Bouwplannen kernen in de knel Ontmanteling tijdelijk gemeentehuis begonnen 13 Man vermoord in eigen woning in Vogelwaarde Geld en huisvesting voornaamste zorgen van tienermoeders Schouwen-Duiveland zet geld opzij voor herstel monumenten Provincie wil overgangsbeleid Vijfde Nota voorlopig in ijskast Computerclub mm*r: Schelde bouwt marineschip Actie voor watersnoodmuseum WEA zeeuwse almanak Psychoprofylaxe PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND dinsdag 7 mei 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Nieuwe woning- bouwplannen in plattelands kernen komen in de knel wan neer Den Haag haar regime niet aanpast. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten is de toekomst van de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening te onze ker. Van Zwieten vindt dat het overgangsbeleid dat vooruitlo pend op de Nieuwe Nota is inge voerd, opgeschort moet worden. Plannen voor woningbouw aan de rand van dorpen, die in gang zijn gezet, worden door de nieuwe ruimtelijke nota niet ge hinderd, maar nieuwe uitbrei dingsideeën moeten volgens het tussenregime wel binnen de Vijfde Nota passen. Omdat nog onduidelijk is of een nieuwe regering de plannen van Pronk volledig zal omarmen en op welke termijn de nieuwe spelregels gaan gelden, wil Van Zwieten voorlopig op de oude voet verder. Het Interprovinci aal Overleg (Ipo) zal per brief pleiten dit overgangsbeleid in de ijskast te zetten. Eén van de uitgangspunten van de op handen zijnde Vijfde Nota is de ongebreidelde groei van dorpen en steden een halt toe te roepen. Minister Pronk wil na tuurgebieden beschermen met een groene contour terwijl de maximale groei van kernen voor vijftien jaar wordt begrensd met een rode contour. De bedoeling was dat dit nieuwe ruimtelijke beleid rond deze tijd door de Tweede Kamer zou worden vastgesteld. ZIERIKZEE - De Hobby Com puter Club Zeeland komt dins dag 28 mei bijeen in het Multi Functioneel Centrum in Zierik- zee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Wilko van het Veer zal uitleg geven over het maken van een eenvoudige website. Met het oog op die gang van za ken is in november een over gangsbeleid bepaald. Plannen makers als gemeenten moeten zich alvast schikken naar de nieuwe regels. Wachtstand In de praktijk betekent dit dat nieuwe plannen voor woning bouw aan de rand van een kern moeten wachten totdat de pro vincie samen met de gemeente de rode contouren heeft getrok ken. Die discussie zou (voor Zeeland) in 2003 van start gaan. Projecten, die al in de 'pijplijn' zitten, kunnen zich volgens ge deputeerde Van Zwieten beroe pen op in de in het verleden gemaakte afspraken. Maar nieuwe wagen, zoals de ge meente Schouwen-Duiveland heeft gesteld voor de bouw van zestien woningen aan het Stoof- wekken in Renesse, worden in de wachtstand gezet. „We heb ben gemeenten geadviseerd hier heel rustig aan mee te doen." Maar met de val van het Paarse kabinet zijn de kaarten volgens Van Zwieten anders komen lig gen. De Vijfde Nota is als con troversieel stuk doorgeschoven naar de nieuwe regering. Mede gezien het gesteggel dat het be leidsstuk al heeft opgeleverd, is het voor bestuurders op alle ni- veau's onduidelijk welke toe komst de nota wacht. Het is niet alleen de vraag of de nota straks zonder kleerscheuren en groot scheepse aanpassingen door de Kamer komt, maar tevens wan neer het nieuwe regime van kracht wordt. De verwachting is dat het hoe dan ook vertraging zal oplopen. Problemen Vanwege die onzekerheden vin den Van Zwieten en zijn mede gedeputeerden ruimtelijke or dening dat het Rijk zijn over gangsbeleid voorlopig moet 'opzouten'. Nu kunnen gemeen ';V. ■- .T-- - - ■■4 De woningbouw bij het Maliepaard in Burgh-Haainstede wordt nogniet gehinderd door het overgangsbeleid. foto Marijke Folkertsma ten nog wel even vooruit, maar wanneer de contourenpolitiek te veel vertraging oploopt, voor ziet de Zeeuwse gedeputeerde 'concreet problemen' ontstaan voor de plattelandsdorpen. „Want die rode contouren zijn ook niet één-twee-drie getrok ken." Van Zwieten wil daarom nu verder volgens de regels van de (oude) Vierde Nota. In een brief aan de nieuwe minister zal het IPO pleiten dit tussenregime 'in de ijskast te zetten'. VLISSINGEN - Schelde Marine Bouw en de Koninklijke Marine hebben een contract onderte kend voor het ontwerp en de bouw van het tweede Landing Platform Dock (LPD-2). Het schip krijgt de naam Johan de Witt en is een vergrote en ver beterde versie van het Hr. Ms. Rotterdam, het eerste LPD dat door Schelde Marine Bouw voor de Koninklijke Marine is ge bouwd. Met een lengte van 176 meter, een breedte van ruim 29 meter en een volbeladen water verplaatsing van 16.680 ton wordt het schip veruit het groot ste van de Koninklijke Marine. Het nieuwe schip wordt ingezet als amfibisch schip om vanuit zee mariniers aan land te kun nen zetten. Ook kan het worden ingezet voor strategisch transport, plat form voor humanitaire hulp bij bestrijding van rampen en als varend hoofdkwartier. Vanuit dit hoofdkwartier kunnen zo wel in nationaal als internatio naal verband (vredes-)operaties worden geleid van gecombi neerde land-, lucht- en zee stri jdkrachten tot en met divi sieniveau. De vaste bemanning bestaat uit 146 personen.Het schip wordt in augustus 2006 aan de Koninklijke Marine overgedragen. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - In een wo ning aan de Acaciastraat in Vo gelwaarde is zondagavond om streeks 23.30 uur de 37-jarige bewoner vermoord. De man. van Irakese afkomst, is vermoe delijk met messteken om het le ven gebracht. De politie heeft de verdachte, een 29-jarige man uit het Duitse Waldorf, meteen kunnen aanhouden. Hij was nog in de woning aanwezig toen de politie ter plaatse kwam. De man is ingesloten en wordt ver hoord. De politie kreeg zondagavond een melding binnen dat er on enigheid was in de woning aan de Acaciastraat. Toen de politie de straat in kwam rijden, was de ambulance al gearriveerd. De hulp van het ambulanceperso neel mocht echter niet meer ba ten. Het slachtoffer was al aan zijn verwondingen bezweken. Op aanwijzingen van de familie van het slachtoffer kon de ver dachte worden aangehouden. De verdachte is volgens politie woordvoerster E. Vermerris fa milie van de echtgenote van het slachtoffer. Meer wilde Vermer ris niet kwijt omdat het politie onderzoek nog in volle gang is. Vreugde en verdriet lagen giste ren in de Acaciastraat dicht bij elkaar. De naaste buren van de woning waarin de moord plaatsvond, vierden gisteren hun gouden huwelijksdag. De tuin was versierd, bloemen wer den bezorgd. De buren zeggen niks gemerkt te hebben van het geen er zich de vorige nacht had afgespeeld in de woning van de Irakese familie, man vrouw en twee jonge kinderen. De familie leidde een min of meer terugge trokken bestaan. Contact met de rest van de buurt was er am per. Het contact beperkte zich tot een vriendelijk woordje ge dag. Volgens omwonenden is de verdachte de broer van de echt genote van het slachtoffer. Zij zou geregeld op familiebezoek naar haar broer gaan en werd die bewuste zondagavond ook door hem thuisgebracht. In een ruzie werd de Irakees vervol gens vermoord. De politie kan of wil deze lezing niet bevestigen omdat het onderzoek nog in vol le gang is. Een team van tien re chercheurs is op de zaak gezet. Maandag heeft de technische recherche een sporenonderzoek gehouden in de woning. Ook is er een buurtonderzoek gehou den. De echtgenote van het slachtof fer wordt opgevangen door fa milie. De politie heeft nog geen aanleidingen haar aan te mer ken als medeverdachte. OUWERKERK - De Lionsclub Schouwen-Duiveland is een ac tie begonnen ten bate van het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Via de serviceclub kan een boek worden gekocht dat is uitgege ven door Staatsbosbeheer. Het ruim driehonderd pagina's tel lende werk verhaalt specifiek van de natuurontwikkeling in Zuid-West-Nederland. Het boek gaat over de vorming van het landschap door de eeuwen heen. Ook wordt uitgelegd wel ke sporen de zout-, veen-, leem- en kleiwinning in het landschap hebben achtergelaten. Het boek wordt aangeboden als bijzonder relatiegeschenk, aldus R. Schif- fer van de Lions-activiteiten- commissie uit Schuddebeurs. De opbrengst wordt gebruikt om 'iets blijvends aan te schaf fen' voor het watersnoodmuse um Van de vierhonderd be- scMkbare boeken is inmiddels meer dan de helft verkocht. Medewerkers van Snel zijn begonnen met de demontage van het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee. Marijke Folkertsma Kerken geven brede hulp, varië rend van giften, vertrouwens personen, huisvesting tot emo tionele steun. Scholen hebben gemiddeld één tienermoeder per jaar. Zij hel pen bij aanpassing van roosters en bieden privacy. Alle scholen hebben vertrouwenspersoon. Uit het onderzoek blijkt dat jon ge, allochtone vrouwen een gro tere kans hebben om tienermoe der te worden dan Nederlandse meisjes. Dat is toe te schi-ijven aan een gebrek aan kennis over anticonceptiemiddelen en het inconsequente gebruik ervan. In Nederland wordt op scholen en thuis voorlichting gegeven. Wat ook een rol speelt, is dat het in bijvoorbeeld Turkije of Ma rokko normaal is om op jonge leeftijd te trouwen en kinderen te krijgen. De vijf studenten hebben het Fiom Zeeland een aantal aanbe velingen gedaan. Het zou goed zijn voor de Zeeuwse tieners moeders als de gemeente en de provincie samen met de wo ningcorporaties een aantal wo ningen beschikbaar stelt. Tie nermoeders onder de achttien jaar kunnen op dit moment geen woning en een uitkering krij gen. Zij zijn nu haast gedwon gen om thuis te blijven zitten bij de ouders. Een andere optie is om de huur van een woning via een hulpverlenende instantie te laten verlopen. Een andere aanbeveling is dat instellingen meer moeten doen aan hun naamsbekendheidCri sisopvangcentrum de Maresae- te in Vlissingen biedt bijvooi"- beeld opvang en waar nodig steun en begeleiding bi] de op voeding van het kind. De Mare- saete begeleidt jonge moeders ook naar zelfstandig wonen en leven. Ook zou het in Zeeland gewenst zijn om een leefgroep voor tienermoeders op te zetten. De jonge moeders kunnen dan in hun eigen omgeving blijven. Zij moeten nu voor een soortge lijk initiatief naar Maastricht. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De vloerbedek king zit stevig vastgelijmd op de houten bodemplaten en het vergt heel wat tijd om de exacte positie van alle gedemonteerde onderdelen letterlijk in kaart te brengen. Maar zoals het er nu naar uitziet moet het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee voor de gestelde da tum van 1 juli uit het Hat- fieldpark verdwenen zijn. De gemeente bereikte in februa ri een akkoord met Jan Snel BV over de verkoop van de porta- cabins. Het eigendom ging voor bijna een half miljoen euro over in handen van de Montfoortse handelaar en verhuurder van tijdelijke huisvesting. De 267 afzonderlijke eenheden omvat ten een totale oppervlakte van bijna vijfduizend vierkante me ter. Een derde is inmiddels doorver kocht aan het internetbedrijf Zeelandnet, voor uitbreiding van het complex in Kamper land. Voor een herbestemming van de overige delen, is Snel in gesprek met verschillende be langstellenden binnen en buiten Zeeland, aldus directeur H. van Zandwijk. Snel is contractueel verplicht het terrein in het Hatfieldpark voor 1 juli leeg op te leveren. Eenheden die hij tegen die tijd nog niet heeft doorverkocht, zullen elders worden opgesla gen. Binnen Zeeland kan de on derneming uitwijken naar Sluiskil, waar Snel sinds april een nevenvestiging heeft door de overname van Sjaak Moens. Details Medewerkers van de onderne ming zijn inmiddels druk bezig met de demontage van de 267 eenheden. Voordat de afzonder lijke porta-cabins daadwerke lijk van elkaar kunnen worden losgekoppeld, moet eerst alle bedrading, verwarmingsbuizen en andersoortige leidingen wor den gedemonteerd. Om het spul op een andere locatie zo snel mogelijk weer in elkaar te kun nen zetten, wordt gedetailleerd in kaart gebracht hoe alles pre cies heeft gezeten. Zodradeeen heden zijn gescheiden, kunnen ze op transport. Van Zandwijk gaat er vanuit dat zo'n honderd vijftig keer heen en weer gere den moet worden, om het totale complex op te ruimen. Tech nisch is het mogelijk de klus binnen een maand te klaren, al dus de directeur. Na 1 juli is het aan de gemeente om de fundering te verwijderen en het terrein te egaliseren On duidelijk is nog welke nieuwe bestemming het gebied krijgt. De locatie is in beeld voor de nieuwbouw van een theater voorziening. Voorlopig blijft het terrein dan ook braak liggen, al dus wethouder G. van de Vélde- de Wilde. Het bestaande parkeerterrein wordt tussentijds gewoon ge handhaafd voor algemeen ge bruik. „Die capaciteit kunnen we gewoon veel te goed gebrui ken, zo aan de rand van de bin nenstad." Na aftrek van alle onkosten houdt de gemeente per saldo ruim tachtigduizend euro over aan de verkoop van de tijdelijke huisvesting. Dat voordeel vloeit mogelijk naar de pot gebouwen beheer, geeft de wethouder aan. (Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOS1BURG RENESSE ZIERIKZEE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 10 mei a s gesloten „U kent mij wel", klonk het aan de andere kant van de te lefoonlijn, u heeft bij mij een cursus psychoprofylaxe ge daan. De collega die telefo nisch. werd toegesproken leefde zichtbaar op en begon spontaan te glimmen. Een cursus psychoprofylaxe, dat klonk gewichtig en interes sant. Hij kon het zich alleen niet meer zo goed herinneren, ter wijl het bij de cursus horende diploma ongetwijfeld boven aan moest liggen op de stapel zwem- en verkeersdiploma 's. Daarom informeerde hij voorzichtig toch even wat verder. „Wat was dat ook al weer?", wilde hij weten. Het ant woord bracht hem weer met beide benen op de grond: een cursus voorbereiding op de zwangerschap. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tienermoe ders op Walcheren en de Beve- landen krijgen veel steun van familie, vrienden en kerkge meenschappen. Zij hebben daardoor minder behoefte aan hulpverleningsinstellingen. Jonge moeders tussen de 15 en 21 jaar hebben wel financiële zorgen en problemen met huis vesting. Dat blijkt uit een on derzoek van vijf studentes van de Hogeschool Brabant in op dracht van het Fiom Zeeland. Fiom Zeeland houdt zich bezig met vrouwenhulpverlening op het gebied van zwangerschap, seksueel geweld, tienermoe ders, preventie en onderzoek. De instelling wilde weten of haar aanbod op de Bevelanden en Walcheren goed aansluit op de vraag van jonge vrouwen met kinderen. Hoeveel tienermoeders in de on derzochte regio's wonen, is niet duidelijk. De gemeenten kon den, met uitzondering van Vlis singen, geen cijfers ophoesten. Uit onderzoeken van het CBS blijkt dat er de laatste jaren sprake is van een stijging van het aantal geboorten bij tiener moeders, vooral onder allochto ne meisjes. Eén op de drie jonge vrouwen met kinderen woont in Amsterdam, Utrecht, Rotter dam of Den Haag. Uit gesprekken met Zeeuwse tienermoeders blijkt dat zij vaak per ongeluk zwanger zijn geworden. Zij omschrijven hun situatie als 'zwaar'. Opvallend is ook dat de jonge vrouwen vaak onderwijs volgen, in com binatie met werk of een fulltime of parttime baan hebben. Tie nermoeders die nog thuis wo nen, zijn vaak financieel afhan kelijk van hun ouders. Kerken De studentes hebben gesproken met welzijnsinstellingen, ker ken, scholen en de moeders zelf. Daaruit kwam onder meer naar voren dat kerkgemeenschappen gemiddeld twee tienermoeders kennen in de afgelopen vijfjaar. Zwangerschap buiten een hu welijk op jonge leeftijd is bin nen de kerken geen taboe meer, maar wel moeilijk bespreek baar. Tienerzwangerschappen worden eerder gerespecteerd als de meisjes het kind laten komen en trouwenAbortus is vanuit de geloofsovertuiging geen optie. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil geld opzij zetten om de restauratie van gemeentelij ke monumenten te stimuleren. Naast het Restau ratiefonds voor de eiiandelijke rijksmonumenten moet met bij na vierenhalfduizend euro hier voor een apart potje gemaakt worden. Zodra dit geld is gereserveerd door de gemeenteraad, zal de gemeente de nieuwe gemeente lijke monumentenlijst opstel len. De bedoeling is de vieren halve ton in te zetten als zoge heten revolving fund. Eigenaren van panden op de lijst kunnen in de vorm van een lening tegen zeer lage rente een beroep doen op dit fonds, zodat de pot zich bij terugbetaling langzaam weer vult. Schouwen-Duiveland prijkt op de achtste plaats van de natio nale monumenten top-tien van gemeenten. De gemeente heeft binnen haar grenzen 810 rijks monumenten als molens, vliet- bergen, rederijkerspanden, his torische buitenplaatsen en ves- tings werken. Geconcentreerd in Zierikzee telt het eiland daar naast 250 gemeentelijke monu menten. Voornamelijk histori sche woonhuizen, die de rijks- critena niet halen, maar wel be houden moeten worden voor het cultureel erfgoed. Regels Onderhoud en restauratie van deze panden zijn kostbaar en gebonden aan strikte regels. Ei genaren van rijksmonumenten worden door Den Haag met fis cale aftrekmogelijkheden en ze ventig procent subsidie bij res tauratie in deze ongemakken tegemoet gekomen. Maar hui zenbezitters van gemeentelijke monumenten worden er naast die titel met de daaraan verbon den beperkingen tot nu toe niet veel wijzer van. Voordat Schou wen-Duiveland haar eigen mo numentenlijst gaat opschonen en aanvullen wil de gemeente daarom geld opzij zetten voor het onderhoud aan deze pan den. „We vinden dat we wel iets moeten kunnen bieden voordat we tot aanwijzing overgaan", legt beleidsmedewerker monu mentenbeleid, W. Lievense, uit. Stimuleren Het plan is naast (en los van) het bestaande Restauratiefonds een eigen fonds op te zetten, waar mee de gemeente de restauratie van de eigen monumenten kan stimuleren. „Erligt nu een voor stel om geld uit het ISV (Investe ringsbudget Stedelijke Ver nieuwing, red.) en het aandelen fonds vrij te maken voor ge meentelijke monumenten." Ambtelijk wordt voorgesteld 438.000 euro in dit potje te stop pen. Dit geld zal niet als subsi die worden weggegeven, maar moet via 'goedkope leningen' - leningen tegen 0 of 1 procent rente - op termijn terugkomen bij de gemeente. Zodoende kan het geld na verloop van tijd op nieuw voor herstel van de pan den gebruikt worden. Het college moet nog een besluit nemen over het voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35