Cafés voor de rechter gedaagd PZC Reuzenhoeks paar wint danswedstrijd Dronken Vlissinger aangehouden Javahof weer slachtoffer vandalen PZC Wijkcomite geeft gemeente verlanglijst voor nieuwbouwwijk Binnenvaart wil af van stremmingen bij sluizen Terneuzen 15 Belgisch bedrijf beschuldigt Axelse caféhouders van smaad Actie voor museum over watersnood in Ouwerkerk Veiligheid rond WCT niet zeker Schelde bouwt mega-marineschip Proef PSD zonder vertraging Zwembad Sas heropent deuren agenda dinsdag 7 mei 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - De firma Belgium Ho reca Trading (BHT) uit Ou denaarde beschuldigt een aan tal Axelse caféhouders van smaad. Zij kochten van BHT dure poetsdoeken (Magic All Clancers) die niet bleken te vol doen en voelden zich opgelicht. BHT voelt zich door de caféhou ders aangetast in de goede naam en heeft een advocaat in de arm genomen. „Wij zijn geen oplich ters en hebben in twintig jaar nog nóóit klachten over onze clancers gehad." Directrice L. Vandenbroucke van BHT ziet de, volgens haar zeer ten onrechte klagende, ca féhouders graag voor de rechter OUWERKERK - De Lionsclub Schouwen-Duiveland is een ac tie begonnen ten bate van het Watersnoodmuseum in Ouwer kerk. Via de serviceclub kan een boek worden gekocht dat is uitgege ven door Staatsbosbeheer. Het ruim driehonderd pagina's tellende werk verhaalt specifiek van de natuurontwikkeling in Zuid-West-Nederland. Het boek gaat over de vorming van het landschap door de eeuwen heen. Ook wordt uitgelegd wel ke sporen de zout-, veen-, leem- en kleiwinning in het landschap hebben achtergelaten. Het boek wordt aangeboden als bijzonder relatiegeschenk, aldus R. Schif- fer van de Lions-activiteiten- commissie uit Schuddebeurs. De opbrengst wordt gebruikt om 'iets blijvends aan te schaf fen' voor het watersnoodmuse um. Van de vooralsnog vierhonderd beschikbare boeken is inmid dels al meer dan de helft ver kocht. verschijnen wegens smaad. Ze heeft al aangifte gedaan bij de politie en heeft de Terneuzense advocaat F, deVleesschauwerin de arm genomen. Vandenbrouc ke:,, Wij lijden financiële schade door die negatieve berichten in de kranten en zelfs op de Belgi sche radio. Dit laten wij niet over onze kant gaan. Wij zijn een gerespecteerd bedrijf en géén nepfirma zoals wordt ge zegd. We staan gewoon inge schreven in de Belgische Recht bank van Koophandel en voeren een goede boekhouding." Een vertegenwoordiger van BHT verkocht een aantal weken geleden partijen Magic All Clancers aan diverse caféhou ders in Axel. Minimum afname vijftig stuks voor de prijs van zo'n 250 euro. De doeken bevat ten plantaardige oliën en zijn toepasbaar op onder andere hout, marmer, leer en glas. De doeken zijn volgens BHT meer dere keren te wassen voordat de werking stopt. Een aantal café houders in Axel had echter an dere ervaringen met de doeken. Vod Na slechts één keer wassen bleef er van het doekje niet veel meer over dan een vod. Zij voelden zich opgelicht en di'eigden naar de politie te stappen. Vanden broucke liet het echter niet bij dreigen. Ze heeft al aangifte ge daan van smaad. „Kijk, het kan altijd gebeuren dat een paar doekjes in een zending niet vol doen. We zijn dan ook bereid de ze te vervangen. Misschien heb ben die caféhouders de clancers te heet gewassen. Daar kunnen wij dan niks aan doen. We heb ben die caféhouders gezegd dat we opieuw bij hen aan de deur zouden komen om de zaak recht te zetten. Daar hebben ze niet eens netjes op gewacht, ze zijn meteen naar de krant gestapt. Dat vind ik zó kinderachtig!" Een datum vooreen rechtzitting is nog niet geprikt. Vanden broucke is bereid van een recht zaak af te zien als de caféhou ders openlijk hun excuses aanbieden. Geen van de bewus te caféhouders was gisteren be reikbaar voor commentaar. Hans en Marianne Hamelink met een aantal van hun behaalde danstrofeeën. foto Charles Strijd BERGEN OP ZOOM - Twee bewonersgroepen uit West-Bra bant vinden dat de gemeenten Vlissingen en Borsele onvol doende bevoegdheden krijgen om de veiligheid in en rond de Westerschelde Containerterminal (WCT) te waai-borgen. Ze schrijven dat in een bezwaarschrift aan de provincie. De be- woners-belanghebbendengroep Moerdijk-Zandvliet en het bewonerscomité Bredasestraat en omgeving uit Bergen op Zoom maken zich druk om de WCT vanwege het goederenver keer dat deze terminal met zich meebrengt, met name per spoor. Ze strijden tegen een intensivering van het goederenvervoer over de bestaande spoorlijn door West-Brabant. De groepen vinden dat de nadruk teveel ligt op het nautisch verkeer en de risicocontouren Westerschelde. Ze vinden dat de externe vei ligheid en de bestrijding van ongevallen met de behandeling van containers met gevaarlijke stoffen onvoldoende aan dacht krijgt. Ook wordt volgens de groepen niet voorzien in een goed opgeleid permanent paraat bestrijdingsteam, ter wijl dat volgens hen in België wel aanwezig is. VLISSINGEN - Schelde Marine Bouw en de Koninklijke Ma rine hebben een contract ondertekend voor het ontwerp en de bouw van het tweede Landing Platform Dock (LPD-2). Het schip krijgt de naam Johan de Witt en is een vergrote en verbe terde versie van het Hr. Ms. Rotterdam, het eerste LPD dat door Schelde Marine Bouw voor de Koninklijke Marine is ge bouwd. Met een lengte van 176 meter, een breedte van ruim 29 meter en een volbeladen waterverplaatsing van 16.680 ton wordt het schip veruit het grootste van de Koninklijke Mari- ne. Het nieuwe schip wordt ingezet als amfibisch schip om vanuit zee mariniers aan land te kunnen zetten. Ook kan het worden ingezet voor strategisch transport, platform voor hu manitaire hulp bij bestrijding van rampen en als varend hoofdkwartier. Vanuit dit hoofdkwartier kunnen zowel in na tionaal als internationaal verband (vredes-)operaties worden geleid van gecombineerde land-, lucht- en zeestrijdkrachten tot en met divisieniveau. De vaste bemanning bestaat uit 146 personen. In de amfibi sche rol kunnen daarnaast 555 mariniers worden geëmbar keerd of als het schip als hoofdkwartier worden ingezet, 402 stafmedewerkers. Het schip wordt in augustus 2006 aan de Koninklijke Marine overgedragen. door René van Stee REUZENHOEK - Het echtpaar Hans en Marianne Hamelink uil Reuzenhoek won zondag iix het Brabantse Ossendrecht het Nederlands kampioenschap Latin- en ball- roomdansen in de hobbyklasse voor paren tussen de 35 en 45 jaar, de zogenaamde mid- dle-age. In het door de Algemene Nederlandse Dans en OnderwijsStichting (ANDOS) georgani seerde kampioenschap lieten de leerlingen van dansschool Adrie Hamelink in Terneu- zen acht paren uit de rest van Nederland achter zich. Ook wonnen ze de bondstitel van de ANDOS dankzij goede prestaties tij dens landelijk danswedstrijden in het afge lopen seizoen. „Ondanks onze goede resultaten in het af gelopen jaar waren we zondag niet echt ge rust op een goede afloop. Er kon immers nog van alles fout gaan. Gelukkig verliep het kampioenschap van een leien dakje.", ver telt een opgetogen Marianne in de keuken van haar woning waar voor enkele tiental len veroverde danstrofeeën een prominente plaats is ingeruimd. Toen Hans en Marianne ruim zeven jaar geleden hun eerste voor zichtige schreden op de dansvloer zetten, hadden ze nooit kunnen vermoeden dat ze een nationale titel in de wacht zouden sle pen. „In het begin voelden we elkaar totaal niet aan. Gaandeweg ging het steeds beter en werd onze hobby steeds serieuzer. Op den duur wilden we ook meer. Daarom besloten we ruim anderhalf jaar geleden mee te gaan doen aan danswedstrijden." Door het kampioenschap in de hobbyklasse promoveert het echtpaar Hamelink naar de sportklasse. Een hoger niveau, dat volgens Marianne smaakt naar meer. „De professio nele klasse is nagenoeg onhaalbaar, maar de kampioensklasse (de klasse boven de sportklasse) moet te doen zijn. We gaan er in ieder geval alles aan doen om die te halen." Dit betekent dat de hobby van het echtpaar Hamelink 'nog net geen verslaving, maar dan een hele gezonde' nog meer tijd - alle danswedstrijden worden buiten Zeeuws- Vlaanderen georganiseerd - en inspanning zal kostenOnder meer als voorbereiding op danswedstrijden nemen ze de laatste ander half jaar al tweewekelijks privé-danslessen die ze thuis verder uitwerken in de keuken Voorlopig geniet het echtpaar Hamelink van de successen behaald in Ossendrecht. Ze kunnen echter niet te lang op hun lauwe ren blijven rusten, omdat op 17 november - eveneens in Ossendrecht - het Europese kampioenschap wacht. „Ook hier willen we top presteren en moet er dus weer stevig worden geoefend." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 20-jarige Vlissinger aangehouden in de Sara- zijnstraat. Tijdens een surveillance zagen twee politieagen ten de man op straat liggen Toen ze vroegen of alles goed met hem was, sprak hij met dubbele tong. Hij schreeuwde door de straat en belde aan bij een voor hem onbekende woning. De politie hield de man aan en bracht hem naar het politiebu reau. Na verhoor is hij met een bekeuring naar huis gestuurd. VLISSINGEN - Het provinciale veerbedrxjf PSD is gisteren begonnen met een veiligheidsproef voor het personeel. Het vrachtverkeer reed over één rijstrook de boot op. Op de veer- pleinen en laadbruggen werden borden geplaatst om de chauffeurs te wijzen op de veranderingen. De verlichting op het dek wordt vernieuwd en het personeel di'aagt duidelijk zichtbare oranje hesjes. Vertragingen leverde de veiligheids- proef gisteren niet op. De proef duurt hoogstens twee maan den. door Jean-Lou de Gucht AXEL - De gemeente Axel moet rekening houden met de klach ten en wensen van de omwonen den van de toekomstige nieuw bouwwijk Buitenweg in Axel. Dat maakte het wijkcomité gis teravond duidelijk aan wethou der A. van Waes op een hoorzit ting. De bewoners willen dat er meer aandacht wordt geschonken aan de verkeersveiligheid. Ze stellen voor dat er geen dertig- kilometerbord op de Oudeweg komt, maar dat er verkeersslin- gers aangelegd worden. Zwaar verkeer op de weg is uit den bo ze, omdat dit schade aan wonin gen kan veroorzaken. Ook dient er een veilige fietsroute door de wijk aangelegd te worden. „Doordat er in het verleden geen overleg is geweest met de omwonenden over de nieuwe wijk, zijn er in het schetsplan ook nieuwe woningen ingete kend op plaatsen die eigendom zijn van omwonenden", vertelt- maakte woordvoerder van het comité R. van Overmeeren. Hij overhandigde van Waes een tekening van de nieuwe wijk waarop alle suggesties van de omwonenden waren opgeno men. „We vragen de gemeente medewerking voor alle door ons aangevoerde punten en uitleg over toekomstige uitbreidingen van de wijk. We geven de ge meente vier weken om ons te antwoorden." De bewoners kunnen er volgens van Waes op rekenen dat ze bin nen de gestelde termijn ant woord krijgen. Hij deed echter geen toezegging dat de gemeen te aan alle suggesties gehoor geeft. „Alles is natuurlijk be spreekbaar, maar er kunnen ook tegengestelde belangen tus sen de gemeente en de bewoners zijn. Men kan hier dan ook van mij geen uitspraken verwach ten, dat zou koffiedik kijken zijn." De gemeente belegde de infor mele inspraakavond om tege moet te komen aan de kritiek van de omwonenden dat ze geen enkele informatie kregen over de plannen. Het gaat om een schetsplan voor de bouw van zestig huizen in het gebied tus sen de Buitenweg en de Oude weg. SAS VAN GENT - Het gereno veerde zwembad in Sas van Gent opent woensdag 15 mei zijn deuren. De renovatie kostte ongeveer anderhalf miljoen. Het buiten bad op het kanaaleiland kreeg een nieuw vijftig meter bad, dat van 1.20 meter oploopt tot 2 me ter In het bad bevindt zich ook een sprxngkuil met een opper vlakte van ongeveer honderd vierkante meter en 3.25 meter diep. Ook het kinderbad is ver nieuwd en er zijn nieuwe speel- en verwarmingselementen aan gebracht. Vanaf 15 mei is het zwembad weer geopend van 11.00 uur tot 19.00 uur en op zaterdag en zon dag van 11.00 uur 18.00 uur. De officiële opening van het open luchtzwembad vindt plaats op zaterdag 28 juni. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenvaart wil af van de stremmingen bij de sluizen van Terneuzen. De slui zen worden regelmatig buiten gebruik gesteld om overtollig oppervlaktewater uit Vlaande ren op de Westerschelde te lo zen. Op die manier wordt ook het kanaalpeil gehandhaafd. Dé oplossing is de aanleg van een apart spuikanaal naast het slui- zencomplex. Maar dat is een miljoenenkwestie. De schippersvereniging Schut- tevaer kaartte de zaak aan tij dens het periodiek overleg met Rijkswaterstaat Zeeland. De schippers lijden schade door de stremmingen. Regiocoördina tor J. de Vries van Schuttevaer: „Op zich valt de totale schade op jaarbasis wel mee, maar we hebben wel een stijging in het aantal uren stremming. Vorig jaar ging het over het hele jaar om niet meer dan zes uur, terwijl we nu al op zestien uur zitten. En het jaar is nog niet eens hal verwege." Rijkswaterstaat is verplicht het kanaalpeil te handhaven en ontkomt bij een groot aanbod van overtollig oppervlaktewa ter (als gevolg van aanhoudende regen bijvoorbeeld) niet aan een 'spuipauze'. Volgens waterstaat STREEKACTIVITEITEN j AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Kaarten en biljarten; Sportveld AZVV, 13.00 uur: Voetbalkennis voor de jeugd. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13 15 uur. KBO jokeren; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur Gym nastiek; 13.30 uur. Handwerken, kaarten en biljarten, HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen, 13.00 uur: Biljarten, 19.30 uur: Dansen, Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voor ou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man, 14.00 uur: Koffie kaarting; 19.00 uur: Bridge club Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken, St.Cecilia, 14.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur Aerobic en gaaibollen, PHILIPPINE De Schotse Hoek. 18.30 19.30 uur: Timmerclub vanaf 8 iaar. 19 30 valt de schade die de schippers lijden in het niet bij de aanleg - kosten van een apart spuika naal. Schuttevaer heeft daar alle be grip voor. De Vries: „Maar toch hebben we bij waterstaat aan gedrongen op een studie naar alternatieven. We hebben voor gesteld zo'n kanaal mee te ne men in de studie naar de bouw van een nieuwe zeesluis. Dan gaat het in één moeite door. Eni ge probleem is dat het ernaar uitziet dat die nieuwe sluis nog minstens tien, vijftien jaar op zich laat wachten." Onderhoud Rijkswaterstaat én Schuttevaer maken zich zorgen over het on derhoud van de vaarwegen in Zeeland. Door dalende budget ten is het niet langer mogelijk overal en altijd regulier onder houd uit te voeren; er moeten prioriteiten worden gesteld. Dat geldt ook voor nieuwe pro jecten. Zo staat inmiddels vast dat de aanleg van een derde sluiskolk bij de Kreekraksluizen nog min stens tien jaar op zich zal laten wachten. Volgens Schuttevaer is nu al duidelijk zichtbaar dat onder houd aan de kunstwerken (bruggen en sluizen) op de lange baan wordt geschoven 21.30 uur: Houtbewerken voor volwas senen; SAS VAN GENT De Speye, 14.00 uur SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Rose laer, 15.30 uur, Handwerken groep 6 tot en met 8. 18.30 uur: Quilten en kleding maken; St Albert, 14 00 uur: Koersbal; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur SWOS biljarten, kaarten en canasta, 19 30 uur: Oefenavond cabaret Bonte Avond Club; ST.JANSTEEN De Warande, 13 30 uur Biljarten; TERNEUZEN De Veste, 10 30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: SWOT handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijn dansen; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur Biljarten, WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur; Schieting voorouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur KBO koersbal; IJZENDIJKE Café Les Amies, 19.30 uur Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE 't Kaaike. 13.30 uui: Gym nastiek en biljarten. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Javahof aan de rand van de Terneuzen se binnenstad maakte gister ochtend een troosteloze in druk. In de nacht van zaterdag op zondag hielden vandalen er huis in de bloementuintjes op de binnenplaats en in bloem bakken aan de buitenrand van het hofje, waar enkele tiental len ouderen wonen. Bewoner Co Beerens (85) hoofdschuddend: „We hadden zaterdag met alle bewoners geld bijeengebracht om plan ten te kopen. We hebben ze di rect geplant, maar de volgende ochtend bleek het grootste deel uit de grond gerukt en over straat verspreid." Ook de bloembakken aan de balkons aan de buitenzijde van het Ja vahof waren leeggeroofd. Ri- nus Jansen (66) zag de inhoud van drie bloembakken ver nield. Bovendien werd een tuinka bouter gestolen. Ook bij ande re bewoners hielden de vanda len huis. De bewoners belden zondag de politie om aangifte te doen, maar die bleek in het weekein de geen tijd te hebben. Beerens: „Ach, ze nemen ons gewoon niet serieus. Terwijl we al vanaf het begin toen het Javahof in gebruik werd geno men, zo'n veertien jaar gele den, last hebben van vandalis me. Ieder jaar opnieuw worden er met de regelmaat van de klok vernielingen aan gericht. Dit kost ons handen vol geld." Afsluiten Enkele jaren geleden stelden de bewoners huurbaas wo ningstichting Clavis (de vroe gere woningbouwvereniging) voor het hofje af te sluiten, zo dat het alleen toegankelijk is voor de bewoners. „Er is één ingang, waar iedereen zomaar in en uit kan lopen. We hebben om een poort gevraagd met een intercom, maar Clavis heeft tot nu toe niets van zich laten horen." Maar daarin komt nu snel ver andering, verzekerde Clavis woordvoerder Peter Schrier gisteren. „We hebben een half jaar moeten wachten op een vergunning van de gemeente en die is toevallig eind vorige week bij ons binnengekomen Het is de bedoeling het hele complex af te sluiten voor on bevoegden, maar dat betekent wel dat we daarvoor ook de be nodigde grond moeten aank- kopen. Dat kan allemaal niet van de ene op de andere dag, maar de zaak is nu in volle gang en we verwachten nog voor de zomer alles in kannen en kruiken te hebben." Javahof-bewoner Rinus Ransen (rechts) praat met een omwonende over de vernielingen, waarbij ook de bloembakken van zijn balkon werden leeggeroofd. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45