PZC Twijfels over rol leraar in Erfurt Stakingen in metaal treffen motor van Duitse economie Einde beleg Geboortekerk in zicht Premier Raffann Milosevic probeert moet Le Pen wind vergeefs Rugova uit zeilen nemen m J onderuit te halen Ethiopië heropent grens met Eritrea 7 Docent Rainer Heise vertelt verschillende versies einde bloedbad Rebellen werken in Colombia met bomlijken Vis in Britse wateren bedreigd Haider haalt zieke kindjes uit Irak Veel jonge Duitsers tegen homo's Kinderarbeid neemt toe Papier blijkt ouder dan gedacht Ravalomanana officieel president van Madagaskar dinsdag 7 mei 2002 jdoorWierd Puk IBERLIJN - Hij is enkele malen bedreigd en bij het boodschap pen doen is Rainer Heise (60) I uitgescholden. De geschiede nisleraar van het Gutenberg Gymnasium in Erfurt voelt zich op de vlucht'. Nog maar enkele dagen geleden was Heise de held van zijn stad. De grijze, bebaar de leerkracht had, naar eigen zeggen, een einde weten te ma ken aan het bloedbad dat een ex-scholier op het Gutenberg aanrichtte. Toen de gemaskerde en gewa pende Robert Steinhauser (19) in de gangen van het schoolge bouw met Heise werd gecon fronteerd, zou de leraar erin zijn geslaagd de jongen te overbluf- BOGOTA - Het gewapende con flict in Colombia begint bizarre vormen aan te nemen. Als nieuwste wapen zet de marxis tische verzetsbeweging FARC lijken in, omwikkeld met springstof. Bij de vierde brigade van het re geringsleger in het departement Meta werd dezer dagen een in cadeaupapier verpakt lichaam van een veertienjarige jongen afgeleverd. De springstof die aan het lijk was vastgemaakt, kon op tij d onschadelij k worden gemaakt. In het pakket zat ook een wenskaart waarin gewaar schuwd wordt voor meerdere aanslagen. Uit onderzoek bleek dat de jongen kort ervoor door de FARC was vennoord. Vorige maand ontplofte een lijk in een terreinwagen. Daarbij kwamen twee leden van de ex plosieven opruimingsdienst om het leven. Twee weken geleden zond de guerrillabeweging een paard met dynamiet onder het zadel naar een groep soldaten. GPD fen. „Schiet me dood, maar kijk mij in de ogen", zou Heise heb ben gezegd. Daarop wist hij de verbouwereerde moordenaar te overmeesteren en hem op te sluiten in een berghok. Daar schoot Steinhauser, die inmid dels zestien doden op zijn gewe ten had, zichzelf door het hoofd. Heise trad een dag na het drama met zijn verhaal naar buiten. Hij kwam op tv, voor de radio, zijn portret stond in de kranten en hij werd zelfs door de rege ring voorgedragen voor een ho ge Duitse onderscheiding, het Bundesverdienstkreuz. Maar er waren ook irritaties. Zo bekende de schooldirectrice dat zij Heise liever als 'een stillere held' had gezien. En de politie heeft vragen over de door Heise beschreven toedracht. Zes uur lang werd de leraar onder vraagd en daarbij werd Heise betrapt op tegenstrijdigheden. „Er zijn nog enkele vragen open", aldus hoofdcommissaris Grube. Ook voor de camera's formuleerde de leraar verschil lende versies. Zo zou hij de sleu tel van het klaslokaal, waar Steinhauser stierf, hebben weg gegooid. In werkelijkheid had hij de sleutel in zijn broekzak gestoken. Ook zwakte hij zijn dramatische uitspraak - 'Kijk me in de ogen' - later af. Er zijn nog andere vragen. Waarom schoot Steinhauser Heise niet dood, zoals hij met dertien andere leraren deed? De jonge moordenaar legde zijn wapen weg toen Heise Robert bij de voornaam had aangespro ken: „Robert, jij?" Maar Heise zou Rbert hebben gesommeerd het wapen weer op te pakken voordat hij hem in het berghok duwde. „Ik weet ook niet waar om", antwoordde de docent. „Vraag het mij in het hierna maals." Leugenaar Collega's noemen Heise, die ge scheiden is en een dakapparte ment bewoont, inmiddels open lijk een 'leugenaar'. Eén docent zou hem zelfs voor 'rotzwijn' hebben uitgemaakt. Heise, de held die in ongenade dreigt te vallen, speculeert over zelf moord. „Als het zo moet, koop ik een blaffer en breng mezelf om. Ik weet niet hoe ik dit allemaal moet overleven." Het Bundes verdienstkreuz, zo het er al van komt, zal de leraar weigeren. „Ik wil geen dodenmedaille." Maar er zijn ook mensen die Heise steunen. Leerlingen noe men hun geschiedenisdocent 'zeer betrokken'. Een aantal collega's omschrijft Heise als 'een man met een groot hart'. De ouders van Robert Steinhauser waarschuwen voor een heksen jacht. „Alsjeblieft, niet nog een slachtoffer", bezwoer Günther Steinhauser een lokale krant „Die man verkeerde immers in doodsangst." GPD van onze redactie buitenland BETHLEHEM - Israël en de Palestijnen zijn het in grote lij nen eens geworden over een akkoord dat een einde moet maken aan de al een maand durende belegering van de Ge boortekerk in Bethlehem. De Israëlische minister van De fensie Ben-Eliezer en de Pales tijnse minister van Informatie Abed Rabbo hebben het aan staande akkoord bevestigd. Ongeveer tien van de Pales tijnse militanten in de kerk zullen worden gedeporteerd naar Italië, dertig zullen wor den verbannen naar de Gaza- strook waar ze onder Brits en Amerikaans toezicht gevan gen zullen worden gezet. De overige Palestijnen mogen naar huis, meldden bij de on derhandelingen betrokken bronnen. Het akkoord is mede tot stand gekomen door bemiddeling van de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA). Betrokkenen verwachten dat opzijn vroegst vandaag een definitief ak koord zal worden bereikt. Par tijen zouden het nog niet eens zijn over de precieze aantallen deportaties en uitzettingen naar de Gazastrook. Israël heeft aangekondigd dat het le ger zich direct na een akkoord met de Palestijnen zal terug trekken uit Bethlehem. Op 2 april zochten meer dan 200 Palestijnen, onder wie zo'n dertig gewapende strij ders, hun toevlucht in de Ge boortekerk. Sindsdien hebben enkele Palestijnen de kerk ver laten. AP Een Israëlische militair loopt af op twee geestelijken die uit de Geboortekerk zijn gekomen. foto Greg Baker/AP LONDEN - Verscheidene grote vissoorten die in de Britse wa teren leven worden bedreigd met uitsterven. Deze soorten planten zich te langzaam voort om de overbevissing het hoofd te bieden. Natuurbeschermers wijzen erop dat alleen volledi ge bescherming door de overheid de dieren kan redden. De zee-engel (een haaiensoort) is er volgens het Britse dag blad The Times het ergst aan toe. Hij raakt vaak verstrikt in de netten van vissers, doordat ze op de zeebodem leven en een groot lichaamsoppervlakte hebben. Met de roggenpopulatie is het niet veel beter gesteld. Met na me de gewone rog. die een lengte van ruim drie meter kan be reiken. verkeert in grote moei li j khedenDeze soort is al uitge storven in de Ierse Zee en de Noordzee. ANP WENEN - De extreem-rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider is het afgelopen weekeinde naar Irak geweest. Volgens zijn woordvoerder heeft hij gesproken met de Iraakse minis ter van Buitenlandse Zaken Naji Sabri. Ook heeft Haider twee Iraakse kankerpatiëntjes mee terug genomen die hij in Klagenfurt wil laten behandelen. Haider ging met een delegatie naar Irak in het kader van de Iraaks-Oostenrijkse vriendschapsstichting Iras. Het ging om een privé-bezoek, zei Haiders woordvoerder. Haiders eerdere bezoek aan Irak kwam hem op felle kritiek te staan van de Verenigde Staten. AFP/ANP MÜNCHEN - Ongeveer 61 procent van de jongeren in Duits land heeft iets tegen homoseksuelen. Dat blijkt uit een giste ren verschenen onderzoek waarbij 669 jongens en meisjes tussen de 12 en 17 jaar zijn ondervraagd. De enquête is uitge voerd door een opinieinstituut in München. Meisjes zijn als het om homoseksualiteit gaat toleranter dan jongens. Van de jongens zei ruim 70 procent een negatieve houding te hebben ten opzichte van homo's en lesbiënnes. Bij de meisjes was dat 50 procent. DPA GENEVE - Wereldwijd moet één op de acht kinderen werken onder omstandigheden die fysieke of geestelijke schade kun nen veroorzaken Dat meldt de Internationale Arbeidsorga nisatie van de Verenigde Naties (ILO). De organisatie schat dat 246 miljoen kinderen onacceptabele vormen van kinderarbeid verrichten. Van hen moeten 179 miljoen gevaarlijk werk doen, zoals in de mijnbouw, de visse rij en de bouw. Volgens de ILO is sprake van een aanzienlijke toename van kinderarbeid door uiteenlopende crises, zoals natuurrampen, economische recessie, de aids-epidemie en diverse gewapen de conflicten. AP SINGAPORE - De Chinezen hebben het papier zeer waar schijnlijk eerder uitgevonden dan tot dusver is aangenomen. Dat meldt de in Singapore verschijnende krant Straits Times. Uit recente archeologische vondsten in het noordwesten van China is gebleken dat het papier vrijwel zeker al bestond in de zogenoemde Westelijke Han dynastie (206 voor Christus tot 25 na Christus). De uitvinding van het papier staat tot dusver officieel genoteerd voor het jaar 105 na Christus, de periode van de Oostelijke Han dynastie. ANP Stakende metaalarbeiders doen de polonaise bij de fabriek van DaimlerChrysler in Sindelfingen bij Stuttgart. foto Daniel Maurer/AP door Wierd Duk van onze redactie buitenland PARIJS - President Chirac van Frankrijk heeft gisteren de ge matigde liberale senator Jean- Pierre Raffarin benoemd tot op volger van de socialistische pre mier Lionel Jospin. Anderhalf uur eerder had Jospin bij Chirac zijn ontslag en dat van zijn rege ring ingediend. Waarnemers menen dat de be noeming van de relatief onbe kende Raffarin (53) rechts aan een meerderheid moet helpen bij de komende parlementsver kiezingen op 9 en 16 juni. Raf farin kwam bij het kantoor van de premier aan met zijn beoogd kabinetschef Pierre Steinmetz, de huidige topman van de natio nale gendarmerie Harder beleid Het aantreden van Steinmetz wijst op een harder beleid tegen de criminaliteit in Frankrijk. Onveiligheid was een van de campagnethema's van de zon dag door Chirac verslagen ex treemrechtse presidentskandi- van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Ethiopië heeft zijn grenzen met Eritrea weer geopend na een excuus van de VN-vredesmacht wegens het schenden van de afspraken. De grens ging zaterdag dicht nadat Ethiopië de vredesmacht Unmee ervan had beschuldigd journalisten het betwiste grens gebied binnen te brengen. Dat zou tegen de afspraak zijn. De VN-missie zou journalisten en ander niet-VN-personeel van Eritrea naar de grensplaats Badme hebben gebracht. Die ligt officieel op Ethiopisch grondgebied, maar Eritrea maakt er aanspraak op De grens is verboden gebied voor burgers, behalve voor VN- medewerkers, sinds in 1998 de oorlog tussen beide landen uit brak. Ethiopië vond dat Unmee in strijd had gehandeld met de daat Le Pen. Chirac wil een nieuwe periode van 'cohabita tion'. waarbij een rechtse presi dent moet zien samen te werken met een linkse regering en par lement, voorkomen. Eerste pei lingen geven aan dat rechts een goede kans maakt een meerder heid te halen in het 557 zetels tellende parlement. Als eerste opdrachten heeft Raffarin meegekregen: het her stellen van de autoriteit van de staat en het opstellen van een strijdplan tegen cle onveilig heid. Ook moet hij inkomsten belasting, BTW en sociale lasten verlagen en de Franse pensioe nen veiligstellen. Zijn plannen kunnen echter nog worden af gewezen als links erin slaagt bij de parlementsverkiezingen weer een meerderheid te halen. Bij zijn aankomst in de ambts woning van de premier overleg de Raffarin een korte tijd met Jospin. De 64-jarige socialist had aangekondigd, na de voor hem rampzalig verlopen eerste verkiezingsronde in april, na de tweede ronde op te stappen. RTR/ANP/AFP overeenkomst die de statione ring van de vredesmacht in dat gebied mogelijk maakt Een woordvoerster van Unmee zei gisteren dat de speciale VN- gezant voor Ethiopië en Eritrea, Legwaila, zijn verontschuldi gingen heeft aangeboden aan de Ethiopische regering. Daarna is de 965 kilometer lange grens weer geopend. Commandant Ethiopië wilde bovendien dat de Nederlandse commandant van Unmee, generaal-majoor Patrick Cammaert, uit zijn functie werd gezet omdat hij zijn taken niet goed uitvoert. De Unmee-woord voerster wilde daar gisteren niet op ingaan. Ethiopië en Eritrea werken aan een internationaal plan om een nieuwe grens te bepalen. In het grensgebied zijn nu 4200 blauwhelmen en adviseurs van Unmee gestationeerd. RTR BERLIJN - Onder het motto 'geld, geld, geld' zijn gisteren in Duitsland grootschalige stakin gen in de metaalindustrie en de elektrotechniek begonnen. De acties concentreren zich voor alsnog op de welvarende zuid westelijke industriedeelstaat Baden-Württemberg. De vakbond IG-Metall eist voor haar 2,6 miljoen leden een loonsverhoging van 6,5 procent. De werkgevers willen niet ver der gaan dan 3,3 procent plus een eenmalige uitkering van 190 euro. Dit voorstel werd door vakbondsvoorzitter Zwickel van de hand gewezen. Ook het voorstel om een bemiddelaar aan te wijzen wees hij af. Met hun traditionele rode pet ten op en de rode vakbonds vaandels in de hand zetten zo'n 30.000 metaalarbeiders bij be roemde autobedrijven in Stutt gart en Neckersulm met sner pend gefluit hun eisen kracht bij. In totaal 21 ondernemingen met 50.000 werknemers worden door de acties getroffen. Per stakingsdag loopt de Duitse autoindustrie 300 miljoen euro mis. Bij Daimler/Chrysler lie pen gisteren 2800 auto's minder van de band, bij Audi 1000 en bij Porsche 150. De IG-Metall ver wijt de werkgevers dat loonma tigingen in het verleden niet hebben geleid tot de beloofde nieuwe arbeidsplaatsen. De bond heeft gekozen voor zo genoemde Flexstreiks. Hierbij wordt elke dag een andere on derneming getroffen, soms slechts voor enkele uren. Op de ze manier kunnen de werkge vers hun personeel niet naar huis sturen. Bondskanselier Schroder (SPD) heeft de afgelopen weken veel tijd gestoken in pogingen de IG- Metall op andere gedachten te brengen. Schroder is voor zijn mogelijke herverkiezing, in sep tember, afhankelijk van de vak bondsleden. Maar Zwickel gaf geen gehoor aan de oproepen van de kanselier. De machtige vakbondsleider, die over een jaar met pensioen gaat, zegt een signaal te willen afgeven tegen de 'macht van het geld' en de 'octopus van het neoliberalis- me'. Economen vrezen voor de ge volgen van de stakingen. De Duitse economie maakt een pril herstel door. Deze opleving zou, volgens experts, door langduri ge stakingen in de kiem kunnen worden gesmoord. De metaal en electrotechniek verzorgen 61,4 procent van de totale Duitse export Een kwart hiervan komt van de machine bouw. driekwart van de autoin dustrie. De Duitse economische groei is de laagste in de EU. Op een re cent gepubliceerde lijst van 49 landen eindigt Duitsland even eens als laatste als het gaat om aantrekkelijke vestigingsvoor waarden voor bedrijven. De IG-Metall beschouwt hogere lonen als een voorwaarde om de binnenlandse vraag aan te wak keren en de pruttelende Duitse economie weer aan de gang te brengen „Wij moeten en willen een bijdrage leveren aan de her opleving van de economische groei", zegt Zwickel. Zijn eis, 6,5 procent, is driemaal de infla tie. Inflatie Analisten verwachten dat de bonden en werkgevers elkaar zullen vinden bij een loonsver hoging van rond de vier procent Werknemers in de chemiesector gingen onlangs akkoord met 3,3 procent loonsverhoging. Maar de dienstenbond Ver.di heeft aangekondigd zich op de resul taten in de metaalindustrie te zullen richten. En in de bouw sector liepen de onderhandelin gen vorige week vast. Economen vrezen voor inflatie als de loonskosten in Duitsland tezeer stijgen. Dit zou de Euro pese Centrale Bank van presi dent Wim Duisenberg kunnen dwingen om de rente te verho gen. GPD door Simone van Priel DEN HAAG - Slobodan Milose vic heeft gisteren vergeefs ge probeerd president Ibrahim Rugova van Kosovo te laten toe geven dat deze Milosevic in april 1999 op eigen initiatief heeft bezocht. Volgens Milose vic vroeg Rugova hem hulp bij zijn vertrek naar het buitenland omdat het Kosovo Bevrijdings leger U£K had geprobeerd hem te doden. „Kijk mij recht aan en vertel of dat waar is of niet", beval Milo sevic vanuit de beklaagden bank in de rechtszaal van het Joegoslavië-Tribunaal. Rugova gaf geen krimp en keek zoals steeds tijdens het kruisverhoor niet naar Milosevic. „Dit is niets dan een leugen", was zijn ant woord Hij is nooit bang geweest door Albanezen te worden ver moord, zei hij. Daarentegen vreesde hij wel dat hij zou wor den vermoord in 'een incident dat in scène was gezet door het regime in Belgrado'. Toen Milosevic hem op 1 april 1999 ontbood, temidden van NAVO-bombardementen en de portaties van Albanezen in Kos ovo, maakte Rugova daarom van de gelegenheid gebruik te vragen of hij en zij n familie kon- ANTANANARIVO - Meer dan 100.000 mensen hebben zich gisteren verzameld in Antananarivo voor de instal latie van Mare Ravalomana- na als nieuwe president van Madagaskar. De oppositie leider werd aan het eindevan de ochtend officieel in de hoofdstad beëdigd. Ravalomanana, de vroegere burgemeester van de hoofd stad Antananarivo, is na veel gesteggel op 29 april uitge roepen tot winnaar van de verkiezingen in december. Ravalomanana vond meteen al dat hij had gewonnen, riep zichzelf tot president uit. Maar de zittende president Didier Ratsiraka pikte dat den vertrekken. De waarheid volgens Milosevic: „U weet dat de politie uw leven heeft gered en u heeft beschermd." Volgens hem stond Rugova absoluut niet onder huisarrest en kon hij ie dereen ontvangen die hij wilde. Milosevic heeft steeds gezegd dat het Joegoslavisch leger en de Servische politie geen misdaden in Kosovo hebben begaan en dat de Albanezen die vluchtten, dat deden uit angst voor de NAVO of omdat ze door het U£K waren weggestuurd. Ter ondersteuning van deze stelling kwam hij op de proppen met een rood gekleurd pamflet, waarin de Albanese bevolking in Kosovo wordt opgeroepen naar Albanië of Macedonië te vluchten omdat het UQK hen niet kon beschermen. Het pa pier is voorzien van zowel het U£K-logo als de handtekening van Rugova. „Een vervalsing", concludeerde Rugova, die zei een dergelijk pamflet eerder in Kosovo te hebben gezien. Niet alleen constateerde de hoogleraar literatuur spelfou ten die hij niet zou maken, ook heeft hij een eigen briefhoofd dat hij voor zo'n pamflet zou hebben gebruikt. „Ik heb hier niets mee te maken", aldus Rug ova. GPD niet en bleef gewoon in func tie. Na een hertelling besloot het Constitutionele Hof dat Ravalomanana de nieuwe president moest worden. De nieuwe president zei gis teren dat hij niet op de hoogte was van het voorstel van de Senegalese president Abdoulaye Wade om een ont moeting te organiseren tus sen hemzelf en Ratsiraka Wade zei zondag dat die bij eenkomst op 13 en 14 mei plaatsheeft in de Senegalese hoofdstad Dakar. Ravaloma nana zal niet naar z'n bijeen komst komen als hij niet wordt uitgenodigd in de hoe danigheid van presidental dus zijn woordvoerder. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7