Tholen creëert meer speelruimte PZC PZC Tholen stelt grondprijzen aan de kaak Provincie voorziet problemen voor nieuwbouwplannen Goes' danspaar Nederlands kampioen Trapveldjes in elke kern worden heringericht voor oudere jeugd Tholen buigt zich over sportzaken Veiligheid rond WCT niet zeker Dronken automobilist gewond Brandweer Kamperland kampioen Auto gestolen in Yerseke Woninginbraak in Tholen Actie voor watersnoodmuseum Weegbrug Colijnsplaat opnieuw ter discussie agenda b 15 dinsdag 7 mei 2002 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Er is op Tholen een tekort aan gevari eerde speelvoorzieningen voor kinderen van twaalf jaar en ou der. In overleg met de doelgroep en met omwonenden wil de ge meente de in elke kern gelegen trapvelden multifunctioneler gaan inrichten. Dat blijkt uit. de gemeentelijke conceptnota Speelruimtebe- leid. Jongeren in elke Thoolse kern beschikken over een zoge naamd trapveldje met twee doelpalen. Speeltoestellen voor de leeftijdscategorie 'twaalf- plus' ontbreken echter. Dat brengt het risico met zich mee dat deze jongeren speelterrei nen gaan gebruiken die bedoeld zijn voor jongere kinderen. In gesprekken met de gemeente hebben twaalf-plussers ook aangegeven daadwerkelijk be hoefte te hebben aan meer eigen voorzieningen. Om aan deze wens tegemoet te komen worclt onder meer ge dacht aan het realiseren van jongerenontmoetingsplaatsen (jop's). Voor twee ervan heeft de gemeente - in 2004 en 2006 - al geld opzij gezet, in totaal 22.000 euro. Een jop wordt in ieder ge val in Sint-Maartensdijk gerea liseerd. De tweede locatie moet nog bepaald worden. Ook is er in de investeringsplanning van de komende jaren rekening gehou den met de aanleg of verbete ring van speelterreinen. Vol gend jaar komt er 23.000 euro voor dit doel beschikbaar. De ja ren daarop volgend, tot 2006, staat er jaarlijks 25.000 euro voor speelterreinen opzij. Wensen De nota Speelruimtebeleid rept ook van geïntegreerde speelter reinen. Door speelterreinen voor de jeugd van 0 tot 6 jaar en dejeugdvanötot 12 jaar-zij het afgescheiden - te combineren, kunnen kosten worden be spaard en kan gedurende een langere periode tegemoet geko men worden aan de wensen in een woonwijk. Voordeel is bo vendien dat er minder grote ver schillen ontstaan in het aanbod voor verschillende groepen kin deren. Uit de nota blijkt dat mo menteel vooral het aanbod voor de jongste kinderen groot is. Omdat op Tholen geen sprake is van hoogbouw spelen kleine kinderen echter veelal in de ei gen tuin. Een sterke uitbreiding van deze categorie terreinen lijkt dan ook onnodig. Speelruimte en -voorzieningen worden door de gemeente Tho len als zeer belangrijk gezien in de samenleving. Daarom wil de gemeente bij de realisatie van nieuwe woonwijken speelvoor zieningen meteen opnemen in de investeringskosten van de woonwijk. Bovendien is het de bedoeling om al in een vroeg sta dium met omwonenden - ook met kinderen, bijvoorbeeld via scholen - van gedachten te wis selen over plannen voor speel voorzieningen. Daarbij vormen budget en speelruimterichtlij nen overigens wel het uitgangs punt. Die richtlijnen zijn - deels - gebaseerd op normen van de landelijke speeltuinorganisatie NUSO in samenwerking met Jantje Beton. Het speelruimtebeleid wordt maandag 13 mei besproken door de commissie welzijn en onderwijs van de gemeente Tholen. Deze commissie verga dert vanaf half acht 's avonds in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Jongeren in elke Thoolse kern beschikken over een trapveldje, maar speeltoestellen voor de leeftijdscategorie 'twaalf foto -plus' ontbreken. Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen gaat in 2004 onderzoek doen naar de toe komst van de twee openlucht zwembaden in Tholen-stad en Sint-Maartensdijk. Ook wordt een nota breedtesport opgesteld en komt er een studie naar berg ruimtes in binnensportaccom modaties. Dat blijkt uit de Kadernota 2003, die als basis geldt voor de ontwerpbegroting 2003 en de bijbehorende meerjarenra ming. Het onderzoek moet in beeld brengen welke investerin gen - ook met het oog op kwali- teitsverbetering - in de toe komst nodig zijn, tegenover het nut van een dergelijke zwem voorziening. De twee Thoolse gemeentelijke baden - de Spet ter in Tholen-stad en Haestinge in Sint-Maartensdijk - worden in de periode mei tot en met sep tember gebruikt voor recreatief zwemmen, schoolzwemmen en instructiez wemmen Aan het onderzoek naar de twee buitenbaden wordt tevens de vraag gekoppeld of realisatie van een overdekt zwembad bin nen cle gemeentegrenzen - met behulp van derden - tot de mo gelijkheden behoort. Tijdens de publieke debatten over de Thoolse toekomstvisie werd die wens al geuit. In Kleur Beken nen, het raadsprogramma voor de komende vier jaar dat direct na de gemeenteraadsverkiezin gen is opgesteld, is die wens overgenomen. Voor het onderzoek trekt de ge meente Tholen 40.000 euro uit. Ook breedtesport (alles behalve topsport) heeft de aandacht van het gemeentebestuur. Voor het opstellen van een nota breedte sport trekt de gemeente 25.000 euro uit. Vanaf 2004 houdt de gemeente rekening met extra personeelsformatie (30.000 eu ro) op sportgebied, Voor de uit voer van het beleid wordt in 2005 nog eens zo'n zelfde be drag uitgetrokken. Bergruimte Doordat sportverenigingen steeds veelzijdiger activiteiten bieden, schiet de bergruimte voor sport- en spelmaterialen in gemeentelijke binnensportac commodaties tekort. Efficiënter indelen behoort zo langzamer hand niet meer tot de mogelijk heden. Daarom is de gemeente Tholen van plan volgend jaar de huidige en toekomstige ruimte behoefte van sportverenigingen te onderzoeken en de mogelijk heden aan deze behoefte te vol doen. Eveneens volgend jaar staat een onderzoek gepland naar het sportcomplex van voetbalver eniging WHS in Sint-Anna- land. Deze vereniging wordt steeds groter. De studie moet duidelijk maken wat de gevol gen hiervan zijn voor de voor zieningen van de vereniging en of de capaciteitsbehoefte kan worden gerealiseerd. BERGEN OP ZOOM - Twee bewonersgroepen uit West-Bra bant vinden dat de gemeenten Vlissingen en Borsele onvol doende bevoegdheden krijgen om de veiligheid in en rond de Westerschelde Containerterminal (WCT) te waarborgen. Ze schrijven dat in een bezwaarschrift aan de provincie. De be- woners-belanghebbendengroep Moerdijk-Zandvliet en het bewonerscomité Bredasestraat en omgeving uit Bergen op Zoom maken zich druk om de WCT vanwege het goederenver keer dat deze terminal met zich meebrengt, met name per spoor. Ze strijden tegen een intensivering van het goederen vervoer over de bestaande spoorlijn door West-Brabant. De groepen vinden dat de nadruk teveel ligt op het nautisch ver keer en de risicocontouren Westerschelde. Ze vinden dat de externe veiligheid en de bestrijding van ongevallen met de be handeling van containers met gevaarlijke stoffen onvoldoen de aandacht krijgt. Ook wordt volgens de groepen niet voor zien in een goed opgeleid permanent paraat bestrijdingsteam, terwijl dat volgens hen in België wel aanwezig is. RILLAND - Een 27-jarige man uit Oudenbosch is zondag avond op de A58 gewond geraakt toen hij ter hoogte van Ril land tegen de vangrail botste. De man bleek gedronken te hebben. Het ongeluk gebeurde toen hij zijn radio bediende, waardoor de wagen in een slip raakte. De brandweer moest de bestuurder uit de wagen bevrijden. Hij werd met een hoofd wond, een arm uit de kom en een gebroken onderarm naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. KAMPERLAND - Het korps Kamperland van de brandweer Noord-Beveland heeft bij wedstrijden in Lopik de eerste plaats behaald in de klasse technische hulpverlening. De ploeg behaalde 1288 punten. Tweede werd het korps Koeken- gen en derde Hoornaar/Noordloos. YERSEKE - In de Beatrixstraat in Yerseke is gisternacht een paarse Volkswagen Golf met het kenteken FR-SJ-47 gesto len. THOLEN - Uit een woning aan de Touwslagersdreef in Tho len-stad zijn gisteren tussen kwart over twaalf 's nachts en kwart over zeven 's ochtends enkele spullen gestolen. Inbre kers namen twee portemonnees met daarin een paar honderd euro, een gsm, rugtas en bankpas mee. OUWERKERK - De Lionsclub Schouwen-Duiveland is een actie begonnen ten bate van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Via de serviceclub kan een boek worden gekocht dat is uitgegeven door Staatsbosbeheer. Het ruim driehonderd pagina's tellende werk verhaalt van de natuurontwikkeling in Zuid-West-Nederland. Ook wordt uitgelegd welke sporen de zout-, veen-, leem- en kleiwinning in het landschap hebben achtergelaten. Het boek wordt aangeboden als bijzonder re latiegeschenk, aldus R. Schiffer van de Lions-activiteiten- commissie uit Schuddebeurs. De opbrengst wordt gebruikt om 'iets blijvends aan te schaffen' voor het museum. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Nieuwe woning bouwplannen in plattelands kernen komen in de knel wan neer Den Haag haar regime niet aanpast. Volgens gedeputeerde J. van Zwieten is de toekomst van de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening te onze ker. Van Zwieten vindt dat het overgangsbeleid dat vooruitlo pend op de Nieuwe Nota is inge voerd, moet worden opgeschort. Plannen voor woningbouw aan de rand van dorpen die in gang zijn gezet, worden door de nieuwe ruimtelijke nota niet ge hinderd, maar nieuwe uitbrei dingsideeën moeten volgens het tussenregime wel binnen de Vijfde Nota passen. Omdat nog onduidelijk is of een nieuwe regering de plannen van demissionair minister Pronk volledig zal omarmen en op wel ke termijn cle nieuwe spelregels gaan gelden, wil Van Zwieten REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorlopig op de oude voet ver der. Het Interprovinciaal Over leg (Ipo) zal per brief pleiten dit overgangsbeleid in de ijskast te zetten. Eén van de uitgangspunten van de op handen zijnde Vijfde Nota is de ongebreidelde groei van dorpen en steden een halt toe te roepen. Pronk wil natuurgebie den beschermen met een groene contour, terwijl de maximale groei van kernen voor vijftien jaar wordt begrensd met een ro de contour. De bedoeling was dat dit nieuwe beleid rond deze tijd door de Tweede Kamer zou worden vastgesteld. Met het oog op die gang van za ken is in november een over gangsbeleid bepaald. Plannen makers als gemeenten moeten zich alvast schikken naar de nieuwe regels. In de praktijk betekent dit dat nieuwe plannen voor woning bouw aan de rand van een kern moeten wachten totdat de pro vincie samen met de gemeente de rode contouren heeft getrok ken. Die discussie zou (voor Zeeland) in 2003 van start gaan. Projecten, die al in de 'pijplijn' zitten, kunnen zich volgens ge deputeerde Van Zwieten beroe pen op in het verleden gemaakte afspraken. Maar nieuwe vra gen, zoals de gemeente Schou wen-Duiveland heeft gesteld voor cle bouw van zestien wo ningen aan het Stoofwekken in Renesse, worden in de wacht- stand gezet. ,,We hebben ge meenten geadviseerd hier heel rustig aan mee te doen." Val Maar met de val van het Paarse kabinet zijn de kaarten volgens Van Zwieten anders komen lig gen. De Vijfde Nota is als con troversieel stuk doorgeschoven naar de nieuwe regering. Het is niet alleen de vraag of de nota straks zonder kleerscheuren en grootscheepse aanpassingen door de Kamer komt, maar te vens wanneer het nieuwe regi me van kracht wordt. Vanwege die onzekerheden vin den Van Zwieten en zijn mede gedeputeerden ruimtelijke or dening dat het Rijk zijn over gangsbeleid voorlopig moet 'opzouten' Nu kunnen gemeen ten nog wel even vooruit, maar wanneer de contourenpolitiek te veel vertraging oploopt, voor ziet de gedeputeerde problemen ontstaan voor de dorpen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Zeeland heeft een goede indruk achtergela ten op de Nederlandse Dam kampioenschappen in Den Haag. In verschillende klassen hebben zes paren van dans scholen in Zierikzee, Middel burg en Goes de finale be haald. Daniel Boonman en Nicolle Kakebeeke zijn in de A-klasse kampioen gewor den. De Nederlandse damkampi oenschappen, die afgelopen weekeinde in het congrescen trum in Den Haag gehouden zijn, is een ware afvalrace. Aan de start van de wedstrijd ver schijnen per klasse dertig pa ren. Zij worden twee keer be oordeeld door de jury. Na deze eerste jurering vallen 18 paren af; de overgebleven twaalf dansparen strijden in de halve finale met elkaar om de zes tic kets voor de finale. Promotie Maar hoewel het aantal finale plaatsen beperkt is, liet Zee land duidelijk van zich horen. In totaal wisten zes paren van Kramer Dance Masters in Zie rikzee, Janvier Dance Masters in Goes en VanEijkeren Dance Masters in Middelburg ieder in hun eigen klasse de laatste zes te bereiken. Freek van Es en Vivian Bommeljé van de Zie- rikzeese dansschool eindigden als vierde in de tweede klasse, waarnaar zij dit jaar nog pro moveerden. Ook Cees en Irma den Boer behaalden de vierde plaats in de startklasse. In de zelfde categorie bereikten Jaap en Lidia van Sabben van de Middelburgse dansschool op de tweede plaats. Het Goese Janvier had met drie finalistenkoppels een be- De dansparen Freek van Es en Vivian Bommeljé (links) en Kees en Irma ten Boer. foto Marijke Folkertsma langrijk aandeel in het Zeeuw se succes. In de derde klasse grepen Alex de Feiter en Judy Kooger net naast de overwin ning. In de A-klasse bonden twee Goese paren met elkaar de strijd aan. Martin van de Berge en Bianca van de Waart eindigde als vijfde, terwijl Da niel Boonman en Nicolle Kakebeeke er met het Neder landse titel vandoor gingen. Al was het een lange dag - de wedstrijden begonnen om half tien 's ochtends en eindigden kort na middernacht - het re sultaat stelt de Zeeuwse dans meesters tevreden. F. van Eij keren: ,,Na een lange aanloop kwam het Zeeuwse zeer goed te voorschijn." door Ingrid Huibers COLIJNSPLAAT - Wethouder J. Meulenberg van de gemeente Noord-Beveland wil overleggen met de weegbrugvereniging in Colijnsplaat, over de mogelijke verplaatsing of op heffing van de plaatselijke weegbrug. Meulenberg wil met het oog op de herinrichting van de Haven straat de weegbrug daar weg hebben. Daartoe is vier jaar ge leden al een gesprek gevoerd met de weegbrugvereniging, waarna de vereniging, volgens een brief ondertekend door se cretaris H. Versluis, niets meer heeft gehoord. Meulenberg heeft echter een verslag gevonden van een ge sprek dat in het voorjaar van 2000 heeft plaatsgevonden. Daar zou zijn afgesproken dat de weegbrugvereniging zou uit zoeken hoeveel de vereniging en eventuele andere belangheb benden aan de aanleg van een nieuwe weegbrug zouden willen bijdragen. „Wij hebben niet erg doorge pakt", zegt Meulenberg. ,,Maar van de weegbrugvereniging hebben we ook nooit meer wat gehoord." Een voorlopige bere kening leert dat een nieuwe weegbrug zeker tachtigduizend euro kost. „We zullen goed moeten afwe gen of een weegbrug in Colijns plaat nog wel nodig is", zegt Meulenberg. „Daar moeten we in een volgend gesprek met de weegbrugvereniging zeker op ingaan." Reconstructie Voordat zo'n gesprek plaats kan vinden, zal eerst de raad moeten bepalen hoeveel de verplaatsing van de weegbrug de gemeente waard is. Om de reconstructie van de Havenstraat niet langer uit te stellen, werd onlangs al besloten om vast het oostelijk deel van de straat aan te pak ken. Daarvoor stelde de raad 130.000 euro beschikbaar. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De grondprijzen die projectont wikkelaar Stienstra heeft vast gesteld voor de nieuwbouwwijk in Oud-Vossemeer zijn 'exorbi tant' hoog. De ChristenUnie vindt dat de gemeente Tholen de projectontwikkelaar moet mel den niet blij te zijn met deze ont wikkeling. Daarin wordt de partij breed gesteund, bleek gis teravond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Alleen de VVD en Algemeen Be lang Tholen (ABT) sloten zich niet aan bij het verzoek van A. Piet (ChristenUnie). Stien stra vraagt 205 euro per vier kante meter voor een gebied dat als landbouwgrond is aange kocht, aldus Piet. Hij begrijpt dat winst moet worden gemaakt en dat aan de ontwikkeling kos ten verbonden zijn. Maar, stelt de ChristenUnie, dat de grond prijs vervolgens tig keer over de STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13- 16 uur: Torenbeklimming; 13-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; GOES - Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Basisschool Bisschop Ernstschool. 15.30-17.00 uur: Pleintjesactiviteiten; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor50-plussers; 's-HEER ARENDSKERKE - Bisschop Ernstschool, 15.30-17 uur: Pleintjesacti viteiten; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ou deren; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Welzijn; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13-17 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE Havenmeesterkantoor Prin ses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Rondvaart op de Oosterschelde. kop gaat, is niet terecht. Omdat dezelfde projectontwikkelaar ook betrokken is bij nieuw bouwwijk Graefnisse in Sint Philipsland wil Piet dat de ge meente in actie komt voordat ook daar de prijzen bepaald worden. „Maar wat zijn de sancties dan richting projectontwikkelaar?", relativeerde F. Goossens (WD) het te behalen effect van een dergelijk signaal. Volgens Piet is gemeente noch projectontwik kelaar gebaat bij een slechte re latie en heeft het aankaarten ervan dus wel degelijk zin. Wet houder K. Heijboer gaf in een reactie aan te doen wat hem op gedragen wordt. Vorig j aar werd het dagelijks ge meentebestuur opgedragen een actiever grondbeleid te gaan voeren om te voorkomen dat projectontwikkelaars alle touwtjes in handen hebben, waardoor de gemeente onder meer geld misloopt. Dat laatste aspect is ook aanleiding voor de roep naar marktconforme prij zen voor bedrijventerreingrond. Door prijzen te laat aan te pas sen laat de gemeente zichgeld door de neus boren, menen di verse partijen. „In Brabant ben je spekkoper als je grond voor 55 euro de vierkante meter kunt kopen. Wij zitten op 36 tot 45 euro", aldus Piet. Onderzoek Volgens Heijboer is de gemeente Tholen echter wel 'redelijk marktconform' bezig. Tijd voor een goede definitie van dat be grip, meent Goossens. Duide lijkheid over de grondprijzen komt er aan, beloofde Heijboer. In juni komt een door de ge meente gehouden onderzoek over dit onderwerp ter sprake in de raad. Als het gaat om de rela tie met projectontwikkelaars zal er eerst onder elkaar van ge dachten worden gewisseld. Zo zou de gemeente kunnen beslui ten tot oprichting van een ge meentelijk grondbedrijf- Ook zijn overeenkomsten te sluiten met projectontwikkelaars. L. Blom (PvdA) benadrukte hierover niet publiekelijk te willen praten. „Het is belang rijk aan projectontwikkelaars niet het achterste van je tong te laten zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31