Rotterdam huilt, Rotterdam lacht Collectie plakboeken compleet PZC Bert van Marwijk nu een toptrainer 21 Feyenoord wint Uefa Cup na thriller tegen Borussia Dortmund: 3-2 Gepast afscheid voor Tomasson Feyenoord geeft Rotterdam beetje glans Feyenoord nu naar Monaco Japanse Europacup-primeur Ono Vierde Uefa Cup voor Nederland Aandeel Borussia Dortmund zakt Van Gaal viert feestje mee vrijdag 10 mei 2002 rioor Jaap van Essen ROTTERDAM - Er wordt dezer dagen veel gehuild in Rotter- i dam. Is het niet van verdriet om I Pim Fortuyn, dan wel van inten se vreugde wegens de unieke prestatie van Feyenoord. i Woensdag kwam het allemaal tegelijk samen in de stad die zo nuchter en zakelijk heet te zijn. I Feyenoord-fans legden eerst een bloemetje bij het huis van I Fortuyn. tekenden het condole- I anceregister en stortten zich vervolgens in de feestelijke voorbereidingen op de Uefa Cup-finale. Eenmaal in de Kuip kwam de emotie pas echt vrij. Natuurlijk tijdens de wedstrijd, die gerust als 'Zitterspiel' mocht worden omschreven. Een i wedstrijd dus die louter met sa- mengeknepen billen te volgen I was. En na afloop was er geen houden meer aan. Duizenden fans lieten ditmaal hun vreug- I detranen de vrije loop. Het was dan ook een unieke I prestatie die Feyenoord dit sei zoen leverde en woensdag be kroonde. De 3-2-zege op Borus sia Dortmund is van een groter belang dan zo op het eerste ge zicht lijkt. Het is een overwin ning die markeert dat er (in ie der geval op voetbalgebied) nog hoop is. Hoop voor Nederlandese clubs, hoop voor de kleine voetballan den. Sinds het Bosman-arrest, de commerciële explosie van het I voetbal, én de veranderingen in i de opzet van de twee resterende I Europese bekertoernooien, leek het winnen van een prijs voor behouden aan clubs uit de grote landen. Feyenoord liet woens dag zien dat voetballen nog steeds leuk kan zijn. Natuurlijk is de Uefa Cup niet hetzelfde als de spreekwoorde lijke 'Cup met de Grote Oren'. En natuurlijk had Feyenoord in deEuropese campagne herhaal delijk geluk. Maar wie na vijf tien wedstrijden uiteindelijk die beker omhoog mag houden, is de terechte winnaar. Tegen Dortmund bleek weer eens waarom Feyenoord de Uefa Cup verdiende. De Duit- ROTTERDAM - Jon Dahl To masson kijkt met volle tevre denheid terug op vier jaar Feye noord. Hij speelt de komende vier seizoenen voor AC Milan. De Deense international sluit zijn Rotterdamse avontuur na een landstitel in zijn eerste jaar af met de UEFA-beker in zijn laatste wedstrijd in de Kuip te gen Borussia Dortmund (3-2). „Een mooier afscheid kan ik mij niet wensen. Ik ben dolblij met deze grootse prestatie van Feye noord. Maar niet voor mij al leen, ook voor alle fans en voor het gehele voetbal in Neder land." Tomasson scoorde niet alleen de 3-1 voor Feyenoord tegen Borussia Dortmund, maar hij werd ook gekozen tot man van de wedstrijd. Deze uitverkie zing was goed voor een cheque ter waarde van 10.000 euro. De Deen geeft het geld aan het Sop- hia-kinderziekenhuis in de Maasstad. De aanvaller kwam bij Feye noord na een mislukt seizoen bij Newcastle United, dat hem overnam van Heerenveen. Het feestvieren van Tomasson na de gewonnen bekerfinale duurt overigens niet lang. „Nu moet ik omschakelen. Over enkele da gen moet ik me met Denemar ken voorbereiden op het WK. Maar dit succes kan niemand me meer afnemen. Het is tot nu toe het hoogtepunt in mijn car rière". ANP sers hebben absoluut betere voetballers. Dat bleek wel in de tweede helft toen Borussia met tien man doodgewoon sterker was. Per saldo won de ploeg van Sammer - ondanks de numerie ke minderheid - het tweede be drijf ook met 1-2. Maar aange zien Feyenoord de rust inging met een 2-0-voorsprong, was het alweer het elftal van Bert van Marwijk dat als winnaar eindigde. Onverzettelijk Zoals zo vaak was de winst van de Rotterdammers te danken aan de twee spitsen en de spreekwoordelijke onverzette lijkheid van iedere Feyenoord- speler. Tomasson forceerde de 1- 0. De naar AC Milan vertrek kende Deen verspeelde na een halfuurtje nogal knullig de bal. Getergd probeerde hij zijn fout te herstellen. Daar schrok het Duitse standbeeld Kohier danig van en legde Tomasson neer: rood en een strafschop, die door Van Hooijdonk werd benut. Nog voor rust was het 2-0 dank zij alweer Van Hooijdonk. In de zestiende minuut kegelde hij al een vrije trap op de paal, in de veertigste minuut ging de bal er 'gewoon' in. Duitsers blijven echter Duit sers, ook wanneer er maar vier Duitsers in het veld staan. Dort mund was helemaal niet van plan zich gewonnen te geven en koos na de pauze vol voor de aanval. Daar schrok Feyenoord weer van. In de 46e minuut pa niekeerde de defensie en produ ceerde Amoroso een fraaie 'Schwalbe'. Hij benutte de strafschop ook zelf: 2-1 Het grote geluk voor Feyenoord was dat de Duitsers zich vervolgens verkeken op vermeend buiten spel van Van Hooijdonk, waar na Tomasson vrij baan kreeg. 3- 1. Het laatste doelpunt van de avond viel in de 58e minuut. Eerlijk is heerlijk, de treffer van de Tsjech Koller was toch wel de mooiste van de avond. Met een 3-2-stand en nog een halfuur te spelen kon het nog alle kanten uit. De superfitte Duitsers ble ven onder aanvoering van Ro- sicky aanvallen, maar kwamen ondanks alle inspanningen niet meer tot scoren. De naam van Feyenoord stond blijkbaar al in de Cup gegra veerd. Gezien de prestaties ge durende het voorbije loodzware seizoen ook wel terecht. Trou wens, sommige Feyenoord-fans hadden de Cup ook al opgedra gen aan iemand, getuige de spandoeken 'Pim, at your servi ce' en het simpele 'voor Pim'. Borussia Dortmund - Feyenoord 2-3 (0-2). 33. Van Hooijdonk 0-1 (straf schop), 40. Van Hooijdonk 0-2, 47. Amoroso 1-2 (strafschop), 50. To masson 1-3, 58. Koller 2-3. Scheids rechter: Pereira (Por). Rode kaart: Kohier (Dortmund). Gele kaart: Amoroso, Dedé, Rosicky (Dortmund Rzasa, Paauwe, De Haan (Feye noord). Toeschouivers: 42.000. Borussia Dortmund: Lehmann: Evanilson, Wörns, Kohier en Dedé; Ewerthon (62. Addo), Rieken (70 Heinrich), Reuter en Amoroso; Kol ler en Rosicky. Feyenoord: Zoetebier. Gyan. Van Wonderen, Paauwe en Rzasa; Bos- velt, Tomasson en Ono (85 De Haan );Kalou (76. Elmander), Van Hooijd onk en Van Persie (63. Leonardo). GPD foto Vincent Jannink/GPD De avond van Pierre van Hooijdonk: twee keer scoren voor die felbegeerde beker. Van Hooijdonk voegt zich in één seizoen bij legendes Moulijn en Kindvall door Mark Caldenhoven ROTTERDAM - Trots op zijn loopbaan is Pierre van Hooijdonk al jaren. Puur en alleen omdat 'het ventje uit Welberg, een slipje op de kaart van Noord-Bra bant, vroeger nooit had gedacht dat hij profvoetballer zou worden. Trots was hij al toen hij in 1989 voor RBC debu teerde, in de eerste divisie. „En vanaf dat moment heb ik steeds mijn grenzen verlegd." De ultieme barrière kraakte Pierre van Hooijdonk woensdag, in een zinderen de Kuip en letterlijk omgeven door dra ma. Met doelpunt nummer zeven en acht in negen Uefa Cup-wedstrijden bezorgde hij Feyenoord voor het eerst sinds 1974 een Europese trofee. „Hier van heb ik gedroomd. Of dit een mooi einde is van een jongensboek? Van dit hoofdstuk wel." Thuis heeft Van Hooijdonk een stapel plakboeken, een retrospectief van een carrière die hem van het toenmalige le lijke eendje RBC naar NAC, Celtic, Nottingham Forest, Vitesse en Benfica voerde. Woensdag completeerde de spits zijn collectie, met een met goud omhangen 'nummer' van een succesvol Europacup-seizoen met Feyenoord. Onder meer dankzij een heuse hitsingle ('Put your hands up for Pi-Air') had hij in de Kuip de status van fenomeen al bereikt. Een legende werd Petrus Jo hannes Ferdinandes van Hooijdonk te gen Borussia Dortmund. Tot in lengte van dagen zal zijn naam in één adem worden genoemd met die van Coen Moulijn en Ove Kindvall. Gewoon laatste „Wat moet ik daar op zeggen? Ik had nooit gedacht dat ik een Europacup zou kunnen winnen. Zeker niet wanneer je voor Feyenoord speelt. Met alle respect hoor, maar normaal gesproken mogen wij deze beker natuurlijk nooit winnen. Zet ons in de Champions League in één poule met Glasgow Rangers, Inter Mi laan en Borussia Dortmund en Feye noord wordt gewoon laatste. Toch? Maar met die clubs hebben we nu wel afgerekend. Goh, wat ben ik blij dat we in de Champions League zijn uitge schakeld. Anders was je er in de tweede ronde roemloos uitgevlogen en maak je dit nooit mee." De avond die sober moest worden na de dood van politicus Pim Fortuyn, werd de glorieuze avond van Pierre van Hooijdonk. Met zenuwen van staal ver zilverde hij feilloos een strafschop om vervolgens ook met succes zijn handels merk, de vrije trap, te showen. Eerst be landde er een van dertig meter pontifi caal op de paal. Maar nummer twee was wel van 'goud', de vierde alweer van dit Europese seizoen en opmerkelijk ge noeg allemaal tegen Duitse keepers. Behalve die van Freiburg en Dortmund is ook de sluitpost van Glasgow Ran gers (Klos) een Duitser. In totaal bleek dit seizoen elf keer een menselijke muur niet bestand tegen de ongeëvenaarde traptechniek van Van Hooijdonk. Het deed Jon-Dahl Tomas son, de andere helft van het majestueu ze koningskoppel van Rotterdam- Zuid, verzuchtten dat er geen betere is op de wereld. „Ook David Beckham niet." Aanvoerder Paul Bosvelt: „Het is zo'n ongelooflijk machtig wapen geble ken. Niet te verdedigen. Of je moet zes keepers hebben." Dortmund-spits Jan Koller: „We waren ervoor gewaar schuwd, maar er is gewoon niets tegen te beginnen." Zelfs Van Hooijdonk verbleekte bij de loftuitingen over zijn fabuleuze wapen. „Het gekke is dat ik niet eens goed in de wedstrijd zat, maar ik heb zoveel ver trouwen in bepaalde aspecten van mijn spel dat ik daar altijd op kan terugval len." Hij zei het bijna op de automati sche piloot. Tot even een stilte viel. Tra nen vloeiden er niet in de Kuip bij Van Hooijdonk. „Dat komt misschien nog." Fenomenaal Zichtbaar geroerd was hij wel. De spits die kwam voor de landstitel haalde hoogstpersoonlijk voor Feyenoord de Uefa Cup op. Maar Van Hooijdonk wil de geenszins de indruk wekken dat Feyenoord die alleen aan hem te dan ken had. „Ik heb altijd gezegd dat je in de voetballerij met individualisten niet ver komt Dan zou het krom zijn als ik zeg dat dit mijn beker is. Ik weet alleen wel dat ik er dit seizoen steeds op het goede moment stond." Hij realiseerde het zich bij het laatste fluitsignaal van de Portugees Melo Per eira. Pierre van Hooijdonk zakte door zijn knieën, had even een moment voor zichzelf. Om na luttele seconden in dol le vreugde op zoek te gaan naar assis tent-trainer Mario Been, wiens vrouw onlangs een miskraam kreeg. Van Hooijdonk was het als een van de weini gen niet vergeten. Niet alleen doelpun ten maken hem fenomenaal GPD Jon Dahl Tomasson door Mark Caldenhoven ROTTERDAM - De stad die rouwde na de dood van Pim For tuyn kreeg woensdag van zijn meest beroemde 'inwoner' weer een klein beetje kleur op de wangen terug. Burgemeester Ivo Opstelten: „Er is Rotterdam maandag iets afgenomen. Dat heeft pijn gedaan. Feyenoord heeft de stad weer een beetje glans gegeven." De moord op één van de meest vooraanstaande inwoners van Rotterdam, de populaire politi- cus Fortuyn, lag als een asgrau- we sluier over de finale van de Uefa Cup. Toen de Fevenoor- ders woensdag na middernacht met medailles om de nek de Rot terdamse nacht inliepen, voch ten ontlading en medeleven dan ook om voorrang. Kees van Wonderen was ener zijds euforisch, maar hij plaats te de mooiste prijs uit zijn loop baan direct in het perspectief van de dood van Fortuyn. „Dit was een waanzinnige avond, écht ongelooflijk mooi Maar om de naweeën van de dood van Fortuyn kun je niet heen Dat grijpt enorm in. Je bent zoeken de naar een reden en iedere mi nuut op televisie gaat alleen over hem. Zijn dood haalt de glans van onze Uefa Cup af." Aanvoerder Paul Bosvelt: „Ik wil er niet aan denken hoe het gevoel zou zijn geweest als we de Cup niet hadden gewonnen. Rotterdam kon wel een steuntje in de rug gebruiken." Als hij een wens zou mogen doen, had Pierre van Hooijdonk het wel geweten. „Dan zou ik de afgelopen dagen willen weg poetsen, zou ik willen dat het al lemaal niet was gebeurd. Om Fortuyn én ook om ons. Want Feyenoord is geen huldiging ge gund op de Coolsingel. Dat be grijp ik heel goed, maar een tik- kie wrang is het wel Eerbetoon Aanvankelijk ging het eerbe toon aan Fortuyn faliekant de mist in. De spelers van Feye noord en Borussia Dortmund zouden mede namens de Euro-, ROTTERDAM - De winst van Feyenoord in de finale van woensdag betekent automatisch plaatsing voor nog een leuke finale. Als winnaar van de Uefa Cup speelt Feyenoord op 30 augustus aanstaande in Monaco tegen de winnaar van de Eu ropacup I om de Europese Supercup. Wie de tegenstander van Feyenoord zal zijn wordt volgende week bekend wanneer Bayer Leverkusen en Real Madrid elkaar in Glasgow ontmoe ten in de finale van de Champions League Voor Feyenoord wordt het derhalve een drukke seizoensope ning, want de Rotterdammers moeten eind augustus ook twee wedstrijden in de voorronde van de Champions League af werken. Behalve een aantrekkelijke extra wedstrijd in Mona co leverde de zege Feyenoord ook een aardige overwinnings premie op. De club kan 3,5 miljoen euro tegemoet zien van de Uefa. Voor de verliezer uit Duitsland ligt er een bedrag klaar van 2,5 miljoen euro. GPD ROTTERDAM - Met tientallen tegelijk waren Japanse ver slaggevers en verslaggeefsters uitgerukt om getuige te zijn van een mogelijke primeur:, de eerste Europacup voor een voetballer uit het land van de rijzende zon. Shinji Ono, de sti list van Feyenoord, was in de Kuip dan ook de grote, kleine Ja panse man. „Dit is fantastisch. Ik ben nu anderhalf jaar in Rotterdam en had nog nooit een grote prijs gewonnen." GPD ROTTERDAM - De Uefa Cup die Feyenoord woensdag be machtigde betekent de vierde voor het Nederlands voetbal. Sinds de invoering van het Uefa Cup-toernooi in 1958 won nen Feyenoord (1974 en 2002), PSV (1978) en Ajax (1992) de beker. Italië heeft de meeste Uefa Cups in het bezit, te weten tien. Daarna volgen Engeland (negen), Spanje (acht), Duits land (zes) en Nederland (vier). Barcelona (1958,1960 en 1966) enInternazionale(1991,1.994,1998) wonnen deUefa Cupdrie keer. Bij Feyenoord, Real Madrid, Liverpool, Tottenham Hot spur, Borussia Mönchengladbach, Parma, Valencia en Juven- tus staan er twee op de palmares. Nederland won tot nu toe elf Europese bekers. Want Feyenoord won als eerste in 1970 ook de Europacup I, die door Ajax (viermaal) en PSV (éénmaal) ook werd gewonnen. Ajax tenslotte was in 1987 ook succesvol in de finale van de Europacup II. het toernooi dat inmiddels niet meer bestaat. GPD FRANKFURT - De nederlaag van Borussia Dortmund in de finale van de Uefa Cup tegen Feyenoord is op de beurs van Frankfurt niet onopgemerkt gebleven. Het aandeel 'Dort mund' van de aan de beurs genoteerde Duitse topclub zakte een dag na de eindstrijd in de Kuip met vijftien procent tot 4.85 euro. Volgens een vertegenwoordiger van de Duitse Bank was dat percentage te verwachten na het verlies op woensdag. GPD ROTTERDAM - Getooid met een sjaal van Feyenoord vierde Louis van Gaal woensdag met de Kuip mee na het binnenha len van de Uefa Cup. Dc Amsterdamse oud-bondscoach en beoogde trainer van Barcelona heeft een nadrukkelijk Ajax- en Sparta-verleden, maar was niet te beroerd zijn vrouw Truus, een notoire fan van Feyenoord, naar Rotterdam te ver gezellen en feestte vieren. GPD pese voetbalbond Uefa met rouwbanden en een minuut stil te hun medeleven betuigen aan de stad Rotterdam en Fortuyn. Toen de Portugese scheidsrech ter Melo Pereira de zestig secon den stilte met een fluitsignaal inluidde en de spelers in een hal ve maan op de middencirkel stonden, bleven de Duitse fans echter uiterst onrustig. Pas na een minuut werd pijnlijk duide lijk waarom, toen de speaker in drie talen (Duits, Engels en Ne derlands) pas uitleg verschafte. Op dat moment floot Melo Per eira voor het begin van de finale. GPD door Jaap van Essen ROTTERDAM - Bert van Mar wijk mag zich sinds woensdag toptrainer noemen. Hij is im mers toegetreden tot een exclu sief rijtje vakbroeders: Happel, Michels, Ivic, Coerver, Rijvers, Cruijff, Hiddink, Van Gaal. De trainers die er in slaagden met een Nederlands clubteam een grote Europese prijs te pak ken. Nog niet eens twee jaar geleden beleefde Van Marwijk zijn Eu ropese debuut. Uit bij Sturm Graz, in de voorronde van de Champions League. Nogal be deesd vroeg de kersverse Feye- noord-coach de dag voor de wedstrijd pal voor de gebruike lijke persconferentie aan een paar verslaggevers: 'Eh, leg eens uit, wat moet ik nu eigenlijk doen?'. Welgeteld 21 maanden latei- stond Bert van Marwijk op het veld van De Kuip, met in zijn handen de Uefa Cup. ..Ik ben ongelooflijk blij. We hebben toch een beetje historie geschre ven. Ik heb in de bespreking ook iets tegen de spelers gezegd, iets wat net zo geldt voor de trainer. Misschien heb je maar eens in je hele loopbaan de kans zo'n prijs te pakken. Zo'n kans mag je niet laten lopen." Bert van Marwijk, zelf eenmalig international, belandde pas laat als trainer in het betaalde voet bal Hij begon in 1997 bij Fortu- na Sittard, waar hij al snel op viel door de goede resultaten en vooral het alleraardigste aan vallende voetbal. Toch leek het een gok van Feyenoord om de in Limburg woonachtige trainer naar Rotterdam te halen. Van Marwijk kwam van een club waar geen druk heerste, en hij had internationaal geen enkele ervaring. mis, onder meer door een 4-0- nederlaag bij Sparta Praag. In de competitie herhaalde de ge schiedenis zich, alweer ging het tot de winter goed, daarna heel slecht. Het gemor begon de eerste voet- balweken van 2002 hand over hand toe te nemen, zeker na achtereenvolgende nederlagen tegen Vitesse en Twente, met wedstrijden tegen Glasgow en Ajax in het verschiet. Het werd de enige echte 'week van de waarheid' voor Van Mar wijk. De trainer viel zelfs even uit zijn normale rol van de sym pathieke, shaggies-rokende ge wone jongen. Hij haalde uit te gen de pers, ontkende de crisis, maar werd in die dagen wel de gelijk gered door de dragende spelers: Van Hooijdonk, Van Wonderen, Paauwe en Bosvelt. Zij staken de koppen bij elkaar op dinsdag 26 februari. Het kwartet eiste meer verantwoor delijkheid en nam zijn verant woording. Bert van Marwijk luisterde naar zijn oudere spe lers, die vervolgens het team op sleeptouw namen. In de competitie kwam het niet meer goed met Feyenoord. Vol gens Van Marwijk omdat strij den op twee fronten bijna on mogelijk is. Maar de Uefa Cup redde Feyenoord, het Neder lands voetbal én de loopbaan van Van Marwijk. GPD Pepernoten Vorig seizoen leken de criticas ters ook gelijk te krijgen. Feye noord sneuvelde in de voorron de van de Champions League en struikelde in de Uefa Cup over Stuttgart. Nationaal ging het na een vliegende start ook niet lek ker. Na de winterstop werden de punten gestrooid als waren het pepernoten. Met de hakken over de sloot werd Feyenoord twee de. Met een danig versterkte selec tie moest Van Marwijk het dit seizoen dan maar waarmaken Europees ging het al snel weer Bert van Marwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45