeteren De Chinese ambassadeur werd gisteren in Tokio op het matje geroepen. De Japanse regering protesteerde tegen het politie- optreden en eiste dat de twee asielzoekers alsnog tot het con sulaat worden toegelaten. Ja pan neemt de zaak hoog op en zal voet bij stuk houden Een woordvoerder van de Chi nese regering verklaarde giste ren in Peking dat de politie in Shenyang juist gehandeld heeft. China beschouwt pogin gen van Noord-Koreanen om via buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen naar Zuid-Korea te ontsnappen als 'terrorisme'. Asielzoekers die bij hun poging gepakt worden, worden uitgeleverd aan het sta linistische bewind in Noord- Korea. GPD y v ',eW "v~ - ..i. o .-.a.-.;, ...b Onderzoekers halen de verbogen muziekinstrumenten weg na de aanslag op de parade in Kaspiisk. foto Sergei Svetlov/AP MOR - Een bankoverval in Hon garije heeft gisteren het leven gekost aan zes mensen. De over val op een filiaal van de Oosten rijkse Erste Bank in Mor, 65 ki lometer ten zuidwesten van de hoofdstad Boedapest, was de ergste misdaad in de recente ge schiedenis van Hongarije. De politie opende onmiddellijk een klopjacht op de twee over vallers. Honderden wegen wer den afgesloten en helikopters cirkelden boven het gebied. Bij de grensovergangen vormden zich lange rijen, nadat de doua ne de controle op auto's had ver scherpt. GPD door Frank Hendrickx KASPIISK - Een bloedbad in de Russi sche republiek Dagestan heeft gisteren de belangrijkste nationale feestdag van Rusland op traumatische wijze ver stoord. In de stad Kaspiisk kwamen ze ker 34 mensen om het leven toen een van afstand bediende bom ontplofte midden in een optocht ter ere van de Russische overwinning in de Tweede Wereldoorlog. Een onthutste president Poetin noemde de daders 'tuig, voor wie niets heilig is'. De mijn explodeerde toen een militair or kest naar het graf van de Onbekende Sol daat marcheerde. Zeker vijftien militai ren kwamen om het leven, twaalf kinde ren die op de stoep meeliepen, stierven ter plekke. Ook onder de oorlogsvetera nen die deelnamen aan de jaarlijkse pa rade ter ere van de 'dag van de overwin ning', vielen vele doden. De straat in Kasphsk lag bezaaid met lichaamsdelen Het bloed liep door de goot. Ruim 130 mensen raakten gewond, een aanzienlijk deel daarvan is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomenDe bom was ver stopt in struiken langs de weg. Rusland is er van overtuigd dat terroris ten uit de buurrepubliek Tsjetsjenië ach ter de aanslag zitten. President Poetin hield onmiddellijk crisisberaad in het Kremlin. „We hebben alle recht deze mensen als nazi's te behandelen. Ze willen alleen dood en verderf zaaien." Poetin bezwoer 'dit probleem' op te los sen'. „Hoe moeilijk het ook mag lijken." De aanslag in Kaspiisk kwam extra hard aan omdat 9 mei, 'de dag van de overwin ning', de belangrijkste feestdag van Rus land is. Het bloedbad in Dagestan viel exact sa men met een toespraak van Poetin op het Rode Plein, waar eveneens een parade plaatsvond. De president verklaarde dat terrorisme een 'even grote bedreiging' kan worden als het nazisme. Onlangs werd de jaarlijkse 'troonrede' van Poetin verstoord door aanslagen in de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny. Uit angst door Bob Kroon GENEVE - Saoedi-Arabië is een van de 129 landen die de Conventie tegen Martelingen hebben getekend, maar de VN- conunissie die toeziet op de na leving verdenkt het land er van de regels te overtreden. Een Saoedische regeringsdelegatie is daarom aan een kritisch kruisverhoor onderworpen. De Commissie tegen Martelin gen. bestaande uit onafhanke lijke juristen, wilde weten hoe veelvuldige rapporten over 'ge selingen. amputatie van han den, steniging van 'immorele' wouwen en onbeperkt en onge controleerd voorarrest' zijn te I rijmen met de verdragsbepalin- j gen, die Saoedi-Arabië beweert nauwgezet na te leven. De regering van Koning Fahd, kennelijk op het ergste voorbe reid. had een delegatie van maar liefst elf topambtenaren van de ministeries van Justitie, Open bare Veiligheid, Volksgezond heid en van het Openbaar Mi nisterie naar Genève gestuurd. Die legden uit dat de sjaria uit de koran de basis vormt van het islamistische rechtssysteem in hetohekoninkrijken dat 'iedere poging daaraan te tornen on aanvaardbaar is' Delegatieleider Abdul Wahab Abdulsalam Attar betoogde dat zijn land 'zich verplicht acht' op te treden tegen mensenrechten schendingen en 'iedere vorm van foltering'. Saoedi-Arabië respecteert de bepalingen van de Conventie, aldus Attar, 'voorzover die overeenstemmen met de voorschriften van de soe vereine sjaria'. Er bestond zelfs een officieel klachtenbureau waar men met 'gegronde grie ven' terecht kan en wetsovertre ders werden in voorkomende gevallen in Saoedi-Arabië ge straft. Definitie De Canadese commissievoor zitter Peter Bums had hier ken nelijk moeite mee. „Het lijkt wel of we niet dezelfde taal spre ken", bitste hij. „Volgens de sjaria is martelen verboden, maar de sjaria geeft geen enkele definitie van marte lingen. De commissie heeft be trouwbare rapportages over uw politie, met name de religieuze politie, die mensen arresteert op basis van vermoedens, in plaats van redelijke verdenking." Waarom mag deze politie ge weld gebruiken tegen vrouwen die niet behoorlijk zouden zijn gekleed, vroeg hij.Hoe kunnen arrestanten in afzondering wor den gehouden zonder bezoek van familie, medici of zelfs ad vocaten? Klopt het dat bij on dervraging bekentenissen wor den afgedwongen, omdat uw rechtssysteem blijkbaar is ge baseerd op bekentenissen7 Kunnen onder slaag verkregen bekentenissen door een rechter worden teruggedraaid? Hoe on afhankelijk zijn Uw rechters?", wilde hij weten. Idi Amin Een Russisch commissielid, Aleksandr Yakovlev, wilde we ten, waarom Saoedi-Arabië nog steeds asielrecht verleent aan Idi Amin, de bloeddorstige des poot die in de jaren zeventig Oe ganda terroriseerde en hem on welgevallige ministers aan de krokodillen voerde. „Oeganda vraagt sinds jaar en dag zijn uit levering", aldus Yakovlev. Maar de inmiddels bejaarde Oegan- dese krachtpatser blijkt een ge lovig moslim te zijn geworden, hetgeen uitlevering bemoei lijkt. De Commissie tegen Martelin gen heeft geen sanctierecht, maar toont zich tot dusverre aanmerkelijk geloofwaardiger dan de VN Commissie voor de Mensenrechten. Die wordt zo danig door de politiek beheerst, dat op de jaarzitting van vorige maand landen als Saoedi-Ara bië en Zimbabwe alle veroorde lende resoluties wisten te ontlo pen. Saoedi-Arabië moet vandaag antwoord geven op het spervuur van pijnlijke vragen. GPD van onze redactie buitenland KATHMANDU - Maoïstische rebellen in Nepal hebben de re gering een eenzijdig bestand aangeboden. Het aanbod kwam nadat ze bij gevechten zware verliezen hadden geleden. De bedoeling is dat het bestand vol gende week woensdag van kracht wordt, maar als de rebel len toch worden aangevallen pakken ze de wapens weer op. Het voorstel tot een staakt-het- vuren stond in een fax die de re bellen gisteren in de publiciteit brachten. De regering heeft het bestandsvoorstel afgewezen. Eerder had ze laten weten dat er pas kan worden gepraat als de rebellen zich overgeven. De regering deelde mee dat bij een groot offensief honderden rebellen zijn gedood. Afgelopen week werden de acties opge voerd in een poging een einde te maken aan de gewapende strijd die de rebellen zes jaar geleden begonnen. De opstand heeft ze ker 4000 mensenlevens geëist. Dinsdag vielen rebellen een ka zerne in het dorp Gam in het westen van Nepal aan De radio meldde op gezag van de Nepale- se veiligheidsdienst dat bij de gevechten 104 militairen en on geveer 250 maoïsten omkwa men. Volgens de veiligheids dienst gebruikten de rebellen bewoners van Gam als mense lijk schild. Over het lot van deze burgers is niets bekend. Gam ligt 30 kilometer van Lisne Lekh, waar regeringstroepen vorige week dagenlang tegen maoïstische opstandelingen vochten. Media in Nepal meld den maandag dat bij die gevech ten 650 rebellen de dood von den. Hoe groot de verliezen van het regeringsleger waren, is niet bekendgemaakt. ANP/DPA o MADRID - Aanhangers van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA wilden komende zomer aanslagen aan de Spaanse kust plegen. Dat hebben Spaanse kranten gisteren op gezag van het ministerie van Binnenlandse Zaken gemeld. De Spaanse politie heeft informatie over het plegen van aan slagen gevonden tijdens het onderzoek naar de vijf mensen die deze week in Frankrijk zijn aangehouden op verdenking van het lidmaatschap van de ETA. De ETA-leden hadden in Benidorm al onder een valse naam een woning gehuurd van waaruit ze de aanslagen wilden co- ordineren. ANP AKEN - De president van de Europese Centrale Bank, Wim Duisenberg, heeft gisteren in het stadhuis van Aken de Ka relsprijs ontvangen, die dit jaar is toegekend aan de euro. De stad Aken kent de Karelsprijs elk jaar toe aan een persoon of instelling die zich heeft ingezet voor Europa of de Europese eenwording. Het was voor het eerst dat een voorwerp de prijs kreeg. Eerder kregen onder anderen de Tsjechische president Vaclav Havel, de Spaanse koning Juan Carlos. Winston Chur chill en de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenig de Staten Henry Kissinger en George Marshall de prijs. Onder de duizend mensen die de uitreiking bijwoonden, bevond zich ook koningin Beatrix. AP GBARNGA - Duizenden Liberianen zijn gisteren bij Gbarn- ga in het noorden van Liberia op de vlucht geslagen voor ge vechten tussen rebellen en het leger. De opstandelingen zetten gisterochtend een grootscheepse aanval in op Gbarnga, een van de bolwerken van de regering. Bij de gevechten zijn volgens ooggetuigen tientallen burger slachtoffers gevallen. Bij Gbarnga is een opvangkamp van de Verenigde Naties, maar ook veel bewoners daarvan zouden op de vlucht zijn geslagen. Sinds 1999 komt het in het noorden van het land regelmatig tot confrontaties tussen rebellen en het regeringsleger. AP KUALA LUMPUR - De internationale zeevaart krijgt steeds vaker te maken met piraterij. Dat blijkt uit cijfers van het In ternational Maritime Bureau (1MB), een internationale toe zichthouder op de zeevaart. De eerste drie maanden van dit jaar zijn er 87 gewapende aan vallen op schepen in internationale wateren gedaan, ruim een kwart meer dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus het 1MB Bij de aanvallen kwamen twee bemanningsleden om en raak ten er vijf gewond. Er worden nog 21 mensen vermist. AP BARCELONA - Tientallen stranden aan de Spaanse kust zijn helemaal of gedeeltelijk verdwenen als gevolg van het slechte weer van de afgelopen dagen. Slagregens en harde wind van uit zee hebben grote delen van de kust weggeslagen. Een 40- jarige man kwam om toen hij met zijn auio in een bevloeiings- kanaal terechtkwam. In de haven van Barcelona spoelde een walvis aan. Het zwaarst getroffen zijn de Costa Bra va en de Costa Daura- da. Daar brengen veel Nederlanders hun voorjaarsvakantie door. Zij zien hun geplande weekje zon letterlijk in het water vallen. GPD voor meer aanslagen waren gisteren ook in Moskou strenge veiligheidsmaatrege len van kracht Dagestan is vaker het toneel van extreem geweld. In 1996 vielen in Kaspiisk 68 do den bij een vergelijkbare aanslag. In de bij de Kaspische Zee gelegen stad is een garnizoen van het Russische leger geves- tigd. Een invasie van Tsjetsjeense rebellen in 1999 in Dagestan was mede aanleiding voor de Tweede Tsjetsjeense Oorlog. Rusland heeft meerdere keren verklaard dat de 'militaire fase' van het conflict voorbij is, maar iedere dag sterven nog Russische militairen in de opstandige re publiek. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - In poststuk ken die bestemd waren voor het stelsel van Amerikaanse centra le banken Fed zijn sporen ge vonden van anthrax, de ver wekker van de ziekte miltvuur. De aanwezigheid van de bacte rie kwam deze week bij routine controles aan het licht, zo maakte de Fed gisteren bekend. De ongeveer twintig brieven hadden geen bijzondere uiter lijke kenmerken. Enkele waren bestemd voor de president van de Fed. Alan Greenspan. Aan de instelling was al eerder post met anthrax gestuurd. Een Ameri kaanse functionaris die ano niem wenste te blijven, zette vraagtekens bij de melding van de Fed. Hij acht dat de kans groot dat het een vals alarm be treft. Ook sluit hij niet uit dat een eerdere negatieve uitslag van een test nu ten onrechte als positief wordt aangemerkt. Na de aanslagen van 11 septem ber werden de VS opgeschrikt door een reeks 'poederbrieven' met de bacterie. Vijf Amerika nen zijn toen aan miltvuur gestorven. Wie de brieven verstuurde, is nog niet opgehelderd. ANP/R- TR door Cees van Zweeden SKOPJE - Het Haagse oorlogs tribunaal onderzoekt in Mace donië vijf misdrijven. Dit heeft hoofdaanklaagster Del Ponte van het tribunaal, woensdag ge zegd bij een bezoek aan de Ma cedonische hoofdstad Skopje. Een van de oorlogsmisdaden betreft de moord op tien etni sche Albanezen door politiere- servisten in Ljuboten, vorig jaar augustus. Maar ook de Albanese rebellen zijn onderwerp van een onderzoek Ze zouden bij Teto vo etnische Macedoniërs heb ben ontvoerd en gemarteld. Del Ponte zei niet welke de andere misdrijven waren. Bij het conflict tussen Albanese rebellen en de Macedonische re gering vielen vorig jaar enkele honderden doden. De rebellen legden uiteindelijk de wapens neer, nadat de Skopje de Alba nese minderheid meer rechten had beloofd. Het akkoord tus sen beide partijen kwam onder grote druk van de NAVO tot stand. Sindsdien is de spanning in het zuidelijke Balkanland sterk verminderd, maar er zijn nog steeds Albanese dorpen waar de Macedonische politie wordt ge weerd. Bij een van die dorpen reed woensdag een NAVO-voer- tuig op een mijn, waarbij een Italiaanse militair werd gedood en een Duitser, gewond raakte. De rebellen leverden vorig jaar vierduizend wapens in bij de NAVO, maar dat was maar een fractie van wat zij bezaten. De afgelopen maanden zijn bij schietpartijen tussen Albane zen tientallen mensen gewond geraakt of gedood. Sommige re bellen zeggen dat zij de wapens te vroeg hebben neergelegd en hebben het nu gemunt op meer gematigde voormalige kompa nen. Maar veel van de schietpar tijen zijn ook afrekeningen tus sen criminelen. GPD KARACHI - In Pakistan zijn gisteren honderden leden van verboden militante moslim groepen opgepakt in verband met een zelfmoordaanslag op een bus met Franse technici die voor het Sheraton-hotel stond. Daardoor verloren in de haven stad Karachi veertien mensen het leven, onder wie elf Fransen De Franse regering is ervan overtuigd dat de aanslag werd gepleegd om een westers land te treffen dat deel uitmaakt van de antiterreurcoalitie. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47