PZC Onenigheid over parkeertijden 13 DELSCH ER Vijftig jaar motortractie in beeld Middelburg is trots op De Duyfken Moederdagweek Middelburgse komt om het leven bij frontale botsing Gemeente wil snelle aanpak problemen ruimtelijke ordening Vlissingen plaatst nog geen camera's in Bonedijkestraat Wethouder onderzoekt verlengen parkeervergunning in Havenkwartier 7, 8, 10 en 11 mei moederdagverrassing Tholen fietst voor Soedan zeeuwse almanak Baby SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 10 mei 2002 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Een meerderheid van de fracties van Schouwen- Duiveland wil dat de parkeer- vergunningen voor Zierikzee langer geldig zijn dan tot half zes 's middags. De meningen zijn verdeeld over het tijdstip tot wanneer grote delen van de bin nenstad gereserveerd moeten worden voor de eigen inwoners en bedrijven. Volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet komt de roep om ver lenging van de tijden voorna melijk uit het Havenkwartier, waai' veel horecabedrijven ge vestigd zijn. Om de invoering van de parkeervergunningen geen verdere vertraging te laten oplopen,wil de verkeerswet houder onderzoeken of voor de ze zone een aparte regeling ge troffen kan worden. De gemeente wil de parkeerpro blemen in de binnenstad van Zierikzee oplossen met een zo geheten combisysteem: vergun ningen voor bewoners en be drijven met daarnaast op een beperkt aantal plaatsen be taald-parkeervakken voor bezoekers en toeristen. De ver gunningen, die in gelimiteerde aantallen worden afgegeven, zijn alleen geldig wanneer ook betaald moet worden: tot half zes 's middags. De gedachte hierachter is dat de tweede auto of de wagen van het bezoek in de avonduren ook dicht bij huis ge parkeerd kan worden. De fracties van Schouwen-Dui- veland steunen het plan voor de verdeling van het centrum in vier zones, een beperkte uitgifte van vergunningen per adres en de verdeling tussen betaalde en vergunninghoudersvakken. Maar een meerderheid van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Economische Zaken vindt wel dat de vergunningen langer geldig moeten zijn dan tot half zes 's middags. Zowel ChristenUnie, Groen- Links als Leefbaar Schouwen- Duiveland willen de termijn op rekken. „Ook wij willen graag de tijd oprekken. Met name in het Havenkwartier is dit het probleem. Misschien moet het daar nog wel veel langer, mis schien wel 24 uur", stelt R. van Advertentie ligt er voor iedere kopende* klant een klaar! m.u.v. accessoires Grote Markt 11-13 Goes 0113-227607 doorEsme Soesman COLIJNSPLAAT - Bij een fron tale aanrijding op de Oost West- weg in Colijnsplaat is woens dagmiddag een 23-jarige vrouw uit Middelburg om het leven ge komen. Een 58-jarige taxi- chauffeuse uit Goes raakte bij het ongeval zwaargewond. De taxibestuurster, komend uit i de richting Goes, kwam door onbekende oorzaak gedeeltelijk Advertentie tips voor ccn mooi cadeau op elke afdeling eindelijk verschenen... Jean Auel Aardkinderen 5 Vuurplaats in steen 29,50 zaterdag 11 mei 14.30-16.30 uur Fee fi fo Fum naoorlogse jazz woensdag 15 mei Nationale voorleesdag 13.30-14.30 uur leerlingen van het neveninstroom- project Molenwater lezen voor in eigen taal expositie op ons binnenplein De man zonder schaduw 16 studenten van St. Joost kijk ook op www.drukkeriiniitldclburg.nl THOLEN - Fietsliefheb- bers kunnen tweede pink sterdag hun hobby uitoe fenen en tegelijkertijd het Dorkas-project Medische Zorg Soedan steunen. De tweede editie van Tho len Fietst voor Dorcas gaat over een afstand van dertig kilometer door de polders op Tholen en Sint Philipsland. De recreatieve tocht voert hoofdzakelijk over bin nenwegen. Inschrijven op maandag 20 mei van 13.30 tot 15.00 uur in de vereni gingsgebouwen van de hervormde kerk in de Schoolstraat in Sint Phi lipsland of aan de Ring in Oud-Vossemeer. der Wekken (CDA). Wethouder Geluk probeert de fracties nog op andere gedachten te krijgen. Een verlenging van de tijden be tekent dat de gemeente ook la ter zal moeten controleren, wat extra kosten met zich mee zal brengen. Daarnaast betoogt de bestuurder dat het probleem zich in één zone voordoet en waarschuwt de commissieleden geen 'grote ongelijkheid' te cre- eren. „Het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat lost veel problemen op. Als je in een zone de tijden oprekt, is het voor be woners alleen maar een beper king." Geluk krijgt hierin bijval van verkeersambtenaar T. van de Ketterij. Hij waarschuwt voor problemen met de tweede auto (waar bewoners geen par keervergunning voor krijgen) en het 'uitwaaien' van bezoe kende auto's naar aangrenzende zones. De commissie gaat echter niet overstag. „Voor welke belangen kiezen we? Ik kies voor het be lang van de eigen bewoners", al dus H. de Vries (GroenLinks). Naast de ChristenUnie en Leef baar Schouwen-Duiveland sluiten nu ook Alert! en de SGP zich bij de groep aan die blijft pleiten voor verlenging. H. Winfield (PvdA) wil op dit onderdeel pas een definitief oordeel geven bij de behande ling in de gemeenteraad. Alleen het CDA schuift alsnog aan bij de WD, die het voorgestelde op de verkeerde weghelft te recht. Zij raakte daarbij de bui tenspiegel van een tegemoetko mende auto, die bestuurd werd door een 47-jarige man uit het Brabantse Heerle. Hierna begon de taxi te slingeren en botste vervolgens frontaal tegen een tegemoetkomende personen wagen. Deze wagen, bestuurd door het 23-jarige slachtoffer, kwam door de aanrijding dwars op de weg te staan. Een 28-jari- ge automobiliste uit 's-Graven- polder die achter de wagen van de Middelburgse reed, kon niet meer uitwijken en botste even eens tegen haar aan. De vrouw was op slag dood. De taxichauffeuse is met zwaar beenletsel per ambulance over gebracht naar Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam, na eerst door personeel van de traumaheli kopter te zijn behandeld. Haar passagiers, twee Noord-Beve- landse kinderen van vier en zes jaar, raakten lichtgewond. Het zesjarige kind is met klach ten over pijn in de buik en een hoofdwond ter observatie over gebracht naar het ziekenhuis. Het jongste kind liep een schaafwond op de buik op. De bestuurder uit Heerle bleef ongedeerd. Zijn auto kwam zo'n honderd meter verderop tot stilstand. Ook de vrouw uit 's- Gravenpolder raakte niet ge wond. door Piet Kleemans OUDDORP - Flarden stoom drijven door de lucht. Op het perron staat een steekkar met koffers van reizigers klaar. Een con ducteur geeft uitleg aan een reiziger in spe. De klok kan er moeiteloos vijftig jaar terug en dat is ook precies wat er gebeurt in het RTM-trammuseum aan De Punt in Ouddorp. Op een expositie wordt een overzicht gegeven van vijftig jaar mo tortractie. De expositie is een reis terug in de tijd. Een tijd waarin een tochtje van Zierikzee naar Rotterdam nog een dagreis was, Schou wen-Duiveland nog een écht eiland en de pont van Zijpe een belangrijke schakel met de rest van Nederland was. De fotocollectie geeft een goed beeld van tramlijnen, stations en veerdiensten op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Nostalgisch zijn de oude reclameplaatjes in de historische tramstellen. Reclame voor onder meer 'Lodaline' waarmee lek ker vlug schoongemaakt kan worden. De expositie blijft niet beperkt tot foto's. Ook de werkliedenkaart is te zien. Een abon nementskaart waarmee de werkman in kwestie tegen betaling van twee florijnen de tocht van Zierikzee naar Brouwersha ven en terug kon maken. Om een beeld te krijgen van het goederenvervoer kan men een kijkje nemen in een speciale melkwa- gon en staat de goederentram van de sui kerfabriek in Puttershoek te pronk. Vandaag en morgen rijdt vanaf 11.30 uur een stoomgoederentram met passagiers- accommodatie. Om 16.00 uur rijdt een tram voortgetrokken door motorlocomo tief Ml805 De Meeuw. In de remise is een grote RTM-LGB-baan te zien en geeft de modelbouwvereniging Oostvoorne acte de presence. De remise is toegankelijk van 11.00 tot 17.00 uur. Bezoekers kunnen in het trammuseum foto's bekijken, maar ook gerestaureerde wagons en wagons in aanbouw bekijken. foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Nederland moet de oprichting van de Ver enigde Oost-Indische Compag nie (VOC), dit jaar vierhonderd jaar geleden, niet alleen vieren, maar ook stilstaan bij de scha duwzijde van de grootste han delsonderneming. Dat zei bur gemeester J. Schouwenaar van Middelburg gisteren bij de ope ning van het VOC-feest in zijn stad. De Duyfken, een replica van het gelijknamige VOC- schip, werd met applaus be groet. Middelburg staat tot en met morgen in het teken van de VOC De Zeeuwse hoofdstad was na Amsterdam de belangrijkste ze tel van de maatschappij, die in de zeventiende en achttiende eeuw haar grootste bloei kende. De oprichting, memoreerde Schouwenaar, is het waard om bij stil te staan. De VOC stond symbool voor de macht van de republiek, voor innovatief ver mogen en bracht Nederland grote bloei. Maar de naam van de Compag nie is ook voor eeuwig verbon den aan imperialisme, onder drukking, de Kaapkoloniën en de Indonesische eilanden, die minder goede herinneringen hebben aan de VOC-tijd. De Middelburgse burgemeester zei in zijn openingswoord dat de waarden en normen van eeuwen terug anders zijn dan de huidige opvattingen. Het is best goed, stelde hijom oog te hebben voor de donkere kanten van de han delsmaatschappij, maar het mag de viering van de oprich ting niet overschaduwen „We moeten de VOC ook herdenken als een belangrijke fase uit de Nederlandse geschiedenis. Middelburg is trots en blij met het bezoek van De Duyfken aan onze stad." Fantastisch Kapitein Glenn Williams van het VOC-schip noemde de ont vangst fantastisch. Na Texel en Amsterdam is Middelburg de derde plaats waar De Duyfken een aantal dagen voor anker ligt. „Wij hadden deze ont vangst nooit verwacht." Op weg van Vlissingen naar Middelburg werd het schip en zijn beman ning lange tijd vergezeld door fietsers die langs het jaagpad naar Middelburg reden. „Zoiets zien we nooit in Australië. Het is een eer hier te zijn en om de vie ring van vierhonderd jaar VOC mee te maken. Ik hoop dat u al lemaal de kans krijgt om De Duyfken te bezichtigen." Hoewel het VOC-evenement uit meer bestaat dan alleen De Duyfken, kreeg de replica toch de meeste aandacht. Honderden bezoekers stonden lange tijd te wachten om een stap te kunnen zetten op het houten schip. „De grootte valt me een beetje te gen", zei een bezoekster. „Maar wel knap dat je met zo'n klein systeem nu zo wil invoeren en zo nodig later bijsturen. Gezien de grote steun voor ver lenging van de tijden wil de wet houder zich nog eens over het probleem buigen. Het hele voor stel terugnemen ziet zij voorals nog niet zitten. Geluk: „Een knelpunt blijft het Havenkwar tier. Ik til dat er even uit en ga kijken of ik daar iets mee kan. Want we willen graag op 1 juli met de parkeervergunningen beginnen." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat met daadkracht de (personele) pro blemen op de afdeling ruimte lijke ordening aanpakken. Dat heeft wethouder L. Geluk- Poortvliet beloofd. Unaniem hebben de raadsfracties van Schouwen-Duiveland zich ach ter dit voornemen geschaard. De WD vindt wel dat de wet houder met vastgestelde ijk- punten regelmatig verantwoor ding moet afleggen over de voortgang. De gemeente zal zich op korte termijn onder meer richten op het wegwerken van de achter standen in de bouwvoorstellen van burgers. De wethouder heeft de raadsleden een gede tailleerd lijstje toegezegd van zaken die wel of geen voorrang krijgen. Onderbezet Voor de afdeling ruimtelijke or dening is de boot aan. Onderbe zet en op papier te klein, kijkt deze afdeling tegen een enorme achterstand aan. Plannen blij ven liggen en lopen vertraging op, waardoor de ambtenaren de moed in de schoenen zinkt en el ders hun heil zoeken. De gemeente draagt ook oplos singen aan: meer investeren in het management van de afde ling, meer ambtenaren aantrek ken en eerst achterstanden weg werken om lucht te scheppen. Kosten van deze operatie wor den geschat opruim 890.000 eu- Reactie De leden van de commissie ROEZ hadden woensdagavond graag in hun reactie even de laatste vijf jaren de revue laten passeren, maar voorzitter D. Meulblok stak hier een stokje voor. Niet alleen was voormalig wethouder C. Veerhoek hierover in de laatste vergadering al op het matje geroepen, Meulblok vond tevens dat 'we ons niet be zig moeten houden met negatie ve energie maar gezamelijk op lossingen moeten aandragen'. Alleen C. Flikweert (SGP) liet zich een klaagzang niet ontzeg gen. „Ik vind dit met recht een lijk uit de kast voor de opvol gende wethouder. Wij hebben weinig geleerd van het debacle op de afdeling financiën." Wat ik aantrof was een groot en zwaar probleem", geeft wet houder Geluk toe Zij wil echter vooral vooruitkijken en dat pro bleem oplossen. Zo is voor de afdeling inmiddels een interrimmanager aange trokken. Deze moet heel nauw keurig op een rijtje zetten welke plannen en voorstellen er nog liggen en welke hiervan voor rang verdienen. Voorlopig wil Geluk eerst de achterstanden op de afdeling bouwzaken wegwerken. Daar naast moet nieuw personeel binnengehaald worden, Nieuw beleid is daarbij niet aan de or de. „Want we moeten zorgen dat we niet iedere keer in onze eigen staart bijten." De wethouder krijgt grote steun van de fracties voor deze opera tie. „Eerst het nodige, dan het nuttige en dan het plezierige", vat R. van der Wekken (CDA) zijn advies bondig samen. Wel worden links en rechts wat kanttekeningen en opmerkin gen geplaatst. Oplossing Zo pleiten Alert! en WD voor een structurele oplossing, zodat de gemeente later niet in finan ciële problemen komt. H. Coo- mans (VVD) wil dan ook nauw keurig met ijkmomenten de vin ger aan de pols houden. „We willen het college niet met de rug tegen de muur zetten, maar we willen wel meekijken over uw schouders: hoe ver bent u?" H. de Vries van GroenLinks ad viseert de wethouder vooral aandacht voor en begeleiding van de ambtenaren. „Want die hebben we de afgelopen vijf jaar goed in de steek gelaten." scheepje helemaal naar Austra lië kunt varen." 's Avonds keken en luisterden honderden bezoe kers naar een speciale musical over het harde leven aan boord van een VOC-schip. Vandaag en morgen gaan de fes tiviteiten nog door. Behalve schepen bezoeken, kunnen be langstellenden ook een kijkje nemen bij stands van het Korps Mariniers en de Koninklijke Marine. door Ron Magnée VLISSINGEN - De Vlissingse Bonedijkestraat krijgt voorals nog geen bewakingscamera's. Dat stelt burgemeester A. van Dok-van Weele. Ze verwacht meer heil van surveillance van politie en de op handen zijnde renovatie van het gebied. De Bonedijkestraat was dins dagmiddag wederom het toneel van gewelddadigheden. Tijdens een vechtpartij tussen Antillia- nen en Turken werden er scho ten met een alarmpistool gelost. Bij de schermutselingen raakte niemand gewond. Woensdag werden nog een 26-jarige en een 34-jarige Vlissinger vastgehou den op verdenking van bedrei ging met een vuurwapen. Nog geen week eerder was er in de Bonedijkestraat ook al spra ke van een vechtpartij. De ver dachten van dit incident werden eerder deze week vrijgelaten. Volgens burgemeester Van Dok van Weele houden beide vecht partijen verband met elkaar en is het incident van deze week een 'follow-up' van de ruzie van vorige week. „De groepen heb ben elkaar weer opgezocht." Maatregelen Volgens de burgemeester wor den er veel maatregelen getrof fen om de rust in de straat te handhaven. „De politie surveil leert veel, maar we kunnen gewoon niet elk incident voor komen De door de buurtbewo ners vurig bepleitte camera's komen er vooralsnog niet. „Maar de maatregel blijft wel boven de markt hangen", bena drukt ze. Van Dok-van Weele herhaalt hiermee het standpunt dat ze eind juni vorig jaar ook al zo verwoordde: voordat er ca mera's in de straat komen, moet er zich eerst een calamiteit voordoen. Van Dok-van Weele verwacht veel van de op handen zijnde re novatie van de Vlissingse wijk. Het plan, dat juli vorig jaar werd ondertekend, behelst een grote renovatie van het hele middengebied van Vlissingen. Over het sluiten van drugspan den is de burgemeester resoluut: „Mochten we in de gaten krijgen dat er ergens drugs wordt ver handeld, dan sluiten we die panden direct." Ook een woord voerder van politie benadrukt dat met extra surveillance de straat veiliger moet worden. „Geen overtreding wordt meer getolereerd." Advertentie SAROUK Perzische en Oosterse tapijten. De grootste speciaalzaak van Zeeland. Tapijten op zicht bij u thuis. Eigen import. Koningstraat 9 Goes teL: 0113-227101 Na Texel en Amsterdam is Middelburg de derde plaats waar De Duyfken een aantal dagen voor anker ligt. foto Lex de Meester Leuk hoor, een baby. Maar wat moetje daar als tweeja rig zusje nu meeIneens heb je concurrentie van zo'n klei ne aandachttrekker. En dus dacht Imke: ivie nog niet heel groot is moet misschien maar weer eens klein zijn. Zo laat ze zich af en toe graag dragen als een baby. Maar ja, ze wordt natuurlijk ivel steeds een beetje groter. Onlangs liet ze zien dat de hoge duinovergang bij de vuurtoren van Haamstede voor haar al geen onoverko melijk obstakel meer is. Aangespoord door haar va der klauterde ze omhoog. ,,Knap hoor, Imke", prees hij. Dat had hij nou niet moeten zeggen. Ze staakte de be klimming, keek eens schuin omhoog naar haar vader en corrigeerde: „Ik ben geen ba by!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41