Woonwagen verrijkt buurt PZC H GaleRichel jubileert met Jan Bruens Provincie akkoord met regelmatige jacht damherten Muziek voor ingewijden en bakvistrekkers op Klomppop ZMF kritisch over campagne imago Zeeland kunst cultuur r I itAJz mm ELICHT Honkvast En Passant zet kunst in Goese etalages vrijdag 10 mei 2002 door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) staat kritisch te genover de provinciale promo tiecampagne Wonen en werken in Zeeland. De vereniging vraagt zich af hoe zo'n actie zich verhoudt tot de voorgenomen aanwijzing van Zeeland (en Goeree-Overflakkee) tot Natio naal Landschap. De ZMF vreest dat rust, ruimte en prachtige vergezichten onder druk komen te staan door de campagne. ,,Wat betekent de campagne voor de bedrijvig heid, welke druk wordt gelegd op de schaarse ruimte en de be staande en nieuwe woning bouwlocaties?" Aanwijzing van Zeeland tot Na tionaal Landschap is opgeno men in de Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Ordening. Door het aftreden van het kabinet-Kok is de aanvaarding van de nota door de Tweede Kamer op een laag pitje komen te staan, maar algemeen is de verwachting dat invoering van nationale land schappen er te zijner tijd toch komt. De milieufederatie wil zelf idee- en aandragen voor de inrichting van Zeeland als Nationaal Landschap. Vraagpunten zijn onder meer: kleine lokale be drijfsterreinen of regionale be drijventerreinen; wat te doen met intensieve teelten als de bollenteelt (Zeeuws-Vlaande ren is aangeduid als geschikt ge bied daarvoor); hoe om te gaan met schaalvergroting in de landbouw; uitbreidingrecreatie voor kwaliteitsverbetering en het permanent bewonen van re creatiewoningen Op dinsdag 14 mei praat de ZMF met de leden over de invul ling van het Nationaal Land schap. Die bijeenkomst heeft het motto 'geef kleur aan het Nationaal Landschap van de Delta'. Daarbij komen ook de effecten van de promotiecam pagne aan de orde. Gedeputeer de G. de Kok zet de mening van de provincie uiteen. G. van Zon neveld, hoofd groene ruimte van de ZMF, vertelt welke ideeën bij de milieufederatie leven. De bij eenkomst begint om 20.30 uur in hotel Terminus te Goes. door Jacques Cats Het zijn de woonwagenkampjes van vroeger niet meer. Dat waren eer tijds verzamelingen meer of minder moderne varianten op het onderkomen van Pipo de clown. Er op berekend om er zo mee weg te kunnen, want je bent reiziger of je bent het niet. Nieuwgebouwde woonwagens zien er steeds minder als zodanig uit. Ze zijn groter en hoger, ogen honkvaster dan ooit en hebben de uitstraling van een uit de kluiten gewassen bungalow. Het eni ge dat opvalt, is dat de voordeurdrem pel niet aansluit op de begane grond; maar op ongeveer een meter hoogte zit. Dat komt omdat de bouwsels rusten op gelaste stalen onderstellen die, al naar gelang de omvang van het object, zijn voorzien van acht, twaalf of desnoods zestien wielen op luchtbanden. Een muurtje ter camouflering er omheen en je zou zweren dat daar een traditioneel gebouwde woning op een terpje staat. Nu de constructies zo permanent ogen, is dat aanleiding tot misverstanden. Passanten nemen wenkbrauwfronsend kennis van de nieuwe optrekken in de kampen. Of dat zomaar mag, zie je ze denken? „Ja, dat mag"zegt de Middelburgse ge meenteambtenaar R. Kwekkeboom over een situatie aan de Beneluxlaan. „Pei'manente woningen bouwen op zo'n terrein is niet toegestaan, maar zo'n bungalowachtig iets wat ver plaatsbaar is, kan weer wel." Het Rijk vindt het, zo vertaalt Kwekke boom even in eigen woorden, niet onlogisch dat er in principe ook op woonwagencentra gebouwd mag wor den. Middelburg behoort tot de ge meenten waar men zover nog niet wil gaan. „Wij vinden het prima dat men sen in een huis willen gaan wonen, maar dan moet men maar een woning ko pen." Passend Aan de andere kant is er begrip dat de traditionele woonwagen niet meer zo van deze tijd is. „Dus wat dat betreft willen we best kijken naar andere mo gelijkheden. Per geval kijken we wat passend is". Persoonlijk vindt Kwekke boom zo'n bungalow-achtige construc tie op wielen een stuk verzorgdere in druk maken dan de aanblik van een woonwagen. „Maar het is afhankelijk van de plaats of de omgeving waar je zoiets neerzet." Het woonwagenschap, een gemeen schappelijk orgaan dat namens een Schijn bedriegt: dit bouwsel aan de Middelburgse Beneluxlaan is geen traditionele woning. aantal gemeenten woonwagenlocaties beheert, ziet de ontwikkelingen met gemengde gevoelens aan. „Dit heeft in feite niets meer met standplaatsen voor woonwagens te maken", vindt voorzit ter D.J. van der Zaag, „Zo wordt het eerder een soort dorpsuitlegwijk. Dat kan niet de bedoeling zijn." Het schap probeexi; de gemeenten ervan te door dringen om een terughoudend beleid te voeren. Door niet aan één en dezelfde persoon twee standplaatsen te verhu ren, kan al worden voorkomen dat er zulke grote bouwsels ontstaan. Het in mobiele bungalow- en chalet- bouw gespecialiseerde bedrijf WWM Nederland BV uit Roosendaal is de le verancier van een onderkomen uit vier delen dat in Middelburg in één dag in Middelburg wordt opgetrokken. Het Roosendaalse bedrijf heeft het druk met opdrachten van woonwagenbewo ners die wat royaler willen zitten en daar óok voor in de buidel wensen te tasten. „Want wat daar in Middelburg staat, kost kaal al iets van tweeënhalve ton. Guldens, welteverstaan." De opdrachtgevers hebben één voorna me wens: als ik volgende week weg wil, moet ik die bouw zo kunnen laten ver plaatsen. Aad van Buitenen van WWM moet er wel om lachenZe noemen zich reizigers, maar wij reizen meer dan zij. Ze zijn zo honkvast als maar kan als ze eenmaal op een plek staan en de familie om zich heen hebben". Middelburger Frans van Wezel is dik in zijn nopjes met zijn woonwagenhuis. Van Wezel woont aanzienlijk ruimer dan zijn ouders, die als naaste buren in een overigens luxe uitgevoerde uitge- foto Dirk-Jan Gjeltema bouwde wagen huizen. Zijn woonka mer met open keuken meet acht bij veertien meter. „De leverancier heeft ze nog groter", weet hij. „Dat loopt op tot achttien bij acht meter." Boven zijn er drie slaapkamers. Het gaat hier om een complete hout bouw met een extreme toepassing van kunststoffen. Bouwvakkers die in de buurt aan het werk waren, geloofden hun ogen niet. Ze kwamen even voelen of het toch geen echte stenen waren. Het verwerkte materiaal biedt grote voor delen. „Ik hoef nooit te schilderen", stelt de Middelburger tevreden vast. „Even de hogedrukreiniger erop en al les is weer schoon". In de tijd toen grote kampen tot kleine eenhedenin woonwijken werden omge vormd, was er veel commotie in de om geving. Voorname klacht was dat wo ningen minder waard zouden worden met zo'n parkeerplaats vol woonwa gens in de buurt. Van Wezel: „Dit is na tuurlijk veel mooier", wijst hij op zijn mobiele bungalow. „Dit is een verrij king voor de buurt. door Ernst Jan Rozendaal AARDENBURG - De Aarden- burgse galerie GaleRichel viert het tienjarig bestaan in een vernieuwde gedaante. Het interieur, dat inclusief de gang vier expositieruimten telt, is in zacht groen en blauw opge schilderd, passend bij de kleu ren van de glas-in-lood ramen. De achtergevel is opgeknapt en de grote tuin - waar de meer dan honderd beelden tel lende expositie 'Zonovergoten zomerzotheid' is ingericht - is flink aangepakt. Galerie houdster Wilma Richel is inge nomen met haar belang rijkste exposant: schilder/te kenaar Jan Bruens. „We waren al zes jaar bezig hem hier te krijgen." Tot en met zondag houdt Gale Richel, dat eigenlijk beter een kunstcentrum dan een galerie kan worden genoemd, open huis. Vandaag staan gedichten centraal. Op twee plekken in de tuin is een rij gedichten op gehangen met het thema Zon overgoten zomerzotheid. Mor gen (16.00 uur) zingt Geert Demeulemeester Leonard Co- hen en zondag is het tijd voor de maandelijkse salon (verder elke eerste zondag van de maand) met open podium en jamsessie. Het zijn activiteiten ter opluistering van de exposi ties die tot en met 10 septem ber in GaleRichel zijn te be zichtigen. In de zestig meter diepe tuin staan beelden van de groep beeldhouwers, keramisten en glazeniers waarmee Richel de afgelopen tien jaar heeft ge werkt. „Af en toe valt er één af, soms komt er één bij", zegt ze. „Daardoor is het niveau de af gelopen tien jaar gestaag op geschroefd. Je moet zo'n groep en de beeldentuin letterlijk de gelegenheid geven te groeien. Variatie GaleRichel staat niet voor één stijl, de variatie aan stijlen is groot. Aan de beeldententoon stelling hebben Lilly Rappel- et, Marie-Jose van Bezey, Ma rijke in de Bosch, Carmen Smiet-Truckenbrot, Brigitte en Hendrik Detimmerman, Nicolien Kolmeyer, Gerdi Zwaan, Henk Zwaan, Leny Verschuuren-Hendriks, Dees Verschuuren en Gerda Vande- perre bijgedragen. Laatstgenoemde leverde on der meer schapen van kera Een van de werken van schilder en tekenaar J an Bruens. miek, toepasselijk voor een beeldentuin die grenst aan de enige boerderij in de kern Aar denburg. „Hier staan ze in ke ramiek en een paar meter ver derop lopen ze in het echt", zegt Richel. Ze vertelt hoe mensen hun brood meenemen om het op idyllische plekjes in de tuin op te eten. „En de kin deren in het dorp vragen: 'Mo gen we nog' even in de sprook- jestuin kijken?' Dan is het geslaagd, hè?" Kraakpand Binnen hangen schilderijen en tekeningen van Liz Rumburk, Nestor Martens, Johan Loo- tens, Johan Boussauw, Carine Ramon, Frank Nobels, Mario Detimmerman en Willy de Vriend. Maar het belangrijkst is de overzichtstentoonstel ling Eye Sores van de Aarden- burgse kunstenaar Jan Bru ens. Hij spreekt van een 'te gekke presentatie' waarmee hij 'heel blij' is. „Ik heb overal geëxposeerd, van kraakpand en bejaardenhuis tot museum. Wat zo goed is aan deze locatie, behalve dat mijn werk hier mooi hangt, is dat hier in een seizoen achtduizend mensen door de gang wandelen. Dat is wel wat anders dan het pu bliek dat een expositie van een week of vier in een doorsnee galerie bezoekt. De kans dat veel mensen mijn werk hier zien, is groot." De technische perfectie van Bruens' (kleur)tekeningen verraden een uiterste toewij ding. Uit zijn onderwerpen blijkt betrokkenheid bij de wereldpolitiek, maar net zo foto Charles Strijd goed bij het alledaagse leven om de hoek. „Ik denk nooit na over wat ik ga maken. Het toe val speelt een belangrijke rol. Ik kan niet anders dan alleen mijn eigen talenten aanwen den, ik pas ervoor om te maken wat goed verkoopt. Daardoor heb ik een soort gelofte van ar moede afgelegd. Creativiteit vind ik belangrijker dan mar keting. Als kunstenaar kun je het beste helemaal geen deel hebben aan de verkoop van je werk. Handjes schudden en sociaal geaccepteerd worden om je werk maar te verkopen, dat is voor Jan Bruens te veel gevraagd. Die komt niet zo maar uit zijn werkkamer." Zomerseizoen GaleRichel in Aar denburg: t/m 10 september, dage- lijk open van 13-18 uur. door Naomi Voet GOES - Voor de negende keer wordt deze maand de jaarlijkse expositie En Passant gehouden. Kunstenaars uit Goes en om streken tonen hun werk in de etalages van 28 winkels in de Goese binnenstad. Stichting Goes En Passant heeft dit jaar acht kunstenaars ge vraagd om hun werk beschik baar te stellen voor expositie. Zowel kunstliefhebbers als toe vallige voorbijgangers kunnen in het winkelcentrum genieten van hun werken. Winkels als Hunkemöller en Bliek-Mode hebben kunstvoorwerpen zoals beelden en schildei'ijen tot eind mei in hun etalage staan. Als af sluiting van de kunstgalerie wordt vanaf 7 juni in de Grote Kerk in Goes een expositie ge houden waar de kunstenaars nog eens hun. werk tentoonstel len. Zo kunnen mensen die geen zin hebben om de hele stad te doorkruisen op zoek naar kunstwerken, alles nog eens sa men zien. In de etalages van Goes zijn on der ander beeldhouwwerken van brons en aluminium, kera miek en schilderijen te zien. De acht kunstenaars die dit jaar mee doen zijn: Eduard Arutju- nian, Jack Willemsen, Yvonne Oyevaar, Ludmila Kalmaeva en Frida van Overbeeke-Ver- schuur uit Goes. Vervolgens uit Wolphaartsdijk Ilse van Loo- Remijn, Nelly Nelisse-Jumelet uit Arnemuiden en Bella Hen- driksen-Braham uit Kruisland. Sprookjes Er zijn schilderijen in allerlei stijlen, afmetingen en kleurstel lingen te bezichtigen. Zo zijn er de abstracte schilderijen van Van Loo-Remijn en via sprook jes op doek combineert de Rus sische Kalmaeva fantasie en werkelij kh eidWillemsen expo seert metalen sculpturen van roestvrij staal en Van Over- beeke-Verschuur vervaardigt haar beelden uit aluminium en brons en houdt zich verder bezig met keramiek. Oyevaar maakt beelden van speksteen, albast en serpetijn. Voor mensen die gericht de kunst willen bekijken is er een wandelroute langs werk van al le kunstenaars uitgezet. De kunstenaars van de expositie En Passant werken samen met de Culturele Raad Goes en Stichting Goes Promotie. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur gaat toestem ming geven voor het regelmatig afschieten van damherten in de Manteling van Walcheren en de Kop van Schouwen. Hoeveel dieren er mogen worden ge dood, zal steeds opnieuw wor den bepaald. De jacht moet er voor zorgen dat de omvang van de twee groepen damherten be perkt blijft. In de conceptnota Faunabeleid Zeeland hakt het dagelijks pro vinciebestuur na lang wikken en wegen de knoop door. De damherten, die in Nederland worden gerekend onder de zeldzame en bedi-eigde zoogdie ren, mogen in de Manteling en de Schouwse Westhoek blijven. Maar om overmatige schade aan landbouwgewassen en natuur te voorkomen, moet er wel voor gezorcl worden dat de populatie niet al te ver doorgroeit. Zowel in de Manteling als de Westhoek zijn de damherten - die in Nederland sinds 1500 in de vrije natuur rondlopen - daar min of meer per ongeluk te rechtgekomen. Het zijn uit par ken los gelaten exemplaren, die zich in de duingebieden prima thuis voelen. Omdat de Manteling en de Westhoek beschermde natuur monumenten zijn, is jacht er sinds half jaren negentig verbo den. Daardoor kon het aantal damherten gestaag toenemen. Boomgaarden D at zorgt voor problemenaldus het dagelijks provinciebestuur. De reeën worden vei'drongen en de plantengi'oei ondervindt na delige gevolgen (overbegrazing en beperking van struweel- en bosgroei). In de winter is er in de duinen te weinig geschikt voed sel, waardoor de damherten uit wijken naai' de akkei's en boom- gaai'den. De eigenaar van die gewassen ondei-vinden daar schade van. Ook neemt het risico op ver keersongelukken toe. „Dit bete kent dat verdere gi*oei moet woi'den vooi'komen en dat daar toe regulatie van de damherte- populatie nodig is", stellen deputeex-de Staten, Met hoorbare behoedzaam!^; wil gedeputeerde G. de Kok (re' tuurbescherming) na enig aan- dringen wel erkennen dat onde de term 'regulatie' in helder Kt- derlands vei'staan moet worden het doodschieten van damher ten. Het zal dan niet bij één fijn. ke jachtpartij blijven. Er immers jaarlijks aanwas i van het aantal herten. Duszale ook jaarlijks worden bekeke hoeveel diex'en er moeten wc: den gedood, zegt De Kok. Evenwichtig Er wordt gestreefd naar ee evenwichtig samengesteld groep in zowel Manteling Westhoek. Dat wil zeggen: i een goede verhouding tusse mannetjes en vrouwtjes en ee: gevax-ieerde leef tij dsopbom Daarnaast zijn buiten de twe: natuurgebieden maatregel!: nodig om ovexiast en schaó binnen de perken te houden,: als het afrasteren van kwetsbi re teelten en een schadei'egelir, of beheei'svergoeding. Hiervoe wordt bij het Faunafonds geklopt. Het dagelijks provinciebestuu wil ook vooi'komen dat de dan heiden zich eldei's in Zeeuws natuurgebieden vestigen, nen daai'voor zijn de onbekend heid over het beschikbaar van voldoende geschikt lee bied en te vex'wachten probïe men met verkeersveiligheid t landbouwschade. Zonodig z> ook hier afschieten uitkom? moeten bieden. Ganzen Behalve de damhexden moeiej ook de gi'auwe ganzen rekeninJ houden met bejaging. Het gaa.; dan niet om de tx-ekkende o: overwinterende vogels, maa om ganzen die hier het hele jaa: verblijven en ook broeden. Eris spi-ake van toenemende land bouwschade en daarom word; een ongebi'eidelde groei van ik populatie ongewenst geacht meent de provincie. door Esme Soesman OVEZANDE - Op gang komen met onder meer de Utrechtse formatie Spoiler. Om vervol gens, inclusief Spoilerzanger Jascha van Roij, te luisteren naar de krachtige stem van Fools Fatal-zanger Jean Pierre Schrijver. De 22e editie van Klomppop in Ovezande beleef de gisteren een krachtig begin. Door omstandigheden niet met United Fox-ces, zoals beloofd, maar met de inderhaast opge trommelde Schouwse band PuK. Aansluitend Backlash en Spoiler, een heavy rockgroep die deze zomer Utrecht verruilt voor een tour in Duitsland, Na de ovei'stap te hebben gemaakt van cover's naai- eigen werk kwam Suburban Records om de hoek kij ken. Met het album Mud 'N Glitter als resultaat. Speedkings Tei'wijl de muziek van Spoiler krachtig door de vi'oege Hemel- vaax-tsmiddag breekt, begint in de aangrenzende tent bijna aan sluitend het opti'eden van de Zeeuwse band Speedkings, Na optredens in de eigen thuishon- ken (Brog'um en 't Beest) is Klomppop het eei'ste grote festi val die de bandleden van Speed kings aandoen. Beginnende en al doorgebi'oken bands. Muziek voor ingewijden en 'bakvistrek kers'. Ongeacht herkomst en reikwijdte van de optredende gi'oepen en publieks drukte blijft het sfeertje op Klomppop er één van ons kent ons. Niet in de laatste plaats door het leger tje van 110 vi'ijwilligei's. Zeker een week rondom het evene ment is de organisatie druk doende de tenten en toiletcon tainer - dit jaar gloednieuwe voorzieningen - op te bouwen en af te breken. Een dikke honderdvijftig ar tiesten en gasten met aanhang lopen het festivalteri'ein in de loop van de dag - en nacht - op en af. Achter de schermen wordt hai'd gewerkt om de organisatie draaiende te houden. Op de val- ï'eep moest man-van-het-eer- ste-uur Ad Boonman en de rest van de oi'ganisatoi'en nog aan de slag om het pi'ogramma te ver volmaken. Door een gebroken pols van de di'ummer van Uni ted Foi'ces moest deze aftrapper van de dag afhaken. De Schouwse formatie PuK kwam op de proppen als nieuwe festi val opener Ook Luie Hond, één van oü hoofdattracties, moest - vanwe-l ge de gezondhei d van één vandd bandleden - van het program® worden geschrapt. Van Katoec verklaarde zich bereid in te val len, maar had diezelfde dagmis een optreden te doen. De Engel se band Amor, voor Klomppop- gangei's inmiddels een bekends weixl zodoende naar een late tijdstip vei'schoven. Na 22 jaa.' organisatie draait Boonman zijn hand niet meer voor dit soox-t onverwachtse gebeurte nissen om. Ook het publiek liet zich door de wijzigingen nie van haar stuk brengen. Zot duizend bezoekers streken, nielj name tegen de avond, op hetfes- tivalterrein neer. Rebba The Loon In totaal veertien bands lietenm Ovezande van zich hoi'en. Rel1; ba The Loon, eerder met de titel 'beste live-band van Zeeland', oogstte veel succes Enthousiasme was er ook voor de jongens van Di-Rect, die uren voor hun opti'eden hun opwach ting op Klomppop al maakten Dat betekende dat zij, behalve optreden, ook nog tijd hadder voor het uitdelen van hun hand tekening. foto Willem Mierasj Fools Fatal-zanger Jean Pierre Schrijver in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14