Massaal afscheid van Fortuyn I m Gaza wacht op inval Israël Perry's actiepakker Van Hooijdonk loodst Feyenoord naar Cup LPF kan nooit meer dan 49 zetels halen Tienduizenden bewijzen vermoorde politicus laatste eer in kathedraal Oosterschelde bijzonderste park Vlissingen Uniek wonen Veerse Meer Aanslag op Hekmatyar mislukt Woonwagen gaat met z'n tijd mee Selectie Hoek compleet met Klomp Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- ■BTHliir I Wildebeast Chimarenge C2250 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Enkele tienduizenden mensen uit het hele land hebben gis termiddag afscheid geno men van politicus Pim Fortuyn. De Laurentius- enElisabethkathedraal in Rotterdam, waar het li chaam van de vermoorde lijsttrekker van Lijst Pim Fortuyn lag opgebaard, was vanaf half drie uur open voor het publiek. Voor het eerst sinds de dood van koningin Wilhelmina in 1962 bezocht een grote stoet bezoe kers een rouwbaar. Rondom de baar lag een zee van bloemen, kaarten en persoonlijke ge schenken. Mensen stonden ge- middeld drie uur in de rij te I wachten. De politie had de straten bij de kathedraal afgesloten en leidde het publiek met hekken naar de ingang van de kerk. Door het warme weer moest de GGD wel een aantal mensen uit de rijen halen met verschijnselen van uitdroging en hyperventilatie. Rond acht uur sloot de politie de hekken rond de kerk, wachten den konden nog naar binnen. De deuren gingen om tien over tien dicht. De politieagenten die toe zicht hadden gehouden, sloten pagina 3: van Le Pen tot Kennedy - veiligheid begint met vitrage hij kon ineens in de fik vliegen Herben treedt op de voorgrond Advertentie zich als laatsten aan bij de rij bezoekers. Ook bij Fortuyns huis bewezen enkele duizenden mensen hem de laatste eer. Bezoekers legden bloemen neer en tekenden het condoleanceregister dat buurt bewoners daar hebben neerge legd. De gemeente Rotterdam heeft gisteren het aantal tafels in het stadhuis voor het tekenen van het condoleanceregister op nieuw uitgebreid, nu naar der tig. Volgens de gemeente had den ruim 65.000 bezoekers tot het eind gistermiddag gete kend. Vanmorgen kunnen de mensen nog van negen tot elf uur terecht. Ruim 200.000 mensen hadden gisteren op de websites www- .pimfortuyn.nl en www.icondo- lement.nl hun medeleven laten blijken. Het advocatenkantoor Fran ken. Böhler, Koppe en De Feij- ter maakte gistermiddag be kend dat het de van de moord verdachte man gaat verdedigen. Het advocatenkantoor verleen de eerder bijstand in gerucht makende zaken zoals het Click fonds en de Koerdische leider Öcalan. Advocaat A. Franken leidt de verdediging. Campagne Inmiddels vindt een aantal poli tieke partijen dat er meer duide lijkheid moet komen over de campagnestop die maandag in gesteld werd na de moord op Fortuyn. Vice-premier Borst liet woensdagavond in het tele visieprogramma B W weten dat de verkiezingscampagne na de begrafenis op een 'sobere' manier hei-vat zou moeten wor- den.De drie grote partijen en GroenLinks houden vooralsnog de boot af, onder het motto 'af spraak is afspraak'. De Lijst Pim Fortuyn (LPF) wil pas overleggen na de begrafenis van haar vermoorde lijsttrek ker. Een aantal van de LPF- kandidaten wordt inmiddels extra beveiligd. Vandaag trekt de rouwstoet van Fortuyn vanaf elf uur door Rot terdam. Daarna volgt een uit vaartmis in de Laurentius- en Elisabethkathedraal. De begra fenis vindt plaats om vijf uur in besloten kring plaats op de be graafplaats Westerveld in Drie huis in de gemeente Velsen. De NOS en RTL 5 zenden de uit vaart rechtstreeks uit. ANP Vandaag zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountante-en Adviesgroep Rijkse Eén van de vele duizenden mensen die bij de kathedraal staat te wachten, groet Pim Fortuyn. foto Robin Utrecht/ANP Pierre van Hooijdonk vormde de ruggengraat van Feyenoords cup succes. foto Jerry Lampen/RTR van onze redactie sport ROTTERDAM - Een explosie van vreugde deed woensdag avond de Kuip trillen. Het laat ste fluitsignaal van de Portuge se scheidsrechter Melo Pereira ging verloren in een orkaan van gejuich. Feyenoord was win naar van de Uefa Cupfinale, een succes waar de trouwste aan hang van Nederland zoveel ja ren op had moeten wachten. Slachtoffer van de Rotterdamse dadendrang werd Borussia Dortmund, de nieuwe Duitse kampioen, in een zinderende wedstrijd: 3-2. De laatste Euro pese titel dateerde al weer uit 1974, toen Feyenoord winnaar werd van de toenmalige Europa Cup 3. in een tweestrijd tegen Tottenham Hotspur. Daarna raakten de Rotterdammers de aansluiting met de Europese top kwijt en bleef het alleen natio naal overeind. En dat deed pijn in de Maasstad. Maar tegen Borussia kregen de supporters de beloning voor hun steun, de spelers voor hun on verzettelijkheid. De vedetten van toen, zoals Coen Moulijn en Wim van Hanegem, hebben op volgers in mannen als Paul Bos- velt en Pierre van Hooijdonk. De laatste is uitgegroeid tot de absolute smaakmaker in de Kuip. Ook in de finale was Van Hooijdonk de uitblinker. Hij scoorde twee keer, voor rust. Het overwinningsfeest na het behalen de Uefa Cup door Feye noord liep uit op ongeregeldhe den in de binnenstad. Honder den relschoppers bezorgden de politie tot diep m de nacht op cle Coolsingel handen vol werk. De Mobiele Eenheid voerde char ges uit en zette het waterkanon in. Ruiten werden ingeslagen, tramhokjes vernield en twee winkels geplunderd. De politie had 1500 man inge zet. Voor en na de wedstrijd werden 180 mensen aangehou den. Van hen zitten er nog 45 vast. Die blijven als het aan het Openbaar Ministerie ligt, ook in een cel tot en met de snelrecht zitting van 14 mei. De arrestan ten worden vandaag voorgeleid. Ze zitten vast op verdenking van geweldsdelicten zoals zwa re mishandeling. GPD/ANP van onze redactie buitenland TEL AVTV - Israël is begonnen troepen samen te trekken aan de grens met de Gazastrook. Als onderdeel daarvan heeft het gis teren reservisten onder de wapenen geroepen. De ver wachting is dat het leger in de komende dagen Palestijnse ge- •bieden in de strook binnenvalt. De troepenbewegingen volgen op een Palestijnse zelfmoord aanslag in een voorstad van Tel Aviv, die dinsdagavond vijftien mensen het leven kostte. De is lamitische verzetsbeweging Harnas zegt de aanslag van dinsdagavond op een biljart club annex casino in Rishon Le- zion te hebben uitgevoerd. De identiteit van de dader is nog onbekend, maar de Israëlische veiligheidsdienst zegt over aan wijzingen te beschikken dat hij afkomstig was uit de Gaza strook. Het Israëlische kernkabinet stemde in de nacht van woens dag op donderdag unaniem voor een operatie tegen 'terroristi sche doelen'. De Palestijnse Au toriteit probeerde een inval te voorkomen te voorkomen door in Gaza veertien leden van de militante Harnas op te pakken Dit zou zijn gebeurd op bevel van de Palestijnse leider Arafat. Die veroordeelde woensdag avond op de tv de zelfmoord aanslag en riep zijn troepen op terreuracties te voorkomen. Bush De Amerikaanse president Bush hoopt dat premier Sharon het vredesproces niet uit het oog verliest bij zijn reactie. Bush loofde de Palestijnse reactie op de aanslag en noemde het een 'ongelooflijk positieve stap', maar nu zouden daden moeten volgen. Een woorvoerder van het Witte Huis noemde het op pakken van de militanten die achter de aanslagen zitten een 'belangrijke toetssteen'. In de Gazastrook bleef het giste ren vrij rustig. De Harnas heeft een grote aanhang in dit gebied Volgens de politieke leider Ab- del Aziz Rantissi 'is de bevol king van Gaza gereed om zich te verdedigen en bereid te sterven' als Israëlische troepen het ge- bied binnenvallen. Bij een korte inval is gisteren een tunnel ver nietigd. Volgens Israël werden hierdoor wapens gesmokkeld. De actie leidde tot een schoten wisseling tussen Palestijnen en het Israëlische leger, maar nie mand raakte gewond. Twee hui zen werden verwoest. ANP/AFP/DPA/GPD NEELTJE JANS - De Oosterschelde is hel bijzonderste van de der tien nationale parken in Nederland. Het is met een oppervlakte van 35.000 hectare het grootste, het is het eerste mariene park en natuur tftcllt 111 en recreatie gaan er samen met economische bedrijvigheid, in het bijzonder visserij. Demissionair staatssecretaris Faber van Landbouw zei dit woens dag op Neeltje Jans, bij de officiële instelling van de Oosterschelde als nationaal park. „Een mooi moment voor de natuur en alle na tuurliefhebbers", vond ze. Faber onderstreepte dat het overlegor gaan Nationaal Park Oosterschelde (NPO) nu moet zorgen voor een krachtige uitwerking van het beheer- en inrichtingsplan. Het NPO bestaat uit de Oosterschelde en de langsgelegen oeverge- bieden. Water overheerst, maar daarnaast zijn er de schorren, slik ken, platen, inlagen en polders. pagina 17: park gaat niet op slot Advertentie aan het Oranjeplaat 56 te Arnemuiden www.VillazeeIand.nl De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft maandag een raket afgevuurd op de Afghaanse ex-premier Hekmatyar Hi j heeft de aanslag overleefd. Hekmatyar is fel tegen de huidige overgangsregering en de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Afghanistan. De moderne woonwagen heeft veel weg van een uit de kluiten gewassen bungalow. Belangrijk detail: de voordeurdrempel zit op ongeveer een meter hoogte, met een trapje ervoor. Want de bouwsels mogen dan op een huis lijken, ze zijn wel degelijk mobiel. De wielen ónder het huis zijn weggewerkt achter een muurtje. Daarmee voldoen de woonwagenbewoners netjes aan de regels, want permanente woningbouw is op het kamp niet toegestaan - en deze huizen kunnen toch echt verplaatst worden. René Klomp is de nieuwste aanwinst van Hoek. Met hem is de selectie van de hoofdklasser compleet. Teammanager Patrick Naudts is meer dan verguld met de komst van de oud-prof van PSV, Lommei, Harelbeke en Eendracht Aalst. ,,Ik heb mijn droomelftal rond. We gaan een prachtig jaar tegemoet." Na Arjan Human en Björn Langeveld is Klomp de derde spectaculaire versterking van de Zeeuws-Vlamin gen. varia: 2; binnenland: 3 en 5; feiten en meningen: 4; buiten land: 7; economie: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13, 14, 15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 25; kunst cultuur: 27,28,29 en 31 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook als heel Ne derland volgende week woens dag op de lijst van Pim Fortuyn stemt, dan nog krijgt de partij niet meer dan 49 van de 150 ze tels in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit de Kieswet en na ana lyse van de kandidatenlijsten in de negentien kieskringen (kies districten) waarin Nederland is verdeeld. De Lijst Pim Fortuyn (LPF) heeft in alle kieskringen een lijst ingediend met dertig kandida ten. Dat is het maximum dat de Kieswet aan nieuwe partijen toestaat. Partijen die al in het parlement zijn vertegenwoor digd mogen twee keer het aantal zittende Kamerleden op de kan didatenlijst zetten of ten minste dertig, maar nooit meer dan tachtig. De lijsten mogen per kieskring gelijk zijn, zoals bijvoorbeeld bij de PvdA, maar ze kunnen ook per kieskring verschillen, zoals bij de Lijst Pim Fortuyn. Achtentwintig van de dertig LPF-kandidaten staan in alle negentien kiesdistricten in steeds dezelfde volgorde op de lijst. Er zijn echter ook kandidaten die maar in één of een paar dis tricten meedoen. Zodoende heeft de Lijst Pim Fortuyn bui ten de 27 eerste kandidaten (Pim Fortuyn zelf viel na zijn dood uiteraard af) nog 22 ande re potentiële Kamerleden. Dat brengt het totaal op 49. Krijgt de LPF nóg meer stem men, dan zijn er dus geen kandi daten meer. De zetels die eigen lijk voor LPF waren bestemd, blijven dan echter niet onbezet, maar worden aan de hand van een bepaalde formule evenredig verdeeld onder de overige par tijen. GPD (Advertentie) VLISSINGEN - De Marok kaanse Moskee Organisatie Touba uit Vlissingen houdt van daag een stille tocht ter nage dachtenis aan Pim Fortuyn. De allochtone organisatie stelt dat zijn het niet altijd eens was met de ideeën van de overleden politicus, maar dat zij de aan slag volledig afkeurt. De organisatie roept allochto nen en autochtonen op om deel te nemen aan de tocht om zo de moordaanslag te voordelen. Deelnemers kunnen zich om 14.30 uur verzamelen bij de moskee aan de Schuitvaart- straat. De route loopt vervol gens via de Schuitvaartgracht naar het Scheldeplein en daar na naar het Stadhuisplein. Daar wordt de stille tocht afgesloten. Advertentie straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- ™m™r I 1 I I I I I ITT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan 8"713214"000002' O noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor €15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). c: per kwartaal met automatische incasso 52.-) O per jaar met automatische incasso (€198, Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) maten; 36-46 van 3r„ www.perrysport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1