Fraude bij verkoop groene stroom Pronk neemt afstand van conclusie Niod Kwaliteit zorg is onvoldoende Afgestudeerde moet snel uit studentenhuis Tiel en Van der Valk krijgen uitbrander Essent ziet subsidie weglekken naar buitenland Diefstal gegevens joden bestraft Files in hemelvaartweekeinde Kleuters spreken elkaar via e-mail Ouders Kok zien af van klacht Voorlezen blijft in trek Wilde zwijnen en herten duiken op in Drenthe Veiligheidsshirt voor straatagent Spanje favoriet bij zonzoeker 9 dinsdag 7 mei 2002 ZWOLLE - Een rechercheur die maandenlang gegevens van joden uit politiedossiers verduisterde, is gisteren veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Ook moet de 28-jarige Hilversumse vrouw worden behandeld door een psychotherapeut. De agente, die al jaren koosjer leeft, verduisterde tussen april en december 1998 gegevens van joodse mensen op het politie bureau in Nijverdal. Zij vond dat die informatie moest wor den beschermd tegen haar 'antisemitische' collega's. De vrouw handelde volgens een psychiatrisch rapport uit 'ob sessieve religieuze gedrevenheid' en wilde naar eigen zeggen met de verduistering een nieuwe jodenvervolging. ANP DEN HAAG - De ANWB waarschuwt voor lange files tijdens het hemelvaartweekeinde. Volgens de organisatie komt de drukte morgenmiddag al op gang. Ongeveer een miljoen Nederlanders gaan er een paar dagen tussenuit, maar ook buitenlanders in Nederland dragen bij aan de drukte op de wegenHet wordt morgen vanaf 1400 uur druk, zo is de inschatting, en het zal pas rond 20.00 uur rusti ger worden op de wegen. Op Hemelvaartsdag zijn er vooral veel dagjesmensen onder weg. Op zondag zullen terugkerende vakantiegangers tot in de avond voor files zorgen. De grootste drukte wordt dan rond 18.00 uur verwacht. ANP ENSCHEDE - Honderd basisscholen in Enschede introduce ren volgend jaar een nieuw e-mailprogramma voor kleuters. Uniek hieraan is dat de kleuters elkaar mailen via een gespro ken bericht. De bedoeling is dat 'kleutermail' wordt opgenomen in de les stof voor de eerste klassen van de basisschool. Volgens direc teur F. Hütner van automatiseringsbedrijf CSL-HSI zijn kleuters best in staat zijn om met een computer om te gaan. Ze hoeven slechts door een microfoon een boodschap in te spreken en twee keer te klikken op een pictogram. De ontvan ger hoort de boodschap via zijn luidspreker. ANP VOLENDAM - De ouders van Anja Kok, de laatste overlede ne van de cafébrand in Volendam. dienen geen klacht in tegen de zorginstellingen die hun dochter hebben verpleegd. Dat verklaarde vader Evert Kok gisteren. De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelde afgelopen vrij dag dat het medische beleid van de hulpverleners en zorgin stellingen onzorgvuldig is geweest. Kok hoopt wel op een ex cuus van de instantie die in zijn ogen de meeste fouten heeft gemaakt, het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. ANP AMSTERDAM - Aan bijna de helft (45 procent) van de jonge ren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar wordt nog voorgele zen. Eén op de drie van alle ondervraagden vindt dat leuk en gezellig. Dit blijkt uit enquête onder 500 jongeren in opdracht van Stichting Lezen. Als er aan de jongeren wordt voorgelezen gebeurt dat voorna melijk bij het vak Nederlands (62 procent), de dagopening (27 procent) of bij één van de moderne vreemde talen (26 procent) of geschiedenis (24 procent). Thuis wordt er beduidend min der voorgelezen (6 procent). Het onderzoek is uitgevoerd in het kader van de Nationale Voorleesdag op 15 mei. ANP van onze redactie economie ARNHEM - In Nederland wordt gefraudeerd met groene stroom die uit het buitenland is geïm porteerd. Behalve in het land van oorsprong profiteren de verkopers van deze stroom ook van vrijstelling van de ecotax in Nederland. Dat gebeurt op vrij grote schaal. Dit zegt bestuurs voorzitter K. Wiechers van energiebedrijf Essent in toe lichting op de jaarcijfers van zijn bedrijf. Wiechers zegt ge luiden over de fraude 'uit de wandelgangen' te hebben. Buitenlandse leveranciei-s van groene stroom krijgen in Neder land via een fiscale regeling subsidie zonder dat ze daar recht op hebben. Het gaat om een bedrag van 50 miljoen euro per jaar dat 'weglekt' naar het buitenland. Dit bedrag kan op termijn oplopen tot jaarlijks BORGER - Boswachters heb ben in een bos bij Borger (Dren the) damherten en walde zwij nen aangetroffen. De dieren blijken tam te zijn en horen vol gens de boswachters niet in de bossen thuis. Boswachter K. Bos noemde het opduiken van de dieren gisteren een raadsel en absoluut geen .toeristische attractie. Boswach ters telden de afgelopen dagen vijftien wilde zwijnen en vier damherten. De beesten zijn volgens de bos wachter vermoedelijk door ie mand achtergelaten. „Ze zijn niet vanuit Duitsland of de Ve- luwe komen aanlopen. Daar voor, zijn ze te tam. Ze liggen rustig naast een fietspad te sla pen", aldus de boswachter. Volgende week willen de bos wachters een besluit nemen over de nieuwe bosbewoners. De politie onderneemt niets zo lang er geen gevaar of overlast bestaat voor de omgeving. ANP 200 miljoen euro. Nederland kent net als andere Europese landen een subsidieregeling om het opwekken en gebruik van groene stroom te bevorderen. Die regeling is bedoeld voor nieuwe en duurzame projecten. Stroom uit dit soort projecten wordt via het belastingstelsel gesubsidieerd. De helft van de groene stroom voor de 700.000 Nederlandse klanten die de voorkeur geven aan duurzame energie, wordt geleverd door buitenlandse le veranciers. Hiervan is 30 pro cent afkomstig uit bestaande centrales. Toch genieten deze leveranciers het fiscaal voor deel, aldus Wiechers. Hij wil dat hieraan een einde komt, omdat het de concurre rende positie van Nederlandse bedrijven schaadt die wel inves teren in nieuwe projecten. Vol gens de Essent-voorzitter is de regeling oorspronkelijk ook he lemaal niet bedoeld voor bui tenlandse bedrijven. Duitsland en België kennen ook dergelijke subsidies, uitsluitend voor bin nenlandse bedrijven, aldus Wie chers. Volgens de bestuursvoorzitter komt het bovendien op 'vrij gro te schaal' voor dat met name Duitse bedrijven twee keer sub sidie ontvangen, in eigen land en in Nederland. Lek Als Wiechers' informatie klopt, betekent dit dat de groencertifi caten die import van groene stroom uit het buitenland mo gelijk maken, niet waterdicht zijn. Met ingang van 1 januari is het mogelijk in Nederland groe ne stroom met belastingvoor deel te importeren vanuit be paalde Europese landen. De certificaten zijn niet alleen be doeld om het groene karakter van de stroom te waarborgen, maar ook om fraude tegen te gaan. Tennet, de organisatie die in Ne derland het transport van stroom regelt en de bewuste groencertificaten alsmede het hoogspanningsnet voor elektri citeit beheert, zegt niets te we ten van fraude. ANP/GPD Staatssecretaris Remkes (r) van Volkshuisvesting strijdt op het Plein in Den Haag tegen een student in een wedstrijd huis bouwen van ver huisdozen. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) wil bekijken of het mo gelijk is afgestudeerden na het behalen van hun diploma snel uit studentenwoningen te krijgen. Dit kan door tijdelijke contracten voor campuswoningen en door aanwijzing van woningen die speciaal voor studenten bestemd zijn. Remkes zegde gisteren bij de presentatie van een rapport over de situatie in Utrecht toe deze mogelijkheden te onderzoeken. De woningnood onder studenten is de laatste jaren steeds nijpender geworden, omdat af gestudeerden blijven zitten in studenten woningen. Concentreerde de woningnood zich een paar jaar geleden nog rond het be gin van het studiejaar, nu is het een continu probleem, aldus de staatssecretaris. Remkes wil kijken of het mogelijk is tijdelij ke huurcontracten voor sloopwoningen te verlengen van drie naar vijf jaar. Ook nam hij de suggesties over om voor campuswo ningen tijdelijke contracten te geven, en an dere studentenwoningen te 'labellen'. Dat laatste is alleen mogelijk als studenten die hier gaan wonen ook tijdelijke huurcon tracten krijgen. Verder wil de staatssecreta ris vooral corporaties 'achter de broek tten', om hen te laten investeren in studenten huisvesting. Vorig jaar zei Remkes nog dat hij zijn hoop had gevestigd op de Vinex-wijken. Als het bouwtempo daar omhoog zou gaan, zouden de jonge afgestudeerden vanzelf hun goed kope studentenkamertje opzeggen en naar een nieuwbouwwoning verhuizen. ANP DEN HAAG - Politieagenten op straat krijgen nieuwe, kogelwerende kleding. Het gaat om een verzwaard T-shirt dat, eventueel permanent, on der het uniform kan worden gedragen, aldus een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissa rissen gisteren. Deze week zal de raad minister De Vries van Bin nenlandse Zaken positief adviseren over de lan delijk aanschaf van de kleding. Deze is uitvoerig getest en al gebruikt in onder meer Dordrecht, Rotterdam en Breda. Het shirt, dat 1 kilo weegt. moet bescherming bieden tegen messteken en pis toolkogels. Voor de bescherming tegen zwaardere munitie blijven de kogelvrije vesten tot de stan daarduitrusting behoren. Deze zijn echter minder comfortabel en wegen rond de tien kilo. De Politievakorganisatie ACP is verheugd over het advies. De politiebond wil wel dat het nieuwe shirt sneller wordt ingevoerd dan in 2004, zoals is voorgenomen. In totaal gaat het om ongeveer 30.000 shirts van 400 euro per stuk. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het niet op tijd le veren van de juiste medische hulp blijft verreweg de grootste zorg van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) in haar jaarrapport 2001. Inspecteur- generaal H. Kingma presenteer de het gisteren in Den Haag. „Het gaat beter, maar het is te laat en te weinig. Nu is er geld maar zijn er te weinig werkne mers om de stijgende vraag aan te kunnen." Met name de situatie in ver pleeg- en verzorgingshuizen treft hem. ,,De zorg is daar echt in de knel, vooral in de zomer." Bovendien is het aantal ouderen dat lang moet wachten op zorg, vorig jaar nog verder gestegen in vergelijking met het jaar 2000. In de thuiszorg en de ge handicaptenzorg namen de wachtlijsten wel af. Asielzoekers Andere grote knelpunten die de IGZ in 2001 constateerde, be treft de medische zorg voor asielzoekers, een tekort aan in tensieve zorgbedden voor kin deren, de wachtlijsten voor be handeling in ziekenhuizen, de kraamzorg en een gebrek aan psychiatrische crisisopvang. Bovendien nam het aantal men sen zonder vaste huisarts toe Volgens Kingma moeten de po litiek en de samenleving princi piële keuzes maken. „De bud gettering duurt al twintig jaar. Wie niet kiest, krijgt wachtlijs ten. Dat is de realiteit van van daag." De inspecteur-generaal dringt aan op minder centrale regulering van de zorgsector, WILLEMSTAD - Spanje staat bovenaan het lijstje van Neder landers als favoriete bestem ming voor een zonvakantie. Het land wordt spontaan door 28 procent van de mensen ge noemd. Frankrijk volgt op af stand als tweede favoriete va kantieland met 13,4 procent. Derde staat Griekenland met 13,3 procent. Dat blijkt uit on derzoek dat de Curasao Tou rism Development Board (CTDB) liet verrichten door Re search International. Curasao scoorde 1,3 procent. ANP zodat instellingen zelfstandiger en doelmatiger kunnen werken. De inspectie ontdekt ook dat maar een klein aantal Europese lidstaten zich houdt aan de af spraken over de bewaking van geneesmiddelen. Kingma noemt de internationale handel in al dan niet vervalste medicij nen via internet een groeiend probleem. De inspectie kan daar niet tegen optreden, omdat haar bevoegdheid op dit moment niet verder dan de landsgrenzen reikt. „Wij willen dit internatio naal aan kunnen pakken. Daar voor moeten de regels verande ren", aldus Kingma. In 2001 beoordeelde de IGZ bij na 2400 meldingen uit de zorg sector. Dat is de laatste jaren stabiel. In totaal werden 343 fouten gemeld waarbij de pati ënten letsel opliepen. Daarvan liepen er 96 dodelijk af door ver mijdbare fouten, waarvan tweederde in ziekenhuizen ge beurde. Meestal gaat het om persoonlijke missers en niet om organisatorische fouten. De in spectie wil meer inzicht in per soonlijke fouten. Volgens King ma vormen de meldingen het topje van de ijsberg, omdat in stellingen niet verplicht zijn ca lamiteiten te melden. Er zijn plannen om dat te veranderen. ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - PvdA-ministcr Pronk kan zich niet vinden in de belangrijkste conclusie in het Srebrenica-rapport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod). Pronk is het nog steeds eens met het kabinetsbesluit van 1993 om troepen te zenden naar Srebrenica. Pronk zei dat gisteren in een interview in het dagblad Trouw. „Als we toen naar Bos nië hadden moeten gaan onder de voorwaarden die het Niod nu stelt, dan waren we nooit gegaan", zegt hij. Het NIOD concludeerde dat de uitzen ding van de Nederlandse VN- troepen naar de moslimencla ve een ondoordachte beslis sing was, die leidde tot een na genoeg onuitvoerbare missie. Volgens het onderzoeksinsti- tuut lieten toenmalig premier Lubbers en minister van Bui tenlandse Zaken Van den Broek zich leiden door een mengeling van compassie en de ambitie een grotere rol op het wereldtoneel te spelen. Volgens Pronk is ook die con clusie niet juist. „Nee, er was vooral een gevoel van mede verantwoordelijkheid." Pronk was toen minister voor Ont wikkelingssamenwerking. WD-Tweede-Kamerlid Wil- ders vindt het 'een schande' dat Pronk afstand neemt van het kabinet dat onderschreef dat het om een ondoordachte beslissing ging. „Pronks uitla tingen staan haaks op wat Kok na de val van het kabinet tegen de Tweede Kamer heeft ge zegd. Hij moet de eer aan zich zelf houden en nu opstappen", zegt Wilders. „Voor het ver schijnen van het Niod-rapport had Pronk een geheel eigen mening en nu loopt hij weer weg van het kabinetsstand punt. Dat kan niet." CDA-Kamerlid Verhagen wil van demissionaire premier Kok weten hoe hij staande blijft houden dat het gehele kabinet het Niod-rapport op hoofdlijnen onderschrijft. Eerder bleek al dat minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) het niet nodig had ge vonden dat het kabinet om het Niod-rapport aftrad. Verha gen heeft over het vraagge sprek met Pronk in Trouw schriftelijke vragen aan pre mier Kok gesteld. ANP van onze redactie binnenland TIEL - De gemeente Tiel is ern stig tekortgeschoten bij het ver lenen van vergunningen aan Hotel Tiel van horecabedrijf Van der Valk. Dat zegt het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in een onderzoeksrapport naar aanleiding van het instorten van het parkeerdek van Hotel Tiel. Van der Valk had jarenlang geen geldige gebruiksvergun ning voor het hotel. Volgens het ministerie heeft de gemeente tijdens de bouw van Hotel Tiel, in de jaren tachtig, onvoldoende toezicht gehouden en is er niet opgetreden toen de bouwers van de bouwtekenin gen afweken. Zo had Tiel moe ten optreden tegen wijzigingen die werden aangebracht in de ondersteuningsconstructie van het parkeerdek. Een foutieve constructie was op 10 februari de oorzaak van het instorten van het parkeerdek. Voorts werden onterecht ver gunningen verleend voor de bouw van een reclamemast en een extra entree. Ook trad de ge meente niet op toen Van der Valk veiligheidsvoorschriften aan de laars lapte. Het toezicht op de regelgeving is in Tiel nog steeds niet op het juiste niveau, aldus de onderzoekers. De gemeente Tiel onderschrijft de conclusies. Horecabedrijf Van der Valk krijgt er ook van langs. Het be drijf nam Hotel Tiel in gebruik terwijl het niet over een geldige milieu- en gebruiksvergunning beschikte. Verder was Van dei- Valk nalatig tijdens de bouw, al dus VROM. ANP Advertentie Vögele Mode voor de hele familie Is altijd in de buurt: Goes Hulst Middelburg Sluis Terneuzen Vlissingen m Mee Model DE O IS IN DE MODE Deze aanbieding is geldig t/m 14 mei 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5