Rus in de keuken nog geen vriend Ky?et Te vroeg om te juichen PZC Jean-Pierre Raffarin is pragmaticus van het zuiverste water NAVO is voorzichtig over toekomstige samenwerking Junta Myanmar moet Van Dale wil 'neger' niet uit het woordenboek schrappen 7 mei 1952 dinsdag 7 mei 2002 door Hetty van Rooij Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken, kalkte een demonstrant ooit op een Amsterdamse muur. De kruisraketten die de Russen op afstand moesten houden, zijn er nooit gekomen, maar de Rus kwam wel. Hij zit niet alleen in de keuken, hij heeft zijn voet op de drempel van de woonkamer. En wat twintig jaar geleden nie mand durfde te voorspellen: hij is in de NAVO van harte wel kom. Het is nog steeds een vreemd ge zicht om Russische generaals met hun karakteristieke hoge petten door het Brusselse hoofdkwartier van het bondge nootschap te zien lopen, maar ze eten er hun lunch in het restau- - rant alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. De Rus is met langer de vijand. De nieuwe tegenstander van het Westen is een terrorist zonder gezicht en zonder vaste woon- of verblijf plaats, op wie de NAVO voorals nog geen enkele greep heeft. -Moeizaam ondergaat het bond genootschap een gedaantewis seling om in de veranderende wereld zijn bestaansrecht te be houden En tijdens die zoek tocht wordt elke nieuwe vriend schap op waarde geschat - zeker wanneer die nieuwe vriend een voormalige vijand is. Rusland en de NAVO hebben het afgelopen half jaar onderhan deld over een manier om het Kremlin echte, zij het beperkte, invloed te geven in het bondge nootschap. Daartoe wordt een 'NAVO-Ruslandraad' (NRR) opgericht, waarin Rusland op voet van gelijkheid praat met de negentien NAVO-landen. De NAVO-ministers van Buiten landse Zaken krijgen volgende week in Reykjavik de kleine let tertjes van de overeenkomst voorgelegd. Eind deze maand vliegen zowel president Bush als president Poetin naar Rome om hun handtekeningen te zet ten. Tegelijkertijd wordt in Moskou een NAVO-ambassade geopend. Hoeksteen De nieuwe samenwerking is voor een groot deel te danken aan het doorzettingsvermogen van Poetin, die onvermoeibaar het strategisch belang van Rus land in de strijd heeft gegooid. Geheel in lijn met zijn baas noemt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Ivanov het akkoord dan ook 'de hoek- van onze redactie binnenland Hel woord 'neger' behoort tot de Nederlandse taal en hoort daarom thuis in de Dikke Van Dale, het Groot woorden boek der Nederlandse taal. Dat verklaarde de uitgeverij van het woordenboek gisteren tijdens een openbare hoorzitting van de Commissie Gelijke Behande ling in Utrecht. De Stichting Eer en Herstel Be talingen van Slachtoffers van de Slavernij in Suriname heeft de uitgeverij voor de commissie ge daagd om de woorden 'neger' en 'creool' uit het woordenboek te halen. Zij meent dat de woorden Afrikaans-Surinaamse Neder landers aan de koloniale onder drukking herinneren en zodoende hen pijn doen. Aange zien de Dikke Van Dale volgens haar als een gezaghebbend in stituutvoor de Nederlandse taal wordt gezien, moet de term wor den verwijderd. De uitgeverij benadrukte dat ze de woorden niet wil schrappen, omdat het woordenboek niet als normatief kan worden gezien en niet aan taalpolitiek doet. De Commissie Gelijke Behande ling hoopt over maximaal acht weken uitsluitsel te geven over deze zaak. ANP steen van de Europese veilig heid in veranderende wereld'. Westerse waarnemers en NAVO-diplomaten zijn aan zienlijk sceptischer. Natuurlijk moest er iets veranderen aan de relatie met Rusland, benadruk ken zij, al is het maar omdat het bondgenootschap straks na de uitbreiding met de Baltische staten letterlijk tot aan de Rus sische grens reikt. Belofte Het Russische verzet tegen de op handen zijnde uitbreiding met voormalige Oostbloklanden en met Estland, Letland en Litou wen is gesmoord in de belofte dat het Kremlin meer te zeggen krijgt. Straks beslist Rusland mee over onderwerpen als ter reurbestrijding, informatie uitwisseling, wapenbeheersing en vredesmissies. Maar Rusland wordt geen NAVO-lid en kan geen veto uitspreken over de belangrijkste, taak van het bondgenootschap, de gemeen schappelijke verdediging van de lidstaten. ,,Dat idee is nooit realistisch ge weest", zegt een NAVO-diplo- maat die bij de onderhandelin gen betrokken was. Laten we eerst maar eens kijken of we vanuit het niets een echte vorm van samenwerking kunnen op bouwen." Vertrouwen is het sleutelwoord dat op het NAVO-hoofdkwar- tier steeds opnieuw klinkt wan neer het over de toekomstige samenwerking gaat. En ver trouwen is nog een kwetsbaar kasplantje. Met name Tsjechie, Polen en Hongarije, drie NAVO- landen die vroeger door de Sov jet-Unie werden gedomineerd, koesteren een diepe achter docht voor alles wat uit het Kremlin komt. De NAVO-Rus- landraad is dan ook bedoeld om de temperatuur van het water te testen. In de nieuwe raad kun nen de Russen een besluit tegen houden. Als ze dat doen, dan hebben de NAVO-lidstaten ech ter het recht om samen een be sluit te nemen en Rusland aan de kant te laten staan. Als dat re gelmatig gebeurt, dan is het be- wij s geleverd dat er van vertrou wen over en weer helemaal geen sprake is. ,Het is een situatie die we zullen moeten vermijden. En dat kan alleen als we in het begin heel voorzichtig zijn met de onder werpen die we ter tafel bren gen", zegt een NAVO-diplomaat afgemeten. GPD door Hans Jacobs Aung San Suu Kyi rammelt al bijna veertien jaar aan de kettingen die de bevolking van de veelvolkcrenstaat Birma (de nieuwe naam Myanmar ge bruikt zij niet) gevangen hou den. De 57-jarige dochter van de Birmese 'vader des vaderlands' Aung San, die het land in 1947 naar onafhankelijkheid van de Britten voerde, stelde zich in 1988 aan het hoofd van de ver deelde oppositie. Sindsdien probeert het militaire bewind dat het land al sinds 1962 met harde hand regeert, haar mond dood te maken. Zonder succes, al heeft Suu Kyi voor haar onverzettelijkheid ook persoonlijk een hoge prijs moeten betalen. Toen Suu Kyi in 1988naarhaar geboorteland te rugkeerde om voor haar ster vende moeder te zorgen, had de vooral in Groot-Brittannië op gegroeide frêle moeder van twee kinderen geen politieke aspira ties. Het door de militairen bloedig neerslaan van een volksopstand in augustus van dat jaar bracht daar verande ring in. Suu Kyi voelde zich door haar afkomst verplicht zich in te zetten voor vrije verkiezingen en democratie in het door burgeroorlog verscheurde en verarmde land. jesmaat op bezoek komen. Aris, die in 1999 in Engeland overleed aan kanker, kreeg geen toe stemming naar Yangon te ko men toen hij al ernstig ziek was. „Dat is de prijs die we moeten betalen voor de vrijheidsstrijd", zegt Suu Kyi. De autoriteiten hoopten stiekem dat ze zou ver trekken, waarna ze haar niet meer tot het land zouden toela ten. Het huisarrest van Suu Kyi werd in 1995 opgeheven, maar dat betekende niet dat de oppo sitieleidster vrij mocht reizen. Herhaaldelijk werd 'The Lady', zoals ze wel wordt genoemd, bij de stadsgrenzen tegengehou den, waarna ze koppig dagenlang in haar auto bleef bi vakkeren. Rondreizen zou te ge vaarlijk zijn, meenden de mili tairen. Gevaarlijk vooral voor de junta, die steeds meer in een isolement is gekomen. Suu Kyi heeft om internationale druk en een economische boycot gevraagd, maar zij blijft kiezen voor de weg van overleg en on gewapend verzet. Voor straf kreeg ze in september 2000 op nieuw huisarrest waaraan pas nu, na lang onderhandelen en onder druk van de VN, gisteren een einde is gekomen. De junta heeft beseft dat het met Suu Kyi móet samenwerken om Myan mar vooruit te helpen. GPD Aung San Suu Kyi spreekt na haar vrijlating met de pers. Vorige maand werd op de legerplaats Harskamp de NAVO-oefening Cooperative Lantern gehouden. Twintig landen oefenden er om hun samenwerking te verbeteren. Ook de Russen waren er welkom. foto ANP Verbijstering Tot verbijstering van de junta won de door Aung San Suu Kyi geleide oppositie, de Nationale Liga voor Democratie (NLD), in 1990 de verkiezingen. Zij stond op dat moment al onder huisar rest. Het toen gekozen parle ment is echter nooit bijeenge roepen en de overige leiders van de NLD werden gearresteerd. Opgesloten in haar woning aan een meer in de hoofdstad raakte Suu Kyi echter niet in de verge telheid. In 1991 kreeg ze de No belprijs voor de Vrede voor haar moedige verzet tegen de dicta tuur. Haar kinderen en echtge noot Michael Aris, die de prijs voor haar in Oslo in ontvangst namen, mochten slechts mond- van onze redactie buitenland De aanwijzing door presi dent Chirac van Jean-Pier- rc Raffarin tot premier komt in Frankrijk niet als een verras sing. Al maanden staat hij hoog op de lijst van rechtse kandida ten om Jospin op te volgen. Mochten de rechtse partijen in juni ook de parlementsverkie zingen winnen, dan staat het vast dat Raffarin premier blijft, zo voorspellen politieke waar nemersin Parijs. De benoeming van de 53-jarige Raffarin betekent een ruk naar rechts. De premier geldt als jo viaal en tegelijkertijd beschei den. Hij staat niet bekend als ie mand die de confrontatie zoekt, maar blijft ook onvoorspelbaar. Nog geen maand geleden haalde hij tijdens een bezoek van Chi rac aan Poitiers, zijn stad. fel uit naar zijn voorganger Jospin, toen nog in functie Raffarin be schuldigde de socialist van sec- tarisme en starheid. De nieuwe premier is niet af komstig uit de RPR, de partij van Chirac, maar heeft zijn poli tieke wortels in de Democratie Liberale (DL) van Alain Made- lin. Voor Chirac vormt dat ech ter geen enkel probleem. De pre sident hecht namelijk meer aan persoonlijke loyaliteit dan aan gaullistische bloedgroepen. En Raffarin is Chirac door dik en dun trouw geweest. Hij is een van de weinige politici in Frankrijk die geen enkel pro bleem heeft met de financiële schandalen waarmee de presi dent zichzelf voortdurend opza delt. De aanwijzing van Raffarin is om nog meer redenen interes sant te noemen. De senator uit de Charente heeft zijn machts basis niet, zoals veel andere na tionale politici, in de hoofdstad Parijs maar op het platteland. Hij geldt binnen de rechtse be weging als een bruggenbouwer die de verschillende gaullisti sche stromingen bij elkaar kan houden. In tegenstelling tot zijn politiek leider Madelin is Raf farin bovendien voor het fuse ren van de drie rechtse partijen, RPR, DL en UDF. De premier laat zich graag voorstaan op zijn pragmatische benadering van politieke aangelegenheden en weigert consequent uitspra ken te doen over eventualitei ten. Raffarin heeft destijds met op zet gekozen voor de Senaat in plaats van de met veel meer pu bliciteit omgeven Assemblee. Slechts eenmaal koos hij voorde schijnwerpers. Tussen 1995 en 1997 was hij minister voor het Midden- en Kleinbedrijf in de regermg-Juppé. Een stakings golf maakte in 1997 een einde aan zijn ministerscarrière. Bij de middenstand en op het platteland ligt hij goed en dat kan Chirac van pas komen om bij de komende verkiezingen een deel van extreemrechts naar zich toe te trekken. Eén op de drie middenstanders stemde tij dens de presidentsverkiezingen op Le Pen. Debater De als twee druppels water op de filmacteur Lino Ventura lij kende politicus geldt als een sterk debater, zij het dat hij zijn gaven voornamelijk spendeert aan de binnenlandse politiek. Dat is voor president Chirac momenteel het belangrijkste thema. Vergroting van de veilig heid en het herstellen van de au toriteit van de staat zijn de be langrijkste opdrachten voor de nieuwe Franse premier. En op de achtergrond kan hij de ko mende weken met zijn nieuwe autoriteit met nog meer elan werken aan het smeden van een heid in het gaullistische kamp. Wat dat is waar Chirac halsrei kend naar uitkijkt: een eensge zinde gaullistische meerderheid in de volgende maand te kiezen nieuwe Assemblee. GPD/ANP Jean-Pierre Raffarin door Henk Glimmerveen Het Franse electoraat was op de hoogte van de inzet. Het ging zondag niet om de verkie zing van een president, het was een referendum voor of tegen Le Pen. Toch bleef één op de vijf Franse kiezers gewoon thuis. Acht miljoen Fransen zijn defi nitief afgehaakt. Ze zijn niet op gekomen bij de eerste ronde, ze hielden het ook in de tweede ronde voor gezien. Wie juicht over de uitslag, en ie dere democraat is gelukkig met het feit dat Le Pen niet tot het Elysée is doorgedrongen, dient dit gegeven bij zijn reactie te be trekken. De Franse politieke elite rea geerde in grote meerderheid als vanouds: „Oef, we hebben het gered." De meeste politici toon den zich tevreden over het feit dat de meest omstreden presi dent van het land de hoogste score ooit in een presidentiële verkiezing behaalde en gingen over tot de orde van de dag: de komende verkiezingen in juni voor het parlement Vergeten waren de schrikreac ties onmiddellijk na de eerste ronde toen de socialistische pre mier Jospin door Le Pen de weg naar de tweede ronde werd ver sperd. Vrijwel niemand die nog een woord vuil maakte aan het feit dat Le Pen gisteren nog meer stemmen dan op 21 april behaalde, meer zelfs dan de op telsom van het Front National en het MNR van Bruno Mégret. Kon de politieke elite zich twee weken geleden nog verschuilen achter het fenomeen 'protest stem; die vlieger gaat nu niet meer op. Bijna zes miljoen Fran sen bleken zich uitstekend te kunnen vinden in het program van Le Pen dat vooral is geba seerd op demagogie en angst. Voeg daarbij de tien miljoen die zijn thuisgebleven en je hebt een potentieel van zestien miljoen die het op de een of andere ma nier niet kunnen vinden bij de 'officiële politiek'. Europa Hoe nu verder? Vast staat in ie der geval dat de positie van Chi rac, ondanks zijn monsterscore, zowel politiek als moreel aan zienlijk is verzwakt. De tradi tionele rol van het staatshoofd, door De Gaulle via de grondwet bijna onaantastbaar gemaakt, is verworden tot een symboli sche en ceremoniële aangele genheid. In zijn reactie sprak Chirac uit- De Fransen konden slechts kiezen tussen de rechtse Chirac (1) en de extreemrechtse Le Pen (r). foto Franck Prevel/AP sluitend over binnenlandse pro blemen die aangepakt moeten worden. Over Europa geen woord. Waarnemers in Parijs houden er rekening mee dat op korte en middellange termijn vanuit Frankrijk niet of nauwe lijks initiatieven zijn te ver wachten met betrekking tot de Europese integratie en dat Chi rac zich, zeker bij Europese top pen, nog meer dan voorheen zal beperken tot het verdedigen van nationale belangen. Dat zal bij discussies over uitbreiding van de Europese Unie met nieuwe lidstaten ongetwijfeld tot enor me problemen gaan leiden. Op binnenlands-politiek ter rein richten alle ogen zich nu op de parlementsverkiezingen van juni. Links zal ongetwijfeld re vanche willen nemen voor de vernedering van twee weken ge leden en zet alles op alles om de meerderheid in de Assemblee te behouden. Als dat gebeurt, dan is er dus niks veranderd in Frankrijk en zal een gaullisti sche president moeten samen werken met een socialistische premier. Het is het systeem waar de kie zers twee weken geleden onge nadig mee hebben afgerekend. Daarom zetten de gaullisten al les op alles om na het Elysée ook het Matignon (de ambtswoning van de premier - red.) te verove ren. Chirac heeft de afgelopen dagen voor elkaar gekregen dat de drie gaullistische partijen (zijn eigen RPR, de UDF en libe ralen) bij de parlementsverkie zingen met één lijst uitkomen. Als rechts daardoor inderdaad de parlementsverkiezingen wint, dan zullen voor het eerst in de geschiedenis van de Vijfde Republiek alle belangrijke staatsinstellingen in handen van één politieke stroming ko men: de Staatsraad, de CSA (te vergelijken met het Nederland se Commissariaat voor de Me dia, maar dan veel invloedrij ker), de Senaat, de Assemblee en het Elysée. Dat zou niet gek zijn voor een partij, de RPR. die op eigen houtje twee weken gele den nog geen 20 procent van de stemmen behaalde. Schoorvoetend is inmiddels een discussie op gang gekomen over verandering van het kiessys teem, waarbij met name het fe nomeen van de twee rondes onderwerp van kritiek is. Het systeem is destijds bedacht door generaal De Gaulle die er mee wilde voorkomen dat de Com munistische Partij tot de staats macht zou doorbreken. De com munisten waren op dat moment cle grootste partij van het land en haalden steevast goede uit slagen in de eerste ronde. Om vervolgens in de tweede ronde in de meeste gevallen te worden geklopt. Ironisch De geschiedenis heeft zo zijn ironische kanten want ruim veertig jaar later zou het ex treemrechts zijn die het gaullis tische concept deed kantelen. En het eind is nog niet in zicht. Le Pen, die zondag aankondig de zelf geen zetel meer in de Assemblee te ambiëren, zal vol gende maand in alle kiesdistric ten met een Front National- kandidaat komen. Hetgeen be tekent dat het hele circus weer van voren af aan begint. GPD BRAND - In de vlasroterij in Koewacht heeft een felle brand gewoed. Drie arbei ders raakten zwaargewond. De brand ontstond door een explosie in vlasafval. De ma teriële schade is gering. HONGER - Honderdduizen den Brazilianen vluchten voor de honger. Misoogsten en droogte treffen vooral het noorden. De vluchtelingen trekken naar het rijkere zui den. Volgens de overheid is het de grootste landverhui zing ooit in Brazilië. DOODSTRAF - Minister Mulderije pleit in de Tweede Kamer voor handhaving van de doodstraf in het wetsont werp Oorlogsstrafrecht Vol gens de minister heeft de laatste oorlog voldoende aangetoond dat de doodstraf soms op zijn plaats is. Boven dien wijst hij de Kamerleden erop dat er altijd nog de mo gelijkheid van gratie is. SCHILDERIJ - Het gemeen temuseum in Zierikzee is blij met het gerestaureerde doek 'Stadsgezicht op Zierikzee' van een onbekende schilder. Het is 1 meter bij 3.20 meter en toont Zierikzee vanaf de rede. Tot nu werd gedacht dat het stamde uit 1580. Tij dens het herstel bleek dat het dateert uit 1541. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlisstngen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactle@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel, (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst' 8.30-17 00 uur Zaterdags m Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuv.se Couranl BV is een onderde aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m ee (abonnementen(administratie en om u te (laten) mlormerei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegen derden Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u lezersservice Postbus 18,4380 AA Vlissingen Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail- web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondagvan 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand 19.25 per kwartaal 52.-- per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag. 1,- zaterdag €1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel' 0118-484321 melden bi| PZC. aldelmg Behoort tot LUGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4