Alsof hij zijn dood voorvoelde In de hemel zijn we allemaal gelijk PZC Nederland heeft met liquidatie onschuld verloren Nationaal trauma 2 Pirn Fortuyn beschouwde zijn politieke loopbaan als een roeping van God 1948 - 2002 dinsdag 7 mei 2002 Pim Fortuyn in zijn huis in Rotterdam, september 2001. Arm Nederland. Het denkende deel van de bevol king zal met starre verbijstering kennis geno- 1 men hebben van de lafhartige moord op Pim Fortuyn. Nederland verkeert, de week van het bevrijd 1 dingsfeest, in een shock-toestand. Hoe kon dit ultieme kwaad geschieden in een landdat zich in veel opzichten beschaafd acht en met volharding tracht tussen goed en fout een gidsfunctie te vervullen? Hoe staat het met de fundamentele vrijheid van het woord en de idee? Voor het antwoord komt men op het geheel andere terrein te recht van de onbeheersbare krachten die worden opge roepen door onverdraagzaamheid en een redeloos ver- zet tegen al dat zich aandient als nieuw en succesrijk. I Daarbuiten wordt naarstig naar andere motieven ge- zocht: een gestoorde geest, een moordenaar met gebrek aan aandacht, een niet voor mogelijk te houden politie1 j ke actie? De flamboyante verschijning Pim Fortuyn was vooral een lenig politicus met een uitgesproken ego en krachti- ge meningen, scherp, snel en snijdend in het debat. Het leverde hem een stormachtig succes en de steun van ve len op. Daarnaast was er de rabiate afwijzing. Hij werd een fascist genoemd, een onverholen racist, extreem rechts, een gevaar voor de Nederlandse samenleving, De erkenning zal nu weldra volgen, dat het optreden van Fortuyn het ware extremisme eerder van het erf ge- houden dan bevorderd heeft. Zijn stellingname in het 1 vreemdelingenbeleid maakte hem evenwel tot het mik- punt van een verbeten hetze. Lang niet de eerste en lang niet de beste politici konden zich er niet van weerhou den hun vaak mankerende repliek op de persoon For- I tuyn te richten. Demonisering maakte deel uit van de - bejegening die hem in politieke kring ten deel viel Buiten die kring was er een nog groeiende waardering. De rampzalige aanslag komt weinige uren nadat de pei- 1 lingen Pim Fortuyn het premierschap met voorsprong in het vooruitzicht hadden gesteld. Zijn optreden, gril- - lig en kleurig, betekende een reinigende storm in de Ne derlandse politiek. Fortuyn zag zijn schoonmaakmissie als basis voor een nieuw perspectief waarin de burgerij 1 méér stem zou krijgen. Tot de actuele noden van die i burger rekende hij - naast een falende gezondheidszorg - een gebrek aan persoonlijke veiligheid. Het is een schrijnende constatering dat de politicus die zo indrin gend aandacht vroeg voor Veiligheid, het slachtoffer is geworden van bruut geweld. Maandag 6 mei 2002 is een zwarte dag geworden, een dieptepunt voor de rechtsstaat Nederland. De gevolgen zijn vooralsnog niet te overzien. Vast staat, dat deze da tum lang en hard zal doorklinken. Er is een trauma ge schapen. Nederland heeft op dit uur vooral behoefte aan waardigheid en bezinning. Een hechte democratie kan niet wijken voor geweld. door Erwin Tuil Stel dat ik zou overlijden. Dat kan. Dan nog, wordt de poli tiek nooit meer wat het geweest is. Politici zullen anders met de burgers hebben om te gaan. De samenleving wordt niet na 15 mei plots veranderd. De samen leving is al veranderd. En dat heeft niet eens veel met mij te maken. Pim Fortuyn sprak deze woor den vorige week in een inter view. Alsof hij voorvoelde dat het desastreus kon aflopen met zijn ambities om premier van Nederland te worden. De moord op Fortuyn is zonder precedent in de Nederlandse geschiedenis en dat zal meer invloed hebben dan hijzelf voorzien had. Fortuyn groeide de afgelopen maanden uit tot een fenomeen. Voordat hij door voormalig VARA- en PvdA-coryfee Jan Nagel tot lijsttrekker van Leef baar Nederland werd gebom bardeerd, ging Fortuyn succes vol door het leven als columnist en zelfstandig adviseur. Duvelstoejager Nagel zag de potentie van For tuyn als duvelstoejager en stem- mentrekker Tegelijkertijd on derkende hij dat hij met hem een risico liep. „Dat heb je met top- voetballers. Fortuyn is de Ro- mario van Leefbaar Neder land." Nagel kreeg gelijk. Aan Fortuyn 'kleefde een ongemakkelijk eti ket: waar Pim komt, komt ruzie, luidde het adagium. Zijn ver- "trek bij Leefbaar Nederland was daarop geen uitzondering. In een interview met De Volks krant op 9 februari pleitte hij voor de afschaffing van artikel 1 'van de Grondwet - het anti-dis criminatie beginsel - en zei hij opnieuw dat Nederland vol was. Van de partij wilde hij zich 'niet zoveel meer aantrekken'. Leef baar Nederland koos nog geen twaalf uur later voor een cam pagne zonder Fortuyn. Nog geen paar uur later had Fortuyn alweer de blik op de toekomst gericht. „Ik word mi- nister■-president van Neder land", zei hij, met zijn vinger priemend uit het raam van zijn Daimler. Sociologie Wilhelmus Simon Petrus For tuyn (Velsen, 19 februari 1948) studeerde sociologie aan de Vrije Universiteit in Amster dam en behaalde in vier jaar zijn doctoraal. Van zijn conserva- tief-katholieke achtergrond bleef weinig over als hij later zijn politieke heil zoekt bij de linkervleugel van de PvdA. De Communistische Partij Neder land is te linksnaar zijn smaak. Na twee jaar aan de hogeschool Nijenrode (voor aankomende managers) te hebben gewerkt, verhuisde hij naar de Rijksuni versiteit van Groningen. De do cent sociologie Fortuyn viel op door organisatorisch werk voor de universiteit en studenten. Hij handhaafde zich in het rode bol werk Groningen, wist snel men sen te winnen voor zijn ideeën, maar dreef ze even zo makkei ij k weer weg door zijn eigenzinnige gedrag. Tussen de bedrijven door werk te Fortuyn aan zijn proefschrift. Zijn begeleider, de vooraan staande socioloog Ger Harm- sen, vond het werk dat Fortuyn afleverde als ruwe versie onvol doende. Uiteindelijk promo veerde hij in 1980 toch tot doctor in de sociale weten schappen. Professor Harmsen zei later dat Fortuyn meer bezig was met zijn promotiediner dan met de wetenschappelijke in houd van zijn proefschrift. Uitdagingen Doctor Fortuyn zou het dan nog zeven jaar in Groningen uithou den. Vanwege 'afwezigheid van wetenschappelijke belangstel ling' weigerde de Rijksuniversi teit Groningen hem het begeer de hoogleraarschap. Nieuwe uitdagingen lonkten. Hij leidde de invoering van de openbaar- vervoerskaart voor studenten, richtte een adviesbureau op in Rotterdam, schreef columns voor de regionale kranten van de Gemeenschappelijke Pers diensten (GPD) en vanaf 1994 voor weekblad Elsevier. Daar naast begon hij met goed be taalde spreekbeurten en werd uiteindelijk toch nog (deeltijd) hoogleraar aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. In de loop der jaren veranderden zijn visies. Zegt Fortuyn in 1994 nog dat Nederland zonder pro blemen 25.000 asielzoekers kon opnemen, plus zo'n 50.000 ver wanten daarvan,acht jaar later moeten de grenzen potdicht. ,We hebben veel gasten die pro beren ons huis over te nemen", zei Fortuyn vorige week nog te gen de BBC. „En de eigenaar van het huis vindt dat niet leuk." Linkse kerk De PvdA had dan voor Fortuyn al afgedaan en dat gevoel is we derzijds. Hij voelde zich vrese- foto Serge Ligtenberg/AP lijk miskend en beroerd behan deld door coryfeeën als Wim Kok en Bram Peper. De PvdA werd voor hem het symbool van de 'linkse kerk' die hem nooit begrepen had. Tijdens de cam pagne verwees hij meermalen naar de kliek rond de PvdA die de baantjes verdeelt. Hij vergat daarbij dat zijn eigen connec ties met leden van de PvdA hem werk en een hoogleraarschap opleverde. Vorig jaar profileerde Fortuyn zich als ijdel, erudiet, belezen, gevat en alleszins redelijk. Hij koketteerde met zijn homosek sualiteit en de aantrekkings kracht van anonieme seks in dark rooms en Marokkaanse jongens. In 1999 zei hij dat pedofilie en incest 'in besloten kring' best kunnen. „Zolang er geen sprake is van fysieke han delingen of machtsverhoudin gen zie ik het kwaad er niet van in." Imam Hazelhoef hield hij voor: „Öf ik weieens Marokka nen spreek? Sterker: ik ga er re gelmatig mee naar bed. Gelukkig werd Fortuyn er niet van. Hij blikte weemoedig en rancuneus terug op zijn enige 'grote liefde' van zijn leven, een fotograaf met wie hij zeven jaar een knipperlicht-relatie onder hield. Het was een van de weini ge ervaringen die hem bleven achtervolgen. „Ik krijg hem nog wel eens", zei hij meermalen. Eenzaamheid Hopend op dé grote liefde, bleef hij grotendeels in eenzaamheid wonen in zijn Rotterdamse Pa lazzo di Pietro. Als het hem te veel werd, dan vertrok hij naar zijn buitenverblijf 'Rocca Jaco- ba' in Noord-Italië, vernoemd naar zijn overleden moeder. In een recent televisie-interview verwees hij nog naar zijn moe der, die hem zo had aangeraden vooral niet de politiek in te gaan. Maar Fortuyn deed het toch. Omdat hij, zoals hij zelf zei, een opdracht had. „Op zeer jonge leeftijd had ik al het idee dat ik ooit de baas van dit land zou worden", meldde hij in het blad 'Miljonair'. Reeds in 1995 voorzegt hij in zijn boek 'De verweesde samenleving' de entree van een verlosser in de politiek. „Laten we ons voorbe reiden op zijn komst, opdat wij hem gereed kunnen inhalen. La ten wij onze verweesdheid te boven komen, door hem een welkom te bereiden. Op weg naar de goede herder, op weg naar huis, daar gaat het om. Ik ben gereed, u ook?" In het tv- programma 'Het Elfde Uur' ten slotte, onthulde Fortuyn on langs dat hij zijn politieke loop baan beschouwt als een roeping van God. „Ik heb een opdracht. Ik ben een religieus man, dus u hoeft niet te vragen van wie die komt." Grootste partij De opmars van Fortuyn in de peilingen leek niet te stoppen. De eerste voorbode was de klin kende overwinning bij de ge meenteraadsverkiezingen in Rotterdam. Gisteren nog voor spelde het bureau Intomart dat de Lijst Pim Fortuyn de grootste partij zal worden. De buitenlandse media, door de lijsttrekker zelf in groten getale uitgenodigd om naar Rotter dam te komen, plaatsten hem in het rechtse kamp. De vergelij king met Haider, Le Pen of Ber lusconi drong zich op vanwege de populistische slogans waar mee Fortuyn de Nederlandse sa menleving opschudde. Terecht of onterecht, de campagne van Fortuyn en zijn programma punten verdeelden de samenle ving in twee kampen. Voor of te gen, een middenweg volgens het poldermodel bestond niet. For tuyn wilde een einde aan de pol- derpolitiek. Zijn gewelddadige dood op 54-jarige leeftijd had hij daarbij ongetwijfeld zelf niet voor ogen. GPD door Koos van Wees Het is een ongekend diepte punt in de Nederlandse po litiek. De moord op Pim Fortuyn gaal de geschiedenis in als een zwarte dag voor de Nederlandse democratie. Wat we alleen ken den uit het buitenland, als iets dat altijd ver van ons bed plaatsvond, blijkt ook hier te kunnen. Nederland heeft in één klap zijn onschuld verloren. Fortuyn was een man die op grond van zijn politieke over tuiging zowel ongelooflijke bijval als rabiate weerstand oogstte. Een tussenweg was er eigenlijk niet en werd ook nooit door hem gezocht De bijval kwam van mensen die hun on vrede over de veiligheid, de zorg en niet te vergeten het grote aantal allochtonen door hem verwoord zagen. De weerstand was er bij mensen die vonden dat Fortuyn tweedracht en haat zaaide, bevolkingsgroepen te gen elkaar opzette, juist door zijn standpunten over allochto nen, de islam en integratie. Ook de gevestigde partijen ken den die weerstand. De taal was soms hard, in de richting van Fortuyn. Zo noemde VVD-lei- der Dijkstal, hem 'een gevaarlij ke man', omdat hij kiezers een rad voor ogen zou draaien door beloften te doen die hij niet waar kon maken. WD-mi nister Zalm noemde hem zelfs 'een ex tremist: „Het is bij hem de alles- of-niets-show." Ook premier Kok had kritiek op Fortuyn, al was die minder hard getoonzet. Zoals PvdA-leider Melkert eveneens zijn opvattin gen bekritiseerde. Volgens de PvdA stond Fortuyn voor een samenleving die in elk geval harder zou zijn, a-socialer. De hardste woorden kwamen mis schien wel van D66-leider De Graaf, die op zijn partijcongres in verband met Fortuyn een op merking maakte over Anne Frank. Een verwijzing naar het nazi-tijdperk die niet alleen bij Fortuyn verkeerd viel. Gedemoniseerd Het leidde bij Fortuyn tot de klacht dat hij werd 'gedemoni seerd'. Een klacht die enige kracht werd bijgezet toen hij half maart werd bekogeld met taarten. Maar politiek Den Haag vond dat hij niet zo moest zeuren. Fortuyn moest leren in casseren, was de mening, die werd verwoord door D66-mi- nister Borst. Wie dat soort standpunten had, moest reke ning houden met kritiek, zei ze, Fortuyn leek soms zei f het meest verbaasd over de enorme tegen krachten die hij opriep. Het in teresseerde hem ook niet echt. i Wie geweld wilde gebruiken kon rekenen op zijn minachting. Onvermogen vond hij dat, laf- I heid. Hij besteedde er wel aan dacht aan, klaagde ook dat hij onvoldoende bescherming ge noot, maar hij bleef uitspraken I doen die de weerstand voedden. Provoceren, dat deed hij graag. De laatste weken veranderde zijn positie enigszins, mede on der invloed van de lijsttrekkers debatten. Fortuyn werd een be kende verschijning, de anderen wisten inmiddels hoe ze op hem moesten reageren. Fortuyn was inmiddels zelf een beetje deel van het politieke establishment en begon trekjes van een gewone politicus te vertonen. Zo bleken veel van zijn opvattingen na enig doorvragen toch net even wat genuanceerder te liggen dan hij eerder stelde. Met als hoogtepunt zijn pleidooi voor een algemeen pardon voor uit geprocedeerde asielzoekers. Het is cynisch dat waar de scherpe kantjes er langzaam af gingen Fortuyn alsnog de prijs betaalde voor zijn aanvankelijk zo radicale oplossingen. De geest was uit de fles, en kon er niet meer in gestopt worden. Het is iets wat de politiek zich nu goed moet realiseren. For tuyn mag dood zijn, de onder werpen die hij aan de orde stelde liggen er nog steeds. Of ze met dezelfde overtuigingskracht ge bracht zullen worden door zijn politieke erfgenamen bij de Lijst Pim Fortuyn, valt te be twijfelen. Fortuyn was een unieke persoonlijkheid, met ge weldige retorische gaven, een enorme mediageniekheid. Dat keert niet terug. Maar de boodschap die hij ach terlaat is niet mis te verstaan en wordt gedeeld door brede lagen van de bevolking. Hoe je ook over die standpunten denkt, Fortuyn dwong alle partijen wel tot reageren en daarmee tot meer duidelijkheid. Geen partij die nu géén standpunten meer durft te hebben over het alloch tonenvraagstuk. GPD door Paul Burm en Romain van Damme Luttele uren voor zijn dood was Pim Fortuyn gistermiddag in Breda voor een publieke discussie. In Hotel Brabant voerde hij op de van hem be kende manier campagne en discussi eerde hij met de aanwezigen. Het zou zijn laatste optreden met publiek wor den. Daar zit hij dan, zoals altijd onberispe lijk in het pak. Deze keer met roze- bruine stropdas, de benen nonchalant óver elkaar. Vier uur voor de fatale schoten in Hilversum kijkt hij in Breda glimlachend de volle zaal in, waar hij op de golven van een klaterend applaus was binnengestapt. Onthaald als een filmster, met een mooie bos bloemen. Drie beambten van de beveiligings dienst Group4 Falck zijn in Fortuyns buurt en spieden de zaal rond. Niet op zijn verzoek, al liet de Rotterdammer na de 'taarten' in Nieuwspoort her haaldelijk doorschemeren bang te zijn voor een aanslag. Daarom ook liet hij veel aanvragen voor een optreden aan zich voorbijgaan, maar een uurtje Bre da kon wel, zij het na lang aandringen, .dat wel. Tweehonderd belangstellenden zitten 'al ruim voor het begin op hun stoel. „Uit nieuwsgierigheid", zegt Bredan- aar Marlijn van der Klis. „Nee, ik ben geen Fortuynstemmer." Hij is een van de weinigen. Gewapend met fototoe stellen of met Pims boek 'De puinhopen van acht jaar Paars' stevig onder de arm geklemd hangt de aanhang aan /zijn lippen. „Rosenmöller is uit Rotter dam weggevlucht omdat het daar niet zo goed was voor zijn kindertjes", zegt hij, sprekend over de onveiligheid op straat. Applaus. Fortuyn zit er zelfverzekerd bij en maakt grapjes. Als er een vraag over gelijkwaardige zorg voor iedereen komt, zegt hij: „Mevrouw, in de hemel zijn we allemaal gelijk, op aarde niet." Maar als de gespreksleider opmerkt dat Fortuyn niet snel zal vergrijzen is hij 'not amused' en kan er zelfs geen glimlachje af. De verdediging past hem niet zo. Pim valt liever aan, zoals direct al bij de opening van het gesprek bleek. 'U was toch bij de padvinders?' luidt de vraag. „Ho, ho", grijpt hij kordaat in. „Ik was bij de katholieke verkenners, dat is nog wel even wat anders." Voorzetjes Het zijn voorzetjes die Fortuyn gena deloos inkopt. Met humor die de scher pe kantjes eraf haalt en met stemver heffing als hij zich aangevallen voelt. Dan slaat hij terug. „Niet omdat ik een populist ben, zoals vaak beweerd wordt. Ik praat niemand naar de bek. Ik constateer dat het in dit land op een groot aantal punten slecht gaat en daar wil ik wat aan doen. Voor sommige punten, zoals de WAO, krijg ik in Den Haag helaas niet alle handen op elkaar. Het zij zo." De zorg, defensie, onderwijs, de islam, het komt op die zo gewone maandag middag allemaal voorbij. Soms in snel treinvaart, maar Pim Fortuyn haakt telkens moeiteloos aan. „U moet zich niets van de bureaucratie aantrekken en uw eigen plan trekken", adviseert hij een boze mevrouw die in de WAO zit en wanhopig probeert daaruit te ko men. „Ga toch uw eigen gang. Als ik u was, zou ik die agressie van u niet ge bruiken om er de bureaucratie mee te bestrijden. Ik zou gewoon voor mezelf beginnen." Af en toe is hij wat al te enthousiast en goochelt hij met cijfers. „In ons land wonen drie miljoen buitenlanders van wie twee miljoen met een islamitisch- agrarische achtergrond. Daarvan hoort 1,6 miljoen tot de onderklasse en..„Klopt niet", corrigeert de discus sieleider meteen, die de CBS-cijfers uit Fortuyns eigen boek haalt. „Het zijn er veelminder." „Fortuyn doorbreekt de saaie politiek die Nederland tot nu toe kende", zegt een man in de zaal. „Hij durft de dingen te zeggen." Alsof Pim het gehoord heeft. „De reden dat de integratie van Turken en Marok kanen niet lukt is omdat zelfs de derde generatie nog steeds bruiden uit het buitenland haalt, niet uit Istanbul, maar uit een achterlopend dorp. Want achterlijk mag ik niet meer zeggen." Optimistisch Hij gaat er eens goed voor zitten: „Ze vinden dat de hier wonende meisjes te geëmancipeerd zijn. Ik ben inderdaad een optimistisch mens, maar niet over dit soort problemen." Hij oogst weer applaus. Een student uit de zaal probeert er nog een schepje bovenop te doen. Hij komt aanzetten met draaideurcriminelen ('Wat doet meneer Fortuyn daar aan?'), maar Pim draait net zo gemakkelijk naar links: „Alleen erop losmeppen helpt niet. Het accent moet steeds op de opvoeding liggen. Ik vind dat je jonge mensen niet het leven in kunt sturen zonder toekomst. Ze mogen best hard aangepakt worden, maar ze moeten ook worden opgevoed, in kampen bijvoorbeeld waar ze een vak leren. Als je mensen negatief behandelt, krijg je dat ook terug." Grijnzend: „Zo extreem-rechts ben ik toch niet hè?" Ruim een uur duurt de bijeenkomst. Dan vindt Pim het genoeg en ei ndigt hij met het uitspreken van het hevig ver langen naar het Catshuis te mogen. Het applaus omarmt hem opnieuw en de politicus wordt weer fi lmheld. Handte keningen uitdelend en poserend met fans verlaat hij de zaal. Hij zwaait jovi aal en zegt: „Ik vond dit best een leuke bijeenkomst." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2