YiA, Goese Polder hekelt drankverbod Frontale botsing eist leven 13 DELSCHER N-Beveland voert Toekomstprijs in Lakeien voor verplegers Ter Weel Moederdagweelc Mosselzaadvisser boekt succesje bij Raad van State Ook Borsele en Reimerswaal krijgen steunpunt opvoeding Bewoners en jongerenwerker vrezen voor stigmatisering buurt 7,8, 10 en 11 mei moederdagverrassing Wachtrij voor de boot door storingen en mist zeeuwse almanak Baby BEVELANDEIM/THOLEIM vrijdag 10 mei 2002 Hoor Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Bij een fron tale aanrijding op de Oost West- weg in Colijnsplaat is woens dagmiddag een 23-jarige vrouw uit Middelburg om het leven ge komen. Een 58-jarige taxi- chauffeuse uit Goes raakte bij het ongeval zwaargewond. De taxibestuurster kwam uit de richting van Goes. Ze raakte door onbekende oorzaak ge deeltelijk op de verkeerde weg helft. Zij ramde daarbij de bui tenspiegel van een tegemoetko mende auto, die bestuurd werd door een 47-jarige man uit het Brabantse Heerle. Hierna begon de taxi te slingeren en botste vervolgens frontaal tegen een tegemoetkomende personen wagen. Deze wagen, bestuurd door het 23-jarige slachtoffer, kwam door de aanrijding dwars op de weg te staan. Een 28-jari- ge automobiliste uit 's-Graven- polder die achter de wagen van de Middelburgse reed, kon niet meer uitwijken en botste even eens tegen haar aan. De vrouw was op slag dood. De taxichauffeuse is met zwaar beenletsel per ambulance over gebracht naar Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam, na eerst door personeel van de traumaheli kopter te zijn behandeld. Haar passagiers, twee Noord-Beve- landse kinderen van vier en zes jaar, raakten lichtgewond. Het zesjarige kind is met klachten over pijn in de buik en een hoofdwond ter observatie over gebracht naar het ziekenhuis. Het jongste kind liep een schaafwond op de buik op. De bestuurder uit Heerle bleef ongedeerd. Zijn auto kwam zo'n honderd meter verderop tot stil stand. Ook de vrouw uit 's-Gra- venpolder raakte niet gewond. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. foto Willem Woznitza doorlngrid Huibers GOES - Bewoners van de Goese Polder vinden het 'asociaal' en 'dom' van het gemeentebestuur om alleen in hun wijk een alco holverbod in te stellen. Jonge renwerker Peter Remijn - al ja ren bezig in de Goese Polder - is zelfs 'geschokt'. 'Shit', was het eerste wat hem 's ochtends bij het openslaan van de PZC te binnen schoot, 'weer een tijdje voor niets gewerkt'. Het verbod om alcoholische drank te nuttigen op de openba re weg is met name gericht op (hang) jonger en in de Goese Pol der. Zij zouden onder invloed van drank geregeld vernielin gen in de buurt aanrichten. „Net of er in andere wijken niks gebeurt", zegt Benny Scholten (18). Hij vindt het 'dom' om zo'n alcolholverbod alleen voor de Goese Polder af te kondigen. „Zo krijgt de wij k een nog slech tere naam." Volgens Scholten valt het overigens nogal mee met het alcoholgebruik op straat. Dat vindt ook Haroen Dahoe (16). Nadat hij Adiel, één van zijn maten, met vier zoenen heeft begroet, heeft hij wel even tijd om te praten. „Met alcohol hebben die vernielingen niets te maken", zegt Dahoe. „Veel van de jongens in de wijk zijn mos lim, die drinken niet." De politie mag van hem best streng zijn te gen baldadige jeugd, maar dan niet alleen in de Goese Polder. Toch is het volgens teamchef Henk Rutgers van de politie Goes juist daar nodig om harder tegen j ongeren op te kunnen tre den. „De Goese polder springt er wat betreft overlast en ver nielingen door jongeren de laat ste maanden echt uit", zegt hij. „Daarom hebben we het ge meentebestuur gevraagd om een alcoholverbod voor de buurt uit te vaardigen." Aan de hand van zo'n verbod kan de politie makkelijker en sneller tegen overlast veroorza kende jeugd optreden. „Bij klachten over jongeren die ru moerig zijn of rotzooi maken ben je afhankelijk van je eigen constatering of van getuigen. Dat maakt het vaak lastig om ze aan te pakken", zegt Rutgers. „Nu kun je in elk geval optreden als ze met een blikje bier in hun hand staan." In en rond het station en in de Goese binnenstad is een alco holverbod al langer van kracht. Daar worden regelmatig stap pers op de bon geslingerd die bijvoorbeeld met een pilsje in hun hand het marktplein over steken. Volgens Rutgers is het tot nog toe niet nodig gebleken om behalve in het uitgaanscen trum en de Goese Polder ook in andere buurten in de stad een alcoholverbod in te stellen. En dat is bijzonder jammer, meent jongerenwerker Remijn. Zo'n eenzijdig alcoholverbod werkt volgens hem sterk 'stig matiserend'. „De gemeente is, samen met woningbouwvereni ging RWS en het jongerenwerk, al een paar jaar bezig met het Masterplan Goese Polder. We proberen met zijn allen de leef baarheid van de wijk te vergro ten. En dan wordt er zo'n be richt naar buiten gebracht." Hij is furieus. „Dan denk ik alleen maar 'Shit, weer een tijdje voor niets gewerkt'." „We hebben dat verbod inge steld op verzoek van de politie, naar aanleiding van geconsta teerde vernielingen. Niet meer en niet minder." Burgemeester D. van der Zaag van de gemeen te Goes begrijpt de angst voor stigmatisering niet. „Het gaat niet om één wijk, in de binnen stad geldt al langer een alcohol verbod, omdat het daar nodig bleek. Is er in andere wijken op een bepaald moment sprake van overlast, dan zullen we daar ook een dergelijk verbod moeten overwegen." Toch vindt Manon van Hartesveldt, gezellig met de kinderwagen op pad, het 'asoci aal' om 'een onderscheid in wij ken' te maken. „Je ziet iedereen al denken: 'daar heb je dat aso- buurtje weer, dat ghetto." „Net of er in de Goese Polder alleen maar tuig woont", vindt ook Monique de Kok, werkzaam bij Bakker Boer in winkelcentrum de Spinne. „Vier jaar geleden hebben we in de buurt een huis gekocht en dat bevalt prima. Het is hier echt hartstikke leuk." Advertentie) zondag 12 mei tips voor een mooi cadeau op elke afdeling eindelijk verschenen... Jean Auel Aardkinderen 5 Vuurplaats in steen 29.50 zaterdag 11 mei 14.30-16.30 uur Fee fi fo fum naoorlogse jazz woensdag 15 mei Nationale voorleesdag 13.30-14.30 uur leerlingen van het nevcninstroom- projcct*Mo!enwater lezen voor in eigen taal expositie op ons binnenplein De man zonder schaduw 16 studenten van St. Joost kijk ook op ww\v.drukki'ri|niiddi'll)iire.nl Personeel van verpleeghuis Ter Weel in Goes werd bij binnenkomst verrast door een lakei, die hen (alcoholvrije) champagne aanbood. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Bij de zorgcentra van Ter Weel in Goes en Krabbendi jk lag gisteren de rode loper uit, waren zwierige boa's voorhan den en stonden feestelijk uitgedoste la keien met (alcoholvrije) champagne klaar. Onder de zinsnede Tedere mede werker is een ster' werd alvast de jaar lijkse Dag van de Verpleging gevierd. En dat was even schrikken voor Gerdie van Gurp (18). „Toen ik vanochtend om kwart over zeven met mijn duffe hoofd hier aankwam, werd ik zonder pardon met een boa om mijn nek op de foto ge zet. Ze kan er wel om lachen. Samen met een collega benut Van Gurp de luchpauze om andere 'slachtoffers'gade te slaan. De nietsvermoedende receptioniste bijvoor beeld, die om half één met haar dienst moet beginnen. Van Gurp die sinds anderhalf jaar in Ter Weel in Goes werkt vindt het 'helemaal geweldig' om een dag in de watten te worden gelegd. „Vanochtend een glaasje champagne, toen koffie met een bolus en net een lunch met zalm, garnalen en lek kere broodjes", zegt ze stralend. De Dag van de Verpleging wordt officieel zondag 12 mei gevierd, maar het feestco mité van de beide zorgcentra van ter Weel vond het praktischer de medewer kers gisteren alvast in het zonnetje te zet ten. Het werken in een zorgcentrum is vol gens Van Gurp soms best zwaar. Zeker nu ze op de afdeling voor dementerende ou deren werkt. „Dan heb je af en toe best eens een dipje. Toch vindt ze het mooi om met ouderen te werken, heeft ze het gevoel dat ze veel kan betekenen. „Als mensen spontaan een arm om je heen slaan of op een andere manier laten blijken dat ze je mogen. Dat geeft een heel bijzonder gevoel." pagina 17: meer invloed personeel Advertentie ligt er voor iedere kopende* klant een klaar! m.u.v. accessoires Grote Markt 11-13 Goes 0113-227607 door Theo Calkoen DEN HAAG - „We zijn halver wege", concludeert mr H. van Pijkeren, de Zeeuwse raadsman van de Groningse visser E. Wes terhuis uit Borgsweer, in een eerste reactie op een recente uit spraak van de Raad van State in Den Haag. Van Pijkeren heeft een juridische procedure aange spannen in een poging zijn cli ënt toegang te verschaffen tot mosselbanken in het Eems-Dol- lardgebied. Omdat de grens in het Eems- Dollardgebied moeilijk is te on derkennen, sloten Nederland en Duitsland jaren terug het Eems- Dollardverdrag. Op grond daarvan mogen Duit se vissers in het Nederlandse deel komen, en Nederlandse vissers in het Duitse deel. Wes terhuis wil met een vissersboot uit Yerseke in het Eems-Dollard gebied op mosselzaad gaan vis sen. De staatssecretaris van LNV weigerde hem daarvoor toe stemming te verlenen omdat hij geen Nederlandse vergunning heeft voor het vissen op mossel zaad. Van Pijkeren bestreed de weigering in rechte. Deels met succes, blijkt nu. De Raad van State stelt dat de staatssecretaris de visser uit Borgsweer geen toestemming kan weigeren op grond van het argument dat hij geen Neder landse mosselzaadvergunning heeft. Volgens de staatssecretaris kan hij echter wel degelijk eisen dat Westerhuis in het kader van de Visserij wet een vergunning aanvraagt om op mosselzaad te vissen. Van Pijkeren is het daar niet mee eens. De staatssecreta ris stelde zich tot nu toe steeds door Naomi Voet WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland geeft burgers de kans mee te doen aan een ge meentelijke variant op de natio nale toekomstprijs. Zij kunnen door het bedenken van projec ten en initiatieven een geldbe drag winnen en zich tevens nomineren voor de landelijke toekomstprijs. Projecten moeten voor 22 au gustus zijn aangemeld, donder dag 19 september vindt de prij s- uitreiking plaats. Deelnemers hoeven niet zelf uit Noord-Beveland te komen, maar het project waarmee ze kans willen maken op de prijs moet wel op het eiland zijn. Aan de wedstrijd mogen burgers, or ganisaties en overheden mee doen. Een jury beoordeelt alle inzendingen en maakt er een rapport van. De winnaar krijgt een grote geldprijs en dingt mee naar de landelijke toekomst prijs. De ideeën kunnen op lopende projecten slaan, maar kunnen ook plannen zijn die nog tot uit voering moeten worden ge bracht en waar de initiatiefne mer een geldschieter voor zoekt Door een toekomstprijs worden inwoners gestimuleerd tot het bedenken van projecten die een bijdrage leveren aan het milieu, de economie en de cultuur in de gemeente. Noord-Beveland is niet de enige gemeente die heeft besloten een toekomstprijs in te voeren. Rond de 170 gemeenten in Ne derland hebben deze prijs al op gemeentelijk niveau ingevoerd. VLISSINGEN - Een storing in de walinstallatie van het veer Kruiningen-Perkpolder en dichte mist op het veertraject Vlissingen-Breskens leidden gisteren tot vertraging voor bootreizigers. Een dag eerder werd de veer boot Prinses Juliana door een storing geveld. De schade voor de reizigers viel gisteren mee. De technische sto ring aan de walinstallatie - de brug die boot met wal verbindt - in Perkpolder was in drie kwar tier verholpen. Daardoor viel één veerdienst uit. Op het traject Vlissingen - Bres- kens liep de derde vaart 's och tends vertraging op door dichte mist. Vanaf dat moment liep de dienstregeling achter. In de loop van de dag is die achterstand in gelopen. Drukker was het woensdag bij de Prinses Juliana op het traject Vlissingen-Breskens. Doordat de deur van het bovendek stuk ging, moest het schip vertrek ken zonder de gebruikelijke la ding personenauto's. Hoewel de PSD het mankement binnen een uur had verholpen, liep het veerplein in Vlissingen vanwege de vakantiedrukte snel vol. Defecte deuren zijn voor de PSD een bekend probleem. „Het komt helaas nogal eens voor, ze ker een paar keer per jaar en op alle schepen", zucht directeur H.Thomaes. „Meestal is het snel weer opgelost, maar het geeft inderdaad elke keer ergernis." Toch wijt hij het probleem niet aan een constructiefout. „Die deuren zijn heel zwaar en ze worden heel vaak gebruikt. Elk half uur open en dicht. Dan kun je wel eens een storing krijgen." Een vast patroon zit daar niet in. „De ene keer is het 't mechani sche gedeelte, dan weer het hy draulische. En het is erg moei lijk uit te bannen." op het standpunt dat het aantal uit te geven vergunningen aan Nederlandse mosselzaadvissers gelimiteerd is. Quotum Van Pijkeren hield tot nu toe steeds vol dat zijn cliënt geen Nederlandse mosselzaadver- gunning nodig heeft omdat zijn activiteiten niet afgaan van het Nederlandse mosselzaadquo tum. Hij gaat immers vissen in Eems-Dollard gebied, dat vol gens van Pijkeren niet tot het Nederlandse viswater behoort. „Het is internationaal gebied", stelt hij. De raadsman weet nog niet exact hoe het nu verder moet. „Ik ga er nog op studeren en mo gelijk treden we daarna met de staatssecretaris in overleg", al dus de advocaat. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De ge meente Borsele krijgt in sep tember een opvoedbureau. Daar kunnen ouders van kinderen in de leeftijd van nul tot achttien jaar terecht met vragen en pro blemen over de opvoeding. Ook Reimerswaal krijgt op termijn waarschijnlijk een opvoedbu- Het fenomeen opvoedbureau is niet nieuw in Zeeland. Goes, Middelburg, Vlissingen en Zie- rikzee hebben er al een en op het eiland Tholen wordt zelfs in drie plaatsen een spreekuur gehou den. Naast Tholen-stad zijn dat Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk. De coördinatie wordt verzorgd door de Stichting Jeugdzorg Zeeland. Het is inmiddels zeker dat de ge meente Borsele in september als tweede gemeente op de Beve- landen een opvoedbureau krijgt. De gemeente zoekt mo menteel een geschikt onderko men. Ook Reimerswaal heeft in teresse getoond. Volgens M van Aalst van Jeugdzorg Zeeland heeft de gemeente haar organi satie zelf benaderd, maar tot een concrete beslissing heeft dat nog niet geleid. „We hebben een oriënterend gesprek gehad", al dus Van Aalst. De bal ligt nu in principe bij de gemeente. De gemeente Borsele - en wel licht dus ook Reimerswaal - hoeft in de eerste drie jaar niet op te draaien voor de perso neelskosten van het opvoedbu reau, omdat de provincie die be taalt. De gemeente dient wel voor de huisvesting te zorgen. Na drie jaar vindt een evaluatie plaats en als de gemeente dan door wil gaan met het project, gaat men zelf voor alle kosten opdraaien. Van Aalst heeft daar goede ervaringen mee. „Tot nu toe heeft elke gemeente de kos ten na drie jaar overgenomen." Overigens blijft de coördinatie ook na de eerste drie jaar in han den van Jeugdzorg Zeeland, dat de medewerkers voor de ver schillende bureaus levert. Van Aalst: „Het bemannen van zo'n opvoedbureau is een eenzame job. In het kader van onder meer de deskundigheidsbevordering is het nodig dat de medewerkers een team blijven vormen." Alle opvoedbureaus die momenteel in de regio actief zijn, worden acht uur per week bemand. Dat zal ook gelden voor Borsele en eventueel Reimerswaal. Advertentie SAROUK Perzische en Oosterse tapijten. De grootste speciaalzaak van Zeeland. Tapijten op zicht bij u thuis. Eigen import. Koningstraat 9 Goes tel.:0113-227101 Leuk hoor, een baby. Maar wat moet je daar als tweeja rig zusje nu mee? Ineens heb je concurrentie van zo'n klei ne aandachttrekker. En dus dacht Imke: wie nog niet heel groot is moet misschien maar weer eens klein zijn. Zo laat ze zich af en toe graag dragen als een baby. Maar ja, ze wordt natuurlijk wel steeds een beetje groter. Onlangs liet ze zien dat de hoge duinovergang bij de vuurtoren van Haamstede voor haar al geen onoverko melijk obstakel meer is. Aangespoord door haar va der klauterde ze omhoog. Knap hoor, Imke", prees hij Dat had hij nou niet moeten zeggen. Ze staakte de beklimming, keek eens schuin omhoog en corrigeerde: „Ik ben geen ba by!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35