Arsenal is schier onverslaanbaar Hoe een Groningse koe een haas ving PZC René Klomp maakt Hoek compleet Ronde van Europa zal er nooit komen 23 Gunners halen met winst op aartsrivaal Manchester United doublebinnen Bar^a-fans tegen komst Van Gaal Blatter gerechtelijk vervolgd Beckham naar WK Stanley Menzo trainer AGOVV Goede bloedtests voor alle renners Inter en AS Roma hofleverancier Illbruck eerste in Frankrijk Barrichello tot 2004 bij Ferrari Godefroot zegt vertrouwen in Jan Ullrich op Sparta kan weer scoren vrijdag 10 mei 2002 rinor Frits Bakker HOEK - Het droomelftal van Patrick Naudts is compleet. De manager van Hoek heeft giste ren de laatste nieuwe aanwinst vastgelegd: René Klomp (27) zegt het profvoetbal vaarwel en speelt volgend seizoen bij Hoek in de hoofdklasse voor amateurs. „Ik ben er weken mee bezig geweest en het is ein delijk gelukt", zei Naudts. De oud-prof van PSV, Lom mei, Harelbeke en Eendracht Aalst is na Arjan Human en Björn Langeveld de derde spectaculaire versterking die Naudts heeft binnengehaald. René Klomp kiest bij Hoek voor een maatschappelijke toekomst. „Ik heb nu twee clubs achter de rug die failliet zijn gegaan. Die onzekerheid wil ik niet nog eens meemaken. Veel profvoet ballers komen na dit jaar op straat te staan en ik heb geen zin meer om nog eens in zo'n avontuur te stappen. Patrick Naudts gaat via de sponsors voor werk zorgen, dat heeft de doorslag gegeven in mijn be slissing." René Klomp, die nog een doorlopend contract bij Eendracht Aalst had, maar op straat kwam te staan toen de Belgische club het faillisse ment moet aanvragen, be woont al ruim vier jaar een ap partement in Terneuzen. „Mijn vrouw is een eigen zaak in inte rieuradviezen begonnen en we willen vanaf nu iets moois op bouwen op het maatschappe lijke vlak." Patrick Naudts: „Ik ben zelf ook op die leeftijd uit het prof voetbal gestapt, omdat ik mijn toekomst zeker wilde stellen. René zit in dezelfde situatie. We halen met hem een uitste kende middenvelder in huis en gaan ervoor zorgen dat hij zich verder kan ontwikkelen." „We hebben nu de selectie die wel graag wilden", verzekert de manager. „Wat we dit jaar nog tekort kwamen, hebben we aangevuld. We wilden meer er varing in de ploeg, meer karak ter en meer kracht. Arjan Hu- man gaat het elftal meer body geven, René Klomp heeft erva ring en Björn Langeveld is een karakter-speler. Ik heb mijn droomelftal rond. We gaan een prachtig jaar tegemoet." BARCELONA - De voorziene terugkeer van Louis van Gaal op de post van trainer/coach bij FC Barcelona stuit op veel weerstand van de supporters. De meerderheid van de 'socios', 66 procent, is tegen, zo bleek uit een enquête. Van Gaal werkte tussen 1997 en 2000 bij FC Barcelona. Voorzitter Gaspart wil de Amsterdammer opnieuw aanstellen. De afgelopen twee seizoenen boekte Barcelona namelijk geen enkel succes, be halve het bereiken van de halve finale in de Champions Lea gue dit jaar. SID/ANP SEOUL - Een elftal topfunctionarissen van de wereldvoet balbond FIFA heeft advocaten ingeschakeld om voorzitter Sepp Blatter gerechtelijk te kunnen laten vervolgen. Een van de elf is vice-voorzitter Chung Mong-Joon, leider van het or ganisatiecomité van de WK-eindronde, die over drie weken begint. De advocaten onderzoeken of Blatter kan worden aangeklaagd wegens corruptie. AFP/RTR door Harm Harkema i LONDEN - In stijl is Arsenal woensdagavond kampioen van de Engelse Premiership gewor den. In het hol van de leeuw, het Old Trafford van Manchester, nonnen de 'Gunners' met 0-1 van rivaal Manchester United, dat dit seizoen met lege handen blijft. -Manchester United, dat de afge lopen drie seizoenen ongenaak baar was in eigen land, is gezakt naar de derde plaats met 76 punten, nog achter Liverpoool met 77. Voor de 'Reds' dreigt zo doende de vernedering dat ze volgend seizoen niet eens recht streeks tot de Champions Lea gue worden toegelaten, maar eerst de voorronde moeten zien door te komen. Op de zege van Arsenal - met Bergkamp die niet helemaal fit was op de bank - viel niets af te dingen. Manchester United had APELDOORN - Stanley Menzo "volgt Peter Bosz op als hoofd trainer bij AGOW. Menzo zal op 13 juli tegen zijn voormalige club Ajax debute ren als coach van de club die in 2003 de overstap maakt naar het betaalde voetbal. Menzo is op dit moment nog doelman van AGOW. ANP GRONINGEN - De gezond heidscontroles die de interna tionale wielrenunie UCI don derdagochtend bij alle deelne mers aan de Ronde van Italië heeft uitgevoerd, hebben geen uitsluitingen opgeleverd. De controles vonden donder dagochtend tussen zeven en ne gen uur plaats in de hotels in en rond Groningen waar de ren ners verblijven. Geen enkele renner bezat een hematocriet- waarde van boven de 50. ANP weliswaar het meeste balbezit maar wist nauwelijks gevaar te stichten voor het doel van David Seaman. Sol Campbell heerste in de Noord-Londense verdedi ging als een vorst. Toen ook gemene overtredingen van Scholes, Neville en Keane Arsenal niet uit zij n spel konden halen, leek het duel af te steve nen op een gelijkspel, hetgeen voor Arsenal voldoende zou zijn geweest. Het werd meer. Barthez pareer de in de 58e minuut nog wel een schot van de doorgebroken Ljungberg maar kon niet voor komen dat Wiltord in de re bound raak schoot. Manchester United bracht vlak daarna de op de bank begonnen Van Nistel- rooy in, maar net als tegen Bay er Leverkusen kwam de Neder lander nauwelijks aan de bal De overwinning smaakte Arse nal zoet. Voor de derde keer in de clubgeschiedenis werd 'de dou ble' behaald, afgelopen zater dag werd immers de FA-cup al veroverd. Bovendien werd Man chester United op eigen terrein vernederd en bewees Arsenal ongenaakbaar te zijn. Na de Kerst is geen wedstrijd meer verloren, de laatste elf wedstrij den op rij zijn gewonnen (zowel uit als thuis) en in alle wedstrij den is gescoord. ,Dit el ftal is sterker dan toen we in 1998 de dubbel wonnen", zei den alle Arsenal-spelers die er ook toen al bij waren. In 1998 werd Dennis Bergkamp speler van het jaar, dit jaar viel die eer te beurt aan Robert Pires. Wel vervulde Bergkamp met ver scheidene briljante goals en als aangever van vooral Ljungberg in de tweede helft van het sei zoen een belangrijke rol. Zijn wondergoal tegen New castle United behoort tot de schoonste die ooit op een voet balveld zijn gemaakt en wordt binnenkort waarschijnlijk ge kozen tot doelpunt van het jaar. Toch was het kampioenschap in de eerste plaats het werk van de Franse gentleman-trainer Ar- sène Wenger. Hij heeft niet al leen voor relatief weinig geld een groep topspelers bij elkaar gebracht, maar er ook een schier onverslaanbare eenheid van ge smeed, waarbinnen steeds weer andere individuele spelers een hoofdrol opeisten, zoals Henry, Pires, Ljungberg en Bergkamp. Uithuilen Voor Manchester United is het ondertussen een kwestie van uithuilen en opnieuw beginnen. Ruud van Nistelrooy was in de spits weliswaar een openbaring, maar bleek te hozen in een boot met een lek in de achtersteven. Menigeen geeft daarvan trainer Alex Ferguson de schuld omdat die de betrouwbare Jaap Stam verkocht en verving door de te trage Laurent Blanc. Ook heeft Fergusons duurste aankoop, de Argentijn Veron, niet gebracht wat van een man van 45 miljoen euro verwacht mocht worden. Woensdag werd Veron voortij dig gewisseld, en brulden de meegereisde Arsenal-fans in koor: „Wat een geldverspil- ling." De enige prijs die Ruud van Ni stelrooy nu nog kan winnen is die van topscorer van de league. De belangrijkste concurrent is die andere killer uit Nederland, Jerrel Hasselbaink van Chelsea. Beiden hebben er 23 ingescho ten. Er is nog één speelronde. GPD Arsenal-middenvelder Patrick Vieira geniet volop van de winst op Manchester United en het binnenhalen van de landstitel foto Darren Staples/RTR Sportjournalist Dick Heuvelman haalde de Giro d'Italia naar zijn stad door Ad Pertijs GRONINGEN - De Giro-start in Gro ningen wordt een spektakel. Kijk er alleen de omvangrijke en originele randprogrammering maar op na. 'Gi- roningen' is een buitenkansje, straalt het evenement naar alle kant uit. „Het wordt voor mijn gevoel veel leu ker dan bij de starts die ik in Italië heb meegemaakt", zegt Dick Heuvelman met ingehouden trots. „Pescara vorig jaar was een treurige ambiance. On- Italiaans zelfs. De start in Nice (1998) was sfeerloos. Zelfs Rome (2000) haalt het denk ik niet bij Groningen. In Ro me was het druk ja. Maar op het Sint- Pietersplein is het nu ook druk." De vraag is: moet je een nuchtere noorderling zijn om de Giro naar Gro ningen te kunnen halen? Of moet je daarvoor een door emoties en blinde passie gestuurde zuiderling voor zijn. Dick Heuvelman, sportjournalist bij het Dagblad van het Noorden, heeft het allebei in zich. Zes jaar geleden kwam hij op het idee de start van de Ronde van Italië naar zijn Groningen te halen. „Ik kwam vaak bij grote bui tenlandse wielerwedstrijden en dacht dan: het zou leuk zijn als we zo'n eve nement voor een keer naar Groningen konden halen." Heuvelman houdt niet alleen van zijn stad, hij gelooft er ook in. De stad is volgens hem Italiaanser, dan de stug ge noorderling doet vermoeden. „Groningen is een bruisende stad. Al leen weten nog niet veel mensen dat." Heuvelman heeft ook een passie voor de wielersport, maar een grote ronde daadwerkelijk naar zijn stad halen, is een heel ander verhaal. „Ik begrijp die scepsis van het begin wel. Op zich is het ook raar. Maar ik had er een ver haal bij en wist daarom vanaf het be gin dat er een kans was dat we die start ook zouden krijgen." Het verhaal van Heuvelman begint rond 1996. De sportjournalist droom de aanvankelijk van de Tour de Fran ce. „Logisch. Die wedstrijd leeft het meest bij ons. Maar na de Tourstart van 1996 in Den Bosch, wilden veel Nederlandse steden die ronde in huis halen." „Ik wist dat de Giro graag werkt met een thema. In 1996 startte men in Athene vanwege de honderdste ver jaardag van de moderne Olympische Spelen en in 2000 in Rome vanwege het jubeljaar van de kerk. Niemand had nog stilgestaan bij een Euro-Giro bij gelegenheid van de introductie van de Euro in 2002. Dat was mijn kans. In 1973 was er al eens eerder zo'n ronde geweest bij gelegenheid van het 25-ja- rige bestaan van de EGKS, de Euro pese gemeenschap van kolen en staal. Die editie startte in Verviers, vlak bij Luik, een stad waar veel Italianen werkten." Pijlers Heuvelman bedacht vier pijlers, waarop hij zijn idee stoelde: de intro ductie van de Euro, de aanwezige Ita liaanse cultuur in Groningen, het uit roepen van Groningen als 's werelds meest fietsvriendelijke stad (door het Amerikaanse magazin Bike) en de in 2002 325-jarige band met Munster (Gronings ontzet). „Een idee voor je zelf uitwerken is leuk, maar durf je het ook tegen iemand te roepen", om schrijft hij zijn eerste schroom. Op een topsportcongres kreeg hij de (poen van de) Gasunie en de (steun van de) overheid mee. „Toen durfde ik er mee naar Italië te gaan." Hij werd in Milaan ontvangen door Giro-directeur Carmine Castel- lano. „In zijn kantoor hangen alle schema's van de Giro sinds de start in 1909. We liepen er langs en hij zei: 'waar we behoefte aan hebben is een mega-evenement waarvan er geen Dick Heuvelman: „Het wordt in Groningen voor mijn gevoel veel leuker dan bij de starts die ik in Italië heb meege maakt." foto Wladïmir van der Burgh/GPD dertien in een dozijn gaan. Ik vind dit een aardig idee'." Heuvelman waande zich een kans hebber, maar de weg naar Groningen bleek verdomde langtezijn. Letterlijk en figuurlijk. „In een mijn eerste plan had ik niet meer voorzien dan een etappe Groningen-Munster. Daarna zou men doorvliegen naar Italië." Castellano wilde echter meer. Hij wil de ook België, Luxemburg en Frank rijk aandoen Castellano begon er na verloop van tijd ook steeds meer in te geloven. Nu al legendarisch is zijn eerste bezoek aan de stad. Bij het verlaten van het station, zag hij op het voorplein ver rukt het woud gestalde fietsen aan. 'Bici, bici', riep de Italiaan. Hij was het ook die de voorgestelde proloog over de ringbaan schrapte en er een tijdrit door de binnenstad voor terug eiste. Heuvelman zelf had dat nooit durven vragen„Te veel bezwaren van politie en brandweer. Maar toen Castellano het voorstelde, reageerde de burgemeester enthousiast." De Italianen waren redelijk snel om. Alleen de krant la Gazetta dello Sport, hoofdsponsor, lag lange tijd dwars. Toen moest Heuvelman de Groningers ook nog mee zien te krij gen. Op de avond van de presentatie van het rittenschema, medio novem ber 2001, moest de fondsenwerving vanuit het bedrijfsleven nog op gang komen. Eerder had geen zin, want eer der had men het toch niet willen gelo ven. „Het is opvallend dat het enthou siasme voor de Girostart in Groningen in de rest van het land, met name in het zuiden, veel groter is dan bij ons. Gro ningers zijn wat dat betreft veel killer. Er was een brief van een meneer die klaagde dat hij komende zaterdag zijn schoonmoeder niet kan ontvangen. Er was maar één remedie volgens hem: kopspijkers op de weg. Echt, Gronin gen heeft er geen besef van welk uniek evenement het in huis krijgt." GPD LONDEN - David Beckham mag met het Engelse elftal naar het WK voetbal. Bondscoach Sven-Goran Eriksson durfde het aan de begaafde middenvelder van Manchester United ondanks zijn blessure (gebroken middenvoetsbeentje) te se lecteren. De selectie: doel: Seaman (Arsenal). Martyn (Leeds United), James (West Ham United). Verdediging: Mills, Ferdinand (Leeds United). Brown (Manchester United), Campbell, Cole, Keown (Arsenal), Sou- thgate (Middlesbrough), Bridge (Southampton) Middenveld: Beek- ham, Scholes. Butt (Manchester United). Gerrard (Liverpool), Dyer (Newcastle United), Hargreaves (Bayem Munchen), Cole (West Ham United). Aanval Owen, Heskey (Liverpool), Fowler (Leeds United), Vassell (Aston Villa), Sheringham (Tottenham Hotspur). RTR ROME - Internazionale en AS Roma leveren de meeste spelers voor de Italiaanse selectie tijdens het WK voetbal. De selectie: Doel: Buffon (Juventus), Toldo (Inter), Abbiati (AC Mi lan). Verdediging: Nesta (Lazio Roma), Cannavaro (Parma), Maldini (AC Milan), Materazzi (Inter), Iuliano (Juventus), Panucci (AS Ro ma). Middenveld: Coco (Barcelona). Zambrotta (Juventus), Di Livio (Fiorentina), Di Biagio (Inter), Zanetti (Inter), Tommasi (As Roma). Gattuso (Ac Milan). Doni (Atalanta) Aanval: Totti (AS Roma). Vien (Inter), Filippo Inzaghi (AC Milan), Del Piero (Juventus), Montella (AS Roma). Delvecchio (AS Roma). AFP LA ROCHELLE - De Duitse zeilboot Illbruck heeft donder dag de zevende etappe van de Volvo Ocean Race tussen Anna polis (Verenigde Staten) en het Franse La Rochelle gewonnen De Illbruck, met schipper John Kostecki, verstevigde dankzij die overwinning zijn leidende positie. Eerder won het Duitse schip al de eerste, derde en vierde etappe. AFP/DPA SPIELBERG - De Braziliaanse autocoureur Rubens Barri chello rijdt ook de komende twee seizoenen voor Ferrari. Het formule-1-team maakte op het circuit van Spielberg, waar zondag de Grand Prix van Oostenrijk word t verreden, bekend dat de 29-jarige Barrichello tot 2004 heeft bijgetekend. Hij is de teamgenoot van Michael Schumacher. AFP van onze sportredactie GRONINGEN - Een Ronde van Europa, al is het maar eens in de vier jaar, komt er nooit. Daar over lieten vertegenwoordigers van de drie grote ronden (Giro, Tour en Vuelta) woensdag in Groningen geen onduidelijk heid bestaan. Om de Europese eenheid uit te dragen, zijn uit stapjes, zoals de Giro-start za terdag in Nederland, het hoogst haalbare. Carmine Castellano ondervond het afgelopen jaar al wat een rompslomp het kost de Ronde van Italië door zes landen te voeren. „Overal gelden andere regels", merkte de directeur van de Giro. De wetgeving zou ech ter nog een futiliteit zijn bij an dere problemen die bij een Eu ropese wielerronde om de hoek komen kijken. „Europa is veel te PARIJS - Teammanager Walter Godefroot van de wielerploeg Telekom heeft het gehad met zijn kopman Jan Ullrich. De Belg heeft geen vertrouwen meer in de olympisch kampioen van 2000 en Tourwinnaar in 1997. Ullrich maakte deze week be kend niet in de Tour de France te kunnen starten wegens een knieblessure. De Duitser raakte rond 1 mei in opspraak toen hij wegreed na een verkeersonge val. Hij bleek een hoog promil lage alcohol in zij n bloed te heb ben Godefroot haalde zwaar uit in een interview in het Fran se sportdagblad l'Equipe. Hij verweet Ullrich „zeer onprofes sioneel gedrag". „Wegrijden na een ongeluk doet een professional niet. Dat schaadt zijn eigen naam als kampioen en doet bovendien af breuk aan de goede naam van het Team Telekom", aldus Go defroot in l'Equipe. De teammanager was de me ning toegedaan dat de kniebles sure, waarvoor hij moest afzeg gen voor de Tour, eveneens het gevolg was van onprofessioneel gedrag. „Nu zijn we gedwongen op etappezeges te jagen in de hoop dat we Erik Zabel aan een zevende groene trui kunnen hel pen." DPA groot, het is praktisch onhaal baar." Castellano was de enige 'echte' rondebaas die zich woensdag in het Groninger Museum liet zien bij een forum georganiseerd ter ere van de Giro-start in de noor delijke stad. Tourbaas Jean- Marie Leblanc liet zich verte genwoordigen door zijn ge doodverfde opvolger Daniel Baal en Vuelta-directeur Enri que Franco Alvarez had oud renner Ramon Mendiburu ge stuurd. Enthousiasme voor een Ronde van Europa was er bij geen van de drie. „Een ronde over zo'n groot gebied vraagt veel ver plaatsingen. Daar zijn renners niet bij gebaat", meende Baal, die de gedachte als on-realis- tisch terzijde schoof. Bovendien zouden de organisaties van de Giro, Vuelta en Tour de France dan intensief gaan samenwer ken. En dat zit er niet in. Castellano zei dat hij al proble men genoeg had door het uit stapje naar Groningen. Dat le verde vooral gemor op in Zuid- Italië, dat dit jaar niet wordt be zocht. „Laat staan wat we te ho ren krijgen als we een Ronde van Europa houden en slechts enke le dagen door Italië fietsen." DEN HAAG - Sparta begon woensdagavond plotseling te scoren. De ploeg die in de com petitie op 8 maart voor het laatst een doelpunt had gemaakt, schoot er in het Zuiderpark bij ADO Den Haag in de eerste wedstrijd van de nacompetitie (groep B) zomaar drie in. Helaas voor de Rotterdammers lukte het de Hagenaars even eens drie keer doel te treffen: 3-3FC Den Bosch startte de na- competitie beter. De Brabantse ploeg won met 3-1 van Emmen. Groep A. FC Den Bosch - Emmen 3- 1 (2-0). 41. Van de Laak 1-0. 43. Mi- chels 2-0 (strafschop), 64. Weerman 2-1, 80. De Fret tas 3-1. Scheidsrech ter: Bossen Gele kaart: Michels (FC Den Bosch), Arts. Van der Linden (Emmen). Aantal toeschouwers 3437. Groep B. ADO Den Haag - Sparta 3- 3 (2-2). 20. Koevermans 0-1, 21. Hof stede 1-1, 37. Hofstede2-1, 40. Mart ha 2-2, 67 Boukhari 2-3, 83. Hofste de 3-3. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Boukhari (Sparta). Aantal toeschouwers: 6211

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23