Boer krijgt breder assortiment PZC Bewoners Goese Polder hekelen alcoholverbod Succes jaarmarkt niet te definiëren Baasjes en honden zwieren samen op muziek van BZN Boek over Vlissingse geliefden in Indië Celstraffen voor drugsdelicten Beledigende dronkeman op de bon Fietser gewond bij botsing Briefje voor verkeersovertreding Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Eindelijk behandeltafel voor De Mikke door gift Natuurlijk Walcheren wil inkomen agrarische bedrijven opvijzelen agenda MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 34-jarige man uit Vlissingen wegens cocaïnesmokkel en dealen in harddrugs veroordeeld tot vier jaar cel. De Vlis- singer werd daarnaast voor dronken rijden veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 5000 euro boete. De winst van de drugshandel moet hij aan de Staat betalen. Zijn 26-jarige neef uit Schiedam kreeg eveneens vier jaar gevangenisstraf opgelegd. Het duo regelde cocaïnetransporten vanuit de Nederlandse Antillen naar Nederland. Zij heten vorig jaar regelmatig koe riers op Aruba en Curasao tegen een vergoeding bolletjes co caïne slikken. De harddrugs werden via Schiphol en Brussel op de Nederlandse markt gebracht. Een van de koeriers, een 26-jarige inwoner van Vlissingen. werd op Schiphol met een pond cocaïne in zijn koffer gepakt De Vlissinger, die ook nog een periode heeft gedeald, werd veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Een 26-jarige bolletjesslikker uit Axel kreeg voor cocaïne smokkel een jaar gevangenisstraf, waarvan 140 dagen voor waardelijk, opgelegd. ZIERIKZEE - Een 21-jarige man uit Zierikzee is woensdag middag door de politie op de bon geslingerd wegens openbare dronkenschap en belediging van ambtenaren in functie. De man zat in een speeltuin bij parkeerterrein Mosselboomgaard in Zierikzee luidkeels te schelden. Toen politiemensen hem aanspraken op zijn gedrag begon hij hen te beledigen. Dat kwam hem op een dubbel proces-ver baal te staan. HEINKENSZAND - Een 44-jarige fietser uit Goes is gister middag op de Nieuwlandsedijk in Heinkenszand lichtge wond geraakt bij een aanrijding met een 8-jarig meisje uit het Gelderse Velp. De aanrijding vond omstreeks half drie plaats Het meisje liep over de Nieuwlandsedijk in de richting van de kruising met de Oude Zanddijk. Toen ze overstak, werd ze net ingehaald door de Goesenaar op de racefiets. De man pro beerde te remmen maar kon niet voorkomen dat hij tegen het meisje aanreed en viel. Het meisje bleef ongedeerd. De man is in het ziekenhuis behandeld voor een hoofdwond. GOES - De vrijwillige politie heeft afgelopen dinsdag tussen 20.00 en 21.30 uur een verkeerscontrole gehouden op de Mid delburgsestraat in Goes. In totaal zijn ongeveer honderd voertuigen gecontroleerd. Er werden tien toonbriefjes uitge deeld aan automobilisten omdat zij hun rijbewijs of kente kenbewijs niet bij zich hadden. De politie heeft drie automo bilisten bekeurd omdat ze hun gordel niet droegen. Verder werd een bromfiets uit het verkeer genomen voor technisch onderzoek. 's-GRAVENPOLDER - Een 32-jarige motorrijder uit de ge meente Borsele heeft zijn rijbewijs moeten inleveren nadat hij met 174 kilometer per uur over de Bernhardweg Oost bij 's- Gravenpolder reed. Op die weg geldt een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. Tegen de man is proces-ver- baal opgemaakt. vrijdag 10 mei 2002 door Sheila van Doorsselaer MIDDELBURG - Door een gift van 1000 euro van Kids for Ani mals, de jeugdclub van de Die renbescherming, kan eindelijk een behandeltafel voor vogel en egelopvang De Mikke in Mid delburg worden aangeschaft. Een delegatie van vijftien 'kids' van de Zeeuws-Vlaamse afde ling overhandigde Coby Lou- werse van De Mikke woensdag een cheque. De kinderen haalden onlangs tijdens de clubdag in Koewacht geld op. Ze deden dat met aller lei spelletjes en door de verkoop van loten voor het Rad van Avontuur. Aan het eind van de dag hadden ze 450 euro in kas. Kids for Animals Nederland verhoogde dit bedrag tot 1000 euro uit de Dierenhulpspaar- pot. De Mikke was in Koewacht met een stand vertegenwoor digd en volgens M. de Jonge van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van Kf A waren de kinderen zo onder de indruk van de doelstel ling van De Mikke, dat werd be sloten dat de opbrengst daar heen moest gaan. Iris en Silke overhandigden Louwerse woensdag niet alleen de cheque, maar ook vijftig lege inktcartridges. Die leveren ook weer geld op. Louwerse was verrukt. Het geld wordt besteed aan het opknappen van het kan toor en de aanschaf van een be handeltafel. Nu gebeurt dat nog op een oude vrieskist. Na de overhandiging van de cheque kregen de kinderen nog een uit gebreide rondleiding over het terrein van De Mikke. Vrouwenpolder staat ook vandaag nog in het teken van de Vrouwenpolderse Dagen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VROUWENPOLDER - De op zet van de Vrouwenpolderse Dagen is al jaren niet veranderd. Gelet op de enorme bezoekers aantallen, die ook op Hemel vaartsdag weer langs de kraam pjes schuifelden, is dat ook niet nodig. Wat de jaarmarkt tot een publiekstrekker van de eerste orde maakt, is niet eenvoudig te verklaren. Groentenhandelaren staan broederlijk tegenover een kraam met sportsokken, terwijl op de achtergrond het shan- tykoor Het Veerse Scheepstuig liederen zingt. Kinderen laten zich een vrolijk gezicht op- schminken, terwijl ouders op zoek zijn naar dat ene boek dat net nog gemist wordt in de boe kenkast. En mocht het schuifelen zere voeten opleveren, dan is altijd nog een grote tent aanwezig, waar geluisterd kan worden naar Ierse folkmuziek van The Old Firm. Vrouwenpolder staat ook vandaag nog in het teken van de jaarmarkt. Tot middernacht is het feest met onder meer een hobby- en am bachtenmarkt, ringrijden, een kindervrijmarkt en vanaf 19.00 uur een Seventies Party. Hoor Miriam van den Broek VEERE - Melk van de boerderij is over een tijd niet meer alleen verkrijgbaar bij de melkboer, maar ook bij de aspergeteler of bij de kippenboer. Dat is een van de plannen van de vereniging in oprichting 'Natuurlijk Walche ren'. Deze vereniging wil het inkomen van agrarische bedrij ven verbeteren door meer aan dacht te schenken aan de streekproducten, de natuur en het toerisme. De vereniging is een initiatief van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie. Hoewel Natuurlijk Walcheren pas in september officieel wordt opge richt, zijn drie werkgroepen al aan de slag gegaan. Het zijn de werkgroepen 'plattelandstoe- risme', 'agrarisch natuurbe heer' en 'biologische land bouw', waaronder ook het onderdeel 'historische boerde rijen' valt. In eerste instantie bestaat de vereniging uit land bouwers die zich voor deze pun ten willen inzetten. Na de op richting kunnen ook andere organisaties die binding hebben met deze onderwerpen, zich aansluiten. Wat de streekpro ducten betreft, heeft de vereni ging aansluiting gezocht met Het Zeeuwse Landschap, ver telt voorzitter J. Wisse van Na tuurlijk Walcheren i.o. „We wil len de verkoop van de eigen pro ducten bevorderen door te zor gen dat er meer verkooppunten komen. Een van de manieren waarop dat kan, is producten aanbieden bij verschillende boerderijen. Ook willen we ons inzetten voor gezonde produc ten van een zeer goede kwali teit." Om het bezoek van toeris ten aan boerderijen te bevorde ren, wil de vereniging een zoge noemde knooppuntenkaart uit brengen. Dat is een kaart waar op bijvoorbeeld fietsers kunnen lezen waar de kaasboer, ijsboer, anjerkwekerij of yoghurtboer- derij is. Ze kunnen aan de hand daarvan zelf een fietsroute uit stippelen. De ANWB is een van de organisaties die zich bij de vereniging kan aansluiten voor dit onderwerp. Het derde punt waaraan Na tuurlijk Walcheren i.o. werkt, is akkerrandenbeheer. Door de randen van de akkers te voor zien van bloemen of planten, kan de fauna weer wat hersteld worden. Door intensieve akker bouw waarbij vooral de produc tie centraal staat, is de aandacht voor de natuur de afgelopen de cennia verslapt. Een relatief klein gebaar als akkerranden- beheer kan veel soorten insek- ten, en daarmee vogels, weer te rugbrengen naar het platteland. Twintig ondernemers hebben zich inmiddels aangesloten bij de vereniging en zetten zich in voor de werkgroepen, vertelt Wisse. „Deze drie werkterrei nen zijn een begin. Het is straks aan de leden, wat de vereniging nog meer gaat doen. Het uit gangspunt blijft dat we invul ling geven aan het begrip 'ver brede landbouw'. door Naomi Voet WILHELMINADORP - Dansen op BZN met je hond als partner. Op het terrein van de Ky nologen Club Zeeland in Wilhelmina- dorp wordt op zondag 26 mei voor de eerste keer een Doggy Dancing-wedstrijd gehouden. Hondenliefhebbers uit heel Ne derland, maar ook uit België en Duitsland doen mee. Zowel be ginners als experts, en zelfs kin deren met hun lievelingetjes, to nen kunstjes op muziek. De meest uiteenlopende honden rassen zijn te zien tijdens de wedstrijd, van bordercollies tot herders. Ineke Happée uit Nieuwdorp doet mee aan de wedstri j den zit ookin de organisatie. Ze gaf eer der enkele Doggy Dancing-de monstraties met haar herders hond Kesmo. Bazin en hond doen het sinds anderhalf jaar, naast behendigheid. Doggy Dancing is overgewaaid uit REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: {0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Amerika. Ook in België wordt er veel gedanst met de honden. Happée: „In Nederland is de sport vrij nieuw. In Amerika en Engeland echter is het heel po pulair en maken ze er een heel circus van, met kostuums en pompoenen en zo." Doggy Dancing is niet te verge lijken met het 'mensendansen'. Bij Doggy Dancing loopt de baas op afstand met de hond mee en geeft de commando's. Het is de hond die danst. Tijdens de wedstrijd kijken vier juryle den toe. Zij beoordelen de deel nemers op hun zelf verzorgde choreografie, de omgang tussen mens en dier, de variatie in de dans en of de hond wel plezier heeft. Van tevoren moeten deel nemers hun muziek opgeven en het aantal minuten van de dans. „Er wordt op allerlei muziek ge- clanst. Kesmo en ik dansen op BZN", aldus Happée. Virus Naast Doggy Dancing beoefent Happée met haar hond ook an dere hondensporten zoals be hendigheid. „Je wordt op een gegeven moment met een virus besmet en als je dat eenmaal te pakken hebt, ben je met meer te stoppen. Behendigheid is mijn passie, Doggy Dancing mijn hobby. Ik heb mijn hond het dansen zelf aangeleerd. Kesmo is balgek, overal waar het bal letje naar toe gaat wil hij ook heen. Hij is leergierig en hele maal gek van mij. Je moet een goede relatie met je hond heb ben als je hem het dansen wil le ren. Hij moet voor je willen wer ken. Kesmo en ik zijn een goed team. Hij doet alles voor me, zelfs dansen." BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; VROUWENPOLDER - Vrouwenpolderse dagen; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 uur: Badminton voor vijftigplus- ZOUTELANDE - Muziektent, Langstraat, 10.00 uur: Optreden Gospelgroep. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - In 1920 ont moeten een jonge man en vrouw elkaar op de boulevard in Vlissingen. Hij volgt de offi ciersopleiding van wat nu de zeevaartschool is. Ze trouwen en zij volgt haar man naar Ja- Verhalen over Vlissingen voorkomen dat ze heimwee krijgen. Jaren later keren ze terug naar de plaats waar ze elkaar leerden kennen. Hun verhaal is opgeschreven door Joke van Elsacker-Ufkes, geboren in Vlissingen en nu wonend in Zierikzee. Het eer ste exemplaar van het boek Verloren dromen in de tropen heeft zij woensdag overhan digd aan de Vlissingse burge meester A. van Dok-van Weele. „De cirkel is rond", zei Van Elsacker gisteren over het waargebeurde verhaal. Het boek is autobiografisch, vertelde ze. „Ik heb die perso nen gekend.Maar op de vraag van Van Dok of het om Van Elsackers ouders gaat, wilde ze geen antwoord geven. „Ik laat me niet uit over wie die twee personen waren." Over het verhaal wilde de schrijfster wel wat vertellen. .Maar niet te veel. Dat zou niet leuk zijn. Dat moet u maar zelf lezen", sprak ze tegen de bur gemeester, „Het is een zware titel, maar het is luchtig ge schreven." Van Elsacker wilde over het boek wel vertellen dat de bruid met de 'handschoen' is getrouwd, dus in afwezig heid van haar varende man. Vier jaar later verenigden ze zich in Java. Ze vestigden zich op een sui keronderneming. „Dat vind ik een interessant onderwerp om over te schrijven", zei Van Els acker. „In een eerder boek van mij heb ik geschreven over de productie van thee, koffie en rubber. Dat is wat anders, maar heeft toch overeenkom sten." I STREEKACTIVITEITEN Staking Schrijfster J. van Elsacker-Ufkes overhandigde het eerste erste exemplaar van haar boek Verloren dromen in de tropen aan de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. foto Ruben Oreel Het echtpaar belandde in het Indië van toen. „Dat was niet te vergelijken met het Indone sië van nu. Het was een hele andere wereld. De man en de vrouw stuitten daar op cul tuurverschillen die tot grappi ge of vreemde situaties leid den. In Nederland staakten ze rustig zes weken. Daar in de suikerfabriek staakten de mensen maar één dag. Dat is heel wat anders. Tijdens de staking op Java zaten mannen gehurkt op de grond. Voor hen lagen wapens Ook dat zie je hier niet. En voor de inwoners van Java was het groot feest toen ze voor het eerst een auto zagen In Nederland was dat al bijzonder, maar daar hele maal. De twee Nederlanders gingen goed om met de plaat selijke bevolking. Het contact was wel een beetje afstande lijk." Voor Van Dok klonk dit ver haal heel bekend in de oren. „Dit is het verhaal van mijn grootouders", zei ze. „Mijn opa heeft ook hier in Vlissin gen op de zeevaartschool geze ten. En mijn oma is, net als in het boek, met de handschoen getrouwd. Zij zouden in 1914 al naar Indië gaan, maar door de oorlog is dat uitgesteld tot 1918. Ik zal dit boek met veel interesse lezen en als ik het uit heb, geef ik het door aan mijn vader." Van Elsacker heeft het boek in eigen beheer uitgegeven. „An ders moest ik zo lang wachten. Bij een uitgeverij zeiden ze dat ze wel geïnteresseerd waren, maar dat er nog zeven boeken voor mij waren. Het kon nog twee jaar duren voor ik aan de beurt kwam." Verloren dromen in de tropen is te koop bij boekhandel Fanoy in Middelburg, Bikker in Vlissingen, De Koperen Tuin in Goes en De Vries in Zierikzee. door Inqrid Huibers GOES - Bewoners van de Goese Polder vinden het 'asociaal' en 'dom' van het gemeentebestuur om alleen in hun wijk een alco holverbod in te stellen. Jonge renwerker Peter Remijn - al ja ren bezig in de Goese Polder - is zelfs 'geschokt'. 'Shit', was het eerste wat hem 's ochtends bij het openslaan van de PZC te binnen schoot, 'weer een tijdje voor niets gewerkt'. Het verbod om alcoholische drank te nuttigen op de openba re weg is met name gericht op (hang)jongeren in de Goese Pol der. Zij zouden onder invloed van drank geregeld vernielingen in de buurt aanrichten. „Net of er in andere wijken niks gebeurt", zegt Benny Scholten (18). Hij vindt het 'dom' om zo'n alcolholverbod alleen voor de Goese Polder af te kondigen. „Zo krijgt de wijk een nog slech tere naam." Volgens Scholten valt het overigens nogal mee met het alcoholgebruik op straat. Dat vindt ook Haroen Dahoe (16). „Met alcohol hebben die vernielingen niets te maken", zegt Dahoe. „Veel van de jon gens in de wijk zijn moslim, die drinken niet." De politie mag van hem best streng zijn tegen baldadige jeugd, maar dan niet alleen in de Goese Polder. Toch is het volgens teamchef Henk Rutgers van de politie Goes juist daar nodig om harder tegen j ongeren op te kunnen tre den. „De Goese Polder springt er wat betreft overlast en ver nielingen door jongeren de laat ste maanden echt uit", zegt hij. „Daarom hebben we het ge meentebestuur gevraagd om een alcoholverbod voor de buurt uit te vaardigen." Getuigen Aan de hand van zo'n verbod kan de politie makkelijker en sneller tegen overlast veroorza kende jeugd optreden. „Bij klachten over jongeren die ru moerig zijn of rotzooi maken ben je afhankelijk van je eigen constatering of van getuigen. Dat maakt het vaak lastig om ze aan te pakken", zegt Rutgers. „Nu kun je in elk geval optreden als ze met een blikje bier in hun hand staan." In en rond het station en in de Goese binnenstad is een alco holverbod al langer van kracht Daar worden regelmatig stap pers op de bon geslingerd die bijvoorbeeld met een pilsje in hun hand het marktplein over steken. Volgens Rutgers is het tot nog toe niet nodig gebleken om be halve in het uitgaanscentrum en de Goese Polder ook in andere buurten in de stad een alcohol verbod in te stellen. Stigmatiserend En dat is bijzonder jammer, meent jongerenwerker Remijn. Zo'n eenzijdig alcoholverbod werkt volgens hem sterk 'stig matiserend'. „De gemeente is, samen met woningbouwvereni ging RWS en het jongerenwerk, al een paar jaar bezig met het Masterplan Goese Polder. We proberen met zijn allen de leef baarheid van de wijk te vergro ten. En dan wordt er zo'n be richt naar buiten gebracht." Hij is furieus. „Dan denk ik alleen maar 'Shit, weer een tijdje voor niets gewerkt'." „We hebben dat verbod inge steld op verzoek van de politie, naar aanleiding van geconsta teerde vernielingen. Niet meer en niet minder." Burgemeester D. van der Zaag van de gemeen te Goes begrijpt de angst voor stigmatisering niet. „Het gaat niet om één wijk, in de binnen stad geldt al langer een alcohol verbod, omdat het daar nodig bleek. Is er in andere wijken op een bepaald moment sprake van overlast, dan zullen we daar ook een dergelijk verbod moeten overwegen." Aso-buurtje Toch vindt Manon van Hartes- veldt het 'asociaal' om 'een on derscheid in wijken' te maken. „Je ziet iedereen al denken, 'daar heb je dat aso-buurtje weer, dat ghetto." „Net of er in de Goese Polder alleen maar tuig woont", vindt ook Monique de Kok, werkzaam bij Bakker Boer in winkelcentrum de Spin- ne. „Vier jaar geleden hebben we hier in de buurt een huis ge kocht en dat bevalt prima. Het is hier echt hartstikke leuk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15