Boek over Vlissingse geliefden in Indië Laat haar niet vallen PZC FAMILIEBERICHTEN Vogelasiel krijgt geld voor behandeltafel DEJONGEENUIJL Debrutjne Giro 222.111 16 mm Diamanten paar Fondse terug op geboortegrond uitvaartverzorging Kinderen? CDA bijeenkomst in Goes afgelast 0900 - 821.24.1 L-J, vrijdag 10 mei 2002 door Sheila van Doorsselaer MIDDELBURG - Door een gift van 1000 euro van Kids for Animals, de jeugdclub van de Dierenbescherming, kan ein delijk een behandeltafel voor vogel - en egelopvang De Mikke in Middelburg worden aange schaft. Een delegatie van vijftien 'kids' van de Zeeuws-Vlaamse afdeling overhandigde Coby Louwerse van De Mikke woensdag een cheque. De kinderen haalden onlangs tijdens de clubdag in Koe wacht geld op. Ze deden dat met allerlei spelletjes en door de verkoop van loten voor het Rad van Avontuur. Aan het eind van de dag hadden ze 450 euro in kas. Kids for Animals Nederland verhoogde dit be drag tot 1000 euro uit de Die- renhulpspaarpot. De Mikke was in Koewacht met een stand vertegenwoordigd en volgens M. de Jonge van de Zeeuws- Vlaamse afdeling van Kf A wa ren de kinderen zo onder de in druk van de doelstelling van De Mikke, dat werd besloten dat de opbrengst daarheen moest gaan. Iris en Silke overhandigden Louwerse woensdag niet al leen de cheque, maar ook vijf tig lege inktcartridges. Die le veren ook weer geld op. Lou werse was verrukt. Het geld wordt besteed aan het opknap pen van het kantoor en de aan schaf van een behandeltafel. Nu gebeurt dat nog op een oude vrieskist. Na de overhandiging van de cheque kregen de kinde ren nog een uitgebreide rond leiding over het terrein van De Mikke. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - In 1920 ont moeten een jonge man en vrouw elkaar op de boulevard in Vlis- singen. Hij volgt de officiersop leiding van wat nu de zeevaart school is. Ze trouwen en zij volgt haar man naar Java. Verhalen over Vlissingen voor komen dat ze heimwee krijgen. Jaren later keren ze terug naar de plaats waar ze elkaar leerden kennen. Hun verhaal is opgeschreven door Joke van Elsacker-Ufkes, geboren in Vlissingen en nu wo nend i n ZierikzeeHet eerste ex emplaar van het boek Verloren dromen in de tropen heeft zij woensdag overhandigd aan de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. „De cirkel is rond", zei Van Elsacker giste ren over het waargebeurde ver haal. Het boek is autobiografisch, vertelde ze. „Ik heb die perso nen gekend." Maar op de vraag van Van Dok of het om Van Els- ackers ouders gaat, wilde ze geen antwoord geven. „Ik laat me niet uit over wie die twee personen waren." Verhaal Over het verhaal wilde de schrijfster wel wat vertellen. „Maar niet te veel. Dat zou niet leuk zijn. Dat moet u maar zelf lezen", sprak ze tegen de burge meester. „Het is een zware titel, maar het is luchtig geschreven. Van Elsacker wilde over het boek wel vertellen dat de bruid met de 'handschoen' is ge trouwd, dus in afwezigheid van haar varende man. Vier jaar la ter verenigden ze zich in Java. Ze vestigden zich op een suiker onderneming. „Dat vind ik een interessant onderwerp om over te schrijven", zei Van Elsacker. „In een eerder boek van mij heb ik geschreven over de productie van thee, koffie en rubber. Dat is wat anders, maar heeft toch overeenkomsten Het echtpaar belandde in. het Indië van toen. „Dat was niet te vergelijken met het Indonesië van nu. Het was een hele andere wereld. De man en de vrouw stuitten daar op cultuurver schillen die tot grappige of vreemde situaties leidden. In Nederland staakten ze rustig zes weken. Daar in de suikerfa briek staakten de mensen maar één dag. Dat is heel wat anders. Tij dens de staking op Ja va zaten mannen gehurkt op de grond. Voor hen lagen wapens. Ook dat zie je hier niet. En voor de inwo ners van Java was het groot feest toen ze voor het eerst een auto zagen. In Nederland was dat al bijzonder, maar daar he lemaal. De twee Nederlanders gingen goed om met de plaatse lijke bevolking. Het contact was wel een beetje afstandelijk." Voor Van Dok klonk dit verhaal heel bekend in de oren. „Dit is het verhaal van mijn grootou ders", zei ze. „Mijn opa heeft ook hier in Vlis singen op de zeevaartschool ge zeten. En mijn oma is, net als in het boek, met de handschoen ge trouwd. Zij zouden in 1914 al naar Indië gaan, maar door de oorlog is dat uitgesteld tot 1918 Ik zal dit boek met veel interesse lezen en als ik het uit heb, geef ik het door aan mijn vader." Van Elsacker heeft het boek in eigen beheer uitgegeven „An ders moest ik zo lang wachten. Verloren dromen in de tropen is te koop bij boekhandel Fanoy in Middelburg, Bikker in Vlissin gen, De Koperen Tuin in Goes en De Vries in Zierikzee. Het echtpaar Fondse vierde het zestigjarig huwelijksfeest in zorg centrum Borrendamme. foto Marijke Folkertsma dochters zorgde, heeft vaak ge kampt met gezondheidsproble men. Fondse: „Ze heeft nogal eens in Rotterdam in het zieken huis gelegen en op gegeven mo ment was dat reizen van Zonne- maire naar Rotterdam niet meer te doen. Daarom zijn we in 1983 naar Rotterdam verhuisd," Achttien jaar lang woonden de Fondses in de havenstad. Toch hebben zij zich nooit Rotter-, dammers gevoeld. Fondse: „We zijn altijd Zeeuw gebleven. Ik hield wel van voetbal, maar ik was geen Feyenoordfan." Schrijfster J. van Elsacker-Ufkes overhandigde het eerste exemplaar van haar boek Verloren dromen in de tropen aan meester A. van Dok-van Weele. de Vlissingse burge foto Ruben Oreel door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze werden gebo ren in Zonnemaire, trouwden er, woonden 18 jaar in Rotter dam, maar brengen hun oude dag nu toch door op hun geboor tegrond. Sinds december 2001 woont het echtpaar J. Fondse en A. Fondse-Meerse in zorg centrum Borrendamme in Zierikzee, waar ze woensdag hun 60-jarig huwelijksfeest vierden. De echtelieden, respectievelijk 86 en 81 jaar oud, zijn van de ge neratie die al jong bejgon met werken. Fondse begon op zijn zestiende als boerenknecht. „En dat heb ik tot mijn 45ste gedaan, maar toen overleed de boer waar ik werkte. Ik had bij zijn dochter kunnen blijven werken, maar daar had ik niet zoveel zin in." Fondse stapte over naar de Zinkwerken Combinatie en daar heeft hij nooit spijt van ge had. „Ik heb gewerkt aan de Grevelingendam, de Brouwers- dam en de stormvloedkering. Ik heb de zeearmen helpen sluiten. Mooi werk was dat." Mevrouw Fondse, die het huis houden bestierde en voor de drie Tien jaar De verhuizing van hun woning in Rotterdam naar de kamer in het Zierikzeese zorgcentrum zou Fondse niet graag overdoen. I „We konden niet langer zelf standig blijven wonen dus het I was onvermijdelijk. Maar die j verhuizing heeft me echt tien jaar van mijn leven gekost. Je j moet zoveel wegdoen." De Fondses maakten de Tweede Wereldoorlog mee en de waters noodramp van 1953. Zware tij den, maar niet zonder lichtpun tjes. Fondse: „Narigheid brengt mensen dichter bij elkaar. Dat heeft ons huwelijk sterk ge maakt." Gij ziet het immers; want Gij aanschouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in Uw hand geve; Psalm 10 14a Met grote droefheid geven wij u kennis, dat na een langdurige liefdevolle verzorging en een in stilheid gedragen ziekte in de Talmahof te Emmeloord door de HEERE uit ons midden is weggenomen onze lie ve zorgzame moeder, schoonmoeder, oma en over grootmoeder NEELTJE LOUWERSE-JOBSE sinds 1 juni 1992 weduwe van Andries Louwerse op dc leeftijd van 81 jaar. Emmeloord: j. Dekker-Louwerse M. C. Dekker Emmeloord: P. A. Louwerse N. Louwerse-Ruissen Ur!.: S. Louwerse C. L. Louwerse-Vane Nieuwerkcrk: ten Hove-Louwerse H. ten Hove Nieuwerkerk: P. D. Geuze-Louwerse C. Geuze Emmeloord: A. Louwerse J. Louwerse-Geuze Kleinkinderen en achterkleinkinderen 8 mei 2002. Correspondentieadres: J. Dekker-Loüwerse, IJsselstraat 52, 8305 LD Emmeloord D.V. maandag 13 mei aanstaande is er vanaf 13,30 uur in het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente aan de Meidestraat in Emmeloord gelegen heid tot condoleren, waarna aansluitend om 14.00 uur de rouwdienst zal worden gehouden. De begrafenis vindt daarna plaats op de algemene begraafplaats. Geen toespraken. Geen bloemen. Ik ben de opstanding en het leven; Wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij geston>en. Johannes 11:25 Bedroefd omdat wij hem moeten missen, maar dankbaar dat wij hem zo lang in ons midden moch ten hebben, geven wij u kennis van het toch nog plotseling overlijden van mijn lieve man en onze lie ve vader, schoonvader, opa en overopa ARNOLDUS WIJSHAKE in de leeftijd van 92 jaar. Vlissingen: J. Wijshake-Schets Colijnsplaat: |aap en Ria Wijshake Arno en Mirjam Pim, Rick, Bram Joyce. Geert Alco en Marianne Lotte, Judith Marc en Patricia Mike Vlissingen: Hannie en Fred de Quelerij Leon ie en Dirk-Jan Jop Jurjen en Marjolijn Koudekerke, 8 mei 2002. Correspondentieadres: F. de Quelerij. Chopinlaan 47. 4384 (H Vlissingen Wij willen het verzorgend personeel van verpleeg huis 'De Vliedberg', afd. Irene hartelijk bedanken voor de liefdevolle verzorging van het afgelopen jaar. Er is gelegenheid tot afscheid nemen op maandag 13 mei van 10.30 tot 1 1.00 uur in hel rouwcenlrum aan de Industrieweg 20 te Vlissingen. Aansluitend zal er een dienst van Woord en Gebed gehouden worden in bovengenoemd rouweentrum. De begrafenis zal plaatsvinden om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Vlissingen. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het rouweentrum. Voor uitvaartverzorging op geheel schouwen-duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS L. M. van der Werf A. Bosland Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging In de rij voer de kassa viel Angelique plotseling flauw, gelukkig wist de caissière wat zij moest doen. Dankbetuiging Op 20 maart is overleden mijn lieve vrouw JENNY STEKETEE-NIEDERER Alle gebeden, bezoekjes, kaarten, telefoontjes en andere attenties tijdens haar ziekte, als na haar overlijden, wa ren hartverwarmend. Mijn dank gaat uit naar de doktoren en bijzonder naar Thuiszorg Walcheren voor de goede zorg tijdens de ziek te van Jenny. Uw medeleven geeft mij troost en kracht om verder te gaan. Hartelijk dank. Willem Steketee en verdere familie Vrouwenpolder, mei 2002. Voor uw medeleven en belangstelling na het overlijden van ons aller RONNY DOES zeggen wij u langs deze weg onze welgemeende dank. Namens de familie: M. M. Does Wemeldinge. mei 2002. UITVAARTZORG Jo-r M. de Bruijne Op Schouwen-Duiveland dag en nacht bereikbaar voor dienstverlening en persoonlijke zorg rondom de uitvaart. Roggenplaat 17 4301 WZ Zierikzee Telefoon 0111 45 07 17 E-mail info@debruijneuitvaartzorg.nl Internet www.debruijneuitvaartzorg.nl Aangesloten bij dc SVU (Stichting Voorzorg Uitvaart) Ben je moeder ol wil je moeder worden? Slop dan mei roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongebnren] kind. Heer lifirailie? lel 0100 8390 |l 0,22/C 1,11 j/a| Qp E FACTO Vanwege de afschuwelijke moord op Pim Fortuyn is de algemene ledenvergadering van de afdeling Goes van het CDA afgelast. De vergadering zou plaatsvin den op 13 mei en stond in hel teken van dc verkie zingen waarbij Siem Buijs, als provinciale CDA- voorman, het woord zou voeren. In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsiefonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44