Fortuyn van Le Pen tot Kennedy in de fik vliegen PZC Eigen veiligheid begint met nieuwe vitrage Mat Herben treedt op de voorgrond Wat dreef de man die Fortuyn van het leven beroofde? De razendsnelle mythevorming rond doodgeschoten lijsttrekker Hij kOll illGGIlS Politie vergelijkt sporen moord in Nunspeet vrijdag 10 mei 2002 Tot heel kort geleden werd Pun Fortuyn vaak in één adem genoemd met ex treemrechtse politieke fi guren. Sinds zijn geweld dadige dood worden echter enkel vergelijkin gen met Grote Namen ge maakt. Reis om het spec trum in 24 uur: van Le Pen naar Kennedy. 'Hij was de ultieme underdog.' IdoorSimone van Priel DEN HAAG - Zou iemand op het idee gekomen zijn Pim For- ituyn bij diens leven te vergelij ken met Erasinus, Nederlands belangrijkste humanist en voor vechter van verdraagzaamheid? En niet Martin Luther King, die streed voor gelijke burgerrech ten voor de zwarte Amerikaanse bevolking? Of met John F. Ken nedy, Amerika's jonge president die armoedebestrijding en het opheffen van de rassenschei ding beleed? Of diens eveneens vermoorde broer Robert? Toen Fortuyn nog leefde, wer den veel namen aan de zijne ge koppeld die niets met verdraag zaamheid of grootse visies van doen hebben. Het vriendelijkst was de vergelijking met Silvio 2 Berlusconi, de tot regeringslei- der opgeklommen Italiaanse mediamagnaat en een man die Fortuyn zelf zeer bewonderde. Fortuyns gedachtegoed is in j kringen die hem bekritiseerden veelvuldig vergeleken met dat I van de Franse extremist Jean- i Marie Le Pen, die onlangs met zittend president Chirac door drong tot de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. En met dat van Jorgen Haider, Oos tenrijkse nationalist en net als Fortuyn een man met 'appeal'. In dagblad Trouw, dat daarvoor overigens later zijn excuses aanbood, werd Fortuyn om schreven als een man met de in telligentie van Hitler en de charme van Heinrich Himmler, hoofd van Hitiers SS. „Je wordt wakker en je ziet For tuyn. Je wordt wakker en je ziet Op de Mathenesserlaan in Rotterdam staan vele duizenden mensen voor de kathedraal te wachten tot ze afscheid kunnen nemen van Pim Fortuyn. foto Jasper Juinen/ANP Le Pen", zei PvdA-lijsttrekker Melkert drie weken geleden nog. „Het lijkt op een combina tie van Janmaat en De winter", meende tweede maanden gele den WD-lijsttrekker Dijkstal, verwijzend naar de oud-leider van de Centrumdemocraten en de leider van het Vlaams Blok in België. WD-voorzitter Een hoorn en Volkskrant-columnist Jan Blokker plaatsten Fortuyn op één lijn met 'II Duce', de Itali aanse fascistische dictator uit de jaren dertig en veertig, Beni to Mussolini. Marcel van Dam, in januari 1997 al in debat met Fortuyn: „U bent een buitenge woon minderwaardig mens." In maart van dit jaar werden in Alkmaar posters geplakt waar op Fortuyn staat afgebeeld als Hitier: 'Fortuyn of de dood?' „Misschien zag niet iedereen een verband tussen deze Rotter dammer, door zijn spot, uitda ging en neergeschreven kritiek, met die grote voorganger uit die stad: Erasmus van Rotterdam", brak Senaatsvoorzitter Gerrit Braks dinsdag opzienbarend en radicaal met het plaatsen van Fortuyn in de duisterste hoek van de politiek. Braks noemde hem een speels en sierlijk politi cus, 'begaafd en karakteristiek'. Bijna-heilige De postume vergelijking met Kennedy en King volgdes snel, al weet behalve de moordenaar zelf niemand iets met zekerheid over de motieven om Fortuyn te doden. In een etmaal tijd werd iemand van gevaarlijke queru lant tot een man met grootse vi sie en bijna-heilige. Uren na de moord wisten duizenden men sen: de wereld zal nooit meer hetzelfde zijn. Nog dagen na de moord legde een ongekend aan tal mensen bloemen en betuigde hem regelrechte liefde. Hoewel massapsycholoog Van Ginne- ken denkt dat de heftige reacties ook niet zouden moeten worden onderschat als Melkert of Dijk stal slachtoffer zouden zijn ge worden van brute moord, heeft het massale verdriet volgens hem ook met de persoon van Fortuyn te maken. „Hij zorgde voor verlevendiging, was een bijzonder persoon met duidelij ke uitspraken, een begenadigd spreker, iemand die grappen kon maken en driftig zijn." En omdat hij zo vaak en indringend via radio en televisie in de huis kamers kwam, hebben mensen het idee gekregen dat ze hem kennen. „Daardoor kan het lij ken of j e een familielid hebt ver loren." Cultureel antropoloog Van Ree- nen noemt Foituyn een 'onge looflijke ijdeltuit', die deson danks de indruk wist te wekken dat hij een underdog was. „Daarmee hebben mensen com passie, daar zijn ze gevoelig voor. Iedereen die Fortuyn pro beerde te pakken, kreeg dat kei hard terug. Toen hij die taarten in zijn gezicht kreeg, werd ge zegd. wat een vreselijke vrou wen. Hij was de ultieme under dog." Bovendien was Fortuyn 'heel echt', stelt Van Reenen. „Een echt mens, die ronduit uit kwam voor zijn homoseksuali teit en emoties toonde. Vergelijk dat eens met Melkert, die altijd een muur van verdediging op trekt." Diana Juist mensen die overlijden in de bloei van hun leven of carri ère zijn on dei-werp van mythe vorming, zegt Van Ginneken. „Het gaat om de onvervulde be lofte. Kijk naar Prinses Diana, Che Guevara, Kennedy." Sinds de dood van Diana heeft Neder land zich aangeleerd om daar waar iets te betreuren valt met stille tochten en bloemenzeeën publiekelijk uiting te geven aan verdriet. „In die zin is de manier waarop Nederlanders omgaan met emoties veranderd. Vroeger hielden mensen zich publieke lijk zo veel mogelijk in, waarbij er nog een verschil was tussen mannen en vrouwen. Emotie was voor de familekring. Nu is het tonen van emoties steeds ge woner en wordt het gezien als een teken van volwassenheid." Al vond hij de toespraak van Braks mooi, voor Van Ginneken is het 'natuurlijk curieus dat zo'n man een soort heiligverkla ring krijgt'. „Ik denk dat For tuyn er postuum ook om zou moeten lachen dat er nu rooms- katholieke bidprentjes voor hem worden vervaardigd." GPD Na de moordaanslag op Pim Fortuyn is de discus sie opgelaaid over beveili ging. Ten onrechte gaat die alleen maar over het door de overheid ter be schikking stelleji van ge wapende lijfwachten. Persoonlijke beveiliging is een vorm van gedrag, die heel effectief is, maar ook heel vervelend. Prak tijklessen uit Noord-Ier- land zijn verhelderend. door James McGonigal DEN HAAG - 'Wat voor vitrage heeft u?' Het is meestal de eerste vraag die de Noord-Ierse politie stelt aan iemand die denkt dat hij of zij bedreigd zou kunnen worden. De simpelste vorm van geweld is meestal een steen door de ruit - die is zelden raak, maar de schade door glasscherven kan enorm zijn. 1 Dus: neem zware vitrage, de I helft langer dan vereist, en schuif in de onderzoom een lat, 1die wordt vastgezet op de ven- j sterbank, Het staat slordig, maar aldus ontstaat een blast curtain': het naar binnen over- bloezende gordijn vangt scher ven op, ook van heel wat ergere projectielen dan een steen. Het tweede dat de Noord-Ierse politie vraagt is: Hoe gaat u van en naar uw woning? Is dat altijd dezelfde route9 Gebruikt u steeds dezelfde auto of dezelfde bus? Zijn de tijden hetzelfde? Kortom: Bent u voorspelbaar in uw gedrag? Als het antwoord op een van deze vragenja' is, luidt het eerste veiligheidsadvies: voorkom routine en regelmaat, hoe lastig dat ook kan zijn. Nederland is natuurlijk vol strekt onvergelijkbaar met Noord-Ierland. Zelfs Belfast anno 2002 is niet te vergelijken met de grimmige, verdeelde stad van twintig jaar geleden. Maar het geldt nog steeds, aldus politiefunctionarissen in Bel fast: de meeste slachtoffers val len ten prooi aan simpele aan slagen, die mogelijk zijn omdat het slachtoffer bekende wegen bewandelt. Terrorisme, politiek geweld, of schijnbaar zinloos geweld, ken nen gradaties. De mogelijkhe den zich daartegen te beveiligen dus ook. De regel is: aanslagen van de eerste categorie zijn niet tegen te houden. Een zelfmoor denaar, of een goed getrainde schutter, is amper te weren. Maar dat zijn, grof gezegd, slechts twintig procent van de (potentiële) aanslagen. Tegen de resterende tachtig procent is wel degelijk en vaak op ogen schijnlijk eenvoudige wijze, verdediging mogelijk. In West- Europa hebben de bewoners van Noord-Ierland daar een on gekende expertise in opge bouwd. Het gaat dan niet om de categorie personen die van overheidswege bescherming krijgen (aanpassing woning, lijfwachten, beschermd vervoer), maar om mensen die zich met reden kunnen afvra gen: stel dat iemand op mij af wil komen? Met andere woor den: in Nederland om de mensen die zich na de moord op Fortuyn afvragen of zij wellicht ook doelwit zijn, zonder dat zij zo danig in beeld zijn dat zij een beroep kunnen of willen doen op protectie door de overheid. Praktijklessen Wat kunnen zij zelf doen? Daar voor is een aantal Noord-Ierse praktijklessen beschikbaar, die vooral persoonlijk gedrag be treffen. - Kijk 's morgens uit het raam: staat er een onbekende auto in de straat, is de verlichting 's nachts uitgevallen, lopen er on bekende individuen rond. Is er iets dat opvalt, anders is? - Open de gordijnen pas na het uitschakelen van de verlichting ('s avonds geldt precies het om gekeerde) wees geen doelwit in eigen huis. - Wees voorzichtig met het ope nen van de voordeur en het op- Twee agenten staan op wacht voor de woning van PvdA-lijsttrekker Ad Melkert. foto Vincent Boon/ANP nemen van de telefoon. Kinde ren blijven daar bij voorkeur van weg Neem de telefoon op met 'Hallo' in plaats van je naam. Huisgenoten moeten we ten dat zij nooit antwoord moe ten geven op vragen als: Wan neer is partner/vader/moeder wel thuis? - Bezoek moet zich aankondi gen. Vriendjes van de kinderen mogen pas komen spelen als dat is doorgesproken met hun ou ders. - Varieer routes van woon/ werk-verkeer. Neem een andere weg, stap over van bus of tram, doe andere schijnbaar overbo dige dingen - en doe dat af en toe weer anders. - Haal naambordje van deur of brievenbus, neem een geheim telefoonnummer. - Let in het algemeen in het ver keer, in het openbaar leven, op zaken die vraagtekens oproe pen: je kunt je niet wapenen te gen elke gek. je hoeft ook geen achtervolgingswaanzin te heb ben, maar voorzorg loont. Zo ver is het in Nederland niet. De mogelijke aanpassingen in persoonlijk gedrag kunnen als heel vergaand worden gezien. Ze zijn ook veiwelend en tijdro vend. Daarom slijten deze ge woontes meestal vrij vlot, net als de noodzaak - bij achterwe ge blijven van wandaden - om kostbare lijfwachten ter be schikking te stellen. Maar, zoals de Britse gerechts psycholoog Paul Bi'itton in 1997 zei, bij de publicatie van zijn boek over gruwelijke zedenmis drijven. „Het gaat meestal om mensen die het slachtoffer zijn van toevallige gekken. Waarom zou je niet een beetje letten op persoonlijke veiligheid, als je weet wat je daarmee kunt voor komen?" En bij politiek geweld zijn de gekken niet zo toevallig. GPD Mat Herben door Erwin Tuil en Peet Vogels DEN HAAG - Mat Herben is een van de gezichten geworden van de LPF na de moord op Pim Fortuyn. Hij ging in het kielzog van Fortuyn mee toen die op 9 februari door Leefbaar Nederland op de keien werd gezet. Een politieke car rière daar was voor Herben niet wegge legd. Hij paste niet in de sfeer van de partij. Mattieu Herben, geboren in Den Haag op 15 juli 1952, deed HBS-A, studeerde journalistiek en deed de postacademi sche opleiding internationale veilig heid aan het Instituut Clingendael. Hij is getrouwd en heeft een dochter. Herben werkte 22 jaar bij Defensie als woordvoerder en hoofdredacteur van de Defensiekrant, met een onderbre kingvan 1987 tot 1990 toen hij eindre dacteur was van het behoudende Ka tholieke Familieblad Manna. „Hij was een erg erudiete man, die zijn kennis graag tentoonspreidde. Een wandelen de encyclopedie noemden we hem op de redactie. Het was een goede spreker die veel en vaak aan het woord was", zegt Marianne Ter Laak, hoofdredacteur van Plus Magazine dat voortkwam uit Manna. Dat hij bij LPF opdook verbaast haar wel. „De standpunten van Fortuyn zijn erg uitgesproken. Mat is genuanceer der Hij zal zich eerder aan de gevestig de orde conformeren." Spiritueel Wil Jansen, oud-hoofdredacteur van Manna: „Mat is religieus en vooral spi ritueel, Iemand die zoekt naar kennis en verklaringen. Dat blijkt ook we uit de prominente rol die hij speelt bij de Plaagse vrijmetselarij. Hij las ontzet tend veel." Herben doet de woordvoe ring voor de Haagse loge en redigeerde in 1997 het boek 'Vijftig jaar vrijmetse larij'. „Hij heeft een innerlijk evenwicht ge vonden, hij is gerijpt. Dat blijkt uit de manier waarop hij reageert op de dood van Fortuyn. Dat is buitengewoon waardig en genuanceerd", vindt Jan sen. Volgens hem is Herben ook ambiti eus en hij zal op termijn meer willen dan alleen een Kamerlidmaatschap. De drang om zijn kennis te tonen had hij ook bij Leefbaar Nederland. Daar verbaasde Herben mensen door te pronken met zijn contacten met beken de figuren als prins Bernhard en de paus. Het werd hem niet kwalijk geno men. Evenmin als de consumptie die hij voor zijn sollicitatiegesprek nuttigde en op de rekening liet zetten van Leef baar Nederland. Er werd eerder om ge lachen. Dat hij direct na het vertrek van For tuyn bij LN ook zijn biezen pakte, deed wel wenkbrauwen fronsen. Tenslotte had Herben het verkiezingsprogram ma onderschreven. „Kennelijk wilde hij dichter bij de mogelijke macht zit ten, dan hij bij LN kon", zegt een LN- prominent. „En hij was toch wat recht ser dan wij." Taarten Herbens eerste publieke optreden als woordvoerder van Fortuyn liep uit op een zware teleurstelling. Bij de presen tatie van het boek 'De puinhopen van acht jaar Paars' gooiden drie demon stranten taarten naar de lijsttrekker. Herben was woest op iedereen en alles, behalve op zichzelf. „Dit is de laatste keer dat we het zo doen. De volgende keer wordt iedereen gecontroleerd. Dit gedonder hoeven we niet meer", zei Herben na afloop van het incident. GPD door Jacques Cats VLISSINGEN - De dodelijke aanslag op Pim Fortuyn is wel erg dicht bij huis gekomen na het bekend worden van het ge geven dat de vermoedelijke da der oorspronkelijk afkomstig is uit Middelburg. Veel scholieren hebben hem gekend. De nu 32- jarige man zat op de basisschool De Dunenburch en behaalde in 1987 aan de Stedelijke Scholen Gemeenschap SSGM zijn athe- neumdiplima. De verdachte heeft alleen nog maar een moeder. Zijn vader kwam geruime tijd geleden na een ernstige ziekte te overlijden Het gezin telt twee kinderen. De man heeft een broer die twee jaar ouder is. Mensen in de om geving waar de moeder nu woont, zijn hevig begaan met wat haar is overkomen. „Geluk kig dat zijn oma die in een be jaardenhuis zit, niet meer aan spreekbaar is", merkt een buurtgenoot op. In de naaste omgeving waar de moeder nu woont, herinnert men zich niet dat de verdachte vaak op bezoek kwam. „Zijn moeder had het nooit over hem. Wel over zijn broer, die ingenieur is. Die komt vaak bij zijn moeder." Een vroegere buurvrouw uit de tijd toen het gezin in Middel burg woonde, spreekt tegen dat de jongeman opvliegerig kon zijn: „Het is gewoon een lieve jongen." Zo herinneren studie genoten van de SSGM hem niet. Marcel Dellebeke is het hele maal eens met eerdere beschrij vingen van Oscar van Leeuwen en Stefan van Hoek, die bij de man in de klas zaten en hem meemaakten als een driftig ty pe. Van Hoek: „Hij kon zomaar ineens in de fik vliegen." Boezemvriend Dellebeke vond hem 'een beetje ongecontroleerd'. „Ik had op school nooit ruzie met mensen Maar met hem wel. Hij kon be hoorlijk uitschieten." Frans Provoost vond het een onopval lend type. „Maar als hij pissig was kon hij behoorlijk driftig worden." Klasgenoot van toen Marcel van Duin was destijds de boezemvriend van de verdach te. Ze zaten ook samen op de zelfde basisschool. „Ik trok wel het meest met 'm op, ja." Hij staat er zeer van te kijken wat er is gebeurd: Je vernacht zoiets al niet. En als het dan nog iemand is die je kent, ben je nog ver baasder." Het viel Van Duin destijds wel op dat hij 'een beetje raar was in zijn gedrag'. „Hij kon opeens heel boos worden." Dat ze met elkaar optrokken kwam omdat ze bij elkaar in de buurt woon den en naar dezelfde scholen gingen. „Dan fiets je sowieso al samen op. En we hadden ook de zelfde interesse voor biologie." In de tijd dat de verdachte in Middelburg woonde bestond er een actiegroep die zich het Die ren Bevrijdingsfront Zeeland noemde. De actiegroep beklad de in Vlissingen de gevels van een aantal restaurants uit pro test tegen de verkoop van kik kerbilletjes Marcel van Duin herinnert zich niet dat de ver dachte daar wel eens iets over heeft gezegd. „Maar het zou me niet verbazen als hij er wat mee te maken had." Nadat zijn klas genoot in Wageningen was gaan studeren heeft Van Duin geen contact meer met hem gehad. NIJMEGEN - De politie onder zoekt of de 32-jarige man die wordt verdacht van de moord op Fortuyn ook betrokken is bij de onopgehelderde moord uit 1996 op milieuambtenaar Van de Werken uit Nunspeet. De politie vergelijkt de kogels en wapen sporen van beide misdaden. Vast staat dat de verdachte de vermoorde ambtenaar kende. De moordenaar van Van de Wer ken gebruikte bijzondere muni tie. De ambtenaar werd gedood door enkele 9 mm hollow-point kogels. Zachte stopkogels die, eenmaal binnengedrongen in het lichaam, grote schade aan richten. Vanwege de prijs wor den ze zelden gebruikt. GPD door John Bruinsma WOLFHEZE - Is de 32-jarige verdachte van de moord op Pim Fortuyn, een koele, keiharde crimineel? Of werd de kruisrid der van het milieu- en dieren- welzijnswerk getroffen door een kortsluiting in zijn hoofd met desastreuze gevolgen? Of zit er karakterologisch iets funda menteel verkeerd bij de man die nog steeds niet wil zeggen waar om hij heeft gedaan wat hij heeft gedaan? Zolang er nog geen psychia trisch onderzoek heeft plaats gevonden of de verdachte niet zelf met een aannemelijke ver klaring komt, is alles wat de deskundigen op het gebied van de forensische psychiatrie er over kunnen zeggen - als ze het al willen - pure speculatie. „Het is voor mij geen enkel probleem om een aantal hypothesen op te stellen over wat deze man moge lijk heeft gedreven", zegt J. Ger- rits, directeur behandeling en forensisch psychiater van de Van der Hoeven-kliniek voor tbs'ers in Utrecht. „Maar de ge dragingen van een mens zijn zo specifiek, zo multi-gedetermi- neerd dat zo'n hypothese op zichzelf niks zegt. Je zult eerst meer moeten weten over een specifiek persoon, meer dia gnostisch onderzoek moeten doenDus i k ga echt niet hardop filosoferen over wat de dader van de aanslag op Fortuyn be woog." Het is nog de vraag of de man ooit psychisch onder de loep zal worden genomen. De rechter commissaris zal aanleiding moeten zien een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen naar de geestesvermogens van de verdachte. Onderdeel van dat onderzoek kan zijn dat iemand zeven weken in een tbs-kliniek of psychiatrisch ziekenhuis wordt geobserveerd. „De vraag waarop een antwoord moet worden gevonden is of er een re latie is tussen zijn geestesge steldheid en de daad. en of er kans op herhaling is als de be trokkene niet wordt behan deld zegt Gerrits. Is er een ver band, dan is vervolgens de vraag of de behandeling op vrijwillige basis kan of dat de betrokkene gedwongen moet worden opge nomen in een gesloten inrich ting." Psychiater A. Modders van psy chiatrisch centrum De Gelderse Roos in Wolfheze krijgt wel eens mensen binnen die (mede) op grond van een persoonlijk heidsstoornis of een psychische stoornis (wanen, hallucinaties) een misdaad hebben begaan. Het doel van de behandeling in Wolfheze is na te gaan wat zich afspeelde in de dagen, weken of maanden die vooraf gingen aan het moment dat iemand zijn misdaad beging. „Je probeert een psychische verklaring daar voor te vinden. En als dat lukt, probeer je met de patiënt een plan te maken om herhaling te voorkomen Dat hij om hulp vraagt zodra hij weer last krijgt van de gemoedstoestand die hem destijds tot zijn daad bracht." Ook Modders kan tal van scena rio's bedenken waarom de ver dachte deed wat hij deed,Maar we weten nog zo veel niet. Er wordt over overspannenheid gesproken, er circuleren zelfs complottheorieën. Dat hij bin nen vijftien minuten is aange houden lijkt me pleiten voor een stoornis. Een professionele cri mineel had een vluchtroute ge regeld of de aanslag met een lan- geafstandsgeweer gepleegd. Maar ja, ook dat is allemaal spe culatie." Veganisme Datzelfde geldt in feite ook voor het effect dat het veganisme van de verdachte mogelijk gehad kan hebben. Veganisten eten en drinken geen enkel dierlijk voedsel of producten die dierlijk voedsel bevatten. Ook eieren en melk zijn uit den boze. Uit on derzoek is gebleken dat vega nisten een tekort aan vitamine B12 kunnen hebben. Die vita mine komt namelijk alleen voor in dierlijke voedingsmiddelen. Een B12-tekort kan onder meer psychosen, lichte tot ernstige depressies en gewelddadig ge drag veroorzaken, schrij ft vega- nist Michel Post in zijn in 1997 gepubliceerde studie 'Vitamine B12 en Veganisme' Maar volgens de Nederlandse Vereniging voor Veganisme in Arnhem zijn problemen als ge volg van een tekort aan B12 'zeer zeldzaam'. Het tekort is bovendien, zo erkent ook Post, gemakkelijk op andere wijze dan via dierlijk voedsel aan te vullen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3